dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 648 z 903
Pokaż wyniki od 12.941 do 12.960 z 18057
  1. #12941
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    na zasilaniu daj zawor srubunkowy, nawet nie wiesz kiedy bedzie ci potrzebny, dla bezpieczenstwa wystarczy zdjac motylek
    Na zasilaniu wezownicy czyli na zimnej wodzie w kotłowni gdziekolwiek tak mi się wydaje i wkręcić zawór bezpieczenstwa.

  2. #12942
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał robi721 Zobacz post
    Bez dużej komplikacji... połączyłbym górę "starego" zbiornika z dołem nowego. Dopiero w górę nowego podłączyłbym zasilanie z kotła. Analogicznie odbiorniki ciepła. W ten sposób powstały bufor będzie "wyższy" i zawsze najpierw będzie ładowany zbiornik z wężownicą.
    Niestety wężownicę solarna grzała by taki układ "od połowy" i potrzebna by była pompka do mieszania.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 28-10-2016 o 00:37

  3. #12943
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    byry007

    Tego się pod ziemię nie pcha.
    Stawia się do pionu i obudowuje domem.
    Grzeje się to solarem. Może być wielkopowierzchniowy albo tylko dość spory.
    Średnio po trzech latach (było liczone) bilans się zeruje i nie trzeba już dokładać ciepła z zakupów.

    Adam M.

  4. #12944
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Adam nauka radziecka o tym rozważa ale z lata do zimy ... marna szanse.
    Zresztą bez sensu mam nie co inny napad w tym względzie tylko odległość mi trochę psuje układ ?
    ale to kwestia izolacji przewodów.

  5. #12945

    Domyślnie

    Witam serdecznie. Po przeszukaniu forum nie znalazłem tematu, w którym uzyskałbym informacje związane z buforem ciepła a cyrkulacją cwu. Bufor będzie miał pojemność ok (2400l). Oczywiście cwu z wężownicy z bufora. Instalacja przygotowana pod cyrkulacje cwu. Czy ma ktoś takie rozwiązanie u siebie? Chciałbym to zrobić bez dodatkowego zbiornika na cwu do cyrkulacji. Z góry dziękuje za pomoc.

  6. #12946
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bullineczka

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    RSR
    Posty
    133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Czemu robicie miedziane wężownice ..."


    Bo nie zarasta kamieniem jak stal.
    Tutaj bym polemizował, może nie powinna zarastać ale w mega "zakamienionej" wodzie będzie zarastać tak jak w termie gazowej, wiem z autopsji. Tylko jak to mi odpowiedziano na to pytanie w buforze mamy skalę makro.
    Odnośnie szlifowania klapki w zaworze klapowym ile ją zmniejszaliście? W moim 6/4 klapka mosiężna ma z 5-6mm grubości i faktycznie jest dość ciężka. Planuję zmniejszyć do 2mm.

  7. #12947
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bullineczka Zobacz post
    Tutaj bym polemizował, może nie powinna zarastać ale w mega "zakamienionej" wodzie będzie zarastać tak jak w termie gazowej, wiem z autopsji. Tylko jak to mi odpowiedziano na to pytanie w buforze mamy skalę makro.
    Odnośnie szlifowania klapki w zaworze klapowym ile ją zmniejszaliście? W moim 6/4 klapka mosiężna ma z 5-6mm grubości i faktycznie jest dość ciężka. Planuję zmniejszyć do 2mm.
    Było wczesniej pisane, napewno miała nie wiecej jak 0,7 mm po zeszlifowaniu, zawor 5/4

  8. #12948
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Mam taki baniaczek na naczynie 50l mam nadzieje że wystarczy na bufor ok 700l od dołu ma już otwór tylko trzeba wspawac króciec z gwintem pewnie 3/4 cala pod rure wzbiorczą a przelew zrobić u samej góry bo jest otwór, nie chciałbym wiercic z boku otworu dałbym tam jakiś trójnik na odpowietrznik,
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161028_212336.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	371389   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161028_212401.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	371390  

  9. #12949
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Po przeszukaniu forum nie znalazłem tematu, w którym uzyskałbym informacje związane z buforem ciepła a cyrkulacją cwu."

    Ależ było!
    Słabo szukałeś...
    Poszukaj "cyrkulacja wór bez dna"
    Googlem najlepiej.

    Adam M.

  10. #12950
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Wrócę jeszcze do tematu cofającej się wody do kotła po wygaśnięciu. Czy ktoś próbował takie ustrojstwo a mianowicie zwrotny grzybkowy?? grawitacja idzie przez niego??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	439728795_2_644x461_zawor-zwrotny-zeliwny-dn32-5-4-dodaj-zdjecia.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	371436
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	439728795_1_644x461_zawor-zwrotny-zeliwny-dn32-5-4-tomaszow-mazowiecki.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	371437

    lub jak by wyciągnął z zaworu zwrotnego mosiężnego sprężynę i założył go w pionie??
    lub wspominany wcześniej elektrozawór bezprądowo otwarty (w razie braku prądu by szła grawitacja) tylko jak nim zasterować? z czopucha??

  11. #12951

    Domyślnie

    Fajny temat. Podjarałem się i szukam zbiornika na bufor i tu pytanie czy może być aluminiowy bo mam do takiego dostęp fajny bo 1500l.

  12. #12952
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał sieno26 Zobacz post
    lub jak by wyciągnął z zaworu zwrotnego mosiężnego sprężynę i założył go w pionie??

    Polecam ten sposób. Mam tak właśnie zrobione na rurze 6/4. Od dwóch lat działa bez zarzutu.

  13. #12953
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Masz założony na zasilaniu przy samym kotle?? Ja w tym miejscu mam miejsce, tylko martwi mnie ewentualna sytuacja przycięcia go i zamknięcia zasilania z kotła. Jest taka możliwość??
    Masz instalację z buforem?
    Ostatnio edytowane przez sieno26 ; 29-10-2016 o 20:34

  14. #12954
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał sieno26 Zobacz post
    Masz założony na zasilaniu przy samym kotle?? Ja w tym miejscu mam miejsce, tylko martwi mnie ewentualna sytuacja przycięcia go i zamknięcia zasilania z kotła. Jest taka możliwość??
    Masz instalację z buforem?
    Wygląda to tak : z kotła wychodzi pionowo do góry mufa 5/4. Od razu redukuję na 1 cal.Daję calowy trójnik by z jego boku w otworach w korku dać czujniki temperatury. Dalej redukcja na 3/4 cala , ciepłomierz SENSUS ( o tym jeszcze za chwilę ), przechodzę z 3/4 na 1 cal, pompa , przechodzę na 5/4, w tym miejscu pionowo wspomnianyz5/4 zawór zwrotny mosiężny z usuniętą sprężynką, za nim jeszcze odcinek pionowej rury, kolano i na górę bufora. (już wiesz że mam instalację z buforem, zachęcam do lektury moich wcześniejszych postów ). Co do przycięcia się zaworu - nie ma takiej możliwości gdyż w środku po usunięciu sprężyny jest tylko bo cały grzybek z gumową uszczelką na obwodzie utrzymywany - co ważne - w centralnym położeniu przez pionową prowadnicę w samym jego środku, nie ma więc możliwości przekrzywić się na boki a chodzi idealnie lekko bez oporu umożliwiając pracę grawitacyjną.
    Właśnie w nawiązaniu do ciepłomierza i grawitacji - obawiałem się nieco, że tak silne zredukowanie średnicy przepływu przez ciepłomierz uniemożliwi mi pracę na grawitacji. Prawdopodobnie bez niego szło by lepiej, ale nie narzekam. Oba te elementy tj. ciepłomierz i zawór zwrotny pozwalają na takie osiągi w grawitacji, że po ustawieniu startu pompy na 82 stopnie ( tak mam 3 sezon) i przy temperaturze 81,5 stopnia na kotle a na powrocie ok.30 stopni ciepłomierz pokazuje grawitacyjny przepływ 0,019 m3 /h i moc 8-9 kW, tak że grawitacja działa a w chwilę potem załącza się pompa.
    Mam nadzieję że opis będzie pomocny. W razie wątpliwości mogę wstawić fotki - wiadomo, jeden obraz powie więcej niż tysiąc słów. Jednak w tej chwili nie mogę gdyż ja teg nie robiłem, a ten który to umie zrobić ( mój syn ). Jeszcze smacznie śpi. W razie czego proszę o pytania.
    Pozdrawiam miwok Mirek W.

  15. #12955
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Ok wszystko jasne. U mnie jest typowy schemat tzn na rurach 6/4 z pompą i zaworem termostatycznym 60'C na powrocie na 1' calowym bypassie. Na zasilaniu jedynie zawór klapowy który nie trzyma przy samym buforze. Czyli jak wywalę klapę a wstawię ten zwrotny bez sprężyny na samym wyjściu z kotła w miejscu śrubunku to powinno zadziałać...


  16. #12956
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zaraz z kotła powinna iść rura do naczynia wyrównawczego ! później całe ustrojstwa zaworow- pompowe.
    Za kolankiem daj ten zawór zwrotny bez spręży - a prosto wyprowadź rurę ..i zrób jak trzeba układ otwarty. 3 płyty wczoraj przebijałem, aby zrobić jak trzeba do naczynia wyrównawczego,
    stary układ został by po stronie grzejnikowej, a prowadzenie przez 2 łazienki, wykończone się nie uśmiechało. Reszta niech ma nawet sms'sem strowanie ipt .. ale tego przaśnego zabezpieczenia kotła nie podaruję.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 30-10-2016 o 10:49

  17. #12957
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Za kolankiem jak dam to będzie w poziomie a tak chyba nie zadziała??

  18. #12958
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dynów rzut beretem
    Upieram się przy tym przaśnym rozwiązaniu, z jednego powodu grzanie bufora do 90-92-93 st .. pomykła i dołożenie opału = bul bul bul ssssssyk i trach.
    Zrobił bym kolano z trójnika i znowu do pionu i kawałek 20cm 2 piony były by obok siebie.. w tym jeden otwarty do naczynia.
    Wtedy wiem że jest ok + 2 wiadra piachu

  19. #12959
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Zaraz z kotła powinna iść rura do naczynia wyrównawczego ! później całe ustrojstwa zaworow- pompowe.
    Oczywiście że tak. U mnie rura do naczynia wyrównawczego biegnie z rury 5/4 przed wejściem do bufora.

    Cytat Napisał sieno26 Zobacz post
    Za kolankiem jak dam to będzie w poziomie a tak chyba nie zadziała??
    Rzecz jasna, grzybek wewnątrz zaworu jest bardzo lekki i nie ma mowy, by powrócił na położenie zamknięte gdy zawór jest pod kątem 45°, nie mówiąc już o poziomym położeniu zaworu.

  20. #12960
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    W tym sęk że mam układ zamknięty, oczywiście z potrzebnymi zabezpieczeniami itp także trójnik niepotrzebny i rozchodzi się o umiejscowienie zaworu zwrotnego bez sprężyny

Strona 648 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony