dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie klimatyzacja w nowym domu

    Witam. Jestem tu nowy a wiedza na temat budowy i związanych z tym tematem tematów jest dla mnie czasami jak czarna magia.
    Mam pytanie odnośnie klimatyzacji w domu, konkretnie kiedy na jakim etapie budowy domu myśleć już montażu samej klimatyzacji w domu. Dzięki z góry za odpowiedzi.

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel9122 Zobacz post
    Witam. Jestem tu nowy a wiedza na temat budowy i związanych z tym tematem tematów jest dla mnie czasami jak czarna magia.
    Mam pytanie odnośnie klimatyzacji w domu, konkretnie kiedy na jakim etapie budowy domu myśleć już montażu samej klimatyzacji w domu. Dzięki z góry za odpowiedzi.
    Stan surowy zamknięty. Wtedy najlepiej rozprowadzić kanały lub rurki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanałówka.jpg
Wyświetleń:	524
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	312443Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sufitowe (2).jpg
Wyświetleń:	443
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	312444

  3. #3

    Domyślnie

    można teżzamiast klimą chłodzić odparowaniem, prądu spooro mniej ciągnie ale na jedno pomieszczenie się nie opłaca, wtedy klima lepsza
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 14-04-2015 o 16:22
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    można teżzamiast klimą chłodzić odparowaniem, prądu spooro mniej ciągnie ale na jedno pomieszczenie się nie opłaca, wtedy klima lepsza
    A na jakiej zasadzie działa chłodzenie odparowaniem ??
    Dodam też do tego że już w środku dom jest otynkowany i zastanawiam się jak i gdzie założyć klimatyzator. Poddasze użytkowe jeszcze nie wykończone wiec może tak jak na pierwszym zdjęciu jest to pokazane. Jaki mniej więcej koszt takiej instalacji może wynosić ??
    Ostatnio edytowane przez daniel9122 ; 14-04-2015 o 23:05

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    można teżzamiast klimą chłodzić odparowaniem, prądu spooro mniej ciągnie ale na jedno pomieszczenie się nie opłaca, wtedy klima lepsza
    Nie tak sporo. Poza tym nie ma grzania, a z klimatyzacji jest najtańsza kWh - taniej niż z węgla czy starych pomp ciepła ON/OFF.

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez joliska ; 16-04-2015 o 07:31

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel9122 Zobacz post
    A na jakiej zasadzie działa chłodzenie odparowaniem ??
    Dodam też do tego że już w środku dom jest otynkowany i zastanawiam się jak i gdzie założyć klimatyzator. Poddasze użytkowe jeszcze nie wykończone wiec może tak jak na pierwszym zdjęciu jest to pokazane. Jaki mniej więcej koszt takiej instalacji może wynosić ??
    Daj sobie z chłodzeniem wodą spokój.
    W Europie nie kupisz takiego gotowego rozwiązania (rozsądnego, bo chińskie chłodnice wodne są - przenośne)
    W USA i Kanadzie być może coś znajdziesz, bo tam najczęściej grzeją piecami nadmuchowymi, więc walczą jak mogą z suchym powietrzem.
    Niestety niskie ceny energii elektrycznej sprawiły, że pozostali przy parowych nawilżaczach elektrycznych i nie rozwijali konstrukcji wodnych w domach jednorodzinnych.

    W naszych warunkach klimatycznych chłodzenie wodą w domu jest kompletnie pozbawione sensu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Daj sobie z chłodzeniem wodą spokój.
    W Europie nie kupisz takiego gotowego rozwiązania (rozsądnego, bo chińskie chłodnice wodne są - przenośne)
    W USA i Kanadzie być może coś znajdziesz, bo tam najczęściej grzeją piecami nadmuchowymi, więc walczą jak mogą z suchym powietrzem.
    Niestety niskie ceny energii elektrycznej sprawiły, że pozostali przy parowych nawilżaczach elektrycznych i nie rozwijali konstrukcji wodnych w domach jednorodzinnych.

    W naszych warunkach klimatycznych chłodzenie wodą w domu jest kompletnie pozbawione sensu.
    coś zamieszałeś kolego, gotowych rozwiązań nie ma tak samo jak gotowych wentylacji, wszystko się robi bod chałupę ale nie w każdej jest miejsce, chińskie też są jako gotowe przenośne i stacjonarne tyle ż te drugie do domu nie pasują bo duże kloce,
    w kanadzie i usa tego nie uświadczysz bo mają tam prąd 3x tańszy niż u nas i oszczędności nie szukają (dlatego w każdym oknie kliatyzator) ze suchym powietrzem walczą tak samo jak u nas, prąd i gaz tani to rekuperatorów nie uświadczysz też, piece nadmuchowe na gaz robią wentylację
    a co jest w naszym klimacie takiego że sensu parowanie nie ma, woda nie paruje?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie tak sporo. Poza tym nie ma grzania, a z klimatyzacji jest najtańsza kWh - taniej niż z węgla czy starych pomp ciepła ON/OFF.
    nie ma grzania to fakt ale sporo taniej chłodzi takie cuś
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    nie ma grzania to fakt ale sporo taniej chłodzi takie cuś
    Chłodzenie w domu 150 m2 tym Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140530_003 (2).jpg
Wyświetleń:	419
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	313387 mitsubishi nie przekroczyło 100kWh ostatniego lata.

  11. #11

    Domyślnie

    reklamiara
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Chłodzenie w domu 150 m2 tym Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140530_003 (2).jpg
Wyświetleń:	419
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	313387 mitsubishi nie przekroczyło 100kWh ostatniego lata.
    to są dane typu "mój silnik od wycieraczek jest lepszy od tego co mam od sprężarki bo mniej prądu ciągnie"

    drogi panie
    odebranie kilowata ciepła kosztuje prąd zużyty w wentylatorze i woda odparowana (deszczówka najlepsza)
    odebranie kilowata ciepła kosztuje prąd zużyty w wentylatorach i prąd w pompie ciepła

    woda zawsze wyjdzie taniej, kłopotliwe i nie opłaca się tylko robić tego dla małych pomieszczeń, tam split najlepszy
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 16-04-2015 o 19:51
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    a co jest w naszym klimacie takiego że sensu parowanie nie ma, woda nie paruje?
    Polska, leży w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego.
    Nie prowadźmy jałowej dyskusji, skupmy się na faktach i danych już raz udowodnionych.
    Obliczeniowa temp. zewnętrza latem to 32 stC, 45 % RH, x=13,5 [g/kg ps]
    Otwieramy wykres Molliera.

    Pisząc o gotowym rozwiązaniu, miałem na myśli gotowy do zamontowana, kanałowy nawilżacz wodny.
    Ja twierdzę, że takiego nie ma, a Pan twierdzi, że wszystko się "robi pod chałupę"
    Podziwiam Pana zdolności i doceniam je.
    Stąd też zakładam, że zbudował Pan (chłodnicę adiabatyczną) czyli nawilżacz wodny dla domu jednorodzinnego o 100% sprawności.
    Coś czuję, że będzie Pan niedługo bogaty.

    Wróćmy więc do wykresu Molliera i naszego powietrza latem 32stC, 45%RH
    Odparowując w tym powietrzu wodę, zwiększamy jego wilgotność.
    Chłodzimy na maksa, więc odparowujemy ile się da do okolic 90 - 100% wilgotności.
    Jaki osiągamy wynik?
    W warunkach idealnych uzyskujemy ok. 20-19 stC i 90%-95%RH
    Pan wie co oznacza tak duża wilgotność powietrza i jak się w niej czuje człowiek?
    Był Pan kiedykolwiek w Malezji? http://www.malezja.info.pl/pogoda-klimat.xml

    By najtaniej przekonać się na własnej skórze jak się człowiek czuję w takich warunkach polecam wycieczkę do pobliskiego SPA, które ma na wyposażeniu mokrą łaźnię parową.
    Przekona się Pan, że chłodzenie adiabatyczne w naszym klimacie to nie jest "poprawa komfortu".
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-04-2015 o 08:31

  14. #14

    Domyślnie

    powietrze ochładza się i ma powierdzmy nawet te 100% względnej ale jest chłodniejsze, zdarza się wyjść w czasie upału na zewnątrz jak deszcz pada, też jest wtedy 100% wilgotności ale nie znajdę nikogo kto by malezji u nas wtedy szukał, molier to cyferki, przydatne do liczenia ale zaledwie część tego co zawarte jest w klimacie i tym bardziej odczuciu komfortu, ale wracając do domu, tam takie wilgotne powietrze lrci sobie rurami które już go podgrzewają bo oddają ciepło z bryły budynku, wpoda do pomieszczeń gdzie też traci wilgotność, porównanie ze sauną kompletnie nie pasuje mimo że oba zjawiska w wykresie moliera są zawarte

    P.s. w sędziszowie niedaleko rzeszowa na ścianie piekarni jest umieszczony taki ewaporyzacyjny wynalazek, jak pamiętam to ma 180 na 320 cm, zbija do 20-18'c, 18tys m3/h powietrza, Pan zadzwoni tam do piekarzy i powie im że nie działa i komfortu nie poprawia

    warto dodac że klima też obniżając temperaturę podnosi wilgotność, tylko ile by kosztowała klima o takiej mocy i ile żarłaby prądu
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 17-04-2015 o 12:32
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    powietrze ochładza się i ma powierdzmy nawet te 100% względnej ale jest chłodniejsze, zdarza się wyjść w czasie upału na zewnątrz jak deszcz pada, też jest wtedy 100% wilgotności ale nie znajdę nikogo kto by malezji u nas wtedy szukał, molier to cyferki, przydatne do liczenia ale zaledwie część tego co zawarte jest w klimacie i tym bardziej odczuciu komfortu, ale wracając do domu, tam takie wilgotne powietrze lrci sobie rurami które już go podgrzewają bo oddają ciepło z bryły budynku, wpoda do pomieszczeń gdzie też traci wilgotność, porównanie ze sauną kompletnie nie pasuje mimo że oba zjawiska w wykresie moliera są zawarte

    P.s. w sędziszowie niedaleko rzeszowa na ścianie piekarni jest umieszczony taki ewaporyzacyjny wynalazek, jak pamiętam to ma 180 na 320 cm, zbija do 20-18'c, 18tys m3/h powietrza, Pan zadzwoni tam do piekarzy i powie im że nie działa i komfortu nie poprawia

    warto dodac że klima też obniżając temperaturę podnosi wilgotność, tylko ile by kosztowała klima o takiej mocy i ile żarłaby prądu
    Pisząc takie zdania warto wspomnieć którą wilgotność podnosi klimatyzacja, bo można wyjść na głupka.

    Ja nie mówię, że chłodnica wodna nie ma sensu w piekarni.
    Powiem więcej, to idealne środowisko by taką chłodnicę zastosować.
    Ale niech mi pan powie, czy w domu tak samo jak w piekarni mamy 100kW jawnych zysków od pieca do wypiekania chleba?

    Skoro dla Pana Mollier to tylko cyferki to proszę taką klimatyzację wodną w domu wykonać, a dopiero później pochwalić się efektem na forum.
    Ja przytaczam Moillera, gdyż jest to niepodważalny wyznacznik.
    A Pan posługuje się ogólnikami i kiepskimi przykładami - któż zatem jest bardziej wiarygodny?

    Nie neguję Pańskich pomysłów,
    Doceniam takie inicjatywy
    Ale zanim zacznie się wydawać czyjeś pieniądze, warto sprawdzić to na własnej "skórze"
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-04-2015 o 15:26

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ja przytaczam Moillera, gdyż jest to niepodważalny wyznacznik.
    A Pan posługuje się ogólnikami i kiepskimi przykładami - któż zatem jest bardziej wiarygodny?
    parowanie to nie ogólnik, zaznaczyłem tylko że molier to nie klimat a tym bardziej komfort, rozwiązanie działa również w domach
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    parowanie to nie ogólnik, zaznaczyłem tylko że molier to nie klimat a tym bardziej komfort, rozwiązanie działa również w domach
    Ale zobaczymy coś?
    Jest jakiś producent, który produkuje chociaż układ pompowy z regulatorem?

    Oczywiście cały czas mówimy tutaj o zastosowaniach domowych.

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wilgotność względna przy chłodzeniu i ogrzewaniu jest bardzo ważna w aspekcie komfortu.
    Wolę +32 st.C przy 20-30% niż 26 st.C przy 65% -70% wilgotności względnej . Klimatyzacja ma tę ogromną zaletę, że poza temperaturą reguluje też wilgotność.
    Zła opinia o klimatyzacji domowej, bierze się stąd, że można na rynku spotkać firmy czy instalatorów, którzy klimatyzację montują przy wentylacji grawitacyjnej. Dla mnie to nie jest już tylko brakiem wiedzy, to zwykłe szkodnictwo.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    A wracając do tematu : najlepiej wzywać ekipę od klimy na etapie przed elewacją (odprowadzenie skroplin idzie pod ociepleniem) przed tynkami na poddaszu (doprowadzenie prądu/odprowadzenie skroplin lepiej mieć pod tynkim niż potem kuć) i jeśli ścianki działowe na poddaszu są z g-k - to w trakcie ich stawiania.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale zobaczymy coś?
    Jest jakiś producent, który produkuje chociaż układ pompowy z regulatorem?

    Oczywiście cały czas mówimy tutaj o zastosowaniach domowych.
    o jakiej pompie mowa, nawilżającej?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony