dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 130
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Mieszkam z rekuperatorem od kilku miesięcy i szczerze mówiąc więcej widziałem jego zalet zimą niż teraz, latem.
    Mam możliwość ustawienia temperatur w zakresie jakich ma działać bypass.
    No i dobra wieczorem robi się chłodno na zewnątrz, bypass się otwiera, człowiek się cieszy, że trochę się sypialnia schłodzi do spania a tu co się dzieje?
    Cała instalacja rozłożona na poddaszu, w stropie, nawet zatopiona w warstwie wełny, jest rozgrzana okropnie. Zanim to wszystko schłodzi chłodne powietrze z zewnątrz trwa parę godzin. W sumie efekt bypassu jest taki, że i tak przez pierwszych parę godzin jego działania dostajesz do środka strzał gorącego powietrza. I w sumie efekt jest odwrotny od zamierzonego. I to mnie szczerze wkurza w rekuperacji.
    Jakimś rozwiązaniem mogłoby być ograniczenie nawiewu, puszczenie wywiewu na maksimum i uchylenie okien. Niezbyt eleganckie, ale powinno zadziałać. Tylko konieczne moskitiery w oknach.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.908

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Murator w czwartek powie jaki wybrać
    https://murator.clickmeeting.com/pog...g1NTAuNTUuMC4w
    Pewnie jakiś model Aeris
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Jakimś rozwiązaniem mogłoby być ograniczenie nawiewu, puszczenie wywiewu na maksimum i uchylenie okien. Niezbyt eleganckie, ale powinno zadziałać. Tylko konieczne moskitiery w oknach.
    Tak robię.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Cała instalacja rozłożona na poddaszu, w stropie, nawet zatopiona w warstwie wełny, jest rozgrzana okropnie.
    To masz za mało wełny. Cytat z mojego projektu "Wysokość izolacji ponad rurą min. 200mm. "

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Zanim to wszystko schłodzi chłodne powietrze z zewnątrz trwa parę godzin. W sumie efekt bypassu jest taki, że i tak przez pierwszych parę godzin jego działania dostajesz do środka strzał gorącego powietrza. I w sumie efekt jest odwrotny od zamierzonego.
    Skoro po otwarciu bypassu trafia do tych kanałów zimniejsze powietrze, niż przed otwarciem, to z czego ten strzał wynika? Na anemostacie musi być niższa temperatura, niż przed otwarciem bypassu.

    I to, że schładza kanały i strop to zaleta. Bo byś dostał strzał zimnego powietrza - a tak dostajesz chłodniejsze a wychłodzony przez noc strop będzie schładzał powietrze dalej, jak bypass się zamknie i będzie rurami płynęło cieplejsze powietrze.

  5. #45

    Domyślnie

    To masz za mało wełny. Cytat z mojego projektu "Wysokość izolacji ponad rurą min. 200mm. "
    Czyli na strychu na rozłożona instalacje kładziemy min 20cm wełny?

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    No i dobra wieczorem robi się chłodno na zewnątrz, bypass się otwiera, człowiek się cieszy, że trochę się sypialnia schłodzi do spania a tu co się dzieje?
    Cała instalacja rozłożona na poddaszu, w stropie, nawet zatopiona w warstwie wełny, jest rozgrzana okropnie. Zanim to wszystko schłodzi chłodne powietrze z zewnątrz trwa parę godzin. W sumie efekt bypassu jest taki, że i tak przez pierwszych parę godzin jego działania dostajesz do środka strzał gorącego powietrza. I w sumie efekt jest odwrotny od zamierzonego. I to mnie szczerze wkurza w rekuperacji.
    Nie posiadając klimy to latem, na noc otwiera się okna, a szczególnie nad ranem wietrzy "na przestrzał"
    Dziś, wczoraj nad ranem około 5.30, kiedy wstaje żona) było u mnie 14-15C.
    Jak na wyjeżdżałem do pracy było 19, więc przez te blisko trzy godziny trochę chłodu wpadło.

    Bypass to nieco przereklamowana funkcjonalność...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Czyli na strychu na rozłożona instalacje kładziemy min 20cm wełny?
    Ja mam zasypane 25cm celulozy, ale skoro przez kilka godzin na strychu mam 50C (jak nie więcej) to wieczorne powietrze jest podgrzewane przez jakiś czas
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Czyli na strychu na rozłożona instalacje kładziemy min 20cm wełny?
    My położyliśmy 40cm. 20cm to min.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja mam zasypane 25cm celulozy, ale skoro przez kilka godzin na strychu mam 50C (jak nie więcej) to wieczorne powietrze jest podgrzewane przez jakiś czas
    50 na poddaszu, 24 wewnątrz czyli 26* różnicy.
    To przez większość zimy masz większą różnicę temperatur. I od tego jest termoizolacja, żeby nie miało to mierzalnego wpływu na temperaturę nawiewu.

  9. #49

    Domyślnie

    Ale przewody na strychu nie idą w każdym miejscu więc rozumiem że te 40cm kładziesz wkolo samych rur czy na całym strychu? A może lepiej dać przewody izolowane?

    Kod:
    Bypass to nieco przereklamowana funkcjonalność...
    Dlaczego? Nie powinno tak być w końcu wieczorem będzie tłoczyć zimne powietrze. Te rury aż tak się nagrzewaja ze trzymają ciepło do późnego wieczora że wieczorem i tak tłoczy ciepłe powietrze?
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 11-07-2023 o 20:26

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    (...)
    Dlaczego? Nie powinno tak być w końcu wieczorem będzie tłoczyć zimne powietrze. Te rury aż tak się nagrzewaja ze trzymają ciepło do późnego wieczora że wieczorem i tak tłoczy ciepłe powietrze?
    Poddasze, a nie rury.

  11. #51

    Domyślnie

    No ok to logicznie wystarczy dobrze zaizolowac przewód wentylacyjny i powinno być ok nawet jeśli na strychu pojawi się 40-50 stopni

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    My położyliśmy 40cm. 20cm to min.



    50 na poddaszu, 24 wewnątrz czyli 26* różnicy.
    To przez większość zimy masz większą różnicę temperatur. I od tego jest termoizolacja, żeby nie miało to mierzalnego wpływu na temperaturę nawiewu.
    Średnia obszarowa temperatura powietrza zimą 2021/2022 wyniosła 1,2°C i była o 1,6°C wyższa od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego sezonu
    imgw.pl

    A na strychu zimą jest jednak cieplej, kiedy słonko zaświeci na ciemne dachówki.
    Niestety nie znalazłęm zapisków pomiarów temperatur na anemostatach, ale pomiędzy najdalszym a najbliższym wynosiłą ona nieco ponad 1C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ale przewody na strychu nie idą w każdym miejscu więc rozumiem że te 40cm kładziesz wkolo samych rur czy na całym strychu? A może lepiej dać przewody izolowane?
    Dwie warstwy wełny o grubości 20cm każda. Na całym strychu.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Dlaczego? Nie powinno tak być w końcu wieczorem będzie tłoczyć zimne powietrze. Te rury aż tak się nagrzewaja ze trzymają ciepło do późnego wieczora że wieczorem i tak tłoczy ciepłe powietrze?
    Bo daje to znikome korzyści.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem
    A bywa nieszczelny - klik (czyli psuje sprawność przez cały rok) i awaryjny - klik. Jakby był opcją za kilka stówek to bym wolał zaoszczędzić i byłaby kasa na prąd do klimy dłużej, niż do końca mego życia do zrekompensowania tego braku chłodzenia bypassem.

    Ja dla szczelności i ochrony przed awarią demontuję na zimę - a w tym roku na lato (jeszcze?) nie zamontowałem.

  14. #54

    Domyślnie

    Reasumując polecasz erv i z silnikiem który mniej żre prądu ale nie warto brać takiego z Bypass?

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja to zrozumiałem jako olać bypass gdy posiadasz klimę.

    A ja polecam jakikolwiek odzyskujący wilgoć. Ale na tym forum to strach polecać inne niż przeciwprądowe
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Reasumując polecasz erv i z silnikiem który mniej żre prądu ale nie warto brać takiego z Bypass?
    Nie brałbym bypassa jako kryterium decyzyjnego. Jak jest idealnie szczelny i działa prawidłowo - fajnie mieć.
    Za taki idealny byłbym skłonny dopłacić może z 200zł. Za "wkład letni" bym złotówki nie dopłacił, bo trzeba by wachlować nim codziennie, żeby cokolwiek zyskać komfortu albo groszy.

  17. #57

    Domyślnie

    Wkład letni, to jakieś nieporozumienie. Jak za darmo, można wziąć, na złomie "zarobimy" na oranżadę.

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    209

    Domyślnie

    A ja zauwazylem, ze taka Thesala Airpack Home 400V jaka posiadam, przy wlaczonym bajpasie w nocy wtlacza mi letnie bardzo wilgotne powietrze do domu.
    Wyzsze wskazania higrometru o 10% niz przy zamknietym.
    Natomiast przy bajpasiw zamknietym, powietrze nawiewane moze i ma wyzsza temp, ale jakby osusza sie na wymienniku jak zima.
    Czy to ma sens co mowie czy cos sobie ubzduralem?
    Nie mam problemu z wilgotnoscia bo mam wszedzie w domu klime 24h puszczona, ale mimo wszystko zauwazylem taka zaleznosc wzrostu wilgotnosci od ustawien bajpasu.

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Mam ofertę od ECS/o3ozon. Propozycja to cwk450 ma bypass I możliwość podpięcia chłodnicy freonowej (to chyba chodzi o sterownik który ją załącza) dla mojego budynku czyli
    Kubatura wymieniana 373.5m3/h
    Suma nawiewu 240m3/h
    Suma wywiewana 235m3/h
    Średnia wymiana wg projektu to 0.733/h o ten rekuperator chodzi
    https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...cji-p-227.html

    Tylko teraz to nie wiem jak na początku wątku padło stwierdzenie że 240 to gruba przesada a tu sam producent poleca model 420.
    Jeżeli faktycznie potrzeba tylko 20m3/h na osobę to biorąc pod uwagę przebywanie osób w pokojach/ sypialni, kuchni to by wystarczyło faktycznie 160m3/h na 4 osoby?
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 16-07-2023 o 13:38
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

  20. #60

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Zamierzam niedługo zainstalować rekuperację i mam pewne pytanie. (Więźba to wiązary a poddasze nieużytkowe.)
    1. Czy przewodu od rekuperacji mogą leżeć na stelażu sufitowym? Oczywiście na ten stelaż i przewody położę wełnę. Obecnie 35 cm a docelowo ma być 50 cm.
    2. Czy skrzynka rozprężna musi być przymocowana np. do krokwi ? Czy może również być oparta tylko o stelaż. Krokwie są za wysoko i nie mam do czego przymocować tych skrzynek.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony