dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 125
  1. #101
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    [B]
    Nadal zastanawiam się nad sensownością rozwiązań:

    1) kocioł elektryczny (kospel?, nie wiem o jakiej mocy i jaki model) + bojler JOULE CYCLONE 150L z wężownicą.
    2) grzałka elektryczna + zbiornik kombinowany Galmet 380/120 lub 500/160.

    Nie wiem czy te dwa rozwiązania są poprawne i czy się sprawdzą oraz czy będę mógł użyć tych rozwiązań by grzać głównie w taniej strefie.

    Oraz zastanawiam się czy niezbędna jest automatyka w postaci termoregulatorów np. DeviReg Touch + siłowniki na rozdzielaczu żeby utrzymać stalą temperaturę i grzać możliwie w taniej strefie czy można inaczej podejść do tego tematu bo ta przyjemność automatyki kosztuje ekstra jakieś 4000 zł, a to sporo pieniędzy. .
    A nie ma w ofercie kotła elektrycznego, który może podgrzać CWU w zbiorniku do 45 stopni i podgrzewać wodę w CO ? Moja pompa tak działa, wydaje mi się ze powinna być też taka możliwość w kotłach elektrycznych.

    Jak sprawdzałem temat sterowników to były opinie, że nie ma to sensu. Zapewne będziesz miał wentylację mechaniczną i ogrzewanie podłogowe. Podłogówka potrzebuje czasu na zmianę temperatury,
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że ten kocioł Kospel EKCO.MN3 potrafi grać CO i CWU.

    Odnośnie sterowania ogrzewaniem podłogowym to też mi się wydawało, że regulatory nie mają sensu jednakże gdzieniegdzie pojawiały się wpisy, gdzie ludzie montowali i coś tam o nich pisali. Stąd moje pytania na temat regulatorów. Ten kocioł co podlinkowałem to on z tego co czytam posiada czujnik pogodowy oraz jakąś regulację kiedy ma grzać (dobowo i tygodniowo). Jutro poczytam o nim więcej bo dziś już późno.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 18-04-2020 o 22:25

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że ten kocioł Kospel EKCO.MN3 potrafi grać CO i CWU.
    Można w wielkim skrócie powiedzieć, że KOSPEL EKCO. MN3 kocioł elektryczny 12 - 24kW WiFi to to samo co Pompa ciepła Panasonic 7kW 1F Gen J.
    Tak na szybko masz 12 tyś. różnicy, dzięki pompie robisz 3 x mniejszą instalacje fotowoltaiczną. Musisz policzyć czy za 12 tyś zrobisz dodatkowe 4 lub 5 kW na dachu.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    A nie ma w ofercie kotła elektrycznego, który może podgrzać CWU w zbiorniku do 45 stopni i podgrzewać wodę w CO ?
    Oczywiście, że są. Tylko zasobnik z grzałkami jest tańszy niż z wężownicą - więc nie ma sensu grzać wody prądem w kotle by tą wodą kotłową ogrzać CWU.
    Do tego podciągnięcie kabelka do grzałki jest prostsze i tańsze niż ciągnięcie rur z kotła do zasobnika.

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Można w wielkim skrócie powiedzieć, że KOSPEL EKCO. MN3 kocioł elektryczny 12 - 24kW WiFi to to samo co Pompa ciepła Panasonic 7kW 1F Gen J.
    Tak na szybko masz 12 tyś. różnicy, dzięki pompie robisz 3 x mniejszą instalacje fotowoltaiczną. Musisz policzyć czy za 12 tyś zrobisz dodatkowe 4 lub 5 kW na dachu.
    Porównaj jeszcze koszty serwisu i przeglądów. Większość oszczędności przy PC przygarnie serwisant. Do tego trzeba pamiętać, że te urządzenia nie są wieczne i za kilkanaście lat (przy odrobinie pecha szybciej) trzeba będzie je wymienić a w międzyczasie pewnie też coś się zepsuje.

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Kaizen – A czym wtedy wysterować tę grzałkę żeby mieć takie dobowe i tygodniowe sterowania by móc tym grzać w wybranych godzinach lub jak spadnie temperatura? Bo jakby kocioł to zapewnia, a jak mam grzałkę to co powinienem kupić dodatkowo? Lub jaką grzałką powinienem się zainteresować?

    Rozumiem, że w przypadku nie ogrzewania kotłem elektrycznym to powinienem zainteresować się zbiornikiem na CO + grzałka i zbiornikiem na CWU + grzałka?
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 19-04-2020 o 07:20

  7. #107
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Kaizen – A czym wtedy wysterować tę grzałkę żeby mieć takie dobowe i tygodniowe sterowania by móc tym grzać w wybranych godzinach lub jak spadnie temperatura? Bo jakby kocioł to zapewnia, a jak mam grzałkę to co powinienem kupić dodatkowo? Lub jaką grzałką powinienem się zainteresować?

    Rozumiem, że w przypadku nie ogrzewania kotłem elektrycznym to powinienem zainteresować się zbiornikiem na CO + grzałka i zbiornikiem na CWU + grzałka?
    Moim zdaniem tak. Nie musisz sterować temperaturą i pracą grzałki, ustawiasz termostat na grzałce na konkretną temperaturę i ona ma ją trzymać. Zawór 3 drogowy ustawisz sobie empirycznie na najlepszą temperaturę, a sterować będziesz tylko pomką obiegową. Na zasadzie włącz/wyłącz. I tam sobie programujesz sterownik dobowy. Możesz nawet taki do gniazdka. I pod niego podłączyć pompkę. Kup listwę do podłogówki z rotametrami i sprubujesz ustawić ręcznie, jak stwierdzisz że nie da rady pobawisz się w siłowniki i termostaty. Planujesz dobrze ocieplony dom, im lepiej tym wpływ poszczególnych pomieszczeń jest mniej istotny. Grzejesz bryłę.

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Kaizen – A czym wtedy wysterować tę grzałkę żeby mieć takie dobowe i tygodniowe sterowania by móc tym grzać w wybranych godzinach lub jak spadnie temperatura?
    Grzałki mają wbudowane termostaty i temperaturę ustawiasz na nich. Jak chcesz grzać w taniej strefie to trzeba dołożyć programator - najprościej za kilka dych taki do gniazdka. Ale sterowników jest wiele - można użyć podobnego, jak do podłogówki elektrycznej (tylko musi obsługiwać wyższe temperatury) i termostat z grzałki traktować jako bezpieczeństwa.

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    dawid blasiak

    Raczej w siłowniki i termostaty pokojowe to nie chcę iść. Tutaj więcej o tym.

    Czyli proponujesz by grzać wodę całą dobę, tzn. by utrzymywać stałą temperaturę CO i CWU przez całą dobę? Zawsze w zbiorniku CO 35 stopni i zawsze CWU np. 50 stopni? Jeśli dobrze zrozumiałem, to w cieplejszy dzień pompa będzie wpuszczać zbyt ciepłą wodę do obiegu (?). Do takiej autoregulacji korzysta się chyba z czujnika pogodowego i czujnik podłogowego, które potrafią wysłać informację do jakiegoś sterownika w kotłowni by puścić cieplejszą wodę w obieg lub nie puszczać wcale. Chyba coś takiego chciałbym uzyskać.

    --

    Zrobiłem zestawienie kosztów przy ogrzewaniu kotłem elektrycznym oraz dwoma zbiornikami i grzałkami. Nie wiem natomiast jak obliczyć by moc grzałek była odpowiednia do pojemności zbiornika CO i na ile czasu starczy ciepłej wody w tym zbiorniku CO. Czy w ogóle podążam w dobrym kierunku?



    Rozumiem, że działa to w ten sposób:

    1) W instalacji z kotłem elektrycznym mamy scentralizowane źródło ciepła w postaci kotła elektrycznego (przelewowego?), który ogrzewa wodę w zbiorniku z wężownicą do temperatury wody użytkowej czyli 45-55 stopni. Ta woda używana jest jednocześnie do CO i CWU. Za pomocą mieszacza woda o odpowiednio niskiej temperaturze jest puszczana do podłogówki, a reszta może być spożytkowana do mycia się.

    1a) Dobrze rozumiem?
    1b) Czy w tym przypadku 150 litrów to nie za mało na CO i CWU?
    1c) Czy może podłogówka w ogóle nie korzysta z tej ciepłej wody i zapewnia ją sobie z pominięciem zbiornika?

    Pamiętam też, że ogrzewanie wody wężownicą nie jest najlepszym sposobem i potrzebuje więcej energii niż ogrzewanie bezpośrednie grzałką i sam zbiornik jest droższy.

    2) W instalacji z grzałkami mamy zbiornik 150 litrów do CWU z dwiema grzałkami 3 kW (w przypadku Joule), a także bufor np. 200 litrów (ERMET) do CO, który posiada swoje grzałki. Musi być jakiś sterownik do CO, który ma informacje od regulatora pokojowego (z programem tygodniowym i dobowym), że podłoga jest zimna i wymaga wpuszczenia ciepłej wody z tego zbiornika CO do obiegu lub, że jest noc i ma grzać podłogę i wodę w zbiorniku CO. A w przypadku zbiornika CWU grzałki powinny grzać ją do temperatury wyższej niż niezbędna by mieć dobrą temperaturę podczas mycia się.

    2a) Czy takie coś zadziała?
    2b) Jakiej wielkości potrzebny byłby zbiornik na CO i jakiej mocy grzałki żeby zapewnić przez większość dnia ciepłą wodę na ogrzewanie?
    2c) Pewnie te elementy z listy to niefortunnie dobrane lub potrzeba jakiegoś innego urządzenia by je spiąć ze sobą?

    --

    Ciekawostka. Licząc tym moim excelem wychodzi:
    - g11 bez paneli = 5345 zł
    - g11 + PV 6 kWp zużycie bezpośrednie 40% = 2208 zł

    - g12w 50/50% bez paneli 4130 zł
    - g12w 50/50% + PV 6 kWp zużycie bezpośrednie 40% = 1707 rocznie na CO i CWU

    Czyli opłaca się mimo wszystko korzystać z g12w.

    --

    Edycja:
    Kaizen – akurat napisałeś jak pisałem swój post. Czyli lepsze będą grzałki już ze zintegrowanym termostatem i wtedy zadaję stałą temperaturę grzałek przy zbiorniku CO i zbiorniku CWU, a jakiś programator (jaki?) będzie wiedział, że ma włączyć te grzałki o danej godzinie lub gdy spadnie temperatura?
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 19-04-2020 o 15:16

  10. #110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy podłogówce bufor do CO IMO nie ma sensu. Projekt i taki dobór kotła, żeby jego obiegówka i automatyka ogarnie całość dobierając temperaturę zasilania do obciążania.

    CWU możesz ogarnąć automatyką kotła i zasobnikiem z wężownicą - ale prościej i taniej będzie grzałkami.

    Inna opcja to zamiast kotła bufor z grzałkami do CO i jakiś sterownik do tego. Masz mega wątek o buforach i drugi o grzaniu prądem z COP=1.

    Sterownik może być tego typu:

    smart gniazdko czy bardziej rozbudowany.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-04-2020 o 15:46

  11. #111
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Hm... czekaj trochę źle myślisz.

    Odseparuj sobie w głowie całkowicie grzanie wody od sterowania to ci ułatwi myślenie.

    Zbiornik CWU jakieś 120 l może być z marketu z grzałką około 2 kW kupisz taki w cenie około 1 tyś zł. Ustawiasz na nim temp. jakieś 60-65 stopni żeby mało kamienia się wytrącało i będzie służył latami( jak za mało ciepła to dajesz anodę tytanową i pakujesz w niego 80 celcjuszów . Do tego zawór 3 drożny jako zabezpieczenie przeciwpoparzeniowe i koniec. Do tego możesz dać sterownik taki do gniazdka który będzie załączał go w nocy. do 120 L przy takiej pracy 2 KW wystarczą, mają cała noc żeby nagrzać.

    CO zbiornik około 150-200 Litrów który nie służy jako bufor, jak chcesz bufor to przynajmniej z 1000 l lub więcej w 200 L wody starczy ci ciepła na 1 godzinę pracy podłogówki bez dogrzewania grzałką. do tego grzałka z termostatem na której ustawisz temp nawet i 80 stopni ( tam się kamień wytrąci tylko raz). Zbiornik służy jako obudowa grzałki, jako sprzęgło wodne. Grzałkę musisz sobie dostosować do zapotrzebowania i wymiarów zbiornika. Grzałki możesz sterować za pomocą sterownika dobowego poprzez stycznik ( przynajmniej ja bym tak zrobił bo nie wiem czy handlowo występują sterowniki do mocy rzędu 9 kW). Każesz im pracować tylko w taniej taryfie i sobie pracują. Nagrzeją zbiornik to się wyłączą. Będzie odpowiednia temp w domu to po prostu nie będą grzać.
    Jak już chcesz sterownik temperatury to podłączasz go pod pompkę obiegową i wtedy pompka załącza się jak temp w domu będzie za niska. W dzień zapewne wypompuje ciepło ze zbiornika i będzie chodziła przetaczając wodę o tej samej temperaturze. W nocy natomiast grzałki zaczną grzać i temperatura podłogi będzie wzrastać. Jeśli do rana nie nagrzeje do wymaganej temperatury, grzałki się wyłączą a pompka będzie chodziła dalej. Znaczy to że masz za mała moc grzałek żeby w nocy nagrzać chałupę. Jeśli się wyłączy w nocy, to zaraz później po nagrzaniu zbiorników grzałki wyłączą się same i jest gitara i przez resztę nocy będą się załączać tylko jak temperatura w zbiorniku spadnie do temp załączenia grzałek, zgodnie z histerezą.
    Jak dla mnie sterownik pogodowy jest niepotrzebny, dla podłogówki to jaka jest obecnie temperatura na zewnątrz jest nieistotne.

    Musisz dokonać wyboru, albo akumulujesz buforem wodnym, albo dorzucasz 4-5 cm do posadzki i akumulujesz posadzką.

    W twoich obliczeniach nie widziałem naczyń wzbiorczych, chyba że je umieściłeś gdzieś indziej

  12. #112
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    dawid blasiak – dobra, z CWU to już rozumiem jak mi opisaliście tu.

    - Zbiornik na wodę z grzałką
    - Zawór mieszający żeby się nie poparzyć jak będzie w kranie gorąca leciała a w zbiorniku będzie np. 60 stopni.
    - Programator czasowy żeby grzało nocą

    Rozumiem, że w przypadku gdy z jakiegoś powodu zużyjemy więcej wody niż zazwyczaj i w zbiorniku będzie zimna to będę musiał ominąć programator i podłączyć zbiornik na jakiś czas bezpośrednio do gniazdka by sobie tę wodę zapewnić? Bo przecież programator nie będzie podawał prądu.

    --

    Teraz CO:

    Chcę ogrzewać akumulacyjnie, podobno tak się da przy ogrzewaniu podłogowym wodnym choć termin "ogrzewanie akumulacyjne podłogowe" przeważnie używane jest w kontekście instalacji elektrycznej co powoduje, że trudniej mi się szuka informacji na ten temat

    Zatem będę potrzebował zbiornik, nieduży. Wystarczy taki na ile jest wody w rurach ogrzewania podłogowego czy musi być jakoś specjalnie dobrany? Na oko licząc teoretycznie to rurka 16, 8 mb/m2 o pojemności 0,113 l/mb wychodzi 132 litry. Czyli taki zbiornik 150 litrów powinien być chyba wystarczający? Czy potrzebny jest jeszcze mniejszy typu 50 litrów żeby cokolwiek tylko przepływało przez grzałkę bo i tak większość będzie się kręcić pod podłogą? Tego nie rozumiem jeszcze.

    Do tego zbiornika CO muszę dobrać grzałkę taką by ogrzało mi dom. Czyli jak zapotrzebowanie na ciepło mam 6000 kWh/rok to jak przeliczyć to na rozmiar grzałki? Może asolt mi tu pomoże albo Kaizen... hmm...

    Do tej grzałki również będę potrzebował taki programator czasowy jak do CWU, żeby wysterować go na grzanie w wybranych godzinach, racja?

    Będzie potrzebny sterownik pompy obiegowej CO. Tylko ty piszesz, że pompa powinna się kręcić jak temperatura będzie za niska. A mi się wydaje, że pompa powinna się kręcić dopóki temperatura w zbiorniku jest wyższa lub równa zadanej. Czyli w zbiorniku jest 70 stopni, a podłoga ma pracować na wodzie 35 stopni to pompka ma się kręcić dopóki woda nie osiągnie 34,9 stopnia. Wtedy mógłbym użyć np. tego sterownika lub jemu podobnym.

    I chyba jeszcze zawór trójdrożny żeby nie puszczać zbyt gorącej wody? Czy coś pokręciłem?

    No i naczynie wzbiorcze, tego nie doliczyłem.

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    ....

    Zatem będę potrzebował zbiornik, nieduży. Wystarczy taki na ile jest wody w rurach ogrzewania podłogowego czy musi być jakoś specjalnie dobrany? Na oko licząc teoretycznie to rurka 16, 8 mb/m2 o pojemności 0,113 l/mb wychodzi 132 litry. Czyli taki zbiornik 150 litrów powinien być chyba wystarczający? Czy potrzebny jest jeszcze mniejszy typu 50 litrów żeby cokolwiek tylko przepływało przez grzałkę bo i tak większość będzie się kręcić pod podłogą? Tego nie rozumiem jeszcze.

    Do tego zbiornika CO muszę dobrać grzałkę taką by ogrzało mi dom. Czyli jak zapotrzebowanie na ciepło mam 6000 kWh/rok to jak przeliczyć to na rozmiar grzałki? Może asolt mi tu pomoże albo Kaizen... hmm...
    Oczywiscie ze moge pomóc na prawie wszystkie Twoje pytania, ale ze wzgledu na kwestionowanie prawie wszystkich moich postów przez Kaizena i wynikajacą ze tego powodu powodu polemikę zajmująca prawie pół wątku, raczej ograniczę moje wypowiedzi tu w tym wątku. Chcesz to dzwon, mozna wczesniej przygotowac liste pytan, postaram sie na nie odpowiedziec na biezaco w trakcie rozmowy. Ja rozumiem ze są inni którzy chcieli by sie faktycznie cos dowiedziec, nie są zainteresowani moją polemiką z Kaizenem. Bedziesz chciał to przekazesz im to w tym wątku.

  14. #114
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    dawid blasiak – dobra, z CWU to już rozumiem jak mi opisaliście tu.

    - Zbiornik na wodę z grzałką
    - Zawór mieszający żeby się nie poparzyć jak będzie w kranie gorąca leciała a w zbiorniku będzie np. 60 stopni.
    - Programator czasowy żeby grzało nocą

    Rozumiem, że w przypadku gdy z jakiegoś powodu zużyjemy więcej wody niż zazwyczaj i w zbiorniku będzie zimna to będę musiał ominąć programator i podłączyć zbiornik na jakiś czas bezpośrednio do gniazdka by sobie tę wodę zapewnić? Bo przecież programator nie będzie podawał prądu.

    --

    Teraz CO:

    Chcę ogrzewać akumulacyjnie, podobno tak się da przy ogrzewaniu podłogowym wodnym choć termin "ogrzewanie akumulacyjne podłogowe" przeważnie używane jest w kontekście instalacji elektrycznej co powoduje, że trudniej mi się szuka informacji na ten temat

    Zatem będę potrzebował zbiornik, nieduży. Wystarczy taki na ile jest wody w rurach ogrzewania podłogowego czy musi być jakoś specjalnie dobrany? Na oko licząc teoretycznie to rurka 16, 8 mb/m2 o pojemności 0,113 l/mb wychodzi 132 litry. Czyli taki zbiornik 150 litrów powinien być chyba wystarczający? Czy potrzebny jest jeszcze mniejszy typu 50 litrów żeby cokolwiek tylko przepływało przez grzałkę bo i tak większość będzie się kręcić pod podłogą? Tego nie rozumiem jeszcze.

    Do tego zbiornika CO muszę dobrać grzałkę taką by ogrzało mi dom. Czyli jak zapotrzebowanie na ciepło mam 6000 kWh/rok to jak przeliczyć to na rozmiar grzałki? Może asolt mi tu pomoże albo Kaizen... hmm...

    Do tej grzałki również będę potrzebował taki programator czasowy jak do CWU, żeby wysterować go na grzanie w wybranych godzinach, racja?

    Będzie potrzebny sterownik pompy obiegowej CO. Tylko ty piszesz, że pompa powinna się kręcić jak temperatura będzie za niska. A mi się wydaje, że pompa powinna się kręcić dopóki temperatura w zbiorniku jest wyższa lub równa zadanej. Czyli w zbiorniku jest 70 stopni, a podłoga ma pracować na wodzie 35 stopni to pompka ma się kręcić dopóki woda nie osiągnie 34,9 stopnia. Wtedy mógłbym użyć np. tego sterownika lub jemu podobnym.

    I chyba jeszcze zawór trójdrożny żeby nie puszczać zbyt gorącej wody? Czy coś pokręciłem?

    No i naczynie wzbiorcze, tego nie doliczyłem.
    Tak, zapomniałem napisać o zaworze trójdrożnym do CO. Oczywiście zamontowany aby ograniczyć temperaturę na podłogówkę.
    Pompa może chodzić cały czas, nawet jak temperatura w zbiorniku spadnie, to będziesz miał niższe zasilanie podłogówki niż nastawione na zaworze-ale zawsze wyższe niż sama podłoga. Po jakimś czasie grzałki powinny dać radę podnieść temperaturę.
    Co do wielkości zbiornika, im dasz większy tym płynniej to będzie chodziło i rzadziej będą się załączały grzałki. Ja mam tego kombinowanego w którym jest 240 litrów na CO i po sposobie pracy uważam że jak u mnie jest ok. Myślę tak na logikę że do podobnych mocy podobnych zbiorników trzeba szukać. Ja mam 6kw grzałkę.
    Co do mocy grzałek. W projekcie będziesz miał podane obciążenie cieplne budynku, czyli ile ciepła straci przy temp. - 16 stopni. Następnie pomnóż tę wartość x 3 i masz przybliżoną potrzebną moc grzałek.
    3 x dlatego że grzejesz przez pół doby no i jakiś tam zapas. Chyba że zna ktoś inne sposoby doboru ja się kierowałem właśnie takim sposobem.

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    T
    Co do mocy grzałek. W projekcie będziesz miał podane obciążenie cieplne budynku, czyli ile ciepła straci przy temp. - 16 stopni. Następnie pomnóż tę wartość x 3 i masz przybliżoną potrzebną moc grzałek.
    Nie musi miec projektu, ma przeciez OZC a w nim projektowe obciązenie cieplne.

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    ze wzgledu na kwestionowanie prawie wszystkich moich postów przez Kaizena i wynikajacą ze tego powodu powodu polemikę
    Nie chcesz - nie czytaj, nie polemizuj, dodaj do ignorowanych. I tak unikasz dyskusji merytorycznej jak ognia a teraz strzelasz focha jak baba.

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    I chyba jeszcze zawór trójdrożny żeby nie puszczać zbyt gorącej wody? Czy coś pokręciłem?
    Grzać CWU wyżej, żeby mieszać z zimną wodą zaworem mieszającym to bezsens.
    Podobnie z podłogówką. Daruj sobie do CO bufor. Kup tani, mały kocioł w którym masz już automatykę (podgrzeje wodę ile trzeba i kiedy trzeba) i pompę obiegową. Bufor ma sens do grzejników. Albo do kopciucha czy kominka z płaszczem, gdzie nie możesz produkować ciepła wg zapotrzebowania.

  18. #118
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie musi miec projektu, ma przeciez OZC a w nim projektowe obciązenie cieplne.
    A tego nie wiedziałem. Ja starej daty jestem

  19. #119
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzać CWU wyżej, żeby mieszać z zimną wodą zaworem mieszającym to bezsens.
    Zrozumiałem, że to zabezpieczenie CWU na wypadek gdyby stało się coś z grzałką a woda miałaby więcej niż te 45 stopni do których miała być grzała. Taki zawór ustawiony na dajmy na to 45 stopni byłby zabezpieczeniem by nie puszczać cieplejszej wody. Czyli, że nie ma sensu tak robić i najlepiej podgrzewać wodę do docelowej temperatury? W przypadku grzania wyżej w nocy (np. do 55) można by mieć ciepłą wodę dłużej za dnia i krócej podgrzewać później... chyba.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Daruj sobie do CO bufor. Kup tani, mały kocioł w którym masz już automatykę (podgrzeje wodę ile trzeba i kiedy trzeba) i pompę obiegową. Bufor ma sens do grzejników. Albo do kopciucha czy kominka z płaszczem, gdzie nie możesz produkować ciepła wg zapotrzebowania.
    Najtańsze kotły w internecie jakie widzę to chyba Kospel i Elterm z czego Kospel EKCO MN3 wydaje się ciekawszym wyborem. Na jego schemacie instalacyjnym widzę, że jest on bezpośrednio połączony do obiegu czyli grzeje przepływowo. Kocioł jest najprostszą opcją bo nie trzeba się martwić o pompkę, automatykę i grzałkę bo wszystko jest w środku. Tylko jak się zepsuje jedno to będzie trzeba wymienić całość pewnie... Tę opcję zostawię sobie jak nie wymyślę nic lepszego.

    --

    Jak ogrzewać podłogę grzałkami i sterować bez kotła z automatyką?

    Trochę przeglądałem internet w poszukiwaniu wiedzy jak zrobić ogrzewanie CO bez kotła i muszę przyznać, że nie jest to takie proste.

    Żeby grzać grzałkami to potrzebny jest jakiś zbiornik, nie ma bata, grzałki przecież nie włożę bezpośrednio do rur podłogówki. Najmniejsze zbiorniki, do których można przyłączyć grzałki znacznej mocy mają pojemność 200 litrów. Takie 200 litrów to i tak jest mało jako bufor, a akumulacją ma się zająć podłogówka, więc chyba jest to dobre rozwiązanie. Woda się będzie grzać i krążyć, nagrzeje trochę więcej niż jest w rurach podłogówki to wystarczy na godzinę czy dwie dłużej.. prawda to?

    Dalej, grzałki, tu można podłączyć do czterech więc może być np. 4x3 kW albo ile tam będzie potrzebne, dwie czy coś. To ma mieć mocy żeby się zdążyć nagrzać przez noc i trzymać w podłodze ciepło.

    Regulator pokojowy TECH ST-292 v3 z czujnikiem temperatury podłogi i na nim zaprogramowane temperatury tygodniowo/dobowo żeby grzało w drugiej strefie. Regulator przekaże informację (do stycznika (?)) żeby załączył obwód z grzałkami w buforze CO i zacznie się grzanie do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury podłogi.

    Pompka obiegowa np. Grundfos Alpha 25/40 z regulatorem CO-10 będzie uruchamiać pompkę gdy minimalna zadana temperatura wody zostanie osiągnięta, np. 25 stopni.

    + naczynie wzbiorcze i inne takie dodatki...

    W pom. gosp. mam miejsce na wstawienie zbiornika CO i CWU obok siebie. To miejsce i tak było przygotowane na ogrzewanie więc można korzystać.

    To chyba ma szanse zadziałać, prawda?

    Kosztowo wychodzi z małym zapasem 12 tys. zł za taką instalację.

    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 21-04-2020 o 08:43

  20. #120
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Trafiłem na wątek "tymczasowe wodne ogrzewanie elektryczne domu" i cezary.pl zrobił takie właśnie ogrzewanie, o które Tobie chyba chodziło Kaizen.



    To wygląda na straszne druciarstwo i chyba bym wolał już w ten bojler zainstalować żeby grzać jakiś zbiornik

    --

    Także wydaje mi się, że to co napisałem w poprzednim poście mogłoby się fajnie sprawdzić. Objętościowo byłoby to tyle samo wody w obiegu co w zbiorniku kumulowanym, który rozważałem na początku, a będzie można grzać niezależnie CO i CWU bez używania wężownicy, czyli chyba jest to zaleta układu.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 21-04-2020 o 16:52

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony