dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 106
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Nie rozumiem, dlaczego przeszkadza ci ten jeden stopień różnicy w wylewce, skoro i tak nie jesteś w stanie utrzymać idealnie stałej temperatury w pomieszczeniu.
    Ale kto mówi o temperaturze wylewki ? Ja mowie o temperaturze jaka panuje w domu. Dla mnie wahania temperatury o 1 stopień są nieakceptowalne dla mnie.
    U mnie termostat obecnie pilnuje temperatury w domu. Ustawiony jest na 22,8 stopnia i włącza się pompa jak spadnie temepratura do 22,6 stopnia a wyłącza pompa jak osiagnie 23 stopnia.
    Niestety mam za dużą pompę i aby ją puścić bez termostatu odpada , więc muszę pracować z histerezą 0,5 stopnia.

    Pry grzaniu w II taryfie powiedzmy że na jesień dało się utrzymać dośc komfortową temepraturę cały dzień , ale jak pojawiły się mrozy to już tak komfortowo nie było i wahania temperatury były wyższe niż 0,5 stopnia.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam zupełnie innego producenta który ma do wyboru histerezę 0,5 jak i 1.
    Co to za producent i model?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ustawiona temperatura do 22,8 stopnia. Włącza się ogrzewania przy 22,6 stopnia i wyłącza przy 23 stopniach.
    I jak długo temperatura dalej spada po włączeniu grzania, i rośnie po wyłączeniu? Skoro sam sygnał jest wysyłany przy amplitudzie 0,5*, to wystarczy popatrzeć na wykres Krolesa (moje wyglądają podobnie) żeby zobaczyć, że temperatura dalej rośnie/spada przez spory czas przy podłogówce. Więc nie wierzę, że masz amplitudę mniejszą, niż te 0,6, którą widać na wykresie, który wrzucałem.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Taka histereza jest dla mnie akceptowalna . Histereza 1 stopień czyli 22,3-23,3 już nie ...
    Mnie tam histereza mało interesuje. Ważne, jaka amplituda. A ta to daleka pochodna histerezy. Dobrze dobrana pogodówka da dużo mniejszą amplitudę, niż sterownik pokojowy sterowany temperaturą powietrza z histerezą 0,5.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzeje krzywą tak ustawioną aby ogrzewanie po zakończeniu ogrzewania nie przegrzewało domu.
    Tyle, że jak sterownik pogodowy wyłączy ogrzewanie, to pogodówka nie ma nic do gadania.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak jak pisałem wykresy mnie nie interesują , bo wiem jak mam ustawiony termostat i wiem że on dobrze pilnuje temperatury i tyle ..
    Po co w takim razie masz w stopce link to do PV monitora?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzałem w II taryfie prawie 3 lata i wiem że przez pewien okres czasu można była zachować histerezę max 0,5 stopnia
    Masz na to pomiary, czy tylko wiarę? Wykresy kolegi wrzucałem. Przypomnę też moje:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3. Czas pracy podłogówki wyjątkowo długi - 13:10 do 14:50 - chciałem sprawdzić, ile uda się podbić temperaturę w dziennym okienku. Poza tym grzała 22:30-22:55 i 5:25-5:50 czyli łącznie 2,5 godziny w ciągu doby.
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    5. Temperatura w sypialni, z której jest timelapse:
    [/url]
    Podkreślam, że normalnie 1:40 ciągiem u mnie podłogówka nie chodzi - więc standardowo amplituda jest mniejsze, bo dawkę rozbija na równomierne trzy porcje (czy to jest 3x 0:20, czy x 1:00 - 1:40 ciągiem, poza wygrzewaniem wylewki, ogrzewanie u mnie chodziło tylko ten jeden raz, który widać na wykresach)

    Zwrócę uwagę, że temperatura nie spadała od ponad godziny przed rozpoczęciem grzania. W linku jest też timelapse z kamery termowizyjnej, że długo po rozpoczęciu grzania temperatura podłogi nie rosła - więc dalszy wzrost temperatury nie może być zasługą grzania podłogi, a zyskami słonecznymi i bytowymi.
    Ładnie też widać jak długo po wyłączeniu ogrzewania dalej temperatura rośnie.

    No, ale oczywiście Twoje dogmaty i wiara są niepodważalne. I dlatego wykresów temperatury powietrza nie robisz, bo zachwiałyby Twoją wiarą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taktowanie.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	72,8 KB
ID:	449870  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-11-2020 o 01:07

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za producent i model?



    I jak długo temperatura dalej spada po włączeniu grzania, i rośnie po wyłączeniu? Skoro sam sygnał jest wysyłany przy amplitudzie 0,5*, to wystarczy popatrzeć na wykres Krolesa (moje wyglądają podobnie) żeby zobaczyć, że temperatura dalej rośnie/spada przez spory czas przy podłogówce. Więc nie wierzę, że masz amplitudę mniejszą, niż te 0,6, którą widać na wykresie, który wrzucałem.



    Mnie tam histereza mało interesuje. Ważne, jaka amplituda. A ta to daleka pochodna histerezy. Dobrze dobrana pogodówka da dużo mniejszą amplitudę, niż sterownik pokojowy sterowany temperaturą powietrza z histerezą 0,5.



    Tyle, że jak sterownik pogodowy wyłączy ogrzewanie, to pogodówka nie ma nic do gadania.



    Po co w takim razie masz w stopce link to do PV monitora?




    Masz na to pomiary, czy tylko wiarę? Wykresy kolegi wrzucałem. Przypomnę też moje:


    Podkreślam, że normalnie 1:40 ciągiem u mnie podłogówka nie chodzi - więc standardowo amplituda jest mniejsze, bo dawkę rozbija na równomierne trzy porcje (czy to jest 3x 0:20, czy x 1:00 - 1:40 ciągiem, poza wygrzewaniem wylewki, ogrzewanie u mnie chodziło tylko ten jeden raz, który widać na wykresach)

    Zwrócę uwagę, że temperatura nie spadała od ponad godziny przed rozpoczęciem grzania. W linku jest też timelapse z kamery termowizyjnej, że długo po rozpoczęciu grzania temperatura podłogi nie rosła - więc dalszy wzrost temperatury nie może być zasługą grzania podłogi, a zyskami słonecznymi i bytowymi.
    Ładnie też widać jak długo po wyłączeniu ogrzewania dalej temperatura rośnie.

    No, ale oczywiście Twoje dogmaty i wiara są niepodważalne. I dlatego wykresów temperatury powietrza nie robisz, bo zachwiałyby Twoją wiarą.
    Salus 091FLRF (TX) , bezprzewodowy z regulowaną histerezą 0,5-1 stopień (ustawione 0,5).

    U mnie wczoraj ogrzewanie termostat włączył o 20:14 (temp na zewnatrz 2.4 stopnia) a wyłączył o 03:04 (temp na zewnątrz 6 stopni).
    Włączył ogrzewanie przy 22.6 stopnia w wyłączył przy 23 stopni.
    Teraz mam 23 stopnie w domu.

    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.

    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych. Jak jest na zewnątrz dośc ciepło to zanim włączy się ogrzewanie i spadnie temperatura do 22,6 stopnia potrafi pompa nie włączyć się nawet przez kilkanaście (kilkadziesiat godzin). Jak jest zimniej to czas ten jest krótszy i wynosi kilka godzin.

    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.

    Ja nie bawię się w wykresy bo i po co ?
    Tak jak już pisałem mam obok termostat który mi pokazuje temperaturę i widzę kiedy się włączy i kiedy wyłączy (PV Monitor) i widzę ile czasu są przerwy.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 07:04
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Salus 091FLRF (TX) , bezprzewodowy z regulowaną histerezą 0,5-1 stopień (ustawione 0,5).

    U mnie wczoraj ogrzewanie termostat włączył o 20:14 (temp na zewnatrz 2.4 stopnia) a wyłączył o 03:04 (temp na zewnątrz 6 stopni).
    Włączył ogrzewanie przy 22.6 stopnia w wyłączył przy 23 stopni.
    Teraz mam 23 stopnie w domu.

    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.

    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych. Jak jest na zewnątrz dośc ciepło to zanim włączy się ogrzewanie i spadnie temperatura do 22,6 stopnia potrafi pompa nie włączyć się nawet przez kilkanaście (kilkadziesiat godzin). Jak jest zimniej to czas ten jest krótszy i wynosi kilka godzin.

    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.

    Ja nie bawię się w wykresy bo i po co ?
    Tak jak już pisałem mam obok termostat który mi pokazuje temperaturę i widzę kiedy się włączy i kiedy wyłączy (PV Monitor) i widzę ile czasu są przerwy.
    Masz to zrobione modelowo i może poza silką co do której nie mam przekonania, jak i do technologi murowanej. Już wiem dzięki twemu opisowi, dlaczego mój klimatyzator pozornie by się wydawało żyje własnym życiem działa prawie identycznie .... ale priorytetem nie jest nastawiona temperatura ale zapewnienie jej utrzymania przy jednoczesnym zafiksowaniu na stabilności pracy sprężarki czyli maxymalne ograniczenie taktowania. Mówiąc w skrócie klimatyzator przegrzewa.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Chyba coś mylisz. W pompie ciepła jest pogodówka z dobraną krzywą która steruje jaka temperatura ma iść w ogrzewanie podłogowe aby zapewnić odpowiednia temperaturę w domu. Termostat u mnie jest dodatkiem dzieki któremu mogę sobie wybrać godziny grzania i ustawić jaką chce mieć temepraturę w domu i jaką chce histerezę.
    Służy on do jeszcze precyzyjnieszej kontroli temepratury.
    Przy kaloryferach może i zdąży precyzyjniej kontrolować. Przy podłogówce efekt da wręcz przeciwny. Histerezy będzie pilnował - ale amplitudę rozbuja przez zbyt wolną zmianę mocy grzejnika (w tym przypadku podłogi). Takie coś sprawdzi się przy klimakonwektorach. Ale jeszcze przy jednym założeniu - że krzywa grzewcza będzie podniesiona, żeby w razie potrzeby dostarczać nie tyle ciepła, ile wynoszą straty, a więcej, żeby był zapas na szybką reakcję i podniesienie temperatury o tę histerezę.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do mojego domu to ogrzewanie włącza się zależnie od temperatur zewnętrznych.
    Sam sobie zaprzeczasz. Tak by było, gdyby nie termostat pokojowy który wyłącza pompę nawet, jak na dworze jest -10 bo w domu odpaliłeś piekarnik i temperatura podskoczyła.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Masz w moim podpisie wykresy i mozesz sobie sam zobaczyć. O 13.00 do 14.00 jest czas grzania CWU.
    Weźmy wykres z tego samego dnia, co mój:



    I czemu brak ogrzewania od 21:00 do 2:20, czyli przerwa ponad 5 godzin gdy zyski są najmniejsze a temperatura za oknem spada ma być bardziej komfortowy, niż grzanie tylko w taniej strefie?

    Jak nie masz pomiaru temperatury powietrza to tego nie widać wprost - ale to musi wynikać z tego, że o 21 temperatura była aż tyle za wysoka, że przez prawie 5,5 godziny bez zysków słonecznych i z minimalnymi bytowymi spadała do... No właśnie, poniżej komfortu przez histerezę. Potem się "obudziła" i pracowała na wysokich obrotach aż do 6 rano i co dalej? A no do 16:47 brak odczytów. Potem od 17:17 odpoczywała do 22:00.
    Trochę dziwne, że akurat wtedy zaczęła grzać - jakby z harmonogramu. Tylko czemu dzień wcześniej w tym czasie odpoczywała?

    Moc grzania zależy od tego, jak bardzo temperatura wynikająca z krzywej grzewczej jest wyższa od powrotu. Nie zależy od wskazania termostatu pokojowego - on tylko wysyła do PC sygnał "stop" i "start" - nie ma wpływu na moc. A na wykresach widać, że jak pompa zaczyna grzać - to robi to z dużą mocą. Co oznacza, że podłoga bardzo wystygła i zanim się nagrzeje i zacznie grzać, to sporo czasu minie - i amplituda jest wyższa, niż bez sterownika pokojowego z odpowiednio dobraną krzywą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kaszpir.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	449880  

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    .
    Nie wiem do czego ma prowadzić ta dyskusja.

    Ja napisałem Ci że mam ustawioną krzywą grzania na pompie i steruje nią czujnik temperatury umiejscowiony na zewnątrz.
    Dodatkowo mam podłączony na końcu dom termostat z ustawioną histerezę 0,5 stopnia.

    Pompa włacza się jak w domu spadnie temperatura z 23 stopni do 22,6 stopni i wyłącza się jak osiągnie 23 stopnie.
    Chyba jasne i czytelne.


    Napisałem Ci jak obecnie w tym sezonie grzewczym działa u mnie pompa. W poprzednich sezonach działała głównie w II taryfie , a później był też kaganiec czasowy tyle że z dołożonymi 2-4 godzinami grzania w I taryfie.
    Wpływ na to kiedy sie włączy i wyłączy nie mam. Włączy sie jak spadnie poniżej temp minimalnej 22,6 a właczy jak osiągnie 23 stopnie.

    I tyle ...

    Co do wykresu to pokazałeś wykres gdzie grzanie było chyba od 5.00-6.00 i były wydużone chyba o 2 godziny "okienka grzania".
    Obecnie pompa działa w trybie "silent" z obniżoną mocą i hałasem i włącza się kiedy chce ..

    Czasami spadek z 23 stopni do 22,6 stopni trwa u mnie kilka godzin , czasami kilkanascie godzin , a czasami w ciagu dnia pompa zupełnie się nie załączy do ogrzewania.

    U mnie nie ma możliwości aby pompa działała nonstop a tak bym najbardziej chciał. Musialbym mieć pompę która zapewne musiała by schodzić z mocą do 100W a nawet niżej a takiej nie mam.
    Moja pompa najmniej bierze ponad 600W.

    Gdybym chciał aby grzała tylko w II taryfie to tak naprawdę musiałbym ustawić na termostacie np. 24 stopnie i wtedy by grzała nonstop od 22.00-6.00 bo nie osiągnęła by temperatury docelowej ale działała nieprzerwanie te 8 godzin. Tyle że po zakończeniu na 100% temperatura rano była by dla mnie nieakceptowalna (dom przegrzany) i później w ciagu dnia by spadała do temperatury akceptowalnej i zapewne była by to histereza 1 stopień.

    Po pompa włącza sie kiedy chce i działa kiedy chce aby te wahania były jak najmniejsze ...

    Próbowałem grzać tylko w II taryfie , ale jak dla mnie te max 9 godzin na grzanie (8+1) , jedna dla CWU to troche za mało i nie ma szansy aby uzyskać tak niską histerezę 0,5 stopnia przez cały sezon grzewczy.
    Gdybym zdecydował się na histerezę 1 stopień to nie ma problemu ...

    Koszty ogrzewania mam niskie i nawet jak takie grzanie będzie mnie trochę więcej kosztowało to nie problem ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 21:51
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pompa włacza się jak w domu spadnie temperatura z 23 stopni do 22,6 stopni i wyłącza się jak osiągnie 23 stopnie.
    Chyba jasne i czytelne.
    Ale ciągle nie napisałeś, jaką amplitudę osiągasz. Na 100% znacznie większą, niż 0,5. A to, że Ci się włącza przy 22,6 to tylko dlatego, że ten czujnik nie potrafi pokazywać nieparzystych dziesiątych - w rzeczywistości przy 22,5 się włącza. Co nie jest równoznaczne z dostarczeniem ciepła przez podłogę, bo do tego jeszcze co najmniej pół godziny trzeba będzie czekać w czasie których temperatura będzie spadać. Jakbyś nie miał tego termostatu, to wahania byłyby mniejsze, bo pompa ruszyłaby wcześniej grzejąc na niskich obrotach nie dopuszczając do przestudzenia podłogi.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W poprzednich sezonach działała głównie w II taryfie
    Jakoś na wykresie tego nie widać. Chyba, że faktycznie ma to potwierdzać moje wyjaśnienie przyczynę niekomfortowości grzania tylko w taniej strefie - że ustawienia nie pozwoliły ogrzewaniu wystartować w taniej strefie. Wtedy nic dziwnego, że to było nie komfortowe. Ale pisałeś też, że w dziennym okienku miała być grzana CWU - a na wykresie tego też nie ma.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czasami spadek z 23 stopni do 22,6 stopni trwa u mnie kilka godzin , czasami kilkanascie godzin
    A ile godzin trwa potem dogonienie tych 23*? I jaka jest minimalna temperatura w tym czasie? I do jakiej potem rośnie (po wyłączeniu pompy)?


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie nie ma możliwości aby pompa działała nonstop a tak bym najbardziej chciał.
    Ale jest możliwość, żeby reagowała na spadek temperatury na zewnątrz z wyprzedzeniem. Zanim jeszcze zacznie spadać temperatura wewnątrz. Wystarczy wyłączyć termostat pokojowy który do podłogówki pasuje jak szalik do kąpielówek.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale ciągle nie napisałeś, jaką amplitudę osiągasz. Na 100% znacznie większą, niż 0,5. A to, że Ci się włącza przy 22,6 to tylko dlatego, że ten czujnik nie potrafi pokazywać nieparzystych dziesiątych - w rzeczywistości przy 22,5 się włącza. Co nie jest równoznaczne z dostarczeniem ciepła przez podłogę, bo do tego jeszcze co najmniej pół godziny trzeba będzie czekać w czasie których temperatura będzie spadać. Jakbyś nie miał tego termostatu, to wahania byłyby mniejsze, bo pompa ruszyłaby wcześniej grzejąc na niskich obrotach nie dopuszczając do przestudzenia podłogi.



    Jakoś na wykresie tego nie widać. Chyba, że faktycznie ma to potwierdzać moje wyjaśnienie przyczynę niekomfortowości grzania tylko w taniej strefie - że ustawienia nie pozwoliły ogrzewaniu wystartować w taniej strefie. Wtedy nic dziwnego, że to było nie komfortowe. Ale pisałeś też, że w dziennym okienku miała być grzana CWU - a na wykresie tego też nie ma.



    A ile godzin trwa potem dogonienie tych 23*? I jaka jest minimalna temperatura w tym czasie? I do jakiej potem rośnie (po wyłączeniu pompy)?




    Ale jest możliwość, żeby reagowała na spadek temperatury na zewnątrz z wyprzedzeniem. Zanim jeszcze zacznie spadać temperatura wewnątrz. Wystarczy wyłączyć termostat pokojowy który do podłogówki pasuje jak szalik do kąpielówek.
    Zadajesz pytanie na jakie nie jestem ci w stanie odpowiedzieć. Nie wiem jaka jest amplituda i itd.
    Ustawiam temperaturę powietrza na termostat steruje pracą pompy , czyli jej włączeniem i wyłączeniem i nic więcej.
    Sam proces grzewczy i samą mocą moduluje pompa.

    Już pisałem kiedyś , widać nie czytasz.
    Próbowałem bez termostatu bo wolałbym aby pompa działała zupełnie cały czas , ale u mnie nie ma na to szansy bo pompa nie zejdzie tak nisko z mocą jakby musiała. Próbowałem bez termostatu ale efekt jaki że dom przegrzany a pompa mocno taktowała.
    Teraz mam tak ustawioną pompę że bez żadnego zatrzymania potrafi pracowac przez wiele godzin.

    Obecnie zaczynam mój 4 sezon grzewczy. 2 pierwsze sezony były w 100% w II taryfie , w 3 sezonie zacząłem dodawać także grzanie w I taryfie.

    Co do odpowiedzi na te pytania ile zajmuje czasu pogrzanie domu z 22,6 do 23 stopni to zapraszam do podglądu pracy pompy , tam widać kiedy sie załączyła i kiedy wyłączyła.

    U mnie nie ma żadnej szansy aby pompa działał bez termostatu. Już to próbowałem.

    Ale jako że obecnie działa pompa w trybie silent i na ograniczonej mocy jeszcze raz spróbuję z ciekawości ,ale wątpie na sukces bo zbyt mocno taktowała ...

    Pompa teraz idzie bez termostatu a raczej termostat jest ale pompy nie wyłączy bo ma ustawioną taką temperaturę że na pewno nie osiagnie ...

    Zobaczę z ciekawości , ale wątpie w sukces ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-11-2020 o 14:15
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć wykres, gdzie masz tę stałą temperaturę.
    Odpalisz czajnik czy przyświeci sloneczko - i temperatura rośnie. Dużo bardziej, niz jest w stanie "przegrzać" akumulacja.
    Jak się ma pseudo akumulację z BK, to czajnik powoduje duże wzrosty.


  10. #30

    Domyślnie

    W kwestii akumulacji, to ja jestem jak najbardziej za. Tylko nie miernej i wmawianej wszystkim, że wspaniała, jak powyżej. Tylko takiej prawdziwej.

    Wyłącznie w taniej taryfie z reguły "grzeją" ci co jeszcze nie mieszkają. Potem w tematach o zużyciu pojawia się droga taryfa. Bo "dla komfortu". Bo mogliby tylko w taniej, ale z jakiegoś wymyślonego powodu grzeją też w drogiej. Akumulacja zapewnia dużą stabilność temperatury, ale nie w nieskończoność.

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    pseudo akumulację z BK, to czajnik powoduje duże wzrosty.
    Nie za bardzo rozumiem co ma akumulacja do chwilowej temperatury powietrza wygenerowanej przez czajnik? Chyba, że masz na myśli że komuś para z czajnika nagrzewa ściany podłogę i stropy?

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    W kwestii akumulacji, to ja jestem jak najbardziej za. Tylko nie miernej i wmawianej wszystkim, że wspaniała, jak powyżej. Tylko takiej prawdziwej..
    A co to jest prawdziwa akumulacja? Tak z ciekawości. Jaki próg dobrej akumulacji przyjąć dla przykładowej jednostki kg/mkw? To, że ktoś ma BK to jeszcze nie oznacza że ma złą akumulację.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Wyłącznie w taniej taryfie z reguły "grzeją" ci co jeszcze nie mieszkają. Potem w tematach o zużyciu pojawia się droga taryfa. Bo "dla komfortu". Bo mogliby tylko w taniej, ale z jakiegoś wymyślonego powodu grzeją też w drogiej. Akumulacja zapewnia dużą stabilność temperatury, ale nie w nieskończoność
    A możesz wskazać co to za osoby? To chyba nie tajemnica, skoro się przyznają publicznie. Bo z tego co czytam, większość osób z kablami jednak daje radę w taniej taryfie. Chociażby czytam tutaj

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A co to jest prawdziwa akumulacja? Tak z ciekawości. Jaki próg dobrej akumulacji przyjąć dla przykładowej jednostki kg/mkw? To, że ktoś ma BK to jeszcze nie oznacza że ma złą akumulację.



    A możesz wskazać co to za osoby? To chyba nie tajemnica, skoro się przyznają publicznie. Bo z tego co czytam, większość osób z kablami jednak daje radę w taniej taryfie. Chociażby czytam tutaj
    Akumulacja to masa, Czym większą ma gęstość i większą masę ciężar tym lepiej akumuluje ciepło.
    Gazobeton ma najmniejszą masę i najgorszą akumulację.
    Wystarczy poszukać porównania materiałow i ich cech.
    Jak komuś zależy na akumulacji to nie buduje z gazobetonu ...

    Co do tych co grzeją tylko w II taryfie.
    To jest różnie. Kiedyś dopytywałem i okazywało się że dla wielu wahania temperatury w ciagu dnia dochodzące nawet do 1-1,5 stopnia są akceptowalne.
    Myślę że chodzi też o koszty finansowe. Ci co grzeją czystym prądem w II taryfie płacą za 1 kWh około 36 groszy a ci co grzeją pompą ciepła już 12 groszy (COP3) . Ci co grzeją pompą ciepła mają niskie koszty ogrzewania i nawet jak troche dogrzeją w I taryfie to raczej mocno nie odczują tego finansowo.

    Jest taki wątek gdzie ludzie podają koszty zużycia prądu (pompa ciepła). Tam często ludzi podają ile zużyli w I taryfie a ile w II taryfie.
    Nie każdemu zależy aby się chwalić jak to tanio grzeją , pewna część wybiera większy komfort niż trochę niższe rachunki ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Nie za bardzo rozumiem co ma akumulacja do chwilowej temperatury powietrza wygenerowanej przez czajnik? Chyba, że masz na myśli że komuś para z czajnika nagrzewa ściany podłogę i stropy?
    Jak komuś czajnik, kilkadziesiąt W energii, powoduje stałe, odczuwalne wachania temperatury w domu, to ja nie wiem o jakiej akumulacji mówi. Takich cudów to chyba w kanadyjczykach nawet nie ma.

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A co to jest prawdziwa akumulacja? Tak z ciekawości. Jaki próg dobrej akumulacji przyjąć dla przykładowej jednostki kg/mkw? To, że ktoś ma BK to jeszcze nie oznacza że ma złą akumulację.
    Dobra akumulacja to jest dokładnie przeciwieństwo czegoś takiego:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    4. Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):

    5. Temperatura w sypialni, z której jest timelapse:
    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    A możesz wskazać co to za osoby? To chyba nie tajemnica, skoro się przyznają publicznie. Bo z tego co czytam, większość osób z kablami jednak daje radę w taniej taryfie. Chociażby czytam tutaj
    Daje radę. Jak wsadziło kable z COP=1 to, grzeją w taniej. A potem skutki jak powyżej i wahania po 1C w ciągu doby i mówienie, że jest dobra akumulacja. Nie notuję wszystkich postów jak Kaizen. Ale wystarczy wejść w wątek o grzaniu PC i zobaczyć ile osób podaje 100% w taniej strefie. Nawet obecny tu kaszpir007 miał pierwotnie grzać tylko w taniej.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.146
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Grzanie samą posadzką zawsze będzie generować powyższe dylematy. Debata "o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia" będzie stałym elementem sporu wynikającego z oczywistej wady podłogówki, jaką jest jej ogromna bezwładność cieplna i braku alternatywy u posiadaczy wyłącznie tego jednego, jedynego dystrybutora ciepła...
    Osobiście jest mi bliższy tok myślenia prezentowany przez kaszpir007. Pragmatyzm + dobra ocena czym w istocie jest komfort cieplny. Niezamierzona, wymuszona sposobem grzania i posiadanym dystrybutorem ciepła dT w pomieszczeniu w wysokości 1-1,5 oC jest zdecydowanie niekomfortowa. "Samoregulacja podłogówki" jest mitem nie mającym nic wspólnego z dążeniem do rzeczywistego komfortu cieplnego. . W samoregulacji temperatury wnętrz dobrze akumulującego domu biorą udział wszystkie przegrody + elementy wyposażenia. Posadzka bez rurek i innych wtrętów, będzie nawet lepiej spełniała funkcję samoregulacji temperatury (jako jedna z przegród biorących udział w tym procesie) niż ta z rurkami...

    Optymalizację działania i maksymalną efektywność układu grzewczego osiągniemy jedynie wówczas, gdy jego konfiguracja, możliwości zmiany trybu pracy, współgrają z występującą w Polsce dynamiką pogodową. Zatem hybrydowa dystrybucja ciepła w rozmaitych konfiguracjach powinna być pierwszym wyborem inwestorów.

    Grzejniki rewersyjne współpracujące z PC umożliwią pełny wachlarz funkcji oraz strategii użytkowania instalacji centralnego ogrzewania / centralnego chłodzenia..
    Realizacja wielu strategii grzania (z całkowitym niegrzaniem włącznie – efektem niemożliwym do uzyskania przy posiadaniu ogrzewania podłogowego) ma na celu optymalizację zużycia wytworzonej energii z jednoczesną poprawą komfortu cieplnego i bezpieczeństwem cieplnym w wymiarze całorocznym.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #35

    Domyślnie

    Zapomniałeś dodać: 'post zawiera lokowanie produktu'.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.146
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Kogo reprezentuję widać po profilu... Co ma piernik do wiatraka?
    Moda to jedno, polskie realia to drugie...
    Wybór samej podłogówki, jako jedynej opcji dystrybucji ciepła, dokonywany jest "na zawsze". Dyskusja w temacie "jak ratować stworzony sobie samemu problem", przewija się przez fora od lat... Coś, co z samej swojej natury jest słabo sterowalne, zawsze będzie słabo sterowalne. Można się jedynie poruszać w tej jednej jedynej koleinie...
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.670
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zauważ, że nawet @kaszpir007, z którego zdaniem tak się zgadzasz nawet nie pomyśli o grzejnikach
    Podłogówka w domu to nie jest "moda", bo te przemijają, ale ewolucja w kierunku coraz bardziej komfortowej metody przekazywania ciepła.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.146
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Myślą, myślą o szybszych i bardziej sterowalnych opcjach dostępu do ciepła. W wielu wątkach na forach to widać, słychać i czuć...
    Zaczęło się skrobanie po głowie. Poniewczasie.
    kaszpir007 swoją instalację wykonał dawno temu. Teraz obserwuje jej działanie i podaje swoje wnioski. I bardzo dobrze.
    Okazuje się, że świat podłogówkarzy nie jest tak różowy jak im się zdawało, że będzie...
    Komfort z samej podłogówki to etap, który prędzej czy później przeminie.
    Jest jeszcze "wyższa szkoła jazdy" komfortu cieplnego i precyzji w jego kształtowaniu. Jest jeszcze chłodzenie pomieszczeń, przy podłogówce poza zasięgiem.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.670
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dawno ? Trzy lata temu...

    Co do chłodzenia- od tego jest klimatyzacja, nie grzejniki, pod które trzeba podtykać korytka z wodą...

    Okazuje się, że świat podłogówkarzy nie jest tak różowy jak im się zdawało, że będzie...
    Komfort z samej podłogówki to etap, który prędzej czy później przeminie.
    Ha, ha - a ja po 8 latach użytkowania podłogówki nadal mówię - nigdy więcej żelastwa na ścianach
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.146
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Nie masz innego wyjścia... Już jest "po ptokach"... Moje posty nie są adresowane do Ciebie lecz do przyszłych inwestorów.

    Funkcjonowanie optymalnie pracującej instalacji c.o. :
    Maksymalna ilość wyprodukowanej energii cieplnej powinna być wykorzystana do ogrzania użytkowanych pomieszczeń w odpowiedniej do naszych potrzeb ilości i w odpowiednim dla nas czasie... Gdy ciepła mamy za mało to źle, lecz gdy mamy go za dużo lub w złym czasie to także źle.

    Jeśli moment produkcji ciepła nie jest zsynchronizowany z zapotrzebowaniem na nie (np. produkcja ciepła w II-giej taryfie), wyprodukowane ciepło powinno być magazynowane w zbiorniku ciepła, potocznie zwanego zbiornikiem buforowym. Nikt nie produkuje towaru przerzucając go w całości z linii produkcyjnej od razu do sklepu, wówczas gdy nie ma na ten towar popytu!!! A co dopiero wówczas, gdy dostarczony towar „nie poczeka” na pojawienie się popytu, tylko powoli „rozpłynie się w powietrzu”. Analogiczna zasada powinna obowiązywać, racjonalnie myślącego użytkownika, Producenta i Zarządcy Swojej Nieruchomości, na linii produkcja ciepła – dystrybutor ciepła czyli grzejniki.

    Grzejniki nie są po to, by buforować nadmiar mocy źródła ciepła i chronić go przed taktowaniem, lecz po to, by w optymalnej dla nas ilości i w optymalnym dla nas czasie dostarczyć naszej rodzinie tyle ciepła ile akurat wymagamy. Grzejniki nie są po to, by w nich „po cichu upychać” wszelkie nadwyżki wyprodukowanego ciepła a tak właśnie jest traktowany grzejnik podłogowy. Nie oszukujmy się. To nie będzie „ciepło na potem”, jego emisja zacznie się natychmiast po dostawie…

    Na marginesie. Przy optymalizacji produkcji większość światowych producentów dąży do tzw. „zerowych stanów magazynowych”. Szczególnie Japończycy doszli w tym zakresie do perfekcji. Zaczęło się od przemysłu samochodowego. Dostawa potrzebnych podzespołów realizowana jest w małych porcjach wprost na linię produkcyjną. Czasem wielokrotnie w ciągu dnia. Ile trzeba i kiedy trzeba. W kwestii optymalizacji procesu grzania spróbujmy myśleć podobnie…
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony