dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 534
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 10665
  1. #601
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zawijan_2

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-803
    Posty
    456

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez zawijan_2 ; 06-06-2011 o 10:10

  2. #602
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zawijan_2

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-803
    Posty
    456

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez zawijan_2 ; 06-06-2011 o 10:11

  3. #603
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Więcej niż 3 t nie powinno się spalić, a nawet powinno trochę zostać na lato
    dzieki serdeczne A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?
    Ostatnio edytowane przez szosiu ; 01-06-2011 o 22:09

  4. #604
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Wojtek159
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    80

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    zawijan_2
    Uważam, że trochę za bardzo przewalasz.
    Wolałbym, aby z tego wątku nie robić cyrku.
    Jutro pogadamy.
    Nie bij... wytłumacz.
    "My też Ludzie..."

  5. #605

    Domyślnie

    Cytat Napisał szosiu Zobacz post
    dzieki serdeczne A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?
    Ile spalisz i jak to się ma do eko-groszku nie zależy od ceny (przynajmniej wprost) tylko od kaloryczności czyli wartości opałowej (jednostka miary to kJ/kg lub MJ/kg)
    Masz trzy parametry:
    1) potrzeby energetyczne twojego domu na cały sezon
    2) kaloryczność paliwa którym będziesz palił (miał niższa, eko-gorszek wyższa)
    3) sprawność kotła z jaką będzie zamieniał on paliwo na energię cieplną
    I co by nie kombinować z wyborem paliwa i kotła bilans musi wyjść na zero.
    (jak w piosence "pero pero bilans musi wyjść na zero" )
    Jeśli będziesz palił miałem o kaloryczności 20 MJ/kg zamiast eko-groszkiem o kaloryczności powiedzmy 27MJ/kg
    To zakładając że kocioł będzie spalał oba paliwa z tą samą sprawnością (a wcale tak nie musi być oczywiście poza eko plusem ) to będziesz potrzebował około 30 % więcej miału od eko-groszku. Więc przy zakupie cena tego miału musi być co najmniej (z kosztami transportu) mniejsza o 30 % od ceny eko-groszku żeby był tu jakiś sen ekonomiczny (w zasadzie to cena powinna być jeszcze niższa by było to rzeczywiście opłacalne).
    Pisał o tym dokładnie zawijan na swoim blogu ... ale starym, na nowym nie mogę tego znaleźć ...
    A tak chciałem wkleić linka

  6. #606

    Domyślnie

    @Zawijan
    Od 16.05 do 01.06 to są dwa tygodnie, ja szczerze mówiąc i tak nie planowałem częściej czyścić jak raz na dwa tygodnie
    A przy tych wcześniejszych badaniach przy których był on czyszczony "nie nadmiernie starannie ale jednak" to co jaki czas było te "nie nadmierne" czyszczenie ?

  7. #607
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wrb

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    83

    Domyślnie

    Czy można znaleźć jakąś zależność między sprawnością a ilością otworów w palniku
    w świetle ostatnich badań? Oczywiście mowa o mocach innych niż maksymalna.

  8. #608

    Domyślnie

    Cytat Napisał szosiu Zobacz post
    dzieki serdeczne A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?
    np.miał 21MJ/kg - robimy założenie,że uda się go spalić ze sprawnością np. 55% - dla wyprodukowania 12600kWh potrzebujesz tego paliwa 3927,27kg co przy cenie 500zł/tonę oznacza koszt 1963,64zł

    miał np. 24MJ/kg - zakładamy,że lepszy jakościowo, lepiej się dopala i pracujemy na sprawności np. 62%, dla tych 12600kWh potrzebujemy 3048,39kg co przy cenie załóżmy 650zł za tonę oznacza koszt 1981,45zł

    ekogroszek np. 28MJ/kg - zakładamy, że sprawność wyjdzie 72%, dla tych 12600kWh potrzebujemy 2250kg takiego eko, co zakładamy przy cenie 850zł/tonę kosztuje nas 1912,50zł
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  9. #609
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    szosiu

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Polanica Zdrój
    Posty
    194

    Domyślnie

    Dzieki Panowie, teraz wiem o co biega . Z uwagi na to ze miejsce skladowania opału mam niezbyt duże, to zdecyduje sie na groszek, zajmie on mniej miejsca.

    Jeszcze jedno pytanko do Was, gdzies czytalem ze w duze mrozy lepiej palic groszkiem i to jak najkaloryczniejszym, a w miesiace niezbyt mroźne palić miałem. A mieszanką miał + groszek kiedy palic ?

  10. #610

    Domyślnie

    @szosiu
    Wszystko wiesz a dalej pytasz jak dziecko we mgle
    Jak będą super mrozy i załadujesz do pieca "cienki" maił to może zdarzyć się tak, że palnik choć ma jakiś tam zakres mocy, powiedzmy do 20kW
    to nie wyrobi tego bo paliwo jest za mało kaloryczne.
    A w lato w trybie lato czy też wczesną jesienią lub późną wiosną kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest najmniejsze przy paliwie o niskiej kaloryczności a więc
    i paliwie które będzie z danej porcji generowało mniej energii kocioł będzie pracował ... jak to określić ... bardziej płynnie
    To znaczy, że rzadziej będzie przechodził w tryb potrzymania (nie chodzi dmuchawa) co raz, że skutkuje małą sprawnością a dwa, że może (wg. niektórych opinii nie) być szkodliwe dla kotła.
    I tyle. Ale to nie znaczy, że trzeba sobie rozpisać grafik na cały sezon jakim paliwem palić
    Jak kupisz groszek pal cały sezon zimowy groszkiem i się nie przejmuj.
    Moim zdaniem w trybie lato (jeśli ktoś używa) na pewno warto pomyśleć o jakimś paliwie mało energetycznym.

  11. #611
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Jeśli porównać groszek i miał o takiej samej kaloryczności (wartości opałowej) - to miał zająłby nieco mniej miejsca, bo ma o 10-15% większą gęstość nasypową.
    Porównywać trzeba wartości opałowe a nie sortymenty. W OGNIWO EKO PLUS miał i groszek spalają się ze sprawnością bardzo zbliżoną.
    też uzyskałem podobne wartości na ciepłomierzu spalając dobry groszek i dobry miał, nie rozumiem tych założeń że dla groszku sprawność 72% a dla miału 62%. A ta cena 650zł to już chyba tylko po to by ostateczny rachunek pasował do założeń. Stawiam tezę, że miał z racji granulacji da się spalić z mniejszym nadmiarem powietrza na małych mocach niż ekogroszek a zatem większa sprawnoscią.

  12. #612

    Domyślnie

    Dobrze, że podkreślasz dobry groszek, dobry miał...
    Z miału jest częściej więcej szlaki i odpadu. W sezonie zimowym zakładam większy odpad z miału i niższą sprawność.
    Przejściowe stany, warto opały mieszać....

    Możecie jednak liczyć jak się Wam podoba.

    kaloryczność opału w Mj / 3,6 = ilość kW jaką jest nam w stanie zaoferować dany opał (z 1kg).

    Wynik * zakładana sprawność kotła = ile kW mamy już w procesie spalania (1kg danego opału).

    Wychodząc z założenia, że kolega będzie potrzebował ok 12600kWh można w dowolny sposób obliczyć koszt ogrzewania znając ceny danych paliw.

    Tona miału zajmie mniej miejsca jak tona ekogroszku, ale 4tony miału do 2,3tony ekogroszku... tak różowo już nie będzie. Miał się kurzy i syfi bardziej jak ekogroszek, jak komuś nie przeszkadza, to pełen luz.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 02-06-2011 o 11:42
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #613
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    nie ważne
    każdy co wie o co chodzi sam to sobie policzy sprawdzi i podejmie najlepszą decyzje.
    Reszta przeczyta powyższe kupi ekogroszek i będzie się zastanawiać czemu koszty ogrzewania są takie same jak gazem.

  14. #614

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan_2 Zobacz post
    Szanowni Koledzy

    Aby każdy mógł sobie oszacować zapotrzebowanie na ciepło w kW poniżej zamieszczam Wam kawałek takiej prostej tabelki.
    Jak ją czytać?
    pierwsza z lewej kolumna pod XX to powierzchnia ogrzewana domu w m2
    Podkreślony górny wiersz to straty ciepła w W/m2 (tyle musicie mieć, aby uzupełniać to, co traci budynek)
    Wartości te zależne są od materiałów z jakich są wybudowane domki. Przykładowo: 100 W/m2 dotyczy nieotynkowanego domu z czerwonej cegły i nieszczelną stolarką.
    Nowe domki z bajerami oscylują pomiędzy 30 a 50 W/m2

    Przykładowo: ktoś ma chałupkę o stratach rzędu 70 W/m2 i powierzchni ogrzewanej 180 m kw. W tabelce są wartości dla 100 i dla 80. Odpowiednio w kolumnie 70 dla 80 figuruje 5.6, a dla 100 - 7.0. Suma 5.6 + 7.0 = 12.6 I WSZYSTKO JASNE!

    XX; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100
    60; 1.8; 2.4; 3.0; 3,6; 4.2; 4.8; 6.0;
    80; 2.4; 3.2; 4.0; 4.8; 5.6; 6.4; 8.0;
    100; 3.0; 4.0; 5.0; 6.0; 7.0; 8.0; 10.0;

    Nie chciało mi się przeklepywać całej tej tabelki, bo lenistwo bierze górę, ale każdy kto kumaty, potrafi sobie wyliczyć swoje zapotrzebowanie dzieląc, mnożąc, dodając, odejmując.


    Pozdrawiam wszystkich serdecznie zawijan_2
    Witam,ok więc jak wyliczyć 130m2 powierzchni grzewczej parter,do tego piwnica z gabinetem 30m2(wys.2.30m) pozostałe piwnice ok 70m2 użytkowe(ale będa tam max 3 grzejniki),kotłownia itd. (wys.2,20m) -dotyczy domu z cegły(70lata) mur 55cm,nieocieplony z zewnątrz,stara stolarka.
    I teraz wychodzi że piec powinien być ok 20-23KW,biorąc pod uwagę fakt obawy przed przewymiarowaniem kotła o jakim piszecie jaka powinien mieć moc 16KW czy 25KW?Latem zapotrzebowanie na wodę mam żadne bo to firma i pracują tu 3 osoby więc taniej będzie tak jak mam teraz elektrycznie.
    Prosze o rady.
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez markowsski ; 02-06-2011 o 16:23

  15. #615
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sipus31
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    250

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Ja wolałbym, abyś wybrał Skam-P Premium 17kW

    Natomiast mówiąc całkiem poważnie, pytasz w wątku o Ogniwie, więc ja wybrałbym w tym wypadku moc kotła Ogniwo 16kW.
    Z innej firmy być może wybrano 22kW. Model 25kW z Ogniwa też by Twój dom ogrzewał, tylko po co wybierać tak duży kocioł z retortą na 140m2?
    Jak dla mnie to przedział od min. 12kW do max. jakiś 18kW.

    Wersja optymistyczna 70W/m2:
    70 x 140 / 1000 = 9,8kW + ok.2kW na bojler = 12kW

    Wersja w/g standardu 90W/m2:
    90 x 140 / 1000 = 12,6kW + ok. 2-3kW = 14,6-15,6kW
    Zawijan czy potwierdzasz ?
    mam kolejna prosbe ,,zareklamujcie,, mi prosze dlaczego ogniwo eko plus a nie np.jakis piecyk tlokowy?

  16. #616

    Domyślnie

    Panowie proszę już kolejny raz o pomoc,może ktoś pomoże w doborze mocy,2 posty powyżej zamieściłem detale, please?

  17. #617
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mario633

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Sędziszów Małopolski
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał sipus31 Zobacz post
    Zawijan czy potwierdzasz ?
    Jestem krótko na forum ale przeglądając wątki z kotłami, Zawijan często i zdecydowanie powtarzał, że wyliczanie mocy kotła dla domu to nie jego działka. Ja mam zamiar wsiąść 16-tkę na jakieś 180 metrów. Nie da się tego wyliczyć tak co do złotówki.

    A tak BTW, pytanie do userów 16-tki - uzbierało się trochę drewna po budowie i zamierzam to spalić w kociołku (OGNIWO EKO PLUS 16 kW). Teraz trzeba to pociąć i... BANAŁ ale nie wiem jakie długości max drewna wchodzą do tego piecyka???
    The roots of education are bitter, but the fruit is sweet...

  18. #618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario633 Zobacz post
    Ja mam zamiar wsiąść 16-tkę na jakieś 180 metrów.
    Odważny facet jesteś.

  19. #619
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mario633

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Sędziszów Małopolski
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Odważny facet jesteś.
    Tak wychodzi ze wszystkich wyliczeń. Tzn. sam nie wiem ile mam m2 domu. W planie co innego (171 m2), magik od wylewek co innego.
    Patrz powyżej - 19 kW to optimum. A 16-tka pójdzie na ponad 20 kW, chyba że się mylę, hę?
    Ostatnio edytowane przez mario633 ; 02-06-2011 o 19:37
    The roots of education are bitter, but the fruit is sweet...

  20. #620
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sipus31
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    250

    Domyślnie

    do uzytkownikow eko plus 16 kw
    to moze od drugiej strony,jakie powierzchnie domu ogrzewacie tym piecem? dopiszczie czy sa to powierzchnie uzytkowe? i jaki do tego bojler na ciepla wode?

Strona 31 z 534

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony