dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 138 z 190
Pokaż wyniki od 2.741 do 2.760 z 3789
  1. #2741
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Ekopol oryginalnie ma chyba jednorazowe dyfuzory. Wymiana polega na wrzuceniu nowego.
    Tylko czy nie będzie problemu z podpięciem nowego do pompy mamutowej?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  2. #2742

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Tylko czy nie będzie problemu z podpięciem nowego do pompy mamutowej?
    Musisz znaleźć rozdzielacz, odpiąć z niego wąż prowadzący do obecnego dyfuzora i podłączyć drugi wąż od nowego dyfuzora. Dyfuzor kup tzw. balastowany, który nie wymaga dodatkowego obciążenia, aby pość na dno.

  3. #2743
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Musisz znaleźć rozdzielacz, odpiąć z niego wąż prowadzący do obecnego dyfuzora i podłączyć drugi wąż od nowego dyfuzora. Dyfuzor kup tzw. balastowany, który nie wymaga dodatkowego obciążenia, aby pość na dno.
    Dziękuję za informację. Póki co wszystko u mnie działa ok, ale wolę wcześniej się doinformować.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  4. #2744

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Również mam zdanie, że w oczyszczalni AT bardzo łatwo może nastąpić pogorszenie parametrów pracy. Napisz:
    - jak wygląda ściek oczyszczony (pomocny będzie 1 litrowy słoik)
    - kiedy ostatnio wywiozłeś osad i jak często to robisz
    - z których komór wywozisz osad
    - czy oczyszczalnia była serwisowana

    Po 7 latach mogło być tak jak napisał czysteśrodowisko ale również:
    - dmuchawa membranowa może mieć już tak małą wydajność, że nie dotlenia osadu. Pytanie o stan membran i filtra (czy była wymiana/czyszczenie).
    - doszło do rozszczelnienia układu pneumatycznego, co w konsekwencji doprowadza mniej powietrza do bioreaktora (rozszczelnienie na rozdzielaczu lub przy opaskach zaciskowych na końcówkach węży)
    - doszło do przytkania przewodu, co niestety ma często miejsce przy oczyszczalniach z rozdzielaczami powietrza
    Temat oczyszczalni powraca

    Terminy pompowania osadu 31 grudnia później 10 luty i 16 marca.

    Oczyszczalnie AT wypompowuje z każdej komory zostawiając ok 20cm.

    Oczyszczalnie od nowości ogarniam sam firma która montowala zmieniła profil działalności i ma gdzieś mnie.

    Kompresor od 2011 roku ten sam membrany nie były wymieniane czyszczę tylko filtr gąbkowy.

    Co do szczelności połączeń z rozdzielacze sprawdzałem i wygląda że jest szczelnie.

    Wszystkie przepływy sprawne.

    Film z pracy oczyszczalni
    https://youtu.be/Xc8WUWlZJ80

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190317_075424.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	81,6 KB
ID:	428132 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190317_075434.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	428133


    Po około 30min
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190317_083930.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	428134 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190317_083943.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	428135


    Wczoraj na szybko wieczorem wypompowałem osad i nie tyle co zawsze i stąd może go być tyle na dnie.


    Jesli ktoś jest w stanie coś pomóc by przywrócić ją do pracy jak powinna będę wdzięczny.
    Ostatnio edytowane przez Balzak311 ; 17-03-2019 o 08:21

  5. #2745

    Domyślnie

    @Balzak311 częstotliwość wywozu osadów - koszmar. Co powoduje, że podejmujesz decyzję o jego wywozie?

    W pierwszej kolejności pomyślałbym o wymianie membran - wydajność dmuchawy na 7 letnich membranach jest zdecydowanie mniejsza. Jaką masz dmuchawę - typ i wielkość?

    Dodatkowo podejrzewam, że dyfuzory też już solidnie obrosły i ich skuteczność jest również mniejsza.

    Dwa powyższe elementy wpływają na skuteczność doprowadzania tlenu do bioreaktora. Możesz ten spadek nadrabiać na zaworach, ale kosztem pozostałych elementów, co zaczyna tworzyć inne problemy.

    Balzak - powazna prośba - załóż nowy watek z tym zagadnieniem. Rozpisywanie większej ilości postów związanych z jednym typem oczyszczalni powoduje bałagan w tym wątku. Poza tym oddzielny watek będzie łatwiej znaleźć dla osób zainteresowanych, a użytkujących ten typ oczyszczalni, co pomoże w wymianie doświadczeń.

  6. #2746

    Domyślnie

    Odnośnie oczyszczalnia AT proszę o kontynuacje w nowym Temacie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...73#post7799673
    Defro Eko Duo Uni 19kw

    "W biznesie nie dostajesz tego na co zasługujesz, dostajesz to co wynegocjujesz."

  7. #2747
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam. Jaka polecacie poś dla 3 dorosłych osób?

  8. #2748

    Domyślnie

    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Witam. Jaka polecacie poś dla 3 dorosłych osób?
    Napisz coś więcej o miejscu montażu (np. rodzaj gruntu) i gdzie chcesz odprowadzać ścieki. Napisz coś o widełkach budżetowych. Eksploatacja okresowa czy całoroczna? Jakieś odstępstwa od warunków standardowych typu jakieś filtry do uzdatniania wody.
    Generalnie są podczyszczalnie (osadnik gnilny + drenaż) oraz tzw. oczyszczalnie biologiczne. Te drugie można podzielić na pracujące w trybie przepływowym oraz z dozowaniem ścieków (drugie rozwiązanie jest lepsze). Ponadto biologiczne można podzielić na wykorzystujące zawieszony w toni osad czynny, różne formy złóż biologicznych (np. zraszane lub tarczowe) oraz tzw. rozwiązania hybrydowe czyli osad czynny + złoże biologiczne w formie zanurzonej na stałe lub fluidalnej.
    Są rozwiązania bezprądowe, prądowe bez sterowania i prądowe ze sterowaniem.
    Kombinacji jest naprawdę wiele i ciężko wskazać „tą jedyną”.

  9. #2749
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Napisz coś więcej o miejscu montażu (np. rodzaj gruntu) i gdzie chcesz odprowadzać ścieki. Napisz coś o widełkach budżetowych. Eksploatacja okresowa czy całoroczna? Jakieś odstępstwa od warunków standardowych typu jakieś filtry do uzdatniania wody.
    Generalnie są podczyszczalnie (osadnik gnilny + drenaż) oraz tzw. oczyszczalnie biologiczne. Te drugie można podzielić na pracujące w trybie przepływowym oraz z dozowaniem ścieków (drugie rozwiązanie jest lepsze). Ponadto biologiczne można podzielić na wykorzystujące zawieszony w toni osad czynny, różne formy złóż biologicznych (np. zraszane lub tarczowe) oraz tzw. rozwiązania hybrydowe czyli osad czynny + złoże biologiczne w formie zanurzonej na stałe lub fluidalnej.
    Są rozwiązania bezprądowe, prądowe bez sterowania i prądowe ze sterowaniem.
    Kombinacji jest naprawdę wiele i ciężko wskazać „tą jedyną”.
    Grunt żwirowo-gliniasty ogólnie terenu jest bardzo dużo. Ścieki można odprowadzić w drenaż, studni chłonnej lub można by nawet wykopać jakiś rów. W domu będzie uzdatniacz wody (zmiękczacz i osmoza) Co do eksploatacji to najlepiej im mniej obsługowa tym lepiej.

  10. #2750
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Co do ceny to wiadomo najlepiej jak najtańsza i dobrze działająca.

  11. #2751

    Domyślnie

    @czystesrodowsko, jak możesz jednak, to podaj czym się można zainteresować, powiedzmy do 8-9 tys dla 3-4 osób. Ja jestem wstępnie zdecydowany na SBR ZBS-4C.

    Ideał to niskie zużycie prądu i mało pracy własnej przy tym urządzeniu...
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 27-03-2019 o 19:06

  12. #2752
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    @czystesrodowsko, jak możesz jednak, to podaj czym się można zainteresować, powiedzmy do 8-9 tys dla 3-4 osób. Ja jestem wstępnie zdecydowany na SBR ZBS-4C.
    Cena do 10 tyś a im taniej tym lepiej

  13. #2753

    Domyślnie

    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Grunt żwirowo-gliniasty ogólnie terenu jest bardzo dużo. Ścieki można odprowadzić w drenaż, studni chłonnej lub można by nawet wykopać jakiś rów. W domu będzie uzdatniacz wody (zmiękczacz i osmoza) Co do eksploatacji to najlepiej im mniej obsługowa tym lepiej.
    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Co do ceny to wiadomo najlepiej jak najtańsza i dobrze działająca.
    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Cena do 10 tyś a im taniej tym lepiej
    Z rozwiązan do których jestem przekonany z technologicznego punktu widzenia:

    - najmniej obsługowy na pewno jest Biorock, jest też w zdecydowanej większości przypadków bezpradowy - niestety cenowo będzie ciężko się zmieścić w budzecie
    - złoże obrotowe od Kingspana też nie jest wymagające na etapie obsługi, ale niestety podobny problem jak przy Biorocku - cena na dzień dobry, poza tym najmniejszy Biodisk będzie za duży dla Was
    - trzecia opcja to SBry - tu wybór na rynku będzie większy, można powybierać

    Ze względu na zmiękczacz, na pewno odpadają wszystkie oczyszczalnie bez osadnika wstępnego, czyli jednokomorowe sbry oraz produkty od naszych litewskich sąsiadów oparte na konstrukcji leja Imhoffa (Traidenis, Feliksnavis)

  14. #2754

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    @czystesrodowsko, jak możesz jednak, to podaj czym się można zainteresować, powiedzmy do 8-9 tys dla 3-4 osób. Ja jestem wstępnie zdecydowany na SBR ZBS-4C.

    Ideał to niskie zużycie prądu i mało pracy własnej przy tym urządzeniu...
    Skoro wywołałeś ZBS-4C od Wobet Hydret.
    Technologia SBR w dodatku z zanurzonym złożem biologicznym w bioreaktorze jest bardzo dobrą kombinacją technologiczną dla przydomówek. To po prostu działa.

    Oczyszczalnia jest ze sterownikiem i elektrozaworami, co nie każdemu odpowiada, ale w mojej opinii układ sterujący w przypadku tej oczyszczalni nie jest przekombinowany. Nie jest nafaszerowany jakimiś czujnikami z niepotrzebnymi funkcjami, wiec sporo argumentów przeciwników sterowników odpada. Automatyka w tej oczyszczalni po prostu działa.

    Producent jest doświadczony, produkuje urządzenia od dekad. Z tego, co kojarzę nie wymaga kosmicznych czynności podczas eksploatacji (chyba że coś się zmieniło – zawsze zalecam czytanie warunków gwarancji).

    Co do zużycia prądu - jeżeli już oczyszczalnia przydomowa jest wyposażona w dmuchawę, jest to dmuchawa membranowa, która ma niskie zużycie energii. W odróżnieniu od większości oczyszczalni pracujących w trybie przepływowym, SBRy mają przerywaną pracę również w dzień, bez spadku skuteczności działania (a nawet ją zwiększając – wynika to z technologii). Czyli zużycie energii jest mniejsze niż przy większości przepływówek. Lepiej wychodzą tylko rozwiązania bezprądowe.

    Nie jestem zwolennikiem faworyzowania konkretnych rozwiązań, ale w przypadku tej oczyszczalni naprawdę musiałbym trochę podumać, aby się przyczepić. Osobiście mnie cieszy, że jest to rodzimy producent, wiec cenowo też to korzystnie wygląda i raczej się nie zwinie na podstawie decyzji zagranicznego zarządu.

    Ostatnio Wobet u mnie bardzo zapunktował, pomagając jednemu z forumowiczów tego forum w problemie z działaniem oczyszczalni. Użytkownik zadowolony ze sposobu załatwienia sprawy, a chyba właśnie takie są oczekiwania od producenta przy eksploatacji. Oczywiście pomoc producenta powinna być normalną sprawą, ale jak widać po wpisach innych użytkowników (szczególnie w watku z MBBR), niestety tak nie jest.

  15. #2755

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.

  16. #2756
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Jeśli będzie zmiękczacz to budując odbiornik gruntowy mocno bym przewymiarował, jeśli będzie to studnia chłonna to zalecałbym taką do której można wejść i ewentualnie czyścić. Zastosowanie oczyszczalni z osadnikiem to jedna sprawa, ale weźmy pod uwagę jeszcze kwestię krystalizację soli w odbiorniku do którego odpłynie ona wraz z oczyszczonymi ściekami. Kilka lat temu miałem doświadczenie z jedną z oczyszczalni, do której były odprowadzane popłuczyny ze zmiękczacza z dwóch domów (ścieki także z dwóch domów) i klient średnio co dwa lata wchodził do studni i usuwał skorupę z soli, która utrudniała infiltrację oczyszczonych ścieków do gruntu. Weźmy pod uwagę, że duża ilość soli, która najpierw jest w tabletkach rozpuści się przy regeneracji złoża w zmiękczaczu, później gdzieś się musi skrystalizować.

  17. #2757
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    chajec

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Pułtusk
    Kod pocztowy
    06-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć,
    Jestem strasznie zdezorientowany i dlatego zwracam się do Was o pomoc
    Pierwotnie chciałem Biologiczną oczyszczalnię ścieków ponieważ nie mam możliwości wpięcia się w kanalizację. Posłuchałem trochę opinii swojego hydraulika który powiedział mi, że na moim gruncie ( glina ) nie da rady i żebym sobie odpuścił. Zamówiłem szambo, jak było początkowo w projekcie, zgadaliśmy się razem z sąsiadem przyjechali montować dwa na raz. Podczas rozmowy z wykonawcą zaczął opowiadać, że da radę na moim terenie i powiedzmy ,że mnie namówił na tyle, że moje szambo zabrał z powrotem
    Ale zacząłem czytać ten temat i może coś mi podpowiecie, poradzicie.
    Zaproponowano mi biologiczą oczyszczalnię firmy Haba , ale przeglądając forum nie cieszy się jakąś strasznie dobrą opinią .
    Mój grunt tak jak wspominałem glina.
    Wyjście kanalizacji z domu mam dosyć głęboko 60 cm ppt
    Aktualnie korzystające będą 3 osoby , docelowo 4
    zależy mi na tym, aby wymagała jak najmniej obsługi i była stosunkowo bez awaryjna, koszty eksploatacji też są istotną cechą.
    cena rozsądna , nie musi być to najtańsze rozwiązanie, bo wg mnie taniość nie idzie z jakością.
    Dodatkowo jeżeli macie jakiś godnych polecenia instalatorów z północy województwa mazowieckiego też było by super za info .
    Z góry dzięki za odpowiedź

  18. #2758

    Domyślnie

    Cytat Napisał chajec Zobacz post
    Cześć,
    Jestem strasznie zdezorientowany i dlatego zwracam się do Was o pomoc
    Pierwotnie chciałem Biologiczną oczyszczalnię ścieków ponieważ nie mam możliwości wpięcia się w kanalizację. Posłuchałem trochę opinii swojego hydraulika który powiedział mi, że na moim gruncie ( glina ) nie da rady i żebym sobie odpuścił. Zamówiłem szambo, jak było początkowo w projekcie, zgadaliśmy się razem z sąsiadem przyjechali montować dwa na raz. Podczas rozmowy z wykonawcą zaczął opowiadać, że da radę na moim terenie i powiedzmy ,że mnie namówił na tyle, że moje szambo zabrał z powrotem
    Ale zacząłem czytać ten temat i może coś mi podpowiecie, poradzicie.
    Zaproponowano mi biologiczą oczyszczalnię firmy Haba , ale przeglądając forum nie cieszy się jakąś strasznie dobrą opinią .
    Mój grunt tak jak wspominałem glina.
    Wyjście kanalizacji z domu mam dosyć głęboko 60 cm ppt
    Aktualnie korzystające będą 3 osoby , docelowo 4
    zależy mi na tym, aby wymagała jak najmniej obsługi i była stosunkowo bez awaryjna, koszty eksploatacji też są istotną cechą.
    cena rozsądna , nie musi być to najtańsze rozwiązanie, bo wg mnie taniość nie idzie z jakością.
    Dodatkowo jeżeli macie jakiś godnych polecenia instalatorów z północy województwa mazowieckiego też było by super za info .
    Z góry dzięki za odpowiedź
    Jeśli glina to raczej nasyp, bo poziom wód gruntowych, może być stale lub okresowo wysoki. Do takiego terenu najlepiej pasują zbiorniki lub oczyszczalnie dwupłaszczowe, czyli o większej wytrzymałości. Ja bym pomyślał o jakimś ZBB-7C i do tego NA PEWNO dobra przepompownia ( raczej pompa ) i do w/w nasypu. Druga opacja to SBR - ZBS-6C/KP ( ma już w środku pompę i nie trzeba robić osobnej przepompowni ), lecz nie wiem ile Ci powiedzą za dopłatę do wersji dwupłaszczowej.
    Jednak nic na siłę, bo zawsze lepiej mieć szczelne i pewne szambo, niż oczyszczalnię na siłę
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 17-04-2019 o 19:23

  19. #2759

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Skoro wywołałeś ZBS-4C od Wobet Hydret.
    (...)
    Jeszcze chcialem dopytac o ilość tuneli rozsaczajacych 300 litrowch na ok 350l ścieku na dobe. Grunt to piaski, bardzo chłonny, woda na 2.5m. Mamy rów ok 65m od mojego domu oraz drenaż melioracyjny.

    Możesz moze kogos polecic kto sprzedaje je na Śląsku? Pozdrawiam

  20. #2760

    Domyślnie

    Cytat Napisał chajec Zobacz post
    Cześć,
    Jestem strasznie zdezorientowany i dlatego zwracam się do Was o pomoc
    Pierwotnie chciałem Biologiczną oczyszczalnię ścieków ponieważ nie mam możliwości wpięcia się w kanalizację. Posłuchałem trochę opinii swojego hydraulika który powiedział mi, że na moim gruncie ( glina ) nie da rady i żebym sobie odpuścił. Zamówiłem szambo, jak było początkowo w projekcie, zgadaliśmy się razem z sąsiadem przyjechali montować dwa na raz. Podczas rozmowy z wykonawcą zaczął opowiadać, że da radę na moim terenie i powiedzmy ,że mnie namówił na tyle, że moje szambo zabrał z powrotem
    Ale zacząłem czytać ten temat i może coś mi podpowiecie, poradzicie.
    Zaproponowano mi biologiczą oczyszczalnię firmy Haba , ale przeglądając forum nie cieszy się jakąś strasznie dobrą opinią .
    Mój grunt tak jak wspominałem glina.
    Wyjście kanalizacji z domu mam dosyć głęboko 60 cm ppt
    Aktualnie korzystające będą 3 osoby , docelowo 4
    zależy mi na tym, aby wymagała jak najmniej obsługi i była stosunkowo bez awaryjna, koszty eksploatacji też są istotną cechą.
    cena rozsądna , nie musi być to najtańsze rozwiązanie, bo wg mnie taniość nie idzie z jakością.
    Dodatkowo jeżeli macie jakiś godnych polecenia instalatorów z północy województwa mazowieckiego też było by super za info .
    Z góry dzięki za odpowiedź
    Poświęć 200-300 zł na geologa to dokładnie określi czy grunt się nadaje pod oczyszczalnię. Przy gruntach niechłonnych na siłę nie ma sensu się pchać w oczyszczalnię, ponieważ możesz narobić kłopotów, z którymi później tylko Ty będziesz musiał się zmagać. Jeżeli oczyszczalnię Haba zalecił Ci ten sam wykonawca od szamba, to oczywiście ma na tym lepszy zysk i z tego powodu nie może być brany za obiektywnego.

Strona 138 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony