dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 175
  1. #121
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Myślałem ze to wątek o budowaniu energooszczędnym a trafiłem znowu na ,,czy będzie zakaz palenia węglem"...
    Ale to jedno z drugim się wiąże,do domu energooszczędnego nie nadaje się paliwo stałe.

  2. #122
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ty nie rozumiesz, że mając PC spalasz jedną tonę, dwie wsypujesz do rzeki, a trzy odbierasz z powietrza (ziemi) ?
    A domy tych, co grzeją prądem są zbudowanie starannie i z dbałością o poszanowanie energii ?

    A TY kopcisz ze sprawnosćią 75% (i to bardzo optymiestycznie założenie), więc na cztery tony jedną topisz.
    Kopcisz bez elektrofiltrów, bez mokrego odsiarczania...
    Mnie jego sprawnosc srednio obchodzi. Obchodzi mnie natomiast ze TRUJE nas. Nawet to ze truje sam siebie mnie obchodzi, bo leczeninie i renty z NASZYCH czyli takze moich podatkow i skladek.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Kemotxb, straszne bzdury wypisujesz, nie pierwszy raz. grzejący prądem grzeją w taniej taryfie. jak zapewne wiesz, kotłów w elektrowniach nie można zatrzymać codziennie na kilka godzin, więc przynajmniej wyprodukowana przez nie energia nie idzie w gwizdek. jak wiesz, PC mają sprawność (COP) od 3 w górę (szczególnie, że zimy ciepłe) - udowadniają to opomiarowane instalacje. sprawność elektrowni i przesyłu =36%, zatem prąd+PC mają sprawność ponad 100%, w przypadku gruntowych znacznie ponad 100%. jaką sprawność ma kocioł na ekogroszek w nowym domu pracujący w podtrzymaniu?
    .
    Bzdury to Ty wypisujesz wypowiadając się na temat kotłów w elektrowni nie mając o nich zielonego pojęcia. Kotły można wygasić na kilka godzin w nocy, wtedy kiedy produkcja przestaje być opłacalna i tak się to robi nie zważając na prawidłową eksploatację bo rządzi pieniądz. Gdybyś się w tym orientował to wiedziałbyś jak pracuje kocioł z pełną mocą i jak pracuje na minimum technicznym. Wiedziałbyś jaką sprawność ma ów kocioł w różnych stanach cieplnych i przy różnych wydajnościach. Wiedziałbyś że ubytek 1% sprawności takiego kotła oznacza wzrost heat rate o 200 -300 [ ], wiedziałbyś że do takiego kotła ilość paliwa jaką pochłania na godzinę lub na rozruch wystarczyłoby, na ogrzanie całego Krakowa. Ale jeśli laik wypowiada się na takie tematy to niestety tak się dzieje. Wyżej kolega forumowicz wciąż nawiązuje do polityków którzy mając blade pojęcie o tym o czym chcą decydować, starają się upolityczniać każdą dziedzinę zamiast zostawić decydowanie fachowcom. Gdybyś nie wiedział zajmuję się tym zawodowo od ponad 10 lat ... uwierz mi bliżej tego zjawiska nie da się być. Wyżej dałem model uproszczony (pomijając ważne rzeczy ale po to by zwykły użytkownik to zrozumiał), jeśli weźmiesz sobie sam początek transformacji i wsadzisz sobie to do kotłowni z 36 % jak uzyskałbyś z prądu uzyskasz 85-92 % spalając węgiel we własnej kotłowni bez zbędnego transformowania tego co potrzebujesz na wiele innych niepotrzebnych rzeczy (czyt ciepło ->ciepło). Myślenie że płacąc 1000 zł rocznie za prąd do ogrzewania oszczędzasz jest błędem logicznym bo tak jak mówię 600 zł z tego ląduje w rzece. Producent i dystrybutor przecież nie daje w gratisie tych straconych pieniędzy i pośrednio wyrzucasz swoje pieniądze w błoto ciesząc się z tego że wyrzuciłeś ich mniej inwestując dużą kasę w PC.

  4. #124
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Ty energetyk lepiej wygaszać kotły w elektrowniach na noc? A może każdy dyrektor elektrowni marzy żeby mieć jak najbardziej płaską charakterystykę obciążenia? Nowe bloki 1000MW będą działały ze zmienną mocą czy pod 100% cały czas i z jaką sprawnością?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Bzdury to Ty wypisujesz wypowiadając się na temat kotłów w elektrowni nie mając o nich zielonego pojęcia. Kotły można wygasić na kilka godzin w nocy, wtedy kiedy produkcja przestaje być opłacalna i tak się to robi nie zważając na prawidłową eksploatację bo rządzi pieniądz. Gdybyś się w tym orientował to wiedziałbyś jak pracuje kocioł z pełną mocą i jak pracuje na minimum technicznym. Wiedziałbyś jaką sprawność ma ów kocioł w różnych stanach cieplnych i przy różnych wydajnościach. Wiedziałbyś że ubytek 1% sprawności takiego kotła oznacza wzrost heat rate o 200 -300 [ ], wiedziałbyś że do takiego kotła ilość paliwa jaką pochłania na godzinę lub na rozruch wystarczyłoby, na ogrzanie całego Krakowa.
    Kilka lat spędziłem na \Elektrowni Rybnik i wygaszania kotła na noc nie widziałem
    Ja nie wiem, co Ty w ogóle chcesz udowodnić ?

    Że ogrzewanie prądem jest nieopłącalne ?
    Nieekologiczne ?
    Ryzykowne ?

    Każda Twoja teoria zostaje obalona, a Ty z lubością masochisty wciąż się błaźnisz....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeszcze coś o nocnym poborze energii elektrycznej:

    http://epoznan.pl/blogi-blog-39
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ty energetyk lepiej wygaszać kotły w elektrowniach na noc? A może każdy dyrektor elektrowni marzy żeby mieć jak najbardziej płaską charakterystykę obciążenia? Nowe bloki 1000MW będą działały ze zmienną mocą czy pod 100% cały czas i z jaką sprawnością?
    Ty hajnel ! co to ja jestem kolega z podwórka ?? Kolejny "znafca" tematu się znalazł. Nowe bloki energetyczne traktuje się i projektuje tak aby pracowały w granicach najwyższej sprawności która najczęściej jest osiągana dla parametrów znamionowych i tak samo sporządza się dla nich umowę o włączenie do KSE oraz pracę dla jego potrzeb. Im wyższa moc osiągalna bloku tym wyższe minimum techniczne co powoduje że takiego bloku nie opłaca się odstawiać ze względu na straty rozruchu i utratę akumulacyjności kotła. Dyrektora elektrowni nie interesuje charakterystyka obciążenia a koszt wytworzenia i minimalizacja strat i maksymalizacja zysku, blok w postoju również zarabia jeśli pełni rezerwę. Nowe bloki nie pełnią funkcji regulacyjnej ze względu na ochronę całości (kotła i trubogeneratora), tę funkcję przejmują elektrownie stare (których de facto mamy dużo) jednym słowem im starsza tym mniej szkoda. Wygaszanie kotłów na noc nie służy pod względem eksploatacyjnym, skraca żywotność urządzeń i maszyn ale nie to jest ważne, liczy się kasa tu i teraz a nie w przyszłości.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kilka lat spędziłem na \Elektrowni Rybnik i wygaszania kotła na noc nie widziałem
    Ja nie wiem, co Ty w ogóle chcesz udowodnić ?

    Że ogrzewanie prądem jest nieopłącalne ?
    Nieekologiczne ?
    Ryzykowne ?

    Każda Twoja teoria zostaje obalona, a Ty z lubością masochisty wciąż się błaźnisz....
    No to spędziłeś kilka lat i wygaszania kotła nie widziałeś ... marnie trzeba było zostawić tą miotłę i popatrzeć jak wygląda proces produkcyjny. Ile raz mam mówić że ogrzewanie prądem ze względu na ilość transformacji energii i straty jest po prostu bez sensu. Taka abstrakcja jak chcesz wziąć prysznic to hm nalewasz gorącej wody do kilku wiader, później przelewasz ja z wiader do miski, znów do wiadra, a później podłączasz pompę żeby tłoczyć ją aż do słuchawki prysznicowej ? czy lejesz prosto z kranu na głowę ?

  9. #129
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No to spędziłeś kilka lat i wygaszania kotła nie widziałeś ... marnie trzeba było zostawić tą miotłę i popatrzeć jak wygląda proces produkcyjny. Ile raz mam mówić że ogrzewanie prądem ze względu na ilość transformacji energii i straty jest po prostu bez sensu.
    Bez sensu to jest trucie samego siebie, co promujesz !
    Dla kogo bez sensu jest grzanie pradem? Bo nie dla mnie.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No to spędziłeś kilka lat i wygaszania kotła nie widziałeś ... marnie trzeba było zostawić tą miotłę i popatrzeć jak wygląda proces produkcyjny. Ile raz mam mówić że ogrzewanie prądem ze względu na ilość transformacji energii i straty jest po prostu bez sensu. Taka abstrakcja jak chcesz wziąć prysznic to hm nalewasz gorącej wody do kilku wiader, później przelewasz ja z wiader do miski, znów do wiadra, a później podłączasz pompę żeby tłoczyć ją aż do słuchawki prysznicowej ? czy lejesz prosto z kranu na głowę ?
    Wygaszanie widziałem, głównie ze względu na planowane remonty, ewentualnie awarie.
    Na noc - NIGDY

    Piszesz, że ogrzewanie jest bez sensu, ale nie bierzesz pod uwagę, że są urządzenia o sprawności 300-400% (dzięki cyklowi Carnota) i wykorzystują węgiel LEPIEJ, niż ty w swoim generatorze niskiej emisji.
    I korzystają z węgla spalonego przy zmniejszonej emisji pyłów, siarki.

    I wykorzystują energię elektryczną wtedy, kiedy nie ma na nią popytu (a i tak jest produkowana).
    Trzeba być absolutnym indolentem technicznym, żeby tego nie dostrzec i nie zrozumieć....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeszcze coś o nocnym poborze energii elektrycznej:

    http://epoznan.pl/blogi-blog-39
    Kolejny "znafca" tematu się wypowiedział na blogu nie mając pojęcia o czym pisze. Średniej wielkości blok i kocioł wygasza się w 15 min ciągle pchając do sieci energię korzystając z akumulacji kotła, uruchomienie ze stanu gorącego po postoju nie dłuższym jak 6h trwa od momentu rozpalenia do synchronizacji z siecią energetyczną 2,5 h a osiągnięcie pełnej mocy trwa kolejne 45 min. Pary z kotła się nie upuszcza jak to twierdzi pan bloger, regulację sieci dla bloków średniej wielkości mamy bardzo szybką bo 15 minutową, blok nie chodzi na wysokich obrotach, obroty są takie same (znawca będzie wiedział o co chodzi), pod kotłami się nie pali, generatory o których wspomina pan bloger nie służą do podnoszenia parametrów sieci. Reszta tego co opisuje pan bloger, ma jakiś sens i jako energetyk jestem całkowicie za ekologią, oszczędzaniem. Jeśli chcesz się podpierać jakimiś artykułami korzystaj z fachowych stron i literatury naukowej, a nie laika piszącego o czymś o czym nie ma pojęcia. Polecam CIRE, Elektrownie parowe, Elektrownie (Pawlik, Strzelczyk), Elektrownie cieplne (L. Nehrebecki), Eksploatacja elektrowni parowych (R. Janiczek)

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    Bez sensu to jest trucie samego siebie, co promujesz !
    Dla kogo bez sensu jest grzanie pradem? Bo nie dla mnie.
    To idź wygaś wszystkie elektrownie, na co czekasz ?

  13. #133
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    To idź wygaś wszystkie elektrownie, na co czekasz ?
    ???
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wygaszanie widziałem, głównie ze względu na planowane remonty, ewentualnie awarie.
    Na noc - NIGDY

    Piszesz, że ogrzewanie jest bez sensu, ale nie bierzesz pod uwagę, że są urządzenia o sprawności 300-400% (dzięki cyklowi Carnota) i wykorzystują węgiel LEPIEJ, niż ty w swoim generatorze niskiej emisji.
    I korzystają z węgla spalonego przy zmniejszonej emisji pyłów, siarki.

    I wykorzystują energię elektryczną wtedy, kiedy nie ma na nią popytu (a i tak jest produkowana).
    Trzeba być absolutnym indolentem technicznym, żeby tego nie dostrzec i nie zrozumieć....
    Widziałeś i za przeproszeniem nic nie wiesz, po co się wypowiadasz. Widziałeś wygaszanie tylko ze względu na eksploatację, ale nie wiesz że dziś inaczej to wygląda

  15. #135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    ???

    Gość się zapętlił....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolek75 Zobacz post
    ???
    Co ? zbyt trudne żeby zrozumieć ? Przecież elektrownie nas trują ? auta nas trują, kotły na węgiel nas trują, PC nas nie trują zostawmy je i żyjmy czystym powietrzem. Jestem za.

  17. #137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Widziałeś i za przeproszeniem nic nie wiesz, po co się wypowiadasz. Widziałeś wygaszanie tylko ze względu na eksploatację, ale nie wiesz że dziś inaczej to wygląda


    Po prostu trzeba prostować twoje bzdury, Spalaczu Wegla z marną sprawnością.

    A przy okazji dowiedziałeś sie, co to ogrzewanie akumulacyjne, dlaczego jest porządane w systemie energetycznym i dlaczego użytkownicy PC wyciskają więcej energii z 1T węgla (spalanej zresztą czyściej, niż w twoim archaicznym kociołku) .
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po prostu trzeba prostować twoje bzdury, Spalaczu Wegla z marną sprawnością.

    A przy okazji dowiedziałeś sie, co to ogrzewanie akumulacyjne, dlaczego jest porządane w systemie energetycznym i dlaczego użytkownicy PC wyciskają więcej z 1T węgla (spalanej zresztą czyściej, niż w twoim archaicznym kociołku) .
    Moje bzdury, dzięki spalaczowi węgla z marną sprawnością możesz korzystać z dobrodziejstw prądu tak jak i miliony innych ludzi. Spróbuj uruchomić tą swoją PC bez prądu.

  19. #139
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Moje bzdury, dzięki spalaczowi węgla z marną sprawnością możesz korzystać z dobrodziejstw prądu tak jak i miliony innych ludzi. Spróbuj uruchomić tą swoją PC bez prądu.
    Rzeczywiscie gonisz w pietke.

    Nikt tu nie chce wygaszania elektrowni oprocz ciebie. Przeciwnie - my chcemy by korzystac z pradu produkownaego w tych elektrowniach, bo tam spalanie jest duzo czystsze niz w twoim piecu krematoryjnym.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.673
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Moje bzdury, dzięki spalaczowi węgla z marną sprawnością możesz korzystać z dobrodziejstw prądu tak jak i miliony innych ludzi. Spróbuj uruchomić tą swoją PC bez prądu.
    Ty już się naprawdę pogubiłeś...
    Ja nie mam nic przeciwko stosunkowo czystemu spalaniu węgla w elektrowniach i wykorzystwaniu go do ogrzewania za pomocą PC - szczególnie nocą, kiedy popyt na energię elektryczną maleje,
    Mam wiele do domorosłych spalaczy węgla w archaicznych urządzeniach, będących źródłem niskiej emisji
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-12-2016 o 17:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony