dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 51
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 1003
  1. #701
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fpk Zobacz post
    Pytanie do "kablarzy" Czy ktoś w praktyce ma kable pod jakąś szafą albo komodą bez nóżek?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...15#post7804415

    Mam też łózko Malm z Ikei na podłogówce (spód to płyty które się kładzie na podłodze na kilkumilimetrowych podkładkach)

    Żeby osiągnąć 95* to chyba w styropian trzeba kabel włożyć.

  2. #702

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/showthre...15#post7804415

    Żeby osiągnąć 95* to chyba w styropian trzeba kabel włożyć.
    Masz rację ale z drugiej strony Devi dla swoich kabli podaje na 71 str: • Max. temperatura pracy............................................. ........................ 60°C (zasilany), 90°C (nieasilany)
    U elektry nie znalazłem rozbicia na zasilany i niezasilany.
    60 st to już nie jest takie nierealne chyba....

  3. #703
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fpk Zobacz post
    60 st to już nie jest takie nierealne chyba....
    Jest. Jeżeli przy wodnej podłogówce przy 30* na zasilaniu w domu spełniającym WT2017 czy nawet 2014 nie da się wytrzymać, to i kable nie mogą mieć znacząco wyższej temperatury. Może jakbyś położył na podłodze paczkę styropianu i kilkadziesiąt godzin grzał non stop to byś przekroczył 40*.

  4. #704
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jest. Jeżeli przy wodnej podłogówce przy 30* na zasilaniu w domu spełniającym WT2017 czy nawet 2014 nie da się wytrzymać, to i kable nie mogą mieć znacząco wyższej temperatury. Może jakbyś położył na podłodze paczkę styropianu i kilkadziesiąt godzin grzał non stop to byś przekroczył 40*.
    Trick polega na tym, że kable mogą więcej - do 45 stopni powierzchni podłogi (nie kabla) dobiłem już po kilku (6-7, nie wiem dokładnie) godzinach grzania z pełną mocą, z okazji awarii czujnika temperatury i ch..owego oprogramowania sterownika.

  5. #705

    Domyślnie

    Witam.
    Czy mógłby Pan zamieścić w wątku o ogrzewaniu kablami podsumowanie zużycia prądu za sezon 2019-2020 (z ewentualnym podaniem kosztów)?
    Rozpoczynam budowę za dwa tygodnie i od dawna mam zaplanowane ogrzewanie kablami, ale wiele "mądrych głów" próbuje odwieść mnie od tego pomysłu strasząc kosztami. Dlatego byłabym wdzięczna za informacje z pierwszej ręki.

  6. #706
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Koszt ogrzewania zależy od projektu domu i wykonania. Bez wchodzenia w szczegóły, może to być zarówno 600PLN za sezon, jak i 10000PLN za sezon.
    U mnie jest koło 800PLN/sezon, to nie znaczy, że w przypadku innego domu będzie podobnie.

  7. #707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Trick polega na tym, że kable mogą więcej - do 45 stopni powierzchni podłogi (nie kabla) dobiłem już po kilku (6-7, nie wiem dokładnie) godzinach grzania z pełną mocą, z okazji awarii czujnika temperatury i ch..owego oprogramowania sterownika.
    Mi chyba nie udało się znacząco przekroczyć 30* w czasie wygrzewania po 8 godzinach nocnej taniej strefy. Chyba, bo nie mierzyłem stale, nie robiłem poklatkowo podczerwieni i nie mieszkałem. Nie było też okładzin, więc pewnie też szybciej oddawała ciepło.

    Cytat Napisał LenaLbn Zobacz post
    Czy mógłby Pan zamieścić w wątku o ogrzewaniu kablami podsumowanie zużycia prądu za sezon 2019-2020 (z ewentualnym podaniem kosztów)?
    Nie ma w pierwszym poście tego, o co pytasz?

  8. #708

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma w pierwszym poście tego, o co pytasz?
    W pierwszym poście doczytałam się danych z sezonu 2018/2019 za niepełny rok, przy czym są to dane za pierwszy sezon grzewczy. Jestem ciekawa, czy w kolejnym sezonie (gdy budynek jest już "wygrzany") widać różnicę w zużyciu prądu.

  9. #709
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LenaLbn Zobacz post
    W pierwszym poście doczytałam się danych z sezonu 2018/2019 za niepełny rok, przy czym są to dane za pierwszy sezon grzewczy.
    Niezmiennie:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam nadzieję, że sezon 2020/2021 będę miał opomiarowany, odpalone docelowe sterowanie (które pewnie będzie przez kolejne sezony ulepszane) i ostatecznie ocieplony, wygrzany dom - wtedy dane będą wreszcie miarodajne.
    Dzięki promocji, za 20554,76 kWh za okres dwóch lat (2018-03-01 - 2020-02-23) zapłaciłem 4256,66 zł brutto (suma faktur łącznie z opłatami stałymi) czyli średnio 20,71gr/kWh. Wg standardowych cen PGE na 2020 by to kosztowało ŚREDNIO 42,75gr/kWh a wg mojej obecnej standardowej ceny (prąd z Fortum, na dystrybucję PGE jestem skazany) 35,95gr/kWh. Niespełna 17% zużycia w taniej strefie w tym czasie (CO i CWU prawie w całości tania).
    To całe zużycie prądu (nie tylko na ogrzewanie). Przy czym w drugim roku mam wzrost ilości kWh o jakieś 20% względem odpowiedniego miesiąca poprzedniego. Wynika to z zakupu drukarki 3d, suszarki kondensacyjnej, większego używania klimy i mniejszego kozy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2020 o 18:38

  10. #710

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Cena promocyjna godna pozazdroszczenia. Bez promocji już mniej różowo, ale i tak koszty na poziomie akceptowalnym.

  11. #711
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niezmiennie:


    Dzięki promocji, za 20554,76 kWh za okres dwóch lat (2018-03-01 - 2020-02-23) zapłaciłem 4256,66 zł brutto (suma faktur łącznie z opłatami stałymi) czyli średnio 20,71gr/kWh. Wg standardowych cen PGE na 2020 by to kosztowało ŚREDNIO 42,75gr/kWh a wg mojej obecnej standardowej ceny (prąd z Fortum, na dystrybucję PGE jestem skazany) 35,95gr/kWh. Niespełna 17% zużycia w taniej strefie w tym czasie (CO i CWU prawie w całości tania).
    To całe zużycie prądu (nie tylko na ogrzewanie). Przy czym w drugim roku mam wzrost ilości kWh o jakieś 20% względem odpowiedniego miesiąca poprzedniego. Wynika to z zakupu drukarki 3d, suszarki kondensacyjnej, większego używania klimy i mniejszego kozy.

    Witam
    Mam OZC - zapotrzebowanie na ciepło 8729kWh/rok.
    246m2 podłogi ogrzewanej (602m3 kubatura).

    Sytuacja jest taka, są wylewki i w nich zatopione rurki pex do podłogówki wodnej. Plan był gazem.
    Myślę czy nie dołożyć kabli dodatkowo. Plan jest w przyszłościna fotowoltaikę. Z tym, że wylewki już zrobione i nie ma miejsca więc musiałbym naciąć rowki i w kleju obsadzić.
    Czy ma to sens?
    Pomijając fotowoltaikę. Przy takim OZC ile mniej więcej wyjdzie grzanie kablami a ile pompą ciepła?
    Ile kable około będą kosztować a ile pompa na takie zapotrzebowanie? Robotę sobie sam ogarnę.
    Co byś obiektywnie poradził dla takiego jak u mnie dylematu mając doświadczenie kablami. Piszą niby, że pampą 3x mniej prądu.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  12. #712
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Co byś obiektywnie poradził dla takiego jak u mnie dylematu mając doświadczenie kablami. Piszą niby, że pampą 3x mniej prądu.
    Poczytaj pierwszy post w tym wątku (włącznie z linkowanymi rzeczami)

  13. #713
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Poczytałem.
    Rachunek sobię obliczę, rozumiem że mnożę te moje kWh roczne z OZC przez cenę kWh?
    Jakiej mocy kabel na mb sobie wycenić? Znam zapotrzebowanie każdego pomieszczenia. Np 6W/mb., jeśli jego długość zapewni to zapotrzebowanie czy jak?

  14. #714
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Rachunek sobię obliczę, rozumiem że mnożę te moje kWh roczne z OZC przez cenę kWh?
    Tak. Tylko oddziel kWh/m2 EUco+w i osobno w arkusz wpisz swoje zużycie CWU. CWU w OZC jest liczone wg norm - jak znasz swoje to wynik dostaniesz dokładniejszy.

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Jakiej mocy kabel na mb sobie wycenić? Znam zapotrzebowanie każdego pomieszczenia. Np 6W/mb., jeśli jego długość zapewni to zapotrzebowanie czy jak?
    Dobierając moc kabli, aby grzać tylko w taniej strefie można skorzystać ze wzoru z kompendium Devi.

    Można też pójść na skróty, które w przypadku wodnej podłogówki prowadzą do katastrofy, ale dobrze się sprawdzają przy kablach w nowym domu - kable 16-18W/m (zależnie od producenta) co 10cm w łazienkach (albo gęściej, jak mały % powierzchni pomieszczenia zostaje na kable) i co 20 cm w innych pomieszczeniach. I tak będzie duży zapas - ale mniejsza moc to niewielkie oszczędności albo i wyższe koszty (bo żeby ją uzyskać musisz kupić kabel o mniejsze mocy na mb - a to oznacza wyższą cenę za W) a zużycia energii to nie zmieni.

    Ale jak już masz rurki, to IMO nie ma sensu dokładanie kabli (no, chyba że maty jako dodatkowe źródło ciepła w łazienkach, w warstwie kleju żeby względnie szybko podnieść temperaturę podłogi przed kąpielą). Jak zdecydujesz się na grzanie prądem, to po prostu zamontuj kocioł elektryczny.

  15. #715
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jeszcze jedno. W ciepłym domu sterowanie podłogówką to mit. Niezależnie czy wodną czy elektryczną. Wiem, że przez 24h nie spadnie mi 1stopień nawet. Więc o innej temp. do spania i innej rano to sobie można pomażyć. Z kolei nie grzać przez parę dni czy tydzień by potem podnieść o 2-3 stopnie jest nie ekonomiczne. Mam dużą akumulację i bezwładność domu. Czyli patrząc na rachunek najlepiej ustawić na stałą temperaturę i uzupełniać w miarę potrzeby. Na jakiej zasadzie działa takie sterowania kabla. Czy jest to on/off na zasadzie ustawiam np. 21st. I jeżeli spadnie do np 20.5 załącz a jak przekroczy 21,5 wyłącz. Wiadomo zależy od czułości sprzętu. Pytam bo bym sobie ogarnął jakimś sonoff z czujnikiem temp. i wi-fi wepchanym do puszki, czy supla, ewentualnie z pomiarem prądu i bym miał yntelygentne za grosze.

  16. #716
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Pytam bo bym sobie ogarnął jakimś sonoff z czujnikiem temp. i wi-fi wepchanym do puszki, czy supla, ewentualnie z pomiarem prądu i bym miał yntelygentne za grosze.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    Standardowe termostaty sterują na podstawie temperatury powietrza i/lub podłogi. IMO przy dużej bezwładności sterowanie temperaturą powietrza nie ma sensu.
    Poczytaj wątek - o sterowaniu było trochę.

  17. #717
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    Standardowe termostaty sterują na podstawie temperatury powietrza i/lub podłogi. IMO przy dużej bezwładności sterowanie temperaturą powietrza nie ma sensu.
    Poczytaj wątek - o sterowaniu było trochę.
    Źle się wyraziłem. Oczywiście czujnik do podłogi nie powietrza.
    No to niby jest sonoff 4 kanałowy za 100.zł do którego można 4 czujniki. Jeden do podłogi, drugi do posadzki, trzeci na zewnątrz, czwarty wolny. I do tego odpowiednie nastawy w zależności od temperatury zewnętrznej.

    Tak czy siak IMO nie ma sensu jakieś drogie gotowe zwykle sterowanie. Bo akcja aby była reakcja za 24h jest bez sensu. Proste nastawy skorelowane z pogodą to jeszcze tak.

  18. #718
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak. Tylko oddziel kWh/m2 EUco+w i osobno w arkusz wpisz swoje zużycie CWU. CWU w OZC jest liczone wg norm - jak znasz swoje to wynik dostaniesz dokładniejszy.
    Tak liczę tylko co bez cwu. Ale muszę sprawdzić czy to nie było z cwu dla pewnośći bo z pamięci brałem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale jak już masz rurki, to IMO nie ma sensu dokładanie kabli (no, chyba że maty jako dodatkowe źródło ciepła w łazienkach, w warstwie kleju żeby względnie szybko podnieść temperaturę podłogi przed kąpielą). Jak zdecydujesz się na grzanie prądem, to po prostu zamontuj kocioł elektryczny.
    Fotowoltaika nic nie zmienia?

  19. #719
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Fotowoltaika nic nie zmienia?
    Kocioł elektryczny tak jak i kable jest na prąd. Funkcjonalnie kable mają kilka zalet nad wodną podłogówką - ale moim zdaniem nie na tyle istotnych, żeby dokładać skoro masz już rury.
    PV zmienia sprawę grzania prądem w ogóle o tyle, że jesteś skazany na ceny prądu swojego operatora i na łaskę ustawodawcy.
    No i jak masz zapotrzebowanie na CO + CWU ponad 10MWh/r to jak chcesz pokryć 100% bytowego i ogrzewanie, to może 15 000 kWp być mało przy przepuszczaniu znacznej części przez magazyn z 30% potrąceniem. Raczej celowałbym w okolice 17kWp - zmieścisz tyle?
    Inna sprawa, że moim zdaniem kompletnie nie ma sensu pokrywanie 100% i zastępowanie prądem z PV prądu po 30gr/kWh. Wątpliwa jest opłacalność nawet pokrywania drogiej, gdy pozbawia Cię to możliwości skorzystania z promocji u innych sprzedawców prądu a nawet w ogóle zmiany sprzedawcy. Ale przy małej instalacji znacząco opłacalność podbija Mój Prąd - który wtedy stanowi znaczny udział. A przy dużej nie dość, że te 5K to mała część ceny to jeszcze stracisz 30% potrącenia zamiast 20%.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Różnica pewnie jest taka, że Ty zrobiłeś to firmą, a ja sam.
    Czyli nie kosztowała Cię tyle samo. A i to pewnie poza robocizną wielu "drobiazgów" nie policzyłeś. Ja się mocno zdziwiłem, ile kosztowały akcesoria do zamontowania bojlera (zaworki, kształtki, końcówki, otuliny itd. itp.) o narzędziach nie wspominając.
    Nie wiem jak z kotłem elektrycznym, ale karta gwarancyjna do kabli wymaga dwóch pomiarów (przed i po robieniu wylewki) z autografem elektryka z uprawnieniami do pomiarów.

  20. #720

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Czyli nie kosztowała Cię tyle samo. A i to pewnie poza robocizną ...
    Kosztowała. Ja też sam robiłem. No dobra zainwestowałem w tacker. Udało się go wyrwać za 100zł. Kalafiory też sam podpinałem.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

Strona 36 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony