PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury dolnego źródła



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

fachman19
20-01-2014, 17:19
Po 1h pracy DZ na wesciu 4,3*C.
Do GZ leci 30,3*C.

ciekawe jaka jest zależność ?

Ty podnosisz temperaturę o 26 C
ja o 42 C

kolega V o 55 C

To chyba ma też spore znaczenie na scop
Temperatura gz jest tak samo ważna jak dolnego

surgi22
20-01-2014, 17:27
Spokojnie do wiosny Pyxis zdąży wszystkim posiadaczom PC PW ze 100 razy przypomnieć jak nędzną moją temperaturę DZ i SCOP . PS obym się mylił :lol2: Uprzedzając - TAK WIELKI PYXISIE nie tylko TWOJE EGO ale temperatura Twojego DZ I SCOP są wielkie, a nam maluczkim i durnym posiadaczom PC PW pozostanie nędzne -10C - 20 C DZ i SCOP od 1 do 2 :(. Niegodniśmy rozmowy, nie godni rozmowy .

Pyxis
20-01-2014, 17:44
Bo to licha pompa jest ?? :rolleyes: PC PW nie wymiękają przy -4 C. PS wiem , wiem ale wtedy Twoja ma SCOP 2x lepszy ( może 3 ??? ).

Bo usiebie ustawiel temperature graniczna DZ na -3*C.
Tylko Ty doktorku jestes na tyle "twardy" , ze nigdy nie wymiekasz. ;)

Pyxis
20-01-2014, 17:45
ciekawe jaka jest zależność ?

Ty podnosisz temperaturę o 26 C
ja o 42 C

kolega V o 55 C

To chyba ma też spore znaczenie na scop
Temperatura gz jest tak samo ważna jak dolnego

To ma kluczowe znaczenie.

Pyxis
20-01-2014, 17:48
Spokojnie do wiosny Pyxis zdąży wszystkim posiadaczom PC PW ze 100 razy przypomnieć jak nędzną moją temperaturę DZ i SCOP . PS obym się mylił :lol2: Uprzedzając - TAK WIELKI PYXISIE nie tylko TWOJE EGO ale temperatura Twojego DZ I SCOP są wielkie, a nam maluczkim i durnym posiadaczom PC PW pozostanie nędzne -10C - 20 C DZ i SCOP od 1 do 2 :(. Niegodniśmy rozmowy, nie godni rozmowy .

Nie jaraj sie tak, tylko doczytaj pare postow wstecz, dlaczego "przypominam" Hydraulikowi, zeby sie pochwalil temperatura DZ.

Wpadasz tu raz na miesiac, wiec malo zorientowany jestes. Latwo mozesz wyjsc na glupka z takimi uwagami. Proponuje Ci dla rozluznienia lekture watku lub Xanax'ik. ;)

surgi22
20-01-2014, 18:03
Nie ilość Pyxis nie ilość , lecz jakość . Nigdy nie poddawałem w wątpliwość wyższych SCOPów PC GW od PC PW ani różnic temperatur DZ w zimie ( do tej pory pogoda była dla PC PW łaskawa , teraz mniej ). Natomiast nigdy nie byłem Takim jak zadufanym b..em z wybujałym EGO twierdzącym że wszystko jego jest NAJ. Można stosować różne rozwiązania i o ile oba prowadzą do celu to są równie dobre. Luzuj magisterku.:bye:

fachman19
20-01-2014, 18:12
. Luzuj magisterku.:bye:

Ten tytuł trzeba wypracować i o czymś świadczy.

Ciekawe czym ty się możesz pochwalić???

Pyxis
20-01-2014, 18:31
Natomiast nigdy nie byłem Takim jak zadufanym b..em z wybujałym EGO twierdzącym że wszystko jego jest NAJ.

Chyba z 10x w ciagu 2 dni pijesz do mojego "ego". Moze pomyliles specjalizacje i Twoim konikiem nie powinna byc chirurgia a psychiatra. Na wlasnym przykladzie mogl bys pokazac co to obsesja. Musisz chyba sie na jakas terapie zapisac, bo wyraznie masz jakis rodzaj psychozy i co gorsza, to ja jestem w jej centrum. ;)

map78
20-01-2014, 18:32
Pod koniec tygodnia zapowiada sie ze bedzie i 70*

:)

Ooo a skąd masz takie dane:confused: Ja sprawdzałem na 14 dniowej dla naszego regionu i więcej niż -9* nie widziałem:no:
Obyś się mylił:D

map78
20-01-2014, 18:36
Ten tytuł trzeba wypracować i o czymś świadczy.

Ciekawe czym ty się możesz pochwalić???

Kiedyś tak, ale ostatnimi czasy naprodukowało się tych magistrów z bożej łaski na potęgę za sprawą różnych zaocznych pseudo studiów. Znam wielu co nie powinni liceum skończyć, a się dumnie magistrem obnoszą. Dla mnie osobiście więcej wart jest tytuł inżyniera, bo tu (jak mawiał klasyk:)) na gębę nic nie załatwisz:D Pozdrawiam

fachman19
20-01-2014, 18:46
Kiedyś tak, ale ostatnimi czasy naprodukowało się tych magistrów z bożej łaski na potęgę za sprawą różnych zaocznych pseudo studiów. Znam wielu co nie powinni liceum skończyć, a się dumnie magistrem obnoszą. Dla mnie osobiście więcej wart jest tytuł inżyniera, bo tu (jak mawiał klasyk:)) na gębę nic nie załatwisz:D Pozdrawiam
Do tytułu przypięta jest uczelnia.
Ale skoro dawali ,to czemu sobie nie wziąłeś?

map78
20-01-2014, 19:01
Do tytułu przypięta jest uczelnia.
Ale skoro dawali ,to czemu sobie nie wziąłeś?

Bo jak bym sobie "wziął" to teraz pewnie pewnie mieszkałbym w wynajętym mieszkaniu i jeździł na pomidory do Holandii, żeby wyrobić do pierwszego:) A, że sobie wypracowałem to stać mnie było żeby sobie dom kupić, a i jeszcze na PCi starczyło:D Taką widzę różnicę, choć oczywiście nie jest to regułą - są też "milionerzy" po podstawówce, ale to chyba nie temat na tą dyskusję. Moim wpisem nie chciałem nikogo obrazić, a jedynie zwrócić uwagę, że ostatnimi czasy edukacja wyższa w Polsce zeszła na psy i mocno się skomercjalizowała, co niestety nie idzie w parze z jakością. A jeśli mimo wszystko poczułeś się obrażony, to przepraszam:D

tomo21
20-01-2014, 19:05
Jako że dyskusja odjechała od tematu wątku i ktoś pytał o dane z Białegostoku.
To u mnie:
DZ po godzinie pracy +1.6
Gz jakieś 31 na zasilaniu
Pracuje 7-8 godzin na dobę CO + CWU w taniej taryfie

A i jeszcze ważne, temp. w domu 21-22, w tej chwili temp. zewn. -12
Wygląda na to, że w nocy spokojnie do -15 zejdzie
Pozdrawiam i DZ na plusie życzę wszystkim :)

fachman19
20-01-2014, 19:09
Bo jak bym sobie "wziął" to teraz pewnie pewnie mieszkałbym w wynajętym mieszkaniu i jeździł na pomidory do Holandii, żeby wyrobić do pierwszego:) A, że sobie wypracowałem to stać mnie było żeby sobie dom kupić, a i jeszcze na PCi starczyło:D Taką widzę różnicę, choć oczywiście nie jest to regułą - są też "milionerzy" po podstawówce, ale to chyba nie temat na tą dyskusję. Moim wpisem nie chciałem nikogo obrazić, a jedynie zwrócić uwagę, że ostatnimi czasy edukacja wyższa w Polsce zeszła na psy i mocno się skomercjalizowała, co niestety nie idzie w parze z jakością. A jeśli mimo wszystko poczułeś się obrażony, to przepraszam:D


Edukacja zeszła na psy ( skąd wiesz) -to nie warto się uczyć.
wszyscy kradną - to nie płaćmy podatków.
telewizja kłamie -nie płaćmy abonamentu
Ja mam i inż i mgr.
Nie przeszkodziło to w moich osiągnięciach (mam 4 domy i 3 pompy ciepła).
Gratuluję dobrego samopoczucia.

Pyxis
20-01-2014, 19:18
Bo jak bym sobie "wziął" to teraz pewnie pewnie mieszkałbym w wynajętym mieszkaniu i jeździł na pomidory do Holandii, żeby wyrobić do pierwszego:)

Tak mogl bys napisac, jesli fajtycznie jestes mgr inz. Inaczej nie wypada. Tym sie to rozni.

Mi tytuly zawodowe ani nie pomogly, ani nie przeszkodzily, bo nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie, tylko mam wlasny "biznes". Jednak ciesze sie, ze mialem okazje zdobyc wyksztalcenie (wg starych dobrych zasad - zeby Cie "uspokoic"). Ono nie ogranicza sie tylko do waskiej specjalizacji uwarunkowanej kierunkiem studiow. Czlowiek troszke inaczej postrzega Swiat, jednak zadne wyksztalcenie nie zastapi zdrowego rozsadku i umiejetnosci logicznego myslenia (nawet "lekarskie" -MSPANC. ;))

mkm silesia
20-01-2014, 19:58
Wykształcenie jest czymś, co trzeba zdobyć, nie zawracając sobie głowy nauką szkolną.
M.Twain
:D

Pyxis
20-01-2014, 20:38
Wykształcenie jest czymś, co trzeba zdobyć, nie zawracając sobie głowy nauką szkolną.
M.Twain
:D

To pewnie prawda, ale dla amerykanskich realiow polowy XIXw.
Dawnawo troche, a Ty nieby taki "nowoczesny". :)

mkm silesia
20-01-2014, 21:05
To pewnie prawda, ale dla amerykanskich realiow polowy XIXw.
Dawnawo troche, a Ty nieby taki "nowoczesny". :)

Ja tam lubię XIX wieczne zasady wtedy była większa wolność niż teraz i człowiek odpowiadał za swoje czyny nieraz gardłem
Do ciebie pasuje to
Człowiek uczyni wiele, aby go kochano. Uczyni wszystko, aby mu zazdroszczono.

Pyxis
20-01-2014, 21:07
A mi do Ciebie pasuje:
"Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć"

mkm silesia
20-01-2014, 21:11
masz polot

Pyxis
20-01-2014, 22:03
To nie polot. To odpowiadanie zlosliwoscia na zlosliwosc.

surgi22
20-01-2014, 22:32
Problem z Tobą Pyxis jest taki, że chociaż potrafisz sensownie doradzić ( chociaż nie zawsze ) to masz manierę uważania, że TWOJE decyzje i rozwiązania podjęte przy budowie domu i jego eksploatacji są JEDYNE SŁUSZNE a jak ktoś ma inaczej to jest BE. Stąd moje posty . Twoje rozwiązania ( tj słabo ocieplony, nieduży dom ze stychem użytkowym ogrzewany PC gruntową ) mogą być i są dla szeregu forumowiczów nie do przyjęcia. Są zwolennicy domów parterowych, są tacy którzy uważają że komfort użytkowania poddasza ze skosami jest znacznie mniejszy niż pełnej kondygnacji, są tacy którzy grzeją gazem z sieci i ekogroszkiem. Każdy z nich dokonał wyboru kierując się jakimiś ( bardzo często racjonalnymi założeniami ) i nie oznacza to że zrobił źle. Masz dom jaki masz i jesteś z niego zadowolony OK super, nie udowadniaj tylko WSZEM i WOBEC że jest to szczytowe osiągniecie techniki i racjonalnego wyboru dla wszystkich forumowiczów ( niezależnie od warunków lokalnych, uwarunkować prawnych, wreszcie gustów i przekonań). Z tym Swoim niezachwianym poczuciem geniuszu jesteś śmieszny i nawet 10000 postów nic tu nie zmieni.
PS jeśli przestaniesz na siłę wmawiać wszystkim że Tylko twoje wybory są słuszne możesz Swoimi mądrymi radami wspomóc forumowiczów, bez obrażania innych, bez naginania prawdy. Nic Ci nie ubędzie jak przyznasz że można w kontretnej sytuacji wybrać inaczej i jest to równie dobre jak Twoje rozwiązania.

Vld
20-01-2014, 22:44
Surgi22 zejdź proszę z niego. Trochę dystansu do siebie i do innych!

surgi22
20-01-2014, 22:49
Już schodzę ale niech trochę wypuści powietrza z balonu . Napisałem przecież że jest użyteczny na forum tylko trochę z tym swoim,,nawracaniem na wiarę'' przegina :bye:

Pyxis
20-01-2014, 23:03
Czyli w skrocie: Sa ludzie normalni i jestes Ty (ze swoja "lekarska" - oczywiscie dwupietrowa - chawira).
Nie czujesz, kto tu moze byc smieszny? :)

Byl tu juz jeden taki gazowy biznesmen, ktory smial sie z ludzi budujacych na kredyt 100-metrowe domki. Ubaw mial nieziemski. Wlasnie taki gatunek ludzi zawsze bede tepil, chociaz sprawa mnie bezposrednio nie dotyczy. Licze, ze sie nie bedziesz w te klimaty probowal wpisywac, bo wtedy nie bede Cie juz tak delikatnie traktowal jak teraz.

Jesli z ktoryms z moich twierdzen sie nie zgadzasz, to droga do rzeczowej dyskusji jest zawsze otwarta. Czy chodzi o zastosowanie pompy ciepla, czy o taki a nie inny rodzaj ocieplenia domu. Taka a nie inna wentylacje. Ja zawsze jestem gotow do polemiki, bo te sprawy sobie przed budowa przemyslalem i potrafie tych decyzji bronic (tym bardziej, ze potfel i zycie je poki co ladnie zweryfikowaly). Skoro Cie ludzie majacy wlasne zdanie irytuja, to nie czytaj moich postow, bo poki co mam wrazenie, ze wchodzisz na forum tylko po to, zeby mi udowadniac kazdym postem, jaki to ze mnie matol. A moze to ogolniejsza tendencja - Twoje srodowisko zawodowe to "smietanka" intelektualno-finansowa, a cala reszta ("pacjentow") to matoly?

Mozemy tak sie "popsychoanalizowac", tylko niewiele to wniesie. Ja mam taki a nie inny styl pisania. Licze, ze przynajmniej jest wyrazisty i nie jest nudny. ;)

wihajster
20-01-2014, 23:07
(.... ....) styl pisania. Licze, ze przynajmniej jest wyrazisty i nie jest nudny. ;)
Kiedy masz urodziny?

...wyślę Ci klawiaturę do kompa ze sprawnymi klawiszami "Alt".. ;)

Pyxis
20-01-2014, 23:09
Kiedy masz urodziny?

...wyślę Ci klawiaturę do kompa ze sprawnymi klawiszami "Alt".. ;)

23.06

Trzeba miec w zyciu jakies zasady. Moja jest niepisanie PL_literek. ;)

Vld
20-01-2014, 23:11
Już schodzę ale niech trochę wypuści powietrza z balonu . Napisałem przecież że jest użyteczny na forum tylko trochę z tym swoim,,nawracaniem na wiarę'' przegina :bye:
Patrz na to trochę przez palce, taki folklor tego, z resztą nie tylko tego forum.

Pyxis
20-01-2014, 23:14
Już schodzę ale niech trochę wypuści powietrza z balonu.

Widze, ze marzy Ci sie bycie igielka. :D

surgi22
20-01-2014, 23:17
Czyli w skrocie: Sa ludzie normalni i jestes Ty (ze swoja "lekarska" - oczywiscie dwupietrowa - chawira).
Nie czujesz, kto tu moze byc smieszny? :)

Byl tu juz jeden taki gazowy biznesmen, ktory smial sie z ludzi budujacych na kredyt 100-metrowe domki. Ubaw mial nieziemski. Wlasnie taki gatunek ludzi zawsze bede tepil, chociaz sprawa mnie bezposrednio nie dotyczy. Licze, ze sie nie bedziesz w te klimaty probowal wpisywac, bo wtedy nie bede Cie juz tak delikatnie traktowal jak teraz.

Jesli z ktoryms z moich twierdzen sie nie zgadzasz, to droga do rzeczowej dyskusji jest zawsze otwarta. Czy chodzi o zastosowanie pompy ciepla, czy o taki a nie inny rodzaj ocieplenia domu. Taka a nie inna wentylacje. Ja zawsze jestem gotow do polemiki, bo te sprawy sobie przed budowa przemyslalem i potrafie tych decyzji bronic (tym bardziej, ze potfel i zycie je poki co ladnie zweryfikowaly). Skoro Cie ludzie majacy wlasne zdanie irytuja, to nie czytaj moich postow, bo poki co mam wrazenie, ze wchodzisz na forum tylko po to, zeby mi udowadniac kazdym postem, jaki to ze mnie matol. A moze to ogolniejsza tendencja - Twoje srodowisko zawodowe to "smietanka" intelektualno-finansowa, a cala reszta ("pacjentow") to matoly?

Mozemy tak sie "popsychoanalizowac", tylko niewiele to wniesie. Ja mam taki a nie inny styl pisania. Licze, ze przynajmniej jest wyrazisty i nie jest nudny. ;)
No i widzisz Pyxis możesz napisać normalnie . Możesz. Nigdy nie chwaliłem się że mam większy czy mniejszy dom . Dyskutując chce uświadomić że do tego samego celu można dojść różnymi drogami. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, to co dobre dla mnie dla innych może być nie do przyjęcia.
PS. nie potępiaj w czambuł wszystkich użytkowników PC PW ;-)

surgi22
20-01-2014, 23:19
Widze, ze marzy Ci sie bycie igielka. :D
Po tonie odpowiedzi widzę, że mi się trochę udało :D

Pyxis
20-01-2014, 23:23
No i widzisz Pyxis możesz napisać normalnie . Możesz.

Czesto pisze "normalnie" (wg Twoich standardow). W dyskusji ze soba nie dajesz mi za czesto takiej szansy, wiec biore ja w ciemno, gdy sie pojawila. :)

Pyxis
20-01-2014, 23:24
Po tonie odpowiedzi widzę, że mi się trochę udało :D

Zycie (czytaj: kolejne ~9k postow) pokaze. ;)

surgi22
20-01-2014, 23:31
OK Pyxis jak będziesz kiedyś śmigał przez Łodź i miał chwilę zapraszam ( zobaczysz że ,,dochtór'' też człowiek i ma poczucie humoru ) , sam sprawdzisz że inaczej nie zawsze znaczy gorzej. :yes:

Pyxis
20-01-2014, 23:33
Juz mnie jasiek71 zapraszal, pewnie zeby podstepnie porazic pradem i dusic kablami.
Ty bys mi pewnie nerke probowal wyciac. Dziekuje postoje.

(licze na Twoje poczucie humoru)
;)

surgi22
20-01-2014, 23:37
Masz nosa i trafiłeś bo akurat min to robię ( a dwie nerki dobrze płukane - mam nadzieję że dbasz o nie :lol2: ) to nie w kij dmuchał.

surgi22
20-01-2014, 23:41
PS nie martw się Pyxis może bym tylko jedną pobrał ( oczywiście tę lepszą :p). Możemy się sprzeczać ale bez obrażania ok. :bye:

wihajster
20-01-2014, 23:42
Masz nosa i trafiłeś bo akurat min to robię ( a dwie nerki dobrze płukane - mam nadzieję że dbasz o nie :lol2: ) to nie w kij dmuchał.
Może inny narząd ;) się nada, bo akurat Pyksi nie tyka browara to po czym ma być to płukanie, bo chyba nie po Cisowiance? ;) :P

tomchis
21-01-2014, 04:41
Jeszcze PC robote robi, no i za oknem -12, a w domu 20.

Po prawie 10 godzinacg DZ3/-3, GZ 32/26.

Najgorszcze to nie te -12, ale niesamowity wiatr i do domu przez drzwi garazowe niezle ciagnie.

No ale podobno od niedzieli cieplej ma się robic ......

k***a*z
21-01-2014, 08:40
U mnie DZ +4/+1

Pyxis
21-01-2014, 09:42
Może inny narząd ;) się nada, bo akurat Pyksi nie tyka browara to po czym ma być to płukanie, bo chyba nie po Cisowiance? ;) :P

Hehe... to prawda.
Zycie zaczyna sie po 50-tce, a najlepiej po dwoch. ;)

Pyxis
21-01-2014, 09:43
U mnie DZ +4/+1

Co tak obciales te czesci dziesietne i nie podjesz po jakim czasie pracy pompy?

tomchis
21-01-2014, 12:02
Aha, a propos pytania Pyxis'ego. Ja mam na wyswietlaczu tylko pelne stiopnie. Chinczycy nie dali mi takiego wypasu :-)

Od jakiej temperatury zalaczaja się wam grzalki?

U mnie jest -12, w domu 20, PC chodzi 10-12h na dobe. Kiedy nalezaloby zapodac grzalki? Czy na razie niech ciagnie z samej ziemi?

Z gory dzięki za rady!

rwojtek
21-01-2014, 12:19
Lepsze jest wrogiem dobrego!
Jak w domu jest ciepło tak jak chcesz mieć, a DZ jest powyżej zera to po co załączać grzałki???

fachman19
21-01-2014, 15:56
teraz -6 C. ale idzie podobno -12
gz 42 C ( mam grzejniki żeliwne) 22 C w domu
Chyba będą koszty w tym tygodniu ,>ciekawe jak długo?

Vld
21-01-2014, 16:22
Już -8C dochodzi, ale ja się żywcem nie dam. Od wczoraj tłok dba o GZ, a dziś tylko 4h poeksperymentowałem sobie z PC. Jak nic poszła by z 6h bez defrostu, bo po 4 nie wiele tego było.

map78
21-01-2014, 16:31
Już -8C dochodzi, ale ja się żywcem nie dam. Od wczoraj tłok dba o GZ, a dziś tylko 4h poeksperymentowałem sobie z PC. Jak nic poszła by z 6h bez defrostu, bo po 4 nie wiele tego było.

Vld mam pytanko, czy ten defrost jest zjawiskiem pożądanym, czy niekoniecznie? Bo jak rozumiem to odlodzenie podnosi sprawność sprężarki:confused: Pytam, bo niektórzy piszą, że mają defrosty co godzinę, a u mnie przy -7* są 2-3 na dobę. I tak się zastanawiam, czy to dobrze, czy źle?

P.S. Szyderców proszę o wyrozumiałość;)

fachman19
21-01-2014, 16:39
defrosty to zło.
Im mniej tym lepiej. oblodzenie utrudnia wymianę ciepła.
najgorzej jest w okolicach zera ,bo większa wilgotność .przy dużym mrozie ilość wody w powietrzu jest znacznie mniejsza.

Vld
21-01-2014, 16:45
Krótko bo tel.
Jest nieporządany, traci się na niego prąd, ciepło i czas, ale jest naturalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć. Zależy od wilgotnosci, temperatury, delty i pewnie jeszcze wiele czynników. Często defrości ok 0C im chłodniej tym rzadziej, bo coraz mniejsza wilgotność bezwg.

Vld
21-01-2014, 16:52
Przyjdzie Silesja to nam każe się dokształcić na temat resublimacji :D

map78
21-01-2014, 17:01
defrosty to zło.
Im mniej tym lepiej. oblodzenie utrudnia wymianę ciepła.
najgorzej jest w okolicach zera ,bo większa wilgotność .przy dużym mrozie ilość wody w powietrzu jest znacznie mniejsza.


Krótko bo tel.
Jest nieporządany, traci się na niego prąd, ciepło i czas, ale jest naturalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć. Zależy od wilgotnosci, temperatury, delty i pewnie jeszcze wiele czynników. Często defrości ok 0C im chłodniej tym rzadziej, bo coraz mniejsza wilgotność bezwg.

Hm. To u mnie wygląda to trochę inaczej. Na początku stycznia (temp 1*-6*) w ogóle nie miałem defrostów. Temp 0*C w sumie nie było bo od razu przyszedł mróz. A teraz utrzymują się u mnie temp od -4* do -9* i zauważyłem, że pompa robi defrost po dłuższym postoju. Np jak od 0600 do 1300 nie pracuje to o 1300 zaczyna pracę od defrostu (trwa to ok 5 minut), a drugi defrost wykonuje w nocy jak przełącza się z ogrzewania CO na CWU. To normalne?

map78
21-01-2014, 17:56
Jezeli PC dziala, nie narasta na niej lod pomimo zadkich defrostow to
wszystko OK.
Nie szukaj "usterki" ;)
Altherma nie ma czasowego defrostu... Kilka czynnikow musi sie zlozyc aby nastapil. Moze masz podobnie Moze masz mala wilgotnosc. Moze pracuje na tyle na czesciowym obciazeniu ze sie powoli zaszrania...
Tylko sie cieszyc.
Gorzej gdyby zadkie defrosty stwarzaly jakis problem ;)

Problemów póki co nie stwierdziłem:no: (odpukać:))
Ale wolę zapytać na zaś, bo w instrukcji Panasa o defrostach cisza, a ja lubię wiedzieć o co chodzi. Dzięki za odpowiedzi.

mkm silesia
21-01-2014, 18:02
U mnie w końcu typowa Śląska zima +1 -1 w nocy ma być podobno -3

chcialbympompe
21-01-2014, 18:08
Hm. To u mnie wygląda to trochę inaczej. Na początku stycznia (temp 1*-6*) w ogóle nie miałem defrostów. Temp 0*C w sumie nie było bo od razu przyszedł mróz. A teraz utrzymują się u mnie temp od -4* do -9* i zauważyłem, że pompa robi defrost po dłuższym postoju. Np jak od 0600 do 1300 nie pracuje to o 1300 zaczyna pracę od defrostu (trwa to ok 5 minut), a drugi defrost wykonuje w nocy jak przełącza się z ogrzewania CO na CWU. To normalne?
A sąd wiesz czy robi czy nie robi defrosty? Patrzysz na pompę cały dzień???

map78
21-01-2014, 18:44
A sąd wiesz czy robi czy nie robi defrosty? Patrzysz na pompę cały dzień???

Nie:no:;) Mam założony oddzielny podlicznik na samą grzałkę. U mnie podczas defrostu zawsze załącza się grzałka tak na około 3min. Ten podlicznik pokazuje mi również godzinę włączenia/wyłączenia, pobrany prąd i koszt - stąd wiem. Włączenie grzałki dla wspomożenia PCi mam ustawione na -15st, skoro takiej temp jeszcze nie było to domniemuje, że był to defrost:)

chcialbympompe
21-01-2014, 18:47
Nie wiem jak w Panasie ale u mnie defrost odbywa się (dotychczas) bez grzałki.
Spece od Panasa: czy każdy defrost aktywuje grzałkę? Czy może grzałka aktywuje się jeżeli temp. wody spadnie poniżej ....stopni?

oberwatorPC
21-01-2014, 18:48
Nie:no:;) Mam założony oddzielny podlicznik na samą grzałkę. U mnie podczas defrostu zawsze załącza się grzałka tak na około 3min. Ten podlicznik pokazuje mi również godzinę włączenia/wyłączenia, pobrany prąd i koszt - stąd wiem. Włączenie grzałki dla wspomożenia PCi mam ustawione na -15st, skoro takiej temp jeszcze nie było to domniemuje, że był to defrost:)

Ile Ci ten defrost pobiera na dobę ?

map78
21-01-2014, 19:50
Ile Ci ten defrost pobiera na dobę ?

od 27 września 2013 do dzisiaj pobrał 2,7 kWh (znaczy sama grzałka, bo ceipłomierza nie mam żeby sprawdzić ile rąbnął z instalacji:D)

map78
21-01-2014, 19:53
Nie wiem jak w Panasie ale u mnie defrost odbywa się (dotychczas) bez grzałki.
Spece od Panasa: czy każdy defrost aktywuje grzałkę? Czy może grzałka aktywuje się jeżeli temp. wody spadnie poniżej ....stopni?

Grzałka włącza się poniżej 18st na zasilaniu i niestety przy wszystkich defrostach, które obserwowałem (chyba 3 razy) taka sytuacja wystąpiła. Paniki nie robię bo trwa to około 3 minut na defrost.

tomchis
21-01-2014, 20:13
DZ 3/-3
GZ 31/26

W domu 19, za oknem - 15 szooook

Jutro ma swiecic slonko to podregeneruje znowu DZ. Solarem....

sciema
21-01-2014, 21:34
Czy moja delta DZ nie jest za wysoka?

start PCi 1300
1422 zasilanie 4,4/-0,9 delta 4,9K
1539 zasilanie 3,6/-0,5 delta 3,1K
1617 zasilanie 3,5/-3,2 delta 6,7K

CWU grzała od 1300 do 1331

nie mam w PCi niestety czujnika wejscia DZ do pompy mam termometr zwykły z sondą, ale działa poprawnie bo go porównywałem z wyjściem DZ z pompy i różnica była niewielka.

gdy chodzi PCi całą noc to nad ranem na wyjściu DZ mam około -3,7 stopnia

Obiegówka DZ chodzi na 2gim biegu i się zastanawiam czy nie powinienem zmienić na 3?

Pyxis
21-01-2014, 21:37
Czy moja delta DZ nie jest za wysoka?

start PCi 1300
1422 zasilanie 4,4/-0,9 delta 4,9K
1539 zasilanie 3,6/-0,5 delta 3,1K
1617 zasilanie 3,5/-3,2 delta 6,7K


Dziwnie sie ta delta zachowuje. Ona powinna byc bardzo stala z tendencja do minimalnego zmniejszania sie (o dziesiate czesci K) wraz ze wzrostem temperatury zasilania. U Ciebie to jakas "loteria" i najpierw znajdz jej zrodlo.

sciema
21-01-2014, 21:49
1422 zasilanie 4,4/-0,9 delta 4,9K temperatura zasilania: 29,2
1539 zasilanie 3,6/-0,5 delta 3,1K temperatura zasilania: 29,6
1617 zasilanie 3,5/-3,2 delta 6,7K temperatura zasilania: 29,9

jest owinieta specjalna izolacja ( chłodniczą) plus zwykla szara, ale moze się ogrzewa? w kotłowni mam 20 stopni

Pyxis
21-01-2014, 21:56
1422 zasilanie 4,4/-0,9 delta 4,9K temperatura zasilania: 29,2
1539 zasilanie 3,6/-0,5 delta 3,1K temperatura zasilania: 29,6
1617 zasilanie 3,5/-3,2 delta 6,7K temperatura zasilania: 29,9

jest owinieta specjalna izolacja ( chłodniczą) plus zwykla szara, ale moze się ogrzewa? w kotłowni mam 20 stopni

Nieprawdopodobne sa te wyniki. Nie wiem co moze byc tego przyczyna.

sciema
21-01-2014, 22:11
Może się termometr rozjechał, chyba go sprawdze w wodzie lodowej i jeszcze raz przyłoże do temp wyjścia DZ.
Potem porównam z wskazaniem PCi.

mkm silesia
21-01-2014, 22:47
Nie wiem jak w Panasie ale u mnie defrost odbywa się (dotychczas) bez grzałki.
Spece od Panasa: czy każdy defrost aktywuje grzałkę? Czy może grzałka aktywuje się jeżeli temp. wody spadnie poniżej ....stopni?

Kolega ma prawdopodobnie pompę wpiętą bezpośrednio w instalacje i/lub zbyt mały przepływ.
Nie preferuję takiego rozwiązania choć chyba 6kwh/rok to nie problem to jakieś 3zł niech będzie 5zł/rok.
Działa zabezpieczenie przed zbyt niska temp. producent twierdzi że z dwóch powodów komfort i ochrona przed zbyt niską temp.
Atlantic/Fujitsu rozwiązał to przez zastosowanie wbudowanego bufora chyba 30l. przez co urz. jest droższe i większe jeszcze inny producent ma predefiniowany program do podłogówki co fabryka to inny pomysł.
Podobno nowe pompy maja mieć niższe progi zabezpieczeń temperaturowych więc można będzie oszczędzić 5zł/rok.:)

U mnie pełnia zimy -3,5 na zewnątrz już niedługo -7 i będzie cop 3 w/g niemieckich badań (jeszcze raz podziękowania dla kolegi Obserwator pc)

Pyxis
21-01-2014, 23:06
U mnie pełnia zimy -3,5 na zewnątrz już niedługo -7 i będzie cop 3 w/g niemieckich badań (jeszcze raz podziękowania dla kolegi Obserwator pc)

COP moze i tak, ale SPF bedzie ~2. :D

mkm silesia
21-01-2014, 23:36
COP moze i tak, ale SPF bedzie ~2. :D

3,16 w/g EN 14511 dla 9kw 400V :goodnight:

http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

wiktor_core
22-01-2014, 07:19
COP podawany w normach lub przez producenta jest mierzony w idealnych warunkach.
Sprawdź u siebie, zmierz i wtedy się pochwal. W moich pompach tego "książkowego" COPu, w praktyce nigdy nie widziałem.
Jak już podajesz jakieś temperatury - podaj jakie masz GZ, przy danej temp. DZ - bo to podstawa.

mkm silesia
22-01-2014, 07:34
COP podawany w normach lub przez producenta jest mierzony w idealnych warunkach.
Sprawdź u siebie, zmierz i wtedy się pochwal. W moich pompach tego "książkowego" COPu, w praktyce nigdy nie widziałem.
Jak już podajesz jakieś temperatury - podaj jakie masz GZ, przy danej temp. DZ - bo to podstawa.

Producent dla -7 w/g EN podaje 2,8 a 3,16 podają Niemcy dla swoich niezależnych badań w Polsce robi się tak oszczędne gz że maja zaniżone przepływy w stosunku do wymagań producenta pompy tanio Panie tanio a potem płacz na forum wczorajsza wizyta u klienta 600kwh za grudzień 240m2 sąsiad z tania instalacją 1000kwh 160m2 no ale rura w podłodze kosztuje rozdzielacz też no to teraz ma tanio będzie jeszcze taniej jak w końcu zima przyjdzie.
Przy -7 mam nastawioną temp. w/g krzywej gz na sterowniku 33oC przy -15 36oC.

k***a*z
22-01-2014, 07:56
Co tak obciales te czesci dziesietne i nie podjesz po jakim czasie pracy pompy?

Pisałem z pamięci , czas to na pewno 6 godzin . Postaram się wkleić wykres z mojego rejestratora to zobaczysz dokładnie.
Nie długo zacznę podawać jeszcze wyniki z ciepłomierza :)

map78
22-01-2014, 10:01
Kolega ma prawdopodobnie pompę wpiętą bezpośrednio w instalacje i/lub zbyt mały przepływ.
Nie preferuję takiego rozwiązania choć chyba 6kwh/rok to nie problem to jakieś 3zł niech będzie 5zł/rok.
Działa zabezpieczenie przed zbyt niska temp. producent twierdzi że z dwóch powodów komfort i ochrona przed zbyt niską temp.
Atlantic/Fujitsu rozwiązał to przez zastosowanie wbudowanego bufora chyba 30l. przez co urz. jest droższe i większe jeszcze inny producent ma predefiniowany program do podłogówki co fabryka to inny pomysł.
Podobno nowe pompy maja mieć niższe progi zabezpieczeń temperaturowych więc można będzie oszczędzić 5zł/rok.:)

Sugerujesz, że powinienem mieć bufor?

Też tak słyszałem, ponoć do 10*C, ale to raczej w celu wyeliminowania "problemów" podczas wygrzewania jastrychu, a nie do optymalizacji defrostów:)

mar1973
22-01-2014, 10:33
Też tak słyszałem, ponoć do 10*C, ale to raczej w celu wyeliminowania "problemów" podczas wygrzewania jastrychu, a nie do optymalizacji defrostów:)

witam

ja bym to napisał inaczej:
rozwiąże to "problemy" podczas wygrzewania jastrychu, w czasie pierwszych uruchomień w niewygrzanych domach oraz wyeliminuje konieczność załączania się grzałek przy defrostach

ale co najważniejsze w mieszkaniach będzie można stale lub okresowo utrzymywać niższą temperaturę np. 15'C - bez "obawy", że grzałki się załączą

10'C - technika idzie do przodu:yes:

pozdrawiam

map78
22-01-2014, 11:30
witam

ja bym to napisał inaczej:
rozwiąże to "problemy" podczas wygrzewania jastrychu, w czasie pierwszych uruchomień w niewygrzanych domach oraz wyeliminuje konieczność załączania się grzałek przy defrostach

ale co najważniejsze w mieszkaniach będzie można stale lub okresowo utrzymywać niższą temperaturę np. 15'C - bez "obawy", że grzałki się załączą

10'C - technika idzie do przodu:yes:

pozdrawiam

Bardzo dobrze to ująłeś:yes:
A co do techniki to myślę, że to tez próba naprawienia błędu jaki Panasonic popełnił wprowadzając na rynek pompę bez programu wygrzewania jastrychu, czy utrzymywania temperatury anty-zamrożeniowej. Z tego co się orientuje to większość PCi takie możliwości posiada. A Panas chyba założył, że ich pompa będzie montowana tylko w wygrzanych już domach. Nawet na forum było kilka przypadków odstawiania się tej pompy przy niskich temperaturach zasilania - może dotarło to i do producentów:confused::rolleyes:

mar1973
22-01-2014, 12:58
Bardzo dobrze to ująłeś:yes:
A co do techniki to myślę, że to tez próba naprawienia błędu jaki Panasonic popełnił wprowadzając na rynek pompę bez programu wygrzewania jastrychu, czy utrzymywania temperatury anty-zamrożeniowej. Z tego co się orientuje to większość PCi takie możliwości posiada. A Panas chyba założył, że ich pompa będzie montowana tylko w wygrzanych już domach. Nawet na forum było kilka przypadków odstawiania się tej pompy przy niskich temperaturach zasilania - może dotarło to i do producentów:confused::rolleyes:

witam

rzeczywistość jest trochę inna -
Z tego co się orientuje to większość PCi takie możliwości posiada.???

to o czym piszesz nie tyczy się/nie tyczyło się tylko Panasonica
popatrz, np. na Daikina

technika idzie do przodu, rozwiązania są jeszcze lepsze

pozdrawiam

mar1173
22-01-2014, 13:18
zewn. -7
DZ po 1h 4,8/1
po 2h 4,4/0,6

fachman19
22-01-2014, 15:41
-10 C :( drogo)

mkm silesia
22-01-2014, 16:21
-6 jeszcze cop 3 gz 33

wiktor_core
22-01-2014, 16:29
Na zewnątrz -8C, wczoraj - 7 C
Budynek pobiera konkretnie. W dodatku duuużo poszło CWU.
DZ 5,2/ -1,5
GZ bufor 36C do 42C
Krótkookresowy COP 3,57 :no:

Pyxis
22-01-2014, 16:30
-6 jeszcze cop 3 gz 33

Ja Ty masz 3 to ja mam przy DZ 4*C a GZ 30*C pewnie COP>5 :)

wiktor_core
22-01-2014, 16:34
-6 jeszcze cop 3 gz 33
COP 3 - według Twojego pomiaru ?

mkm silesia
22-01-2014, 16:59
COP 3 - według Twojego pomiaru ?
Wg EN producent podaje 2,8 a niemieckie testy 3,16 dla gz 35 przy -7

Pyxis
22-01-2014, 17:00
Wg EN producent podaje 2,8 a niemieckie testy 3,16 dla gz 35 przy -7

Hehe... wiedzialem. :D
To lepiej tego nie mierz, bo jak pomierzysz, to bedziesz musial klientom klamac. Tak ich TYLKO "polswiadomie" wprowadzasz w blad. Jest roznica? Jest!

mkm silesia
22-01-2014, 17:14
Na instalacjach wykonanych "po taniemu" nie zaryzykuję

wiktor_core
22-01-2014, 18:07
COP 3 - według Twojego pomiaru ?

Wg EN producent podaje 2,8 a niemieckie testy 3,16 dla gz 35 przy -7
To zmierz i wtedy napisz.


Na instalacjach wykonanych "po taniemu" nie zaryzykuję
Nie tłumacz, u siebie zmierz.

tomchis
22-01-2014, 20:02
U mnie po 12 godzinach ciaglej pracy DZ3/-3, GZ 31/25, na zewnatrz rekorego roku -15, w domu 20. COP 4,1.

Ostatniej doby 39kWh.

ferrit
22-01-2014, 21:15
U mnie w tej chwili na zewnątrz -13,5'C. PC przez ostatnie 24h grzała 13 godz z przerwami. Ciekawe ile będzie na zewnątrz do rana ? Max temp GZ 32,5'C.

Vld
22-01-2014, 21:34
A żaba sobie nogę podstawia :D
DZ zamarzło - 10C, parowanie - 15C, LP niecałe 2 bary
GZ równoległe CO i CWU 35C i 43C, skraplanie 37C, HP niecałe 12 bar
KOP rewelacyjne 2,8, dla samego CO będzie min gorszy
Obrazek (http://83.243.35.11/2/images/trn_ALL_24.png)

wihajster
22-01-2014, 22:24
DZ -7* GZ 52* dT 8*

PC chce ca 2- 2.3 kWh / h

Weź nam przelicz te "jednostki", OK?
kWh/h.... Pisz po "technicznemu" albo nie mąć wody i tak mętnej.

Pyxis
22-01-2014, 22:36
Zaraz dostaniesz "zjebke", ze sie czepiasz. Ja juz oststnio przestalem "prostowac" taki kwiatki, bo jest swiete oburzenie, ze sie czepiam tylko.

PS.
Po 1h pracy pompy:
DZ 4,3*C
GZ 29,6*C

wihajster
22-01-2014, 22:49
Użytkowniku pompy ciepła, niczego od ciebie nie chcę ;) Jak nie ogarniasz tematu wątku to dalej wpisuj kWh/h w temacie "temperatury dolnego źródła".

Pyxis
22-01-2014, 23:03
PC zuzywala sredio incl. CWU przez ostatnia dobe 2.2kWh przez kazda godzine pracy


Powinenies napisac, ze srednia moc pobietana przez pompe w ciagu oststniej doby to 2,2 kW. Skoro podajesz moc("2.2kWh przez kazda godzine pracy"), to uzywaj jej jednostki ktor jest wlasnie [W]. Poza tym, ze tak sie powinno to podawac, to dodatkow nie zamaca to obrazu.

Nie pipsze tego zlosliwie. Mnie to bardziej razi niz "zadanie" przez "z" z kropka ;)

rafał2011
22-01-2014, 23:18
Powinenies napisac, ze srednia moc pobietana przez pompe w ciagu oststniej doby to 2,2 kW. Skoro podajesz moc("2.2kWh przez kazda godzine pracy"), to uzywaj jej jednostki ktor jest wlasnie [W]. Poza tym, ze tak sie powinno to podawac, to dodatkow nie zamaca to obrazu.

Nie pipsze tego zlosliwie. Mnie to bardziej razi niz "zadanie" przez "z" z kropka ;)

żarówka 3W zużywa więcej prądu:)

Pyxis
22-01-2014, 23:21
żarówka 3W zużywa więcej prądu:)

Tzn 3[W] to wiecej niz 2,2[kW] ?
W sumie ciekawa teoria, ale obawiam sie, ze matematycznie to moze budzic u co niektorych pewien niesmak. :)

Pyxis
22-01-2014, 23:22
zeby bylo wedlug watku i nie budzilo matwienia co niektorym

dz -11* ok?

Ale -11*F ? ;)

rafał2011
22-01-2014, 23:25
Tzn 3[W] to wiecej niz 2,2[kW] ?
W sumie ciekawa teoria, ale obawiam sie, ze matematycznie to moze budzic u co niektorych pewien niesmak. :)

normalna sprawa że tak...

Vld
22-01-2014, 23:26
ale -11*f ? ;)
- 11*f/f :d

Pyxis
22-01-2014, 23:28
- 11*F/F :d

Trzymajmy sie "konwencji": ;)

-11 [(*C *F)/*F]

Vld
22-01-2014, 23:29
Właśnie zastanawiałem się gdzie to C umieścić, aby było dobrze

Pyxis
22-01-2014, 23:41
Hehe... moze "troszke" drwimy, ale za to z jakim wspanialym skutkiem! ;)

Vld
22-01-2014, 23:47
Kropla skałę drąży
z czasem i wihajster przyzwyczai się do braku polskich krzaczków i kWh/h ;)

Edit:
No to nie ma co ryzykować :D

Pyxis
23-01-2014, 00:05
Tylko nie wiem czy do tego "ch" w swoim niku przywyknie. Ja bym nie rydzykowal jednak. ;)

mkm silesia
23-01-2014, 09:06
W nocy -8 teraz -6 ma być dzisiaj -10 ciepło w porównaniu do kolegów z innych części pl

rwojtek
23-01-2014, 09:29
W okolicy Białegostoku w nocy było -20. Chyba założę już sweter jak będę szedł na podwórko. :p

tomchis
23-01-2014, 13:41
U mnie w nocy -16 było, ale teraz jak sloneczko grzeje to i w domu cieplej.

DZ6/0 po godzinie

ferrit
23-01-2014, 13:53
U mnie w nocy było ok -17'c. Koledzy mówili, że mieli -20'c. W dzień sporo słońca to temp się podniosła do -10'c.

wiktor_core
23-01-2014, 15:37
Synoptycy przewidują, że istnieje nawet 70-procentowe prawdopodobieństwo, że w lutym na termometrach zobaczymy temperaturę poniżej -35 st. C.
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/kilka-dni-mrozow-potem-odwilz-ale-juz-w-lutym-temperatura-moze-spasc-ponizej-35-stopni-c,111833,1,0.html
Kupujcie wungiel :evil::evil::evil:

fachman19
23-01-2014, 16:49
Instalacje projektuje się na -20 na dworze i +20 w domu .delta wynosi 40 *C

co zrobimy jak będzie -35 C ,czy w domu będzie +5 C ?

k***a*z
23-01-2014, 16:58
http://images61.fotosik.pl/583/e3d116b67d7eb86bm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3d116b67d7eb86b.html)

U mnie po 6h pracy DZ 3.1 / 0.4

Pyxis
23-01-2014, 17:04
Instalacje projektuje się na -20 na dworze i +20 w domu .delta wynosi 40 *C

co zrobimy jak będzie -35 C ,czy w domu będzie +5 C ?

Jak bedziesz dlaej takie rzeczy wygadywal, to pojde w kominku zapalic. :)

Pyxis
23-01-2014, 17:06
U mnie po 6h pracy DZ 3.1 / 0.4

Przypomnij mi jaki masz zasobnik i do ilu *C grzejesz CWU?
"Widze" go niby w pamieci, ale pewiem nie jestem. :)

hydrokop
23-01-2014, 17:13
po 1h 5/2

rwxw
23-01-2014, 17:26
U mnie pompa zaczęła pracować przez 8 godzin, a efekt jest następujący: 3,4/0,3 na dz. W domu 22-23*
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=236976&d=1390497812

wiktor_core
23-01-2014, 17:41
Instalacje projektuje się na -20 na dworze i +20 w domu .delta wynosi 40 *C

co zrobimy jak będzie -35 C ,czy w domu będzie +5 C ?
A masz Pan jaki komin dymny w domu ?
:evil:

fachman19
23-01-2014, 20:49
Tu gdzie mieszkam mam wszystko i PC PW i gaz i kominek .I wszystko dobrane na -40 C
Grzejniki nisko temperaturowe( w wyniku termomodernizacji). 20 cm na ścianach i 50 cm na dachu (Izolacji)
Dam radę.

ferrit
23-01-2014, 21:16
rwxw u mnie w tej chwili pc grzeje w cyklach 4h 30m i GZ ma 32,5/28,5'c. To wystarcza aby w domu było 22'c. Kurcze musze spróbować raz grzać przez cała nocną 2T. Ciekawe ile popłynie w GZ. Ty masz w GZ 40'c ?

rwxw
23-01-2014, 22:18
Ty masz w GZ 40'c ?
Tak, widać to na wykresie: czerwona linia to zasilanie, max 44* po 8h, ale ja mam tylko pół podłogówki i pół grzejników, więc stąd temperatury robią się takie wysokie. Zobaczymy ile pc będzie grzała w weekend, bo od tego sezonu mam taryfę weekendową. Jeśli u Ciebie zasilanie gz dochodzi do 32*, to spokojnie możesz puścić na całą noc, chyba że zrobi się za ciepło w domu.

k***a*z
24-01-2014, 05:26
Przypomnij mi jaki masz zasobnik i do ilu *C grzejesz CWU?
"Widze" go niby w pamieci, ale pewiem nie jestem. :)

400l . Na wykresie to ciemnoniebieska linia.

fachman19
24-01-2014, 06:09
czwarty dzień w tym roku poniżej -10C DZ

teraz -14 C

Czy ktoś odpalił grzałki i na jak długo?

mar1173
24-01-2014, 06:19
po 7,5h 3,9/0,4

mkm silesia
24-01-2014, 08:31
czwarty dzień w tym roku poniżej -10C DZ

teraz -14 C

Czy ktoś odpalił grzałki i na jak długo?
U mnie -8 w nocy w dzień ok. -5 ma być
Grzałki może na chwilę w niedzielę ma być -14 w nocy przez kilka godzin i też raczej wątpię że to starczy do załączenia grzałki.

ferrit
24-01-2014, 08:36
Po 10h grzania temp DZ 34/29,5'C. W domu 22,4'C.

rwojtek
24-01-2014, 09:00
Po 10h grzania temp DZ 34/29,5'C. W domu 22,4'C.

Kolektor DZ masz u sąsiada w podłogówce? :D

Pyxis
24-01-2014, 09:29
400l . Na wykresie to ciemnoniebieska linia.

A jaki to dokladnie model zasobnika?
Pytam, bo widze, ze przy grzaniu CWU na zasilaniu pompy nie masz nawet 50*C. Ja zeby zagrzac CWU do 47*C musze miec na zasilaniu <>60*C.

Pyxis
24-01-2014, 09:31
U mnie -8 w nocy w dzień ok. -5 ma być
Grzałki może na chwilę w niedzielę ma być -14 w nocy przez kilka godzin i też raczej wątpię że to starczy do załączenia grzałki.

Oczywiscie COP niezmiennie w okolicac 3 (oczywiscie wg EN). ;)

ferrit
24-01-2014, 10:00
Kolektor DZ masz u sąsiada w podłogówce? :D
Nie. Mam go BEZPOŚREDNIO w gruncie.

k***a*z
24-01-2014, 10:15
A jaki to dokladnie model zasobnika?
Pytam, bo widze, ze przy grzaniu CWU na zasilaniu pompy nie masz nawet 50*C. Ja zeby zagrzac CWU do 47*C musze miec na zasilaniu <>60*C.

To jest jakaś wersja pod solary z dwiema wężownicami , po południu będę w domu to ci napiszę.

Pyxis
24-01-2014, 10:16
To jest jakaś wersja pod solary z dwiema wężownicami , po południu będę w domu to ci napiszę.

Ale nie MAXI? Czy to biwalentny?
Jak masz te wezownice polaczone?

Vld
24-01-2014, 10:35
Zamarznięte DZ dalej zamarza -12C, GZ 36C, KOP 2,46
Nawet nieźle, tylko mocy brakuje. Jak by tak strugnąć sobie tandem 2x ZH19 - to w tych warunkach było by do dyspozycji prawie 8 kW

Pyxis
24-01-2014, 10:38
Zamarznięte DZ dalej zamarza -12C, GZ 36C, KOP 2,46
Nawet nieźle, tylko mocy brakuje. Jak by tak strugnąć sobie tandem 2x ZH19 - to w tych warunkach było by do dyspozycji prawie 8 kW

Z jakiego okresu liczona sprawnosc? Z defrostami?

Vld
24-01-2014, 10:43
To są wartości chwilowe, a defrosty prawie nie występują.
PC to się bawie za dnia eksperymentując, na wieczór wram do korzeni węglowo/tłokowych.

Pyxis
24-01-2014, 10:49
No to wyjasnie mi sie troche ta zadziwiwiajaco wysoka sprawnosc :)
Jak by to dzialalo sobie bez dogrzewania kociolkiem, to SPF z okresu doby nie bylby juz taki swietny.

Vld
24-01-2014, 10:57
Żeby była jasność. Jak PC trybi, to kocioł śpi i odwrotnie. SPF z doby napewno byłby niższy, bo były by 2-3 defrosty i średnia temperatura dobowa była by kilka stopni niższa. Dziś nad ranem było -16,5C, teraz -11,7C.

Ps. Dz -11,3C, GZ 36C, KOP 2,63
Albo wszystko nadal się rozgrzewa (2h pracy), albo wpływ słońca na ścianie południowej i min cieplejszego powietrza.

k***a*z
24-01-2014, 14:12
A jaki to dokladnie model zasobnika?
Pytam, bo widze, ze przy grzaniu CWU na zasilaniu pompy nie masz nawet 50*C. Ja zeby zagrzac CWU do 47*C musze miec na zasilaniu <>60*C.

Galmet sgw(s)b 400

Wężownice połączone szeregowo .

Zigobar
24-01-2014, 16:09
Zamarznięte DZ dalej zamarza -12C, GZ 36C, KOP 2,46

Całkiem nieżle jak na "wystrugańca". Dla porównania Altherma 7kW (z tabeli):
Dla A -10/W35, COP 2,47
Dla A -15/W35, COP 2,22

adkwapniewski
24-01-2014, 16:59
Może to zasługa r290 ?

Pyxis
24-01-2014, 17:23
Galmet sgw(s)b 400

Wężownice połączone szeregowo .

Zasilanie CWU z pompy wpiete od gory zasobnika, czy od dolu?

Zigobar
24-01-2014, 18:06
Może to zasługa r290 ?

Na temat zalet i wad "bombowego" może Vld coś Ci napisze. Moim skromnym zdaniem, uzyskiwana przez ten układ sprawność jest przede wszystkim efektem zastosowania sporych wymienników. Zapewne sporo pracy kosztowało dopracowanie szczegółów. Również ze sterowaniem defrostami chyba nieżle sobie poradził.

rafikW
24-01-2014, 19:38
19.01.2014:
Po 2h DZ: 3,5 / -0,3
Temp. zewnętrzna: -4,3

Po 1h DZ: 3,0 / -0,9
Temp. zewnętrzna: -12,2

Zigobar
25-01-2014, 00:43
Tabela Peak value czy Integrated?
( sa chyba 2, jedna uwzglednia defrosty )
Skoro są dwie, to bardziej dociekliwi mogą je sobie odszukać. Ja skorzystałem z moich notatek (kiedyś interesowałem się powietrznymi). Wydaje mi się, że przytoczone dane uwzględniają odszranianie, co jednak niekoniecznie prawdą być musi. Proponuję na tym zakończyć (to nie ten temat).

k***a*z
25-01-2014, 09:04
Zasilanie CWU z pompy wpiete od gory zasobnika, czy od dolu?

Od góry , temperatura mierzona DS18B20 .

Pyxis
25-01-2014, 09:17
Dziwnie niski masz pomiar tej temperatury. Ten 400l nie ma az tyle wiekszych wezownic, zeby pozwolic o 10*C zjechac z temperatura zasilania, tym bardziej, ze masz tez ciutke mocniejsza pompe.
Do ilu grzejesz CWU (ile masz ustawione na pompie) ?

Jacek150
25-01-2014, 09:46
Na zewnątrz -12 stopni a DZ 0,9 / -3,3

rafikW
25-01-2014, 16:24
13:05 Temp. zewn. -8,5; GZ powrót: 26,3; GZ zadane powrót: 30,1. Do "zrobienia" więc 30,1-26,3+2,0 ("półhistereza")=5,8K

14:05 Temp. zewn. -9,2; GZ powrót: 29,0; GZ zadane powrót: 30,2. DZ 2,6 / -1,1; ∆TDZ=3,7K. Do "zrobienia" pozostało: 30,2-29,0+2,0=3,2K. PCi pobrała 1,88kWh

15:05 Temp zewn. -10,7; GZ powrót 30,0; GZ zadane powrót: 30,4. DZ 2,5 / -1,2; ∆TDZ=3,7K. Do "zrobienia" pozostało: 30,4-30,0+2,0=2,4K. PCi pobrała 1,95kWh

15:35 Temp zewn. -11,8; GZ powrót 30,2; GZ zadane powrót: 30,6; DZ 2,5 / -1,3; ∆TDZ=3,8K. Do "zrobienia" pozostało: 30,6-30,2+2,0=2,4K. PCi pobrała 0,97kWh (w pół godziny)

O 16:05 już nie spisywałem bo wyjście z domu było.

Wnioski:
stabilne DZ (lekki spadek z upływem czasu temperatur zasilania i powrotu DZ) stabilna, lekko rosnącą ∆T
W 2,5h PCi podniosła temperaturę powrotu z 26,3 do 30,2 = 3,9K

Pyxis
25-01-2014, 16:38
Przy takich danych zawsze podswiadomie oczekuje na koncu punktu p.t. "Wnioski". Nie zawiodles mnie. :)

rafikW
25-01-2014, 16:45
Przy takich danych zawsze podswiadomie oczekuje na koncu punktu p.t. "Wnioski". Nie zawiodles mnie. :)

A Ty mnie i owszem :D. Oczekiwałem riposty: "nie zgodzę się" i dalej wyjaśnienie, korekta, wytłumaczenie, etc... do dzieła !

Pyxis
25-01-2014, 18:00
Jesli z wnioskiem sie zgadzam, (stabilne DZ), to polemiki nie podejmuje. :)

wihajster
25-01-2014, 22:01
Na zewnątrz -12 stopni a DZ 0,9 / -3,3

Jacek, masz słaby grunt. Mimo że dolne źródło masz dobrane raczej z zapasem (około 30W/mb) to i tak parametry słabe.
W pobocznym wątku widzę że toczyła się dyskusja na temat doboru dolnego źródła, ja już się nie wypowiadam... Ale Liwko z tymi swoimi uniwersalnymi 50W/mb mógłby się tutaj trochę zastanowić.

Duncan Idaho
25-01-2014, 23:21
Na zewnątrz -17. Wej DZ5,8 wyj DZ 3,7 (pomiar po 4h pracy). Kolektor 5x150 mb pe40 meandry. Piasek. Pompa IVT Greenline 7. Temp wew 22.5.

mar1173
26-01-2014, 05:53
-14. Dz po 8h 3,4/0

k***a*z
26-01-2014, 06:56
Dziwnie niski masz pomiar tej temperatury. Ten 400l nie ma az tyle wiekszych wezownic, zeby pozwolic o 10*C zjechac z temperatura zasilania, tym bardziej, ze masz tez ciutke mocniejsza pompe.
Do ilu grzejesz CWU (ile masz ustawione na pompie) ?

40 stopni i pobicie w 2T +5 . Podczas grzania cwu na skraplaczu jest około 53 stopnie .

Pyxis
26-01-2014, 09:08
40 stopni i pobicie w 2T +5 . Podczas grzania cwu na skraplaczu jest około 53 stopnie .

Aaaa, myslalem, ze grzejesz do 47*C (zadana).Ja teraz grzeje do 39+8 a wiec zadana 47*C (z histereza 2K) i stad wyzsze temperatury w koncowej fazie cyklu.

Jacek150
26-01-2014, 09:35
Wiem , z e szalu u mnie nie ma ale tragedii tez nie. Temperaturę DZ podałem przed wyłączeniem pracy pompy ciepła. Startuje z poziomu 4,5 / 0,5. Więc średnia temperatura jest zadowalajaca. W instrukcji wyczytalem , że COP jest mierzony przy temp 0 dla DZ i 35 dla GZ. Nigdy nie mialem 0 na DZ oraz nigdy nie miałem 35 stopni na GZ nawet przy -25 stopni na zewnątrz.

Pyxis
26-01-2014, 10:23
Jacek, masz słaby grunt. Mimo że dolne źródło masz dobrane raczej z zapasem (około 30W/mb) to i tak parametry słabe.
W pobocznym wątku widzę że toczyła się dyskusja na temat doboru dolnego źródła, ja już się nie wypowiadam... Ale Liwko z tymi swoimi uniwersalnymi 50W/mb mógłby się tutaj trochę zastanowić.

Jesliby je dobral na 50W/m, to mialby chlop problem i to spory.

Pyxis
26-01-2014, 10:35
Temperaturę DZ podałem przed wyłączeniem pracy pompy ciepła. Startuje z poziomu 4,5 / 0,5.

Tutaj ladnie bedzie widac wplyw dlugosci rury zakopanej w jako DZ (to warunkuje moc DZ). U Ciebie jest jej 300m (sonde licze jako pojedynczy odcinek w gruncie) a u mnie z dobiegiem 850m (masz <> 3x mniej).
U mnie spadek po 10,5h pracy pompy o tej samej mocy jest z 4,1*C na 2,9*C (wiec o 1,2K) a u ciebie z 4,5*C do 0.9*C (a wiec o 3,6K). Twoje leci 3x szybciej (zakaldam, ze cykl byl tez w granicach tych 10h). W takim samym mniej wiecej stosunku jak stosunek dlugosci zakopanych rur. Ciekaw, czy to tylko rzypadek? :)

Zigobar
26-01-2014, 10:48
Jesliby je dobral na 50W/m, to mialby chlop problem i to spory.
W tym przypadku chłodnicza to 9kW, zatem wychodzi 30W/mb (jak już wcześniej zauważył wihajster). Skoro przy takim obciążeniu temperatury DZ są jakie są, to ciekawe do jakiej wartości by spadły przy 50W/mb?
Pamiętam jak terplace podawał kiedyś, że zwiększenie mocy PC o 40% może skutkować spadkiem temperatur DZ (pod koniec sezonu) o 2 -3*C. Miał do czynienia z takimi przypadkami, a dyskusja dotyczyła wymiany PC na większą bez ingerencji w istniejące DZ.

Pyxis
26-01-2014, 11:07
Troche to bez sensu, bo jesli obiekt sie nie zmienil, a wzrosla tylko moc pompy, to na DZ nie powinno miec to wiekszego wplywu, bo pompa bedzie pracowala krocej proporcjonalnie do wzrostu jej mocy. Bedzie wiecej czasu na regeneracje DZ miedzy cyklami.

Co innego jesli manipulujemy wielkoscia DZ. Tu juz zmieniamy ilosc dostepnej energii zmagazynowanej w gruncie i dodatkowo jeszcze moc na 1mb rury.

Pyxis
26-01-2014, 13:49
Co nawno nie widzialem podawanych temperatur "DZ" przy pompach PW. ;)

Zigobar
26-01-2014, 14:07
Pyxis
Zgadza się. Jeśli obiekt się nie zmienia, to i ilość energii dostarczanej przez PC nie ulega zmianie. To co przytoczyłem musiało dotyczyć przypadku, gdy wymiana PC na większą została wymuszona np. rozbudową obiektu.

chcialbympompe
26-01-2014, 14:08
Co nawno nie widzialem podawanych temperatur "DZ" przy pompach PW. ;)

Średnia z ostatnich 24h to -12,46 stopnia. Minimalnie było -17 co nie przeszkadzało mojej PC pracować bez grzałek.
Za to średnia temperatura DZ za okres 5 tygodni to +2,41 czyli nie gorzej niż przy gruntówce.

mkm silesia
26-01-2014, 14:08
-16 powietrze piątku na sobotę sobota -12 noc -14 teraz -9 i zero telefonów że zimno komuś
I zapewne koszty nieco wyższe niż grudzień ale mam porównanie z zimą 25 lecia licznik energii el. nie wykazał użycia grzałki wtedy więc nie spodziewam się teraz - osobny licznik na jedn. wew. z p. obiegową i grzałkami.

Pyxis
26-01-2014, 14:12
Średnia z ostatnich 24h to -12,46 stopnia. Minimalnie było -17 co nie przeszkadzało mojej PC pracować bez grzałek.
Za to średnia temperatura DZ za okres 5 tygodni to +2,41 czyli nie gorzej niż przy gruntówce.

Podasz nam ta rednia z 5 tygodni, ale za miesiac OK? ;)
A moja gruntowa ponizej +3*C raczej nie schodzi (tylko 1x po 10,5h grzania dzisiaj rano mialem +2,9*C), wiec to malo uprawnione stwierdzenie.

fachman19
26-01-2014, 18:35
Co nawno nie widzialem podawanych temperatur "DZ" przy pompach PW. ;)
Podawałem codziennie ,jesteś nieuważny.

Ale już robi sie ciepło był -5 a jest -7 .A od jutra -4.
W sumie 5 dni kryzysu

fachman19
26-01-2014, 18:43
[QUOTE=Pyxis;6334511]A moja gruntowa ponizej +3*C raczej nie schodzi (tylko 1x po 10,5h grzania dzisiaj rano mialem +2,9*C), wiec to malo uprawnione stwierdzenie.[QUOTE]


Ty masz +3 C ja chyba będę miał - 4 od jutra .czyli o 7 stopni gorzej niż u ciebie.
Podają ,że za parę dni będzie dobrze powyżej zera.
Tyle tej zimy

mar1973
26-01-2014, 18:52
[QUOTE=Pyxis;6334511]A moja gruntowa ponizej +3*C raczej nie schodzi (tylko 1x po 10,5h grzania dzisiaj rano mialem +2,9*C), wiec to malo uprawnione stwierdzenie.[QUOTE]


Ty masz +3 C ja chyba będę miał - 4 od jutra .czyli o 7 stopni gorzej niż u ciebie.
Podają ,że za parę dni będzie dobrze powyżej zera.
Tyle tej zimy

witam

no co ty jutro w Bielsku pierwszy raz tej zimy rusza wyciąg

pozdrawiam

Pyxis
26-01-2014, 19:01
Podawałem codziennie ,jesteś nieuważny.


Oststni przedwczoraj rano, wiec nie tak znowu "codziennie" ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a&p=6330740&viewfull=1#post6330740

Pyxis
26-01-2014, 19:03
Tyle tej zimy

Mowisz, ze od poniedzialku juz wiosna? Mam opony na letnie zmieniac? ;)

Ja bym sie jednak jeszcze wstrzymal z odtrabieniem konca zimy.

pitersson
26-01-2014, 19:30
A propos prognoz:rolleyes: to ponoc teraz zima lekko odpusci tak ze ,, -" beda tylko nocami ale w lutym strasza mrozami do -30*C :o ,, Idzie Luty podkuj buty"

rafikW
26-01-2014, 20:09
A propos prognoz:rolleyes: to ponoc teraz zima lekko odpusci tak ze ,, -" beda tylko nocami ale w lutym strasza mrozami do -30*C :o ,, Idzie Luty podkuj buty"

"ponoć" jest w tym wszystkim słowem kluczowym. "Prognozy" ponad kilka (3-4 dni) to raczej wróżenie z fusów a ponad tydzień to ich sprawdzalność jest równa tyle samo co obstawianie reszki lub orła w rzucie monetą. Pożyjemy, zobaczymy :D

pitersson
26-01-2014, 20:56
"ponoć" jest w tym wszystkim słowem kluczowym. "Prognozy" ponad kilka (3-4 dni) to raczej wróżenie z fusów a ponad tydzień to ich sprawdzalność jest równa tyle samo co obstawianie reszki lub orła w rzucie monetą. Pożyjemy, zobaczymy :D

Masz racje, odziwo agencja z USA w listopadzie opracowala prognozy i jak na razie maja 90% sprawdzalnosci, ziscila sie im ostra zima a i ,, u nas" (Europa wsch.) miala cieply wilgotny grudzien z mrozami od polowy stycznia. Teraz czekam na luty(ok.10-tego) jesli tez sie wstrzela to szacun.

map78
26-01-2014, 21:54
Masz racje, odziwo agencja z USA w listopadzie opracowala prognozy i jak na razie maja 90% sprawdzalnosci, ziscila sie im ostra zima a i ,, u nas" (Europa wsch.) miala cieply wilgotny grudzien z mrozami od polowy stycznia. Teraz czekam na luty(ok.10-tego) jesli tez sie wstrzela to szacun.

Akurat w tym roku Amerykanie się "wstrzelili" a Rosjanie nie:o Tak jak Rafik mówi prognoza powyżej kilku dni to wróżenie z fusów (na studiach miałem meteorologie przez 2 semestry to wiem jak to się robi;) A sprawdzalność to się ustala na zasadzie - "wieczorem możliwe opady deszczu" - jak deszcz spadnie to sprawdzalność 90%, jak nie spadnie to też 90%:rolleyes:

pitersson
26-01-2014, 22:01
Heh to takie ,,horoskopy" a jednak i goral pogodynke podglada:D

wihajster
27-01-2014, 07:31
a jednak i goral pogodynke podglada:D
W grudniu jeden taki górol przebieraniec w telewizormi naganiał coby cepry przyjeżdżali i śnieg będzie będzie.... Ale on już dutki przed oczami miał a nie pogodę ;)

zieli
27-01-2014, 13:49
Dane z wczoraj Dz po 2h 3,8/1,6

Zigobar
27-01-2014, 15:17
Dane z wczoraj Dz po 2h 3,8/1,6
Witaj, znasz może model obiegówki DZ (chyba, że sam wihajster podpowie)?
Jeśli masz studzienkę, to w jakiej odległości od PC i jaka średnica rur dobiegu?
Zakładam, że w odwiertach PE40. Tak?

plusfoto
27-01-2014, 16:21
Witaj, znasz może model obiegówki DZ (chyba, że sam wihajster podpowie)?
Jeśli masz studzienkę, to w jakiej odległości od PC i jaka średnica rur dobiegu?
Zakładam, że w odwiertach PE40. Tak?
Ja bym zrobił odwierty na 32 a dobiegówkę na 40

Jacek150
27-01-2014, 17:16
dzisiaj u mnie -2 na zewnątrz a DZ 1,9/ -2,1

Pyxis
27-01-2014, 17:25
Podawaj zawsze po jakim czasie pracy pompy. Inaczej to niewiele mowi.

Jacek150
27-01-2014, 17:33
Trudno powiedziec po jakim czasie . Pompa pracuje w jednej taryfie , więc włącza sie kiedy potrzebuje. Odczyt jest zawsze tuz przed wyłączeniem sprężarki ( czyli najnizsze temp. podczas cyklu). Myślę , że teraz może pracować przy tych temp. zewnetrznych ok godzine i odpoczywa powiedzmy ok godziny czyli w cyklu ok 10-12 godzin dziennie wraz z cwu.

Liwko
27-01-2014, 17:35
Trudno powiedziec po jakim czasie . Pompa pracuje w jednej taryfie , więc włącza sie kiedy potrzebuje. Odczyt jest zawsze tuz przed wyłączeniem sprężarki ( czyli najnizsze temp. podczas cyklu). Myślę , że teraz może pracować przy tych temp. zewnetrznych ok godzine i odpoczywa powiedzmy ok godziny czyli w cyklu ok 10-12 godzin dziennie wraz z cwu.

Ustaw jednak tak jakbyś miał dwie taryfy. Unikniesz w ten sposób zbyt częstych załączeń co jest niezdrowe dla sprężarki.

Pyxis
27-01-2014, 17:42
Ustaw jednak tak jakbyś miał dwie taryfy. Unikniesz w ten sposób zbyt częstych załączeń co jest niezdrowe dla sprężarki.

Wystarczy tylko podniesc nieco wartosc histerezy dla CO.

wihajster
27-01-2014, 22:20
Witaj, znasz może model obiegówki DZ (chyba, że sam wihajster podpowie)?
Jeśli masz studzienkę, to w jakiej odległości od PC i jaka średnica rur dobiegu?
Zakładam, że w odwiertach PE40. Tak?
W odwiertach PE32, między rozdzielaczami w studzience a kotłownią PE40. Rozdzielacz jest od PC w odległości około 10m?-nie bardzo pamiętam...
Pompa obiegowa dolnego HEL-WITA U75-25.

wihajster
27-01-2014, 22:24
Wystarczy tylko podniesc nieco wartosc histerezy dla CO.
Jacek150 ma NIBE a tam nie ma pojęcia histereza. Na ilość załączeń (okres pracy i postoju) wpływają stopniominuty, przy podłogówce można dość wysoko z nimi "pojechać".

Pyxis
27-01-2014, 22:29
Jacek150 ma NIBE a tam nie ma pojęcia histereza. Na ilość załączeń (okres pracy i postoju) wpływają stopniominuty, przy podłogówce można dość wysoko z nimi "pojechać".

To to samo przeciez. Ta sama zaleznosc, tylko "sztucznie" wprowadzona jest dodatkowo zaleznosc czasowa.

zieli
27-01-2014, 22:30
W odwiertach PE32, między rozdzielaczami w studzience a kotłownią PE40. Rozdzielacz jest od PC w odległości około 10m?-nie bardzo pamiętam...
Pompa obiegowa dolnego HEL-WITA U75-25.
Dobrze pamiętasz max 10m

wihajster
27-01-2014, 22:44
To to samo przeciez. Ta sama zaleznosc, tylko "sztucznie" wprowadzona jest dodatkowo zaleznosc czasowa.
To nie jest to samo, Pyksi. Służy owszem, do tego samego, żeby ciepło było w domu. Ale to zupełnie inna "filozofia" (za duże słowo) sterowania.

Pyxis
27-01-2014, 22:46
To nie jest to samo, Pyksi. Służy owszem, do tego samego, żeby ciepło było w domu. Ale to zupełnie inna "filozofia" (za duże słowo) sterowania.

Czy zwiekszemie sm spowoduje start pompy przy wiekszej roznicy temperatur niz ich mniejsza wartosc?

Zigobar
27-01-2014, 23:00
W odwiertach PE32, między rozdzielaczami w studzience a kotłownią PE40. Rozdzielacz jest od PC w odległości około 10m?-nie bardzo pamiętam...
Pompa obiegowa dolnego HEL-WITA U75-25.
Wydajność jak RS 25/8 (2m3/h przy 6,5m), a cena znacznie niższa. Podoba mi się, tylko że dolna temp. pracy to 5*C. Masz je przetestowane przy temperaturach okołozerowych?
Kiedyś radziłeś stosowanie obiegówek przystosowanych do temperatur ujemnych (np. Star STG od -10*C). W warunkach realnych poniżej zera to raczej nie będzie, ale do zera na wejściu spaść może.

wihajster
27-01-2014, 23:03
Pyksi, na siłę musisz mieć rację, taki już z Ciebie z natury TYP ;)
Ale co ja na to poradzę że prawda jest inna?

Przy sterowaniu z użyciem histerezy, jeśli temp. spadnie o wartość nie przekraczającą nastawionej histerezy, pompa nie włączy się do us.anej śmierci.
Przy stopniominutach liczy się również czas, jak nazwa sugeruje.

wihajster
27-01-2014, 23:25
Wydajność jak RS 25/8 (2m3/h przy 6,5m), a cena znacznie niższa. Podoba mi się, tylko że dolna temp. pracy to 5*C. Masz je przetestowane przy temperaturach okołozerowych?
Kiedyś radziłeś stosowanie obiegówek przystosowanych do temperatur ujemnych (np. Star STG od -10*C). W warunkach realnych poniżej zera to raczej nie będzie, ale do zera na wejściu spaść może.
Widzisz, to co producent pisze, nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością. Wiem jak to brzmi ;)

Ta pompa WITA według instrukcji może pracować TYLKO na wodzie, inne media są niedopuszczalne.
Z moich obserwacji wynika jednak, że ta pompa NIE MOŻE pracować na wodzie gdyż się zaciera przy temperaturach 55 - 60*C!!!!! Mam gdzieś zdjęcia instalacji przed wymianą, wszystkie pompy były WITA, teraz nie ma żadnej -wymieniłem na inne.
A na glikolu pracuje bezawaryjnie!
Jedyne awarie tych pomp jakie miałem, to właśnie w instalacjach po stronie grzewczej. Jak to wytłumaczysz????

Podam Ci drugi przykład: Omnigena, na pewno znasz.
Z uwagi na to, że wchodzą dyrektywy eurosocjalistyczne i podobnie do żarówek nie można sprzedawać pomp nieenergooszczędnych (dyrektywy ErP).
Omnigena nie mogłaby zatem importować dotychczas sprzedawanych pomp do c.o.
Ale znaleźli furtkę, podobnie jak z żarówkami (możesz dalej kupić normalnie "setkę" tyle że nazywa się "wstrząsoodporna" i oczywiście droższa).

Omnigena teraz importuje i sprzedaje IDENTYCZNE w wykonaniu pompy, różnią się tylko nazwą:
stara pompa: OMI 25/60
nowa pompa: OMIS 25/60

Na pudełku starej pompy: "pompa obiegowa do instalacji centralnego ogrzewania" - w instrukcji zabraniali innych cieczy niż woda!!!
NA pudełku nowej pompy: "do układów solarnych" oraz jest wpis "akcesorium zamienne do instalacji c.o." - w instrukcji nagle dopuszczono mieszaniny wody i glikolu w stężeniu do max 50%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nagle TA SAMA pompa nabrała nowych możliwości, wcześniej niedopuszczalnych!!!
CUD.

Przypomina mi się scena z giełdy samochodowej:
-jaki przebieg ma ten wóz?
-.....a jaki Pan potrzebujesz?

Pyxis
27-01-2014, 23:53
Pyksi, na siłę musisz mieć rację, taki już z Ciebie z natury TYP ;)
Ale co ja na to poradzę że prawda jest inna?

Przy sterowaniu z użyciem histerezy, jeśli temp. spadnie o wartość nie przekraczającą nastawionej histerezy, pompa nie włączy się do us.anej śmierci.
Przy stopniominutach liczy się również czas, jak nazwa sugeruje.

Nie odpowiedziales na moje pytanie (to raz).

Czy w przypadku stopniominut nastapi zalaczenie pompy POMIMO, ze temperatura NIE spadnie (spadek = 0K)?

wihajster
28-01-2014, 00:03
Jeżeli temperatura NIE SPADNIE, to nie nastąpi załączenie (1x0=0, 2x0=0 -pamiętasz ze szkoły)
Jeżeli temperatura nie spadnie, to po co załączać ogrzewanie????

Pyxis
28-01-2014, 00:08
Czyli w NIBE mamy ten sam parametr jakim jest histereza, tylko w funkcji czasu. Ale to nadal jest HISTEREZA, tylko zmniejszajaca swoja wartosc z czasem. Prawda?

Dla 100 stopniominut:

po 1 min histereza 100K
po 2 min histereza 50K
po 4 min histereza 25K
po 10 min nhistereza 10K
....
po 100 min histereza 1K

Czy nadal czegos nie rozumiem?

wihajster
28-01-2014, 00:17
(..........................)Czy nadal czegos nie rozumiem?
Ty naprawdę nie ogarniasz różnicy czy tylko droczysz się jak dziewka z nudów????
Sam sobie wytłumaczyłeś ideę stopniominut (brawo) a nie ogarniasz tego że Jacek150 nie może zmienić u siebie wartości histerezy????

Pyxis
28-01-2014, 00:25
Ty naprawdę nie ogarniasz różnicy czy tylko droczysz się jak dziewka z nudów????
Sam sobie wytłumaczyłeś ideę stopniominut (brawo) a nie ogarniasz tego że Jacek150 nie może zmienić u siebie wartości histerezy????

Nie bezposrednio, ale zwiekszajac nibowskie stopniominuty de facto manipuluje parametrem jakim jest histereza. Decyduje po jakim SPADKU temperatury (w funkcji czasu) nastapi zalaczenie pompy.
Czy faktycznie "prawda jest inna"? :)

wihajster
28-01-2014, 00:40
Masz rację Pyksi. Idź spać w pokoju bo nie zaśniesz do rana.

Pyxis
28-01-2014, 00:43
Masz rację Pyksi. Idź spać w pokoju bo nie zaśniesz do rana.

Po co ta drwina Wihi. W tym przypadku akurat mam racje. Przeciez wiesz. :)

A robote juz koncze. Jeszcze archiwizacja i zasluzony sen (jesli przeziebiony dzieciak dzisiaj pozwoli).

wihajster
28-01-2014, 01:02
Po co ta drwina Wihi. W tym przypadku akurat mam racje. Przeciez wiesz. :)
Wiem. Masz rację w tym sensie że jest to troszkę "podobne". Ale nadal nie jest to ten sam parametr.

Powiedz mi, jak to jest. Zwracasz innym uwagę ze nie okazują Ci szacunku pisząc "tobie" zamiast "Tobie" (dla przykładu, ale blisko).
Sam nie używasz polskich znaków chociaż MOŻESZ. OK.

Czepiasz się [i SŁUSZNIE!] jak kto pisze [kW] podczas gdy powinien użyć jednostki [kWh].
A sam.... nie odróżniasz [stopni x minut] od [stopni]......

Zgodnie z Twoją ulubioną logiką "dedukowania" - czy nie mam racji?

fachman19
28-01-2014, 06:49
Dz -7

teoretycznie wg tabelki producenta (kłamliwej) dla -7 i +30 C cop 2,8

wiktor_core
28-01-2014, 07:59
Dz -7

teoretycznie wg tabelki producenta (kłamliwej) dla -7 i +30 C cop 2,8
Dlaczego po prostu nie zmierzysz....

mkm silesia
28-01-2014, 08:26
Dlaczego po prostu nie zmierzysz....
Niemcy zmierzyli podawał obserwator Szwedzi też zmierzyli podawał Varme i co oczywiście oszukują więc jak zmierzy Marek to jaki będzie komentarz niech zgadnę :)

Pyxis
28-01-2014, 08:41
Wiem. Masz rację w tym sensie że jest to troszkę "podobne". Ale nadal nie jest to ten sam parametr.
O zalaczeniu sie pompy decyduje wartosc histerezy w danym czasie.

Powiedz mi, jak to jest. Zwracasz innym uwagę ze nie okazują Ci szacunku pisząc "tobie" zamiast "Tobie" (dla przykładu, ale blisko).
Sam nie używasz polskich znaków chociaż MOŻESZ. OK.

Czepiasz się [i SŁUSZNIE!] jak kto pisze [kW] podczas gdy powinien użyć jednostki [kWh].
A sam.... nie odróżniasz [stopni x minut] od [stopni]......

Zgodnie z Twoją ulubioną logiką "dedukowania" - czy nie mam racji?

Wihi, to jest nadal histereza, ale zmienna w czasie. Zrob eksperyment myslowy i rozpatrz tylko jeden wybrany malutki przedzial czasu. Wybierz sobie t=100min i rizpatruj jaki parametr ma wplyw na zalaczenie sie pompy.

Sprawe PL_literek to juz ktorys raz poruszamy. Taka 'maniera" pisania wykluwala sie przez bardzo wiele lat, gdy Mazovia, Latin-2 oraz inne UTF-8 w internecie (a szczegolnie usenecie) to byly byty teoretyczne. 10x lepiej czyta sie text bez polskich ogonkow, niz taki z krzakami zamiast nich. Nie ma to nic wspolnego z szacunkiem czy jego brakiem. To nadinterpretacja i to mocna.

To czy rozumiem czy nie idee stopniominut to juz Ci na wstepie pokazalem, zeby ten temat byl jasny. Odrozniam stopnie o stopniominut, ale staram sie wyluskac glowna zaleznosc z tej funkcji, a nia jest histereza. Zmienna w czasie ale nadal histereza.

Obrazowo piszac: My sie teraz "sprzeczamy", czy herbata staje sie slodka od wsypania cukru czy od mieszania. Ty twierdzisz, ze wazniejsze jest mieszanie (minuty), a ja ze wazniejszy jest cukier (stopnie histerezy). W sumie obydwaj mamy troche racji, ale jednak jak to rozbic na czynniki pierwsze, to istota slodkiej herbaty jest jednak cukier. Nie wazne czy ja zamieszasz, zakrecisz czy wstrzasniesz. :)

Pyxis
28-01-2014, 08:46
Niemcy zmierzyli podawał obserwator Szwedzi też zmierzyli podawał Varme i co oczywiście oszukują więc jak zmierzy Marek to jaki będzie komentarz niech zgadnę :)

Moze nie da rady osiagnac takich warunkow laboratoryjnych jaki zaklada EN, a jak wystawi ja przed dom i poprostu zaczbie uzywac, to wyjdzie lipa. Po co wiec burzyc piekny obraz z tabelek COPu. Tym sie lepiej karmi potencjalnych inwestorow. Realny pomiar, to jak bys zamiast szyneczki dal do zarcia trociny. ;)

tomchis
28-01-2014, 11:11
Po 12 godzinach nieustannej pracy DZ 3/-3, GZ32/26, COP 4,1

mkm silesia
28-01-2014, 12:50
Moze nie da rady osiagnac takich warunkow laboratoryjnych jaki zaklada EN, a jak wystawi ja przed dom i poprostu zaczbie uzywac, to wyjdzie lipa. Po co wiec burzyc piekny obraz z tabelek COPu. Tym sie lepiej karmi potencjalnych inwestorow. Realny pomiar, to jak bys zamiast szyneczki dal do zarcia trociny. ;)

Powinieneś napisać ze nie da rady zrobić instalki w Polsce z odpowiednimi parametrami bo rury za grube więc za drogie rozdzielacze za duże itd.
No bo że niemieckie i szwedzkie -7 to już pisałeś że jest cieplejsze od polskiego a teraz jeszcze że w laboratorium mają też inne -7 no i zapewne wilgotność laboratoryjna jest inna mniej wilgoci w wilgoci
Ale pewnie więcej cukru w cukrze :) normalnie Mistrzu Bareja się kłania i cieszy się że ma godnego następcę :)

wiktor_core
28-01-2014, 13:13
Powinieneś napisać ze nie da rady zrobić instalki w Polsce z odpowiednimi parametrami bo rury za grube więc za drogie rozdzielacze za duże itd.
No bo że niemieckie i szwedzkie -7 to już pisałeś że jest cieplejsze od polskiego a teraz jeszcze że w laboratorium mają też inne -7 no i zapewne wilgotność laboratoryjna jest inna mniej wilgoci w wilgoci
Ale pewnie więcej cukru w cukrze :) normalnie Mistrzu Bareja się kłania i cieszy się że ma godnego następcę :)

Ale FACET! Po co to gadanie - zmierzyłeś - NIE. To tak naprawdę niczego nie jesteś pewien, zgadza się ?
A spierasz się jak byś coś konkretnie wiedział...

Pyxis
28-01-2014, 13:44
Ale FACET! Po co to gadanie - zmierzyłeś - NIE. To tak naprawdę niczego nie jesteś pewien, zgadza się ?
A spierasz się jak byś coś konkretnie wiedział...

Pamietaj, ze "nie ma rozy bez ognia". Pompy powietrzne MUSZA byc dobre, bo inaczej facet na chceb nie zarobi. Dlatego tak lubie jego 'obiektywizm". :)

mar1173
28-01-2014, 14:04
po 20 min 4,1/1,1 po 2h bez zmian

pio75k
28-01-2014, 15:41
pompa nibe 1145 8kW
temperatura dz po dwóch godzinach pracy 2,7*C.
Zastanawiam się czy nie za mało, bo przecież nie było jakiś wielkich mrozów.
Jak jest u was.

Zigobar
28-01-2014, 17:37
wihajster
Dzięki za podzielenie się wiedzą.
Do tego, co wypisują producenci podchodzę z rezerwą i dlatego czasem o coś pytam tych, którzy już dany temat przerabiali. Zdjęcia instalacji nie są potrzebne - w zupełności wystarczy mi Twoje słowo.
Obiegówki Omnigena (w wersji OMI) też testowałem zarówno na wodzie jak i glikolu - żadnych problemów.
Skoro WITA pracuje poprawnie na glikolu, a potrafi się zatrzeć na wodzie, to czy nie istnieje poważne ryzyko, że zatrze się na mieszance wody z etanolem?
Kiedyś hydrokop pisał o dwudziestu zatartych (w ciągu 2 lat) obiegówkach (firmy nie podał) w DZ, ale pracujących na denaturacie.
Może jednak przy etanolu bezpieczniej pozostać przy modelach sprawdzonych (chociażby na forum) np. Wilo?
Ich użytkownicy jakoś nic o awariach nie piszą.

tomchis
28-01-2014, 18:00
pompa nibe 1145 8kW
temperatura dz po dwóch godzinach pracy 2,7*C.
Zastanawiam się czy nie za mało, bo przecież nie było jakiś wielkich mrozów.
Jak jest u was.

U mnie od prawie 2 tygodni jest na minusie ze srednia pewnie -10 , więc jest bardzo zimno. A w dodatku niesamowity wiatr....

U mnie pompa chodzi 15 godzin na dobe więc jest bardzo zimno na dworzu.....

rafikW
28-01-2014, 18:38
po 20 min 4,1/1,1 po 2h bez zmian

Sorry, ale jakoś nieprawdopodobne jest aby po 20 minutach ORAZ po 2 godzinach pracy PCi temperatury DZ na wejściu i wyjściu były takie same.
Jak mierzysz ? PCi ma wewnętrzne fabryczne termometry czy zewnętrznymi "własnymi" mierzysz ?

Pyxis
28-01-2014, 18:44
pompa nibe 1145 8kW
temperatura dz po dwóch godzinach pracy 2,7*C.
Zastanawiam się czy nie za mało, bo przecież nie było jakiś wielkich mrozów.
Jak jest u was.

Nie napisales jaki masz rodzaj kolektora . Jesli to plaski, to tak ~1K ponizej "sredniej" dla tej zimy. Jesli to odwierty, to w granicach tejze.

pio75k
28-01-2014, 19:21
Kolektory poziome 5*100m, do ogrzania 150m2, wszędzie podłogówka, pompa pracuje na 3,1-3,5*C różnicy między zasilaniem a powrotem.
Dom zasadniczo dobrze ocieplony.
Po prostu zastanawiam się jak będzie przy prawdziwej zimie po -20 i więcej stopni. U mnie raptem -8 -10 na zewnątrz.

chcialbympompe
28-01-2014, 19:58
Czy ktoś z użytkowników gruntówki potrafi podać średnią temperaturę DZ z całego sezonu grzewczego (październik-kwiecień)?

pio75k
28-01-2014, 20:55
Nie mam zielonego pojęcia jaka może być średnia.
Mnie najbardziej interesuje jaką mieliście najniższą temp. DZ.
Moja Nibe jest zaprogramowana na 500 stopniominut czyli przy 500 włącza się grzałka.
Pasuje tego uniknąć.

mkm silesia
28-01-2014, 21:21
Ale FACET! Po co to gadanie - zmierzyłeś - NIE. To tak naprawdę niczego nie jesteś pewien, zgadza się ?
A spierasz się jak byś coś konkretnie wiedział...

Zanim zaczniesz pisać może trochę poczytaj forum poniżej kolega opisuje swoja instalacje trochę namieszane ale starczyło zainstalować pompę obiegowa 8 w klasie A lub za sprzęgłem / buforem 6 A producent też się nie popisał ale od tego roku będą obiegówki A
Przy -3 i zaniżonych przepływach co musi nadrabiać temp. cop 2,91 nie wiem jak ma zrobione gz ale polska rzeczywistość podpowiada mi co nieco

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218242-SCOP-zmierzony-w-skali-roku-pompa-powietrze-woda/page11

DiunaWO
28-01-2014, 21:29
Wihi, to jest nadal histereza, ale zmienna w czasie. Zrob eksperyment myslowy i rozpatrz tylko jeden wybrany malutki przedzial czasu. Wybierz sobie t=100min i rizpatruj jaki parametr ma wplyw na zalaczenie sie pompy.


Wpadnij na piwo to namacalnie pokażę Ci o co chodzi ze stopniominutai. Samo przeanalizowanie słowa nie jest właściwe do pełnego zrozumienia algorytmu sterowania pompą Nibe. Uważam że właścicielowi tego patentu udało się w jak najlepszy sposób skorelować ze sobą kilka parametrów odpowiedzialnych za pracę pompy i komfort termiczny.

A skoro lubisz przykłady to dla pokazania różnicy między sm a histerezą:
Jeżeli obliczona temp. zasilania (jeżeli wiesz co to jest?) będzie choćby o 0,1 stopnia wyższa od faktycznej temp. zasilania to pompa się kiedyś załączy, natomiast przy sterowaniu histerezą to nie nastąpi.

p.s.
Tylko wpadnij w godzinach taniego prądu!!!

Pyxis
28-01-2014, 21:40
Doskonale rozumiem idee stopniominut i ja opisalem wczesniej.

Oczywiscie , ze sie zalaczy bo histereza z czasem asymptotycznie dazy do zera. Po dodpowiedni olugim czasie kazda zmiana temperatury bedzie od niej wieksza.
W moim przykladzie (tym pare pstow wyzej) po 1000 minutach bedzie ona wynosila wlasnie 0,1K. Nie zmieni to jednak zupelnie faktu, ze to nadal jest histereza, tylko zmienna w czasie. (Zostawiem juz do wlasnej oceny fakt, czy bym chcial miec zalaczenie pompy przy zmianie temp o 0,1*C, bo po co.)

DiunaWO
28-01-2014, 21:53
To jednak nie rozumiesz idei sterowania PCi Nibe!
A co ma oznaczać Twoje zdanie że histereza z czasem symptotycznie dąży do zera?
Chyba zjadłeś a i raczej nie ma to zastosowania do pojęcia histerezy która jest stałą zadaną wartością.

p.s.
Dobrze działa Wam edytor tego forum? Mi często po zatwierdzeniu napisanego posta wszystko ginie i nie można też za szybko klepać w klawiaturę bo zżera litery.

Liwko
28-01-2014, 21:58
Czy ktoś z użytkowników gruntówki potrafi podać średnią temperaturę DZ z całego sezonu grzewczego (październik-kwiecień)?

A co to ci da?

Pyxis
28-01-2014, 22:00
To jednak nie rozumiesz idei sterowania PCi Nibe!
A co ma oznaczać Twoje zdanie że histereza z czasem symptotycznie dąży do zera?
Chyba zjadłeś a i raczej nie ma to zastosowania do pojęcia histerezy która jest stałą zadaną wartością.
.

Przeczytaj moje wczesniejsze posty, bo sie powtarzac musze.
Histereza to jakas wartosc w K. Ona moze byc stala jak u mnie, albo zmienna w czasie, jak u Ciebie. Nigdzie nie jest zdefiniowana jako wartosc stala.

Zobacz albo przypomnij sobie jak wyglada wykres funkcji y=a/x dla a roznego od 0
Nibowska histereza to nic innego jak h=sm/t
(czas w minutach)

http://www.matmana6.pl/zdjecia/szkola_srednia/funkcja_wykladnicza/funkcja_fxa_x_1.png

PS. Nieraz zzera literki u mnie.

PS2. Nas oczywiscie interesuje ta dodatnia galaz hiperboli.

DiunaWO
28-01-2014, 22:23
Posty czytałem więc powtarzać się nie musisz. Wniosku że nie wiesz o czym piszesz nie zmienię.
Nie wiem skąd Ci się wzięło porównanie zależności działania sm do hiperboli, gdybyś narysował sinusoidę to choć trochę byłbyś bliższy prawdy.

Pyxis
28-01-2014, 22:27
Podalem Ci zaleznosc hosterezy od stopniominut i czasu
h=sm/t
Wykresem tej funkcji nie jest sinusoida tylko hiperbola.

chcialbympompe
29-01-2014, 07:02
A co to ci da?

Zaspokoi ciekawość. Tylko interesuje mnie temperatura DZ a nie rurek wchodzących do PC, która podczas przestojów pompy obiegowej DZ mają temperaturę "kotłowni".

Liwko
29-01-2014, 08:01
Zaspokoi ciekawość. Tylko interesuje mnie temperatura DZ a nie rurek wchodzących do PC, która podczas przestojów pompy obiegowej DZ mają temperaturę "kotłowni".

No nie wiem, przyjmij sobie 2-4 stopnie, ale dalej nie wiem po co ci to.

Pyxis
29-01-2014, 08:22
No nie wiem, przyjmij sobie 2-4 stopnie, ale dalej nie wiem po co ci to.

Mi tez wychodzi w granicach 2-3*C dla kolektora poziomego (przewaza tutaj styczen i luty gdzie najwiecej ciepla potrzeba a DZ juz "zimne").

k***a*z
29-01-2014, 08:46
Czy ktoś z użytkowników gruntówki potrafi podać średnią temperaturę DZ z całego sezonu grzewczego (październik-kwiecień)?

Ja mam pomiary z każdego dnia osobno w plikach csv , jeśli potrafisz wczytać wszystko na raz do exela i wyciągnąć średnią to mogę ci podesłać na maila, jeden dzień to plik wielkości 77kb.

mar1173
29-01-2014, 15:39
Sorry, ale jakoś nieprawdopodobne jest aby po 20 minutach ORAZ po 2 godzinach pracy PCi temperatury DZ na wejściu i wyjściu były takie same.
Jak mierzysz ? PCi ma wewnętrzne fabryczne termometry czy zewnętrznymi "własnymi" mierzysz ?

termometry w PC fabryczne skalowane.

faktycznie wczoraj wpadłem na moment do kotłowni o 13:20 spojrzałem na wyświetlacz odczytałem temperatury DZ i wyszedłem to samo o 14:55 nie zwracając uwagi na pozostałe temperatury. Dzisiaj masz full wypas.

Wczoraj o 22: DZ miało 3,9 / 0,5 PC włączyła się wcześniej trudno powiedzieć ile. Pracowała 8h grzejąc CO z CWU w międzyczasie od 3 do 4:30. O 6:00 DZ miało 3,4 / -0,2 przy GZ 34 / 29. 7h przerwy.
Start o 13:00 grzanie CO
13:10 DZ 4,0 / 0,0 GZ 29,5 / 23
14:06 DZ 3,4 / -0,2 GZ 32 / 26,5 przełączenie na CWU
14:15 DZ 3,5 / 0,5 GZ 44 (nie mam czujnika powrotu z CWU)
14:34 DZ 3,9 / 1,0 GZ 47
14:40 DZ 4,0 / 1,2 GZ 49
14:45 DZ 4,0 / 1,3 GZ 49,8 przełączenie na CO
14:50 DZ 4,0 / 0,0 GZ 30 / 24
15:00 DZ 3,8 / 0,0 GZ 31 / 25,5
15:10 DZ 3,6 / -0,1 GZ 32 / 26,3
15:25 DZ 3,5 / -0,1 GZ 32,3 / 26,5
15:40 DZ 3,4 / -0,1 GZ 32,8 / 27
16:00 DZ 3,4 /-0,2 GZ 32,8 / 27,3 koniec

Moc chłodnicza sprężarki przy w/w temperaturach przy grzaniu CO to ok 8kW a przy CWU ok 6,5kW.
Wyższa moc PC ma istotny wpływ na temp DZ. Przewymiarowanie PC pociąga za sobą przewymiarowanie DZ oraz GZ. W innym przypadku musimy się liczyć spadku temp DZ i wzrostu temp. GZ.

Pyxis
29-01-2014, 16:38
termometry w PC fabryczne skalowane.


Czyli nieskalowane.

mar1173
29-01-2014, 16:47
Czyli nieskalowane.

Skalowane. Widziałeś jakieś nie.

Pyxis
29-01-2014, 16:57
Skalowane. Widziałeś jakieś nie.

Poza tymi ktore sam wyskalowalem w lodowej to mialem w reku tylo jeden z "certyfikatem". Rteciowy.
Przy terometrach blad 1K to jest norma. Mialem do czynienia z roznymi (z racji samodzielnego wywolywania slajdow).

mar1173
29-01-2014, 17:11
Poza tymi ktore sam wyskalowalem w lodowej to mialem w reku tylo jeden z "certyfikatem". Rteciowy.
Przy terometrach blad 1K to jest norma. Mialem do czynienia z roznymi (z racji samodzielnego wywolywania slajdow).

Fabryczne podpięte pod sterownik i na nim wyświetlane. Mają opcje kalibracji lecz nie było potrzeby. Przed sezonem zawsze sprawdzam w wodzie lodowej. Co jakiś czas puszczam same pompki czy czasem któryś się nie rozbiegł.

k***a*z
29-01-2014, 18:46
U mnie powoli temperatury schodzą w dół , po 8 godzinach DZ 2.1 / -0.4 , GZ 35.1 / 29.5

aleksus
29-01-2014, 18:49
Po 1h pracy 1.2/-2.2*C.

wiktor_core
29-01-2014, 21:34
Temperatura na zewnątrz u nas utrzymuje się od kilku dni na poziomie -8 dzień / -11 noc.
Budynek trochę już mniej "bierze" i DZ zregenerowało się - mam +4,8C / -1 :yes:
CWU sporo było zużywane.

rafikW
29-01-2014, 21:42
Po 1h pracy DZ 2,1 / -1,5
(termometry wyskalowane w wodzie lodowej) - będę dopisywał tę informację.

Zastanawiam się jakie mogą być przyczyny dość znacznych rozbieżności w temperaturach DZ po 1, 2 i kolejnych godzinach pracy PCi. (kolega 'mar1173' ma np. po 1h 3,4/-0,2)
Z tych, które mi przychodzą do głowy to:
- pierwszy sezon pracy PCi -> duże wymagania budynku na ciepło -> mocna eksploatacja DZ
- warunki glebowe - ziemia "mokra" cieplejsza
- głębokość zakopania kolektora (?) - zazwyczaj jest to 1,4-1,8 a na tej głębokości temperatury są w miarę jednakowe w Polsce i nie widzę raczej tego elementu jako przyczyny do różnic w temp DZ rzędu 2-3K
- sposób ułożenia rur: liniowy lepszy niz spiralny
- długość dobiegu z rozdzielacza w studzience do PCi (?) - czym dłuższy tym temp. DZ niższa ?
- izolacja termiczna tego dobiegu (?) - robi się taką izolację ?

Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

mar1173
29-01-2014, 22:26
Po 1h pracy DZ 2,1 / -1,5
(termometry wyskalowane w wodzie lodowej) - będę dopisywał tę informację.

Zastanawiam się jakie mogą być przyczyny dość znacznych rozbieżności w temperaturach DZ po 1, 2 i kolejnych godzinach pracy PCi. (kolega 'mar1173' ma np. po 1h 3,4/-0,2)
Z tych, które mi przychodzą do głowy to:
- pierwszy sezon pracy PCi -> duże wymagania budynku na ciepło -> mocna eksploatacja DZ
- warunki glebowe - ziemia "mokra" cieplejsza
- głębokość zakopania kolektora (?) - zazwyczaj jest to 1,4-1,8 a na tej głębokości temperatury są w miarę jednakowe w Polsce i nie widzę raczej tego elementu jako przyczyny do różnic w temp DZ rzędu 2-3K
- sposób ułożenia rur: liniowy lepszy niz spiralny
- długość dobiegu z rozdzielacza w studzience do PCi (?) - czym dłuższy tym temp. DZ niższa ?
- izolacja termiczna tego dobiegu (?) - robi się taką izolację ?

Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

U mnie glina z dużą ilością wód powierzchniowych. DZ - rury ułożone liniowo w rowach o szer. 1,5m co 50cm. głębokość - 400mb ponad 2m ,pozostałe ok 1,8m. Dobieg 2x8mb na głębokości ok 1,6mb.

Obecna temp gruntu to ok 4 st. Można sprawdzić puszczając samą pompkę obiegową DZ na kilka minut, oczywiście po dłuższej przerwie w pracy PC.
Spadek temp. DZ spowodowany jest zbyt małą jego wydajnością. Zauważ że u mnie przy grzaniu CWU czyli mniejszej mocy chłodniczej temp DZ ma taką sama temperaturę co grunt. Przy większej mocy chłodniczej czyli grzaniu CO DZ zaczyna nie wyrabiać. Temperatura spada o ponad 0,5 st w ciągu 1h lecz przez następne kilka godzin utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. Moja teoria jest następująca- Moje DZ wykonane jest z PE32 i jest w nim -nie pamiętam dokładnie a nie chce mi się teraz liczyć- ok. 360l roztworu glikolu, przepływ ok. 2,1m3/h. Czyli jeden pełny obieg roztworu przez DZ trwa ok. 10min. Wg te 10min może być za mało aby ogrzać czynnik o ponad 3,5 st ( delta przy grzaniu CO) natomiast wystarcza do ogrzania o ok 2,8st (delta przy grzaniu CWU).

Pyxis
29-01-2014, 22:57
Czy mamy jakieś ogólne i szczegółowe wytyczne co do tego w jaki sposób "lepiej" eksploatować DZ oraz w jaki sposób ewentualnie ograniczyć jego wychłodzenie w czasie sezonu ?

Masz swego rodzaju niepowtarzalny uklad dom-DZ. Masz w domu jakas tam temperatur,e nizsza lub wyzsza. Jakis profil zuzycia CWU. Jakies okresline zapotrzebowanie na energie na cele CO determinowane gruboscia i jakoscia izolacji, rekuperacja, jakoscia okien. Iles tam rury zakopanej jako DZ, w mniej lub bardziej wilgotnym gruncie, z plynaca woda podskorna, stojaca w niecce lub suche, glebiej lub plycej zakopane.
To sa wszystko "zmienne", a kazda ma jakis tam wplyw na sposob w jaki zareaguje Twojego DZ na wyciaganie z niego energii a co za tym idzie na temperature na wejsciu do pompy ciepla. Mozesz probowac manipulowac niektorymi z tych parametrow (glownie poprzez wielkosc zuzycia na dane cele), ale przy stalych "nawykach" nic nie jestes raczej w stanie zrobic. Nie ma niestety jakiegos tajnego sposobu, zeby miec wysoka temperature DZ.

aleksus
30-01-2014, 08:17
Trzeba patrze tez na miejsce zamieszkania.Tej zimy ewidentnie połnoc -połnocny wschod jest zimniejszy od południa.Roznice rzędu 5-7*C.Bardzo mało sniegu w tym roku 2-3cm może,ziemia nie przykryta puchową kołderką.

map78
30-01-2014, 09:02
Trzeba patrze tez na miejsce zamieszkania.Tej zimy ewidentnie połnoc -połnocny wschod jest zimniejszy od południa.Roznice rzędu 5-7*C.Bardzo mało sniegu w tym roku 2-3cm może,ziemia nie przykryta puchową kołderką.

To fakt. Od dwóch tygodni nie widziałem na termometrze więcej niż -7*C:( Teraz stabilne -10*C. Przez ostatnie 12 dni PCi zużyła tyle co przez cały Listopad:mad: ,ale już pojawiają się amerykańskie prognozy, że w lutym przyjdzie wiosna:D Trzeba im zaufać - sprawdzalność 90%:D

map78
30-01-2014, 09:54
kolega wierzy w jakiekolwiek prgonozy długoterminowe?

Nie:no: Wypowiedź miała charakter czysto humorystyczny.

wit74
30-01-2014, 09:58
U mnie po 5h pracy w DZ 4x150m 2,1/-1,1. Głębokość około 1,8m.Ja dla 143 mkw plus ogrzewany garaż mam PCi 7kW
U sąsiada 40m dalej po 5h w DZ 4x100m temp -2,0C/-4,2C .Głębokość 2,2m. Dla 110 mkw, PCi 6kW.
Rejon ten sam.Ocieplenia podobne ale co do wykonania to już nie wiem.Wystawę na słońce mamy różna bo od południowego zachodu zabiera mi właśnie on ;)
Temp zasilania podobne około 34C przy tym co teraz za oknem
Termometry nieskalowane !
G12 z max wykorzystaniem 2T występuje u obu.
Reszta różna: temp w domu, zużycia CWU. Domy choć z poddaszem użytkowym to jednak tez inne.
Zmiennych cała masa ale pewne jest to ,że nie pewne są dane z nieskalowanych termometrów.Może pokusimy sie kiedyś o to wyskalowanie

Pyxis
30-01-2014, 10:20
Wystarczy, ze ten sam termometr dokleisz na 15 min do niego i pozniej do siebie. Roznice wylapiesz, bo one maja rozdzielczosc 0,1*C i ladnie "trzymaja" pomiar prawie do konca rozladowania bateryjki.

wiktor_core
30-01-2014, 17:15
Dzisiaj mam DZ +5,1C / +0,4C
Widzę, że jestem przygotowany na prawdziwie ciężkie zimy :yes:

fachman19
30-01-2014, 18:07
10 dzień dz - 10 C i mniej.

mkm silesia
30-01-2014, 18:14
U mnie tylko w nocy -10 za dnia w okolicach -7 od jutra ma być odwilż i na plusie w dzień

rafikW
30-01-2014, 19:20
właśnie widziałem w prognozie pogody:
dziś w nocy na Pomorzu: -12; Polska południowo-zachodnia: -3
jutro w dzień na Pomorzu: -8; Polska południowo-zachodnia: +4
różnica temperatur masakryczna: 9-12K !

marmag
31-01-2014, 07:38
Zawsze mnie korciło, żeby też podać temperatury DZ, ale że pompa ma założony kaganiec na drogą taryfę, to zawsze gdy ja wstawałem ona już spała.
Dziś się udało
wieczorem po 15 min pracy było: 7,7 / 2,8
a rano o 5.30 było: 6,3 / 2

Jak to interpretować?

Liwko
31-01-2014, 07:43
Jak to interpretować?

Że u ciebie lato za oknem :)