dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 12
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 229
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Idą nowe ciche wytyczne wg nowego tzw świata ,dziś ponad 600 aut/1000 ludków a za jakiś czas ma być 190 aut/1000 a docelowo tylko notable a bydełko jak na Kubie auta po 50 lat spawane itp . zaczną takie podobne do Trzaskowskich czyli utrudnienia parkingowe opłaty itp a rząd zrobi resztę dobijając nas wszelkimi możliwymi podatkami jakie tylko im się wyśnią oczywiście to dla naszego dobra i tak zwanego zrównoważonego rozwoju przecież a do szmat też już się dobierają bo plan na 6 ubrań rocznie i z grzeczności nie wspomnę o żarciu robali co już uczyniła Ursula von der robal zezwalając na mieszanie mąki z robali do w zasadzie wszystkiego czy ci się to podoba czy nie , tak obserwując to wszystko z boku zaczynam się nie dziwić że coraz więcej krajów dołącza do rusko Chińskiego widzenia świata a my zostaniemy w drelichach i żreć będziemy karaluchy bo jakiemuś durniowi jednemu z drugi zachciewa się uczestnictwa w DAVOS a tam całe zło siedzi niestety.
    Dobrze napisane
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przecie i tak wszystko klepane w chinach/japonii/tajwanie
    Nie, to są niemieckie... widziałem zdjęcie z nazwą firmy producenta. Mam rodzinę w Bern.

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Nie, to są niemieckie... widziałem zdjęcie z nazwą firmy producenta. Mam rodzinę w Bern.
    Zerknij na Vieśśmana, oni też wszystko w EU klepią z części z Chin
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #164

    Domyślnie

    Jeszcze jedno
    Odnośnie cen prądu do samochodów elektr.
    Co co pisaliście -jeżeli na stacjach ładowania wystawią taką cene to nie poszalejesz
    Odnośnie własnego podwórka -to raczej wątpie abyś za kWh płacił ( 2,8zeta lub więcej )
    Podam prosty przykład Każdy ma w domu telewizor -A czy każdy płaci abonament??
    Z samochodem będzie podobnie -Dlaczego to masz płacić na swoim podwórku więcej
    Co to oznacza -? że trzeba jeździć wokół komina ,Bo wyjechanie po za jego widzialność będzie kosztować
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Nie, to są niemieckie... widziałem zdjęcie z nazwą firmy producenta. Mam rodzinę w Bern.
    Ja ufo widziałem - dasz wiarę?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Zerknij na Vieśśmana, oni też wszystko w EU klepią z części z Chin
    Nie Viessman.. Alpha innotec.
    www.alphainnotec.pl
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 26-01-2023 o 09:03

  7. #167

    Domyślnie

    [QUOTE=Alessandro;8173767]
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Zerknij na Vieśśmana, oni też wszystko w EU klepią z części z Chin[/QUOTE
    Nie Viessman.. Alpha innotec.
    www.alphainnotec.pl
    Wiesz że można napisać że teraz narkotyzujesz się heroiną, palsz konopie, i pod oko wkładasz LSD i jeszcze bimber robisz? Nikt nie widział znaczy legalne. Przyjdą sprawdzić nie wpuszczasz i heya.

    Podejrzenie nie jest dowodem do przeszukania. Ja dziś zawdzonie na policję że konstruujesz bombę bo chcesz wysadzić... coś. Myślisz że sąd wyda pozwolenie na przeszukanie?
    Pewnie tak ale sporo setek tysięcy złotych Ci spłynie z naszych podatków za bezzasadną interwencję

    Ja wolę mieć broń na wejściu jak wchodzi ktoś bez prawa to z pieprzu na początek dostanie, później nie wiadomo.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-01-2023 o 23:56
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #168

    Domyślnie

    [QUOTE=Alessandro;8173772]
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Hehe...za Prosną tak myślą...
    He He no tak w całej polsce...

    Policjant podstawa prawna, nieznajomy nie wchodzi z założenia. Chyba że Ty masz hobby wbiegania komuś na podwórko co najwyżej Cię pies pogryzie. Jeśli nie pies może proca....

    Moim obowiązkiem jest ochronić rodzinę, jeśl przekroczę wszelkie ustępstwa idę siedzieć. Doskonale znam zagrożenie i skutki.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 26-01-2023 o 00:25
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #169
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    @Moderatorzy

    Można prosić o posprzątanie wątku?
    Gruby OFFTOP wszedł...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #170

    Domyślnie

    No i dalej nie mam pojęcia co wybrać, gaz czy PC.

    Co do PV i cen, ktoś mnie tu cytował, że powielam niesprawdzone pogłoski, że PC+PV to 100 tys. ktoś pisał, że zamontował PV za 25 tys. Może kiedyś dawno. Mojej koleżance wycenili na zapotrzebowanie 8kw na 50 tys. To to się chyba nie kalkuluje. Słyszę często, że PC bez PV mnie wykończy.

    Czy możemy wrócić do tematu? Offtop można przecież przenieść sobie do osobnego wątku.
    Ostatnio edytowane przez KowalM ; 26-01-2023 o 10:46

  11. #171
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Co to oznacza -? że trzeba jeździć wokół komina ,Bo wyjechanie po za jego widzialność będzie kosztować

    Odnośnie własnego podwórka -to raczej wątpie abyś za kWh płacił ( 2,8zeta lub więcej )
    Wokół komina w sensie że kręcisz się w okolicy zamieszkania tak że 'tankować' prąd możesz raz na kilka dni w domu właśnie, nawet ze zwykłego gniazdka 230V, a nie jak w trasie że jadąc 1000km musisz zaliczyć kilka ładowarek.

    Paliwo kosztuje strzelam 2 zeta reszta to podatki dlaczego ? mogło by być tańsze.
    Jak odpowiednio dużo ludzi przejdzie na prąd i spadną przychody z podatków paliwowych to dowalą na prądzie.

    W Norwegii jest już tyle samochodów elektrycznych że rozważają likwidację 'zachęt' do kupna elektryków.
    Więc samochody 'podrożeją' a niewiele jest sprzedawanych modeli spalinowych, a powoli wchodzą zakazy wjazdu do miast spalinowymi.

    Więc jak się nie obrócisz wychodzi że dupa z tyłu.
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 26-01-2023 o 10:02
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    No i dalej nie mam pojęcia co wybrać, gaz czy PC.

    Co do PV i cen, ktoś mnie tu cytował, że powielam niesprawdzone pogłoski, że PC+PV to 100 tys. ktoś pisał, że zamontował PV za 25 tys. Może kiedyś dawno. Mojej koleżance wycenili na zapotrzebowanie 8kw na 50 tys. To to się chyba nie kalkuluje. Słyszę często, że PC bez PV mnie wykończy.
    Kocioł gazowy. Weż przykład z @fotohobby. Podłogówkę grzeje gazem a na bytowe PV o mocy 4,5 kW. Przeczytaj u niego stopkę.
    Koszt kotła gazowego jednofunkcyjnego + 100 l buforek w granicach 7 tys zl a PV 4,5 kW w granicach 20-26 kW.

  13. #173

    Domyślnie

    Połączenie kotła z PV? No z PV to ta PC ma chyba już większy sens. Chociaż też się spotkałem z opinia, że PV w zimę da 10% zapotrzebowania, że w ogóle na nowych zasadach już nie ma sensu teraz.

  14. #174

    Domyślnie

    Nikt Ci nie zagwarantuje jaka decyzja okaże się lepsza bo nie znamy przyszłości. Jeśli masz podprowadzony gaz oraz postawiony komin to ja zdecydowałbym się na kocioł gazowy.

  15. #175
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    PV na zasadach Net Bilingu ma sens ale zmienia się czas zwrotu inwestycji.
    Obecnie po średnich cenach wygląda to obiecująco (nawet lepiej niż na Net Meteringu - bo kupujesz po cenie gwarantowanej dla G, a sprzedajesz po rynkowej - wyższej), latem wpłacają ci do portmonetki u dostawcy energii $$ za oddany prąd a ty normalnie płacisz za pobrany.
    Ale od 2024 bodajże ma się zmienić i cena już będzie nie średnia tylko godzinowa, i może się okazać że jak będzie za dużo tego prądu z PV to będzie tani jak barszcz i wtedy się to będzie zwracać bardzo długo, ale oczywiście teraz nic nie wiadomo na 100% jak będzie. Więc na pewno trudniej podjąć decyzję.

    Ja wybrałem PC (od maja hula i jak na razie jestem mega zadowolony), pół roku przed inwestycją pojawiła się opcja gazu (wcześniej nie było), ale mam do domu od gazociągu ~300/400m więc nie wiem ile bym musiał zapłacić za przyłączenie, a poza tym widziałem kilka budynków po wybuchu gazu i jakoś mam obawy. Oczywiście zwarcie w instalacji również może wywołać pożar.
    Dlatego ostatecznie jest PC, 4 lata temu instalowałem PV to też był poniekąd kolejny z powodów że została opcja grzania prądem a nie gazem.
    Ostatnio edytowane przez a.gwozdz ; 26-01-2023 o 11:30
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  16. #176
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Rozważania dla starszego, energochłonnego domu a nowy, energooszczędny to dwie różne sprawy i trzeba je jasno rozdzielić.
    Ja, jako zwolennik pomp ciepła, dla starszych domów, jak jest kotłownia i jest gdzie trzymać opał to uważam, że sensownym wyborem bedzie kocioł na pellet. Zaletą jest to, że w najczęściej nie musimy przerabiać nić poza samym kotłem, ma dużą moc ze sporą modulacją, nie trzeba często dokładać opału, sam się wygasi i rozpali, jest mało popiołu, jest dużo producentów peletu, jest często opcja awaryjnego rusztu więc od biedy opędzimy byle drewnem. ALE jakaś obsługowość jest.

    Jak chcemy pełną bezobsługowość to zastanowił bym się ile całościowo kosztują warianty:
    - kotłownia z pompą ciepła wysokotemperaturową kosztuje X
    - kotłownia z piecem gazowym + przyłącze gazowe kosztuje Y
    Jeżeli X wyjdzie takie jak Y to pompa ciepła, jak Y będzie tańsze to jak kto lubi jak. Y wyraźnie tańsze to gaz.

    Najgłupsze myślenie (a bardzo częste, na czym żerują obecnie różnej maści instalatorzy PC) to takie, że sam fakt zmiany sposobu wytwarzania ciepła spowoduje drastyczny spadek kosztów ogrzewania. A wynika to z tego, że BARDZO CZĘSTO użytkownicy PC mają małe rachunki za ogrzewanie ale nie dzieki pompie ciepła samej w sobie tylko dzięki bardzo dobremu ociepleniu. PC, dzięki wysokiej sprawnosci pozwala ten efekt jeszcze zwiększyć (synergia). Ogrzewanie trzeba rozpatrywać jako cały system.
    Poza tym pompa ciepła pompie nie równa, nawet jako koszt samego zakupu. Ja kilka lat temu za kotłownie z pompą Atlantic 8kW zapłaciłem 25k zł, w tym samy czasie miałem oferty na Panasonica T-cap i Daikina za 30-35k, a Bosch życzył sobie 45-50.

  17. #177

    Domyślnie

    Myślę podobnie. Warto zaznaczyć, że jeśli bardzo dobrze ocieplimy dom to obniżymy koszty na ogrzewaniu niezależnie od zastosowanego rodzaju źródła ciepła - czy to będzie pellet, gaz czy prąd. W przypadku pc jest szczególne parcie na dobre ocieplenie z tego powodu, że im zimniej, tym jest mniejsza moc pc, spada cop. W przypadku pc ocieplenie to jedyny sposób, by nie zostać bankrutem, gdy nastaną duże i długotrwałe chłody. Szczególnie, gdy nie mamy instalacji fotowoltaicznej. Przy ostrej zimie 2000kWh szybko zużyjemy a potem robi się już nieciekawie. Oczywiście o tym czy dane źródło ciepła jest ekonomicznd decydują w dużej mierze politycy więc może być i tak, że cena gazu poszybuje wzwyż. Do początku zeszłego roku drewno było stosunkowo tanim sposobem na ogrzewanie. Co się stało z cenami tego surowca, wszyscy wiemy. Dlatego wg mnie jeśli tylko jest możliwość, warto mieć kilka źródeł ciepła, np piec gazowy, pc i kominek z nadmuchami, niekoniecznie te z najwyższej półki. To daje pewną możliwość manewru z opłatami za energię, zmniejsza ryzyko postoju z ogrzewaniem na wypadek awarii oraz (przeważnie) zwiększa czas użytkowania urządzeń.

  18. #178
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    No i dalej nie mam pojęcia co wybrać, gaz czy PC.

    Co do PV i cen, ktoś mnie tu cytował, że powielam niesprawdzone pogłoski, że PC+PV to 100 tys. ktoś pisał, że zamontował PV za 25 tys. Może kiedyś dawno. Mojej koleżance wycenili na zapotrzebowanie 8kw na 50 tys. To to się chyba nie kalkuluje. Słyszę często, że PC bez PV mnie wykończy.

    Czy możemy wrócić do tematu? Offtop można przecież przenieść sobie do osobnego wątku.
    Może bardziej precyzyjnie podaj jakie masz warunki, można wtedy pospekulować bo w tej chwili to nawet nie wiem czy mowa o nowej czy modernizowanej instalacji CO/CWU.

    Oczywista oczywistością jest prawda że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na twoje pytanie. Ja podałem swój przykład, gdzie uważam że inwestycja w pompę okazała się nie do końca przemyślana i akurat w moim przypadku przesiadka na gaz byłaby rozsądniejsza ekonomicznie. Ale gdybym miał płacić kilkanaście tysięcy za przyłącze gazowe to moje zdanie byłoby wręcz przeciwne

  19. #179
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    W przypadku pc jest szczególne parcie na dobre ocieplenie z tego powodu, że im zimniej, tym jest mniejsza moc pc, spada cop.
    Termoizolacja nie wpływa na temperaturę zewnętrzną. Co lepsza PC ma znikomy spadek mocy wraz ze spadkiem temperatury. A COP spada, owszem. Ale zależy też od obrotów sprężarki. Więc jak PC 90% sezonu pracuje na minimalnych obrotach albo co gorsza taktuje, to też faktyczny, sezonowy COP jest podły. Lepiej wyjdzie jak w większe mrozy podeprze się grzałkami.

    Za to ocieplenie wpływa na ilość kWh - a tym samym sprawia, że PC będzie się dłużej zwracała względem tańszych w instalacji i serwisie a produkujących droższe kWh źródeł ciepła. A przy odpowiednio małym zapotrzebowaniu na kWh całe oszczędności (albo i więcej) przygarnie serwisant.
    A policzysz, kiedy PC zarobi na siebie, jak zamiast 27 500 zł jednorazowo + z 500zł co roku wydasz 3 520 jednorazowo + 0zł co roku gdy potrzebujesz ze 4MWh ciepła rocznie? Możemy dać nawet fory PC licząc, że jej montaż będzie kosztował tyle samo, co kotła elektrycznego (a nie będzie).

    Docieplamy i trzeba 3MWh/r.... No, jak parcie, to skorzysta na tym PC? Czy mniej się będzie opłacała (czytaj później na siebie zarobi)? A co, jak zanim na siebie zarobi zepsuje się?

    Dla ułatwienia:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-01-2023 o 17:46

  20. #180
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał KowalM Zobacz post
    No i dalej nie mam pojęcia co wybrać, gaz czy PC.

    Co do PV i cen, ktoś mnie tu cytował, że powielam niesprawdzone pogłoski, że PC+PV to 100 tys. ktoś pisał, że zamontował PV za 25 tys. Może kiedyś dawno. Mojej koleżance wycenili na zapotrzebowanie 8kw na 50 tys. To to się chyba nie kalkuluje. Słyszę często, że PC bez PV mnie wykończy.

    Czy możemy wrócić do tematu? Offtop można przecież przenieść sobie do osobnego wątku.
    To chyba ja byłem...i podtrzymuję swoja opinię. W innym wątku pisałem o aktualnych cenach PC firmy jaką mam. Extensa AI 6kW - 32 k do 10kW - 37k brutto. Excelia AI Tri -11kW - za 43k do 46k brutto za 16kW. Więc jeśli ktoś chce PC 8kW za 50 k, to czemuż by nie

    "Często słyszę..." piszesz. To ja zadam pytanie - na jakiej postawie ktoś wydaje opinie? Zna zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło, Twój poziom komfortu i sposób życia...czyli ulubiona temperatura zimą i np wanna zamiast prysznica?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 9 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony