dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 137

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.415
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, występuje całkiem sporo dni bardzo słonecznych. Wymieniłem jednak dwa argumenty: akumulacyjność przydatna latem, gdy chroni przed szybkich przegrzaniem, oraz w okresach przejściowych, gdy zmniejsza sezonowe zapotrzebowanie na ciepło grzewcze.
    Dom z BK, gdzie tu widzisz przegrzanie?



    A przez większość tego czasu chodziła podłogówka w łazienkach, kilka razy odpaliłem kominek i całkiem sporo razów klimę na grzanie oczywiście.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaki marketing? Silikat wybrałem, bo załatwiał mi dwie rzeczy:

    1. oszczędność na grubości przegrody zewnętrznej
    2. akumulacyjność
    Cytat Napisał Ratpaw;8163589[*
    grubość ścian (jak w bunkrze ) - u mnie 48 cm
    U mnie grubość ścian 46,5-47cm (20cm EPS, 24cm BK, tynk wewnętrzny, zewnętrzny, klej).
    18cm pełnej silki to nieco ponad 300kJ/m2K. 24cm BK 500 nieco ponad 100KJ/m2K. Niby 3x mniej... Tylko istotny jest ten K. Żeby cokolwiek to grzało czy chłodziło to musi być różnica temperatur (i musi to ciepło najpierw odebrać a potem oddać - albo odwrotnie, zależnie od tego, czy ma chronić przed przegrzaniem czy wychłodzeniem). A ta jest znikoma i do grzania, i do chłodzenia (no, chyba, że ktoś robi ogrzewanie i/lub chłodzenie ścienne, to owszem - akumulacyjność ściany zaczyna mieć znaczenie).

    Jak chciałeś mieć akumulację, to trzeba było zrobić płytę fundamentową grzewczą. Albo grubszą wylewkę.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Raczej należy optymalizować przede wszystkim mając na uwadze docelową klasę energetyczną budynku.
    Na pewno oglądałeś ten filmik? Jeżeli mam wydać x zł na ocieplenie (okna, źródło ciepła, rekuperator itp. - dotyczy wszystkiego, co może zaspokoić tak samo skutecznie potrzeby, ale ma różne koszty inwestycyjne) , to pytanie - kiedy się te pieniądze zwrócą. Jak ktoś ma tanie kWh ciepła - znacznie mniejszy wydatek na elementy energooszczędne budynku będą optymalne. Jak ktoś ma drogą kWh - optymalne będzie wydanie większych pieniędzy na grubszą termoizolację, lepsze okna, sprawniejszy rekuperator itd. Co do tego ma klasa?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Daj spokój. Nigdy nie spotkałem się z pękaniem ścian od bruzdowania.
    Ja spotkałem się wielokrotnie z pękaniem. Ty nie?
    Z jakich ekspertyz korzystałeś że wiesz, że to nie od bruzdowania?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie rozumiem tego zdania. Mam kilka wersji OZC, z uwzględnieniem piwnicy i bez, z odzyskiem ciepła w piwnicy i bez. Piwnicę będę wentylował, bo należy wentylować każde pomieszczenie w domu. Nie chcę tam żadnych zapaszków.
    Wiesz po co cytuję? Sam napisałeś (co cytowałem):
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mi Asolt wyliczył w OZC mniej niż 2 MWh rocznie na domek 113 m3 (samego mieszkania, bez piwnicy).
    Jak masz różne, to czemu podajesz takie, które nie pasuje do stanu rzeczywistego?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pisałem też o GWC. Jestem cierpliwy,
    Też jestem cierpliwy. Więc zapytam jeszcze raz.
    ile by kWh więcej było, gdybyś zastosował zwykły montaż, a nie MOWO? Ile przy rekuperacji kWh zyskujesz dzięki GWC?


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Co do nadproży, cena zależy od rozmiaru. A poza tym te conajmniej cztery, podziel przez 2, bo mają po 12cm grubości.
    Tak, podawałem cenę najdłuższych. Tak, mają 12cm i pojedynczo mam w ścianach działowych.
    Kosztowały mnie:
    - Nadproża 2,3m 14szt*144zł=2016
    - Nadproża 2m 4szt*134zł=536
    - nadproża 1,4m 16szt*104=1664

    Jakbym robił rolety, to miałbym tylko raz podwójne (w drzwiach wejściowych).

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Mnie na mój dom nadproża z BK wyszłyby ok 4tyś. Co przy cenie za wszystkie bloczki 16tyś (z transportem), stanowi 25% kosztów. A nie liczyłem tu 3 otworów o szerokości 3m każdy. Więc te 4tyś dalej nie rozwiązały by problemu.
    A ile kosztowało Cię rozwiązanie, które zastosowałeś? Owszem, nadproża prefabrykowane kosztują. Ale jak ich nie kupujesz to musisz kupić szalunki, beton, pręty do zbrojenia, pracę ludzi i czas. A potem radzić sobie z mostkiem cieplnym, bo akurat tutaj termoizolacja między nadprożem a światem zewnętrznym jest znikoma (tyle, co EPS nasuniesz na ramę przy standardowym montażu).


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Wyjaśniam. Silka jest KILKA razy cięższa od BK. Skład chemiczny mają niemal identyczny, więc ciepło właściwe dla 1kg również.
    Jeśli do wiadra z 2l wody wsadzisz grzałkę na 1 min, to wodę prawie zagotujesz.
    Jeśli do wiadra z 10l wody wsadzisz grzałkę na 1min, jej temperatura podniesie się tylko nieznacznie.
    Taka sama energia, dostarczona, a jednak różnica widoczna.
    Jak włożysz w ścianę grzałkę - zgoda. Robi różnicę. Od powietrza wewnątrz domu ileż ta silka ciepła ogrzeje, jak nie przegrzałeś domu? Gdy różnica między temperaturą ściany a powietrza jest bliska zera latem? Żeby tę silkę ogrzać - trzeba NAJPIERW przegrzać pomieszczenie.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Nie zastanawiałeś się dlaczego w masywnych kościołach latem jest chłodno?
    Bo mają malutkie zyski słoneczne i bytowe oraz są nieocieplone i wychładzają się nocami (popatrz na temperatury w nocy nawet latem). Czyli jest to dziurawe wiadro do którego ciepło leje się cieniutkim strumyczkiem. Współczesny dom to szczelne wiadro, z licznymi przeszkleniami i dużymi zyskami słonecznymi i bytowymi. Samo ciepło się z niego nie wyleje. Bez chłodzenia się nie obejdzie tak czy inaczej. A jak powietrze w pomieszczeniu nie jest przegrzane, to ściana żadnej energii z niego nie odbierze (nie schłodzi).
    Chodziłem do liceum, które mieściło się w budynku wybudowanym w XVIII w jako klasztor dominikanów. Ściany grubo ponad metr. Oj, ciężko było w upały. I to od niezależnie od pory dnia. Ale tam i okna, i zyski duże były.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Ale w przeciwieństwie do BK, w ciągu dnia nie powoduje takiego wzrostu temperatury, jak BK.
    Albo nie rozumiesz praw fizyki, albo zakładasz że rozmawiasz z głupcami i możesz im takie bzdury wciskać.
    Jakim prawem, jak nie przegrzane jest powietrze w pomieszczeniu, ściana może odebrać ciepło? Pamiętaj, że nie może go oddać na zewnątrz, bo jest dobrze izolowana. Czy wiaderko ma 1l, czy 5l - jak się cięgle do niego nalewa, to się przeleje. Więc nie należy dopuścić do nalewania (przegrzewania) domu.


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Miałem okazję nie raz w takim domu z BK przebywać w trakcie upałów, więc wiem co piszę. Nie jest to tylko wiedza zaczytana na necie.
    Z resztą podobny problem jest na poddaszach, gdzie nad głową jest tylko lekka wełna.
    Też przebywałem. I miałem komfortowe temperatury.

    Na poddaszach większym problemem jest to, że za tą wełną masz 60 czy więcej stopni - bo nie wiedzieć czemu ludzie lubią ciemne dachy które rozpalają się od słońca. Do tego tej wełny ludzie oszczędzają i dają mało, bo przecież za niskie i za małe się zrobią pomieszczenia, jak dadzą 40cm - to i ta gorąca blacha grzeje. Do tego dochodzą zyski słoneczne z okien połaciowych pod bardzo niekorzystnym pod tym względem kątem do promieni słonecznych i w żaden sposób niezacienionych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Jesień.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	462433  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-11-2022 o 00:59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony