dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 188 z 190
Pokaż wyniki od 3.741 do 3.760 z 3789
  1. #3741
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.
    Żałuję tego zbsa ale sam chcę decydować wg zużycia i zapełnienia ścieków kiedy muszę opróżniać zbiornik.
    Ustawa miała ograniczyć kombinowanie a w rezultacie daje po kieszeni wszystkim , czy masz co wywozić czy nie to szambo 4x w roku a nawet biorą się za przeliczanie zużycia na osobę , to dopiero paranoja .
    Mogę tylko złożyć wyrazy współczucia. Nadgorliwy i głupi urzędnik przeświadczony o swej mądrości to największa zmora Polski. U mnie jeszcze się nie dorobili dokładnych zapisów. Z tego co poczytałem to okresy są uznaniowe i różne w różnych gminach.

    Jeśli masz wodę z wodociągów to wiedzą ile zużywasz. Jeśli masz własne ujęcie z podlewaniem ogrodu to wyliczenia mogą sobie wsadzić wiadomo gdzie. Ale wtedy może być wojna z upierdliwym urzędnikiem.

  2. #3742

    Domyślnie

    Ogólnie to bym się ucieszył, gdyby ktoś z lepszą wiedzą znów opisał jak często wywozić osad na podstawie pojemności oczyszczalni lub osadnika dla różnej ilości mieszkańców . W instrukcjach zawsze producent będzie się osłaniał, ale na rynku są rozwiązania co mają nawet bardzo dużą różnię w tym czasie wywozu ?

  3. #3743

    Domyślnie

    Witam ponownie

    2 pytania mam

    1. Jak bardzo sterownik w zbs 6c a zbs 6c/kp różni się podzespołami ? Albo inaczej, który sterownik wybrać aby nie bawić się w serwisy w przyszłości ? Chodzi o to ze ten standardowy sterownik z wobetu jest chyba ciężko do ogarnięcia a ten z Eaton'a jest ogólnodostępny i mogłbym sam sobie jego wymienić gdyby przyszła taka potrzeba. Ktory dłużej pochodzi ? Są mi wiadome usterki tego standardowego Tech'a gdzie wyswietlacz padał itp. na temat Eaton nie wyczytałem nic.

    2. Czy stosując studnie chłonną włożyć geowłóknine również do środka w razie gdyby coś nie zadziałało jak trzeba ? Jeśli by coś się stało mógłbym normalnie wymienić geowłóknine z środka studni chłonnej i włożyć nową i by chroniła mnie przed kolejnym razem.

  4. #3744

    Domyślnie

    No różnią się i mam takie oczyszczalnie co na ponad 10 lat działają bez problemów ze sterownikiem na poprzedniku EATON, czyli EASY. Poprzednio firma EATON nazywała się MOELLER, a sterowniki to były EASY 512. Teraz nowszy model to EATON E4 i według mnie to bardzo ciężko jest je uszkodzić, bo to typ sterownika do automatyki o różnych zastosowaniach i na większe obciążenia. Dla mnie to sterownik na bardzo długo . W ZBS sterownik E4 jest w modelach z pompą, czyli C/KP oraz bez pompy w wersjach o większym sterowaniu z tym dodatkowym czujnikiem do dmuchawy lub gdy jest GSM. Nie wiem jednak więcej, bo to nowsze rozwiązania .

    Nie jest jednak tak dobrze, że kupisz sobie gdziekolwiek sterownik i go podmienisz. Dotyczy to wszystkich chyba typów sterowników, jak i chyba wszystkich producentów. Każdy wprowadza jakieś ustawienia, tak jak jest to w TECH-u. W nim jest stosunkowo prosto robić zmiany, bo jego menu jest zrobione pod oczyszczalnie i chyba tylko dla wobet go robią. Z EATON E4 jest inna sprawa, bo tam jest cały program, którzy oni sami napisali od podstaw i dlatego ma ciekawsze alarmy i więcej można tam podłączyć. Program w tym E4 jak się zamówi to ogranie oczyszczalnię oraz zbiornik na deszczówkę jako całość, ale to trzeba konkretnie zapytać przed zakupem. Ja tak robiłem i przeważnie dopłacałem za dodatkowe wyjścia, które są w takiej dostawce do sterownika. Na koniec powiem, że zawsze trzeba szukać sterownika z ustawieniami, a zamienniki są rzadko dostępne i do nich ustawienia, czy konkretne czasy ciężej wprowadzić

    Ja bardzo rzadko robiłem studnie chłonne i nie wkładałem geowłókniny za to brałem przed, zawsze wersję studzienki z dodatkowym filtrem w środku. Jednak nie widzę problemu, aby taką geowłókninę tam włożyć, przynajmniej na czas początkowy, gdy się tworzy osad czynny. Jak chcesz robić studnie chłonną to raczej polecam zrobić dwie z rozdziałem 50/50 i studzienką SR-3P z filtrem przed. Będzie wówczas większa powierzchnia wsiąkania, a z podsypką się tak nie zagłębisz.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 24-10-2023 o 10:06

  5. #3745

    Domyślnie

    Dziekuje Wojtku jak zawsze za odpowiedz i za obszerną wiedze.

    Chciałbym jeszcze dopytać o "mieszanke"

    W instrukcji pisze: "Przygotować mieszankę cementu „ 350 ” ze żwirem o frakcji 1-3mm , w stosunku ilościowym 1:3. Przygotowaną mieszankę wysypać na dno wykopu i równo zagęścić oraz wypoziomować."

    Czy tutaj mieli na myśli suchy beton ?

    I jeszcze jedno pytanie ponieważ jeden wątek mnie zaciekawił:

    A mianowicie:
    w punkcie 9 Wnioski i Zalecenia podpunkcie "g" pisze że: "g) W przypadku , gdy zapowiadane są mrozy poniżej -10°C należy docieplić pokrywy wszystkich elementów oczyszczalni ( reaktora, przepompowni, studzienki drenażowej, studzienki kanalizacyjno-rewizyjnej ) odpowiednią warstwą izolacyjną np. słomy bądź kory. Należy również częściej kontrolować pracę pompy w przepompowni ( o ile taka jest w systemie )."

    Czy mam rozumować że pompa w przepompowni potrafi się popsuć ? Jak bardzo one są wadliwe?


    I jeszcze jedno:

    Odnośnie studni chłonnych w terenie gliniastym. Czy zastosowanie 16-32 mm frakcji kruszywa jest najlepszym rozwiązaniem czy lepiej zastosować coś innego ?

  6. #3746

    Domyślnie

    W instrukcji z tą mieszanką to jest mocno przesadzone i ja tyle cementu nie dawałem. Zazwyczaj to na 1m3 było około 12 worków cementu. Taki " lepszy chudy beton ". Nie miałem nigdy z tym problemu.

    Nigdy też nie obsypywałem pokryw włazów, ale taki zapis może mieć sensy. Zależy kto montuje i co potrafi przewidzieć . Pisze tu głównie o popach, gdy są do wyjmowania na śrubunku. W sensie, że po rozkręceniu go wyjmujesz "małą" pompę wraz z kawałkiem rury tłocznej i drugą częścią śrubunku. W takim przypadku robi się ten śrubunek i często jest to też poziom wyjścia tłocznym, aby dało się go sięgnąć z góry przez właz. Czyli jest on płycej niż pompa i jakby był przymrozek, a rura po zakończeniu byłaby pełna to mogłoby z czasem zamarznąć. W praktyce to mało realne, po jak jest spadek tłocznego w kierunku do przepompowni to się rura odpowietrzy. Po za tym jak tłoczny idzie płytko w ziemi to można go docieplić.

    Pompy są chyba jedną z bardziej męczących rzeczy do naprawy. Bardziej to też dotyczy pomp na ścieki surowe, ale jak masz w oczyszczalni pompę do odpompowania na nasyp to jej awaria też jest możliwa. Zdecydowanie mało psujące są pompy z Ebara best one ma oraz tańsze optima ma. Warto jest dołożyć pływak przepełnienia, który nam pokarze, że pompa nie działa i szybciej na to może zareagować.

    Nie lubię studni chłonnych, a w glinie to już " wróżenie z fusów ", czy zadziała po dłuższych opadach. Jednak jak wiesz, że się przez glinę przebijesz i nie ma tam wody to żwir płukany 16-32mm jest najlepszy. Żadna podsypka drogowa, czy jakaś łupanka. Tylko żwir płukany jak oczyszczalnia ma działać dłużej i go nie żałuj, choć zdrożał

  7. #3747

    Domyślnie

    Dziękuje Wojtku.

    Zrobie w ten sposób:

    1. 10cm suchy beton pod reaktor
    2. Przełoże dwa pasy geowłókniny (kotwa)
    3. Dosype suchego betonu do połowy zbiornika
    4. Kolejna połowa zbiornika to wykopana glina. - czy lepiej tutaj zastosować piasek do podsypek ? raczej różnicy by to żadnej nie robiło jak to tylko ma za zadanie ustablizilować reaktor i nic więcej.
    5. Studnia chłonna w pełni będzie uzupełniona 16-32mm żwirem płukanym na to geowłóknina, w środek studni też geowłóknina dla zabezpieczenia bynajmniej do momentu kiedy nie wytworzy się osad czynny.
    6. O pływaku przepełnienia nie słyszałem, wydaje się fajną opcją. Poszukam alternatywy w późniejszym okresie jeśli nie zapomne.

    Co myślisz o studni chłonnej o wymiarach 2m x 2m x 3m ? Czy uważasz że studnia chłonna powinna być szersza ? Czy 2m to wystarczająco ?

  8. #3748

    Domyślnie

    Od 1 do 3 oraz 5 może być

    Problem z 4 i nie brałbym gliny, bo ona nie ułoży się, ani zagęści, tylko piaskiem przesypie. Dlatego zostawiłbym piasek do obsypki, bo jego możesz zagęszczać.

    Co do 6 to lepiej pytać od razu, bo mogą do tego program ustawić. Potem to będzie z tym więcej zabawy , bo sam tego nie zrobisz. Dlatego masz do wyboru, aby robić od razu lub nie robić go wcale.

    Z tą wielkością wykopu pod studnie to bym zrobił szerzej, bo 2m to takie minimum. Zazwyczaj góra studni ma jakiś 1m średnicy, aby była rozsądna rewizja. Przy 2 m, to zostaje Ci na bok po jakieś 0,5m. Lepiej trochę zwiększyć i w konsekwencji dodać podsypki na boki.

  9. #3749

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No i po wyborach, więc znów wszystko działa .

    Nie podobają mi się oczyszczalnie bez komór dlatego BIO EASY FLOW 8, bym nie polecał. Lepszy jest BIOSOLID 8 bo ma jednak 3 komory i prawie 4m3 pojemności. Pomarudzę, że komora osadnika wstępnego mogłaby być większa, a nie po równo. Nie do końca wierzyłbym w to, że ta 3-cia komora jest " na wszystko". W sumie to za jednym komora osadu czynnego bo z napowietrzaniem i od razu osadnik wtórny z recyrkulacją osadu oraz też to przepompownia ? Czy wiesz jaka jest tam dmuchawa oraz jaka konkretnie pompa ?

    Ten pochłaniacz roślinny to brzmi jak polewanie tui z jakąś podsypką, a ogólnie to płytko i przysypane korą . Widziałem coś takiego i może latem to się sprawdzi, ale gdy popada to już zależy od tego jaki grunt. Nie polecałbym tego, ani bym nie robił, ale to Ty zdecydujesz wiedząc jakie są ZA i PRZECIW. Pamiętaj jedno to gwarancja, a drugie to działanie przez lata po niej.
    Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem w stanie ostatnio zająć się tym tematem dostatecznie i dlatego też wracam do tego co napisałeś po dłuższym czasie, ale nadal czytam, zgłębiam i dopytuję. Ostatecznie w ostatnich dniach zająłem się tym tematem dalej, dzwoniłem w sprawie systemów Wobetu ZBB-7C i ZBS-6C tak jak polecałeś, ale totalnie nie ma żadnego instalatora tych systemów u mnie w okolicy, ani też trochę dalej. Inni instalatorzy, którzy montują dokładnie te systemy mają po prostu za daleko i ostatecznie kwitują to tym, że gdyby coś się działo to mają do mnie zbyt dużą odległość i nie opłaca im się jechać 100+ i łącznie 200+km w obie strony więc nie podejmą się montażu.

    Co do tego co napisałeś również jestem zdania, że taki system przy tych warunkach się nie sprawdzi i wolę zaufać Tobie jako obiektywnej i profesjonalnej osobie niż ludziom, którym w pierwszej kolejności zależy na sprzedaży instalacji, a w późniejszym czasie na zarobku w postaci jej serwisu i najlepiej jak największej marży.

    Znalazłem dosyć blisko siebie instalatora, który montuje instalacje BamarTechu i Kingspan'a i dostałem ofertę właśnie na BamarTech Biosolid 8, BamarTech Active Solid - R6, Kingspan BioAir IPS, Kingspan BioFicient IPS i Kingspan BioDisc IPS. Biodisc odpada ze względu na zbyt wysokie koszty.

    Kilka opisów, które dostałem:

    1. Bamartech BioSolid 8 – Bardzo fajny stosunek jakości do ceny a do tego pompa na wypływie w standardzie. Na minus 3 włazy – chociaż można je ukryć opcjonalnymi pokrywami
    maskującymi.

    2. BamarTech Active Solid - R6 – oczyszczalnia tego samego producenta, tutaj mamy jeden
    właz, pompę na wypływie i typoszereg do 6 osób co dobrze wpisuje się w potrzeby.
    Rozwiązanie wydaje się być sensowne, natomiast jest to tegoroczna nowość.

    3. Kingspan BioAir IPS- podobnie jak powyższe, działa na zasadzie osadu czynnego. Minus
    stanowi to iż oczyszczalnie tego typu są dość wrażliwe na jakość ścieku (chemia), oraz to, że
    Kingspan montuje wprawdzie bardzo dobre ale równie drogie pompy, które windują ceny u
    tego producenta.

    4. Kingspan BioFicient IPS – Opcja pół półki wyżej od pozostałych. Działa na zasadzie
    napowietrzanego ruchomego złoża, na plus - dwie strefy biologiczne, dzięki czemu
    oczyszczalnia jest stabilniejsza i mniej wrażliwa, na minus dodatkowe elementy
    eksploatacyjne– timer, elektrozawór. Skorupa zbiornika jest taka sama jak w opcji 3.

    W cenie w zależności od opcji znajdują się:

    - biologiczna oczyszczalnia ścieków,
    - rury drenażowe + studzienka rozdzielcza,
    - rury kanalizacyjne, kolana etc. rury dn8
    - kamień frakcji 16-32mm wraz z transportem,
    - piasek, cement, taśma, włóknina, kabel wraz z jego osłoną oraz pozostałe materiały
    pomocnicze,
    - koparka + montaż.

    System rozsączania - płytko posadowione poletko rozsączające o wymiarach ok 30 m2.

    Co o tym myślisz Wojtku?

  10. #3750

    Domyślnie

    Hej zaczynam przygodę z oczyszczalnią
    i
    przerobiłem nowsze pół i z tego co rozumiem to w zasadzie są dwie oczyszczalnie, które warto brać pod uwagę ZBS 6C/5C albo Biodisc.

    dodam że dla rodziny 2+ (1 lub 2)

    No i tutaj mam pewien dylemat. Grunt mam gliniasty i działka tylko 6 arów(w tym posadowiony dom) wiec tutaj najbardziej by mi pasowała studnia chłonna oraz jak najmniej widocznych elementów.

    ZBS - ma dwa otwory rewizyjne + ta stercząca skrzynka + kompresor do napowietrzania (okna sypialni bym miał 7m od skrzynki i boję się że będzie go słychać).Rozumiem że to pod względem technicznym same zalety jednak nie mam pomysłu na tą skrzynkę a średni żeby tak sterczała na środku i brzęczała.
    Biodisc - no tutaj jeden duży właz ale w zasadzie to wszystko tylko cena odstrasza.


    Tutaj mam kilka pytań:

    Czy słychać te kompresory od ZBS?
    Czy jest coś podobnej konstrukcji jak Biodisc ale w ludzkich pieniądzach(innego też niż Rotoset bo półka cenowa podobna)? Tak z ciekawości to co powoduje że ten Biodisc jest taki drogi? Wygląda na prostą konstrukcję bez złotych klamek.
    Jak otwory rewizyjne zabezpieczacie przed dziećmi? Chodzi o to żeby sobie nie podniosło i nie wskoczyło? Jest tam możliwość założenia jakiejś kłódki?

    I najważniejsze: czy na takim gruncie mogę postawić oczyszczalnię? Jeżeli tak to jakie rozwiązanie rozsączania by było najlepsze?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	G1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	466774
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opis.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	466775
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Grunt.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	466773  
    Ostatnio edytowane przez Janki19 ; 28-10-2023 o 09:07

  11. #3751

    Domyślnie

    Dziękuje wezme to pod uwage.

    Troche podzwoniłem za tym żwirem no i ceny wyglądają nastepująco:

    (woj. łódzkie)

    16-32mm żwir płukany - cena za 1t = 120zł-160zł ( z transportem).

    Jeden pan nie miał na stanie i powiedział że do oczyszczalni to może być 32-64mm który ma na stanie. Nie jest to płukany ale przesiewany. Powiedział że firmy które wykonują oczyszczalnie biorą od niego własnie tą frakcje. Nie wiem ile w tym prawdy i czy ta frakcja się nada.

    Czy mógłbyś podzielić się informacją z Twojego doświadczenia czy taka frakcja byłaby okej ? Jaka byłaby różnica między 16-32 a 32-64 jeśli chodzi o prace studni chlonnej ?

    A odnośnie mieszanki cementowej. - Zamawiałeś gotowca czy zawsze w betoniarce rozrabiałeś ? Nie mam betoniarki dlatego pytanie czy ten suchy beton z betoniarni byłby ok czy coś zupełnie innego powinienem zamówić.

    Przepraszam za ilość pytań ale zdecydowałem się na montaż samemu ponieważ autoryzowana przez wobet firma która była na wstępnych oględzinach w ogóle się nie chciala dostosować do DTR.
    DTR mówi jasno aby zastosować geowłóknine i obsypać mieszanką a pan który przyjechał stwierdził że piasek wystarczy bez żadnej goewłókniny. Ale skąd ten pan może wiedzieć jaka będzie sytuacja wód gruntowych za rok czy dziesięć.
    No i właśnie stąd ta ilość pytań.

  12. #3752

    Domyślnie

    Cytat Napisał helxi Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem w stanie ostatnio zająć się tym tematem dostatecznie i dlatego też wracam do tego co napisałeś po dłuższym czasie, ale nadal czytam, zgłębiam i dopytuję. Ostatecznie w ostatnich dniach zająłem się tym tematem dalej, dzwoniłem w sprawie systemów Wobetu ZBB-7C i ZBS-6C tak jak polecałeś, ale totalnie nie ma żadnego instalatora tych systemów u mnie w okolicy, ani też trochę dalej. Inni instalatorzy, którzy montują dokładnie te systemy mają po prostu za daleko i ostatecznie kwitują to tym, że gdyby coś się działo to mają do mnie zbyt dużą odległość i nie opłaca im się jechać 100+ i łącznie 200+km w obie strony więc nie podejmą się montażu.

    Co do tego co napisałeś również jestem zdania, że taki system przy tych warunkach się nie sprawdzi i wolę zaufać Tobie jako obiektywnej i profesjonalnej osobie niż ludziom, którym w pierwszej kolejności zależy na sprzedaży instalacji, a w późniejszym czasie na zarobku w postaci jej serwisu i najlepiej jak największej marży.

    Znalazłem dosyć blisko siebie instalatora, który montuje instalacje BamarTechu i Kingspan'a i dostałem ofertę właśnie na BamarTech Biosolid 8, BamarTech Active Solid - R6, Kingspan BioAir IPS, Kingspan BioFicient IPS i Kingspan BioDisc IPS. Biodisc odpada ze względu na zbyt wysokie koszty.

    Kilka opisów, które dostałem:

    1. Bamartech BioSolid 8 – Bardzo fajny stosunek jakości do ceny a do tego pompa na wypływie w standardzie. Na minus 3 włazy – chociaż można je ukryć opcjonalnymi pokrywami
    maskującymi.

    2. BamarTech Active Solid - R6 – oczyszczalnia tego samego producenta, tutaj mamy jeden
    właz, pompę na wypływie i typoszereg do 6 osób co dobrze wpisuje się w potrzeby.
    Rozwiązanie wydaje się być sensowne, natomiast jest to tegoroczna nowość.

    3. Kingspan BioAir IPS- podobnie jak powyższe, działa na zasadzie osadu czynnego. Minus
    stanowi to iż oczyszczalnie tego typu są dość wrażliwe na jakość ścieku (chemia), oraz to, że
    Kingspan montuje wprawdzie bardzo dobre ale równie drogie pompy, które windują ceny u
    tego producenta.

    4. Kingspan BioFicient IPS – Opcja pół półki wyżej od pozostałych. Działa na zasadzie
    napowietrzanego ruchomego złoża, na plus - dwie strefy biologiczne, dzięki czemu
    oczyszczalnia jest stabilniejsza i mniej wrażliwa, na minus dodatkowe elementy
    eksploatacyjne– timer, elektrozawór. Skorupa zbiornika jest taka sama jak w opcji 3.

    W cenie w zależności od opcji znajdują się:

    - biologiczna oczyszczalnia ścieków,
    - rury drenażowe + studzienka rozdzielcza,
    - rury kanalizacyjne, kolana etc. rury dn8
    - kamień frakcji 16-32mm wraz z transportem,
    - piasek, cement, taśma, włóknina, kabel wraz z jego osłoną oraz pozostałe materiały
    pomocnicze,
    - koparka + montaż.

    System rozsączania - płytko posadowione poletko rozsączające o wymiarach ok 30 m2.

    Co o tym myślisz Wojtku?
    Masz wyboru i wyboru, więc jak w tym się rozeznać ? Nie jestem w stanie zapoznać sie ze wszystkimi, więc tak na krótko po kilka uwag do każdej, a Ty zdecyduj " co najmniej Cię boli " :

    1) BioSolid 8
    - jeśli pokrywy maskujące z tą trawą w środku to odradzam, bo raczej krótko to wygląda urodziwie
    - chyba najlepsza opcja z tych wszystkich, ale uwagi na sposób pracy trzeba zrobić większe poletko drenażowe, bo chyba odpompowuje 2 razy na dobę co daje większą ilość niż przy zwykłym SBR, co odpompowuję 4 razy na dobę, przy takim samym zrzucie ścieków na dzień ?

    2) Active Solid R6 i nie wiedziałem jej na żywo i chyba jest to bardzo krótko w sprzedaży ?
    - nie widzę, tam dawkowania, a nie też recyrkulacji osadu

    3) BioAir IPS
    - mało co jest w środku tej oczyszczalni i uważam, że dużo pracy oraz dbałości w jej użytkowania trzeba włożyć, aby działała


    4) BioFicient IPS
    - słaby dostęp przez jeden właz do tylu komór
    - oznaczenie IPS wiąże się z pompą w środku i nie wiem jak się im tam udało jeszcze jedną komorę na nią wstawić i zapewne obsługa się na tym nie polepszyła

    Opisywanie drenażu rozsączającego w formie poletka o wielkości 30m2 nie mówi mi za dużo. Wolę szczegóły, czyli ile ciągów po ile metrów oraz ile podsypki ze żwiru płukanego 16-32mm do tego ?

  13. #3753

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janki19 Zobacz post
    Hej zaczynam przygodę z oczyszczalnią
    i
    przerobiłem nowsze pół i z tego co rozumiem to w zasadzie są dwie oczyszczalnie, które warto brać pod uwagę ZBS 6C/5C albo Biodisc.

    dodam że dla rodziny 2+ (1 lub 2)

    No i tutaj mam pewien dylemat. Grunt mam gliniasty i działka tylko 6 arów(w tym posadowiony dom) wiec tutaj najbardziej by mi pasowała studnia chłonna oraz jak najmniej widocznych elementów.

    ZBS - ma dwa otwory rewizyjne + ta stercząca skrzynka + kompresor do napowietrzania (okna sypialni bym miał 7m od skrzynki i boję się że będzie go słychać).Rozumiem że to pod względem technicznym same zalety jednak nie mam pomysłu na tą skrzynkę a średni żeby tak sterczała na środku i brzęczała.
    Biodisc - no tutaj jeden duży właz ale w zasadzie to wszystko tylko cena odstrasza.


    Tutaj mam kilka pytań:

    Czy słychać te kompresory od ZBS?
    Czy jest coś podobnej konstrukcji jak Biodisc ale w ludzkich pieniądzach(innego też niż Rotoset bo półka cenowa podobna)? Tak z ciekawości to co powoduje że ten Biodisc jest taki drogi? Wygląda na prostą konstrukcję bez złotych klamek.
    Jak otwory rewizyjne zabezpieczacie przed dziećmi? Chodzi o to żeby sobie nie podniosło i nie wskoczyło? Jest tam możliwość założenia jakiejś kłódki?

    I najważniejsze: czy na takim gruncie mogę postawić oczyszczalnię? Jeżeli tak to jakie rozwiązanie rozsączania by było najlepsze?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	G1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	466774
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opis.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	466775
    Tak szczerze i bez urazy to przy 6 arach i takich warunkach gruntowych to bym na pewno nie robił oczyszczalni. Zaznaczę, że nie chodzi to bynajmniej o jakiś typ , czy firmę, tylko żadnej . W teorii jak byś miał działkę ponad 3 razy taką, czyli jakieś 2000m2 to może nasyp w miejscu co by Ci nie przeszkadzało, że czasem u podstawy będzie mokro i nie blokowało spływu wód po deszczach. Studnia chłonna to będzie taka wanna, która prócz ścieków oczyszczonych zgromadzi wodę opadową ze swojej okolicy, bo będzie to jedyna depresja

  14. #3754

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Robert Zobacz post
    Dziękuje wezme to pod uwage.

    Troche podzwoniłem za tym żwirem no i ceny wyglądają nastepująco:

    (woj. łódzkie)

    16-32mm żwir płukany - cena za 1t = 120zł-160zł ( z transportem).

    Jeden pan nie miał na stanie i powiedział że do oczyszczalni to może być 32-64mm który ma na stanie. Nie jest to płukany ale przesiewany. Powiedział że firmy które wykonują oczyszczalnie biorą od niego własnie tą frakcje. Nie wiem ile w tym prawdy i czy ta frakcja się nada.

    Czy mógłbyś podzielić się informacją z Twojego doświadczenia czy taka frakcja byłaby okej ? Jaka byłaby różnica między 16-32 a 32-64 jeśli chodzi o prace studni chlonnej ?

    A odnośnie mieszanki cementowej. - Zamawiałeś gotowca czy zawsze w betoniarce rozrabiałeś ? Nie mam betoniarki dlatego pytanie czy ten suchy beton z betoniarni byłby ok czy coś zupełnie innego powinienem zamówić.

    Przepraszam za ilość pytań ale zdecydowałem się na montaż samemu ponieważ autoryzowana przez wobet firma która była na wstępnych oględzinach w ogóle się nie chciala dostosować do DTR.
    DTR mówi jasno aby zastosować geowłóknine i obsypać mieszanką a pan który przyjechał stwierdził że piasek wystarczy bez żadnej goewłókniny. Ale skąd ten pan może wiedzieć jaka będzie sytuacja wód gruntowych za rok czy dziesięć.
    No i właśnie stąd ta ilość pytań.
    Jak ja montowałem to " twardo się trzymałem " żwiru płukanego. Jest on czysty, a z sita przesiewany to może być różny, bo to frakcja. Czasem nawet bryłki gliny o takiej wielkości można dostać ze żwirem. Wiem, że też tak można robić, ale jeszcze raz powiem, że to na własną odpowiedzialność i nie polecam . Jeśli nie ma wyjścia to musisz go wziąć więcej, aby był przy okazji większy jego ilość jako "zapas na błędy" z tym związane. Na pewno studnia chłonna jest mniej podatna na takie błędy w podsypce, bo ma mniejszą powierzchnię w podstawie. Drenaż, poprzez więcej ciągów, tych m2 w podstawie podsypki będzie miał i tak więcej. Jedyny sposób to powiększać wykop na boki pod studnie chłonną, a jak będzie już za duży to zrobić dwie, jako takie powierzchniowe rewizje oraz rozdzielać do nich dopływu studzienka drenażową, aby po równo leciało.

    W ich DTR-ce jest opisane to " na bogato " i ja tak też nie 100% się do niej stosowałem, ale to już moja była odpowiedzialność. Jak ktoś nie wie jaki jest grunt to jednak zawsze lepiej robić z zapasem, na "sytuacje nieznane". Zdecydowanie to jest związen z wodami gruntowymi .

    Z cementem to bywało różnie. Jak wiedziałem, że robota będzie na spokojnie, a mieszanka ma być " w razie czego na sytuację mieszaną " to sami to mieszaliśmy. problem w tym, że tylko przy małych zbiornikach dało się to jakoś robić. Jeśli jest duży zbiornik, tak 10m3 lub warunki gruntowe są słabe to koszty dla klienta rosły i zamawiałem mieszankę gotową. Tu już trzeba kombinować i jednej "recepty na to nie ma". Jak jest sytuacja " pod naszą bramką " to i łopatami się mieszało na szybko worki z piaskiem, aby ziemia w wykopie się nie oberwała bo potem robota od nowa. Zazwyczaj się jednak udawało . Nie ma takich robót co możesz być pewny na 100% i za każdym razem trzeba myśleć. W sumie tak jak ze wszystkim

  15. #3755

    Domyślnie

    Hej, dziekuje za odpowiedz.

    Nom trochę w tym masz racji (mała działka i słaby grunt) i chyba faktycznie zostanie szambo jak na projekcie żeby na sile nie kombinowac. Dzwoniłem do gminy i kanalizacja jest ulice obok. Narazie nie kanalizują mojej ale jest coraz więcej domków i chyba oczyszczalnia nie zdążyłaby mi się zwrócić a miał bym możliwość podłączenia się pod kanalizacje.

    Dziękuję za potwierdzenie.

  16. #3756

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Tak szczerze i bez urazy to przy 6 arach i takich warunkach gruntowych to bym na pewno nie robił oczyszczalni. Zaznaczę, że nie chodzi to bynajmniej o jakiś typ , czy firmę, tylko żadnej . W teorii jak byś miał działkę ponad 3 razy taką, czyli jakieś 2000m2 to może nasyp w miejscu co by Ci nie przeszkadzało, że czasem u podstawy będzie mokro i nie blokowało spływu wód po deszczach. Studnia chłonna to będzie taka wanna, która prócz ścieków oczyszczonych zgromadzi wodę opadową ze swojej okolicy, bo będzie to jedyna depresja

    Hej, dziekuje za odpowiedz.

    Nom trochę w tym masz racji (mała działka i słaby grunt) i chyba faktycznie zostanie szambo jak na projekcie żeby na sile nie kombinowac. Dzwoniłem do gminy i kanalizacja jest ulice obok. Narazie nie kanalizują mojej ale jest coraz więcej domków i chyba oczyszczalnia nie zdążyłaby mi się zwrócić a miał bym możliwość podłączenia się pod kanalizacje.

    Dziękuję za potwierdzenie.

  17. #3757

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Masz wyboru i wyboru, więc jak w tym się rozeznać ? Nie jestem w stanie zapoznać sie ze wszystkimi, więc tak na krótko po kilka uwag do każdej, a Ty zdecyduj " co najmniej Cię boli " :

    1) BioSolid 8
    - jeśli pokrywy maskujące z tą trawą w środku to odradzam, bo raczej krótko to wygląda urodziwie
    - chyba najlepsza opcja z tych wszystkich, ale uwagi na sposób pracy trzeba zrobić większe poletko drenażowe, bo chyba odpompowuje 2 razy na dobę co daje większą ilość niż przy zwykłym SBR, co odpompowuję 4 razy na dobę, przy takim samym zrzucie ścieków na dzień ?

    2) Active Solid R6 i nie wiedziałem jej na żywo i chyba jest to bardzo krótko w sprzedaży ?
    - nie widzę, tam dawkowania, a nie też recyrkulacji osadu

    3) BioAir IPS
    - mało co jest w środku tej oczyszczalni i uważam, że dużo pracy oraz dbałości w jej użytkowania trzeba włożyć, aby działała


    4) BioFicient IPS
    - słaby dostęp przez jeden właz do tylu komór
    - oznaczenie IPS wiąże się z pompą w środku i nie wiem jak się im tam udało jeszcze jedną komorę na nią wstawić i zapewne obsługa się na tym nie polepszyła

    Opisywanie drenażu rozsączającego w formie poletka o wielkości 30m2 nie mówi mi za dużo. Wolę szczegóły, czyli ile ciągów po ile metrów oraz ile podsypki ze żwiru płukanego 16-32mm do tego ?

    Podsypka 20 ton, 5 nitek w poletku przypuśćmy 5x6

  18. #3758

    Domyślnie

    Cytat Napisał helxi Zobacz post
    Podsypka 20 ton, 5 nitek w poletku przypuśćmy 5x6
    Może być, choć trzeba się naszukać dobrze rozdzielającej studzienki na 5 nitek oraz w dodatku odwieczne pytanie o ich koniec zostaje. Czy spinać je na końcu robić 1-2 kominki wentylacyjne lub ich nie spinać i każdy osobno wentylować, aż 5-cioma ? Można też zrobić drugą studzienkę rewizyjną, zbiorczą i wówczas z obu stron masz pełny wgląd do każdego ciągu

  19. #3759

    Domyślnie

    Dzięki Wojtek,

    Ruszam z montażem już niebawem.

    Proszę powiedz mi jak wyglądają warunki odległościowe. Czytam czytam i mam pewne wątpliwośći.

    Oczyszczalnia
    Odległość od budynku = 5m
    Odległość od granicy = 2m

    Studnia Chłonna
    Odległość od budynku = 2m
    Odległość od granicy = 2 lub 3-5m (od 3m do 5m ? Czy 3 i pół metra ? Wszędzie widze zapis 3-5m nie wiem kto to zapisał ale za bardzi nie wiem jak mam to interpretować. )

    Jak powinniśmy liczyć odległości ?

    Oczyszczalnia - Od brzegu urządzenia czy od brzegu włazu czy od środka ?
    Studnia chłonna - Od brzegu studni chłonnej w tym przypadku od boku tego plastika czy od początku wykopu czy od brzegu włazu ?

    Jaka odleglosc miedzy oczyszczalnia a studnią chlonna ?

    Dodatkowo:
    - Czym zagęszczałeś tą podsypke ?
    - Czy pod rury kanalizacyjne w terenie gliniastym dać też podsypke czy poprostu ułożyć rury na glinie ?
    - Rura kanalizacyjna wychodzi mi na środku garażu 0.6m ppt, podjazd będzie robiony z kostki w przyszłośći. Czy tutaj powinienem zastosować jakieś konkretne rury czy jakiekolwiek dostane ? - Powinienem na coś uważać przy wyborze rur ? (znalazlem info ze powinny wytrzymac taki nacisk spokojnie.)
    -czym zasypac geowloknine przy studni chlonnej ? Gliną czy lepiej piaskiem i zagescic ?

    Wiem... mnóstwo pytań ale poprostu chce uzupełnić wiedzę aby nie popełnić błędów.

    Pozdrawiam Serdecznie
    Ostatnio edytowane przez _Robert ; 08-11-2023 o 23:07

  20. #3760

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Czy wysokość wentylacji niskiej tzw. kominków musi spełniać jakieś kryteria? Dla przykładu. Jeśli drenaż wyjdzie na głębokości 0,5/0,7m to akceptowalne jest umieszczenie kominków wentylacyjnych na wysokości 1m (czyli 0,3m od ziemi)? Czy kierować się tym, aby było te min.1m od ziemi.? Pytanie też ile kominków zastosować, bo z tego co widzę są różne szkoły. W przypadku 3 odcinków dać 3 osobne kominki czy połączyć drenaż i zastosować jeden?

    Drugie pytanie dotyczy żwiru płukanego. Jaka jest optymalna waga zastosowanej podsypki do drenażu rozsączającego w postaci nacinanych rur o łącznej długości 48m? Z tego co mi wiadomo im więcej tym lepiej ale czy 18-19ton będzie optymalne? Spotkałem się z przypadkami gdzie montowano drenaż przy użyciu jedynie 8-10 ton.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez misiek4724 ; 09-11-2023 o 00:37

Strona 188 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony