dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 51
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 1003
  1. #281
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krantentreprenad

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Göteborg
    Dzielnica
    Molndal
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    do producentów dopisz sobie elektrę.


    Z wlasnego doswiadczenia moge napisac- ja najczesciej montuje system EBECO - montuke go jednak jako systemem uzupelniajacy i w zasadzie tylko dla utrzymywania ciepla
    w plytkach(zaziebienia pecherza). Ogolnie dla wykorzytsania optymalnego elektryki ukladam 20cm styropianu lambda 36,10cm wylewki, 4 warstwy folii aluminiowej,pex 16 co 15cm albo pex20 co 20cm jastrych 5cm nastepnie ukladam elektryczne na co 5mm wylewka samopoziomujaca, Co do mocy wspomnanej przez ciebie pt100watt na mkw nigdy czegos takiego nie ukladalem co nie znaczy ze nie ma to sensu. Na pomieszczenia typu kuchnia 20mkw ukladam calosc na 650watt na lazienke 9mkw 400watt a na kibelek 250watt. Warotsci te wystarczaja w zupelnosci. Ogrzewanie oczywiscie daje rade ale koszty kosmiczne. Nie chce nawet myslec ile moze kosztowac to w Polsce bo ogolnie prad w skandynawii jest 2 krotnie tanszy a chetnego brak do ogrzewania tym sposobem przy budowaniu domow energooszczednych gdzie w Polsce po prostu ludzie nie posiadaja takich wkot na inwestycje budowy np. izolacja dachowa 60cm lambda30 isover multimaxx

  2. #282
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Procedury wygrzewania znajduję różne - ale zazwyczaj dotyczą wodnej.
    Tutaj znalazłem coś takiego:
    Czy należy wygrzewać podłogi, po zalaniu kabli grzejnych, a jeśli tak to, po jakim czasie od wylania wylewki, przy jakiej temperaturze i jak stopniowanej oraz przy jakich warunkach zewnętrznych?

    Przed ułożeniem posadzki płyta betonowa powinna zostać podgrzana. Należy to zrobić najwcześniej po 21 dniach od wylania betonu. Temperatura podłogi powinna być sukcesywnie zwiększana o 5°C na dzień i nie powinna przekroczyć wartości 30°C. Podłogę należy wyłączyć na jeden dzień przed położeniem posadzki jednak nie wcześniej niż 28 dni od momentu wykonania wylewki. Jeżeli temperatura zewnętrzna jest niska, można obniżać temperaturę płyty o 5°C, aż do osiągnięcia 15°C. Opisana powyżej procedura jest zalecana przez normy niemieckie (DIN) i nie jest ściśle przestrzegana w innych krajach. Z naszych doświadczeń w krajach skandynawskich i w Polsce wynika, że najważniejszą zasadą gwarantującą poprawne zachowanie się ogrzewanej podłogi w późniejszym okresie jest załączenie instalacji grzewczej po całkowitym związaniu betonu (najczęściej jest to 28 dni).


    Procedury przytaczane w tym wątku jadą z temperaturą dużo wyżej tutaj zalecają nawet "+ 50°C lub maksymalnej temp. pracy systemu"





    Jak więc wygrzewać jastrych cementowy z miksokreta z elektryczną podłogówką?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wygrz1.jpg
Wyświetleń:	1251
Rozmiar:	52,2 KB
ID:	405054  

  3. #283
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    @Kaizen, jastrych nie wie czym go grzejesz, więc co za różnica czy instrukcja jest dla wodnego, czy elektrycznego?
    Odnośnie maksymalnej temperatury, ja bym się sugerował tym "lub maksymalnej temp. pracy systemu". Czyli grzej do maksymalnej temp. na jaką masz projektowaną podłogówkę.

  4. #284
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klew Zobacz post
    @Kaizen, jastrych nie wie czym go grzejesz, więc co za różnica czy instrukcja jest dla wodnego, czy elektrycznego?
    Różnica jest taka, że jak rozumiem "system" i "maksymalna temperatura pracy systemu" odnosi się do temperatury zasilania wody. A to jest dużo niżej, niż powierzchnia jastrychu. A ten zapis z maksymalną temperaturą jest dla mnie kuriozalny - ktoś z kotłem na gaz czy węgiel ma wpuszczać wrzątek? Chyba, żeby to rozumieć "maks. temperatura ale nie więcej niż 50*".

    No i co to znaczy "maksymalna temperatura na jaką mam projektowaną"? Nie mam ograniczenia.

  5. #285
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Czy jest jakiś sposób, żeby oszacować mniej więcej ile kabla musiałbym zakupić, żeby pokryć zapotrzebowanie na dom? Np. w przeliczeniu długość kabla/m2? Chodzi mi tylko o oszacowanie, o dokładne wyliczenia zwróciłbym się do profesjonalistów.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  6. #286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak w mrozy chcesz grzać 24/7 to dodaj ze 20% zapasu - i wychodzi 9,36kW mocy. Kable są różne, ale IMO najsensowniej ok. 17W/mb (w zależności od producenta może z 1-2W/mb się różnić) i dostajesz 550mb kabla.

    Jak chcesz grzać tylko w taniej, to liczysz ile kWh potrzebujesz na dobę (7,8kW*24h) i wychodzi 187,2kWh. Dodajesz 20% zapasu i wychodzi 224,64kWh. Żeby taką ilość ciepła wyprodukować w 10h T2 to potrzebujesz mocy 22,46kW czyli 1321 mb kabla.

  7. #287
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    EDIT.

    Ok, poprzednie pytanie było głupie

    Dobra, więc mogę mniej więcej obliczyć koszt kabli. Wychodzi jakieś 8k - 10k PLN. Nienajgorzej.

    Czas więc na dalsze pytania:
    1) Z tego co wiem, grubość wylewki wymagana do ogrzewania akumulacyjnego wynosi 7cm - 15cm. W projekcie mam przewidziane 5 cm. Nie wiem o ile byłbym w stanie ją podnieść. Czy te 7cm jest faktycznie wystarczające?

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Ostatnio edytowane przez wrozansk ; 17-01-2018 o 16:06
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  8. #288
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    EDIT.

    Czas więc na dalsze pytania:
    1) Z tego co wiem, grubość wylewki wymagana do ogrzewania akumulacyjnego wynosi 7cm - 15cm. W projekcie mam przewidziane 5 cm. Nie wiem o ile byłbym w stanie ją podnieść. Czy te 7cm jest faktycznie wystarczające?
    Poczytaj Kompendium Devi. Na to pytanie masz odpowiedź na stronie 23.

  9. #289
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poczytaj Kompendium Devi. Na to pytanie masz odpowiedź na stronie 23.
    Dzięki. Poczytam

    Aczkolwiek teraz zauważyłem, że te obliczenia co do długości kabla to tak trochę mi nie pasują. Mam powierzchnię podłóg 256m2. No nie ma siły, żeby to ogrzać 550 mb kabla. Zresztą tymi 1,3k też wątpię...

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  10. #290
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar head67
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kaczory
    Kod pocztowy
    64-810
    Posty
    245

    Domyślnie

    Jak masz dobrze ocieplony dom zrób sobie rozstaw co 15 cm i będzie spoko wylewka u mnie parter 8-9 poddasze 5-6 cm po podłogach około 200 m2 koszt kabli i 8 sterowników 5600 zl

  11. #291
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał head67 Zobacz post
    Jak masz dobrze ocieplony dom zrób sobie rozstaw co 15 cm i będzie spoko wylewka u mnie parter 8-9 poddasze 5-6 cm po podłogach około 200 m2 koszt kabli i 8 sterowników 5600 zl
    Co to za kable i sterowniki? Bo cena za >1300mb kabla i sterowniki robi wrażenie. Nawet, jak to netto.

  12. #292
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    jeżeli ktoś ma zrobione porządnie OZC to ma podaną moc w swojej strefie klimatycznej.
    Wystarczy dla ogrzewania akumulacyjnego jak założy dla II taryfy trzykrotną wartość mocy dla kabli ( 80% zapotrzebowania przy minus np.20 oC).
    Szans na to że będzie musiał brać prąd w droższej taryfie nie ma prawie żadnej. Ilość kasy wydanej na wyższe rachunki jest minimalna bo przez ile dni w roku są ciągłe mrozy przekraczające w sposób ciągły taką obliczeniową temperaturę? A i dom ma sporą bezwładność cieplną ( o ile ktoś nie zbudował w szkielecie drewnianym).

  13. #293
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar head67
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Kaczory
    Kod pocztowy
    64-810
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za kable i sterowniki? Bo cena za >1300mb kabla i sterowniki robi wrażenie. Nawet, jak to netto.
    Nie grzeje pełnych 200 m kable devi sterowniki 7 szt pt712-El (histereza 0.1 st i 6 stref czasowych do zaprogramowania przydatne w sypialniach )i jeden devi tauch do salonu . Cena brutto 3 lata temu

  14. #294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Doszedłem do wniosku, że oprócz kabli w wylewce dam kable albo maty w łazienkach pod płytkami. Umożliwi to w miarę szybkie dogrzanie posadzki do przyjemnych temperatur przed kąpielą. Niestety, w łazienkach nie mam dodatkowych kabli podciągniętych pod to, więc będę musiał sterować zwykłymi termostatami. Przeszukałem AliExpress i znalazłem dwa sterowniki z WiFi za przyzwoite chyba pieniądze:

    Floureon HY03WE4

    Beok TDS23WIFI-EP

    Opinie trochę zniechęcają (ta wersja Beok z linku OK niby, ale wersja do bojlera już tragedia). Niby tu nie potrzebuję tak precyzyjnej kontroli temperatury (Floureon wg komentarzy ma histerezę 1*), bo czy posadzka przed kąpielą będzie nagrzana do 27 czy do 29* nie powinno mieć w tu dużego znaczenia (do wylewki dla mnie to dyskwalifikacja).

    Bawił się ktoś takimi chińczykami (albo chociaż produktami tych "marek")?

  15. #295
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doszedłem do wniosku, że oprócz kabli w wylewce dam kable albo maty w łazienkach pod płytkami. Umożliwi to w miarę szybkie dogrzanie posadzki do przyjemnych temperatur przed kąpielą. Niestety, w łazienkach nie mam dodatkowych kabli podciągniętych pod to, więc będę musiał sterować zwykłymi termostatami. Przeszukałem AliExpress i znalazłem dwa sterowniki z WiFi za przyzwoite chyba pieniądze:

    Floureon HY03WE4

    Beok TDS23WIFI-EP

    Opinie trochę zniechęcają (ta wersja Beok z linku OK niby, ale wersja do bojlera już tragedia). Niby tu nie potrzebuję tak precyzyjnej kontroli temperatury (Floureon wg komentarzy ma histerezę 1*), bo czy posadzka przed kąpielą będzie nagrzana do 27 czy do 29* nie powinno mieć w tu dużego znaczenia (do wylewki dla mnie to dyskwalifikacja).

    Bawił się ktoś takimi chińczykami (albo chociaż produktami tych "marek")?
    Ale kombinujesz, jak ma histerezę 1'C to robi ci skok temperaturowy 2'C, a to już wyraźnie da się odczuć.
    Weż i kup takie zwykłe 16A na naszym portalu aukcyjnym za ok. 130 zł o histerezie 0,5'C podepnij czujnik do podłogi i zapomnij o ich istnieniu. Jedynie pilnuj nastawionych godzin programowych w sterowniku z tymi w liczniku, bo to jest różnie na plus lub minus

    PS
    Te z linków ładnie wyglądają i ......

  16. #296
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Weż i kup takie zwykłe 16A na naszym portalu aukcyjnym za ok. 130 zł o histerezie 0,5'C
    A konkretnie to który? Minimum dla mnie to możliwość zaprogramowania dwóch półgodzinnych stref codziennie z grzaniem, w pozostałych miałby nie grzać.
    Te chińczyki kosztuja tyle, co najtańszy bez żadnej możliwości programowania. A mają sporo stref, i WiFi.

  17. #297
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Praktycznie każdy sterownik ma możliwość ustawienia indywidualnego programu. Dla mnie ważna była by możliwość wpięcia zewnętrznego czujnika ponieważ steruję temperaturą podłogi a nie powietrza. Tak jest większa precyzja sterowania co przy dużej bezwładności posadzki ma to znaczenie. U mnie płyta jest ustawiona na 23'C i w pomieszczeniu mam wtedy 22-22,5'C. Ciepło (grzanie) jest podawane w przedziale temp.posadzki od 22,5'C do 23,5'C (histereza +-0,5'C).W przypadku nasłonecznienia podnosi się temperatura (posadzki) i się nie włącza.

  18. #298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Praktycznie każdy sterownik ma możliwość ustawienia indywidualnego programu.
    No właśnie nie. Te tanie to pokrętełko. Te troszkę droższe jeszcze wyświetlają temperaturę i ikonkę, czy grzeje. Tylko fizycznie nim kręcąc możesz zmienić temperaturę.
    Te, które znalazłem, co dają sie zaprogramować to tak od 250zł wzwyż. Oczywiście interesuje mnie sterowanie wyłącznie temperaturą podłogi (jako zabezpieczenie przed przegrzaniem) bo chodzi o ciepłą podłogę, a nie powietrze. Dlatego podaj mi plizz jaki znalazłeś z takimi możliwościami za 130zł.

  19. #299

    Domyślnie

    Kaizen, zerknij tutaj. Dobra, sprawdzona firma, sterownik przestarzały w formie, ale cena odpowiednia


    A jak chcesz coś fajniejszego, to w dobrej cenie jest teraz taki.


    Albo tylko do sterowania podłogą, ale nie sprawdzonej firmy
    taki
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 13-02-2018 o 16:17
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  20. #300
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.532
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Kaizen, zerknij tutaj.
    Instrukcja dosyć nędzna - nie widzę w niej możliwości zaprogramowania że ma grzać np. do 28* 7:00-7:30 i 19:30-20:00 a w pozostałych godzinach wcale. Wiesz, czy da tak się ustawić?


    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    A jak chcesz coś fajniejszego, to w dobrej cenie jest teraz taki.
    Ten wygląda ciekawie. Tylko histereza 1-10*. I kosztuje o jakieś 50zł więcej, niż dwa chińczyki z WiFi. Więc przegrywa z nimi. Chyba zaraz zamówię dwa takie:



    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Można utrzymywać 2 różne temperatury (na dzień i na noc).
    Mało. I brak informacji o histerezie.

Strona 15 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony