dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Galileon

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-261
    Posty
    3

    Domyślnie Monolit czy mogę być pewny?

    Witam,

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w związku z operacją zamiany stropu terriva na monolit w domku, który powoli sobie składam do kupy.
    Mój dylemat wynika z faktu, że zdecydowałem się aby zastąpić gęstożebrówkę monolitem już na etapie rozpoczęcia budowy i zrezygnowałem z wykonania trzpieni, które widać na rysunku ( podpór pod terrivę ).



    Na rysunku widać projekt w oryginale gdzie zastosowano 5X terriva + 2x monolit - ja zamieniam na jeden a własciwie 2 stropy monolityczne gdyż lewa cześć domu do płyty PZ2 włącznie jest niżej od prawej.

    Generalnie wszystko według opinii kb jest zgodne z praktyką budowlaną i nie powinienem się martwić zbytnio faktem,że w miejsce terrivy zalany zostanie strop monolityczny. Ja niestety nie jestem tego taki pewien i bardzo proszę o poradę doświadczonych kolegów czy taka zmiana powinna zostać skonsultowana jednak z konstruktorem i poparta wyliczeniami czy tez niepotrzebnie panikuję.

    Głównie zastanawia mnie to, czy ciężar tej płyty nie będzie jednak za duży dla ścian, czy rozpiętość tego stropu nie będzie również zbyt duża itp. Ściany domku wykonane są z betonu komórkowego.

    Z góry dziękuję -
    Ostatnio edytowane przez Galileon ; 10-03-2015 o 18:14

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Rozumiem, że uzgodniłeś tę zmianę z autorem projektu ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Galileon

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-261
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie uzgodniłem

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Galileon Zobacz post
    Witam,

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w związku z operacją zamiany stropu terriva na monolit w domku, który powoli sobie składam do kupy.
    Mój dylemat wynika z faktu, że zdecydowałem się aby zastąpić gęstożebrówkę monolitem już na etapie rozpoczęcia budowy i zrezygnowałem z wykonania trzpieni, które widać na rysunku ( podpór pod terrivę ).

    Na rysunku widać projekt w oryginale gdzie zastosowano 5X terriva + 2x monolit - ja zamieniam na jeden a własciwie 2 stropy monolityczne gdyż lewa cześć domu do płyty PZ2 włącznie jest niżej od prawej.

    Generalnie wszystko według opinii kb jest zgodne z praktyką budowlaną i nie powinienem się martwić zbytnio faktem,że w miejsce terrivy zalany zostanie strop monolityczny. Ja niestety nie jestem tego taki pewien i bardzo proszę o poradę doświadczonych kolegów czy taka zmiana powinna zostać skonsultowana jednak z konstruktorem i poparta wyliczeniami czy tez niepotrzebnie panikuję.

    Głównie zastanawia mnie to, czy ciężar tej płyty nie będzie jednak za duży dla ścian, czy rozpiętość tego stropu nie będzie również zbyt duża itp. Ściany domku wykonane są z betonu komórkowego.

    Z góry dziękuję -
    Zgodnie z prawem to się nazywa samowola budowlana.

    Nie wolno bez konsultacji z konstruktorem usuwać żadnych trzpieni. Zresztą jeszcze nie słyszałem że to teriva wymaga dodatkowych trzpienie w ścianie. Zmiana konstrukcji stropu wymaga obliczeń.
    Kierownik gada głupoty nie jest prawdą że takie zmiany to powszechna budowlana praktyka.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Kupując projekt dostajesz zakres zmian, które możesz wprowadzić sam/kierbudem. I to jest lista zamknięta.
    W tej sytuacji zwolniłeś autora projektu (i ew. adaptującego) z jakiejkolwiek odpowiedzialności.
    Do tego nie masz nic policzone, więc nie wiesz czy to co masz nie złoży Ci się. Masz kierbuda, który nie powinien wykonywać tej pracy, bo to ON powinien wybić Ci ten pomysł z głowy (ciekawe czy kierbud ma ubezpieczenie OC - sprawdzałeś?)
    Właśnie budujesz niezgodnie z projektem i nie jest to zmiana nieistotna. Jak kierbud przeliczył zbrojenia? pokazał Ci jakiekolwiek wyliczenia?
    W zasadzie nie mam więcej pytań poza : czy ten strop już jest wylany? Bo jak tak, to wszystko powyżej jest bez sensu, bo o czym tu gadać ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kierownik budowy jest ? na piśmie stwierdzone obowiązki ? zgłoszony do tej funkcji zgodnie z zapisami "prawa"
    to na jego kark spadnie cała kara? nie wiem jak małe dzieci .. i dorośli.
    Tego nie rób, tamtego .. rób bierz odpowiedzialność za czyny..

    Ale karma jest tak skonstruowana (prawo=karma) http://www.budownictwo.abc.com.pl/cz...-projektanta/2 że trzeba mieć łeb jak sklep.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 10-03-2015 o 22:21

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Jest tylko jeden problem: uprawnienia.
    Skoro to takie proste, to może niech inwestor sam sobie policzy te zbrojenia? Rozumiem, że kierbud wpisze w dziennik : strop wykonany bez obliczeń, bez mojej zgody, bez zgody konstruktora i architekta, nie biorę za niego odpowiedzialności. Wszystkiego najlepszego w PINB.
    Widziałeś kiedyś strop, ktory opadł? Ja widziałam. Fajnie zwija farbę ze ścian
    Ostatnio edytowane przez Nefer ; 10-03-2015 o 22:09
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer Zobacz post
    Jest tylko jeden problem: uprawnienia.
    C o to za problem każdy może je zdobyć, parę lat szkoły potem praca, praktyka i egzaminy.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Każdy może, wątpię, by autor wątku je posiadała, bo raczej nie zadawałby takich pytań?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Galileon

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-261
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,
    Nie jest tak źle - strop nie został wylany, trzpienie są, ale nie wszystkie więc istnieje jeszcze możliwość dołożenia.
    Reasumując - kolejnym krokiem jaki wykonam to zlecę zmianę w projekcie i stosowne przeliczenia. Następnie kopnę kogoś w zadek
    Czy uważacie, że to wyczerpie temat ? Czy powinienem jeszcze o czymś pomyśleć tak dla pewności?
    Btw. dzieki za odpowiedzi

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał Galileon Zobacz post
    Witam,
    Nie jest tak źle - strop nie został wylany, trzpienie są, ale nie wszystkie więc istnieje jeszcze możliwość dołożenia.
    Reasumując - kolejnym krokiem jaki wykonam to zlecę zmianę w projekcie i stosowne przeliczenia. Następnie kopnę kogoś w zadek
    Czy uważacie, że to wyczerpie temat ? Czy powinienem jeszcze o czymś pomyśleć tak dla pewności?
    Btw. dzieki za odpowiedzi
    Zapytaj o OC kierbuda
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sorry ale opadający strop w domu jednorodzinnym = totalne buractwo techniczne.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    No buractwo - i co z tego, że był tam kierbud ( i to nie figurant). Był, widział i teraz ma to w dupie (po 3 latach strop opadł). Takie rzeczy się zdarzają, więc nie wierzyłabym ślepo każdemu : kierbudowi, teściowi i forumowym fachowcom też Bp potem to inwestor zostaje z ręką w g....
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja miałem dokładnie ten sam problem co Galileon: w projekcie część stropu była monolityczna a część teriva i chciałem zamienić całość na monolit. I zgodnie z opinią kierownika budowy jak i architekta adaptującego musiałem zwrócić się do konstruktora o zmianę w projekcie za co oczywiście trzeba zapłacić ekstra.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No buractwo - i co z tego, że był tam kierbud ( i to nie figurant). Był, widział i teraz ma to w dupie (po 3 latach strop opadł). Takie rzeczy się zdarzają, więc nie wierzyłabym ślepo każdemu : kierbudowi, teściowi i forumowym fachowcom też Bp potem to inwestor zostaje z ręką w g....
    nie sądzę aby Jajmar źle doradzał dla przykładu. dla mnie za ciężko siedzieć i knuć jak tu strolować wątek .. bez sensu.
    Problem się bierze np z braku sprawdzenia mieszanki betonowej, nie raz nie dwa słyszałem od leśnego, że co z gruchy to niby "święte"

    Jak widać po cytowanym przez Ciebie przykładzie nie pomaga funkcja kiero bududowy ..źle się dzieje w państwie Duńskim.
    zwrócić się do konstruktora o zmianę w projekcie za co oczywiście trzeba zapłacić ekstra.
    wiesz jak położy Ci płytki fachowiec ..
    a później chcesz inne to sprawa oczywista, tu przecież powinien przygotować dok tech stropu monolitycznego.
    Zresztą, najwięcej na projektach jest wymiarów .. tak 80% za dużo ..stąd brak czasu na dokonanie projektu w dwóch wariantach.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    nie sądzę aby Jajmar źle doradzał dla przykładu. dla mnie za ciężko siedzieć i knuć jak tu strolować wątek .. bez sensu.
    Problem się bierze np z braku sprawdzenia mieszanki betonowej, nie raz nie dwa słyszałem od leśnego, że co z gruchy to niby "święte"

    Jak widać po cytowanym przez Ciebie przykładzie nie pomaga funkcja kiero bududowy ..źle się dzieje w państwie Duńskim.
    (...).
    W życiu bym Jajmara nie podejrzewała o złe zamiary, szczególnie,że wie o czym mówi. Ale wiesz jak to jest - na forum nikt papierów nie podpisuje i nie bierze odpowiedzialności. Nierozważne jest więc szukanie na nim pomocy, szczególnie, gdy oczekuje się konkretnych rozwiązań (panna z wywaloną ścianą nośną z wczorajszego wątku). To są niestety dość poważne sprawy i można się na FM rozejrzeć, poniuchać, ale myśleć o odpowiedzialności , bo też radzący (w najlepszej wierze) nie wie co poszukujący porady z tą wiedzą zrobi. Może wynajmie betoniarkę i sam ukręci.
    Ja wiem, że na końcu i tak inwestor zostaje z problemem i nie ma sensu martwić się innymi, ale ja jakoś tak mam
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Odpowiedzialność jest honorowa, nie umiem tak zrobić, że teraz pisze to i wiem że mogę temat "zlać", a na żywca zrobił bym totalnie inaczej.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    PINB nie wie co to "honorowa odpowiedzialność"
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Nie raz pisząc tu miałem wątpliwość czy aby nie pomagam w samowoli, pewnie czasem pomogłem. Forum powinno wskazywać kierunek myślenia, podsuwać pomysł z którym można iść do architekta czy konstruktora i coś podpowiedzieć. Z drugiej strony często inwestor chce wiedzieć coś więcej niż tylko jak wygląda cegła i chwała im za to że dopytują, i czytają. Łatwiej prowadzić wtedy inwestycje jak się ma przynajmniej podstawy wiedzy budowlanej.
    Oczywiście raz na jakiś czas trafiają się oryginały jak Pani wczoraj i jej wyburzona ściana.

    Ja zastanawiam się po co ludzie kupują projekty. Płaca za to , potem dają to adaptacji za którą tez płacą i jak uzyskają PB nagłe olśnienie
    -ławy zrobić na -30 -50 od terenu
    -stropy pozamieniać jest monolit wsadzić terive i na odwrót
    -schody wywalić jak są betonowe jak ich nie ma to zrobić
    -w dachu też pogrzebać bo kto to widział takie krokwie ciężkie
    Jaki w tym wszystkim jest sens? Ostatnio mnie to mocno zastanawia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony