dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 18
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 341
  1. #241

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie krępuj się. Masz do dyspozycji całe forum.
    Ciesze się, może mi coś podpowiedzieć?

    dom 200m2 pietrowy, poddasze nieogrzewany i nieużytkowe graciarnia. Mam oddzielny komin z kanałami wentylacyjnymi i myślałem to wykorzystać aby nie robić kucia, bo remont był w tamtym roku... Dom stary po wielu modernizacjach, ocieplony etc.

  2. #242

    Domyślnie

    Jeśli chcesz się dowiedzieć co i jak czytaj powyższy dział. Każdy i tak poleci ci to co u niego się sprawdziło (albo nawet i nie sprawdziło) i docelowo nadal wiedzieć nie będziesz. Poczytaj, co kto ma, jakie są tego plusy i minusy, a jak będziesz miał już jakieś typy, pytaj.
    Co do układania kanałów polecam temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...entylacj%C4%99
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 05-01-2022 o 18:55

  3. #243

    Domyślnie

    Najtańszy rekuperator z odzyskiem ciepła, wilgoci i bypassem możecie coś polecić?

    Powierzchnia użytkowa 200m2 dom piętrowy, czy potrzebne jest więcej danych?
    Przez te pare dni jak was pytałem troszke poznałem temat.

    Powiedzcie jeszcze czy ten bypass latem w nocy dający chłodniejsze powietrza z nadworza sprawdza się? jest to w stanie obniżyć temp w domu powiedzmy o 2* ?
    I jak jest żywotnością rekuperatora jak oceniacie? co tam może się zepsuć?

    Kaizen czytałem Twoje posty sprzed 2 lat i szacowałeś wtedy że 10 lat, Ty kupiłeś nowo wprowadzony model chyba, miałeś jakąś nieszczelność i serwis u Ciebie był . Jak oceniacie teraz z pespektywy czasu, wentylatory chodzą jakoś głośniej?
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 07-01-2022 o 20:33

  4. #244
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zobacz izzifast.

    Chłodzenie bypassem to mrzonka. Chcesz komfort = klima.

  5. #245
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.491
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Chłodzenie bypassem to mrzonka.
    Zadam Ci takie niepodchwytliwe pytanie: czy poza sezonem grzewczym może zdarzyć choć jeden dzień, aby w Twoim domu chłodzenie bypassem jednak nie było mrzonką?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #246

    Domyślnie

    Chłodzenie bypasem działa, ale tylko jak w domu masz gorąco, a na zewnątrz zimno (np impreza z dużą ilością osób w zimie/wczesną wiosną, zimna noc po upalnym dniu itp). Jeśli na zewnątrz jest tak samo ciepło jak w domu to nie da nic.

  7. #247

    Domyślnie

    A wymiennik przeciwprądowy vs entalpiczny - który lepszy, trwalszy, czym się różnią i który lepiej wybrać?

    Na przykładzie tego, znalazłem go za 6000zł

    https://allegro.pl/oferta/rekuperato...nik-9668853993

    1. Wydajność max. -350 m3/h - od czego zacząć w wyborem wydajności reku? wyliczyć kubature domu?
    2. Czy do 5000zł znajde coś z odzyskiem wilgoci i bypassem na dom 200m2 czy raczej kiepsko?

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Chłodzenie bypasem działa, ale tylko jak w domu masz gorąco, a na zewnątrz zimno (np impreza z dużą ilością osób w zimie/wczesną wiosną, zimna noc po upalnym dniu itp). Jeśli na zewnątrz jest tak samo ciepło jak w domu to nie da nic.
    Zdefiniujmy najpierw chłodzenie. 0.5C może w nocy obniży. Ale jak ktoś na poddaszu ma po upalnym dniu 27C, to bypass nic mu nie da.

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Rzecz jest w tym, aby latem obniżyć wilgotność w domu i bypass niewiele pomoże. Komfort niskiej wilgotności zapewni klima, usuwając wilgoć na zewnątrz.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #250

    Domyślnie

    Nie no, bez przesady. Jak w dzień będzie miał 27 stopni, a w nocy na zewnątrz 16 to spokojnie przy przewietrzaniu (kosztem hałasu) do 20-22 potrafi zbić, no i fajnym chłodkiem wieje (choć do klimy to jeszcze daleeeeeeeko, bo jak wspomniano, nie suszy). Oczywiście kluczowe jest "w nocy", gdzie nie produkujesz wiele ciepła na bieżąco.
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 07-01-2022 o 23:34

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.476
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Nie no, bez przesady. Jak w dzień będzie miał 27 stopni, a w nocy na zewnątrz 16 to spokojnie przy przewietrzaniu (kosztem hałasu) do 20-22 potrafi zbić, no i fajnym chłodkiem wieje (choć do klimy to jeszcze daleeeeeeeko, bo jak wspomniano, nie suszy). Oczywiście kluczowe jest "w nocy", gdzie nie produkujesz wiele ciepła na bieżąco.
    Niby zawsze to darmowy chłód, ale...
    1. Reku często nie otworzą/zamkną bypass poniżej określonej temperatury zewnętrznej.
    2. Powietrze nawiewane ogrzewa się dalej od stropu i okolic - więc z anemostatów leci dalej ciepłe.
    3. Klimy nie zastąpi - a ta chłodnej nocy ma wysoki COP i wydajność przy chłodzeniu.
    Z 10-20x większa moc, niż maksymalnie do wyciągnjęcia z rekuperatora.

  12. #252
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zadam Ci takie niepodchwytliwe pytanie: czy poza sezonem grzewczym może zdarzyć choć jeden dzień, aby w Twoim domu chłodzenie bypassem jednak nie było mrzonką?
    Największy problem z temperaturą w domu jest wtedy, gdy na zewnątrz mamy 30 kilka stopni w dzień, a nocą koło 20. W domu mamy powiedzmy 27. Te 27 stopni to nie jest temperatura powietrza tylko temperatura wszystkiego co jest w domu. Kiedy zachodzi słońce, to te przedmioty oddają ciepło.
    Teraz dmuchnij sobie te 20 stopni przez bypass. To będzie 7 stopni różnicy względem temperatury wewnątrz. Na pewno lepsze nic nic, ale efektu spodziewaj się przy max obrotach centrali - czyli nieprzyjemnym hałasie. Tutaj trzeba być obiektywnym i zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz otwierając po prostu okna. Moc chłodnicza na bypassów będzie śmiesznie mała, a energia zgromadzona w domu ogromna.

  13. #253
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.491
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Największy problem z temperaturą w domu jest wtedy, gdy na zewnątrz mamy 30 kilka stopni w dzień, a nocą koło 20. W domu mamy powiedzmy 27. Te 27 stopni to nie jest temperatura powietrza tylko temperatura wszystkiego co jest w domu. Kiedy zachodzi słońce, to te przedmioty oddają ciepło.
    Teraz dmuchnij sobie te 20 stopni przez bypass. To będzie 7 stopni różnicy względem temperatury wewnątrz. Na pewno lepsze nic nic, ale efektu spodziewaj się przy max obrotach centrali - czyli nieprzyjemnym hałasie. Tutaj trzeba być obiektywnym i zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz otwierając po prostu okna. Moc chłodnicza na bypassów będzie śmiesznie mała, a energia zgromadzona w domu ogromna.
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, więc może na to odpowiedz: ile Twoim zdaniem jest w roku dni, w których byspass nie wystarcza do chłodzenia? Liczyłeś to kiedyś?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #254
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystkie, w których to chłodzenie jest najbardziej potrzebne. Ale to zależy od definicji komfortu.
    Przez ponad 60-80 dni w roku dmucham wentylacją od 13 do 15 stopni 24h na dobe i mogę powiedzieć, że ma to marginalny wpływ na temperaturę w domu - pozwala tylko osuszyć powietrze. Ale bypass nawet tego nie zrobi.

  15. #255
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.491
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wszystkie, w których to chłodzenie jest najbardziej potrzebne. Ale to zależy od definicji komfortu.
    Przez ponad 60-80 dni w roku dmucham wentylacją od 13 do 15 stopni 24h na dobe i mogę powiedzieć, że ma to marginalny wpływ na temperaturę w domu - pozwala tylko osuszyć powietrze. Ale bypass nawet tego nie zrobi.
    Definicja komfortu jest taka, że nie odczuwa się ani gorąca ani zimna - jest w sam raz. Specjalnie Ciebie zapytałem, ponieważ orientujesz się w temacie komfortu i jesteś na jego punkcie wyczulony.

    Szkoda, ze nie potrafisz powiedzieć, ile dni w roku musisz uruchamiać aktywne urządzenia chłodzące, aby uzyskać komfort cieplny. Może da się to jakoś wyciągnąć z monitoringu czy tam logów?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.476
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem

    Przy czym ważna uwaga - operowałem bypassem ręcznie. Fabryczne sterowanie zamyka bypass jan na czerpni jest <=13*. Więc w praktyce efekt będzie znacznie mniejszy. Oczywiście inny reku da inne wyniki. Ważna automatyka ale też szczelność bypassu (czy 0% powietrza przejdzie przez wymiennik).

  17. #257
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.491
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem

    Przy czym ważna uwaga - operowałem bypassem ręcznie. Fabryczne sterowanie zamyka bypass jan na czerpni jest <=13*. Więc w praktyce efekt będzie znacznie mniejszy. Oczywiście inny reku da inne wyniki. Ważna automatyka ale też szczelność bypassu (czy 0% powietrza przejdzie przez wymiennik).
    Pod linkiem nie ma informacji o ilości dni w roku, w których bypass nie daje rady. Żeby było jasne: ja doskonale wiem, że jest więcej niż zero takich dni, chcę się tylko dowiedzieć od świadomych praktyków, ile ich zanotowali. Jest dla mnie całkowicie jasne, że nikt nie włącza klimy, jeśli nie musi, bo klima generuje koszty - o wiele prościej jest włączyć bypass (zero kosztów). Macie opomiarowane chałupy z Owczarem, więc chyba można zapytać komputer o taką danę? Dla uproszczenia, wystarczy mi, jeśli klima się włącza co najmniej raz dziennie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #258
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Definicja komfortu jest taka, że nie odczuwa się ani gorąca ani zimna - jest w sam raz. Specjalnie Ciebie zapytałem, ponieważ orientujesz się w temacie komfortu i jesteś na jego punkcie wyczulony.

    Szkoda, ze nie potrafisz powiedzieć, ile dni w roku musisz uruchamiać aktywne urządzenia chłodzące, aby uzyskać komfort cieplny. Może da się to jakoś wyciągnąć z monitoringu czy tam logów?
    Niestety influxdb dziala u mnie od 2 połowy września. Wcześniej zbierałem tylko dane chwilowe. Chłodnica działa u mnie praktycznie od początku czerwca do końca sierpnia 24h na dobę. Chłodzenie pasywne głównie w dzień w podobnym okresie - to wszystko przy minimalizacji zysków słonecznych. Przez noc z nawiewem 15 stopni temperatura praktycznie nie spada. Może gdybym dmuchał większą wymianę, to by coś zmieniło, ale wtedy kosztem hałasu. Zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz otwartym oknem.

    Moja konkluzja jest prosta - wentylacja nie chłodzi. Może jedynie odzyskać chłód.

  19. #259
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.476
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pod linkiem nie ma informacji o ilości dni w roku, w których bypass nie daje rady.
    Jest. Klimy nie zastąpi żadnego dnia kiedy jest potrzebna.

  20. #260
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.491
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jest. Klimy nie zastąpi żadnego dnia kiedy jest potrzebna.
    Możesz przywołać ten fragment?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 13 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony