Wrzucę swoje pytanie jeszcze tutaj, bo w wątku o ogrzewaniu kablami i PV chyba umknęło, jak była o tym dyskusja. Muszę najpóźniej w poniedziałek zamówić kable (padło na DEVI, instalator dostał cenę 10% niższą niż znalazłem w internecie, do tego będzie jeszcze całość z FV 8%):

Cytat Napisał abes99 Zobacz post
No to jak proponujecie dobrać moc kabli grzejnych do ogrzewania akumulacyjnego? I czemu tak oraz jaki minus będzie większej mocy kabli zainstalowanych (poza wyższym kosztem instalacji)? Na chłopski rozum większa moc kabli jedynie skróci czas nagrzewania wylewki, ale może wiecie to już z praktyki i są jakieś problemy ze sterowaniem? Zakładam, że chcę grzać w II taryfie (10h dziennie)...

W moim przypadku (ogrzewane ok. 193m2) mam takie dane z obliczeń OZC (temp. w pomieszczeniach mieszkalnych 22 st.C):
Projektowane obciążenie cieplne budynku: 6456 W
Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło: 5909 kWh/rok
Zapotrzebowanie na ciepło (EA): 30,6 kWh/m2 na rok

Jak zsumuję moc cieplną potrzebną w poszczególnych pomieszczeniach (z obliczeń) to wychodzi mi 7256 W. Jak to przemnożę przez zalecany wzór Devi / Elektry (x1,2 x24/10) to wychodzi mi już prawie 21 kW kabli do zamontowania.
Licząc zgodnie z wytycznymi Devi czy Elektry (6456W x1,2 x24/1) i dzieląc przez metraż wychodzi mi jednostkowe zapotrzebowanie na moc cieplną 96,39 W/m2. Sumarycznie wychodzi mi wtedy 18,6 kW kabli grzejnych.

Ale taki dobór kabli nie uwzględnia różnic w poszczególnych pomieszczeniach (strona świata, powierzchnia okien, inna struktura przegród, żądana temperatura itd.). Więc zajrzałem do obliczeń z OZC, w których mam obliczoną moc cieplną dla każdego pomieszczenia. Po jej zsumowaniu wyszło trochę więcej niż projektowane obciążenie cieplne, bo 7256 W. A to po przeliczeniu przez wytyczne Devi / Elektry wychodzi jakieś 20,8 kW w kablach grzejnych.
Tymczasem forumowi użytkownicy sugerują, żeby nie iść tą drogą, tylko przyjąć słabsze kable . Ok, rozumem, przez cały sezon grzewczy nie mamy -20 st.C za oknem, ale coś trzeba przyjąć do doboru kabli grzejnych. Pozostaje więc pytanie, jak dobrać kable, żeby było ok, grzało w II taryfie (ewentualnie przy utrzymujących się silnych mrozach zahaczając o I taryfą)? Różnica w koszcie kabli przy skali całej inwestycji jest raczej pomijalna, sterowanie i tak pozostaje takie samo (na 99% wezmę Devi Touch + instalacja na stycznikach w rozdzielni). Bardzo liczę na gorącą i fachową dyskusję, bo czas mnie nagli ...