dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 45
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 891
  1. #521
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    -8 na dworze a reku dalej w trybie odmrażania. Miałem nie zaglądać, bo uważam że jak ma coś się zrypać to lepiej na gwarancji...ale otworzyłem. W środku...nic. Po chwili zaparowała lekko blacha od bypasu i namierzyłem kilka kropel wody pod wentylatorem. Wytarłem, zamknąłem...i reku działa.
    Stermaj.. nie wiem jak u innych ale mój reku bez problemów działał do dzisiaj a bywało po - 10 w nocy. Dzisiaj było -18.

    A z tym wyłączaniem reku przy minusowych temperaturach to nie wiem czy dobry pomysł, bo wtedy zimno będzie we wszystkich rurach i w reku, więc ..zamarznie czy nie ?

    Heh..po ok 20min znowu ikonka odmrażania...
    Na dworze teraz -6 a na panelu temp -2 ....kołomyja.

    Po kilku minutach ikonka zniknęła..by po kolejnych kilku się pojawić.
    Chyba muszę się czymś innym zająć i olać te obserwacje
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-01-2021 o 10:28
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #522
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Stermaj.. nie wiem jak u innych ale mój reku bez problemów działał do dzisiaj a bywało po - 10 w nocy. Dzisiaj było -18.

    A z tym wyłączaniem reku przy minusowych temperaturach to nie wiem czy dobry pomysł, bo wtedy zimno będzie we wszystkich rurach i w reku, więc ..zamarznie czy nie ?

    Heh..po ok 20min znowu ikonka odmrażania...
    Na dworze teraz -6 a na panelu temp -2 ....kołomyja.
    Czy zamarznie, wydaje mi się, że nie powinien jak stoi w ciepłym pomieszczeniu. Zależy też pewnie jak złapie obieg grawitacyjny.
    No ale nie wyobrażam sobie jak wytrzymać bez wentylacji kilkanaście godzin czy ileś tam dni.

    edit:
    Sam widzisz jak reku "miśkuje".

  3. #523
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czy zamarznie, wydaje mi się, że nie powinien jak stoi w ciepłym pomieszczeniu. Zależy też pewnie jak złapie obieg grawitacyjny.
    No ale nie wyobrażam sobie jak wytrzymać bez wentylacji kilkanaście godzin czy ileś tam dni.

    edit:
    Sam widzisz jak reku "miśkuje".
    Albo wyłączyć i otworzyć klapę w reku jak w ciepłym stoi.

    Co do mojego...pracuje teraz normalnie. Coraz cieplej na dworze-4,8
    Zastanawia mnie, dlaczego ruszył dopiero kiedy otworzyłem klapę by zobaczyć co tam w środku i skąd taka jego praca później. Może miał lód gdzieś w środku wymiennika, którego dłonią nie wyczuwałem albo coś w tym stylu?
    Ważne że pracuje
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #524

    Domyślnie

    kurcze, nastawiałem się na ten reku ale widzę że zachowuje się nie lepiej niż mój Kinetic. W tym momencie włączony tryb rozmrożeniowy, nawiew 22%, wywiew 40% i temp. jak poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Reku.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	7,7 KB
ID:	452129

    Chcę zmienić reku ponieważ po zainstalowaniu czujnika smogu na nawiewie, zauważyłem że powietrze nawiewane trochę miesza się z wywiewanym (rozpylony dezodorant w łazience był mono widoczny na wykresach pm10) . Wynika z tego również tak optymistyczna temp. nawiewu.
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  5. #525

    Domyślnie

    Słabo to wygląda.
    Liczyłem, że skoro producent chwali się normalną pracą do -7 st.C to przy dobrze zbilansowanej instalacji wyciśnie się z niego -10 st.C
    Czyli dla świętego spokoju lepiej dołożyć choćby najmniejszą grzałkę elektryczną na nawiewie, by ta pilnowała temperatury.

    Bez tego mamy na wyrzucie szron i sporo wilgoci, a to nie wróży dobrze w przypadku wrażliwych na wilgoć wentylatorów EC.

    To utwierdza mnie w przekonaniu, że rotory to jednak lepszy wybór
    Nie straszna im ekstremalnie niska temperatura i cały czas odzyskują ciepło z deklarowaną sprawnością dokładnie wtedy kiedy się od nich tego wymaga
    Bez żadnych systemów wywołujących podciśnienie w domu

  6. #526
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Reku sobie radzi bez problemu do minus kilkunastu (jak wyrzutnia ma z 4-5* chociaż). Cyrki zaczynają się dziać gdzieś <-15. Zacząłem się zastanawiać, czy mi wyrzutnia (w znaczeniu kominek na dachu) nie oblodziła się, bo po nocnych mrozach reku nie może mi się rozmrozić. Teraz nie mam jak sprawdzić.
    Możliwe też, że uszczelnienie bypassa w takiej sytuacji utrudnia rozmrażanie, bo u mnie również pojawił się szron na nawiewnej stronie wymiennika przy zatrzymanym wentylatorze nawiewu (czyli podciśnienie wywołane wywiewnym zaciąga powietrze z czerpni). Jakby omijalo wymiennik, to owszem, do pokoi wpadałoby zimniejsze z anemostatów (o ile nie wpada i tak zaciągane nieszczelnościami jeszcze zimniejsze) - ale wymiennik by łatwiej się rozmrażał.


    Automatyka chyba najpierw zmniejsza obroty nawiewu i zwiększa wywiewu, a jak to za mało to zatrzymuje nawiew (ale nie wiem, czy w nowszym sofcie tak samo to działa - u mnie nie ma ikonki śnieżynki).

    Na przyszłość chyba najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie montaż jakiegoś rękodzieła z kablem grzewczym w miejsce bypassa na zimę i podpięcie jak nagrzewnicę kanałową.

    Jak wygladają Wasze wyrzutnie w te mrozy? Najlepiej po mroźnej nocy?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-01-2021 o 11:18

  7. #527
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wygladają Wasze wyrzutnie w te mrozy? Najlepiej po mroźnej nocy?
    Mam ścienną, wygląda normalnie, ale mam ją wysuniętą kilka cm od ściany zanim elewację zrobię.
    Reku po porannych szopkach chodzi normalnie, na dworze -3
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #528

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Reku sobie radzi bez problemu do minus kilkunastu (jak wyrzutnia ma z 4-5* chociaż). Cyrki zaczynają się dziać gdzieś <-15.
    Te zdjęcia zamrożonych wymienników to chyba kiepski efekt "radzenia sobie"

    Urządzenie, które wytwarza w domu podciśnienie - jak dla mnie sobie NIE radzi.
    Co mają powiedzieć użytkownicy solidnie przypilnowanych (szczelnych) domów?
    Ze ich rekuperator się nie rozmrozi, bo konstrukcja by-pass'u uniemożliwia ominięcie wymiennika?
    Albo że fabrycznie nieszczelny by-pass jest wykonany celowo, bo inaczej rekuperator zamarznie?

    Rekuperator z wymiennikiem obrotowym jednak:
    - przy każdej temperaturze osiąga sprawność odzysku na poziomie 80%
    - bez grzałki
    - bez antyfrostów
    - przy stałej proporcji nawiewu do wywiewu

    Niby kilkanaście dni w roku, ale jednak
    To kilkanaście dni w orku kiedy śpisz spokojniej.

  9. #529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Te zdjęcia zamrożonych wymienników to chyba kiepski efekt "radzenia sobie"
    I w takich warunkach rozmrażanie podciśnieniowe działa. Można się czepiać, że zan późno się odpala.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Co mają powiedzieć użytkownicy solidnie przypilnowanych (szczelnych) domów?
    Ze ich rekuperator się nie rozmrozi, bo konstrukcja by-pass'u uniemożliwia ominięcie wymiennika?
    Dlaczego konstrukcja bypasu miałaby uniemożliwić ominięcie wymiennika w izzifast?
    na takie mrozy trzeba jednak zamontować nagrzewnicę wstępną. I tyle.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Albo że fabrycznie nieszczelny by-pass jest wykonany celowo, bo inaczej rekuperator zamarznie?
    Wątpię, by celowo. Kiedy poprzednio było -20* przez >8h non stop?


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    - przy każdej temperaturze osiąga sprawność odzysku na poziomie 80%
    To nawet w zimę stulecia odzysk będzie mial o tyle mniejszy, że z oszczędności da się pokryć nie tylko prąd do grzałki, ale i nagrzewnice kupić. I sam reku kosztuje ze 3x więcej, niż izzifast. I sam reku obrotowy też więcej prądu ciągnie. No i
    ż zawraca część powietrza i wodę razem z tym, co się z nią skropliło i jest w stanie odparować. Jak dla mnie na siłę promujesz rotory i nawet, jeżeli prawdą jest, że w takich warunkach nie potrzebują nagrzewnicy wstępnej to jak mocne strony seicento z crash testu - kierownica wali w twarz, pedały po nogach, drzwi się zakleszczają itd. Zaleta - akumulator nie rozszczelnił się.

  10. #530
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Słabo to wygląda. Te urządzenia kosztowały was kupę tysięcy złotych, a przy pierwszym byle mrozie jest afera, że zamarza. Posciśnienie, czyli słaba wentylacja i zaciągamy nieszczelnościami domu dym, bo sąsiad akurat podłożył. (Mam takich dwóch, jak by nie filtr węglowy, rekuperacja nie miała by racji bytu u mnie)
    Grzałka? Nie po to zakładałem rekuperację i pompę ciepła, żeby teraz grzać powietrze prądem COP 1.
    Czemu nikt nie instaluje w rekuperatorach wymiennika pionowo, z powietrzem z mieszkania dopływającym z dołu? Przecież taki układ jest bezawaryjny. U mnie dzisiaj było -18 i nic nie zamarzło i wentylacja pracuje bez zakłóceń.

  11. #531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Słabo to wygląda. Te urządzenia kosztowały was kupę tysięcy złotych, a przy pierwszym byle mrozie jest afera, że zamarza.
    Bardziej doświadczeni rozwiązali to tak
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8013274

    Mrozy nie pierwsze - ale pierwsze tak długie i tak duże od wielu lat. Kilkanaście godzin pracy grzałki kilkaset wat co kilka sezonów to nie tragedia.

    Jakie znasz tańsze rozwiązanie zapewniające sensowną wilgotność? Lossnay? Jakby to był wątek o Aerisie ERV to można by mówić o "wielu tysiącach" - ale Izzifast to najtańsze rozwiązanie ERV niecelulozowe na rynku.

  12. #532
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Czemu nikt nie instaluje w rekuperatorach wymiennika pionowo, z powietrzem z mieszkania dopływającym z dołu? Przecież taki układ jest bezawaryjny. U mnie dzisiaj było -18 i nic nie zamarzło i wentylacja pracuje bez zakłóceń.
    Tak z ciekawości zapytam czy u Ciebie nie wykrapla się woda w wymienniku?

  13. #533
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Dziś mój rekuperator nie chodził ponad 9h, bo wyłączyli w nocy prąd. Żyjemy mimo że w dom z tych bardziej szczelnych, bo wszystkie okna oprócz tarasowego to fixy.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-01-2021 o 07:58
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #534

    Domyślnie

    Witajcie,
    Kilka dni temu stałem się posiadaczem iZZi 302 ERV, czyli młodszego brata reku który omawiacie w tym wątku. Zrobiłem kilka zdjęć - może komuś sie przydadzą.
    Załącznik 452151Załącznik 452152Załącznik 452153Załącznik 452154Załącznik 452155
    Jest wymiennik Core, wentylatory Ebm-papst - pewnie takie same jak u Was. Są wyprowadzone rurki i podłączenia na potrzeby modułu równoważenia przepływu - wystarczy go wpiąć obok płytki elektroniki - ale cena modułu skutecznie mnie zniechęciła do zakupu.
    Instalację wykonałem sam, ale samą instalację reku i regulację przepływów zrobił fachowiec. Dzięki jego rabatom u producenta i różnicy w VAT wyszło sporo taniej, a na dodatek mam fakturę, potwierdzony fachowy montaż (w warunkach gwarancji jest to wymienione jako warunek uznania gwarancji), zrobioną regulację... takze sytuacja win-win

    Mam też kilka pytań, kwestii do przemyślenia, może mi pomożecie.

    1. Reku i większość kanalów są umieszczone na stryszku, który dociepliłem 15cm wełny między krokwiami i teraz w czasie mrozu -15*C na zewnątrz jest tam temperatura ok. 7*C. Przekonałem się już, że takie ocieplenie nie jest wystarczajace bo:
    - temp. w domu to ok. 21*C, a reku wskazuje, że wywiewane powietrze ma ok, 16*C, więc gubie w kanałach ok 5*C
    - reku wskazuje temp powietrza nawiewanego ok. 13*C, a po umieszczeniu czujnika w anemostacie nawiewnym zmierzyłem 11*C, więc tu też trace ze 2-3*C.
    Czeka mnie zatem docieplanie tych kanałów, planuje okrecać je wełną np. 8cm powleczoną folią alu a reku obłożyć styropianem 10cm. Czy to wystarczy, czy potrzebuje z 20cm?

    2. Ciekawi mnie kwestia rozmrażania wymiennika. Przy temp. poniżej -10*C niemal bez przerwy wyświetla się ikona odszraniania, ale jednocześnie sterownik podaje że oba wentylatory pracują zgodnie z harmonogramem (zazwyczaj 30%), czyli nie widać aby nawiewy zwalniały w celu odmrożenia wymiennika. Otwierałem wczoraj wymiennik i nie wygladał na zamrożony, nie zauważyłem wody, lodu ani szronu. Jak to jest u Was?

  15. #535

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Czemu nikt nie instaluje w rekuperatorach wymiennika pionowo, z powietrzem z mieszkania dopływającym z dołu? Przecież taki układ jest bezawaryjny. U mnie dzisiaj było -18 i nic nie zamarzło i wentylacja pracuje bez zakłóceń.
    W wymiennikach przeciwprądowych wykonanych z polimerów czy membran kanały powietrzne są tak małe (intensyfikacja wymiany ciepła) że nawet pionowe ułożenie kanałów jest niewystarczające by woda wypłynęła grawitacyjne.
    W starego typu wymiennikach krzyżowych wykonanych z aluminium te kanały były duże i tam wystarczyło na krótką chwilę puścić powietrze bypassem by osuszyć wymiennik.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego konstrukcja bypasu miałaby uniemożliwić ominięcie wymiennika w izzifast?
    Z dokumentacji urządzenia:
    02.03 Bypass
    Wbudowany automatyczny bypass umożliwia odprowadzanie na zewnątrz powietrza zużytego z pominięciem wymiennika ciepła w
    taki sposób, że ciepło nie jest oddawane do świeżego powietrza nawiewanego.
    Ta centrala może się rozladzać wyłącznie poprzez zatrzymanie wentylatora nawiewu i wytworzenie w domu podciśnienia
    Czyli potrzebna jest nagrzewnica WSTĘPNA na czerpni, która stale dogrzewa powietrze zewnętrzne, by centrala nie uruchomiła trybu rozmrażania.
    A to jakby nie patrzeć kosztuje dobre 1200 pln, jeśli chcemy kupić gotowe rozwiązanie.
    Dodatkowo robiąc to zgodnie ze sztuką przed nagrzewnicą wstępną wypada dać filtr.
    Jak się do centrali doliczy nagrzewnicę i skrzynkę filtracyjną to niestety przestaje być taką cenową rewelacją.

    Tom100k słusznie zwrócił uwagę - Nie po to się inwestuje w wentylację, by ciągnąć z zewnątrz nieoczyszczone powietrze zewnętrzne.

    Dla przypomnienia, w centrali IZZIFAST:
    02.05 System przeciwzamarzaniowy
    System przeciwzamrożeniowy ma zadanie zabezpieczyć wymiennik ciepła przed szronieniem przy niskiej temperaturze zewnętrznej.
    Dzięki zastosowaniu wymiennika entalpicznego o specjalnej budowie odzyskującej wilgoć w rekuperatorze iZZi 300 ERV zjawisko to
    może pojawić się dopiero w przypadku bardzo dużych mrozów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej około minus 7°C. W takiej
    sytuacji okresowo załącza się tryb odszraniania wymiennika polegający na automatycznym obniżaniu prędkości wentylatora nawiewnego
    oraz aktywacji opcjonalnej kanałowej nagrzewnicy wstępnej (jeżeli została podłączona).
    A jak tutaj można było przeczytać "śnieżynka" wyświetla się po kilka godzin, czyli to co producent nazywa "okresowo" wygląda bardziej jak STALE gdy na zewnątrz mamy poniżej -7 st.C

    W większości central na rynku, by-pass jest na powietrzu świeżym, dzięki czemu centrala wyrzutem potrafi podgrzać wymiennik a następnie osuszyć.
    Cały proces rozmrażania to kilka minut, a nie parę godzin aż warunki zewnętrzne na to pozwolą.
    Więc aby wentylacja działała cały czas w sposób zbilansowany, wystarczy ci najprostsza (najtańsza) nagrzewnica wtórna, która na czas rozmrażania (kilka minut) podniesie temperaturę powietrza zewnętrznego by utrzymać komfortową temperaturę nawiewu.
    Centrale te najczęściej podczas procesu rozmrażania obniżają obroty obu wentylatorów do minimum.

  16. #536
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    2. Ciekawi mnie kwestia rozmrażania wymiennika. Przy temp. poniżej -10*C niemal bez przerwy wyświetla się ikona odszraniania, ale jednocześnie sterownik podaje że oba wentylatory pracują zgodnie z harmonogramem (zazwyczaj 30%), czyli nie widać aby nawiewy zwalniały w celu odmrożenia wymiennika. Otwierałem wczoraj wymiennik i nie wygladał na zamrożony, nie zauważyłem wody, lodu ani szronu. Jak to jest u Was?
    Mrozy się skończyły, ale miałem wrażenie jakby ikona rozmrażania pojawiała się gdy na wyrzutni temperatura była poniżej 1 stopnia. U siebie też zmiany w pracy wentylatorów nie zauważyłem, dopiero ręczna korekta 50% na wywiewie dawała jakiś efekt.

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Są wyprowadzone rurki i podłączenia na potrzeby modułu równoważenia przepływu
    A możesz podesłać, gdzie i w których komorach te rurki są zamontowane (zdjęcia mile widziane), chce sobie domontować taki bajer.

  17. #537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post

    Z dokumentacji urządzenia:

    08.07.5 Sterowanie pracą bypass-u Rekuperator posiada wbudowany automatyczny bypass (ominięcie wymiennika) pozwalający na nawiewanie do pomieszczeń powietrza bezpośrednio z zewnątrz (z pominięciem odzysku ciepła).


    Zrozumiałeś, że dokąd jest kierowane powietrze z czerpni ponwłączeniu bypassu?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ta centrala może się rozladzać wyłącznie poprzez zatrzymanie wentylatora nawiewu i wytworzenie w domu podciśnienia
    Teoretycznie mogłaby otworzyć bypass - ale AFAIK tego nie robi. Może po ostatnich mrozach producent zmieni to w nowej wersji oprogramowania?


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Czyli potrzebna jest nagrzewnica WSTĘPNA na czerpni, która stale dogrzewa powietrze zewnętrzne
    Czemu stale? Kiedy trzeba - i wg dokumentacji można bezpośrednio zasilać nagrzewnicę wstępną do 500w.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A to jakby nie patrzeć kosztuje dobre 1200 pln, jeśli chcemy kupić gotowe rozwiązanie.
    Z 5 nagrzewnic za to kupisz - wrzuć na Allegro "nagrzewnica kanałowa". A wrzucenie w ramce w miejsce bypasa kilku metrów kabla grzewczego to całkiem śmieszny koszt.


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dodatkowo robiąc to zgodnie ze sztuką przed nagrzewnicą wstępną wypada dać filtr.
    Co to zmieni w porównaniu z filtrem za?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tom100k słusznie zwrócił uwagę - Nie po to się inwestuje w wentylację, by ciągnąć z zewnątrz nieoczyszczone powietrze zewnętrzne.
    Czemu miałoby być nieoczyszczone?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W większości central na rynku, by-pass jest na powietrzu świeżym, dzięki czemu centrala wyrzutem potrafi podgrzać wymiennik a następnie osuszyć.
    Popatrz na zdjęcia na pierwszej stronie, przeczytaj szczegółowy opis (wyżej cytowałem) i nie wprowadzaj ludzi w błąd, ze w Izzifast jest inaczej.

  18. #538

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zrozumiałeś, że dokąd jest kierowane powietrze z czerpni ponwłączeniu bypassu?
    Nie wiem czy można ufać dokumentacji, która ma różne opisy działania tego samego elementu.
    Pewnie dokumentacje pisało 2 studentów i się nie dogadali gdy składali pracę w całość.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu stale? Kiedy trzeba - i wg dokumentacji można bezpośrednio zasilać nagrzewnicę wstępną do 500w.
    Wyjście zasilające nagrzewnicę jest aktywowane od temperatury.
    Więc jeśli na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C nagrzewnica będzie od tego momentu stale uruchomiona.

    500W przy 300 m3/h to 5 stopni.
    Czyli zamiast -7, mam -13.
    A co poniżej tej temperatury?

    Wszystko mam robić na raty, a później wymyślać tłumaczenia dlaczego nie działa?
    Kupując centralę chciałbym by działała do -25 st.C, tak jak inne urządzenia grzewcze w domu.
    Dzięki temu wiem, że jak idzie anomalia pogodowa to mogę się spodziewać alarmów.

    Temperaturę -7 st.C nazywasz anomalią? to jest temperatura przy której zaczyna zamarzać ten wymiennik.

  19. #539

    Domyślnie

    Cytat Napisał hansons83 Zobacz post
    A możesz podesłać, gdzie i w których komorach te rurki są zamontowane (zdjęcia mile widziane), chce sobie domontować taki bajer.
    Są 4 rurki, średnica wewn. tak ze 4mm, każda wyprowadzona zaraz obok wymiennika. Jeśli dobrze ogarniam to należałoby mierzyć różnicę ciśnień przed i za wymiennikiem, czerpnia-nawiewy oraz wyrzutnia-wyciągi. Następnie należałoby tak regulować obroty wentylatora, aby te dwie różnice ciśnień były sobie równe, bo wtedy także strumienie powietrza będą równe. Rurki trzeba wyprowadzić zaraz obok wymiennika, a nie na króćcach reku, bo wtedy opory filtrów i wentylatory wpłyną na pomiary.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210118_163923.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	452170Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210118_164120.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	452171

    Pomiary pewnie da się dość łatwo zrealizować... większy problem to jak to połaczyć z elektroniką reku, żeby obroty były korygowane automatycznie.

  20. #540
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wyjście zasilające nagrzewnicę jest aktywowane od temperatury.
    Więc jeśli na wywiewie wymiennika temperatura spada do 0st.C nagrzewnica będzie od tego momentu stale uruchomiona.
    To tez babol z dokumentacji? Czy to teoretyczny przykład nieocieplonego, nieogrzewanego domu, że na wywiewie ma być 0?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    500W przy 300 m3/h to 5 stopni.
    Jak to policzyłeś? Nie pomyliłeś się o rząd wielkości?


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Temperaturę -7 st.C nazywasz anomalią? to jest temperatura przy której zaczyna zamarzać ten wymiennik.
    Przy -7 jak i przy -10 problemu nie było. Problem się zaczął, jak temperatura na wiele godzin spadła do -20*.

    I mam wrażenie (niestety, nie mam jak sprawdzić) że przynajmniej część winy ponosi wyrzutnia.




    Bo nawet dając wywiew 100% a nawiew 50% jakoś słaby strumień pary wodnej z niej się wydobywa a zimny komin dalej ciągnie tak, ze z rozpaleniem nie ma problemu. Sprawdziłem po przepłukaniu wymiennika wodą i wydmuchaniu wody - więc to nie wymiennik stawiał opór.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PSX_20210119_125247.jpg
Wyświetleń:	1368
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	452180  

Strona 27 z 45

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony