dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 22
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 423
  1. #401
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    No właśnie głownie o tym jest gadka - a jak masz pozowlenie od 2 lat ? I niekt nie chciał od Ciebie tej chrakterystyki ? Więc biura nie robiły ?
    I dalej nie robią ? No właśnie.
    Domy jednorodzinne są z tego obowiązku (charakterystyki energetycznej w projekcie budowlanym) zwolnione.
    Nie są zwolnione ze świadectwa energetycznego.

  2. #402

    Domyślnie

    Może tak: Każdy budynek musi spełniac założone w Warunkach Tech. warunki dot. izolacyjności, i tutaj nie ma dyskusji - spełnienie tych warunków przewidujemy na etapie wykonania dokumentacji projektowej. Natomiast świadectwo E. to ocena!!!, oraz wskazówki jak poprawic tzn. zmniejszyc zapotrzebowanie na energię! I jeżeli ktoś zastosował zamiast 10 cm ocieplenia - 15cm w świadectwie to zostanie ujęte i pojawi się korzystniejszy wynik. Jeżeli zakupił kocioł (bez reklamy) o większej sprawności niż przewidziany w dokumentacji - też uzyskamy korzystniejszy wynik.
    itd. Jeżeli ktoś ma kominek z płaszczem, systemy solarne.... to wszystko wpłynie na wynik! Więc...

  3. #403

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Z kolei ten współczynnik dla domów z pompą ciepła będzie tylko trochę nizszy niż dla domów zużywających tę samą ilość energii końcowej wykorzystujące jako źródło ciepła gaz, olej, czy węgiel. Za to bardzo korzystnie wypadają budynki zasilane kotłownią na biomasę, a jeszcze lepiej te wykorzystujące głównie energię z kolektorów słonecznych. Dziwne, że panele fotowoltaniczne zostały potraktowane po macoszemu .
    Ogniwa fotowoltaniczne może i są jak kolektory słoneczne jeżeli chodzi o zużycie energii pierwotnej (czyli "zerowe") ale problem polega na zanieczyszczaniu środowiska w trakcie ich produkcji, dlatego zostały potraktowane gorzej, ale nie po macoszemu.

    Cytat Napisał HenoK
    Czy można to zrobić na odległość ? Na pewno trzeba się zapoznać z podstawowymi dokumentami budowy : projektem, dziennikiem budowy, ewentualnie ze zdjęciami z realizacji budowy, danymi zastosowanych materiałów (aprobaty techniczne, świadectwa dopuszczenia do stosowania w budownictwie). Jeżeli dziennik budowy jest rzetelnie prowadzony rzetelnie, zaś w dokumentacji projektowej zostały naniesione wszystkie zmiany (pod tym akurat podpisuje się kierownik budowy), to ja nie widzę w tym problemu. Przecież metodologia wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku nie przewiduje wykonywania odkrywek, zdjęć termowizyjnych, itp.
    Należy dołączyć zdjęcie obiektu. Ponadto, certyfikator musi być na miejscu i sprawdzić choćby czy dopilnowano prawidłowego umieszczenia kratek wentylacyjnych, czy po to aby sprawdzić że zaprojektowany kocioł ma na tabliczce znamionowej sprawność którą podaje się we wzorach obliczeniowych. Poprostu trzeba sprawdzić parę rzeczy.

    Cytat Napisał Zdanek
    Przeczytałem dokładny opis świadcectw w muratorze i jestem rozczarowany.

    3. Hmm biomasa taka super a węgiel nie ?? Przecież węgiel tez jest z roślin tylko dłużej leżał pod ziemią.
    Podobnie jak w przypadku ogniw, do wydobycia węgla potrzebna jest energia, do rozłupania węgla potrzebna jest energia... i dlatego nie można go porównać z drewnem którego ścięcie wymaga (strzelę) 100 razy mniej energii niż wydobycie węgla.


    Dariuszu H.
    Powiedz mi, jak uwzględnisz kominek z PW w obliczeniach? Ile % będzie grać kominek z PW a ile podstawowe źródło ciepła?

  4. #404

    Domyślnie

    Certyfikatorów i/lub przyszłych certyfiaktorów zapraszam na nowe forum:
    http://www.certyfikat.pun.pl/

  5. #405
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foczki
    Należy dołączyć zdjęcie obiektu. Ponadto, certyfikator musi być na miejscu i sprawdzić choćby czy dopilnowano prawidłowego umieszczenia kratek wentylacyjnych, czy po to aby sprawdzić że zaprojektowany kocioł ma na tabliczce znamionowej sprawność którą podaje się we wzorach obliczeniowych. Poprostu trzeba sprawdzić parę rzeczy.
    Zdjęcie, to akurat najmniejszy problem.
    Dopilnowanie prawidłowego umieszczenia kratek wentylacyjnych to akurat zadanie kierownika budowy.
    Jeżeli dokumentacja budowy jest kompletna, to jest w niej również sprawność znamionowa kotła.
    Ale masz rację zazwyczaj wiele rzeczy na budowie odbiega od tego co jest w dokumentacji, nawet stosunkowo poprawnie prowadzonej. Składają się na to błędy projektantów, wykonawców, kierownika budowy.

    Tekst, który cytujesz pisałem prawie dwa miesiące temu (13.12.2008r.). Po zrobieniu kilku certyfikatów widzę to w trochę innym świetle.
    Mając obecną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie nie podjął bym się sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu, na którym nie byłem.

  6. #406

    Domyślnie

    Wiem że post stary, ale cieszy mnie że zmieniłeś zdanie.
    Nie chciałbym aby wytworzyła się opinia o certyfikatorach taka jak opinie o kierbudach co tylko pieczątki przystawiają, bo trzeba się do tego certyfikatu przyłożyć znacznie bardziej niż do przystawienia pieczątki.

    Ponadto, ja bym się nie podpisał pod czymś czego bym nie widział na oczy. Nigdy nie wiesz czy ktoś Cię nie zrobił w balona a okaże się później że budynek oddany a nieocieplony

  7. #407
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foczki
    Ponadto, ja bym się nie podpisał pod czymś czego bym nie widział na oczy.
    To akurat może być przy sporządzaniu świadectwa trudne. Wielu rzeczy nie zobaczysz (np. grubości ocieplenia pod posadzką). Mimo wszystko musisz polegać na prawdziwości oświadczeń kierownika budowy, że wybudował on dom zgodnie z projektem, normami i sztuka budowlaną.

  8. #408

    Domyślnie

    Cytat Napisał Foczki
    Podobnie jak w przypadku ogniw, do wydobycia węgla potrzebna jest energia, do rozłupania węgla potrzebna jest energia... i dlatego nie można go porównać z drewnem którego ścięcie wymaga (strzelę) 100 razy mniej energii niż wydobycie węgla.
    Hmm ciekawe porównanie ale drzewa nie biorą się z niczego
    Ziemię trzeba zaorać, drzewa trzeba zasadzić, czasami pryskać przycinac, zwozić z lasu, transportować, ciąć itp. A dodatkowo węgiel jest bardziej kaloryczny niż drewno a więc wpływ na śrdowisko wydobycia węgla ma mniejsze niż drewna gdzieś tak (strzele) 100 razy mniejszy niż drewna

    A jak by ten las zostawić to bedzie produkował dalej tlen a więc kolejny plus dla węgla, węgiel pozostawiony w ziemi nic tlenu nie wyprodukuje

    ps. Nie wiem dokładnie ile energi pierwotnej trzeba włożyć w wydobycie węgla a ile w wyprodukowanie drewan opałowego ale na pewno nie jest to tak jak napisały osoby tworzące zasady certyfikacji, pewnie też STRZELAŁY

  9. #409

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał Foczki
    Ponadto, ja bym się nie podpisał pod czymś czego bym nie widział na oczy.
    To akurat może być przy sporządzaniu świadectwa trudne. Wielu rzeczy nie zobaczysz (np. grubości ocieplenia pod posadzką). Mimo wszystko musisz polegać na prawdziwości oświadczeń kierownika budowy, że wybudował on dom zgodnie z projektem, normami i sztuka budowlaną.
    OK, chodziło mi o dom jako całość, a wiele warstw zakrytych pozostanie tajemnicą na wieki. Kierownikowi budowy ufać nie będę, wiem jak pracują niektórzy dlatego zwyczajnie trzeba sprawdzić wszystko co jeszcze można, co nie zostało zakryte.

  10. #410

    Domyślnie

    swiadectwo energetyczne a audyt to dwie rozne sprawy

    pierwsze wyliczone na podstawie tabelki
    drugie najlepiej wykonac z kamera termowizyjna -wtedy wiadomo gdzie nam to cieplo ucieka i co mozemy zrobic zeby to zmienic

  11. #411
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Deweloperzy zaczynają się chwalić wykonanymi dla sprzedawanych budynków świadectwami charakterystyki energetycznej, np. http://nieruchomosci.muratordom.pl/m...0288_23063.htm .
    Moim zdaniem nie bardzo mają się czym chwalić, bo w tym konkretnym przypadku wskaźnik Ep jest zaledwie o kilka procent niższy od maksimum określonego w WT.
    Z opisu wynika, że budynek posiada indywidualnie sterowana wentylacja. Jaki rodzaj wentylacji zastosowano już skrzętnie przemilczano .
    Przy cenie lokali w tym budynku ponad 8000 zł/m2 bardzo skromnie to świadectwo wygląda.

  12. #412

    Domyślnie

    A jeżeli jesteśmy w trakcie kupna domu do kompletnego remontu (nikt w nim nie mieszka od smierci wlaściciela czyli 2 lata) i dom poza instalacja elektryczną nie posiada zadnej innej (jeden stary piec w "kuchni" i kran z woda w "łazience") to czy mamy zalatwić też ten certyfikat? Wiem, że to należy do obowiązków sprzedającego ale są to ludzie których trzeba prowadzić za rękę przed całą papierologię. Idiotyzmem wydaje mi się produkowanie certyfikatu do budynku, który zmieni swoje parametry niemal w 100% ale jak nam ktos zaraz wymyśli u notariusza czy w innym urzędzie, że znów mamy czekać na kolejny dokument to się zastrzele

  13. #413
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzena925
    A jeżeli jesteśmy w trakcie kupna domu do kompletnego remontu (nikt w nim nie mieszka od smierci wlaściciela czyli 2 lata) i dom poza instalacja elektryczną nie posiada zadnej innej (jeden stary piec w "kuchni" i kran z woda w "łazience") to czy mamy zalatwić też ten certyfikat? Wiem, że to należy do obowiązków sprzedającego ale są to ludzie których trzeba prowadzić za rękę przed całą papierologię. Idiotyzmem wydaje mi się produkowanie certyfikatu do budynku, który zmieni swoje parametry niemal w 100% ale jak nam ktos zaraz wymyśli u notariusza czy w innym urzędzie, że znów mamy czekać na kolejny dokument to się zastrzele
    Wg interpretacji MI i Izby Notariuszy nie musicie tego robić.
    Nowelizacja Prawa budowlanego, która jest aktualnie w Sejmie przewiduje nałożenie takiego obowiązku.
    Wyjściem z sytuacji byłoby uznanie budynku w obecnym stanie jako niemożliwego do zamieszkania (ocena stanu technicznego budynku byłaby tu pomocna).

  14. #414

    Domyślnie

    Wg interpretacji MI i Izby Notariuszy nie musicie tego robić.
    Nowelizacja Prawa budowlanego, która jest aktualnie w Sejmie przewiduje nałożenie takiego obowiązku.
    Wyjściem z sytuacji byłoby uznanie budynku w obecnym stanie jako niemożliwego do zamieszkania (ocena stanu technicznego budynku byłaby tu pomocna).
    ok. dziekuje pieknie. jezeli dobrze kojarze to w operacie szacunkowym do banku bylo cos takiego zawarte.

  15. #415

    Domyślnie

    Czy wartości EP=100 i EK = 75 są OK ?

  16. #416
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał lamia6806
    Czy wartości EP=100 i EK = 75 są OK ?
    Patrząc na ten tekst : http://forum.muratordom.pl/post3927616.htm#3927616 ,
    można z tych danych wyciągnąć kilka wniosków :
    - taki wynik osiąga się przy dostarczeniu 60% potrzebnej energii końcowej EK z kominka. Przy grzaniu co 2 dzień w kominku jest to raczej niemożliwe, stąd wartość EP jest "naciągana".
    - grzanie kominkiem z DGP nie zawsze jest możliwe, trzeba wtedy wykorzystać energię elektryczną.
    Przy grzaniu tylko energią elektryczną wyjdzie EP = 225 kWh/m2 rocznie.
    To już nie wygląda tak elegancko jak EP=100.
    Zakładając, że zużycie energii w I i II taryfie rozłożą się po 50% (grzejniki konwektorowe), co daje średnią cenę energii ok.0,45zł/kWh, przy grzaniu wyłącznie energią elektryczną wyjdzie ok. 4200zł / rok. Do tego dojdzie zuzycie energii elektrycznej na cele bytowe, oświetlenie, itp.

    Czy to dobrze, niech oceni inwestor.

  17. #417

    Domyślnie

    Odgrzeję temat. W maju miałem robione świadectwo energetyczne. EP wyszło 77,03 a EK 84,15. Co to oznacza i czy to dobry wynik - czy nie jest jakoś podejrzanie za mały??? Zapłaciłem za świadectwo 370PLN (klient zadawał wydaje mi się profesjonalne pytania - ja odpowiadałem prawdę - bez upiększania). Dom z belitu 24cm ocieplony 12cm styro, okna zwykłe 1, podłoga 10cm styro, poddasze 15 + 10 cm wełna zwykła, reku Bartosza, GWC rurowy Rehau, Kocioł kondensat wiesiek 200 + pogodówka + GZ50, solary do CWU.
    Pozdrawiam
    Daniel

  18. #418
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar azusa
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    268

    Domyślnie

    Witam,
    jestem kompletnym laikiem w temacie, dlatego mam takie podstawowe pytanie.
    Mamy indywidualny projekt, w nim jest taki punkt "Charakterystyka energetyczna budynku". I tam są następujące informacje:
    Współczynniki przenikania ciepła
    - ściany zewnętrzne Uk = 0,20
    - Stropodach Uk = 0,20
    - Okna i ślusarka okienna Uk<2,0
    - Drzwi zewnętrzne i wrota garażowe Uk< 2,6
    Pozostałe wskaźniki
    - współczynnik A/V = 887m2/1263m3 = 0,70
    - wskaźnik Eo = 26,6+12x0,7 = 35,0 kWh (m3/rok)
    - wskaźnik Aomax = 0,15 Az + 0,03 Aw = 0,15x613 + 0,03x0=91,9m2
    - wskaźnik Ao = 86,2m2<Aomax

    Czy ktoś mi może wytłumaczyć, o co tu chodzi i czy te wskaźniki są wystarczające? Co można poprawić? Proszę o wyrozumiałość.
    mieszkamy od 01.09.2011r., ale jeszcze dużo brakuje ...

  19. #419

    Domyślnie

    Narazie nie zamierzam sprzedawać, więc robienie certyfikatu mnie nie dotyczy.
    Zastanawiam się tylko jak sprawdzić kogoś kto robi takie certyfikaty, czy to muszą być ludzie z uprawnieniami?
    Jak np architekci czy budowniczy?

  20. #420
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Art 5.8 ustawy Prawo budowlane:

    Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową może sporządzać osoba, która:
    1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
    2) ukończyła, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, co najmniej:
    a) studia magisterskie albo
    b) studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;
    3) nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
    4) posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
    Art. 5.11:
    Za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu, o których mowa w ust. 8 pkt 4 uznaje się ukończenie, nie mniej niż rocznych, studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Strona 21 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony