dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Jak zwymiarować nowy piec na ekogroszek ?

    Witajcie,

    mamy piec na ekogroszek, w tym momencie już dość leciwy więc czas go wymienić.
    Kiedy się na niego decydowaliśmy (sporo lat temu) to oczywiście były dyskusje (i czytanie muratora) jaki wielki piec i znane formuły jak proporcjonalnie do powierzchni itp.
    Gubiłem się w tym wszystkim i nie chciałem się pomylić więc zaprosiłem ludzi (fachowców), którzy na podstawie grubości ścian (w tym wewnętrznych) i całego ocieplenia (również dachu) zwymiarowali mi piec. Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git
    No ale, jak wyżej napisałem, czas go wymienić. No i tu jest problem bo straciłem do nich telefon i już ich nie pamiętam.

    Czy możecie kogoś polecić, kto przyjdzie i na podstawie projektu (i wizyty) zwymiaruje piec na ekogroszek (nie ma gazu w okolicy, działka leśna więc fotowoltaika odpada a na pompę ciepła nas nie stać) ?

    Możecie kogoś polecić w okolicach Łodzi ?
    FORUMowicz

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.837

    Domyślnie

    Pompy ciepła monobloki są obecnie tańsze od kotła na ekogroszek to takie ot , ale wstępnie można obliczyć ile twój dom potrzebuje energi i nie musi się to zgadzać co do kilku Watt tylko plus minus toć to nie apteka , wypełnij to najrzetelniej jak potrafisz a coś ci to powie https://cieplo.app/start

  3. #3

    Domyślnie

    Pompy ciepła monobloki tansze ? Na serio ? Nie jestem na bieżąco ...
    FORUMowicz

  4. #4

    Domyślnie

    Znalazłęm online: "Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 215 PLN netto". Czyli za pompę 10kW będę musiał zapłacić ponad 40k PLN ?
    FORUMowicz

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.837

    Domyślnie

    A ja kupiłem za 10 tys i sam sobie ją podłączyłem wywalając kocioł na ekogroszek , grzeję ok 160m2 dom stary ale docieplony pompa ma 8kw.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Kiedy się na niego decydowaliśmy (sporo lat temu) to oczywiście były dyskusje (i czytanie muratora) jaki wielki piec i znane formuły jak proporcjonalnie do powierzchni itp. Gubiłem się w tym wszystkim i nie chciałem się pomylić więc zaprosiłem ludzi (fachowców), którzy na podstawie grubości ścian (w tym wewnętrznych) i całego ocieplenia (również dachu) zwymiarowali mi piec.
    Serio to piszesz, bo jeśli tak to proszę : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8125702 – mamy tu speca, który takie rzeczy liczy lub jak wolisz sam orientacyjnie może sobie to policzyć tak jak @goguś Ci podał.

    Tak z ciekawości pytam : „Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git.” - bo brzmi to jak przeczenie tezie która chce się udowodnić.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Tak z ciekawości pytam : „Okazało się, że mamy dobrze ocieplony i nie potrzeba aż tak mocnego pieca. I było git.” - bo brzmi to jak przeczenie tezie która chce się udowodnić.
    Szczerze mowiac nie do konca rozumiem: jaka teza i komu miałbym udowadniac ?
    FORUMowicz

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Szczerze mowiac nie do konca rozumiem: jaka teza i komu miałbym udowadniac ?
    Tak jak napisałeś – nie wiem co Ci na forum radzili ale ci co w chacie byli to przewymiarowany kocioł władowali i piszesz, że było git.
    To co teraz szukasz takiego samego – czy większego, bo chyba raczej nie dobranego zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło.
    Doświadczenie w tym masz bogate i co ktoś ma Ci doradzić w kwestii jak wyżej napisałem.

  9. #9

    Domyślnie

    Przepraszam - źle się wyraziłem. Moje "nie potrzeba aż tak mocnego pieca" tyczyło się tzw. powszechnej wiedzy: X kW * metraż.
    Ci co byli na miejscu zwymiarowali piec na mniej, niż to co wynikało z powyższego wzoru. I dlatego było git
    FORUMowicz

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.314

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Witajcie,

    No ale, jak wyżej napisałem, czas go wymienić. No i tu jest problem bo straciłem do nich telefon i już ich nie pamiętam.
    Bez przesady - jaki metraż i instalacja.
    Regulamin forum

  11. #11

    Domyślnie

    Skoro przez tyle lat było git to nie pozostaje nic innego jak kupić kocioł o takiej samej mocy. Nie ma tam nigdzie tabliczki żeby odczytać jakiej jest mocy ?

  12. #12

    Domyślnie

    Najprostszy przybliżony sposób to określenie ile spalasz opału.

    Spalasz np 3t, 3000x7kwh= 21000kWh, sprawność kotła ok 50%, czyli 10500kWh zapotrzebowanie na ciepło.

    Kupowanie teraz kotła na eko to przysłowiowy strzał w kolano.

  13. #13

    Domyślnie

    Sprawność 50 % ?
    Wszystko w porządku z Tobą ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Skoro przez tyle lat było git to nie pozostaje nic innego jak kupić kocioł o takiej samej mocy. Nie ma tam nigdzie tabliczki żeby odczytać jakiej jest mocy ?
    Tabliczka jest !
    Ale miałem nadzieję, że dzisiejsze kotły na ekogroszek są sprawniejsze, niż te sprzed 15 lat i być może będę mógł kupić o mniejszej mocy
    Poza tym z tej strony https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s...tla-weglowego/ wynika, że piec nie musi (nie powinien !) być przewymiarowany.
    15 lat temu tego nie wiedziałem.
    FORUMowicz

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Sprawność 50 % ?
    Wszystko w porządku z Tobą ?
    To jaka według Ciebie jest sprawność takiego kotła na ekogroszek?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Tabliczka jest !
    ....

    Osiągniesz sprawność raczej nie przekraczającą 60%. Sprawność na tabliczkach znamionowych, to pic na wodę. Uzyskują ją, przy pełnej mocy w warunkach laboratoryjnych, co nijak ma się do rzeczywistej sprawności. Po dołożeniu bufora można by kombinować, ale gra nie warta świeczki.
    Jak mniej więcej dobrać moc, Ci napisałem.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    To jaka według Ciebie jest sprawność takiego kotła na ekogroszek?
    Nie rzucę liczbą. Wszystko zależy w dużym stopniu jak kocioł jest użytkowany.
    Ale skoro twierdzisz że ten kocioł na ekogroszek ma 50 % to ile ma zwykły węglowy ?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał p Zobacz post
    Tabliczka jest !
    .
    A możesz napisać co jest napisane na tej tabliczce?
    I jak duży jest ten w miarę dobrze docieplony dom .
    Dopuszczasz coś innego niż węgiel ?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Nie rzucę liczbą. Wszystko zależy w dużym stopniu jak kocioł jest użytkowany.
    Ale skoro twierdzisz że ten kocioł na ekogroszek ma 50 % to ile ma zwykły węglowy ?
    Zwykły węglowy śmieciuch przewymiarowany powiedzmy 2 krotnie to jakieś 30% sprawności.

    Jak ktoś ma kocioł dolnego spalania, bufor i "kombinuje jak może" to osiągnie może 80%.


    Skoro nie jesteś w stanie dokładnie określić jaka jest ta sprawność, to w końcu jest ze mną "wszystko w porządku", czy nie?!

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony