PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja pieca De Dietrich MCR 24



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

nonek
11-01-2009, 18:33
Witam, po raz pierwszy na forum:)

Mam od niedawna piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24, ogrzewany jest nim dom 160 metrow ( zbudowany z siporeksu, ocieplony 10 cm styropianem) + male mieszkanko (30 metrow) w osobnym domku zbudowanym z cegly + ocieplenie styropianu. Ogrzewanie jest rozprowadzone tylko w kaloryferach. I teraz mam pytanie do farumowiczow, jak ustawic piec C.O? Jaka temperatura ustawiona na piecu jest najekomomiczniejsza? Co i jak poustawiac zeby bylo dobrze?
Z gory dziekuje za odp.

ZbynioR
11-01-2009, 18:45
witam
czy masz do niego FM50 -Easymatic, pogodowke?
co chcesz dokladnie poustawiac bo jesli nie masz dodatkowego interfejsu jak powyzej to zawiele nie poustawiasz.
Na jakie parametry masz dobrane grzejniki?Przewymiarowane dla kotla kondensacyjnego?


link ponizej do moich zmagan z ustawieniam
http://forum.muratordom.pl/wzorem-grzeska-kotly-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach,t46373-840.htm

pozdr.
zbyszek

nonek
11-01-2009, 19:47
Mam regulator temperatury ( pokojowy), z tego co wiem ( od meza niewiele sie moge dowiedziec :-? ) nie mamy pogodowki. Prosze wybaczyc, jestem laikem zupelnym w tych sprawach. Grzejniki sa przewymiarowane do tego kotla, to na pewno.
I nie wiem jaka optymalna temperature ustawic na samym piecu ( 60-70 st?), nie wspominam tu o samym regulatorze. Jak dlugo piec powinien chodzic a jak dlugie miec przerwy. Jezu, juz sie boje rachunkow za gaz :wink:

ZbynioR
11-01-2009, 20:09
jesli chodzi o temperature na kotle to dla kotlow kondensacyjnych kiedy grzejniki sa przewymiarowane to temp zasilania powinan byc w granicach 45-50 st.
a czy mozesz podac konkretna nazwe tego regulatora?

pozdro
zbyszek

nonek
11-01-2009, 20:59
Auraton 2005 tx rx plus. Reszte pytan na p.w.

1950
11-01-2009, 21:28
:-?

nonek
11-01-2009, 22:08
To nie ja kupowalam, ale moj "stary", taki dostal od dystrybutora :oops: . Jakie sa koszty kupna programatora oryginalnego? Z tego co zdazylam zauwazyc to 1950 jestes w tym temacie jak malo kto :wink: .
ZbynioR jeszcze raz dzieki za pomoc :D .

phans
12-01-2009, 08:29
w życiu Ci to nie dobrze będzie pracować,
Auraton steruje palnikiem w funkcji załącz, wyłącz,
kocioł w żadnym wypadku nie będzie modulował,
cięłaś koszty,:-?
to pomyśl teraz o tym że trzeba dokupić do kotła oryginalny regulator który pozwoli na modulowaną pracę palnika,
z resztą nie droższy niż Auraton
Czy ten piec jest wyjątkiem i moduluje tylko gdy jest oryginalny regulator?

Jeżeli ma kalaryfery to regulator pokojowy wystarczy. Do podłogówki należy mieć reg. pogodowy. Aby wykorzystać ten piec to temp. wody powinna być na powrocie do 55st.

1950
12-01-2009, 13:44
:-?

1950
12-01-2009, 13:50
:-?

nonek
12-01-2009, 21:10
1950 - witam, jestem mężem (starym) tej pani o niku "nonek". Tak sobie dyskutujemy na temat tego Auratona i modulacji palinka w kotle. Fakt taki sterownik wcisnęli mi sprzedawcy we Wrocławiu. Działa on rzeczywiście w sposób 0-1, ale obserwowałem menu kotła i on sam w sobie ma palnik modulowany (o zmiennej mocy ). Czy zmiana sterownika na oryginalny wprowadzi dodatkowo jakieś zmiany w pracy palnika w tym kotle ? Pytam, bo podchodzę do tego analitycznie. (jestem umysłem ścisłym, ale z tym tematem nie mam doświadczenia).
Dziękuję za jużi tak dużą dawkę wiedzy i pozdrawiam.
Maciek

1950
12-01-2009, 22:01
:-?

nonek
12-01-2009, 22:07
Ale obserwuje kociol z podlaczonym auratonem i widze, ze zmienia sie moc palnika. Poza tym slychac, ze moc palnika sie zmienia. Skad w takim razie to sie bierze?

djedgar
12-01-2009, 22:14
To kotły same nie moduluja płomienia, bazujac na temperaturze wody ?
Ja w swoim CITY zaobserwowałem szybki przyrost temperatury na C.O. od 15C do 60C a pozniej wyrazniej ciszej slychac spalanie gazu (nastawiony na tryb ekonomiczny). Czyli wychodzi z tego ze po osiagnieciu zadanej temperatury, plomien jest redukowany do podtrzymania odpowiedniej termperatury. To nie jest modulacja ?

jeżyk
12-01-2009, 22:37
Ja mam De Dietrich WHE2.24 i sterownik Euroster 2006. Kocioł startuje na pełnej mocy i po osiagnięciu ok. 65C słychać jak zmienia sie dzięk pracy i tem. spada do 60C i na takiej pracuje do osiagnięcia temp. zadanej na sterowniku. Jeżeli temp. spada, a palnik nie gaśnie, to musi on obnizać swoja moc (modulować). No chyba, że jest to bardziej skomplikowane.

ZbynioR
12-01-2009, 22:42
hello
bez sterownika kociol bedzie modulowal swoja moca. jeszcze w zeszlym tygodniu mialem podpiety pod ten kociol sterowanie z pogodowka ze wszystkimi bajerami ale w sobote awaria i teraz ja robie tzn moje rece robia za zdalne sterowanie FM50 ;). jesli chodzi o krzywe grzewcze czyli zaleznosc temp zasilania od temp zewnetrznej liub ewentualnie temp w pomieszczeniu to wtedy juz jest potrzebny orginalny sterownik.

kociol zaczyna swoja prace z minimalnym oborotami i w miare kiedy sprawdza jaka ma temp zasilania i powrotu podnosi swoje obroty wentylatora = moc kotla albo obniza ja. czyli reasumujac jesli temp zadana zasilania= 45 st,
wlaczamy piec to wtedy np temp zasilania jest 20 stopni to on zaczyna swoje obroty od 1300 i mierzy jak ma temp zasilania i porownuje z zadana, jesli jest mniejsza stopniowo podnosi swoja moc. jesli temp zadana zostanie osiagnieta np 45 a temp powortu jest ponizej roznicy 10 stopni to trzyma na wyzszych obrota do momentu az roznica miedzy temp zasilania a powrotem bedzie mniejsza niz 10 st to wtedy mozna powiedziec ze jest kondensacyjnym piecem ;)

troche zamieszalem ale i moze troszke wyjasnilem
pozdro
zbyszek

1950
13-01-2009, 09:50
sorry, pisałem głupstwa,
na którymś ze szkoleń ktoś wprowadził mnie w błąd,
będzie to modulować,
ale jak mógłbym coś doradzić, to warto założyć czujnik zewnętrzny, koszt niewielki bo około 100 zł, a kocioł będzie miał inną kulturę pracy

nom
14-01-2009, 22:21
sorry, pisałem głupstwa,


To skasuj te posty, bo ktoś to przeczyta i weźmie na poważnie. :D

Modulacja palnika a regulator pokojowy to dwie różne sprawy. :-)
Modulacją palnika zajmuje się regulator kotła (stałotemperaturowy lub pogodowy), który jest przeważnie wbudowany w kocioł. Utrzymuje on zadaną temperaturę obiegu CO, chyba, że mamy regulator pogodowy wtedy temp. obiegu CO zmienia się w zależności od temp. na zewnątrz zgodnie z krzywą grzewczą.
Dodatkowo można zamontować regulator pokojowy, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, czyli odcina palnik, jak w pokoju jest zadana temperatura.

hycel
25-01-2009, 18:46
kociol zaczyna swoja prace z minimalnym oborotami i w miare kiedy sprawdza jaka ma temp zasilania i powrotu podnosi swoje obroty wentylatora = moc kotla albo obniza ja. czyli reasumujac jesli temp zadana zasilania= 45 st,
wlaczamy piec to wtedy np temp zasilania jest 20 stopni to on zaczyna swoje obroty od 1300 i mierzy jak ma temp zasilania i porownuje z zadana, jesli jest mniejsza stopniowo podnosi swoja moc. jesli temp zadana zostanie osiagnieta np 45 a temp powortu jest ponizej roznicy 10 stopni to trzyma na wyzszych obrota do momentu az roznica miedzy temp zasilania a powrotem bedzie mniejsza niz 10 st to wtedy mozna powiedziec ze jest kondensacyjnym piecem ;)


Witam
Czyli jak różnica między zasil. a powrotem bedzie mniejsza niż 10 0C to to i tak juz nie powoduje mniejszego zużycia gazu ???
dobrze myślę?

hycel
27-01-2009, 16:39
kociol zaczyna swoja prace z minimalnym oborotami i w miare kiedy sprawdza jaka ma temp zasilania i powrotu podnosi swoje obroty wentylatora = moc kotla albo obniza ja. czyli reasumujac jesli temp zadana zasilania= 45 st,
wlaczamy piec to wtedy np temp zasilania jest 20 stopni to on zaczyna swoje obroty od 1300 i mierzy jak ma temp zasilania i porownuje z zadana, jesli jest mniejsza stopniowo podnosi swoja moc. jesli temp zadana zostanie osiagnieta np 45 a temp powortu jest ponizej roznicy 10 stopni to trzyma na wyzszych obrota do momentu az roznica miedzy temp zasilania a powrotem bedzie mniejsza niz 10 st to wtedy mozna powiedziec ze jest kondensacyjnym piecem ;)


Witam
Czyli jak różnica między zasil. a powrotem bedzie mniejsza niż 10 0C to to i tak juz nie powoduje mniejszego zużycia gazu ???
dobrze myślę?
..

1950
27-01-2009, 16:58
to czy kocioł kondensuje i jest kotłem kondensacyjnym zależy,
nie od różnicy pomiędzy zasilaniem a powrotem,
ale od temperatury powrotu która powinna się zawierać od 54-56 C, różne źródła różnie podają,

monument
27-01-2009, 19:03
Witam wszystkich,i bardzo proszę o poradę.Mam ten sam kocioł+pogodówka,spalanie w ostatnich dniach ok.7m3( dom ok.200mkw),ale niepokoi mnie fakt że ilość startów palnika wynosi ok.400 dziennie(sprawdzałem na wyświetlaczu).
druga sprawa-ustawiłem podgrzewanie cwu w godzinach które mi odpowiadają,ale czy muszę to samo ustawić dla ogrzewania,czy wystarczy że piec ma zadaną temp.wew 21 stopni i sam sobie to reguluje.
Piec dochodzi do ok. 48 ,pózniej temp.spada,itd.
jestem kompletnym laikiem , z góry dziękuję

betisk-a
04-02-2009, 18:20
Witam wszystkich,i bardzo proszę o poradę.Mam ten sam kocioł+pogodówka,spalanie w ostatnich dniach ok.7m3( dom ok.200mkw),ale niepokoi mnie fakt że ilość startów palnika wynosi ok.400 dziennie(sprawdzałem na wyświetlaczu).
druga sprawa-ustawiłem podgrzewanie cwu w godzinach które mi odpowiadają,ale czy muszę to samo ustawić dla ogrzewania,czy wystarczy że piec ma zadaną temp.wew 21 stopni i sam sobie to reguluje.
Piec dochodzi do ok. 48 ,pózniej temp.spada,itd.
jestem kompletnym laikiem , z góry dziękuję

Przepraszam, nie odpowiem na twoje pytanie, ale mam pytanie do Ciebie. Jeśli w ostatnich dniach masz spalanie ok. 7 m3, to ile masz zazwyczaj???
My mamy też dietricha ( + podłogówkę ), dom 200 m2 i 6 m3 zużycia na dobę. Serwisant mówi, że dom jest nie wygrzany ( grzejemy od paździermika, a mieszkamy od początku grudnia). Nie wiem czy rachunki w wysokości 1300 PLN to norma? jestem załamana!!

1950
04-02-2009, 18:50
Witam wszystkich,i bardzo proszę o poradę.Mam ten sam kocioł+pogodówka,spalanie w ostatnich dniach ok.7m3( dom ok.200mkw),ale niepokoi mnie fakt że ilość startów palnika wynosi ok.400 dziennie(sprawdzałem na wyświetlaczu).
druga sprawa-ustawiłem podgrzewanie cwu w godzinach które mi odpowiadają,ale czy muszę to samo ustawić dla ogrzewania,czy wystarczy że piec ma zadaną temp.wew 21 stopni i sam sobie to reguluje.
Piec dochodzi do ok. 48 ,pózniej temp.spada,itd.
jestem kompletnym laikiem , z góry dziękuję
jaki masz sterownik?

hycel
05-02-2009, 01:51
Przepraszam, nie odpowiem na twoje pytanie, ale mam pytanie do Ciebie. Jeśli w ostatnich dniach masz spalanie ok. 7 m3, to ile masz zazwyczaj???
My mamy też dietricha ( + podłogówkę ), dom 200 m2 i 6 m3 zużycia na dobę. Serwisant mówi, że dom jest nie wygrzany ( grzejemy od paździermika, a mieszkamy od początku grudnia). Nie wiem czy rachunki w wysokości 1300 PLN to norma? jestem załamana!!

A skąd 1300 pln przy takim zużyciu ?? 6m3 to marzenie dla mnie tylko że mam to jakoś hu...wo rozwiązane i szukam możliwości jakichś usprawnień bo wiedza tych którzy to montowali już się wyczerpała.
Przy takiej pogodzie jak dzisiaj była ok. +2 +3 oC piec żre ok. 0,6m3/h i za nic nie wiem jak go zmusić żeby palił mniej :)
Mam bufor 1m3 zasilany kominkiem i gaziokiem na zmianę i o ile kominek spokojnie nagrzewa bufor do tych np. 70-80 0C to kocioł żeby utrzymać temp wody w buforze np. 40-45 0C (na podłogę i kaloryfery) pracuje prawie non stop. Fakt mam nieocieplone poddasze jeszcze a bufor jest własnie tam, budynek zamieszkany od 30 grudnia, ale i tak mi sie wydaje że to zużycie jest masakryczne. Bufor jest dobrze ocieplony. Powierzchnia ogrzewana podłogówką to ok 85 m2 reszta grzejniki.
DO 1950:

Powiedz prosze jeśli możesz jak w przypadku bufora (cw - z wężownicy)kominka pw i kotła tym wszystkim sterować tak żeby było optymalnie, chodzi o jakies sterowniki czy cuś. Aktualnie mam założony jakiś badziewny Auraton 1111 który robi tylko start- stop kotłowi gazowemu (MCR 24 S)histereza +1 -2 0C który praktycznie chodzi 45 minut/h i żre non stop.
Zawór trójdrożny z czujnikiem założony na powrocie (czujnik temp).
Przy takiej pracy połyka nawet 17-19 m3 na dobe.
Proszę o jakąś rade co zmienić o ile się da lub jak to się montuje fachowo.
(A taka miała być porządna firma :( ( co za czasy q..a))

Pozdrawiam MCRowców

1950
05-02-2009, 04:52
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

betisk-a
05-02-2009, 17:50
A skąd 1300 pln przy takim zużyciu ??

Bo propan wychodzi nas coś 7,40 złociszy za m3,
bo gazownia krzyknęła od nas 10 000 PLN za przyłącze,
bo żeby zamontować piec na ekogroszek mieliśmy do wyboru, albo burzyć cały komin, albo budować oddzielną kotłownie...
No i mamy 7,4zł/m3!!!

hycel
09-02-2009, 06:08
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

A mi za wczoraj od 7:00 do dzisiaj do 7:00 łyknął 15,5 m3 - cholera jak piec w hucie alumiium.
KAtastrofa !!

hycel
11-02-2009, 22:27
nikt?? :cry:

D&R
13-02-2009, 21:36
1950
man MCR 24 z zasobnikiem bez sterownika i chciałem założyć vc 5000
czy jest on bezprzewodowy/oprucz zawnętrznego/ i jak mam dwa obiegi gzejniki + podłogówka ale bez zaworu trójdrożnego tylko zawór termostatyczny z kapilarą + pompka to czy ten sterownik będzie sterował mi katłem i ustwieniami czy nie

betisk-a
16-02-2009, 20:14
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

1950
potrzebuje podpowiedzi.
U nas od trzech tygodni nic się nie ruszyło z kotłownią, ale wiem już, że mamy zamontowaną "płytkę" AD222 i z ną nie będzie chodził ani euroster, ani AD 200, ani VS 5500, i jedyne co mogą nam zamontować to Easymatic. Tylko, że on jest prawdopodobnie przewodowy, a u nas nie ma opcji prowadzenia przewodów. Doczytałam się, że jest coś takiego jak easyradio, ale nie znalazłam go w żadnym sklepie internetowym, więc nie wiem czy to coś jest w ogóle dostępne i czy będzie chodziło z AD222.

POMOCY!!!

1950
16-02-2009, 20:30
oczywiście że będzie chodziło z Easyradio,
Easyradio to koszt 860 zł + koszt przesyłki 10 zł

1950
16-02-2009, 20:31
1950
man MCR 24 z zasobnikiem bez sterownika i chciałem założyć vc 5000
czy jest on bezprzewodowy/oprucz zawnętrznego/ i jak mam dwa obiegi gzejniki + podłogówka ale bez zaworu trójdrożnego tylko zawór termostatyczny z kapilarą + pompka to czy ten sterownik będzie sterował mi katłem i ustwieniami czy nie
jaki MCR jedynka czy dwójka?

D&R
16-02-2009, 20:53
1950
man MCR 24 z zasobnikiem bez sterownika i chciałem założyć vc 5000
czy jest on bezprzewodowy/oprucz zawnętrznego/ i jak mam dwa obiegi gzejniki + podłogówka ale bez zaworu trójdrożnego tylko zawór termostatyczny z kapilarą + pompka to czy ten sterownik będzie sterował mi katłem i ustwieniami czy nie
jaki MCR jedynka czy dwójka?
ten z większym wyświetlaczem

1950
16-02-2009, 21:00
wystarczy Ci AD 221 i Easymatic,

betisk-a
16-02-2009, 21:15
oczywiście że będzie chodziło z Easyradio,
Easyradio to koszt 860 zł + koszt przesyłki 10 zł

1950
Dzięki za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam gorąco.

hala_k
16-02-2009, 21:35
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

1950
potrzebuje podpowiedzi.
U nas od trzech tygodni nic się nie ruszyło z kotłownią, ale wiem już, że mamy zamontowaną "płytkę" AD222 i z ną nie będzie chodził ani euroster, ani AD 200, ani VS 5500, i jedyne co mogą nam zamontować to Easymatic. Tylko, że on jest prawdopodobnie przewodowy, a u nas nie ma opcji prowadzenia przewodów. Doczytałam się, że jest coś takiego jak easyradio, ale nie znalazłam go w żadnym sklepie internetowym, więc nie wiem czy to coś jest w ogóle dostępne i czy będzie chodziło z AD222.

POMOCY!!!

Widzisz betiska w innym watku pytałem sie jaki masz mcr? http://forum.muratordom.pl/piece-kondensacyjne-dietrich,t150109.htm?highlight=dietrich Jedynkę czy dwójkę? Padła odpowiedź cztery przyciski funkcyjne, czyli chodzi o mcrII. Teraz piszesz, że masz zamontowaną płytkę ad 222, która nie jest do mcrII. Moja rada: Zanim zadasz pytanie określ zgodnie z papierami jaki kocioł posiadasz?! To jest ważne! Tak trudno zajrzeć co się kupiło? Co wróżki szukasz? To nie to forum :roll:

A jesli już nie masz na to czasu to powiedz jak wygląda?
Tak?
http://www.mcr24.com.pl/include_ditetrich-site2/3.jpg
Czy tak?
http://www.mcr24.com.pl/include_ditetrich-site2/mcr242.jpg

Chyba widać na którym jest 6, a na którym 4 przyciski funkcyjne.

hycel
17-02-2009, 06:13
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

hycel
17-02-2009, 06:13
..

betisk-a
17-02-2009, 10:45
Widzisz betiska w innym watku pytałem sie jaki masz mcr? http://forum.muratordom.pl/piece-kondensacyjne-dietrich,t150109.htm?highlight=dietrich Jedynkę czy dwójkę? Padła odpowiedź cztery przyciski funkcyjne, czyli chodzi o mcrII. Teraz piszesz, że masz zamontowaną płytkę ad 222, która nie jest do mcrII. Moja rada: Zanim zadasz pytanie określ zgodnie z papierami jaki kocioł posiadasz?! To jest ważne! Tak trudno zajrzeć co się kupiło? Co wróżki szukasz? To nie to forum :roll:


Chyba widać na którym jest 6, a na którym 4 przyciski funkcyjne.

Rany, czego się czepiasz!!!????

Napisałam, że mam cztery przyciski, a faktycznie mam 7!!!
Czterech używam, a pozostałych dwóch nie kazali mi dotykać, więc napisałam, że mam cztery.
Jestem TYLKO blondynką używam czterech przycisków, bo powiedzieli mi, że tych czterech się używa.
Tego drugiego pieca nie widziałam na oczy, więc nie mogłam sobie porównać liczby przycisków. W papierach, które mam od pieca nigdzie, ale to nigdzie nie znalazłam by było napisane czy to I czy to II. Na piecu też nie jest to napisane.
Więc proszę Cię, nie czepiaj się mnie!!!
Mam tak " dobrego" serwisanta z Dietricha, który nie zna asortymentu firmy, którą reprezentuje, więc ja biedna " żuczka" mogę nie wiedzieć co mi na ścianie powiesili.

P.S.
To nie wróżka mi jest potrzebna, ...

hala_k
17-02-2009, 13:28
Rany, czego się czepiasz!!!????

Przepraszam, nie czepiam się, ale gdybyś na wstępie powiedziała, ze masz mcrI to szybko otrzymałabyś odpowiedź. A najważniejsza w tym wszystkim była ta mała płytka rozszerzająca możliwości kotła. Ja mam podobnego instalatora, dlatego muszę sam dużo się nauczyć.

D&R
17-02-2009, 20:57
wystarczy Ci AD 221 i Easymatic,
a czy do mojego rozwiązania bez mieszacza vs 5500
nie będzie lepszym rozwiązaniem
czy easymatic jes przewodowy

hycel
22-10-2009, 02:49
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

Ponawiam pytanie i prośbę.
Jest szansa na jakąś pomoc ??

hycel
22-10-2009, 02:49
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

Ponawiam pytanie i prośbę.
Jest szansa na jakąś pomoc ??

hycel
22-10-2009, 02:49
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

Ponawiam pytanie i prośbę.
Jest szansa na jakąś pomoc ??

hycel
22-10-2009, 02:49
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

Ponawiam pytanie i prośbę.
Jest szansa na jakąś pomoc ??

hycel
22-10-2009, 02:49
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

Witam.

1950:
podpowiesz coś, jak tym sterować itd. chociaż mnie naprowadź :)

Ponawiam pytanie i prośbę.
Jest szansa na jakąś pomoc ??

1950
22-10-2009, 16:45
Przy takiej pogodzie jak dzisiaj była ok. +2 +3 oC piec żre ok. 0,6m3/h i za nic nie wiem jak go zmusić żeby palił mniej :)
Mam bufor 1m3 zasilany kominkiem i gaziokiem na zmianę i o ile kominek spokojnie nagrzewa bufor do tych np. 70-80 0C to kocioł żeby utrzymać temp wody w buforze np. 40-45 0C (na podłogę i kaloryfery) pracuje prawie non stop. Fakt mam nieocieplone poddasze jeszcze a bufor jest własnie tam, budynek zamieszkany od 30 grudnia, ale i tak mi sie wydaje że to zużycie jest masakryczne. Bufor jest dobrze ocieplony. Powierzchnia ogrzewana podłogówką to ok 85 m2 reszta grzejniki.
DO 1950:

Powiedz prosze jeśli możesz jak w przypadku bufora (cw - z wężownicy)kominka pw i kotła tym wszystkim sterować tak żeby było optymalnie, chodzi o jakies sterowniki czy cuś. Aktualnie mam założony jakiś badziewny Auraton 1111 który robi tylko start- stop kotłowi gazowemu (MCR 24 S)histereza +1 -2 0C który praktycznie chodzi 45 minut/h i żre non stop.
Zawór trójdrożny z czujnikiem założony na powrocie (czujnik temp).
Przy takiej pracy połyka nawet 17-19 m3 na dobe.
Proszę o jakąś rade co zmienić o ile się da lub jak to się montuje fachowo.
(A taka miała być porządna firma :( ( co za czasy q..a))

Pozdrawiam MCRowców
co się zmieniło?
czy masz już inny sterownik?
czy masz ograniczoną temperaturę kotła, bo tak to przynajmniej zrozumiałem, skoro kocioł nie może nagrzać bufora do 45 C?

hycel
22-10-2009, 21:54
Witam :)

Zmieniło sie niewiele:

ocieplone skosy, kłade wate jeszcze na strop dodatkowo.
sterownik ten sam bo nie mam pojęcia jaki a szkoda eksperymentować bo wybór jest spory
Kocioł nagrzewa bufor do zadanej temp bez problemu ale:

na "sterowniku" auraton jest ustawiona np. 45C dogrzewa do 46C kociol dostaje stop i wylacza sie. POdłogówka ssie z bufora i jak temp spadnie do 43C to znowu zalacza kocioł - podłogówka szybciutko wysysa te 3C i piec znowu sie odpala. Te cykle są bardzo częste. Całe "sterowanie" polega na odczycie temp w buforze.

Obecnie mam na sterowniku zadane 40C a na piecu max 45C i moc wentylatora zmniejszoną do 2200obr/min. (moze to błąd?)

Na podłogę idzie 30C wraca 26C. W domu jest nonstop ok 22C i jest w porządku ale jak np. robi sie na zewnatrz cieplej jak dzisiaj ponad 10C w salonie temp wzrasta do ponad 23C (słońce-duże okno itd) to częstotliwość włączeń kotła jest niezmieniona. Brak jest reakcji instalacji na zmiane temp w domu, tutaj bym chciał coś właśnie może zmienić ale nikt nie potrafił mi doradzić nic mądrego (włącznie z instalatorami).
8 sekcji podłogówki (ok 85m2) + osobno grzejniki - wszystko zasilane z bufora
MCR 24S

Dzięki za odzew i prosze o jakąś poradę

1950
23-10-2009, 17:16
Witam :)

Zmieniło sie niewiele:

sterownik ten sam bo nie mam pojęcia jaki a szkoda eksperymentować bo wybór jest spory

jak masz sterowaną podłogówkę,
sądzę że pracuje w układzie równoległym z centralnym,
jeżeli tak to Celsia Ci będzie dobrze się sprawować,

Kocioł nagrzewa bufor do zadanej temp bez problemu ale:

na "sterowniku" auraton jest ustawiona np. 45C dogrzewa do 46C kociol dostaje stop i wylacza sie. POdłogówka ssie z bufora i jak temp spadnie do 43C to znowu zalacza kocioł - podłogówka szybciutko wysysa te 3C i piec znowu sie odpala. Te cykle są bardzo częste. Całe "sterowanie" polega na odczycie temp w buforze.

Obecnie mam na sterowniku zadane 40C a na piecu max 45C i moc wentylatora zmniejszoną do 2200obr/min. (moze to błąd?)

Na podłogę idzie 30C wraca 26C. W domu jest nonstop ok 22C i jest w porządku ale jak np. robi sie na zewnatrz cieplej jak dzisiaj ponad 10C w salonie temp wzrasta do ponad 23C (słońce-duże okno itd) to częstotliwość włączeń kotła jest niezmieniona. Brak jest reakcji instalacji na zmiane temp w domu, tutaj bym chciał coś właśnie może zmienić ale nikt nie potrafił mi doradzić nic mądrego (włącznie z instalatorami).
8 sekcji podłogówki (ok 85m2) + osobno grzejniki - wszystko zasilane z bufora
MCR 24S

zresetuj kocioł, załóż Celsię i daj jej się wykazać,
nie kombinuj w ustawieniach,
czasem można nieźle narozrabiać,
jak to zrobisz, to daj znać jak to się zachowuje,

Dzięki za odzew i prosze o jakąś poradę

hycel
23-10-2009, 20:18
jak masz sterowaną podłogówkę,
sądzę że pracuje w układzie równoległym z centralnym,
jeżeli tak to Celsia Ci będzie dobrze się sprawować,



Niestety podłogówka i grzejniki pracują razem na jednym zasilaniu z bufora nie są niezależne, to co w buforze to idzie na grzejniki (termostaty) i przez mieszacz na podłogę. To chyba uniemożliwia sterowanie przez celcie jak sie nie myle. Taki sterownik wymaga otwarcia termostatów na maxa, co po rozpaleniu w kominku i podgrzaniu bufora na wyższe temp powodowało by przegrzanie pokoi. Trzeba by w kólko pilnować w co ogrzewa w danej chwili dom i biegać odkręcać termostaty.

Celcia steruje tylko grzejnikami ??
jesli nie to jak steruje temp pomieszczenia w ktorym jest tylko podłogówka bo jak np. ustawie temp na sterowniku na 21C a nastawa na zaworze 3d powoduje ze w pomieszczeniu jest 23C to co wtedy ?

1950
23-10-2009, 20:40
jak masz sterowaną podłogówkę,
sądzę że pracuje w układzie równoległym z centralnym,
jeżeli tak to Celsia Ci będzie dobrze się sprawować,



Niestety podłogówka i grzejniki pracują razem na jednym zasilaniu z bufora nie są niezależne, to co w buforze to idzie na grzejniki (termostaty) i przez mieszacz na podłogę. To chyba uniemożliwia sterowanie przez celcie jak sie nie myle. Taki sterownik wymaga otwarcia termostatów na maxa, co po rozpaleniu w kominku i podgrzaniu bufora na wyższe temp powodowało by przegrzanie pokoi. Trzeba by w kólko pilnować w co ogrzewa w danej chwili dom i biegać odkręcać termostaty.

Celcia steruje tylko grzejnikami ??
jesli nie to jak steruje temp pomieszczenia w ktorym jest tylko podłogówka bo jak np. ustawie temp na sterowniku na 21C a nastawa na zaworze 3d powoduje ze w pomieszczeniu jest 23C to co wtedy ?
chyba się nie rozumiemy,

podłogówka pracuje równolegle z centralnym w przypadku gdy,
kocioł grzeje centralne a podłogówka pobiera wodę o tym samym parametrze co centralne i dopiero na zaworze termostatycznym, ta woda jest schładzana do temperatury zadanej, którą ustawisz na tym zaworze,

nie obchodzi Cię temperatura bufora,
Celsia pilnuje temperatury w pomieszczeniu gdzie jest zainstalowana i w zależności od temperatury tego pomieszczenia, steruje pracą kotła a ten grzeje bufor,

to że jest w tym pomieszczeniu podłogówka, to nie jest aż taki problem,
Celsia posiada funkcję która się nazywa, wpływ pomieszczenia,
ta funkcja pozwala na regulację wpływu temperatury pomieszczenia na sterownik, aż do całkowitego pominięcia sterownika,

wystarczy ustawić ją na mniejszy zakres wpływu temperatury pomieszczenia i po sprawie,
oczywiście do tego trzeba dojść samemu, jakie ma być ustawienie,

sterowanie temperaturą bufora to grube nieporozumienie,
a jak jeszcze wepchałeś paluchy w ustawienia, to dupa mokra :roll:

hycel
23-10-2009, 22:32
jaka jest aktualna cena na ten sterownik wiem, że Pan kiedyś miał/ma dostęp do różnych materiałów itd.

A co w sytuacji gdy sterownik nie właczy pieca przez dłuższy czas bo temp bedzie odpowiednia (z jakiegoś powodu) a podłogówka zrobi swoje i wyssa ciepłą wodę z bufora do "zera" ??
lub odpalamy kominek, temp. w buforze rosnie na grzejniki idzie coraz cieplejsza woda zupełnie bez kontroli, mam iść zakręcać termostaty w całym domu? a w nocy jak wyssie bufor to wstawać i odkręcać termostaty ? :lol:

Instrukcja ze strony DD jest daremna nawet nie wiadomo czym i jak podłączyć to ustrojstwo do pieca.

Coraz więcej pytań ale cena jaką widze w sklepach prowokuje do jeszcze większej ich ilości, dobrze że jestem w pracy :D

1950
24-10-2009, 08:00
http://forum.muratordom.pl/post3725853.htm#3725853

Mergiel
11-11-2009, 20:44
Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?
Pozdrowienia Mergiel

Mergiel
14-11-2009, 16:12
No i nic :( :(
Może ktoś pomoże, 1950!!
Czy ten kociołek obsługuje protokół opentherm??
Usiłuję sklecić jakieś sterowanie niezależne dla dwóch lub trzech stref grzewczych.
Niestety instrukcja do niego jest nędzna, pomoc w serwisie niewielka, tak jak by wszystko było tajne/poufne. Widać to również na tym forum, gdzie doświadczony instalator i uczestnik szkoleń zastanawia się czy piec będzie modulował czy nie. Czy to nie można by było opisać po ludzku samej zasady automatyki tego pieca, np. jeżeli przyłączy się termostat typu x to piec będzie się zachowywał tak, a tak , jeżeli typu Y to inaczej. Chcesz mieć takie, takie sterowanie to dokup to lub tamto. Celsia jest lepsza od auratona bo to i to. itd.
Przecież automatyka to nic innego, jak po prostu zastosowanie praktyczne podstawowej logiki, wszystko opiera się na sprzężeniach zwrotnych i prostych algorytmach. Większość z nas to miała w szkole.
Zauważyłem, że wielu z forumowiczów po prostu nie wierzy firmie DD, podejrzewamy, że chce nam sprzedać trzy razy drożej coś co można kupić bez tej marki gdzie indziej. Użytkowników traktuje się jak debili niezdolnych do zrozumienia podstawowych rzeczy.
To tyle.
Frustraci łączcie się??

Mergiel
15-11-2009, 18:06
Jeszcze raz spróbuję podciągnąć wątek.
Czy ktoś wypróbowywał inne sterowniki do tego kotła poza firmowymi?
Szczególnie interesują mnie regulatory pozwalające na sterowanie niezależne dwoma lub więcej strefami grzewczymi.
Będę wdzięczny za info.
Pozdrowienia Mergiel.

mariankossy
15-11-2009, 18:39
No i nic :( :(
Może ktoś pomoże, 1950!!
Czy ten kociołek obsługuje protokół opentherm??
Usiłuję sklecić jakieś sterowanie niezależne dla dwóch lub trzech stref grzewczych.
Niestety instrukcja do niego jest nędzna, pomoc w serwisie niewielka, tak jak by wszystko było tajne/poufne. Widać to również na tym forum, gdzie doświadczony instalator i uczestnik szkoleń zastanawia się czy piec będzie modulował czy nie. Czy to nie można by było opisać po ludzku samej zasady automatyki tego pieca, np. jeżeli przyłączy się termostat typu x to piec będzie się zachowywał tak, a tak , jeżeli typu Y to inaczej. Chcesz mieć takie, takie sterowanie to dokup to lub tamto. Celsia jest lepsza od auratona bo to i to. itd.
Przecież automatyka to nic innego, jak po prostu zastosowanie praktyczne podstawowej logiki, wszystko opiera się na sprzężeniach zwrotnych i prostych algorytmach. Większość z nas to miała w szkole.
Zauważyłem, że wielu z forumowiczów po prostu nie wierzy firmie DD, podejrzewamy, że chce nam sprzedać trzy razy drożej coś co można kupić bez tej marki gdzie indziej. Użytkowników traktuje się jak debili niezdolnych do zrozumienia podstawowych rzeczy.
To tyle.
Frustraci łączcie się??


Obawiam się ze nie znajdziesz tutaj godnego zaufania i o wystarczającej wiedzy uczestnika szkoleń po kotłach DD. ( jak w wspomniano " na szkoleniach wprowadzaja w błąd" )

Co do serwisu to tez nie rządaj za wiele, to "francuzi" i tajemnic nie ujawniają ,
dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił - taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

Luk_Ewa
15-11-2009, 19:41
Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?
Pozdrowienia Mergiel

listwa X9 jest elementem elektroniki kotła. Trzeba otworzyć przedni panel (w dół) i tam są wszystkie listwy zaciskowe odpowiednio oznaczone. Bez problemu sobie z tym poradzisz. W razie czego pytaj, mam ten kocioł z Celsią i wszystko działa bez zarzutu.

D&R
16-11-2009, 08:13
Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?
Pozdrowienia Mergiel

listwa X9 jest elementem elektroniki kotła. Trzeba otworzyć przedni panel (w dół) i tam są wszystkie listwy zaciskowe odpowiednio oznaczone. Bez problemu sobie z tym poradzisz. W razie czego pytaj, mam ten kocioł z Celsią i wszystko działa bez zarzutu.
WITAM
a czy u ciebie jesttak żejak temperatura ok to sterownik uruchamia piec od czasu do czasu i pracuje na wolnych obrotach

Depi
16-11-2009, 09:16
dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił - taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

Marian - po co znów trollujesz?

Jak komuś się nie podobają ceny w DD to niech idzie do Vieśmana. Zaraz przybiegnie z powrotem z płaczem.

Ja mam Celcie, podłączyłem sam i działa. Nie wiem w czym obywatel Mergiel ma problem. Chcesz sam zrobić kontroler i go oprogramować używając OpenTherm i się zżymasz, że firma DD ci tego nie ułatwia???

No rzeczywiście - straszne z nich dranie :lol:

D&R
16-11-2009, 14:11
dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił - taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)

Marian - po co znów trollujesz?

Jak komuś się nie podobają ceny w DD to niech idzie do Vieśmana. Zaraz przybiegnie z powrotem z płaczem.

Ja mam Celcie, podłączyłem sam i działa. Nie wiem w czym obywatel Mergiel ma problem. Chcesz sam zrobić kontroler i go oprogramować używając OpenTherm i się zżymasz, że firma DD ci tego nie ułatwia???

No rzeczywiście - straszne z nich dranie :lol:
DEPI
a jak jest u ciebie z tym reg. czy też co jakiś czas uruchamia się i pracuje na wolnych obrotach
może jakoś to ustawiłeś ??????

Mergiel
16-11-2009, 14:13
Sam oczywiście nie zrobię sterownika.
Mam dom mieszkalny i z częścią na działalność gospodarczą. Dlatego usiłuję zrobić kilka stref grzewczych, niezależnie sterowanych. Żaden z regulatorów firmy DD nie daje tych możliwości. Dlatego kombinuję, jak zwykle, żeby było tanio i przede wszystkim dobrze. Myślałęm o pt55 elektrobock podłączonym do pieca, do pilnowania temperatury na sprzęgle i cwu, a obiegi sterować na zasadzie zamknij otwórz na rozdzielaczach innymi termostatami np. auraton, ale nie wiem jak to będzie współpracować z pogodówką na piecu.
Nie wiem , czy pt55 będzie współpracował z kotłem sterowanym jeszcze na dodatek pogodówką.
pt55 obsługuje open therm, a kosztuje 1/2 Celsii.
Oczywiście wiem, że można zainwestować 4kzł i mieć pełne sterowanie np. z honeywell czy Tece, ale to kosztuje i żre prąd oraz przerasta moje potrzeby.
Czasem lepiej ręcznie zakręcić jakiś zawór niż przeprogramowywać regulator.
Pozdrowienia Mergiel

hycel
16-11-2009, 14:23
Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?
Pozdrowienia Mergiel

listwa X9 jest elementem elektroniki kotła. Trzeba otworzyć przedni panel (w dół) i tam są wszystkie listwy zaciskowe odpowiednio oznaczone. Bez problemu sobie z tym poradzisz. W razie czego pytaj, mam ten kocioł z Celsią i wszystko działa bez zarzutu.

Witam.
A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)
Do czego służy to złącze digi na celcii, można z niego sterować np. zaworem z siłownikiem ???

Pozdr

Mergiel
16-11-2009, 14:51
Co do polityki DD
To oczywiście ich sprawa.
Ale gdybym wiedział wcześniej to kupiłbym inny kocioł, niekoniecznie tańszy.
A tu zupa się wylała i trzeba pogłówkować, aby jednak coś wymyślić trzeba mieć koniecznie jakieś wejściowe dane i ich właśnie szukam, między innymi na tym forum.
W instrukcji jest napisane " podłączyć regulator do interfejsu(J4 oznaczony S.AMB) Podłaczenie kabla BUS do zacisków J5, 7,8 złącza X9" o co chodzi? na rysunku jest tylko kabel dwużyłowy??


:o :o :o

Depi
16-11-2009, 19:33
Mergiel Nie główkuj tyle na sucho, tylko otrzwórz piec i zaraz wszystko stanie się jasne. Faktycznie ta instrukcja była pisana przez kogoś na ostym haju (chaju? highu?), ale jak już zobaczysz jak to wygląda to się stanie jasne.

Gdzieś tam też trzeba zmostkować, ale też nie jest to żaden problem. Jest to zwykła listwa z zaciskami i są wejścia ponumerowane i w jedną parę należy wetknąć 2 żyły i to samo w Celcii i po sprawie. Nawet nie trzeba (o ile pamiętam) uważać które żyła do której dziury.

Naprawde - jak ja, humanista, sobie dałem radę... :)

Nie rozumiem też co widzisz takiego w polityce DD - a w szczególności czym różni się od takie Vieśmanna np.

Co do szczegółów Twojej instalacji to chyba trzeba jakieś większego mózga. Ja celowo cały dom zrobiłem w podłogówce m. in. dlatego, żeby nie mieć problemów ze sterowaniem, mieszaczami itp. badziewiem.

Ja się nie znam :)

D&R - Wiesz - tak piece mają, że się co jakiś czas uruchamiają :lol:

U mnie pracował normalnie, tak, jak powinien - najpierw mocno dał ognia (na wyświetlaczu chyba 4, maks moc w każdym razie), a potem albo wyłączony, albo na mocy 1 chodził (minimalnej) podtrzymując temperaturę. Czyli chyba tak, jak Pan Bóg przykazał.

Mergiel
16-11-2009, 21:13
U mnie też wszystko ma być na jednej temperaturze, ale planuję sprzęgło i mocniejszą pompę aby poprawić elastyczność układu. Z tym, że w części użytkowej chcę grzać mocniej (20-21st) tylko od 8-18, w mieszkalnej typowo jak wszyscy z obniżeniem nocnym, tylko łazienki do 23-24st wieczorem i rano. Rozesłałęm wici do kilku dystrybutorów sterowania i czekam na odpowiedź.
Co do takiego marketingu, że tylko autoryzowany serwis ma dostęp do najświętrzej tajemnicy to jeszcze dodam, że do niektórych funkcji VS5500 trzeba znać specjalny kod, a co będzie byle kto kręcił :-? :-? :evil: w naszym sprzęcie.
W europie to zdaje chyba egzamin, sądząc po powszechności takiej praktyki ale np. Renault w USA na tym się potknął, nikt nie będzie jechał 1000km do autoryzowanego serwisu. Do dzisiaj sprzedać tam francuza to sztuka.
Pozdrowienia Mergiel

Depi
16-11-2009, 22:07
Co do takiego marketingu, że tylko autoryzowany serwis ma dostęp do najświętrzej tajemnicy

Ale czego nie chcą Ci dać? Protokołu? No jak jest to OpenTherm (a AFAIK jest) to raczej mają rację, bo, wbrew nazwie, nie jest to "otwarty" standard, a oprogramowanie własnościowe.

http://www.opentherm.eu/pages/availability.html

Może napiszesz prosto do nich?

Depi
16-11-2009, 22:14
U mnie też wszystko ma być na jednej temperaturze, ale planuję sprzęgło i mocniejszą pompę aby poprawić elastyczność układu. Z tym, że w części użytkowej chcę grzać mocniej (20-21st) tylko od 8-18, w mieszkalnej typowo jak wszyscy z obniżeniem nocnym, tylko łazienki do 23-24st wieczorem i rano.

Powiem Ci, że nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie gotowego systemu, który by to potrafił. Choć może mam za słabą wyobraźnię...

Masz tu 3 strefy, każdą ze swoim programem dobowym. Muszą tym sterować zawory, bo piec przeca daje jedną temperaturę. Nie wiem, czy nie najlepiej sklecić lub wykorzystać jakiś prosty mikrokontroler. Zdaję się, że można w nich dość łatwo zaimplementować jakiś PID. Moduły wykonawcze - pewnie zawory mieszające... Nie wiem..

Chyba że po prostu 3 proste termostaty - każdy do swojego mieszacza.

Ale tu improwizuję.

pawlok
17-11-2009, 07:28
A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)


Najlepiej zastosuj najpierw krótki kabel i podepnij sobie sterownik pod kotłem.
Szczerze mówiąc jedynie opis na samej celcie był niejasny - kwestia interpretacji po której stronie naprawdę jest wejście - ogólnie jakoś to niezbyt ergonomicznie zrobili, wcisikanie tylnej scianki na styki...
Zworka na zaciskach przyłączeniowych -daje mostek - kocioł nie widzi wtedy sterownika., wyjmujesz zworkę wpinasz kabel i śmiga :-)
Pawlok

Krzysztof BB
17-11-2009, 09:36
Witam, też mam MCRII 24 T i mam pytanie: w instrukcji jest napisane podłączenie regulatora do zacisków 7,8 listwy X9 -" szyna BUS z kartą interfejsu" co to jest ? To mam sobie dokupić aby mażna było podłączyć regulator?
Pozdrowienia Mergiel

Chyba najpierw powinienes iść do szkoły skoro nawet instrukcji czytać nie umiesz...

Krzysztof BB
17-11-2009, 09:44
Hmm a inne firmy to za rączkę prowadzą nawet analfebetów tak?[/b]

Co do serwisu to tez nie rządaj za wiele, to "francuzi" i tajemnic nie ujawniają ,

Co znaczy to "francuzi" i "rządaj" ?

dla DD cena nie gra roli moze byc 5x drożej byle klient kupił -

Zaraz zaraz kupiłem MCR bo to była NAJTAŃSZA OFERTA na rynku.
taka strategia firmy. Wiadomo 3x droższe musi byc 3x lepsze 8)


To ja jestem ciekaw czy te 3x droższe kotły oszczędzająa 3x więcej gazu

fenrir
17-11-2009, 10:16
Witam,

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

Moja konfiguracja:
piec De Dietrich MCRII
dom okolo 150m
dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)
kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)
regulator pokojowy Auraton 2020
podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej
termostaty na grzejnikach


Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pokojowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

Pozdrawiam
---
Sprzedam nieużywany sterownik pogodowy VS 5500plus De Dietrich MCRII (http://forum.muratordom.pl/sprzedam-wawa-reg-pogodowy-de-dietrich-vs5500plus-700pln,t173673.htm)

Mergiel
17-11-2009, 13:38
Depi napisał:
Ale czego nie chcą Ci dać? Protokołu? No jak jest to OpenTherm (a AFAIK jest) to raczej mają rację, bo, wbrew nazwie, nie jest to "otwarty" standard, a oprogramowanie własnościowe.
Już prawie wszystko wiem co mi jest potrzebne.
Muszę tu oddać sprawiedliwość firmie DD, że odpowiada na meile, może zbyt oszczędnie wydziela informacje, ale jednak ich w końcu udziela. Sądzę, że niektórych rzeczy oni sami nie wiedzą. I z drugiej strony nie mogę od nich wymagać aby specjalnie dla mnie wykonywali testy z różnymi sterownikami.
Swój problem rozwiążę następująco:
piec i cwu sterowany pogodówką i ewentualnie Vs 5500 podaje ciepło na sprzęgło.
I strefa - część mieszkalna ustawienia jak na Vs 5500.
II strefa - łazienki podłogówka jak na Vs5500 utrzymuje 20st, natomiast kaloryfer w łazience z głowicą programowalną otwierającą się wieczorem i rano.
III strefa - miejsce pracy, auraton lub inny sterujący poprzez siłowniki na rozdzielaczu. Ewentualne niedogrzanie tej strefy( strona północna, częste otwieranie drzwi ) skompensuję ustawieniem większego przepływu na rozdzielaczu.
IV strefa - grzejniki na poddaszu - termostaty na grzejnikach ustawione metodą prób i błędów i krzywa grzewcza na VS5500
Reszta to kombinacja zaworów odcinajęcych i by-passów
Niestety VS 5500 nie posiada możliwości podłączenia dodatkowego czujnika podłogowego, dlatego usilnie poszukuję zamiennika albo założę auratona również w łazienkach aby pilnował temperatury podłogi, wtedy gdy strefa I jest zamknięta.
Co do mojego analfabetyzmu, to nie rozumiałęm pojęcia szyna bus, kojarzyło mi się tylko z szynobusem. Słowo interface też ma wiele znaczeń.
Ja jestem wąskim specjalistą ale w rozmowach z usługobiorcami nie używam określeń ze swojej specjalności, bo zależy mi, po prostu, aby mnie rozumiano.

Krzysztof BB
17-11-2009, 14:09
Cytat:
"Co do mojego analfabetyzmu, to nie rozumiałęm pojęcia szyna bus, kojarzyło mi się tylko z szynobusem. Słowo interface też ma wiele znaczeń. "

Mergiel przeczytaj instrukcję jeszcze raz ,przecież tam masz nawet rysunek!
Jeśli nie wiesz co rysunek w instrukcji przedstawia i co jest w tekście opisane to OK, napisz "nie znam się", "nie wiem -wyjaśnijcie mi to" albo cośs w tym stylu ale nie czyń zarzutów firmie, że coś ukrywa bo moim zdaniem ta instrukcja obsługi zawiera naprawdę wiele informacji jak na instrukcję obsługi oczywiście.

Co do Twoich wymagań to nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi odpowiem jak "załapię".

M@riusz_Radom
17-11-2009, 14:24
Podepnę się pod temat. Mój piec to ISOTWIN C25 + regulator Exacontrol E7. Zauważyłem, że większy komfort cieplny mam jeśli wywalę regulator w diabły i ustawię na kotle temp zasilania na poziomie 50oC - zużycie dobowe przy -5oC wynosi około 12m3 gazu. Jeśli zaś ustawię na regulatorze temperaturę 22oC to co prawda zużycie gazu spada w okolice 10m3 na dobę, ale w niektórych pomieszczeniach mam wyraźnie chłodniej. Nastawy na kaloryferach takie same w obu przypadkach.

I teraz zastanawiam się, czy warto dla 60m3 gazu miesięcznie odczuwać pewien dyskomfort cieplny ..... I czy warto używać tego regulatora pokojowego ...

Krzysztof BB
17-11-2009, 14:37
Witam,

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

Moja konfiguracja:
piec De Dietrich MCRII
dom okolo 150m
dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)
kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)
regulator pokojowy Auraton 2020
podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej
termostaty na grzejnikach


Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0

Nieco wysoko ja obecnie schodzę na 0,8

czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania,

Regulator pogodowy w oparciu o temperature na zewnątrz wylicza temperaturę zasilania dla CO z tym że każdy układ co jest nieco inny więc musisz eksperymentalnie dostroićc krzywą grzania (palacza) pod własnąa sytuację i wymogi temperaturowe.
regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom,


Nie!, Regulator pogodowy nic nie wie co jest wewnątrz realizuje krzywą palacza bez względu na to czy wewnątrz jest zimno czy ciepło.

po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

W pomieszczeniu reprezentatywnym zasdniczo termostat jest po to aby piec dostał informację że temperatura pomieszczenia została osiągnieta i ma się wyłączyć - a to się kłóci z regulatorem pogodowym niemniej dalsze grzanie spowoduje przegrzanie pomieszczenia i straty gazu.
Myślę, że taka sytuacja wystąpi przy zbyt wysokiej krzywej grzania - jeśli dostroisz ją tak aby termostat się nie wyłączał i przy tym uzyskasz wymaganą temperaturę to chyba znalazłeśs optimum dla tej wartości.


Inną przyczynąa wyłączenia apieca może być wzrost temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym z powodu np palenia w kominku albo nasłonecznienia itp.

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?


termostaty na grzejnikach? termostat zwykle montuje sie na śscianie i nastawia temperaturę której nie chce się przekraczać. przy zadanej temperaturze następuje rozwarcie lub zwarcie styków termostatu i to daje sygnał elektryczny do pieca/zaworu elektrycznego który powoduje zatrzymanie/rozpoczęcie grzania lub zamknięcie/otwarcie zaworu.
Na grzejnikach montuje się czasem zawory mające z zadanie blokowanie dopływu wody o temperaturze wyższej niż...co ogranicza siłe grzania grzejnika kiedy dochodzi np. za gorąca woda co nie powinno miec miejsca przy regulatorze pogodowym.

Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?


Dla podłogówki maksymalna temperatura zasilania obiegu nie może przekraczać 45 st C z tej racji aby nie uszkodzić płyty grzewczej oraz drugi powód to szkodliwość dla zdrowia.
Jeśli masz podłogówkę i grzejniki na tym samym piecu bez możliwości niezależnej regulacji temperatur w obiegu OP i OG to niestety jest do du...y delikatnie mówiąc.
Podłogówka pracuje czasem na temperaturach 30 st i to wystarcza podczas gdy grzejnik z takąa temperaturą zasilania nic nie ogrzeje.

Powinieneś albo dobrać grzejniki tak aby ogrzewały na niskich temperaturach co i tak będzie trudno sterowalne pod kątem uzyskania wymaganego komfortu albo zamontować mieszacz z niezależnym regulatorem pogodowym dla podłogówki co bym radził.
Takie rozwiązanie pozwoli Ci dać wyższą temp. zasilania dla grzejników np 50-60 st C a mieszacz (może to być np ESBE 90) w zależności od temperatury zewnętrznej dobierze temperaturę zasilania dla ukłaadu podłogowego.

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

Pozdrawiam


Mam nadzieję, ze nieco pomogłem ,
pozdrawiam.

hycel
17-11-2009, 15:17
A czy możesz podesłać zdjęcia jak podpięta jest Celcia konkretnie chodzi mi zeby na tej listwie X9 nic nie podłączyć źle - a mam zamiar ją jutro podłączyć rano. Pisze w instrukcji o wyjęciu jakiejś zworki z tej listwy itd. (??)


Najlepiej zastosuj najpierw krótki kabel i podepnij sobie sterownik pod kotłem.
Szczerze mówiąc jedynie opis na samej celcie był niejasny - kwestia interpretacji po której stronie naprawdę jest wejście - ogólnie jakoś to niezbyt ergonomicznie zrobili, wcisikanie tylnej scianki na styki...
Zworka na zaciskach przyłączeniowych -daje mostek - kocioł nie widzi wtedy sterownika., wyjmujesz zworkę wpinasz kabel i śmiga :-)
Pawlok

Wszystko już ok.
aha, ponawiam pytanie dotyczące złącza DIGI na celcii. do czego ono służy ???

Dziękuje

Mergiel
17-11-2009, 15:35
[quote="fenrir"]Witam,

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

Moja konfiguracja:
piec De Dietrich MCRII
dom okolo 150m
dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)
kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)
regulator pokojowy Auraton 2020
podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej
termostaty na grzejnikach


Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.
Tu się nie wypowiadam sam szukam pomocy.

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?
To zależy jaki masz rodzaj podłączenia grzejników: rozdzielaczowy, dwururowy, jednorurowy. Zasada jest taka aby przepływ wody przez wszystkie grzejniki był podobny.
Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?
Musisz poznać schemat podłączeń hydraulicznych.
Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

Pozdrowienia Mergiel

Hagis
17-11-2009, 16:06
Witam. A ja nie mam żadnego sterownika do MCRa... Jakie optymnie dać nastawy dla zasilania c.o. (80m2 podłogówki na mieszaczu i 11 przewymiarowanych dla kondensata grzejników tam gdzie nie ma podłogówki) i zasilania C.w.u. (zasobnik 100 l z cyrkulacją) aby najefektywniej pracował... Czyli to co w moim przypadku mozna tylko ustawic...

Mergiel
17-11-2009, 17:13
Witam,

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

Moja konfiguracja:
piec De Dietrich MCRII
dom okolo 150m
dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)
kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)
regulator pokojowy Auraton 2020
podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej
termostaty na grzejnikach


Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.
Tu się nie wypowiadam sam szukam pomocy.

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?
To zależy jaki masz rodzaj podłączenia grzejników: rozdzielaczowy, dwururowy, jednorurowy. Zasada jest taka aby przepływ wody przez wszystkie grzejniki był podobny.
Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?
Musisz poznać schemat podłączeń hydraulicznych.

Pozdrowienia Mergiel

Mergiel
17-11-2009, 17:22
Witam. A ja nie mam żadnego sterownika do MCRa... Jakie optymnie dać nastawy dla zasilania c.o. (80m2 podłogówki na mieszaczu i 11 przewymiarowanych dla kondensata grzejników tam gdzie nie ma podłogówki) i zasilania C.w.u. (zasobnik 100 l z cyrkulacją) aby najefektywniej pracował... Czyli to co w moim przypadku mozna tylko ustawic...
Obawiam się, że musisz tak jak ja przebrnąć przez instrukcję :cry: plus metoda prób i błędów w celu dobrania krzywej grzania (jeżeli masz pogodówkę). każdy dom jest inny.
Może ktoś napisze jak dochodził do optymalnych ustawień.
Pozdrowienia Mergiel

Hagis
17-11-2009, 17:27
Witam. A ja nie mam żadnego sterownika do MCRa... Jakie optymnie dać nastawy dla zasilania c.o. (80m2 podłogówki na mieszaczu i 11 przewymiarowanych dla kondensata grzejników tam gdzie nie ma podłogówki) i zasilania C.w.u. (zasobnik 100 l z cyrkulacją) aby najefektywniej pracował... Czyli to co w moim przypadku mozna tylko ustawic...
Obawiam się, że musisz tak jak ja przebrnąć przez instrukcję :cry: plus metoda prób i błędów w celu dobrania krzywej grzania (jeżeli masz pogodówkę). każdy dom jest inny.
Może ktoś napisze jak dochodził do optymalnych ustawień.
Pozdrowienia Mergiel

OK. dzieki to wiem ale ja nie mam żadnego dodatkowego sterowania dlatego się pytam o proste ustawienia na samym piecu...

fenrir
18-11-2009, 08:21
Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0

Nieco wysoko ja obecnie schodzę na 0,8


Ja tez używałem podobnej nastawy jednak zasilanie CO było wtedy na poziomie około 30 stopni, w pokojach temperatura była podobna do tej jak przy nastawie 2.0 ale podłogówka nie chciała grzać.




czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej będzie odpowiednio nastawiał temperaturę zasilania,

Regulator pogodowy w oparciu o temperature na zewnątrz wylicza temperaturę zasilania dla CO z tym że każdy układ co jest nieco inny więc musisz eksperymentalnie dostroićc krzywą grzania (palacza) pod własnąa sytuację i wymogi temperaturowe.
regulator pogodowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom,
Nie!, Regulator pogodowy nic nie wie co jest wewnątrz realizuje krzywą palacza bez względu na to czy wewnątrz jest zimno czy ciepło.


Tutaj oczywiście miałem na myśli REGULATOR POKOJOWY a napisałem pogodowy.




Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

termostaty na grzejnikach? termostat zwykle montuje sie na śscianie i nastawia temperaturę której nie chce się przekraczać. przy zadanej temperaturze następuje rozwarcie lub zwarcie styków termostatu i to daje sygnał elektryczny do pieca/zaworu elektrycznego który powoduje zatrzymanie/rozpoczęcie grzania lub zamknięcie/otwarcie zaworu.
Na grzejnikach montuje się czasem zawory mające z zadanie blokowanie dopływu wody o temperaturze wyższej niż...co ogranicza siłe grzania grzejnika kiedy dochodzi np. za gorąca woda co nie powinno miec miejsca przy regulatorze pogodowym.


Źle się wyraziłem, oprócz pokrętła na grzejniku (tj. termostatycznego zaworu grzejnikowego) grzejnik można regulować za pomocą kluczyka, posiadam coś takiego zamontowanego na grzejnikach http://www.tadmar.com.pl/download/altech_iryd_zawory.pdf. Hydraulik przed przykręceniem tych pokretelek regulował coś takim okrągłym kluczykiem :).




Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?


Dla podłogówki maksymalna temperatura zasilania obiegu nie może przekraczać 45 st C z tej racji aby nie uszkodzić płyty grzewczej oraz drugi powód to szkodliwość dla zdrowia.
Jeśli masz podłogówkę i grzejniki na tym samym piecu bez możliwości niezależnej regulacji temperatur w obiegu OP i OG to niestety jest do du...y delikatnie mówiąc.
Podłogówka pracuje czasem na temperaturach 30 st i to wystarcza podczas gdy grzejnik z takąa temperaturą zasilania nic nie ogrzeje.

Powinieneś albo dobrać grzejniki tak aby ogrzewały na niskich temperaturach co i tak będzie trudno sterowalne pod kątem uzyskania wymaganego komfortu albo zamontować mieszacz z niezależnym regulatorem pogodowym dla podłogówki co bym radził.
Takie rozwiązanie pozwoli Ci dać wyższą temp. zasilania dla grzejników np 50-60 st C a mieszacz (może to być np ESBE 90) w zależności od temperatury zewnętrznej dobierze temperaturę zasilania dla ukłaadu podłogowego.

Hydraulik doradził mi aby nie instalować mieszacza ze względu na bardzo mała powierzchnie podłogówki. Jeśli chodzi o grzejniki to jak na razie nie odczuwam dyskomfortu cieplnego nawet przy małych temperaturach na kotle, może jest to spowodowane wysoka temperatura na zewnatrz (ok 5 - 8 stopni C) :), gorzej jest z tym tak jak wcześniej wspominałem jeśli kocioł pracuje na niskiej temperaturze to nie czuć aby podłogówka grzała.

Dzięki za informacje
Pozdrawiam
---
Sprzedam nieużywany sterownik pogodowy VS 5500plus De Dietrich MCRII (http://forum.muratordom.pl/sprzedam-wawa-reg-pogodowy-de-dietrich-vs5500plus-700pln,t173673.htm)

fenrir
18-11-2009, 09:32
Witam,

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?
To zalezy jaki masz rodzaj podlaczenia grzejników: rozdzielaczowy, dwururowy, jednorurowy. Zasada jest taka aby przeplyw wody przez wszystkie grzejniki byl podobny.


Grzejniki dolno zasilane VKO (wersja katowa) takie: http://www.tadmar.com.pl/download/altech_iryd_zawory.pdf



Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?
Musisz poznac schemat podlaczen hydraulicznych.
l
Jesli chodzi o podlaczenia tej podlogówki to sa one zrobione podobnie jak do grzejników w "rozdzielni" mam podobnie jak do grzejnika dwa zawory czerwony i niebieski :), czy cos wiecej powinienem wiedziec?

Dzięki
Pozdrawiam
---
Sprzedam nieuzywany sterownik pogodowy VS 5500plus De Dietrich MCRII (http://forum.muratordom.pl/sprzedam-wawa-reg-pogodowy-de-dietrich-vs5500plus-700pln,t173673.htm)

Mergiel
18-11-2009, 21:10
Według moich informacji max na podłogówkę to 55stC. Tak mam wyliczone w projekcie. W projekcie również mam bezpośrednie i równoległe zasilanie podłogówki z grzejnikami, ale mam podłogówki ze 150mkw i po własnych wyliczeniach i porównaniu do wydajności pompy w MCRII stwierdziłem, że elastyczność całego układu będzie podła i dlatego daję sprzęgło i mocniejszą pompę. Jeżeli masz grzejniki na rozdzielaczach, razem z podłogówką to istotne jest zrównoważenie hydrauliczne całej instalacji - opór grzejników jest mniejszy niż podłogówki i kryzując grzejniki zwiększasz przepływ przez podłogówkę i na odwrót. Opór grzejnika o większej mocy jest mniejszy niż małego. Jeżeli nie masz przepływomierzy to tzw. nastawę wstępną zaworu można teoretycznie wyliczyć ale lepiej chyba sprawdzi się metoda prób i błędów tylko, że wymaga dużo czasu. Grzejniki, które są na krótszej rurze można delikatnie skryzować i po pewnym czasie zmierzyłbym ich temperaturę i porównał bym z temperaturą pozostałych i temperaturą podłogi itd. Ja mam rozdzielacze z przepływomierzami i mam nadzieję, że mi to ułatwi zrównoważenie instalacji.
Pozdrowienia Mergiel.

M@riusz_Radom
19-11-2009, 08:51
Robicie z tego niemalże rozprawkę naukową ..

1950
19-11-2009, 17:55
Sam oczywiście nie zrobię sterownika.
Mam dom mieszkalny i z częścią na działalność gospodarczą. Dlatego usiłuję zrobić kilka stref grzewczych, niezależnie sterowanych. Żaden z regulatorów firmy DD nie daje tych możliwości.

daje, ale nie w tym kotle,

Dlatego kombinuję, jak zwykle, żeby było tanio i przede wszystkim dobrze. Myślałęm o pt55 elektrobock podłączonym do pieca, do pilnowania temperatury na sprzęgle i cwu, a obiegi sterować na zasadzie zamknij otwórz na rozdzielaczach innymi termostatami np. auraton, ale nie wiem jak to będzie współpracować z pogodówką na piecu.

jeżeli nie będzie na pozostałych obiegach zaworów mieszających, to sterowanie tymi obiegami innym sterownikiem typu Auraton, powinno to zadziałać,
Celsia też jest sterowana OpenThermem i teoretycznie powinno być OK
do współpracy z pogodówką będzie teoretycznie PT55,
ale będę wdzięczny, gdy w przypadku zastosowania PT55, dasz mi znać jak to ze sobą współpracuje,

Nie wiem , czy pt55 będzie współpracował z kotłem sterowanym jeszcze na dodatek pogodówką.
pt55 obsługuje open therm, a kosztuje 1/2 Celsii.
Oczywiście wiem, że można zainwestować 4kzł i mieć pełne sterowanie np. z honeywell czy Tece, ale to kosztuje i żre prąd oraz przerasta moje potrzeby.
Czasem lepiej ręcznie zakręcić jakiś zawór niż przeprogramowywać regulator.
Pozdrowienia Mergiel

1950
19-11-2009, 18:09
Witam,

Mam kilka pytan odnosnie regulacji i spalania.

Moja konfiguracja:
piec De Dietrich MCRII
dom okolo 150m
dwie lazienki (kazda ogrzewanie podlogowe, grzejnik drabinkowy)
kuchnia, przedpokoj (ogrzewanie podlogowe)
regulator pokojowy Auraton 2020
podlaczony czujnik temperatury zewnetrznej
termostaty na grzejnikach


Pytanie 1.
Na piecu nastawiam krzywa grzewcza o nachyleniu 2.0 czy dobrze rozumiem ze piec na podstawie odczytu temperatury zewnetrznej bedzie odpowiednio nastawial temperature zasilania, regulator pokojowy odpowiedzialny bedzie tylko za wylaczanie pieca w momencie kiedy temperatura w pomieszczeniu reprezentatywnym osiagnie zadany poziom, po co w takim ukladzie termostaty na grzejnikach rozumiem ze moge ograniczyc temperature w pokojach ktore nie chce aby byly ogrzewane jednak grzejniki w pokoju reprezentatywnym odkrecone musza byc na maxa skoro i tak regulator pokojowy wylaczy piec w momencie gdy osiagnie wymagana temperature, co w momencie kiedy grzejnik nastawiony w pomieszczeniu reprezentatywnym mam na w 20 stopni a regulator pokojowy na 21 spalanie wzrosnie tzn piec staral bedzie sie podniesc temperature zasilania CO do temperatury maksymalnej dla danej krzywej? Czy krzywa grzewcza mowi ze dla temperatury zewnetrznej = 8 C maksymalna temperatura zasilania co 50 i wiecej nie podniesie.

tak, ale krzywą musisz sobie sam dobrać do budynku

Pytanie 2.
Jak optymalnie ustawic termostaty na grzejnikach w poszczegolnych pokojach, czym sie kierowac, moze jakis link do informacji na ten temat. Czy grzejniki na pietrze powinny miec mniejsza nastawe niz grzejniki na parterze, co o tym decyduje, czym sie kierowac? Nie chodzi mi tutaj o nastawe za pomoca pokretla ale o regulacje termostatu za pomoca kluczyka?

w przypadku gdy wszystkie grzejniki Ci grzeją, bez sensu jest regulowanie przepływów,
no chyba, że któryś nie grzeje, to wtedy będziemy się martwić,

Pytanie 3.
Mam podlogowke "nie z powrotu grzejnikow" bez mieszacza jesli dobrze zrozumialem hydraulika podlaczona jest ona tak jak grzejniki, moje grzejniki nie sa zbytnio przewymiarowane czy to oznacza ze:
- moj piec nie moze pracowac na wyzszych temperaturach bo moze zagrozic to podlogowce?

rozumiem, że pod pojęciem podłogówka podłączona jak grzejniki,
masz podłogówkę wpiętą w ten sam rozdzielacz co grzejniki, bez ograniczenia temperatury powrotu RTL,
jeżeli tak, to podłogówka będzie pracować na tych samych temperaturach co grzejniki,
jedynie co można zaradzić w Twoim przypadku,to wpięcie w rozdzielaczu w powroty z podłogówki, RTL-i,

Przepraszam za tak podstawowe pytania z "ogrzewaniem" mam do czynienia od 1,5 tygodnia :), w razie braku jakiejs podstawowej wiedzy prosze o odeslanie mnie do literatury, internetu.

Pozdrawiam

Krzysztof BB
24-11-2009, 08:53
Wczoraj podsumowałem zużycie mojego MCR24 I za 11 dni.
Wychodzi mi 5,52 m3 na dobę Co+CWU no ale stosunkowo ciepło jest więc trzeba poczekac na konkretne wnioski.
Jest to wynik uzyskany przy nagrzanym domu.
kiedy natomiast uruchamiałem CO to zużywał ok 12 m3 na dobę.
Oczywiście nagrzanie układu ma swoje prawa ale też z początku grzałem na przypadkowych parametrach a była to KG=1,2 + korekta dzienna i obniżenie nocne a temperatura wewnątrz 23 C jak dla mnie za ciepło.
Póki co piec pracuje bez własnego sterowania-uruchamia się i wyłącza wg czujników zasilania i powrotu w zależności od zapotrzebowania układu podłogówki, która ma własny regulator pogodowy na mieszaczu 3 drożnym - grzejniki jeszcze nie podłączone a pow. ogrzewana podłogówka to ok. 110 mkw czyli cały parter z garażem włącznie.
Ten ostatni jest nie za dobrze docieplony szczelność bramy pozostawia nieco do życzenia zwłaszcza kiedy wieje.
Same mury też mam nieocieplone ściana 1 warstwowa BK 36 cm ,kl. 450.
Te wyniki notuję przy krzywej grzewczej 0,8-0,9 bez korekt i temperaturze wewnątrz 20-21 C. (garaż 15 C - przekroczenie odcinane termostatem)
Krzywą grzewczą obniżyłem aby termostaty w pomieszczeniach nie musiały odcinać obiegów przy osiagniętej temperaturze pomieszczenia.
Ma to na celu zapobiec stygnięciu wylewki czyli dążę do tego aby bilans ciepła dostarczonego i wydalonego był wciąż w pobliżu górnej granicy tj temp. zadanej pomieszczenia ale też aby ta temperatura nie była osiągana.
Kiedy jednak zostanie osiągnięta np z powodu słońca, piekarnika kominka to termostat jednak zadziała i odetnie nadmierne grzanie.
Zamierzam jeszcze poeksperymentować z obniżeniami i korektami ale na razie nie mam na to czasu.
Chętnie wymienie się informacjami nt doboru parametrów grzania dot. regulatorów pogodowych.
A i jeszcze jedna ważna sprawa - mój czujnik pogodowy podawał o 3 st za wysoką temperaturę na zewnątrz co dało się skorygować funkcją kalibracji którą mój regulator posiada.
Pozdrawiam MCRowców :)

lukasz_p
25-11-2009, 18:20
Mergiel Nie główkuj tyle na sucho, tylko otrzwórz piec i zaraz wszystko stanie się jasne. Faktycznie ta instrukcja była pisana przez kogoś na ostym haju (chaju? highu?), ale jak już zobaczysz jak to wygląda to się stanie jasne.

Gdzieś tam też trzeba zmostkować, ale też nie jest to żaden problem. Jest to zwykła listwa z zaciskami i są wejścia ponumerowane i w jedną parę należy wetknąć 2 żyły i to samo w Celcii i po sprawie. Nawet nie trzeba (o ile pamiętam) uważać które żyła do której dziury.

Naprawde - jak ja, humanista, sobie dałem radę... :)

Nie rozumiem też co widzisz takiego w polityce DD - a w szczególności czym różni się od takie Vieśmanna np.

Co do szczegółów Twojej instalacji to chyba trzeba jakieś większego mózga. Ja celowo cały dom zrobiłem w podłogówce m. in. dlatego, żeby nie mieć problemów ze sterowaniem, mieszaczami itp. badziewiem.


Depi, mam prośbę o poradę;
mam podobnie jak Ty 100% podłogówki i podobnie jak Ty przymierzam się do pieca Dietrich MCR plus zasobnik 100 lub 150

co potrzebuję jeszcze do takiego układu? pogodówkę, zwór trójdrożny, jedną czy większą ilość pomp? Pytam, gdyż nie mam zaufania do wiedzy hydraulika, a sam jestem zielony

:(

Krzysztof BB
27-11-2009, 11:30
lukasz_p skoro jesteś zielony i hydraulikowi nie ufasz to hmm.
Może poszukaj takiego co jest sprawdzony i któremuś ze znajomych zrobił dobrą instalację?
Masz niby 100% podłogówki ale to nie znaczy, że to takie samo 100% jak inne 100%. Same rurki w wylewce to dopiero poło/wa roboty.
A kto Ci podłogówkę zrobił? Ten któremu nie ufasz czy sam?

Bartex
01-12-2009, 17:42
Mam problem z piecem MCR oraz z regulatorem pokojowym Easymatic. Na regulatorze ustawione mam grzanie ciepłej wody w zasobniku i wszytsko fajnie sobie pracuje i grzeje CWU tylko ze grzeje również CO pomimo iz na regulatorze jest ustawiona opcja trybu pracy letniego ,w czym tkwi problem ?Co trzeba zmienić w ustawieniach?

1950
01-12-2009, 18:20
Mam problem z piecem MCR oraz z regulatorem pokojowym Easymatic. Na regulatorze ustawione mam grzanie ciepłej wody w zasobniku i wszytsko fajnie sobie pracuje i grzeje CWU tylko ze grzeje również CO pomimo iz na regulatorze jest ustawiona opcja trybu pracy letniego ,w czym tkwi problem ?Co trzeba zmienić w ustawieniach?
a może nie w sterowniku a w instalacji,
nie masz gdzieś w instalacj,i spinki co z cwu?

Bartex
01-12-2009, 19:17
Mam problem z piecem MCR oraz z regulatorem pokojowym Easymatic. Na regulatorze ustawione mam grzanie ciepłej wody w zasobniku i wszytsko fajnie sobie pracuje i grzeje CWU tylko ze grzeje również CO pomimo iz na regulatorze jest ustawiona opcja trybu pracy letniego ,w czym tkwi problem ?Co trzeba zmienić w ustawieniach?
a może nie w sterowniku a w instalacji,
nie masz gdzieś w instalacj,i spinki co z cwu?
no niestety tego nie wiem , póbowałem teraz się temu przyjrzeć ale dla mnie to czarna magia , czy mógłbys laikowi w jakiś sposób wytłumaczyć jak to znaleźć bo jak rozumiem to chodzi o spięcie tych dwóch obiegów? i trzeba zamknąc zawór aby nie szło na grzejniki??

1950
01-12-2009, 19:40
to może napiszesz, jaką masz instalację?

Bartex
02-12-2009, 17:11
to może napiszesz, jaką masz instalację?

jest to wymieniony kocioł gazowy współpracujący z kotłem na paliwo stałe wpietym do instalacji przez wymiennik , tyle co moge napisac ze swojej wiedzy niestety mój hydraulik nie pouczył mnie w całym tym ustrojstwie , to tyle co moge napisac ,czy da się z tego cos "wywróżyc"??

Krzysztof BB
04-12-2009, 07:30
Hydraulik doradził mi aby nie instalować mieszacza ze względu na bardzo mała powierzchnie podłogówki. Jeśli chodzi o grzejniki to jak na razie nie odczuwam dyskomfortu cieplnego nawet przy małych temperaturach na kotle, może jest to spowodowane wysoka temperatura na zewnatrz (ok 5 - 8 stopni C) :), gorzej jest z tym tak jak wcześniej wspominałem jeśli kocioł pracuje na niskiej temperaturze to nie czuć aby podłogówka grzała.

Dzięki za informacje
Pozdrawiam


Z tego co piszesz wynikałoby że Twój hyfraulik podłączył Ci obieg podłogówki tak jak zwykły grzejnik bez dodatkowej pompy mieszacza itp.
Może i mała ta powierzchnia nie wiem jak jest w istocie ale to niczego nie zmienia woda płynie tam gdzie łatwiej i to Twój hydraulik powinien wiedzieć... w kazdym razie efekt jest prawdopodobnie taki że nie masz przepływu w obiegu podłogówki zwłaszcza kiedy grzejniki mają zapotrzebowanie.
To podłogówka apowinna grzać przy nieskiej temperaturze zasilania a nie grzejniki!

Samur_aj
09-12-2009, 14:30
Mam pytanie do użytkowników kotła MCR 24T
Moja instalacja wygląda następująco. Kociołek + zasobnik + rozdzielacz i grzejniki wszystko proste bez mieszacza.
Jako automatykę mam podpięty VS5500+
Ktoś ze strony producenta odpowiedział mi że ten sterownik w ogóle nie nadaje się do takiego układu. Prawda to ?? Jeśli tak to 1k w błoto :(
Ale w takim bądź razie dlaczego w instrukcji obsługi jest podany wariant podłączenia bezpośredniego (bez mieszacza) "nie montować czujnika temperatury zasilania, 3:01 podnieść o 5K."

Niby w takiej konfiguracji sterownik nie bierze pod uwagę temperatury pomieszczenia. Można coś by dodać aby wszystko chodziło jak trzeba. Może mieszacz, albo elektrozawór na zasilaniu i podpiąć do sterownika aby sterował jak mieszaczem ? Na szczęście nie mam jeszcze kominka bo ponoć wtedy dopiero były by cyrki. 30 w mieszkaniu a grzejniki dalej grzeją.

Czy pompa obiegu grzewczego ma chodzić cały czas ?
Nie szczególnie mi to przeszkadza, lecz w nocy jednak ją słychać no i pewnie coś prądu ona pobiera.
Jakoś jednoznacznie nikt nie potrafi mi odpowiedzieć. Wiem że pompa w kotle jest podpięta prawidłowo bo gdy wybiorę tryb letni to się wyłącza.

Dlaczego grzeją grzejniki podczas grzania zasobnika z wodą. W dniu wczorajszym miałem taką sytuacje: w mieszkaniu 21 stopni, chciałem podgrzać wodę w zasobniku i momentalnie zrobiły się gorące grzejniki. W krótkiej chwili miałem w mieszkaniu 23stopnie. Chyba coś nie tak ?

Jak do tej pory jestem zadowolony z zakupu i zużycia gazu (ok 3,5m3 na dobę) gdyby nie te małe kwiatki z pompą i regulacją temperatury.

glowac
09-12-2009, 18:41
Samur_aj
jeżeli nie mas zpodłogówki to starczy Ci Celcia.
Celicię ma i chwali Depi, więc możesz do niego wysłać zapytanie na prv
VS jest do 2 obiegów z mieszaczem, a Celcia do jednego obiegu. Tak w skrócie.
ja wymieniałem Celcię na VS a obecnie nic nie mam, więc doświadczeniem się nie podzielę. napis zdo Depiego.

pawlok
09-12-2009, 22:08
Jak do tej pory jestem zadowolony z zakupu i zużycia gazu (ok 3,5m3 na dobę) gdyby nie te małe kwiatki z pompą i regulacją temperatury.

Jestem pod wrażeniem.
Jak powierzchnie ogrzewasz, jakie parametry domu, chyba nie pierwszy sezon ?
Ja na razie podgrzewam jeszcze nie zamieszkaly domek do 16 stopni (celcia w salonie) przez wekkemd utrzymywalem 20 stopni poszło ok 7m3 gazu/dobę - 180 m2 m ,sciany 15cm styro, dach 25cm wełny.
Dogrzanie z owych 16 stopni do 20 zajęło ok 4 godzin intensywnej pracy kotła temperatura na wyjsciu byla 57 stopni. A potem sobie dogrzewal bodajze 32 stopnie temp wody.
pozdrawiam
Pawlok
PS: wkrótce zamontuje czuje pogodową zobaczymy jak się wtedy będzie to zachowywać

marcsz
11-12-2009, 21:06
POMOCY!

pewnie było ..
jak podłączyć Euroster 2006 do 24t ???

Samur_aj
12-12-2009, 11:28
Jestem pod wrażeniem.
Jak powierzchnie ogrzewasz, jakie parametry domu, chyba nie pierwszy sezon ?


A mnie się wydawało że dużo :)
Domek podpiwniczony 70m2, ogrzewany pierwszy sezon (2 lata przestoju) po generalnym remoncie - piwnice w trakcie remontu nie ogrzewane.
Podgrzewam parter, kocioł w piwnicy. Na plus jest to że ściana to 24+12+10ocieplenie. Fundament 50cm lany beton + 10cm ocieplenie aż do ławy. Temperatura ustawiona: 18 w nocy, 20 w dzień, od 21 do 23 ustawiona na 23 stopnie.
Od 27pażdziernika do 27listopada spalił 97m3.
Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.
Trochę mnie martwi że na piętrze lokator dogrzewa sobie tylko jak mu zimno, a nie jak u mnie wszystko pracuje dzień i noc.
Temperatura na zasilaniu nie przekracza 40 stopni.
Jak podepnę komputer do czujników to będę wiedział kiedy się załącza i przy jakich temperaturach, wykresy itp.

Niestety u mnie wymiana nie wchodzi w rachubę. Zakup był przez internet prawie pół roku temu i urządzenie jest używane :(

Co do ustawienia VS to chyba nikt z serwisu nie ma o tym zielonego pojęcia.
Dostałem informację że ta cała automatyka przy takiej konfiguracji wcale nie bierze pod uwagę temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym czy jak tam je zwą. Temperaturą zasilania reguluje pogodówka na podstawie krzywej grzewczej. Zrobiłem mały eksperyment podczas pracy kotła podgrzałem termistor tak że sterownik wskazywał temperaturę ponad 30stopni. I rzeczywiście kocioł dalej grzał :(

Z natury jestem osobą dociekliwą i zacząłem grzebać w ustawieniach
(instrukcja obsługi i regulacji to porażka).
O dziwo da się wszystko ustawić tak aby była brana temperatura otoczenia pod uwagę. Wystarczy ustawić następujące parametry:
1) dla obiegu bezpośredniego
- krzywą grzewczą na 0,
- temperaturę odniesienia na 0
2) dla obiegu z mieszaczem
- krzywa grzewcza na 1 (w zależności od budynku)
- temperatura odniesienia na 18
Reszty parametrów w tej chwili nie pamiętam.

Po tych zabiegach wszystko ładnie chodzi utrzymując żądaną temperaturę.
Dodatkowo zauważyłem iż jeśli jest za gorąco na regulatorze widać że pogodówka reguluje przymknięcie mieszacza, a gdy rano po nocy kocioł startuje otwiera mieszacz. Mimo iż nie mam mieszacza to sygnał z pogodówki mogę użyć do otwierania zaworu trójdrożnego na zasilaniu. Kocioł załącza się jeszcze zapewne dlatego że stara się utrzymać temperaturę zasilania na podstawie krzywych, lecz gdy zobaczyłem informacje że jest praca mieszacza (zamknij) zamknąłem zawór na zasilaniu. Spowodowało to wyświetleniem komunikatu na piecu że nie ma zapotrzebowania na ciepło.
Sprawdzę aktualne ustawienia przez miesiąc i zobaczę jaki będzie efekt zamian, jeśli mnie to nie zadowoli dołożę wspomniany zawór trójdrożny.

Jeśli chodzi o pracę pompy. Podobnie jak z regulatorem nikt w serwisie jednoznacznie nie potrafi tego wyjaśnić. Stwierdziłem że za pracę pompy w sposób ciągły odpowiedzialna jest pogodówka :(
Odpięci magistrali opentherm powoduje ładne wyłączenie się pompy.
Co prawda już wiem jak rozwiązać ten problem małym kosztem, lecz napiszę o tym jak wykonam małe zmiany dokładając drobną modyfikację.

Aż dziwne że takich informacji nie ma na stronie producenta (a raczej dystrybutora) tego dobrego kotła. niestety tak to już u nas jest sprzedaj klientowi a potem niech się sam martwi co wybrał.
W razie szczegółowych pytań proszę pisać na priva.

Bikerus
13-12-2009, 12:46
czy mozna sprawdzic ile razy w ciagu doby piec sie załącza ?
Wertuje instrukcje i nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie...

De Dietrich MCR 24 BS100 (jednofunkcyjny z zasobnikiem) + Easymatic + czujnik pogodowy

CitroCerber
14-12-2009, 22:09
czy mozna sprawdzic ile razy w ciagu doby piec sie załącza ?
Wertuje instrukcje i nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie...

De Dietrich MCR 24 BS100 (jednofunkcyjny z zasobnikiem) + Easymatic + czujnik pogodowy

Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:

http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg

+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)

Bikerus
15-12-2009, 21:31
Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:
http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg
+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)

To jednak sobie odpuszcze ;-)
Bedę życ w nieświadomości o ilosci dziennych załączeń 8)

CitroCerber
15-12-2009, 22:21
Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:
http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg
+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)

To jednak sobie odpuszcze ;-)
Bedę życ w nieświadomości o ilosci dziennych załączeń 8)

Jeszcze mi się jedna opcja przypomniała - Ja u siebie mam to wbudowane w termostat - podaje liczbę przepracowanych godzin kotła tylko jeszcze nie wyczułem czy wlicza w to czas kiedy kocioł pracuje w trybach "sprawdzania" - kiedy tylko miesza pompą wodę bez grzania.

pawlok
16-12-2009, 21:44
Domek podpiwniczony 70m2, ogrzewany pierwszy sezon (2 lata przestoju) po generalnym remoncie - piwnice w trakcie remontu nie ogrzewane.
Od 27pażdziernika do 27listopada spalił 97m3.
Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.


Właśnie uporządkowałem odręczne zapiski od 1X czyli włączenia gazu zużyliśmy do dzisiaj 266m gazu.
Przy czym grzanie załączyłem 16 bez sterownika i wtedy pzez dwa dni poszło 24m gazu, potem był okres nie mieszkania i celcia położona na podłodze na 14 stopni. dwa weekendy pomieszkiwania doskokowego i do 11XII mieszkamy i grzejemy na zasadzie dzień 20,2 stopnia noc 19,2 (na razie nie programuje ustawiam ręcznie z doskoku z racji trybu pracy).
Od 13 XII zuzycie na poziomie 7m przy temperaturach ujemnych w dzień i w nocy - nie jest źle jeszcze nie zamontowałem czujnika pogodowego.
Acha całość na jednym obiegu kaloryfery + troszkę podłogówki w łazience i na korytarrzu (może z 8m2) z tego samego rozdzielacza.



Jak podepnę komputer do czujników to będę wiedział kiedy się załącza i przy jakich temperaturach, wykresy itp.(

Można coś więcej w tym temacie ?


pozdrawiam
Pawlok

hycel
17-12-2009, 09:23
Grzejnik sporo przewymiarowałem i może dlatego tak mało pali.


Witam.

Odnośnie przewymiarowania grzejników. W pokoju (12m2) w którym mam celcie jest zamontowany grzejnik 1000x600 liczony na parametry 75/65/20
Widze że piec sterowany celcią ma ciężko osiągnąć zadaną temperaturę. Kreci ciągle ok 40-45 0C na zasilaniu a to jest za mało zeby tym grzejnikiem dogrzać pokój w rozsądnym czasie.
Pytanie jak dobrać większy grzejnik do tego samego pokoju tak aby temp zasilania w okolicach 45 oC była wystarczająca.
Obecnie piec pracuje czasem ponad godzine na min. mocy zeby dogrzać np. o 0,2 0C.

Pytanie jeszcze odnośnie celcii. Zauważyłem że nawet jak ma osiągnięta zadana temp w pokoju to czasem zaczyna mielić na minimum i tak czasem z godzinę . Czy to jest normalne ?

JAk spowodować zeby celcia odpalała piec jak temp spadnie w pomieszczeniu o zadana temp np. 0,5-1 0c a nie od razu o 0,2 0C jak to ma w zwyczaju teraz robić


Pozdrawiam
Tomek

Krzysztof BB
17-12-2009, 12:42
Jak dotąd nie miałem czasu żeby obserwować zużzycie gazu w zależzności od ustawień.
Niemniej ostatnio godzinkę poświęciłem obserwacjom jako że mój MCR pracuje bez dodatkowych sterowników ot taki goły piec:)
Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.
Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.
Jestem ciekaw kiedy ten piec ma najwyższą sprawność szukam jakiegoś wykresu w funkcji temperatury zasilania itp.
Ma ktoś coś takiego?

zdzich44
17-12-2009, 12:48
Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Krócej ale pewnie z większą mocą. Spawdź ile łyknął gazu w obu sytuacjach w ciągu 1h.
Mój vitodens w 1h ciągłej pracy palnika w standardowych warunkach bierze ~0,6m3

Hagis
17-12-2009, 19:36
Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.

Krócej ale pewnie z większą mocą. Spawdź ile łyknął gazu w obu sytuacjach w ciągu 1h.
Mój vitodens w 1h ciągłej pracy palnika w standardowych warunkach bierze ~0,6m3

Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki. MCR odpalaja z połową mocy (2000 do 2500 obrotów - w instrukcji jest tabela ile obrotów wentylatora jest przy danej mocy) i momentalnie zmniejszaja moc do minimum (1400 obrotów wentylatora czyli ok 6.5 KW. DLatego przy sterowniku pokojowym temperatura wody w obiegu spada niżej i wtedy przy rozruchu dłużej dogrzewa do "widełek" większa mocą i potem dalej ciągnie na minimum. (przynajmniej dla niskich ustawień temperatury zasilania)

CitroCerber
17-12-2009, 21:12
Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.
Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.


Tylko, że musiałbyś sprawdzać jeszcze jeden parametr, który masz dostępny z konsoli - prędkość wentylatora (nF na wyświetlaczu) bo na 100% przy ustawieniu na niższą temperaturę pracuje z mniejszym płomieniem - u mnie przy nastawieniu 40-45 stopni wentylator nie wykracza poza minimum czyli 1300 obrotów (13 na wyświetlaczu).

pawlok
17-12-2009, 21:52
Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki.

A jakie żużycie masz bez sterowania dla danej powierzchni ?
U mnie tak jak pisałem była to porażka...

Pawlok

CitroCerber
17-12-2009, 22:06
Też mam "gołego" MCRII i mój aktualnie spala mniej na niższej temperaturze niż na wyższej ale ja mam 80m2 podłogówki z mieszaczem i tam zasilanie jest nastawione na 30 stopni... co daje podobną temperaturę powrotu z podłogówki.

Ja mam mniej-więcej tyle samo - 80m2 (około 390mb rury w sześciu obwodach), zawór mieszający (TZM) otwarty na max, druga pompa w obwodzie (spięta z piecem - działa tylko w momencie gdy piec grzeje obwód podłogówki). Na piecu ustawione 45 stopni jako max + termostat mechaniczny. Przy obecnej pogodzie -8 na zewnątrz, jeśli piec grzał z max temp. ustawioną to na powrocie jest około 30 stopni C. Zużycie gazu 6-7m3 dziennie.

Obecnie jest wpięty PT55 i na razie jestem na etapie dogrywania ustawień - potem zobaczymy ile będzie palił 8)

robert8888
18-12-2009, 07:50
moj MCRII (goły) łyknął przez dobę 16 m gazu - temp. w dzień -12, w nocy -13, powierzchnia ogrzewana 180 m kw (po podłodze), ściany z ceramiki 12 cm styropianu, dach 35-30 cm welny, w podłodze 10 cm styropianu, 80 mk podogówki, reszta grzejniki 11 sztuk. Dom pierwszy sezon ogrzewany - temp. wewnątrz 21 stopini. Własnie zastanawiam się co kupić aby sterować dodatkowo piecem i obwodami grzewczymi (tzn. jaki termostat) - najchętniej jednak radiowy bo nie chce mi sie patrzec na przewody łaczące piec z termostatem. Pytanko do ludzi co mają radiowe połączenie - na jak długo starczają baterie do tego sterowania.

Krzysztof BB
18-12-2009, 08:12
Zauważyłem to, że np kiedy temperaturę zasilania na piecu miałem wyższą to piec łącznie w ciągu godziny pracował krócej niż na temperaturze niższej np o 5C.
Nieco kłoci się to z teorią że niby piec powinien pracować ciągle na minimum a nie taktować bo to ostatnie "zachowanie" jest oszczędniejsze hmmm.


Tylko, że musiałbyś sprawdzać jeszcze jeden parametr, który masz dostępny z konsoli - prędkość wentylatora (nF na wyświetlaczu) bo na 100% przy ustawieniu na niższą temperaturę pracuje z mniejszym płomieniem - u mnie przy nastawieniu 40-45 stopni wentylator nie wykracza poza minimum czyli 1300 obrotów (13 na wyświetlaczu).

No właśnie 40 stopni i już jest minimum wentylatora (instrukcja podaje 1300)to jaki ma sens praca z temperaturą zasilania 30 stopni skoro i tak wentylator nie zejdzie niżej?
A w efekcie grzejąc temperaturą 30 stopni ogrzewamy wodę dłużej a skoro tak to gazu spalimy więcej.
Wynikałoby, ze niższa temperatura zasilania w tym przypadku nic nie daje a wręcz szkodzi.

Krzysztof BB
18-12-2009, 08:30
moj MCRII (goły) łyknął przez dobę 16 m gazu - temp. w dzień -12, w nocy -13, powierzchnia ogrzewana 180 m kw (po podłodze), ściany z ceramiki 12 cm styropianu, dach 35-30 cm welny, w podłodze 10 cm styropianu, 80 mk podogówki, reszta grzejniki 11 sztuk. Dom pierwszy sezon ogrzewany - temp. wewnątrz 21 stopini. Własnie zastanawiam się co kupić aby sterować dodatkowo piecem i obwodami grzewczymi (tzn. jaki termostat) - najchętniej jednak radiowy bo nie chce mi sie patrzec na przewody łaczące piec z termostatem. Pytanko do ludzi co mają radiowe połączenie - na jak długo starczają baterie do tego sterowania.

Po pierwsze zużycie przy 1-szym sezonie grzewczym ma prawo byc wyższe wiec parametry które podajesz niewiele mówią.
Po drugie goły piec musisz jakoś ustawiać w oparciu o coś. Jak to robisz?
Najprosciej na początek byłoby w Twoim przypadku podłączyć czujnik pogodowy za ok 200PLN i ustawić w piecu krzywą grzania.
Wtedy będzie grzał w zalezności od temperatury zewnętrznej a wewnątrz będzie dobrze o ile dobierzesz odpowiednią krzywą.
Generalnie będzie za ciepło to obniżysz za zimno podniesiesz aż trafisz na odpowiednie ustawienie.
Jeśli to będzie niezadowalajće to pojawi się potrzeba zakupu sterownika.

Albinos
23-12-2009, 09:38
Jak większość z Was mam pytani i problemy z regulacją, choć mój kocioł to:
- De Dietrich Ecodens DTG 1300 Eco / V130 z zasobnikiem 130L
- sterownik defoltowy, z dwoma pokrętłami dla temp. wyjścia CO i CWU
- ster. pokojowy Auraton 2005 Economic (czyli przewodowy)
- pompa cyrk. do CWU Grundfos BUT z termostatem ustawiona na podmiane wody w rurach 6.30-21.30
- pompa podłogówki Grundfos Alpha 2 (ustawiona na opcję autodostosowywania mocy pracy, piec grzeje ok 10W, nie grze 5W)
- termostatyczny zawór mieszający ESBE VT322 (podłączony przed pompą, za pompą jest termometr, a zawór ustawiony tak by podawał na podłogówkę temp 41st)
- jakieś dwa duże baniaki wodne za kotłem, do regulacji ciśnienia na kocioł (nie wiem co to jest)
- podłogówka ok 80m2, parter (pow. ok 90m2),
- piętro nie włączone, ocieplone, ale nie wykończone, brak paneli
- brak kaloryferów (na dole przewidziane są trzy - salon, pokoik, kotłownia - z kotłowni zrezygnuję, jest ciepło przez kocioł i ciągi podłogówki)
- temp. wyjścia na kotle 51st (kiedy grzeje)
- powrót ok 25st
- zużycie gazu przy ostatnich mrozach ok 10m3/doba
- temp w domu 19st

Dla tych ustawień, przy temp. na zewnątrz poniżej 10st, po 4h (16-20) pracy kocioł podniósł temp o 1st w pomieszczeniu z 18.5 do 19.5
Co wydaje mi się słabym wynikiem ale przy 19.5 nam jest już ciepło i możemy chodzić w koszulkach, a nie mam termometru aby sprawdzić temperatury w częściach domu oddalonych od czujnika pokojowego.

Pytania (bo instrukcja słaba):
1. czy regulacja krzywej grzania odbywa się w jakimś trybie serwisowym, lub tylko z inną konsolą sterowniczą na kotle jak Diamatic 3000 lub ster. pogodowym na zewnątrz?
2. czy jest jakaś możliwość sprawdzenia ilości załączeń kotła/palnika?
3. czy mam poprawne temp wyjścia z kotła (51st), za pompą 41st (gdzie ucieka te 10st???), oraz powrót ok 25st - czy na większe mrozy powinienm ustawiać kocioł na wyższą temperaturę
uwaga: jak nastawiałe kocioł na temp. wyjścia powyżej punktu oporu czylo ok 70st to kocioł podgrzewał wodę do ok 75st, po czym wyłączał się na jakąś minutę,temp spadała do 60 i znów się załączał - CZY TO EKONOMICZNE ZACHOWANIE???
4. czy moc pracy pompy wpływa na szybkość nagrzania podłogówki?
5. czy zawór termostatyczny ESBE 322 nie jest za słaby??? [i]Nie powinien być "mocnejszy", tez na stronie producenta jest do podłogówki do ok 50m2, a podaje temp do 43st...?[/b]
6. co to jest ten punkt oporu i... po co

Dzięki za informacje nawet częściowe bo dręczy mnie że źle mam ustawiony kocioł lub instalację.
Od października do wczoraj zjadło mi 470m3 gazu, przez pierwszy tydzień kocioł był bez ster. pokojowego, a niedawno dwa dni był ustawiony "błędnie" na 70st grzania więc co chwilę startował jak rozumiem z max mocą poboru gazu nie modulując...

ps.
Z podłogówki jestem zadowolony bo jak się nagrzeje to długo trzyma stałą temp. w pomieszczeniach.

CitroCerber
23-12-2009, 13:52
2. czy jest jakaś możliwość sprawdzenia ilości załączeń kotła/palnika?


Tak - umożliwia to konsola Diematic (opis w instrukcji technicznej)



3. czy mam poprawne temp wyjścia z kotła (51st), za pompą 41st (gdzie ucieka te 10st???), oraz powrót ok 25st - czy na większe mrozy powinienm ustawiać kocioł na wyższą temperaturę


"Ucieka" ci na zaworze mieszającym - działanie polega na "dopuszczaniu" zimnej wody :) Ja bym ustawił na 41-42 stopnie na piecu, bo po co masz tracić? ;)



4. czy moc pracy pompy wpływa na szybkość nagrzania podłogówki?


Tak - im szybciej kręci tym woda szybciej płynie i mniej ciepła oddaje do podłogówki.

CitroCerber
23-12-2009, 13:58
podłączyć czujnik pogodowy za ok 200PLN i ustawić w piecu krzywą grzania.

Nie przesadzajmy - poniżej 100zł oryginał lub mniej jak się wykona samemu ;)

Krzysztof BB
23-12-2009, 15:06
OK nie znam aktualnych cen czujników.
Skor taniej to tylko się cieszyć:)

CitroCerber
28-12-2009, 20:17
Ja teraz dodatkowo mam podpięty sterownik czasowy zmuszający piec do "deaktywacji" funkcji grzania CWU w ciągu dnia, kiedy nie jest to potrzebne.


http://farm3.static.flickr.com/2762/4221684843_d3b3f0c78d_o.jpg

Depi
28-12-2009, 23:39
A to nie jest przypadkiem w standardzie i nie nazywa sie "funkcja ECO"?

Albinos
29-12-2009, 10:19
Mnie tak samo "denerwuje" to niepotrzebne grzanie wody kiedy jestesmy w pracy. Czy ten sterownik to jakas dodatkowa opcja (urzadzenie domontowywane gdzies) czy zupelnie inny sterownik jak esymatic lub diematic.

Mam standard i mysle nad zmiana. Mozesz podac nazwe?
Sprawdze czy pasuje do mojego Ecodensa.

pawlok
29-12-2009, 10:43
Mnie tak samo "denerwuje" to niepotrzebne grzanie wody kiedy jestesmy w pracy. .

A sprawdziłeś czy i ile wogóle podgrzewa?
Nie ma was w pracy nie am poboru wody, spadek temperatury wody w zasobniku wymaga czasu - pytanie jakiego? Może lepiej byłoby go opatulic najwyżej dodatkową izolacją ?


pozdrawiam
Pawlok

pawelc io
29-12-2009, 11:22
A to nie jest przypadkiem w standardzie i nie nazywa sie "funkcja ECO"?

jest w stadnardzie , nazywa się ECO i przynajmniej u mnie nie działa.... kocioł MCR24 II T sterownik Celcia20 , cwu sterowane przez sterownik (parametr P4 ustawiony na 2 , instrukcja mowi że to ustawienie fabryczne , w rzeczywistości fabrycznie było inne , chyba ze tutaj coś pochrzanili przy tłumaczeniu, nie byłby to pierwszy kwiatek ...) , ustawiony program ciągle obniżonej temp. ,czyli ma nie grzać cwu , nawet kranik na sterowniku przekreślony się wyświetla! po zresetowaniu sterownika działa to około 3-4 dni poprawnie a potem grzeje sobie jak chce... tzn .zawsze... i chociaż nie mieszkam to wode w zasobniku zawsze mam ciepłą... porada którą uzyskałem od specjalisty na tym forum była prosta jak drut! wyłączyć grzanie ciepłej wody na piecu czyli P3 na 2 ( no tak, przecież po to wywaliłem 500 zł na dedykowany sterownik żeby ograniczyć jego działanie do funkcjonalności auratona za stówkę...) zdaje się że ten de dietrich to niezłe g... beznadziejna instrukcja, niekompetentni ludzie nawet w samej centrali ( człowiek z dzialu szkolen nie wie jak działa sterowanie pogodowe... i też zaleca wyłączenie sterowania cwu przez celcia20... tragedia......) na razie jestem wkurzony... ale widzę że CitroCerber zastosował jakieś ciekawe rozwiazanie i chociaż w innej wypowiedzi napisal że kocioł pracuje mu bez problemu pod kontrolą innego sterownika z open therm (PT 55), który przecież umożliwia zaprogamowanie czasu pracy kotła dla cwu, to pewnie mu ta funkcja też nie działa i wykombinował coś innego.. no cóż , na razie porażka ten kociołek... jak już zamieszkam to mi to pewnie będzie zwisać bo zużycie ciepłej wody jakieś będzie i dogrzewanie mnie nie będzie wkurzać... chociaż sama świadomość że to nie działa tak jak powinno mnie drażni... pozdrawiam Paweł.

pawlok
29-12-2009, 11:48
ustawiony program ciągle obniżonej temp. ,czyli ma nie grzać cwu , nawet kranik na sterowniku przekreślony się wyświetla! po zresetowaniu sterownika działa to około 3-4 dni poprawnie a potem grzeje sobie jak chce... tzn .zawsze... i chociaż nie mieszkam to wode w zasobniku zawsze mam ciepłą...

U mnie działało bez problemu przez prawie dwa miechy - teraz mieszkam wiec nie stosuje obniżonej.
Może coś masz z Celcią ?



zdaje się że ten de dietrich to niezłe g... beznadziejna instrukcja, niekompetentni ludzie nawet w samej centrali ( człowiek z dzialu szkolen nie wie jak działa sterowanie pogodowe... i też zaleca wyłączenie sterowania cwu przez celcia20... tragedia......) .

Fakt stronkę www , instrukcje i porady z centrali najwyższych lotów nie są, ale sam piecyk jak na razie uważam za wybór dobry - 23XII podłączyłem pogodówkę - jak pobserwuje to podziele się spostrzeżeniami :-)

pozdawiam
Pawlok

Hagis
29-12-2009, 12:06
MCR to już II piec od DD który mam (jeden w starym a drugi w nowym domku) Przy MCR II mój stary instalator powiedział krótko. Lepiej nie miec Celcji niz ją mieć... Ja się pytam czemu?? a on że z tym są tylko kłopoty... Więc jej nie mam... Ostatnio DD dawał ją nawet w zestawie z piecem w promocji za grosze... może to i prawda... W starym domu mam Easymatica ale on nie pasuje do MCR II i tam wszystko smigało ok. Bo aktualnie mam go wypiętego... Bo tak mi lepiej... ... na duszy... :)

CitroCerber
30-12-2009, 13:45
A to nie jest przypadkiem w standardzie i nie nazywa sie "funkcja ECO"?

"W trybie ECO:
Jeżeli ustawiony jest tryb ONECO na ON, a do kotła podłączony
jest zewnętrzny podgrzewacz c.w.u., nie będzie on podgrzewany." -


i wieczorem musiałbym zejść do piwnicy i zrobić ECO "OFF"...

a tak robi to za mnie zegar.

CitroCerber
30-12-2009, 14:09
Mnie tak samo "denerwuje" to niepotrzebne grzanie wody kiedy jestesmy w pracy. Czy ten sterownik to jakas dodatkowa opcja (urzadzenie domontowywane gdzies) czy zupelnie inny sterownik jak esymatic lub diematic.

Mam standard i mysle nad zmiana. Mozesz podac nazwe?
Sprawdze czy pasuje do mojego Ecodensa.

Sterownik jest niestandardowy, ale pasuje idealnie w miejscu przeznaczonym na niego. Kocioł musi mieć dostępne na złączach (płyty "abc") styki umożliwiające wyłączenie funkcji grzania CWU (mój ma dostępne również drugie umożliwiające deaktywację CO)

Musiałbyś popatrzeć w instrukcji.

CitroCerber
30-12-2009, 16:03
ale widzę że CitroCerber zastosował jakieś ciekawe rozwiazanie i chociaż w innej wypowiedzi napisal że kocioł pracuje mu bez problemu pod kontrolą innego sterownika z open therm (PT 55), który przecież umożliwia zaprogamowanie czasu pracy kotła dla cwu, to pewnie mu ta funkcja też nie działa i wykombinował coś innego..

No niezupełnie tak :) PT55 umożliwia zejście z temperaturą w trybie AUTO do max 30 (w trybie MANUAL można jeszcze ustawić zero czyli wyłączyć) - więc jak spadnie na piecu poniżej 30 to i tak piec będzie pilnował a tego właśnie chcę uniknąć.

Brakuje mi w PT55 dedykowanego przycisku do deaktywacji CWU.

cyberbronek
05-01-2010, 11:52
Czesc !!

Sprawa u mnie wyglada tak :

Mam kociol MCR II z zasobnikiem wody 150l. i mieszaczem, do tego sterownik VS5500 plus. Dwa obiegi - na dole podlogowka na gorze grzejniki.
Na razie jeszcze nie mieszkamy wiec postanowilem wylaczyc podgrzewanie wody uzytkowej... i tu zaczely sie schody.

Zaczalem od tego ze na kotle ustawilem parametr P3 na wartosc 2 czyli : Program Grzanie ZAŁ, Program Podgrz. CWU WYŁ. Ale woda dalej sie podgrzewala.
Stwierdzilem wiec ze ustawienia sterownika sa nadrzedne do ustawien kotla i musze tam cos zmienic. Najprostszym rozwiazaniem wydawalo mi sie maksymalne obnizenie temperatury CWU parametr 5:02 nastawilem na 10 stopni. Ale to tez nie pomoglo i woda dalej ma ok 30-35 stopni.

..... i tu najlepsze : zadzwonilem do serwisu Dedietricha (numer z ich strony internetowej) i przedstawilem swoj problem, na to Pan (niezbyt mily) powiedzial mi ze sterownik VS5500 nie reguluje temperatury CWU :o :o :o :o ! ja na to ze instrukcja obslugi mowi co innego (pkt 6.2) - a on ze instrukcja jest zla :o :o . Myslalem ze z krzesla spadne !!!
Czy to prawda ze nie moge wykorzystac tego sterownika do regulacji CWU ?

Co powinienem zrobic zeby wylaczyc podgrzewanie CWU?

Pozdrawiam

MAREK&KASIA
05-01-2010, 12:45
Czesc !!
..... i tu najlepsze : zadzwonilem do serwisu Dedietricha (numer z ich strony internetowej) i przedstawilem swoj problem, na to Pan (niezbyt mily) powiedzial mi ze sterownik VS5500 nie reguluje temperatury CWU :

nieprawda - reguluje :o



Co powinienem zrobić zeby wylaczyc podgrzewanie CWU?

CWU działa (niestety) równolegle z CO - tak więc - przy "księżycu" na programatorze tygodniowm nie grzeje CWU - przekreślony kranik.
Przy temp.dziennej i podwyższonej grzeje CWU przewyższając zadaną temp. o histerezę ustawioną na kotle. Np u mnie zadana 45 - grzeje do 50; włącza się przy 40; histereza 6
Pozdr
M

cyberbronek
05-01-2010, 13:19
CWU działa (niestety) równolegle z CO - tak więc - przy "księżycu" na programatorze tygodniowm nie grzeje CWU - przekreślony kranik.
Przy temp.dziennej i podwyższonej grzeje CWU przewyższając zadaną temp. o histerezę ustawioną na kotle. Np u mnie zadana 45 - grzeje do 50; włącza się przy 40; histereza 6
Pozdr
M

dzieki za odpowiedz !!
Czyli w moim przypadku zeby nie grzac CWU rozwiazaniem byloby ustawienie "ksiezyca" przez 24 godz x 7 dni w tygodniu? dobrze rozumiem ?

Jest jeszcze cos takiego jak program "Wakacje" gdzie tez nie powinna byc podgrzewana CWU. Czy ktos to probowal ?

Pozdrawiam

pawlok
05-01-2010, 13:21
23XII podłączyłem pogodówkę - jak pobserwuje to podziele się spostrzeżeniami :-)


No to moge się podzielic danymi od czasu podłączenia pogodówki, czyli mam zestaw MCRII z zasobnikeim 100l + celcia + pogodówka zuzycie gazu 39,8m3 czyli ok 7,85m3 gazu na dobe.
Dla ok 170m2 po podłodze temp gdy jesteśmy obecni ustawiona na pokojowym na 21 stopni gdy nas nie ma /sen 20,4 stopnia - rzeczywista w tym momencie w salonie wieksza o ok 0,8 stopnia (pojowy ustawiony daleko od kaloryferów) , góra czyli ok 70m2 na razie grzania na termostatach do 17 stopni choć w okresie świątecznym jeden pokój z racji gości był otwarty na ful i osiągaliśmy przy takich nastawach 23 stopnie w górnym pokoju! Klatka schodowa cały czas dogrzewana - wraz korytarzem łączy sie z otwartym salonem gdzie mamy regulator pokojowy.
Z obserwacji kocioł po załączeniu czujnika pogodowego bardzo rzadko grzeje CO z mocą wiekszą niż 1 na sterowniku !
Dogrzewa wodę zasilania do 29-32 stopni!
Dziwna sprawa z odczytem temperatury zewnętrznej - celcia pokazuje zawsze o stopień mniej niż odczyt parametru z konsoli kotła!
Ostatnie temperatury w Wielkopolsce noc -10 dzień -5.

pozdrawiam
Pawlok

pawlok
05-01-2010, 13:22
Czyli w moim przypadku zeby nie grzac CWU rozwiazaniem byloby ustawienie "ksiezyca" przez 24 godz x 7 dni w tygodniu? dobrze rozumiem ?


Na celci w 100% tak - tak miałem gdy nie mieszkałem :-)
pozdrawiam
Pawlok

CitroCerber
05-01-2010, 21:24
Czesc !!


Zaczalem od tego ze na kotle ustawilem parametr P3 na wartosc 2 czyli : Program Grzanie ZAŁ, Program Podgrz. CWU WYŁ. Ale woda dalej sie podgrzewala.


Zmień P4 na "1"

CitroCerber
06-01-2010, 00:24
Dziwna sprawa z odczytem temperatury zewnętrznej - celcia pokazuje zawsze o stopień mniej niż odczyt parametru z konsoli kotła!


Wynika to z różnego "zaokrąglenia" - u mnie np. na sterowniku (PT55) pokazuje 2.5 stopnia a kocioł pokaże 3 :)

Krzysztof BB
06-01-2010, 07:21
teraz wyjeżdżam
to o co pytasz to jest temat na dłuższą rozprawę,
jak wrócę około piątku to napiszę szerzej,

A mi za wczoraj od 7:00 do dzisiaj do 7:00 łyknął 15,5 m3 - cholera jak piec w hucie alumiium.
KAtastrofa !!

Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb ogrzewanego układu a każdy piec o mocy 6 kW pracujący non stop zużywa ok. 0,6-0,7 m3 gazu na godzinę w zalezności od jakości paliwa.
Pomnóż to sobie przez 24 i masz minimalne zużycie dobowe.
Jeśli okresowo piec modulował na wyższą moc to zużycie wzrosnie ot i cała tajemnica.
Jeśli chcesz mieć mniejsze zużycieto pozostaje tylko niedogrzewać albo tak grzać aby piec miał przerwy w pracy.

MAREK&KASIA
06-01-2010, 09:21
23XII podłączyłem pogodówkę - jak pobserwuje to podziele się spostrzeżeniami :-)


Z obserwacji kocioł po załączeniu czujnika pogodowego bardzo rzadko grzeje CO z mocą wiekszą niż 1 na sterowniku !
Dogrzewa wodę zasilania do 29-32 stopni!
Dziwna sprawa z odczytem temperatury zewnętrznej - celcia pokazuje zawsze o stopień mniej niż odczyt parametru z konsoli kotła!
Ostatnie temperatury w Wielkopolsce noc -10 dzień -5.
pozdrawiam
Pawlok
Na jakich krzywych pracuje?

Pozdr
M

LAMP
06-01-2010, 15:41
Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb ogrzewanego układu a każdy piec o mocy 6 kW pracujący non stop zużywa ok. 0,6-0,7 m3 gazu na godzinę w zalezności od jakości paliwa.
Pomnóż to sobie przez 24 i masz minimalne zużycie dobowe.
Jeśli okresowo piec modulował na wyższą moc to zużycie wzrosnie ot i cała tajemnica.
Jeśli chcesz mieć mniejsze zużycieto pozostaje tylko niedogrzewać albo tak grzać aby piec miał przerwy w pracy.

Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??
Też borykam się z dużym zużyciem i nijak nie potrafię go zmniejszyć.

Pozdrawiam
Lech

pawlok
06-01-2010, 20:10
Na jakich krzywych pracuje?


Jak na razie na fabrycznych - nic ustawianiu nie zmieniałem - uruchamiacz kotła twierdził że powinno być OK.
Na razie testuje.
Wogóle jaka jest procedura algorytm miany krzywej w tym kociołku - może ktoś to opiszę łopatologicznie ?

pozdrawiam
Pawlok

pawlok
06-01-2010, 20:17
Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??

Przecież jak zadasz mu określoną temperaturę na sterowniku pokojowym w pomieszczeniu reprezentatywnym to pomieszczenie się nagrzeje i będzie stop dla pieca, odrębna kwestia jak długo owe pomieszczenie się będzie wychładzać.
Swoją drogą bo się jeszcze nie doczytałem celcia i pogodówka po dogrzaniu pomieszczenia do zadanej temperatury - jaki ma próg kolejnego załączenie tzn na jakiej zasadzie pilnuje temperatury ?
Nadmierne różnicowanie temperatur spowoduje że kociołek będzie gonił wyższą temperaturę pracując na maxa - a przeciez po to wchodziliśmy w kondensat by pracował on w niskim zakresie temperatur.
pozdrawiam
Pawlok

cyberbronek
06-01-2010, 21:11
Czesc !!


Zaczalem od tego ze na kotle ustawilem parametr P3 na wartosc 2 czyli : Program Grzanie ZAŁ, Program Podgrz. CWU WYŁ. Ale woda dalej sie podgrzewala.


Zmień P4 na "1"




Czyli w moim przypadku zeby nie grzac CWU rozwiazaniem byloby ustawienie "ksiezyca" przez 24 godz x 7 dni w tygodniu? dobrze rozumiem ?


Na celci w 100% tak - tak miałem gdy nie mieszkałem :-)
pozdrawiam
Pawlok

Zmienilem na kotle P4 na "1", a na sterowniku ustawilem "ksiezyc" przez 7 dni x 24 godz.... ale CWU jak sie grzalo tak sie grzeje dalej. Co ciekawsze woda ma ok. 30-35 stopni i nie wiem skad ta temp. bo na kotle mam ustawione dla CWU 40 stopni a na sterowniku 10 stopni- to sa minimalne wartosci jakie moglem ustawic. Czy ktos moze mi pomoc co powinienem zrobic zeby wylaczyc CWU ????
Poza tym zauwazylem ze nawet jak w pomieszczeniu jest temp. wyzsza niz zadana o ok 3 stopnie kociol dalej sie wlacza...
...i jeszcze jedno pytanie - czy pompa prze mieszaczu powinna chodzic non stop, czy powinna sie wylaczac ?

pozdrawiam

LAMP
06-01-2010, 21:48
Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??

Przecież jak zadasz mu określoną temperaturę na sterowniku pokojowym w pomieszczeniu reprezentatywnym to pomieszczenie się nagrzeje i będzie stop dla pieca, odrębna kwestia jak długo owe pomieszczenie się będzie wychładzać.
Swoją drogą bo się jeszcze nie doczytałem celcia i pogodówka po dogrzaniu pomieszczenia do zadanej temperatury - jaki ma próg kolejnego załączenie tzn na jakiej zasadzie pilnuje temperatury ?
Nadmierne różnicowanie temperatur spowoduje że kociołek będzie gonił wyższą temperaturę pracując na maxa - a przeciez po to wchodziliśmy w kondensat by pracował on w niskim zakresie temperatur.
pozdrawiam
Pawlok

Pytanie było do Krzysztof BB. To co Ty piszesz jest normalną pracą pieca ze sterownikiem. Tyle że on jakoś mgliście coś napisał o wyłączaniu pieca i chciałbym wiedzieć co miał na myśli.

Pozdrawiam
Lech

CitroCerber
07-01-2010, 05:23
Zmienilem na kotle P4 na "1", a na sterowniku ustawilem "ksiezyc" przez 7 dni x 24 godz.... ale CWU jak sie grzalo tak sie grzeje dalej. Co ciekawsze woda ma ok. 30-35 stopni i nie wiem skad ta temp.

no to pozostają jeszcze dwie możliwości:

a) Zawór trójdrogowy nie przełącza się prawidłowo
b) Masz wersję MCR24 S - bez zaworu trójdrogowego

i woda w zasobniku ogrzewa się od obwodu CO.

hycel
07-01-2010, 07:38
Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy??
Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??

Obniżac ale nie więcej niz 2 st C, takie przechłodzone pomieszczenie (ściany) ciężkko potem dogrzać szybko - piec idzie b. długo na wysokiej mocy.
Poza tym jak obniżasz temp to równocześnie pozbawiasz na jakis czas zasilania podłogówki w ciepłą wode (piec nie pracuje aż temp spadnie do zadanej nocnej) i podłoga sie wychładza.
Przynajmniej tak jest u mnie. Najlepiej wychodzi zeby piec szedł b. długo na min. mocy i robił niezbyt długie przerwy - wtedy podłoga jest ciepła, pomieszcz reprezent. jest dogrzane tylko zużycie gazu w moim przypadku rośnie - no i dochodzi problem ze zbyt małymi grzejnikami na takie niskie parametry średnio ok 40C.
Natomiast całkowicei nie sprawdza sie u mnie szybkie dogrzanie wysokim parametrem i częste taktowanie pieca.

Czasy pracy dobieram doświadczalnie parametrami P i I na Celcii

Dokupie czujnik pogodowy jeszcze i popróbuję

Pozdr.

Tomek[/quote]

CitroCerber
07-01-2010, 07:48
Wogóle jaka jest procedura algorytm miany krzywej w tym kociołku - może ktoś to opiszę łopatologicznie ?

pozdrawiam
Pawlok

http://farm5.static.flickr.com/4006/4252763517_a5fa25146e_o.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2736/4253533002_b3fd5316e9_o.jpg

A to jest za mało łopatologiczne? :)

cyberbronek
07-01-2010, 08:05
Zmienilem na kotle P4 na "1", a na sterowniku ustawilem "ksiezyc" przez 7 dni x 24 godz.... ale CWU jak sie grzalo tak sie grzeje dalej. Co ciekawsze woda ma ok. 30-35 stopni i nie wiem skad ta temp.

no to pozostają jeszcze dwie możliwości:

a) Zawór trójdrogowy nie przełącza się prawidłowo
b) Masz wersję MCR24 S - bez zaworu trójdrogowego

i woda w zasobniku ogrzewa się od obwodu CO.

Zamawialem caly zestaw: MCR24T z zasobnikiem. Sprzedawca potwierdzil mi cos takiego :
"Oznaczenie T informuje, że kocioł jest z zaworem przełączającym c.o. na c.w.u.czyli jest przystosowany do współpracy z zasobnikiem. W proponowanych zestawach zawór ten jest w komplecie. "
Czy na kotle moge sprawdzic jaka to jest wersja ?

i jeszcze jedno pytanie do uzytkownikow VS5500 - po otwarciu klapki na panelu pojawia sie informacja jaki jest cykl tzn. ksiezyc/slonce/komfort.
W tym samym rzedzie po prawej stronie jest informacje o przygotowywaniu CWU - kranik lub kranik przekreslony. Czy u Was wyswietla sie aktualny status CWU? ... bo u mnie nic sie nie pokazuje.

CitroCerber
07-01-2010, 08:28
Zamawialem caly zestaw: MCR24T z zasobnikiem. Sprzedawca potwierdzil mi cos takiego :
"Oznaczenie T informuje, że kocioł jest z zaworem przełączającym c.o. na c.w.u.czyli jest przystosowany do współpracy z zasobnikiem. W proponowanych zestawach zawór ten jest w komplecie. "


No to wygląda na to, że jest OK.



Czy na kotle moge sprawdzic jaka to jest wersja ?


Otwierasz pokrywę i:

* Za pompą (po prawej stronie) powinien być widoczny zawór z siłownikiem
* Otwierasz obudowę płyty sterującej i patrzysz na złączkę X5 - powinna mieć podpięte trzy kable idące do w/w siłownika

http://farm5.static.flickr.com/4050/4252821605_c186c9acc4_o.jpg

:)

pawlok
07-01-2010, 08:59
A to jest za mało łopatologiczne? :)

Trochę tak ...widziałem to w instrukcji..
Jak się dobrać do parametrów P27, P28, P29 tzn jak odczytać ich nastawy i potem ewentualnie je zmienić ?? Czy wogóle P27 i P28 są zmienialne ?
Przed chwilą właśnie sprawdziłem i z czasów przez załozeniem pogodówki - miałem ustawiony recznie parametr P1 na 55 czyli prawdopodobnie krzywą w przedziale 0,07-1,0 ?
Właśnie zmniejszyłem go na 40 - czyli prawdopobnie uzyskałem krzywą 0,5 ?
Zaraz spisuje licznik i za parę dni porównam statystyczne zużycie domowe, pobserwuje równiez komfort cieplny w domu ?
Jak do tej pory rozumowałem niższa krzywa jest korzystniejsza dla pracy kondensata ?
pozdrawiam
Pawlok
PS: przy - 7 stopniach na zewnątrrz i temp w domu 21 dogrzaną miałem wodę zasilania na 41 stopni...

CitroCerber
07-01-2010, 09:03
Jak się dobrać do parametrów P27, P28, P29 tzn jak odczytać ich nastawy i potem ewentualnie je zmienić ?? Czy wogóle P27 i P28 są zmienialne ?



Tak - są zmienialne z poziomu menu instalatora. Producent oczywiście zastrzega: "Parametry P17 do dF wolno zmieniać tylko autoryzowanemu instalatorowi." ;)

a jak się dobrać do tego menu jest napisane w "dużej instrukcji" na stronie 54 :)

pawlok
07-01-2010, 09:05
a jak się dobrać do tego menu jest napisane w "dużej instrukcji" na stronie 54 :)

No to muszę to jeszcze raz przeczytać bo nie było to dla mnie zbyt klarowne :-(
Pawlok

CitroCerber
07-01-2010, 09:08
Właśnie zmniejszyłem go na 40 - czyli prawdopobnie uzyskałem krzywą 0,5 ?


Wygląda na to, że tak :)

CitroCerber
07-01-2010, 09:12
muszę to jeszcze raz pzeczytać bo nie było to dla mnie zbyt klarowne :-(



No to tak bardziej łopatologicznie ;)

*Wciskasz przycisk "Enter" i trzymając go wciskasz "R" - Pojawia się "CO" na wyświetlaczu
*Wciskasz "+" aż będzie na wyświetlaczu "12" i naciskasz "Enter"
*Przechodzisz między parametrami używając "+" i "-", wchodzisz do wybranego "Enter" i wychodzisz "R"


Może teraz będzie łatwiej 8)

pawlok
07-01-2010, 09:45
Może teraz będzie łatwiej 8)

Dzięki wielkie!
O to chodziło!
Czyli od 23 XII zamontowania pogodówk kocioł chodził mi na parametrach niedokońca świadomie ustawionych przez moją skromną osobę:
P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 (to stawił uruchamiacz - o czym dokładnie mówi ten parametr - o najniższej temperaturze dla krzywej? - w kotle oczywiśce jest on ustawiany bez minusa))

Po dzisiejszych zmianach mam
P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 czyli instrukcyjną krzywą 0,5.
Poobserwuje jak to się będzie zachowywać.

pozdrawiam
Pawlok

CitroCerber
07-01-2010, 09:54
to stawił uruchamiacz

To są ustawienia standardowe - rozpiska na stronie 53. :D

pawlok
07-01-2010, 10:04
To są ustawienia standardowe - rozpiska na stronie 53. :D

Teraz widzę na stronie 52 u mnie :-)
To tak z ciekawości skoro w nocy bywalo -17 a P29=-15 to jaki to mogło mieć wpływ na prace kotła ?
I cały czas się zastanawiam jak układ celcia-pogodówka- kocioł goni temp ustawioną po jej osiągnieciu tzn jaka jest bezwładność ponownego załączenia kotła?
pozdrawiam
Pawlok

CitroCerber
07-01-2010, 10:10
I cały czas się zastanawiam jak układ celcia-pogodówka- kocioł goni temp ustawioną po jej osiągnieciu tzn jaka jest bezwładność ponownego załączenia kotła?


Nie mam pojęcia, bo u mnie jest zestaw: PT55-pogodówka-kocioł :) i reguluje na razie na podstawie temp. wewnętrznej z "jakimśtamswoim" wewnętrznym algorytmem automatyki wpisanym w PT55

Krzysztof BB
07-01-2010, 15:01
Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb

Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??
Też borykam się z dużym zużyciem i nijak nie potrafię go zmniejszyć.

Pozdrawiam
Lech

Piec gazowy pracujący na GZ50 o wartości opałowej 9 kWh/m3 potrzebuje spalić w zalezności od mocy pewną ilość paliwa zależną od obciążenia w danym okresie czasu.
Tak samo jak samochód jedziesz na małym gazie spokojnie kilometry ubywaja powoli i spalasz umiarkowianie - jedziesz szybko zużywasz więcej paliwa al eprzyjeżdżasz szybciej i potem auto stoi.
Pomiędzy tymi skrajnościami trzeba znaleźć kompromis...

Wróćmy do pieca D eDietrich - jego minimalna moc to 6 kW co oznacza zapotrzebowanie paliwa GZ50 na poziomie ok 0,65 m3/godz. w zalezności od jakości gazu a ta bywa różna przy pracy ciągłej.
Łatwo wiec wyliczyć minimalne dobowe zużcie jest to między 15-16 m3 gazu!
Gdyby piec miał moc minimalną 1 kW i wystarczyło to na ogrzanie układu to spalałbyć ok 0,1 m3/h zakładając sprawmość kotła na poziomie 106% i zużywałbyś 2,5 m3/dobę!

Niestety mamy piec o mocy aż 6kW i to w sytuacji kiedy temperatura powrotu jest odpowiednia jeśli jest ona za niska piec moduluje w górę czyli zwiększa moc do ok 8-10-12 kW w zależności od różnicy TZ/TP.
Oznacza to że kiedy układ jest zimny piec pracuje na większej mocy i z upływem czasu obniża moc moduluje w dół a kiedy stosunek TZ/TP zostanie osiągnięty piec się wyłączy.
Teraz mamy pytanie co wychodzi oszczędniej palić non stop 15 m3/dobę czy przerywać ogrzewanie na powiedzmy 2 godziny całkowicie potem znowu grzać 2 godziny lub może inne odstępy czasowe nie wiem 12/12, 6/6 9/6/9 itd.
Możliwości jest wiele jak już wspomniano wiele zależy od ciepłoty budynku wolniejsze schładzanie umożliwia wydłużenie czasu bezczynności kotła.

Ja jestem na etapie doświadczeń i nie chce tu definitywnie rozstrzygać o wynikach takiego czy innego sposobu grzania. Wiem że znajomi grzeją interwałami a kto ma termostat pokojowy z pewnością też tak grzeje bo termostat daje sygnał do wyłączenia pieca.

Krzysztof BB
07-01-2010, 15:10
Nadmierne różnicowanie temperatur spowoduje że kociołek będzie gonił wyższą temperaturę pracując na maxa - a przeciez po to wchodziliśmy w kondensat by pracował on w niskim zakresie temperatur.
pozdrawiam
Pawlok

Dlaczego ma chodzić na maxa?
Z obserwacji wdzę że tylko w trakcie podgrzewania cwu pracuje na pełnej mocy.
Mam jeszcze MCRa jedynkę z takim wskaźnikiem świeczkowym - Na CO początkowo pracuje na 1/4 płomyczka świeczki a później na samej świeczce co oznacza okolice minimum mocy.
Kiedy włączy się CWU to wskaźnik pokazuje pełny płomień.

Używana moc nie zależzy tylko od temperatury a raczej od stosunku TZ/TP oznacza to że nawet przy TZ=35C piec może używac wyższej mocy i odwrotnie przy 45C i niskim stosunku TZ/TP pracować na mocy minmalnej.

Generalnie im większy stosunek TZ/TP tym bardziej piec moduluje w górę.

pawlok
07-01-2010, 15:30
Dlaczego ma chodzić na maxa?
Używana moc nie zależzy tylko od temperatury a raczej od stosunku TZ/TP oznacza to że nawet przy TZ=35C piec może używac wyższej mocy i odwrotnie przy 45C i niskim stosunku TZ/TP pracować na mocy minmalnej.


No właśnie przecież gdy ostudzimy pomieszczenie o owe 2 stopnie to również temperatura powrotu nam mocno spadnie bo kocioł x czasu nie będzie grzał.Dla zmniejszenia o 1 stopien napewno czas niegrzania będzie krótszy a wie i prawdopodobnie mniejszy spadek temperatury wody powrotu?
Źle rozumuje?

Pawlok

D&R
07-01-2010, 15:45
Czego oczekujesz? Zużzycie gazu zależy tylko i wyłąacznie od potrzeb

Co oznacza tak grzać, żeby piec miał przerwy w pracy?? Obniżać temperatury na noc?? Przecież i tak wtedy musi rano nadgonić. Nie rozumiem, możesz jaśniej??
Też borykam się z dużym zużyciem i nijak nie potrafię go zmniejszyć.

Pozdrawiam
Lech

Piec gazowy pracujący na GZ50 o wartości opałowej 9 kWh/m3 potrzebuje spalić w zalezności od mocy pewną ilość paliwa zależną od obciążenia w danym okresie czasu.
Tak samo jak samochód jedziesz na małym gazie spokojnie kilometry ubywaja powoli i spalasz umiarkowianie - jedziesz szybko zużywasz więcej paliwa al eprzyjeżdżasz szybciej i potem auto stoi.
Pomiędzy tymi skrajnościami trzeba znaleźć kompromis...

Wróćmy do pieca D eDietrich - jego minimalna moc to 6 kW co oznacza zapotrzebowanie paliwa GZ50 na poziomie ok 0,65 m3/godz. w zalezności od jakości gazu a ta bywa różna przy pracy ciągłej.
Łatwo wiec wyliczyć minimalne dobowe zużcie jest to między 15-16 m3 gazu!
Gdyby piec miał moc minimalną 1 kW i wystarczyło to na ogrzanie układu to spalałbyć ok 0,1 m3/h zakładając sprawmość kotła na poziomie 106% i zużywałbyś 2,5 m3/dobę!

Niestety mamy piec o mocy aż 6kW i to w sytuacji kiedy temperatura powrotu jest odpowiednia jeśli jest ona za niska piec moduluje w górę czyli zwiększa moc do ok 8-10-12 kW w zależności od różnicy TZ/TP.
Oznacza to że kiedy układ jest zimny piec pracuje na większej mocy i z upływem czasu obniża moc moduluje w dół a kiedy stosunek TZ/TP zostanie osiągnięty piec się wyłączy.
Teraz mamy pytanie co wychodzi oszczędniej palić non stop 15 m3/dobę czy przerywać ogrzewanie na powiedzmy 2 godziny całkowicie potem znowu grzać 2 godziny lub może inne odstępy czasowe nie wiem 12/12, 6/6 9/6/9 itd.
Możliwości jest wiele jak już wspomniano wiele zależy od ciepłoty budynku wolniejsze schładzanie umożliwia wydłużenie czasu bezczynności kotła.

Ja jestem na etapie doświadczeń i nie chce tu definitywnie rozstrzygać o wynikach takiego czy innego sposobu grzania. Wiem że znajomi grzeją interwałami a kto ma termostat pokojowy z pewnością też tak grzeje bo termostat daje sygnał do wyłączenia pieca.
czuli piec o mocy min 3kw jest ok i za takim trzeba było się rozglądać a nie mcr 24

LAMP
07-01-2010, 19:18
OK Krzysztof BB, wiem wszystko to co łopatologicznie wyjaśniłeś i jest to dla mnie jasne. Napisałeś jedynie wcześniej o przestojach pieca, myślałem więc że masz jakąś cudowną metodę na oszczędzanie tym sposobem :-) Jak dla mnie, przestoje nie są oszczędnością. Zauważyłem, że obniżenie temperatury na noc - czyli zmniejszenie ilości włączeń pieca lub wręcz całkowite jego wyłączenie powoduje i tak dłuższą pracę o poranku. Średnia dobowa wychodzi zbliżona. Od 3 miesięcy eksperymentuję z ustawieniami pieca ze sterownikiem VS5500 Plus, wspomagając się forumowiczami. I nijak nie potrafię zmniejszyć zużycia. Przetrenowałem wiele ustawień krzywych, zmianę innych parametrów i generalnie zużycie było duże lub... jeszcze większe. Przy ostatnich temp -2 do -7 zużywa ok 13-14,5 m3 (220m2 po podłogach, Max29+14cm styro, wełna 30 cm w dachu) i nie jestem z tego zadowolony.
Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest". Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.
Co do mocy minimalnej pieca to już jakiś czas temu stwierdziłem, że jest zdecydowanie przewymiarowany. Mimo, że według projektu zapotrzebowanie budynku na energię wyszło 22kW. Nawet przy mrozach rzędu -20, jakie były niedawno, nie widziałem, aby obroty wentylatora (proporcjonalne do mocy) były wyższe niż 1900 obr/min (oprócz grzania CWU oczywiście - wtedy moc podkręca, ale to osobne zagadnienie). Teraz obroty nie przekraczają 1500 obr/min, zwykle jednak jest to 1300.

Pozdrawiam
Lech

pawlok
07-01-2010, 20:19
czuli piec o mocy min 3kw jest ok i za takim trzeba było się rozglądać a nie mcr 24

A są takowe w cenie MCR?
Bo te jego bodajże 5,6KW modulacji jak szukałem kotła w cale nie było złym wynikiem a raczej dobrym. Dla aktualnie budowanych typowych domów = dobrze zbudowanych pewnie moc max 10-12 kW byłaby wystarczająca.

Pawlok

pawlok
07-01-2010, 20:26
e. Przy ostatnich temp -2 do -7 zużywa ok 13-14,5 m3 (220m2 po podłogach, Max29+14cm styro, wełna 30 cm w dachu) i nie jestem z tego zadowolony.
...
Co do mocy minimalnej pieca to już jakiś czas temu stwierdziłem, że jest zdecydowanie przewymiarowany. Mimo, że według projektu zapotrzebowanie budynku na energię wyszło 22kW.
...
Nawet przy mrozach rzędu -20, jakie były niedawno, nie widziałem, aby obroty wentylatora (proporcjonalne do mocy) były wyższe niż 1900 obr/min (oprócz grzania CWU oczywiście - wtedy moc podkręca, ale to osobne zagadnienie). Teraz obroty nie przekraczają 1500 obr/min, zwykle jednak jest to 1300.
Pozdrawiam
Lech

Zakładając wiedzę z tego wątku że zużycie MCR dla min mocy to ok 0,65m3 - wychodzi że twój kociołek grzeje ok 20 godzin na dobę.
Nie piszesz jaka temperaturę uzyskujesz w domu .
Wysnułbym z tego wniosek że Twój dom szybko traci ciepło - może masz jakieś gigantyczne mostki ?
A te 22kW to co dokładnie ?

pozdrawiam
Pawlok

LAMP
07-01-2010, 20:55
Zakładając wiedzę z tego wątku że zużycie MCR dla min mocy to ok 0,65m3 - wychodzi że twój kociołek grzeje ok 20 godzin na dobę.
Nie piszesz jaka temperaturę uzyskujesz w domu .
Wysnułbym z tego wniosek że Twój dom szybko traci ciepło - może masz jakieś gigantyczne mostki ?
A te 22kW to co dokładnie ?


Temperatura ustawiona 20, czasem "ucieka" do maks. 21. Mam jeden duży mostek, jeden niezbyt duży i 4 gniazdka z których wieje - czekam wiosny żeby to naprawić. Poza tym - pierwszy sezon.
22kW wyliczone przez projektanta instalacji. Tyle że w stosunku do projektu pogrubiłem styropian z 12 na 14 cm i wełnę z 25 na 30. Dodatkowo ograniczam temperaturę na korytarzu - w obliczeniach miało być 20 st. i w pomieszczeniu gospodarczym, którego całkowicie nie grzeję. Nigdy nie spadło poniżej 5-8 st, nawet przy dużym mrozie - w obliczeniach założone 10. Może to kwestia rozległości budynku, raczej nie jest zwarty. A może jednak coś nie tak ze sterownikiem i piecem. Sam nie wiem.
I nurtuje mnie cały czas ten parametr "5" na wyświetlaczu kotła.

Pozdrawiam
Lech

1950
07-01-2010, 21:45
Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest".

najprawdopodobniej masz ograniczoną temperaturę zasilania,
kocioł wygrzewa się do tej temperatury i automatyka każe mu wyłączyć palnik,
a w tym momencie, żeby było w pełni pokryte zapotrzebowanie na ciepło, musiała by być wyższa temperatura zasilania niż ta którą ustaliłeś

Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.

LAMP
07-01-2010, 22:00
Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest".

najprawdopodobniej masz ograniczoną temperaturę zasilania,
kocioł wygrzewa się do tej temperatury i automatyka każe mu wyłączyć palnik,
a w tym momencie, żeby było w pełni pokryte zapotrzebowanie na ciepło, musiała by być wyższa temperatura zasilania niż ta którą ustaliłeś

Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza?? Najczęściej dzieje się tak przy temp na zewnątrz 0 i powyżej. Piec często się włącza - są to tylko obserwacje. Nie wiem jak ustalić faktyczną liczbę załączeń pieca.


Gdzie ograniczoną?? Na piecu czy na sterowniku?? W jaki sposób, które ustawienia. Jeśli do kotła podłączony jest sterownik pełni on chyba funkcję nadrzędną i to jego ustawienia są priorytetowo traktowane. A może się mylę?? Możesz rzucić garść szczegółów??

Pozdrawiam
Lech

PROAT1
07-01-2010, 23:42
P5 oznacza ze masz osiągnięta temp na zasilaniu i przekroczona o 6stopni.

Ja na razie uruchomiłem piec na zasilaniu podłogówki na 25stopni i piec pracuje na minimum ale przy tym minimum i tak przeciaga temp. zasilania o 6stopni. I tak jak osiągnie 31 stopni na zasilaniu to palnik się wyłącza, przechodzi na 3 do 10 minut w tryb 5 a potem w tryb 8 aż woda krążąca ostygnie do 19 stopni i znowu się załącza. Nie mam żadnego jeszcze sterownika. Docelowo będzie sterowanie pogodowe, ale jeszcze sie zastanawiam nad sterownikiem, ponieważ nie trzeba kupować celci, gdyż wystarczy sam czujnik i algorytm pogodowy wbudowany w sterownik pieca i dostępny z poziomu menu instalatora.

Celcie to kupie ewentualnie tylko z powodu łatwego podglądu w parametry pieca z salonu bez potrzeby latania do kotłowni chyba że wymyśle coś lepszego.

Mimo że temp zasilania oscyluje w granicach 19-31 to podłoga praktycznie jest o stałej temp 21 stopni. Mam mcr II BIC z wbudowanym zasobnikiem i na razie jest super. Przestawiłem śrubką tylko na propan i palę z butli do czasu podłączenia GZ50. Zapomniałem tylko ile obrotów w prawo skręciłem do oporu z ustawień fabrycznych i nie wiem jak wrócić do GZ50 :(

CitroCerber
08-01-2010, 05:39
Celcie to kupie ewentualnie tylko z powodu łatwego podglądu w parametry pieca z salonu bez potrzeby latania do kotłowni chyba że wymyśle coś lepszego.



Odpowiedź brzmi PT55 :)


Przestawiłem śrubką tylko na propan i palę z butli do czasu podłączenia GZ50. Zapomniałem tylko ile obrotów w prawo skręciłem do oporu z ustawień fabrycznych i nie wiem jak wrócić do GZ50 :(

tak sobie na oko skręciłeś bez pomiarów spalin???????? Pozostałe parametry zostawiłeś bez zmian?

LAMP
08-01-2010, 06:54
P5 oznacza ze masz osiągnięta temp na zasilaniu i przekroczona o 6stopni.

Ja na razie uruchomiłem piec na zasilaniu podłogówki na 25stopni i piec pracuje na minimum ale przy tym minimum i tak przeciaga temp. zasilania o 6stopni. I tak jak osiągnie 31 stopni na zasilaniu to palnik się wyłącza, przechodzi na 3 do 10 minut w tryb 5 a potem w tryb 8 aż woda krążąca ostygnie do 19 stopni i znowu się załącza. Nie mam żadnego jeszcze sterownika.


Tyle że ja mam sterownik VS5500 Plus podpięty pod piec. I, jak sama nazwa wskazuje, to on powinien chyba sterować piecem.

Pozdrawiam
Lech

CitroCerber
08-01-2010, 07:10
Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy - gdy piec wyłącza się, bardzo często po naciśnięciu "R" pojawia się na wyświetlaczy cyfra "5" - według instrukcji: "Żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu jest". Też tak macie?? Co ten lakoniczny zwrot oznacza??

to oznacza, że sterownik zażądał np temperatury 30 stopni w obiegu i do tylu kocioł nagrzał, a że sterownik nie wysłał jeszcze informacji, że temperatura pomieszczeń została osiągnięta, to kocioł miesza wodę w obiegu przy wyłączonym palniku.

Krzysztof BB
08-01-2010, 07:33
Jeżeli chodzi o wyświetlanie 5 i 8 to u mnie to występuje wówczas kiedy jak tu napisano zadana temperatura zasilania zostaje przekroczona o 6C.
Pytanie dlaczego zostaje przekroczona? U mnie wiem dlaczego - za mały pobór wody z układu w efekcie następuje jej przegrzewanie bo zagrzana w piecu woda nie ma gdzie odpłynąć a płomienia też nie można zmniejszyć. Pewnie czasem musi zadziałać bypass.
Ten zbyt mały pobór mam wtedy kiedy pozamyka mi się kilka pętli na rozdzielaczu (sterowanie wg 6 termostatów). I w tym momencie przydałby się piec o mniejszej mocy albo jakiś bufor dla CO. Na następny sezon pomyślę o czymś takim bo podłogówka ma za małe zapotrzebowanie wody względem wydajności tego pieca.
Inną przyczyną wyświetlenia 5 może być po prostu osiągnięcie min. stosunku TZ/TP a to się dzieje kiedy dom jest nagrzany i układ CO nie oddaje już większych ilości ciepła więc TP jest wysoka.
Nie wiem jak na takie sytuacje reagują różne sterowniki bo póki co ich nie mam ale nie sądzę że zmieną prawa fizyki i obniżą zużycie - jeżeli coś pomogą to może tylko w kwestii właśni optymalizacji przerw w pracy pieca.

PROAT1
08-01-2010, 10:40
Odnośnie tego sterowniczka PT55.

Czy potrzeba dodatkowego czujnika zewnętrznego do pt55, czy tez on wykorzysta czujnik zewnetrzny podłączony do kota?

CitroCerber
08-01-2010, 10:58
Odnośnie tego sterowniczka PT55.

Czy potrzeba dodatkowego czujnika zewnętrznego do pt55, czy tez on wykorzysta czujnik zewnetrzny podłączony do kota?

Wykorzystuje podpięty do kotła. Ma możliwość podpięcia własnego czujnika temp. podłogi, który nadzoruje "wyłączenie awaryjne" w przypadku zbytniego wzrostu temperatury - ale to opcjonalnie.

Depi
08-01-2010, 12:22
Drogie ludzie! :)

Strasznie kombinujecie i przede wszystkim nie czytacie intrukcji. Moze nie jest najlepiej napisana, ale większosc spraw tam jednak jest - łacznie z tym, ile obrotów śruby wymagane jest do przestawienia z propanu na GZ i odwrotnie! Oczywiscie mowie tu o "duzej" instrukcji.

Nie rozumiem tez czemu pakujecie sie w jakies niestandardowe wynalazki - Celcia nie jest az tak droga, zeby z niej rezygnowac.

Ja w tej chwili juz mieszkam i nie mam z kotlem zadnych problemow. Chodzi tak, jak ma chodzic. Jak nie chce podrzewac CWU to daje funkcje ECO i nie jest podgrzewana. Ustawilem sobie nawet program dobowy i wszystko dziala tak, jak trzeba. Celcia jest faktycznie uzyteczna - nie trzeba wlazic do kotlowni no i znacznie wygodniej sie wszystko programuje.

LAMP - To gdzie i jak ustawia sie maks temp zasilania jest tez jak byk w instrukcji. Na sterowniku sie tego chyba nie ustawia, tylko na piecu. I jest to nastawa nadrzedna, zreszta nie moze byc inaczej - wystarczy sprawe przymyslec. Parametr ten liczony jest podczas projektowania instalacji, wiec powinien byc stałą, niezależną od chwilowych zachcianek. Np. rozkład rurek podłogówki od niej zależy.

U mnie w tej chwili T zasilania ustawiona jest na 45st. Caly dom w podlogowce, poza drabinkami w lazienkach, ktore jednak sa po prostu wpiete w rozdzielacze jak zwykle pętle. Układ prosty dzięki temu jak drut. Kocioł choci przez prawie cały czas na mocy 1. Powierzchnia ogrzewana identyczna z Twoja - 220m2, z tym, ze kubatura pewnie sporo większa, bo to wszystko jest "pełnej" wysokości (a nawet więcej, bo salon ma 3,1m). Do tej pory od odpalenia 21 grudnia spalił 340m3 - czyli prawie 19m3/dobe. Ale na razie dom jest jednym wielkim mostkiem termicznym - nieocieplony w 1/3, nieocieplona zelbetowa plyta stropowa wystajaca poza obrys budynku, brak parapetów itp.

Te 22kW to obawiam się, że tzw. projektant wziął se z d... - po prostu zostosowal tę samą metodę, co mój pożal-się-Boże hydraulik: "Panie - liczy się 100W/m2". Jakoś podejrzanie odpowiada to wynikowi działania : 220x100 :)

Mnie wyszło z OZC ok. 8kW, choć to przy przyjęciu działającego rekuperatora (który jeszcze nie działa).

Czyli - owszemm MCR 24 jest zdecydowanie przewymiarowany, ale, jak ktoś już zauważył, trudno dostać coś modulującego niżej w podobnej cenie. Jakoś przeoczyłem tego Junkersa 18 cośtam - chyba moduluje od nieco niższej temp a cenę ma też dobrą. Teraz bym pewnie jego właśnie wziął.

CitroCerber
08-01-2010, 12:26
Nie rozumiem tez czemu pakujecie sie w jakies niestandardowe wynalazki - Celcia nie jest az tak droga, zeby z niej rezygnowac.


PT55 kosztuje 213, najtańsza Celcia 20, którą znalazłem kosztowała 585 - Może dla Ciebie to nie jest wielka różnica w cenie... :P

i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

CitroCerber
08-01-2010, 12:33
Ustawilem sobie nawet program dobowy i wszystko dziala tak, jak trzeba. Celcia jest faktycznie uzyteczna - nie trzeba wlazic do kotlowni no i znacznie wygodniej sie wszystko programuje.


To samo mogę powiedzieć o PT55 :)



Kocioł choci przez prawie cały czas na mocy 1.


U mnie podaje w procentach ;)



Czyli - owszemm MCR 24 jest zdecydowanie przewymiarowany, ale, jak ktoś już zauważył, trudno dostać coś modulującego niżej w podobnej cenie.

Zgadzam się jak najbardziej :)

Depi
08-01-2010, 12:46
[quote=Depi]
i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

Swięty spokój to zły powód? Przy instalacji CO/CWU która kosztuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy te 3 stówy to dla Ciebie faktycznie taka różnica? Nie żartuj. Tobie to PT55 działa, ale inni mają ze swoimi wynalazkami problemy.

Depi
08-01-2010, 12:48
A - przypomniało mi się jeszcze, że reakcję systemu na zmiany temperatury ustawia się parametrami P i D. W Celcii.

CitroCerber
08-01-2010, 12:52
[quote=Depi]
i powiedz mi co takiego oferuje Celcia, że nie miałbym skorzystać z innego znacznie (dla mnie) tańszego rozwiązania? :wink:

Swięty spokój to zły powód? Przy instalacji CO/CWU która kosztuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy te 3 stówy to dla Ciebie faktycznie taka różnica? Nie żartuj. Tobie to PT55 działa, ale inni mają ze swoimi wynalazkami problemy.

Chodziło o opcje, które oferuje Celcia a nie posiada ich inny sterownik z interfejsem OpenTherm.

Po to DeDietrich zrobił interface zgodny z Opentherm żeby działało wszystko co jest z tym protokołem zgodne :) No i właśnie dlatego wybór trafił na PT55 a nie inny wybajerzony sterownik, który nie potrafi wytłumaczyć palnikowi ile ma modulować :)

Moja instalacja nie kosztowała kilkunastu tysięcy - została dobrana optymalnie na podstawie obliczeń (a nie jak to czasami w PL bywa - "z bańki") a materiały wybrane dobrej jakości i bez zbytnich szaleństw. Mam w całym domu podłogówkę i jestem bardzo zadowolony. 8)

Depi
08-01-2010, 12:56
Daj spokój - to ile kosztowała, jak sam piec kosztuje kilka tys (juz nie pamiętam ile, ale chyba z 5). No może jak masz małą instalację - i robiłeś wszystko sam to się w 10 zmieścisz.

Piec, komin, zest. przyłączeniowy, rodzielacze, rury (1 km - to już ponad 3 tys), złączki, robocizna tego debila - zbierze się.

CitroCerber
08-01-2010, 13:03
Daj spokój - to ile kosztowała, jak sam piec kosztuje kilka tys (juz nie pamiętam ile, ale chyba z 5). No może jak masz małą instalację - i robiłeś wszystko sam to się w 10 zmieścisz.

Piec, komin, zest. przyłączeniowy, rodzielacze, rury (1 km - to już ponad 3 tys), złączki, robocizna tego debila - zbierze się.

Kocioł - 3300zł
Komin - Zestaw De Dietrich nr DY 678 - 380zł
+ Rura DY 653 60/100 L=1000mm - 180zł
czujnik CWU - 100zł
Zasobnik BS2S 200L - 1400zł
czujnik temp. zewn - 2zł ;)
Rozdzielacze - jakieś 600zł
Pompa, TZM, ZZ, rurki - to jakieś 2000-3000zł - dokładnie nie pamiętam

Robocizna własna, Obliczenia OVENTROP ;)

i tyle :)

PROAT1
08-01-2010, 13:31
Depi ale o co chodzi, przecież żyjemy w wolnym kraju. Każdy dobiera sterownik wg własnych potrzeb.

Mi celcia nie pasuje tylko z jednego powodu: ponieważ mam wersje mcr BIC z wbudowanym zasobnikiem, to są tam 2 pompki obiegowe i chciałbym aby sterownik pokazywał stan ich pracy. Niestety celcia monitoruje tylko pompke do CO a pompki mieszającej przez zbiornik nie i dlatego poszukam czegoś innego. Jeżeli PT55 to zaoferuje to go wezme.

Co do powrotu z propanu na GZ50, to w mojej dużej instrukcji tego nie ma ale znalazłem już w dużej instrukcji zwykłych MCR'ów.

pawlok
08-01-2010, 13:33
A - przypomniało mi się jeszcze, że reakcję systemu na zmiany temperatury ustawia się parametrami P i D. W Celcii.

Możesz konkretniej to opisać ?
pozdrawiam
Palwok

PROAT1
08-01-2010, 13:42
P - wzmocnienie
D - stała różniczkowania

http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

Depi
08-01-2010, 13:57
Robocizna własna,

No i wszystko jasne :)

Z ciekawości - ile masz mb rurek?

Depi
08-01-2010, 13:59
Depi ale o co chodzi, przecież żyjemy w wolnym kraju. Każdy dobiera sterownik wg własnych potrzeb.

O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :) Powinienem testowo kupić sobie też tego PT55 i posprawdzać, który lepszy :)

Depi
08-01-2010, 14:04
Możesz konkretniej to opisać ?


Sam na razie zostawiłem na nastawach fabrycznych, więc niewiele mogę powiedzieć. Przy reguacji pokojowej (pogodówkę wyłączyłem, bo cośtam i na razie nie mam motywacji by włączać) histereza właściwie nie występuje - największe odstępstwo od temperatury zadanej jako stwierdziłem, to jakieś 0,5 st. Czyli reakcja kotła jest adekwatna do zmieniających się warunków.

Generalnie P i D regulują na ile gwałtownie ma piec reagować na zmianę zapotrzebowania na ciepło - czy łagodnie zaczynać i łagodnie dochodzić do temp. zadanej, czy dawać ostro do przodu a potem gwałtownie stop.

PROAT1
08-01-2010, 14:29
W telegraficznym skrócie:

P - wzmocnienie proporcjonalne.

Jeżeli zadaną temp masz 21, a w domu 20, to przy wzmocnieniu 1 temperatura zasilania powinna wzrosnąć o 1 stopień w stosunku do obecnej natychmiast.

I - całkowanie

Jeżeli zadana temp masz 21, a w domu 21 to przy wzmocnieniu 1 i stałej całkowania 20s, temperatura zasilania powinna wzrosnąć w stosunku do obecnej w czasie 20 sekund.

D - różniczkowanie

Stała różniczkowania ma wpływ na zmianę temp zasilania kotła w stosunku do tempa zmian temperatury w pokoju. Im szybciej temp w domu spada (różniczka) tym większy udział parametru D mającego wpływ na temp zasilania. Jeżeli temp w domu spada w tempie 1 stopień na minute to piec zwiększa temp zasilania o np 1 stopień, ale jak tempo spadku jest 2 stopnie na minute to piec adekwatnie zwiększa temp zasilania o 2 stopnie.

Generalnie regulator PID jest fajnym wynalazkiem pod warunkiem prawidłowego ustawienia parametrów. Można spokojnie prace magisterską napisać o PID'zie.

CitroCerber
08-01-2010, 16:38
Powinienem testowo kupić sobie też tego PT55 i posprawdzać, który lepszy :)

To poczytaj sobie instrukcję - zobaczysz co PT55 może a czego nie ;)

http://www.elektrobock.cz/file.php?id=191

jedna uwaga: instrukcja po polsku jest do starszej wersji, w nowszej jest kilka zmian w menu i więcej krzywych grzania - zamiast 35 jest ich 60 :lol:

CitroCerber
08-01-2010, 16:48
No i wszystko jasne :)


:D



Z ciekawości - ile masz mb rurek?

390m przy 75m2 podłogi ogrzewanej (odstęp rurek 200mm w pokojach, 250 w korytarzu i wiatrołapie, 150mm w łazience, kuchni i jadalni) - to jest tylko parter, poddasze będzie robione później - na razie jest nieużywane. Oczywiście też samemu, bo była to naprawdę niezła frajda.

W sumie muszę stwierdzić, że TZM i zawór upustowy różnicy ciśnień właściwie nie są potrzebne przy takich możliwościach ustawień jakie daje kocioł - ale kupowane to było gdy jeszcze do końca nie wiedziałem jaki piec kupię (decyzja była "formowana" przez prawie cztery miesiące ;) ).

LAMP
08-01-2010, 16:52
LAMP - To gdzie i jak ustawia sie maks temp zasilania jest tez jak byk w instrukcji. Na sterowniku sie tego chyba nie ustawia, tylko na piecu. I jest to nastawa nadrzedna, zreszta nie moze byc inaczej - wystarczy sprawe przymyslec. Parametr ten liczony jest podczas projektowania instalacji, wiec powinien byc stałą, niezależną od chwilowych zachcianek. Np. rozkład rurek podłogówki od niej zależy.


Drogi człowieku
Z całym szacunkiem, ale nie jest nigdzie napisane, że ustawienia kotła są nadrzędnej. Może moje przemyślenia w tym temacie nie są najwyższych lotów, gdyby były nie zadawałbym tych pytań. Generalnie trudno uzyskać jest jakąś wiedzę. Instrukcja do kotła może i jest wyraźnie napisana, ale do sterownika - koszmar. Sucha treść, kilka drobnych błędów, ani słowa o ekonomii, brak pewnych informacji czy też wytłumaczenia zagadnień. Co więcej - DeDietrich chyba wręcz zaleca sterownik który posiadam do kotła MCR24. Sieć instalatorów też daje wiele do życzenia. Ten, który był na pierwszym uruchomieniu wręcz się przyznał, ze pierwszy raz na oczy widzi ten sterownik. Miał kłopoty z poprawnym podłączeniem go z kotłem.
Na forum, gdy ktoś zadaje konkretne pytania, trudno uzyskać jest konkretną odpowiedź. Sam piszesz "na sterowniku tego się CHYBA nie ustawia". Generalnie jak drążę temat to otrzymuję odpowiedzi w których najwięcej jest wyrazów "może, chyba, prawdopodobnie"... itp. Wkurza mnie, że nie mam wiedzy i nie mam jej skąd pozyskać! Gdyby chociaż ktoś zasugerował, na co zwracać uwagę, które ustawienia na kotle a które w sterowniku w jakim stopniu wpływają na ekonomię czy też komfort - oprócz tych podstawowych oczywiście. Ale brak jest skądkolwiek jakichkolwiek głębszych informacji. Może niektórym wystarcza to, że kocioł chodzi i w domu jest ciepło. Dla mnie to mało. Przepraszam za te wynurzenia...

Pozdrawiam
Lech

pawlok
08-01-2010, 17:21
Instrukcja do kotła może i jest wyraźnie napisana, ale do sterownika - koszmar. Sucha treść, kilka drobnych błędów, ani słowa o ekonomii, brak pewnych informacji czy też wytłumaczenia zagadnień. Co więcej - DeDietrich chyba wręcz zaleca sterownik który posiadam do kotła MCR24. Sieć instalatorów też daje wiele do życzenia. Ten, który był na pierwszym uruchomieniu wręcz się przyznał, ze pierwszy raz na oczy widzi ten sterownik. Miał kłopoty z poprawnym podłączeniem go z kotłem.
Na forum, gdy ktoś zadaje konkretne pytania, trudno uzyskać jest konkretną odpowiedź.
Lech

Myśle że w tej duskusji wszyscy sobie pomagamy!
Ja akurat na serwisanta oraz zaproponowane rozwiązanie czyli pogodówka +celcia nienarzekam - choć instrukcje uważam za nieczytelne.
Co do Twojego przypadku nie napisze na pewno ale gdybam z tej dyskusji że masz parametr P1 (temp zasilania) ustawioną za nisko (czyli zmniejszona krzywa grzewczą) - wczoraj dzięki pomocy forowicza z tej duskusji sam ją właśnie obniżyłem na wnioski czas przyjdzie pewnie w niedziele...
Przeanalizuj mozę tą cześć wątku posprawdzaj ustawienie P1,27,28,29.
Sam do wczoraj myślałem że sterownik pokojowy z pogodówką wszystko regulują - a okazuję się że jednak nastawy na kotle są ważne.
pozdrawiam
Pawlok
PS: no i wżyciu nie potrzebujesz 22Kw przy tak ocieplonym domu - licząc z kapelusza 50W/m2 masz 11KW. U siebie przy ok 180m2 kocioł prawie cały czas pracuje na min mocy przy temperaturach ostatnio ciągle ujemnych w Wielkopolsce.

pawlok
08-01-2010, 17:29
Generalnie regulator PID jest fajnym wynalazkiem pod warunkiem prawidłowego ustawienia parametrów. Można spokojnie prace magisterską napisać o PID'zie.

Cholera najlepsze ze kiedys z tego egzamin miałem - ba poprawke z automatyki teoretycznej - tylko nam to wykladali na przykladzie jakis sprezyn i innych glupot :-)
A to takie pozyteczne bywa :-)
pozdrawian i dzięki za rozjaśnienie teoretyczne
Pawlok

hycel
08-01-2010, 18:09
Sam do wczoraj myślałem że sterownik pokojowy z pogodówką wszystko regulują - a okazuję się że jednak nastawy na kotle są ważne.
pozdrawiam
Pawlok


To majac celcie krzywa ustawia sie na niej czy na kotle a może tu i tu ???

hycel
08-01-2010, 18:15
Komin - Zestaw De Dietrich nr DY 678 - 380zł
+ Rura DY 653 60/100 L=1000mm - 180zł
czujnik CWU - 100zł
Zasobnik BS2S 200L - 1400zł
czujnik temp. zewn - 2zł ;)
Rozdzielacze - jakieś 600zł


mozesz zdradzić coś więcej jak zrobiłeś ten czujnik w takiej cenie ???

CitroCerber
08-01-2010, 21:26
mozesz zdradzić coś więcej jak zrobiłeś ten czujnik w takiej cenie ???

Jak tylko zakończę testy i upewnię się, że w całym przedziale temperatur pokazuje wartość zbliżoną do rzeczywistej :)

CitroCerber
08-01-2010, 21:37
O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :)

Jakbym miał możliwość, to z chęcią zainstalowałbym iSense Remehy - bardziej mi się podoba jego obsługa niż Celcia 20 ale niestety w Polsce jest niedostępny a nie chcę się wpakować w to, że kupię i okaże się, że dostałem wersję holenderską zamiast międzynarodowej :)

a iSense wygląda tak:
http://www.aquaforma.co.uk/images/isense-heating-installation.jpg

:)

hycel
09-01-2010, 07:47
O nic - ja tylko uważam, że dla świętego spokoju (czyli świadomości, że nasz drogi nowy sprzęt będzie działał jak nalezy), warto dorzucić te 3 stówki. Ale to tylko moja subiektywna opinia :)

Jakbym miał możliwość, to z chęcią zainstalowałbym iSense Remehy - bardziej mi się podoba jego obsługa niż Celcia 20 ale niestety w Polsce jest niedostępny a nie chcę się wpakować w to, że kupię i okaże się, że dostałem wersję holenderską zamiast międzynarodowej :)

a iSense wygląda tak:
http://www.aquaforma.co.uk/images/isense-heating-installation.jpg

:)

I kosztuje tyle co Celcia 20 :)

Michal_Maciejewski
09-01-2010, 19:22
Witam!

Narazie mam gołego MCR II 24 T (bez pogodówki, a auraton 2020 TX+ w naprawie - zepsuł się zanim zkończyłem instalację).
Do tego zasobnik 200L, trochę podłogówki z termostatem i pompą i kominek z płaszczem wodnym.

1. Chciałem sprawdzić jak działa goły piec bez sterowania po tym jak podłączyli mi gaz. Obojętnie jaką ustawiłem temperature zasilania (P1), temperatura powrotu (t2) była ~8 st. mniejsza i piec się nie wyłącza. Chodzi 24h zjadając ~13m3 gazu (w dzien zasilanie 50st, a w nocy 40st). To jest normalne?
Instalator mówi że tak i dopiero Auraton pozwoli mi wyłączać piec (oszczedzać gaz) jak temp w pomieszczeniu reprezentatywnym osiągnie zadaną temp.

2. Mam czujnik pogodowy, ale Instalator mówi że nie pójdzie z moim Auratonem. Wydaje mi się że to prawda, ale proszę potwierdzcie. Teraz są 2 opcje:
A) czujnik pogodowy + Celsia
B) tylko Auraton
Która opcja lepsza? A) to pewnie mniejsze zużycie gazu ale duży koszt sterownika i bardziej skomplikowane sterowanie. B) Poleca Instalator twierdząc, że oszczędności na pogodówce nie będą duże, a biorąc pod uwagę że mam kominek z pw Auraton styknie.

CitroCerber
09-01-2010, 19:30
I kosztuje tyle co Celcia 20 :)

120 euro, więc troszkę mniej ;)

CitroCerber
09-01-2010, 19:36
Obojętnie jaką ustawiłem temperature zasilania (P1), temperatura powrotu (t2) była ~8 st. mniejsza i piec się nie wyłącza.


Nie widzę związku - piec nagrzewa do temperatury, którą ustawiłeś i to jest temperatura zasilania a nie powrotu.


Auraton styknie.

Auraton to zwykły trochę bardziej zaawansowany termostat, który nie ma możliwości sterowania modulacją kotła - to samo byś osiągnął mając zwykły termostat mechaniczny ;)

Michal_Maciejewski
09-01-2010, 22:36
Nie widzę związku - piec nagrzewa do temperatury, którą ustawiłeś i to jest temperatura zasilania a nie powrotu.


No nie. Ustawiam P1 na 50 stopni i po 10 minutach je mam (t1), ale piec się nie wyłącza bo zrobi to jak t2 (temp. powrotu) będzie +- taka jak t1 (temp. zasilania). To tak na moje. Niestety u mnie t2 nie dogania t1 i piec się nie wyłącza. WTF? Piec chodzi w kółko (tryb 3).


Auraton to zwykły trochę bardziej zaawansowany termostat, który nie ma możliwości sterowania modulacją kotła - to samo byś osiągnął mając zwykły termostat mechaniczny ;)

Jasna sprawa. Pogodówka rzeczywiście pozwoli oszczędzić?

PROAT1
10-01-2010, 00:14
Podoba mi się ten iSense.

Tu jest pełny manual:

http://nl.remeha.com/fileadmin/user_upload/Technische%20Informatie/iSense_Servicehandleidingen_Multilingual/120666-110209_iSense_Installation_service_manual_EN.pdf

Teraz tylko pozostaje go gdzieś kupić i potestować.


mozesz zdradzić coś więcej jak zrobiłeś ten czujnik w takiej cenie ???

Podejrzewam że to jest to :D

http://www.allegro.pl/item881061369_termistor_ntc_470_ohm_przy_25st_max_ temp_125st_c.html

CitroCerber
10-01-2010, 05:04
Podoba mi się ten iSense.

Tu jest pełny manual:


Wiem - mam go wydrukowanego. Jakby szło go kupić w PL to pewnie bym go kupił :)



Podejrzewam że to jest to :D

http://www.allegro.pl/item881061369_termistor_ntc_470_ohm_przy_25st_max_ temp_125st_c.html


No niezupełnie to ;)

CitroCerber
10-01-2010, 05:26
No nie. Ustawiam P1 na 50 stopni i po 10 minutach je mam (t1), ale piec się nie wyłącza bo zrobi to jak t2 (temp. powrotu) będzie +- taka jak t1 (temp. zasilania). To tak na moje. Niestety u mnie t2 nie dogania t1 i piec się nie wyłącza. WTF? Piec chodzi w kółko (tryb 3).


chyba w kółko to niezupełnie - pewnie ma też okresy trybu "8" ;) Ustaw parametr P6=1 to będzie łatwiej Ci obserwować.



Jasna sprawa. Pogodówka rzeczywiście pozwoli oszczędzić?

Wydaje mi się, że tak - kwestia dobrania odpowiedniej krzywej

Michal_Maciejewski
10-01-2010, 11:08
chyba w kółko to niezupełnie - pewnie ma też okresy trybu "8" ;) Ustaw parametr P6=1 to będzie łatwiej Ci obserwować.


Nie musze ustawiać P6=1 bo pracę pieca sygnalizuje symbol ".."
Poważnie, chodzi non-stop. Ile musi wynosić t1-t2 aby piec się wyłączył (przeszedł w tryb8)? Da się ustawić jaka ma być ta różnica?
U mnie wynosi jakieś +-8 st w zależności od ustawionej wartości P1. Ustawiam np P1=50 i T3=43 i tak przez kilka godzin - T3 nie rośnie, tak jakby w układzie była strata ciepła której nie da się "przebic".

How about that? :)

CitroCerber
10-01-2010, 11:20
Nie musze ustawiać P6=1 bo pracę pieca sygnalizuje symbol ".."


ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)



Poważnie, chodzi non-stop. Ile musi wynosić t1-t2 aby piec się wyłączył (przeszedł w tryb8)? Da się ustawić jaka ma być ta różnica?


Niestety nie da się ustawić - są ustawienia ale dla CWU a nie CO. Piec pilnuje temperatury na wylocie - powrót go nie interesuje i jego wartości używa właściwie do stwierdzenia czy obwód działa (jeśli za szybko rośnie na zasilaniu w stosunku do powrotu to się wyłącza)

Spróbuj jeszcze zmienić prędkość pompy na wyższą i zobacz jak wtedy z różnicą temperatur i wyłączaniem kotła - P21=1, ewentualnie poeksperymentuj z długością czasu wybiegu pompy po grzaniu - parametr 22

pawlok
10-01-2010, 12:32
Po dzisiejszych zmianach mam
P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 czyli instrukcyjną krzywą 0,5.
Poobserwuje jak to się będzie zachowywać.
Pawlok

Po trzech dobach zużycie na dobę 8,99m3 - przy temperaturach wyższych w Wielkopolsce (np ostatnia doba -4 w dzień i w nocy) choć były/są silne wiatry.
W związku z tym zmiana ustawień:
P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 czyli ok 0,6.
Póki co dla ustawień mam takie wyniki choć wiadomo że że są to porównania doświadczalne nieobiektywne/amatorskie gdyż cały czas nie ma takich samych warunków atmosferycznych
1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3
2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3

pozdrawiam
Pawlok

hycel
10-01-2010, 13:18
Po dzisiejszych zmianach mam
P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 czyli instrukcyjną krzywą 0,5.
Poobserwuje jak to się będzie zachowywać.
Pawlok

Po trzech dobach zużycie na dobę 8,99m3 - przy temperaturach wyższych w Wielkopolsce (np ostatnia doba -4 w dzień i w nocy) choć były/są silne wiatry.
W związku z tym zmiana ustawień:
P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 czyli ok 0,6.
Póki co dla ustawień mam takie wyniki choć wiadomo że że są to porównania doświadczalne nieobiektywne/amatorskie gdyż cały czas nie ma takich samych warunków atmosferycznych
1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3
2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3

pozdrawiam
Pawlok

A powiedz, masz przewymiarowane grzejniki do zasialnia tak niskimi temperaturami np. 40 0C ??

I czy ustawiasz krzywa na piecu tylko czy na celcii też ??

Michal_Maciejewski
10-01-2010, 14:51
[quote=Michal_Maciejewski]
ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)

Nie. Przy "8" jest "." (1 kropka).

U was jakie są różnice między t1 i t2?

robert8888
10-01-2010, 19:40
[quote=Michal_Maciejewski]
ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)

Nie. Przy "8" jest "." (1 kropka).

U was jakie są różnice między t1 i t2?
u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini. dom tak po podłodze około 200 m kw., podłogówki około 80 m kw, 10 grzejników, 2 łazienkowe, ocieplenie 12 cm styropian, 25 - 30 wełna. Temperatura zasilenia ustawiona na 40 stopni. W domu 21,5.

LAMP
10-01-2010, 20:05
Ludziska drogie. Uświadomcie mnie jeszcze: posiadam sterownik VS5500 Plus, jak się mają parametry ustawiane na kotle P27, P28, P29 do współpracy z tym sterownikiem. Parametry te odpowiadają za krzywą grzewczą. Krzywą mogę również ustawiać na samym sterowniku. Które z wartości są nadrzędne??
Pozdrawiam
Lech

pawlok
10-01-2010, 20:22
A powiedz, masz przewymiarowane grzejniki do zasialnia tak niskimi temperaturami np. 40 0C ??
I czy ustawiasz krzywa na piecu tylko czy na celcii też ??

Tak grzejniki ma przewymiarowane - np 4 sztuki c33 :-)
Robiłem instalacje pod kondensat:-)
Krzywą ustawiałem na kotle zgodnie poradami z dyskusji w tym wątku z CitroCerbera (wielkei dzięki) - nie doczytałem się jeszcze czy na celci mogę nastawiać krzywą .
Obserwuje że po zwiększeniu P1 do 45 dziś kocioł przy -9 dogrzał temp zasilania do 41 stopni...
Celcia u mnie służy tylko do obniżania temp zadanej do 20,4 gdy śpimy nie ma nas w domu - z racji trybu życia/pracy funkcja programowania tygodniowego jest dla mnie zbędna.
Pawlok

pawlok
10-01-2010, 20:26
u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini.

Hmm o co wam chodzi z tą różnicą 8 stopni ? Jja obserwuje że kociołek dąży do zrównowazenai temp zasilania i powrotu - mam wrażenie ze celcia z pogódowka jakoś tak korelują by to zrównanie nastąpiło w momencie uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym.
pozdrawiam
Pawlok

Michal_Maciejewski
10-01-2010, 21:02
u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini. dom tak po podłodze około 200 m kw., podłogówki około 80 m kw, 10 grzejników, 2 łazienkowe, ocieplenie 12 cm styropian, 25 - 30 wełna. Temperatura zasilenia ustawiona na 40 stopni. W domu 21,5.

Rozumiem że masz jakies sterowanie które wyłącza piec w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu (np. 21,5), czy tak?

Bo gdybyś nie miał, piec chodził by w kółko nie mogąc dogonić t1 (strata na powrocie 7-8 st). Czy tak? Tak jest teraz u mnie...

Michal_Maciejewski
10-01-2010, 21:11
u mnie różnica pomiedzy tem zasilenia a powortu to 7, 8 stopini.

Hmm o co wam chodzi z tą różnicą 8 stopni ? Jja obserwuje że kociołek dąży do zrównowazenai temp zasilania i powrotu - mam wrażenie ze celcia z pogódowka jakoś tak korelują by to zrównanie nastąpiło w momencie uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym.
pozdrawiam
Pawlok

Może i tak, ale ja mam goły piec i za nic w świecie (nawet po kilku godzinach grzania) nie może zrównoważyć t1 i t2 (różnica t1-t2 jest stała i wynosi ~8st.) i nie wyłącza pieca.
Zastanawiam się poprostu czy to jest normalne w przypadku pieca bez ŻADNEGO sterowania. Huh?

Zakładam że jak już wróci Auraton to ustawie na zasilaniu temp. X która pozwoli mi osiągnąć w pomieszczeniu temp. Y, a Auraton wyłączy piec w tym momencie. Zaletą posiadania pogodówki+Celsia byłoby dodatkowo sterowanie P1 w zależności od temp. zewnętrznej co pozowoli na jakieś oszczędności w zużyciu gazu.
Dobrze zakładam?

CitroCerber
11-01-2010, 05:05
ale przy "8" chyba też są 2 kropki... Nie pamiętam bo mam ustawione, że wyświetla cały czas :)

Nie. Przy "8" jest "." (1 kropka).

Aha - to OK :)




U was jakie są różnice między t1 i t2?

około 10 stopni przez większość czasu (ale ja mam sterownik ;) )

Krzysztof BB
11-01-2010, 10:24
Może i tak, ale ja mam goły piec i za nic w świecie (nawet po kilku godzinach grzania) nie może zrównoważyć t1 i t2 (różnica t1-t2 jest stała i wynosi ~8st.) i nie wyłącza pieca.

Dopóki układ nie jest nagrzany dopóty piec grzeje.
Kiedy nagrzeje się dom grzejniki będą oddawać mniej ciepła wtedy wzrośnie też TP i TZ i piec się wyłączy po przekroczeniu zadanej TZ o 6C do czasu aż znowu woda przestygnie i ponownie się załączy.
U Ciebie takie wyłączenie musi następować bo inaczej spaliłbyś min. 15m3 gazu. Nagrzewanie domu kosztuje dużo po prostu potem zużycie spada.

Zastanawiam się poprostu czy to jest normalne w przypadku pieca bez ŻADNEGO sterowania. Huh?

To jest normalne musisz mieć mocno ciepłochłonny układ - akumulacja ścian? albo grzejniki o zbyt niskiej mocy i niedogrzewasz pomieszczeń

Zakładam że jak już wróci Auraton to ustawie na zasilaniu temp. X która pozwoli mi osiągnąć w pomieszczeniu temp. Y, a Auraton wyłączy piec w tym momencie. Zaletą posiadania pogodówki+Celsia byłoby dodatkowo sterowanie P1 w zależności od temp. zewnętrznej co pozowoli na jakieś oszczędności w zużyciu gazu.
Dobrze zakładam?

Żaden Auraton czy inny elektroniczny badziew nie spowoduje, że osiągniesz prawidłową temperaturę - najważniejszy jest dobry układ CO!
Mam tu na myśli prawidłowo dobraną moc grzejną do danego budynku właściwe obiegi równomiernie pracujące z odpowiednimi przepływami.
Oczywiście należy zminimalizować przede wszystkim straty ciepła z budynku inaczej ogrzewasz przyrodę.

pawlok
11-01-2010, 11:19
wtedy wzrośnie też TP i TZ i piec się wyłączy po przekroczeniu zadanej TZ o 6C do czasu aż znowu woda przestygnie i ponownie się załączy..

Tak pracuje kocioł bez sterowania ?
Sprawdza tylko temp zasilania?
Wydaje mi się że pierwszy weekend odpalenia kotła bez sterowników, gdy dałem mu na zasilaniu 35 stopni i prace ciągłą - to też dochodziło do zrównoważenia temp zasilania i powrotu - był to pađziernik i widmo pierwszych mrozów, mając poddasze w fazie ocieplania załączyłem grzanie by nic złego się nie stało z co.
pozdrawiam
Pawlok

robert8888
11-01-2010, 20:24
Rozumiem że masz jakies sterowanie które wyłącza piec w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu (np. 21,5), czy tak?

Bo gdybyś nie miał, piec chodził by w kółko nie mogąc dogonić t1 (strata na powrocie 7-8 st). Czy tak? Tak jest teraz u mnie...[/quote]
Puki co nie mam sterowania. Piec, że tak powiem golas :) Dziś byłem w sklepie co by zakupić jakiś sterownik dodatkowy, ale jakoś nie potrafili mi doradzić i nie kupiłem. Tak z ciekawości spojrzałem na zużycie gazu - wyszło ze za 5 dni piec zużył średnio 13,5 m sześciennego gazu na dobę (w tym ciepła woda, kuchnia i ogrzewanie). Ciekawi mnie jakie byłoby zużycie z tym dodatowym sterownikiem. Aha dom dopiero co zamieszkały po wybudowaniu - grzeję od grudnia. Pozdrawiam

Krzysztof BB
12-01-2010, 08:49
wtedy wzrośnie też TP i TZ i piec się wyłączy po przekroczeniu zadanej TZ o 6C do czasu aż znowu woda przestygnie i ponownie się załączy..

Tak pracuje kocioł bez sterowania ?
Sprawdza tylko temp zasilania?

Piec nic nie sprawdza reaguje tylko na czujniki TZ i TP jeśli np przyrost TP będzie szybszy niż "ileś tam" też się wyłączy wzrost TZ jest konsekwencją wzrostu TP po prostu cieplejsza woda ogrzewa się szybciej i do wyższej temperatury więc piec się zatrzymuje po przyroście pow. 6C.
Od stosunku TZ/TP zależy modulacja pieca i nie potrzeba do tego żadnego sterownika

Wydaje mi się że pierwszy weekend odpalenia kotła bez sterowników, gdy dałem mu na zasilaniu 35 stopni i prace ciągłą - to też dochodziło do zrównoważenia temp zasilania i powrotu - był to paðziernik i widmo pierwszych mrozów, mając poddasze w fazie ocieplania załączyłem grzanie by nic złego się nie stało z co.
pozdrawiam
Pawlok

Praca ciągła z początku zawsze wystapi bo dom się rozgrzewa a kiedy dom się nagrzeje TP się też podniesie.
Czas nagrzewania domu zalezy od mocy układu, zdolności akumulacyjnych murów, kubatury i regulacji układu CO.
Jeśli nie dochodzi do zatrzymań pieca i jeśli chce się zmniejszyć zużycie gazu to należy zmniejszyć przepływ wody w układzie CO - za szybko pędząca woda nagrzewa się mniej i oddaje mniej ciepła.
Inną przyczyną może być za niska TZ w stosunku do mocy układu wówczas piec grzeje i grzeje a nagrzać nie może np kiedy dom jest niedocieplonyi może też tak być.

Krzysztof BB
12-01-2010, 09:13
Rozumiem że masz jakies sterowanie które wyłącza piec w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu (np. 21,5), czy tak?


Jeżeli o mnie chodzi to nie mam sterowania - owszem mam termostaty ale ich rola ogranicza się do odcięcia jedynie uzaleznionej pętli obiegu w przypadku przegrzania np z powodu kominka.
Normalnie staram się dostroić temperaturę pomieszczenia dobierając krzywą grzania na pogodówce i wartość przepływu w danej pętli.

Bo gdybyś nie miał, piec chodził by w kółko nie mogąc dogonić t1 (strata na powrocie 7-8 st). Czy tak? Tak jest teraz u mnie...

Nie chodzi w kółko bo mam zawór 3d z pogodówką i siłownikiem ten ma zadaną krzywą grzewcząa np 0,6 która "wylicza" ,że teraz ma na zewnątrz -6C więc TZ powinno być np 32C i siłownik tak kręci zaworem aby to 32 na zasilaniu było.
Przy tym układzie wewnątrz musi być dobra temperatura no a jeśli nie jest jest np za zimno to podnosze krzywą grzewczą np na 0,8 a jesli byłoby za ciepło to obniżam na 0,5 i czekam kilka godzin na rezultat.

W wyniku tego przymykania zaworu piec ma nadprodukcję ciepłej wody wzrasta TP i się wyłącza do czasu aż pompa lub pompy nie wyciągną z niego tej ciepłej wody.
Występuje tu takie grzanie impulsowe zaleta to stabilna temperatura wylewek i oszczędność gazu a wadą jest taktowanie pieca.
Jeśli chcesz sterować z 1 pomieszczenia to owszem osiągniesz zadane 21C co wyłączy piec ale wóczas nie grzejesz innych pomieszczeń gdzie możesz mieć za zimno. Do tego wystapi jakaś tam histereza i przestygnięcie wylewek co z kolei powoduje wyższą modulację pieca po odpaleniu do czasu ponownego podgrzania wody w układzie a to przy podłogówce jest wadąa z kolei przy grzejnikach nie ma większego znaczenia.

Wydaje mi się że w takim przypadku korzystny jednak jest bufor, który pozwoliłby wyeliminować taktowanie pieca i był dostarczycielem ciepłej wody dla podłogówki.

Puki co nie mam sterowania. Piec, że tak powiem golas :) Dziś byłem w sklepie co by zakupić jakiś sterownik dodatkowy, ale jakoś nie potrafili mi doradzić i nie kupiłem. Tak z ciekawości spojrzałem na zużycie gazu - wyszło ze za 5 dni piec zużył średnio 13,5 m sześciennego gazu na dobę (w tym ciepła woda, kuchnia i ogrzewanie). Ciekawi mnie jakie byłoby zużycie z tym dodatowym sterownikiem. Aha dom dopiero co zamieszkały po wybudowaniu - grzeję od grudnia. Pozdrawiam

Zacząłbym od czujnika pogodowego - sam go sobie sprawię żebym nie musiał przestawiac TZ na piecu kiedy zmienia się znacznie temperatura na zewnątrz.

Kolejnym krokiem będzie eksperymentalny dobór krzywej grzania a potem regulacje przepływów dla uzyskania apożdanych temperatur w pomieszczeniach.
Może się okazać że nic więcej nie jest Ci potrzebne czujnik tylko 100PLN wg Citocerber 2 PLN:)
A skoro taki układ by wystarczył to po co inwestować w gadżety?
Jeden powód widzę programowanie wł/wył. grzania CWU którego w piecu brak ale ja mam kotłownię przy wiatrołapie więc to nie problem nacisnąc 3x guziczek na piecu przed wyjściem i po powrocie do domu.
Zamiast w sterownik osobiście wolę zainwestować w bufor.

robert8888
12-01-2010, 09:26
cyt "Zacząłbym od czujnika pogodowego - sam go sobie sprawię żebym nie musiał przestawiac TZ na piecu kiedy zmienia się znacznie temperatura na zewnątrz".

gdzie tak w zasadzie powinien być umieszczony taki czujnik na zewnatrz budynku? Myśłalem że może umieścić go na kominie (odpadł by problem z zamaskowaniem kabla do czujnika, gdyż można by go puścić przewodem wentylacyjnym).

pawlok
12-01-2010, 09:38
Piec nic nie sprawdza reaguje tylko na czujniki TZ i TP jeśli np przyrost TP będzie szybszy niż "ileś tam" też się wyłączy wzrost TZ jest konsekwencją wzrostu TP po prostu cieplejsza woda ogrzewa się szybciej i do wyższej temperatury więc piec się zatrzymuje po przyroście pow. 6C.
Od stosunku TZ/TP zależy modulacja pieca i nie potrzeba do tego żadnego sterownika
[/quote]

Jak rozumiem modulacja zależy zawsze tylko od kotła i jego reakci na TZi TP?Moze ktos opisze jak wygląda starowanie ukłądu kocioł, pogódówka, sterownik pokojowy. Co za co odpowiada i jest nadrzedne ?
Bowiem zaobserwowałem że gdy sterownikeim pokojowym zadam tempe np o 1 stopień wieksza od uzyskanej to widzę że kocioł pracuje z duża mocą, gdy zwiększe oczekiwaną temp np o 0,2 stopnai to kociołek podgxrewa na min mocy - cyzli jakby zadana/oczekiwana temperatura jedna wymuszała modulacje.
pozdrawiam
Pawlok

Krzysztof BB
12-01-2010, 09:40
Wszędzie zalecają północną elewację budynku i w cieniu.
Nie pamiętam wysokości itd. ale gdzieś to pisali więc znajdziesz.
Ja mam na zachodniej bo tak mi pasowało owszem może pokazuje ciut za wysoko ale to nie problem i tak krzywą dobierasz eksperymentalnie.
Poza tym moja pogodówka ma możliwość kalibracji wskazań czujnika więc to zrobiłem w oparciu o wskazania innego termometru.

robert8888
12-01-2010, 09:42
Pawlok mam pytanko: jaki masz sterownik pokojowy?

Krzysztof BB
12-01-2010, 09:43
Jak rozumiem modulacja zależy zawsze tylko od kotła i jego reakci na TZi TP?
Jeśsi kocioł jest "goły" to tak.
Jeśli jest sterowany czymśs tam to nie wiem.

Moze ktos opisze jak wygląda starowanie ukłądu kocioł, pogódówka, sterownik pokojowy. Co za co odpowiada i jest nadrzedne ?
Bowiem zaobserwowałem że gdy sterownikeim pokojowym zadam tempe np o 1 stopień wieksza od uzyskanej to widzę że kocioł pracuje z duża mocą, gdy zwiększe oczekiwaną temp np o 0,2 stopnai to kociołek podgxrewa na min mocy - cyzli jakby zadana/oczekiwana temperatura jedna wymuszała modulacje.
pozdrawiam
Pawlok

Też jestem ciekaw jak to działa i co daje w stosunku do golasa.

CitroCerber
12-01-2010, 09:47
gdzie tak w zasadzie powinien być umieszczony taki czujnik na zewnatrz budynku? Myśłalem że może umieścić go na kominie (odpadł by problem z zamaskowaniem kabla do czujnika, gdyż można by go puścić przewodem wentylacyjnym).

Północna strona budynku, 2.5m nad ziemią z dala od okien lub wylotów kominów/wentylacji

brykal
12-01-2010, 10:08
czy mozna sprawdzic ile razy w ciagu doby piec sie załącza ?
Wertuje instrukcje i nie moge znalezc odpowiedzi na to pytanie...

De Dietrich MCR 24 BS100 (jednofunkcyjny z zasobnikiem) + Easymatic + czujnik pogodowy

Teoretycznie tak można - po podpięciu kabla:

http://recom.remeha.info/uploads/tx_bwrecom/pc1_02.jpg

+ soft Recom i włączony tzw "Live monitoring" :)
Witam,
czy mógłbyś bardziej przybliżyć temat podłączenia MCR do kompa? Jakie kable, gdzie wpiąć itp
pozdro

CitroCerber
12-01-2010, 10:49
czy mógłbyś bardziej przybliżyć temat podłączenia MCR do kompa? Jakie kable, gdzie wpiąć itp
pozdro

Oczywiście ;)

- Kupujesz kabel interfejsu od Remehy (Recom Interface for Avanta c/w CD (Wymagany adapter szeregowy dla PDA, Lub kabel Null modem dla PC), nr referencyjny: S59582, Cena w 2009 r.: 71.20 GBP)
- instalujesz soft
- podłączasz kabel do złącza X10 oraz do PC lub PocketPC:
http://farm3.static.flickr.com/2766/4268791498_f8ae7c0d1b_o.jpg
- odpalasz soft i patrzysz :)

Live Monitoring wygląda mniej-więcej tak (PocketPC):
http://farm5.static.flickr.com/4051/4268049397_ed4b6b5f29_o.jpg

pawlok
12-01-2010, 10:58
Pawlok mam pytanko: jaki masz sterownik pokojowy?

Chyba warto czytac cały wątek od poczatku :-)
Celcia kupiona przez net w cąłkeim dobrej cenie w porównaniu do dystrybutorów Dietrecha :-)
pozdrawiam
Pawlok

LAMP
12-01-2010, 11:11
Oczywiście ;)

- Kupujesz kabel interfejsu od Remehy (Recom Interface for Avanta c/w CD (Wymagany adapter szeregowy dla PDA, Lub kabel Null modem dla PC), nr referencyjny: S59582, Cena w 2009 r.: 71.20 GBP)
- instalujesz soft
- podłączasz kabel do złącza X10 oraz do PC lub PocketPC:
http://farm3.static.flickr.com/2766/4268791498_f8ae7c0d1b_o.jpg
- odpalasz soft i patrzysz :)

Live Monitoring wygląda mniej-więcej tak (PocketPC):
http://farm5.static.flickr.com/4051/4268049397_ed4b6b5f29_o.jpg

No ładnie, pięknie, ale gdzie w Polszcze taki interfejs kupić. Gugiel milczy. Może jakiś schemat??

Pozdrawiam
Lech

CitroCerber
12-01-2010, 11:14
No ładnie, pięknie, ale gdzie w Polszcze taki interfejs kupić. Gugiel milczy. Może jakiś schemat??

W Polsce nie kupisz, schematu nie ma absolutnie nigdzie :)

Zawsze możesz jeszcze spróbować dorwać gdzieś Celcia Gateway, albo nawet Versatronik 505 OT - jak chcesz sobie BACNet zbudować :)

mrq
13-01-2010, 09:26
Oprogramowannie RECOM można śćiągnąć tu: recom.remeha.info/index.php?id=207 (http://recom.remeha.info/index.php?id=207)

Oprogramowanie dostępne także w cenniku DD: nr zamówienia S100272, cena 394zł

Jednak na temat kabelka cisza..., ale jeżeli potrzebny jest: adapter szeregowy dla PDA lub kabel Null modem dla PC to może wystarczy pokombinować.

Adaptera do PDA nie potrzebujemy bo łączymy się przez PC (adapter PDA będzie zawierał prawdopodobnie tylko konwerter napięć TTL/RS232 i wtyczkę do PDA).

Z kolei kabel NULL MODEM to tylko 3 przewody więc może wystarczy do X10 podłączyć port szeregowy PC i będzie działać???

LAMP
13-01-2010, 10:01
Z kolei kabel NULL MODEM to tylko 3 przewody więc może wystarczy do X10 podłączyć port szeregowy PC i będzie działać???

Logika i wredność tego świata podpowiadają, że byłoby to zbyt proste :-) Chociaż, kto wie...
Teraz tylko potrzebny chętny, który poeksperymentuje z podłączeniem.

pawelc io
13-01-2010, 10:09
Oprogramowannie RECOM można śćiągnąć tu: recom.remeha.info/index.php?id=207 (http://recom.remeha.info/index.php?id=207)

Oprogramowanie dostępne także w cenniku DD: nr zamówienia S100272, cena 394zł

Jednak na temat kabelka cisza..., ale jeżeli potrzebny jest: adapter szeregowy dla PDA lub kabel Null modem dla PC to może wystarczy pokombinować.

Adaptera do PDA nie potrzebujemy bo łączymy się przez PC (adapter PDA będzie zawierał prawdopodobnie tylko konwerter napięć TTL/RS232 i wtyczkę do PDA).

Z kolei kabel NULL MODEM to tylko 3 przewody więc może wystarczy do X10 podłączyć port szeregowy PC i będzie działać???

szczerze mówiąć rozumiem to raczej tak że adapter szeregowy lub kabel nullmodem to tak pomiędzy wspomniany interface Remehy a komp/palm... stawiam na to że będzie to tylko jakiś konwerter poziomów na MAX232, ale pewnie płya kosztuje trochę kasy i raczej nie zaekspermentuję ;-) pozdrawiam Paweł

CitroCerber
13-01-2010, 15:20
Oprogramowannie RECOM można śćiągnąć tu: recom.remeha.info/index.php?id=207 (http://recom.remeha.info/index.php?id=207)


Zgadza się :) jest ono również dodawane do zestawu z kablem.



Oprogramowanie dostępne także w cenniku DD: nr zamówienia S100272, cena 394zł

Szukamy chętnego, który to kupi rozbierze i podzieli się wiedzą co jest w środku ;) Nawet na zagranicznych forach nikt tego nie zrobił...



Jednak na temat kabelka cisza..., ale jeżeli potrzebny jest: adapter szeregowy dla PDA lub kabel Null modem dla PC to może wystarczy pokombinować.



Z kolei kabel NULL MODEM to tylko 3 przewody więc może wystarczy do X10 podłączyć port szeregowy PC i będzie działać???

Momencik - kabel NullModem służy do połączenia pomiędzy interfejsem RECOM a komputerem a nie bezpośrednio.

CitroCerber
13-01-2010, 15:21
Z kolei kabel NULL MODEM to tylko 3 przewody więc może wystarczy do X10 podłączyć port szeregowy PC i będzie działać???

Logika i wredność tego świata podpowiadają, że byłoby to zbyt proste :-) Chociaż, kto wie...
Teraz tylko potrzebny chętny, który poeksperymentuje z podłączeniem.

I chętny, który posiada do wydania jakieś 2000 na nową płytę główną jak pójdzie coś nie tak ;)

D&R
14-01-2010, 08:08
witam
a czy ktoś próbował zmniejszyć moc min w mcr 24 przez ograniczenie obr. wentylatora

CitroCerber
14-01-2010, 09:25
witam
a czy ktoś próbował zmniejszyć moc min w mcr 24 przez ograniczenie obr. wentylatora

Wydaje mi się, że zmniejszenie obrotów poniżej fabrycznego 1300 może spowodować niepełne spalanie gazu - ja bym nie ryzykował, tym bardziej, że w instrukcji piszą, żeby nie zmieniać tego ustawienia ;)

1950
14-01-2010, 10:26
witam
a czy ktoś próbował zmniejszyć moc min w mcr 24 przez ograniczenie obr. wentylatora
a po cholerę zmniejszać Ci górny zakres mocy,
dolnego i tak nie zmniejszysz

D&R
14-01-2010, 11:12
witam
a czy ktoś próbował zmniejszyć moc min w mcr 24 przez ograniczenie obr. wentylatora
a po cholerę zmniejszać Ci górny zakres mocy,
dolnego i tak nie zmniejszysz
liczyłem na zmniejszenie dolnego

1950
14-01-2010, 14:03
nie ma takiej opcji,
taka konstrukcja palnika

pawlok
14-01-2010, 14:54
]Pora na kolejną dawkę danych:-)

1) P1-55, P27-20, P28-20, P29-15 - zużycie średniodobowe 7,85m3
2) P1-40, P27-20, P28-20, P29-20 (krzywa 0,5) - zużycie średniodobowe 8,99m3
3) P1-45, P27-20, P28-20, P29-20 - 7,94m3 - wydaje mi się subiektywnie że w budynku był lepszy komfort cieplny niż dla wariantu2.

Od dzisiaj test kolejnego wariantu P1=50 a zaczyna znowu robić się zimno w Wielkopolsce -6 w dzien :-(
pozdrawiam
Pawlok;

LAMP
14-01-2010, 19:08
Dziś kolejny raz zadziwił mnie mój piec i sterownik - MCR24 + VS5500. Grzeje jak głupi. Temperatura na dworze -5, temperatura zasilania 45, powrotu 35. Temperatura żądana, ustawiona na sterowniku 20, teraz jest już 21,2 a ten nawet nie myśli żeby się wyłączyć. Obroty wentylatora 1600. Co więcej - sterownik pisze że zapotrzebowanie na ciepło wynosi 13%. Skąd się to bierze??

Pozdrawiam
Lech

Krzysztof BB
15-01-2010, 07:41
Ja zanim podepnę jakikolwiek gadżecik staram się poobserwować i zrozumieć jak ten piec działa.Ostatnio testuję pracę na niskiej temperaturze zasilania.
przy TZ=30C piec pracuje ok 12 min i drugie 12 stoi czyli wychodzi pół na pół.
Po tych 12 min piec osiąga 36 C i się wyłącza.
Potem stygnie do 25 i znów sę załącza.
Tym sposobem woda w układzie jest grzana impulsowo:)
No ale widzę, że zuzycie gazu jest w pobliżu 0,25m3/h to pozwoliłoby się zmieścić w 6m3 na dobę przy -5 na zewnątrz.
Podniesienie TZ skutkuje zwiększeniem cykli grzaniai skróceniem postojów.

Pytanko do tych co mają czujnik temp. zew. - jaką temperaturę zasilania przy
-5C na zewnątrz ma piec przy krzywej 0,5?