dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 207 z 245
Pokaż wyniki od 4.121 do 4.140 z 4881
  1. #4121
    Banned
    zybel

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    niestety chałupa to wagon z oknami od wschodu, które w tej chwili robia za drzwi na taras, ktory robi za korytarz, jedynie kuchnia (połączona z salonem) i przedpokój mają okna idealnie od południa, też bez żadnych markiz i słońce w nie patrzyło i tam temperatura była 27. na zewnątrz było 32/.

  2. #4122

    Domyślnie

    Cytat Napisał zybel Zobacz post
    niestety chałupa to wagon z oknami od wschodu, które w tej chwili robia za drzwi na taras, ktory robi za korytarz, jedynie kuchnia (połączona z salonem) i przedpokój mają okna idealnie od południa, też bez żadnych markiz i słońce w nie patrzyło i tam temperatura była 27. na zewnątrz było 32/.
    A ile było jak było 2 tygodnie do 35C ??

  3. #4123
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał zybel Zobacz post
    nie osiągnął, bo mu w okna słońce patrzyło. Ja mam od wschodu 12mb ogrodu zimowego krytego poliwęglanem i w zeszłe lato temperatura dochodziła do 45 stC. ale w pokojach z własnym nadmuchem z gwc i odbiorem z sufitu, oraz brakiem okien (taka chałupa) nie przekraczała 24.
    Nie wiarygodne,że działa,ale podobno ciepłe z wyjątkiem kowadła się unosi,..
    Dobranoc.

  4. #4124
    Banned
    zybel

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    kiepsko to pamietam. sprawdź może dane dla puław w lubelskim. pamietam, że spałem pod normalną kołdrą.

  5. #4125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał zybel Zobacz post
    kiepsko to pamietam. sprawdź może dane dla puław w lubelskim. pamietam, że spałem pod normalną kołdrą.
    A ja durny śpię cały rok pod kołdrą z wełny owczej .Noga robi za radiator.Za kołdrą to zimniej .Pod kołdrą to cieplej. W czasie snu odruch bezwiedny.Samoregulacja.I wbrew temu co czołgista mówi izolacja (kołdrowa) oddycha.

  6. #4126
    Banned
    zybel

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    moja jest z puchu.

  7. #4127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Nie mam takich zapędów, inny kierunek wykształcenia

    Dopowiem, że w swoim mam zaplanowaną WMG i to podbitą w PnB, tyle tylko że ja pamiętałem o oknach od południa i zachodu
    To pogadajmy o tych oknach,bo próby podejmuje ale oprócz wyzwisk merytoryki żadnej.
    Teza.
    Okna południowe i zachodnie to złe okna bo od kwietnia do września zbyt dużo kłopotu dla portfela.A to markizy,a to żaluzje, a to klimatyzacja no i obowiązkowo daszek wystający poza obrys domu z metr..Innymi słowy niwelujemy nadmiar ciepła z okien,drenując własną kieszeń technicznymi wynalazkami.
    Tymczasem ,okna od wschodu dają wystarczającą ilość światła,nie wymagają zbyt dużego zadaszenia,mogą być ,,lepsze" bo nie muszą przepuszczać energii słońca. Południowa elewacja.Cóż W całości czy części może robić za kolektor słoneczny,z opcją gromadzenia ciepła na potem w buforze.
    Czy ja błądzę ?
    Zybel .Masz wystawę wschodnią.Wyleź z pod puchowej kołdry i napisz czy kierunek słuszny z twojego pkt. widzenia czy może warto inwestować z jakiegoś powodu w te daszki,markizy czy inne żaluzje i klimatyzacje.
    Obserwując swój dom i fakt posiadania sporej ilości południowych okien zaczynam mocno wątpić w słuszność tej decyzji . Dzisiaj dawało słonko okrutnie,mimo,że jeszcze nisko.W chałupie 26oC. Markiza tego nie zasłoni .Okna mam zasłaniać i po ciemku siedzieć ,czy o co chodzi?
    Subiektywne odczucie,to takie że ktoś z kogoś durnia robi wmawiając że tylko południowe okna są ok.

  8. #4128
    Banned
    zybel

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    ja niestety taką chałupę kupiłem, budowana dwukrotnie w odstępie 20-to letnim, pieć pomieszczeń jedno za drugim. od zachodu stoi w granicy i nie było tam okien, rozmyślaliśmy nad wykuciem, ale jak poznałem sąsiadów to zrezygnowałem z tego pomysłu. wszystkie okna są od wschodu i jedynie w kuchni od południa. w międzyczasie ktoś dolepił do kuchni od wschodu ganek i on też ma okno na południe, później jeszcze go poszerzyli i zrobili łazienkę.
    nie miałem wyjścia niż tylko dobudować korytarz od wschodu, padło na ogród zimowy ze względu na światło. normalny mur i trochę okien i w pokojach byłoby za ciemno. na pewno okna w które patrzy słońce przy dodatniej temperaturze na zewnątrz powodują odczuwalne podniesienie temperatury.
    na tarasie (ogrodzie) jak jest pochmurno (tak jak u mnie dziś) już od 8 rano temperatura rośnie z 21 do 23 i sterownik zamyka zawór podłogówki. jak świeci słońce to dochodzi do 26. na to lato muszę zakryć czymś nieprzepuszczającym swiatła dach.

    co do okien myślę że zastosuję folię która odbija 90% promieniowania podczerwonego. minusem jest przepuszczalność światła 70% i odblaskowość. choć na tarasie to akurat zaleta.

  9. #4129
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    nydar, okna południowe są po to, żeby w zimie - jak jesteś w robocie - nałapać energii słonecznej ile się da. Wracasz do domu i masz cieplutko bez ogrzewania. Taki stan utrzymuje Ci się do dnia następnego, bo wychładzanie w nocy jest na plus - lepiej się śpi. W lecie - taras, markiza, pergotenda itp.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #4130
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    No ja musiałem zaprojektować u siebie porządny okap 1,2m, ale ja akurat lubię taka architekturę, parterowy rozłożysty z porządnym okapem.

    Wiadomo, że od zachodu to mało efektywne, bo latem to najgorsza opcja, sprawdzałem Veluxem i nasłonecznienie po byku, dlatego drzewostan odpowiedni od zachodu posadziłem już kilka lat temu. od wschodu mam sypialnię i łazienkę z dwoma pakietami 90x230

    Mam i południowej ściany kawałek długości 4m do wykorzystania, będę chyba część nad ogrodem zimowym przeznaczał na puszkowca letniego czy inny kolektor letni, a jak PV stanieją jeszcze troszkę i "prosument" się urodzi to ponad nim do kalenicy pójdą panele tak jak Barth3z proponuje

    tu nie ma łatwo
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Widok 3D 4.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	63,5 KB
ID:	247060  
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 08-03-2014 o 20:11

  11. #4131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    nydar, okna południowe są po to, żeby w zimie - jak jesteś w robocie - nałapać energii słonecznej ile się da. Wracasz do domu i masz cieplutko bez ogrzewania. Taki stan utrzymuje Ci się do dnia następnego, bo wychładzanie w nocy jest na plus - lepiej się śpi. W lecie - taras, markiza, pergotenda itp.
    Niby tak,ale słońce przez okna dostarcza w sposób niekontrolowany i w nadmiarze energię. Wczoraj miałem 26oC. Dzisiaj będzie to samo . Dla mnie przynajmniej na tę porę roku to stanowczo za dużo. Latem organizm jest przyzwyczajony do takich temp. to znosi to inaczej.
    Pomyśl tak. Masz na ścianie południowej FV i tym prądem grzejesz sobie CO i CWU,albo prościej,kolektorem.Masz nad tym pełną kontrolę i ustawiasz sobie podłogówkę na 22oC bo tak np. lubisz.Masz z tego również CWU. Zakładając że zmieniasz sposób wykorzystania zimowego słońca, możesz dać cieplejsze okna bo już na bezpośrednim grzaniu ci nie zależy. Zimą jednak tych godzin słonecznych jest dużo mniej w ciągu doby niż godzin bez słońca.
    Temp. wewnętrznej szyby jest znacznie niższa od temp. ściany. Czyli straty większe.

  12. #4132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Niby tak,ale słońce przez okna dostarcza w sposób niekontrolowany i w nadmiarze energię. Wczoraj miałem 26oC. Dzisiaj będzie to samo . Dla mnie przynajmniej na tę porę roku to stanowczo za dużo. Latem organizm jest przyzwyczajony do takich temp. to znosi to inaczej.
    Pomyśl tak. Masz na ścianie południowej FV i tym prądem grzejesz sobie CO i CWU,albo prościej,kolektorem.Masz nad tym pełną kontrolę i ustawiasz sobie podłogówkę na 22oC bo tak np. lubisz.Masz z tego również CWU. Zakładając że zmieniasz sposób wykorzystania zimowego słońca, możesz dać cieplejsze okna bo już na bezpośrednim grzaniu ci nie zależy. Zimą jednak tych godzin słonecznych jest dużo mniej w ciągu doby niż godzin bez słońca.
    Temp. wewnętrznej szyby jest znacznie niższa od temp. ściany. Czyli straty większe.
    Dlatego, ja na południowej ścianie będę miał ogród zimowy. Bufor idealny.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #4133
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Akurat ogrodu zimowego to bym zazdrościł.Cóż na wszystko nie starczyło.
    Bo to i dla estetyki i zimą przed nadmiarem strat chroni. A czy latem na południowej ścianie nie będzie kłopotu?Bez wydajnej grawitacyjnej wentylacji bym tam nie wlazł.

  14. #4134
    Banned
    zybel

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Puławy
    Kod pocztowy
    24-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    tylko pomyśl o zasłonięciu na lato

  15. #4135
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Niby tak,ale słońce przez okna dostarcza w sposób niekontrolowany i w nadmiarze energię. Wczoraj miałem 26oC. Dzisiaj będzie to samo . Dla mnie przynajmniej na tę porę roku to stanowczo za dużo. Latem organizm jest przyzwyczajony do takich temp. to znosi to inaczej....
    dlatego odrobina tej masy akumulacyjnej zawsze się przydaje na wprost od południowych okien, bo jak widać sama posadzka nic przy takim kącie padania nie daje w szkieletorze, a jak sam wiesz nagrzać powietrze w domu to pikuś.

    A mierzyłeś może temp. podłogi na linii południowych okien po takim dniu i tam gdzie słonko nie dociera? Są różnice?

  16. #4136
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    dlatego odrobina tej masy akumulacyjnej zawsze się przydaje na wprost od południowych okien, bo jak widać sama posadzka nic przy takim kącie padania nie daje w szkieletorze, a jak sam wiesz nagrzać powietrze w domu to pikuś.

    A mierzyłeś może temp. podłogi na linii południowych okien po takim dniu i tam gdzie słonko nie dociera? Są różnice?
    Są i to spore pod 10oC.

  17. #4137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Akurat ogrodu zimowego to bym zazdrościł.Cóż na wszystko nie starczyło.
    Bo to i dla estetyki i zimą przed nadmiarem strat chroni. A czy latem na południowej ścianie nie będzie kłopotu?Bez wydajnej grawitacyjnej wentylacji bym tam nie wlazł.
    Uchylne panele z boku. W lecie będzie to otwarte z dwóch stron. Nad sufitem jakaś blenda, coś jak pergotenda tylko pewnie 100 razy tańsza. Cena jak za "własnymi rencami", inaczej bym nie robił. Taniej też wyjdą okna od tej strony bo wezmę zwykłe pakiety.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  18. #4138
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Są i to spore pod 10oC.
    Żartobliwie i czysto teoretycznie:

    jak sądzisz czy przy braku izolacji od gruntu i 20stC pod posadzką (lub tych 16stC które masz teraz) też byłyby takie problemy w domu? Pomińmy tutaj ogrzewanie, weźmy tylko te zyski

  19. #4139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Niby tak,ale słońce przez okna dostarcza w sposób niekontrolowany i w nadmiarze energię. Wczoraj miałem 26oC. Dzisiaj będzie to samo . Dla mnie przynajmniej na tę porę roku to stanowczo za dużo. Latem organizm jest przyzwyczajony do takich temp. to znosi to inaczej.
    Pomyśl tak. Masz na ścianie południowej FV i tym prądem grzejesz sobie CO i CWU,albo prościej,kolektorem.Masz nad tym pełną kontrolę i ustawiasz sobie podłogówkę na 22oC bo tak np. lubisz.Masz z tego również CWU. Zakładając że zmieniasz sposób wykorzystania zimowego słońca, możesz dać cieplejsze okna bo już na bezpośrednim grzaniu ci nie zależy. Zimą jednak tych godzin słonecznych jest dużo mniej w ciągu doby niż godzin bez słońca.
    Temp. wewnętrznej szyby jest znacznie niższa od temp. ściany. Czyli straty większe.
    To ja znalazłem idealną działkę, niczym nie przysłoniętą - zero drzew, na zboczu południowym, z pięknym widokiem na panoramę Świdnicy. Zaprojektowałem 25m2 przeszkleń na tej ścianie (i część na połaci) a ten mi każe zamurować ...
    A paneli fotowoltaicznych na samej połaci południowej będę miał 7-8kW, co w zupełności wystarczy na dom. Wolę pokombinować z przysłonami - np. sterowanie żaluzjami fasadowymi wraz możliwością sterowania kątem położenia lameli, niż rezygnować z okien na południu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #4140
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    W taki dzien jak dzis u mnie tylko albo az 22*C w domu , masa akumulacyjna lyka wszystko, tak wiec witac tu pewne roznice i kierunek w ktorym warto isc
    To powinien byc zbior roznych rozwiazań...

Strona 207 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony