dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 51
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 1003
  1. #541

    Domyślnie

    Witam i proszę o radę
    Parterowy szkielet na płycie fundamentowej 20 cm na 20 cm EPS 200 - tam gdzie na podłodze kafle (salon, kuchnia, przedpokoje, łazienka, wc) grzanie akumulacyjne na II taryfie) co polecacie:
    -kable grzewcze w górnej warstwie zbrojenia płyty zatartej na gładko + na to kafle (czy tak się w ogóle da - 2 cm betonu na zbrojeniem )
    - czy w tradycyjnej wylewce 7 cm na płycie kable mocowane bezpośrednio do płyty.
    A w sypialniach wymyśliłem podłogi z deski barlineckiej folia grzewcza pod deska lub ścienne panele infrared.

    Bede wdzięczny za wszelkie opinie - pozdr

  2. #542
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Najlepiej płyta grzewcza - o ile ekipa jest w stanie ją wypoziomować idealnie.
    Kable dałbym niżej, żeby nie uszkodzić wiercąc.
    Czemu pod deską chcesz rezygnować z akumulacji?

  3. #543

    Domyślnie

    Po pierwsze pierwotnie nie miała być płyta grzewcza (cieńszy 10 cm xps pod płytą i dodatkowo na płycie) ale udalo mi się ostatecznie nabyć kształtki i eps 200 w dosyć dobrej cenie stąd zacząłem się zastanawiać nad płytą grzewczą i podłogą bezpośrednio na płycie;
    -brak akumulacji w sypialniach ( generalnie założenie bardzie intuicyjne niż wynikające z jakiejś profesjonalnej analizy) -lubimy chłodek w sypialni oraz podloge z drewna (a jakoś nie do końca wierzę w efektywność klasycznego ogrzewania podłogowego przez drewno), ponadto chciałbym zachować jakąś sterowalność temperaturą przynajmniej w części budynku - ekonomia - praca z dojazdami - mały dom na wsi
    - będzie jeszcze kominek i myślę nad dgp
    Trochę w międzyczasie poczytałem że nie jest łatwo przygotować płytę gotową do kładzenia podłogi szczególnie że mój potencjalny wykonawca (głęboka prowincja) będzie ją robił pierwszy i teraz tego się najbardziej obawiam

  4. #544
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Lukaszbuduje
    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ja do tematu podchodzę trochę inaczej. Płyta fundamentowa idealnie równa nie będzie. Żeby położyć okładzinę zewnętrzną podłoga musi być idealnie wypoziomowana. Jeśli położę kable na gotowej płycie i przykryję 3-4 cm warstwą wylewki wyrównującej to będzie ok.
    Chatka w lesie własnymi siłami - parterówka 95 mkw, płyta fundamentowa XPS 20cm, ściany silka 18cm +23cm grafitu, wiązary z Wielunia, Panasonic monoblok 7kw, reku Ozon Paruszewski - Na tym już się znam. Mieszkam, wykończenia in progress...

  5. #545
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.542
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał artpelc Zobacz post
    ... oraz podloge z drewna (a jakoś nie do końca wierzę w efektywność klasycznego ogrzewania podłogowego przez drewno), ...
    To nie jest kwestia wiary, a obliczen i praktyki a ta pokazuje na tysiącach przykadów ze drewno lite i warstwowe nie jest przeszkodą do prawidłowego działania podłogówki. Oczywiscie pewne wymogi są, jak zresztą do wszystkiego.

  6. #546

    Domyślnie

    Też skłaniam się do takiego rozwiązania tym bardziej że przy moim szkielecie (ściany montowane na wiercone kotwy do płyty) przy kablach w płycie spore ryzyko ich nawiercenia....czy przy wylewce betonowej z miksokreta te 3-4 cm to nie za mało ... chyba że anhydryt ?

  7. #547
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał artpelc Zobacz post
    Też skłaniam się do takiego rozwiązania tym bardziej że przy moim szkielecie (ściany montowane na wiercone kotwy do płyty) przy kablach w płycie spore ryzyko ich nawiercenia...
    Trzeba odpowiednio rozplanować kable a jeszcze lepiej dać poniżej głębokości wiercenia.
    Temperaturę sobie ustawiasz. To nie problem. Problemem przy podłogówce może być przesuszenie drewna. I o to trudniej przy kablach w wylewce, bo temperatura stabilniejsza niż przy matach/foliach. A wilgotność względna zależy bardziej od temperatury, niż od ilości wody.

  8. #548
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    gdzie te obliczenia i przykłady.
    Poczytaj to
    W niejednej dyskusji podawałem już link do tego.
    Przy podłogówce producenci okładzin drewnianych podają limit 27* temperatury podłogi. Przy takiej temperaturze moc grzewcza to ok 80W/m2 (zależy jeszcze od rozstawu). Od 2014r. nie zbudujesz legalnie domu, co ma takie obciążenie cieplne przez limity na U przegród i stolarki, a i z EP byłby problem. Jak dodamy, że drewno jest zazwyczaj w sypialniach, gdzie chcemy chłodniej, to do pokrycia obciążenia w największe mrozy (których w roku jest kilka godzin) wystarczy połowa tej mocy.
    Producenci zalecają też wilgotność 40-60% zazwyczaj. I to jest trudne do utrzymania nie tylko przy ciepłej podłodze, ale i wyżej.

  9. #549

    Domyślnie kable w środku płyty

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzeba odpowiednio rozplanować kable a jeszcze lepiej dać poniżej głębokości wiercenia.
    Temperaturę sobie ustawiasz. To nie problem. Problemem przy podłogówce może być przesuszenie drewna. I o to trudniej przy kablach w wylewce, bo temperatura stabilniejsza niż przy matach/foliach. A wilgotność względna zależy bardziej od temperatury, niż od ilości wody.
    A czy jest jakiś rozsądny cenowo patent na trwałe zainstalowanie kabli w środku płyty (pomiędzy siatkami) króry przetrwa wylewanie betonu ?

  10. #550
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał artpelc Zobacz post
    A czy jest jakiś rozsądny cenowo patent na trwałe zainstalowanie kabli w środku płyty (pomiędzy siatkami) króry przetrwa wylewanie betonu ?
    Jak masz siatkę po całości, to na dolnej siatce.

  11. #551

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz siatkę po całości, to na dolnej siatce.
    To u mnie by było jakieś 16 cm poniżej górnej powierzchni płyty (a 4 nad dolną) a doliczając do tego warstwę wylewki wyrównawczej bez której chyba się nie obędzie jakieś 21 cm pod posadzką ... czy dla 20 cm EPS pod płytą to się sprawdzi (tzn. za dużo nie pójdzie w grunt) ?

  12. #552

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najlepiej płyta grzewcza - o ile ekipa jest w stanie ją wypoziomować idealnie.
    Kable dałbym niżej, żeby nie uszkodzić wiercąc.
    Czemu pod deską chcesz rezygnować z akumulacji?

    Coraz bardziej skłaniam sie do płyty grzewczej na kablach na dolnej siatce zbrojenia - b. wdzięczny na jakieś namiary na projektantów / dostawców / wykonawców (z praktyką) płd. - zachod. Polska, łódzkie....

  13. #553
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Brinkmann i Globaltech - na pewno robią grzewcze wodne. Czy do kabli musiałbyś szukać elektryka, to nie wiem.
    No i Legalett.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-03-2019 o 13:19

  14. #554
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    393

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Brinkmann i Globaltech - na pewno robią grzewcze wodne. Czy do kabli musiałbyś szukać elektryka, to nie wiem.
    No i Legalett.
    Brinkmann nie zrobi kabli w płycie i nie pozwoli komus w ich płycie też - temat próbowałem przepchnąć jakies pół roku temu.
    Dla nich to ciągle zbyt mało sprawdzone / rozpowszechnione wykonanie.

    artpelc - czemu tak bardzo chesz w dolnym zbrojeniu - szczególnie że masz tradycyjną płytę ?
    Jesli Ci cos kiedys sie popsuje to nie dokopiesz sie do tej dolnej siatki. Ja bym kładł na górnej. I tak akumulacja całą płytą. Może sie co prawda dlużej nagrzewac z dolnej siatki, ale to chyba niewielkie opóźnienie.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  15. #555
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.667
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Brinkmann nie zrobi kabli w płycie i nie pozwoli komus w ich płycie też - temat próbowałem przepchnąć jakies pół roku temu.
    Dla nich to ciągle zbyt mało sprawdzone / rozpowszechnione wykonanie.
    A PEXa zalewają w płycie ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #556
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    393

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A PEXa zalewają w płycie ?
    Tak, wodne robią.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  17. #557
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    Witam. Buduję dom 80m2 i przy temacie ogrzewania był tylko jeden faworyt PC P-W. Ale z czasem zacząłem przeliczać czy przy tak małym domku koszt inwestycji do zapotrzebowania, bo będzie bardzo ciepły, nie będzie za duży. I tak l myślałem i wymyśliłem kable grzejne i panele fotowoltaiczne. Mam płyte fundamentową i na to kable i wylewka i taki "grzejnik" chcę sobie zrobić. Padło na firmę Warmup. 6,6 kw w pięciu obiegach ze sterownikami, w tym jeden sterowany przez internet wycenili mi na 5400. Ułożę sobie sam. A panele 6,2 kw na 29000. I mam nadzieję że mi to się zbilansuje. Zresztą wg moich wyliczeń to kable są przewymiarowane dwa razy więć wierzę że to będzie działać.
    Pozdrawiam
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  18. #558
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    A dom który opisany jest poniżej dotyczył poprzedniej budowy. Ale jak to w życiu, róznie bywa
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  19. #559
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.535
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Padło na firmę Warmup. 6,6 kw
    Które? Te 20W/m wychodzą ŚREDNIO co 25cm. Zdecydowanie za duże odstępy (w łazience daj co 10cm - gdzie indziej nie rzadziej niż co 20cm.
    Czy te 1,8mm? Ciekawe, czy przeżyją betonowanie.


    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Ułożę sobie sam.
    Masz uprawnienia do podbicia gwarancji i SEP? Czy rezygnujesz z gwarancji (10 lat to słabo na tle konkurencji)?

    Jaka histerezę maja termostaty, bo nie mogę znaleźć

    BTW. Chyba nie można u nas sprzedawać sprzętu bez polskiej dokumentacji?

  20. #560
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.667
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Tak, wodne robią.
    No to nie rozumiem podejścia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 28 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony