PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114

sylwek1974
08-02-2016, 08:25
Rozumiem że patent jest taki że koronę najlepiej podwadzić czymś od samego spodu tzn, przez dzwiczki popielnika bo środkowe drzwiczki są trochę za wysoko względem palnika?

karoka65
08-02-2016, 11:04
Rozumiem że patent jest taki że koronę najlepiej podwadzić czymś od samego spodu tzn, przez dzwiczki popielnika bo środkowe drzwiczki są trochę za wysoko względem palnika?
A gdzie się będziesz od popielnika pierdzielił :)
Na want przez środkowe drzwiczki jak Adam Ci to opisał.
Korona nie jest z papieru :)
Najważniejsze dobrze oczyścić ranty paleniska i rowek pod koroną, sylikonu nie żałuj, wylezie najwyżej nadwyżka na boki, jak ją założysz na palenisko, podobijaj ją czymś po rogach żeby dobrze siadła na miejscu, może być pięścią po obwodzie, gumowy czy drewniany młotek, ja nawet metalowym poklepię ale z "sercem" nie całym organizmem :)

SUSPENSER
10-02-2016, 19:17
Witam wszystkich,

mój RBR 11 kW z Ekoenergią pracuje już trzeci sezon i wszystko na to wskazuje że trzeba będzie przeprowadzić operację uszczelnienia korony. Powietrze leci tylko z ok. 40 % otworów od strony ślimaka. Cała prawa strona nie dmucha, groszek jest niedopalony, kopci się a od strony podajnika czasem węgiel się przesypuje do szuflady..

Podejrzewam, że kanał powietrzny masz pełny, a może i otwory nadmuchowe się poprzytykały, w sumie drożność otworów możesz sprawdzić gwoździem nawet bez rozbierania palnika.

fenix2
11-02-2016, 13:05
Witam,
jest sens montować klapkę 06 do dmuchawy WPA 07? Jak wieje to jednak żar w podtrzymaniu schodzi dość nisko.
Ktoś montował to ustrojstwo? Dużo mocniej trzeba dmuchać z ta klapką?

minertu
11-02-2016, 13:48
Witam,
jest sens montować klapkę 06 do dmuchawy WPA 07? Jak wieje to jednak żar w podtrzymaniu schodzi dość nisko.
Ktoś montował to ustrojstwo? Dużo mocniej trzeba dmuchać z ta klapką?
Ja założyłem RCK , klapki w życiu nie stosowałem więc nic na ten temat nie powiem.Ogólnie na logikę wiatr będzie miał dodatkowy opór do pokonania co sie wiąże z siłą nadmuchu.

SUSPENSER
12-02-2016, 22:15
Witam,
jest sens montować klapkę 06 do dmuchawy WPA 07? Jak wieje to jednak żar w podtrzymaniu schodzi dość nisko.
Ktoś montował to ustrojstwo? Dużo mocniej trzeba dmuchać z ta klapką?

Lepiej załóż RCK bo przy klapce może się kopcić w podtrzymaniu.

bobasxx
13-02-2016, 10:30
Lepiej załóż RCK bo przy klapce może się kopcić w podtrzymaniu.

Otóż to. U mnie tak było, po montażu klapki w komorze spalania robiło się czarno pomimo zwiększenia nadmuchu. Teraz mam RCK, a klapka na maksa otwarta cały czas.

fenix2
15-02-2016, 08:30
Lepiej załóż RCK bo przy klapce może się kopcić w podtrzymaniu.

OK dzięki.

raf1.
20-02-2016, 19:04
Jak sądzicie jak będzie najbardziej ekonomicznie jeżeli chodzi o grzanie domu. Czy lepiej trzymać stałą temp. przez cały czas czy jednak naprzemiennie tj. w nocy niższa w dzień wyższa?

raf1.
20-02-2016, 19:47
Rzeczywiście podłogówka wymaga większego wysiłku kotła

raf1.
20-02-2016, 20:28
Do tej pory miałem że od godziny 0 do 15-tej temp. spadała o ok. 1 deg. ale wydaję mi sie że to za dużo. Czyli podłoga wychładzała się aż 15 godzin. Podobnie było z górą gdzie mam grzejniki. Gdy dałem jednakową temp. to widzę że spalanie nie jest większe

karoka65
20-02-2016, 23:11
Czyli widzę że sprzedawcy RBRa nie pieprzyli tylko głupot po forum o "cudownych właściwościach" zastosowanie ceramiki w komorze spalania ? :) żeby tylko kasę od ludzi wyciągnąć ? :)
Widzimy że coraz więcej kotłów w 5-ej klasie ma wyłożone komory spalania ceramiką bądź chociaż elementy tej komory z są ceramice.
Czytałem wypowiedzi tylko jednego pana "TECHNIKA" który negował sens zastosowania ceramiki w komorze spalania.
Nooo ceramika niby wg. niego jest ok, pod warunkiem że włoży ją do kotła ręka "doktora", tyle że zanim ta ręka skierowała się w tą stronę, wcześniej zawędrowała tam ręka rzemieślnika z Łaszczowa, hehe

pawko_
20-02-2016, 23:39
A jeszcze wcześniej wyłożone ceramiką były kotły ekoenergii KGS-R Ceramic. Kupno tego kotła rozważałem przed Rbrkiem.

minertu
21-02-2016, 05:28
Ja w swoim też zastosowałem ceramikę i jest o niebo lepiej. Coraz więcej producentów ją stosuje aby podnieść klasę.

boluslolusj23
21-02-2016, 07:49
A jeszcze wcześniej wyłożone ceramiką były kotły ekoenergii KGS-R Ceramic. Kupno tego kotła rozważałem przed Rbrkiem.

Pytanie do Pana Kraroki -zadufanego wielce: co znaczy skrót KGS?Podpowiem Szanownemu Panu Karoce. To skrót od pierwszych liter imion: Konrad, Grzegorz, Sł.ir. Historia z początku XXI w.
Mówi to Panu coś, Panie Karoka?

minertu
21-02-2016, 08:07
Pytanie do Pana Kraroki -zadufanego wielce: co znaczy skrót KGS?Podpowiem Szanownemu Panu Karoce. To skrót od pierwszych liter imion: Konrad, Grzegorz, Sł.ir. Historia z początku XXI w.
Mówi to Panu coś, Panie Karoka?

I co , ma Cię za to przytulić czy jak bo mi to wygląda na to, że się chwalisz .

Slawko123
21-02-2016, 08:24
Pytanie do Pana Kraroki -zadufanego wielce: co znaczy skrót KGS?Podpowiem Szanownemu Panu Karoce. To skrót od pierwszych liter imion: Konrad, Grzegorz, Sł.ir. Historia z początku XXI w.
Mówi to Panu coś, Panie Karoka?To nie ten portal jeśli szukasz "przyjaciela"

zawijan
21-02-2016, 09:36
Czyli widzę że sprzedawcy RBRa nie pieprzyli tylko głupot po forum o "cudownych właściwościach" zastosowanie ceramiki w komorze spalania ? :) żeby tylko kasę od ludzi wyciągnąć ? :)
Widzimy że coraz więcej kotłów w 5-ej klasie ma wyłożone komory spalania ceramiką bądź chociaż elementy tej komory z są ceramice.
Czytałem wypowiedzi tylko jednego pana "TECHNIKA" który negował sens zastosowania ceramiki w komorze spalania.
Nooo ceramika niby wg. niego jest ok, pod warunkiem że włoży ją do kotła ręka "doktora", tyle że zanim ta ręka skierowała się w tą stronę, wcześniej zawędrowała tam ręka rzemieślnika z Łaszczowa, hehe
Według Ciebie - to "rzemieślnik z Łaszczowa" wynalazł ceramikę w kotle?
Przed Nim jej nie stosowano?

To tylko "Twoja" historia zaczęła się od Łaszczowa :)
Przed Tobą jednak już byli inni. Nie zahaczając nawet o Łaszczów...

karoka65
21-02-2016, 09:46
A gdzie ja piszę miszczu że był pierwszy ?
Tylko dlaczego Twój "wierny sługa" pieprzy głupoty po forach, ha ?
W jednym to dzieło sztuki i nadprzyrodzone zdolności konstruktorów z tytułami a w drugim to izolacja.

minertu
21-02-2016, 10:54
Ten rzemieślnik z Łaszczowa przynajmniej produkuje kotły ,które z palcem w d... uzyskują moc deklarowaną.

boluslolusj23
21-02-2016, 12:00
Ten rzemieślnik z Łaszczowa przynajmniej produkuje kotły ,które z palcem w d... uzyskują moc deklarowaną.

Nie tylko, ze deklarowaną, ale znacznie, znacznie powyżej, bo są PRZEWYMIAROWANE. I dlatego szanowny Panie zabranie części powierzchni wymiany w komorze spalania poprzez przyizolowanie części ścian materiałem o słabej przewodności cieplnej polepsza nieco jego parametry pracy. Co nie zapewnia jednak tego, czego wymaga taka głupia norma, którą stosują w całej Unii. Na tzw. nominale i w pobliżu jako tako daje radę. Tylko co z mała mocą (do 30%), skoro jest mocno przewymiarowany?
Chętnie bym usłyszał to i zobaczył wyniki od panów Minertu, Karoki i pana rzemieślnika z Łaszczowa.

p.s. Panie Minertu, aby być w porządku odpowiadam bezpośrednio: poczytaj pan w tym wątku wpis JWP Karoki pod nr 26062.

Ceramika be jak jej nie włożyły doktory. Cacy, gdy pan z Łaszczowa.
Zbiorę się i znajdę oryginały rysunków, które ten rzemieślnik, jak go nazywacie, dostał od doktorów, aby mu toto z zasypowca przerobione chciało jako tako osiągać wymagania przepisów. Dość dawno to bylo, ale jednak.

karoka65
21-02-2016, 12:17
Co norma i cud świstki a co rzeczywistość wszyscy zdążyli już sobie chyba wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Mogę Ci Boluś polecić pewien wątek na forum Info-ogrzewanie, podlinkować ?
Ale pewnie czytałeś, to oszczędzę sobie.
Za głupi jestem żeby z Tobą dyskutować o normach, ja czym innym się zajmuję.

Wojtek_mazury
21-02-2016, 12:19
Zbiorę się i znajdę oryginały rysunków, które ten rzemieślnik, jak go nazywacie, dostał od doktorów, aby mu toto z zasypowca przerobione chciało jako tako osiągać wymagania przepisów. Dość dawno to bylo, ale jednak.

No to do dzieła, bo już Zawijan pisał o tym kilka miesięcy temu, że kocioł został dostarczony do Instytutu i tam znacznie poprawiony, bo (cytuję z pamięci) nie mieścił się w wymaganych emisjach. Może upublicznienie rysunków wreszcie zakończy dyskusję o tym kto wniósł jaki wkład w konstrukcję RBRa.

karoka65
21-02-2016, 12:23
Ceramika be jak jej nie włożyły doktory. Cacy, gdy pan z Łaszczowa.
Zbiorę się i znajdę oryginały rysunków, które ten rzemieślnik, jak go nazywacie, dostał od doktorów, aby mu toto z zasypowca przerobione chciało jako tako osiągać wymagania przepisów. Dość dawno to bylo, ale jednak.
A skąd Waść masz dostęp do tych rysunków ?
Przecież zarzekałeś się że Ty to nie Ty ?

boluslolusj23
21-02-2016, 12:31
Panie Karoka
Z IPN*. Teraz tam wszystko idzie znaleźć. Jak się ma wejścia.
A już niedługo wejdą przepisy o czystości powietrza (jak w CZ) i się dopiero zacznie. Głupie świstki: będziecie na kolanach klękać, aby się znalazł taki, co pomoże, wyjaśni, objaśni itd.
Nie mam najmniejszego zamiaru wadzić się z Panem, panie Karoka. Pokazałem tylko, ze dużo wiem, dużo posiadam i jeszcze więcej może też.
Nie musisz mnie Pan, na zadne inne forum odsylac. Z danych dostępnych widać, że tam potrzeba maszyny o mocy 32 kW (deklarowanej jako 23).
Proponuję uciekać na E-S, bo tam szlachtują Mikołaja. To trzeba im pomóc. przecież przyjaciół w potrzebie się nie zostawia.

p.s. * Instytucja Pomocna Niektórym

karoka65
21-02-2016, 12:47
Hmm ? czyli teraz poważasz znowu badania tego kotła w bardzo szanowanym Instytucie nie tylko chyba w kraju ?
Ja widzę że napisali tam 23kW a nie 32.
Na drugim zaś napisali 26kW a następnie jeden "mędrzec" przyznaje że to nie 26 a 15 czy 16-cie kW.
Nie wiem już co o tym myśleć.
Może daj sobie już spokój i idź ratować Mikołaja, nie chcę kolejnego telefonu z pewnej firmy z zapytaniem "dlaczego", powiedziałem ostatnio wyraźnie:
"daj psu spokój on Ci da dwa"
Chyba nie muszę jaśniej ?

boluslolusj23
21-02-2016, 12:53
Hmm ? czyli teraz poważasz znowu badania tego kotła w bardzo szanowanym Instytucie nie tylko chyba w kraju ?
Ja widzę że napisali tam 23kW a nie 32.
Na drugim zaś napisali 26kW a następnie jeden "mędrzec" przyznaje że to nie 26 a 15 czy 16-cie kW.
Nie wiem już co o tym myśleć.
Może daj sobie już spokój i idź ratować Mikołaja, nie chcę kolejnego telefonu z pewnej firmy z zapytaniem "dlaczego", powiedziałem ostatnio wyraźnie:
"daj psu spokój on Ci da dwa"
Chyba nie muszę jaśniej ?

Z tego co wiem, to bada się kocioł na wartości deklarowane przez producenta. Jeśli rzemieślnik zadeklarował 32 jako 23 to na takich parametrach plus minus 8% mu go badali i na takie dostał papiery.
Niestety ani nie pomogę w jego (M) dobiciu, ani go nie uratuję, bo mnie tam nie ma. Tam jest forum towarzystwa wzajemnej adoracji. I jak tylko ktoryś wyskoczy to go zaraz sfora zagryzie. A mnie jeszcze życie miłe.
Udanej niedzieli.

minertu
21-02-2016, 12:55
Nie tylko, ze deklarowaną, ale znacznie, znacznie powyżej, bo są PRZEWYMIAROWANE. I dlatego szanowny Panie zabranie części powierzchni wymiany w komorze spalania poprzez przyizolowanie części ścian materiałem o słabej przewodności cieplnej polepsza nieco jego parametry pracy. Co nie zapewnia jednak tego, czego wymaga taka głupia norma, którą stosują w całej Unii. Na tzw. nominale i w pobliżu jako tako daje radę. Tylko co z mała mocą (do 30%), skoro jest mocno przewymiarowany?
Chętnie bym usłyszał to i zobaczył wyniki od panów Minertu, Karoki i pana rzemieślnika z Łaszczowa.

p.s. Panie Minertu, aby być w porządku odpowiadam bezpośrednio: poczytaj pan w tym wątku wpis JWP Karoki pod nr 26062.

Ceramika be jak jej nie włożyły doktory. Cacy, gdy pan z Łaszczowa.
Zbiorę się i znajdę oryginały rysunków, które ten rzemieślnik, jak go nazywacie, dostał od doktorów, aby mu toto z zasypowca przerobione chciało jako tako osiągać wymagania przepisów. Dość dawno to bylo, ale jednak.Aby była jasność to nie tylko RBR jest przerobiony ale inne kotły też.Nie bedę wymieniał firm bo to wiesz najlepiej.Do dzis sprzedaja sie kotły z których wywalono ruszt ruchomy,wstawiono podajnik i wio.Wam jednak przeszkadza to,że w RBR-rze wyszło to najlepiej ku Waszemu zaskoczeniu.A ,że coś tam podpowiedziałeś to chyba na tym nie straciłeś co?

karoka65
21-02-2016, 13:00
A już niedługo wejdą przepisy o czystości powietrza (jak w CZ) i się dopiero zacznie. Głupie świstki: będziecie na kolanach klękać, aby się znalazł taki, co pomoże, wyjaśni, objaśni itd.

Panie Boluś, ja to nie wiem czy do jutra dożyję a co dopiero mi się martwić co będzie za 2 czy 6 lat.
Nie mam zamiaru nic produkować poza płodami rolnymi a jeśli chodzi o kotły to Ci którzy będą chcieli się tym parać dalej będą musieli jakoś te świstki uzyskać i jeśli zlecą wykonanie takiej papierologi to wydaje mi się że Ci którzy będą władni do wystawienia tych świstków będą wiedzieć coś na ten temat.
Tak mi się wydaje ale mogę się mylić :) i tej wiedzy tajemnej zainteresowani będą musieli szukać po forach budowlanych ? któż to wie.

boluslolusj23
21-02-2016, 13:04
Aby była jasność to nie tylko RBR jest przerobiony ale inne kotły też.Nie bedę wymieniał firm bo to wiesz najlepiej.Do dzis sprzedaja sie kotły z których wywalono ruszt ruchomy,wstawiono podajnik i wio.Wam jednak przeszkadza to,że w RBR-rze wyszło to najlepiej ku Waszemu zaskoczeniu.A ,że coś tam podpowiedziałeś to chyba na tym nie straciłeś co?

Szanowny Panie Minertu,
Ależ oczywiście ma Pan rację. Mnie nawet nie przeszkadza, że RBR też tak powstał. Ani to, że jest i się wam dobrze sprzedaje. Nie mój cyrk, nie moje małpy.
Jeśli uważasz Pan, że mnie toto przeszkadza, to proszę o dowody. Konkretne. Bo się teraz taka moda zrobiła, że najpierw obrzuca się kogoś czymś brzydko pachnącym, a później próbować będzie szukać, czyj to odchód. Na szczęście mój IPN (wyjaśnienie skrótu w jednym z wcześniejszych postów) niezawodny i zasobny. Nad wyraz.
Pozdrawiam, smacznego obiadku życzę

boluslolusj23
21-02-2016, 13:06
Szanowny Panie Karoka,
już grzecznie napisałem, że mi się nie chce ... Ot, leń taki jestem. A co.

minertu
21-02-2016, 13:20
Szanowny Panie Minertu,
Ależ oczywiście ma Pan rację. Mnie nawet nie przeszkadza, że RBR też tak powstał. Ani to, że jest i się wam dobrze sprzedaje. Nie mój cyrk, nie moje małpy.
Jeśli uważasz Pan, że mnie toto przeszkadza, to proszę o dowody. Konkretne. Bo się teraz taka moda zrobiła, że najpierw obrzuca się kogoś czymś brzydko pachnącym, a później próbować będzie szukać, czyj to odchód. Na szczęście mój IPN (wyjaśnienie skrótu w jednym z wcześniejszych postów) niezawodny i zasobny. Nad wyraz.
Pozdrawiam, smacznego obiadku życzę
Dowody były usunięte z forum E-S ,wątek rozpieprzony bo kociołek stał się niewygodny.
Już dawno jestem po ,ale dziękuję i wzajemnie.

rustin
21-02-2016, 13:44
boluslolusj23 z tego co czytam ten temat jesteś zagorzałym przeciwnikiem rbra.
Dlaczego ?
Jaki kocioł preferujesz lub jaki produkujesz?
Jeżeli ten ma tyle wad o to jakiś według ciebie jest lepszy. Jaki ?

karoka65
21-02-2016, 13:50
Jak dla mnie to niema rzeczy idealnych a już w szczególności jeśli chodzi kotły węglowe, zaś co do wad to nawet rozumiem tyle że wtedy gdy pisze o nich użytkownik kotła a nie osoba powiązana z innym konkurencyjnym produktem.

SUSPENSER
21-02-2016, 14:28
Nie musisz mnie Pan, na zadne inne forum odsylac. Z danych dostępnych widać, że tam potrzeba maszyny o mocy 32 kW (deklarowanej jako 23).

Tak tylko nieśmiało zapytam dlaczego nie wynika to z ilości spalanego tam węgla ???

Przecież przy 23 kW powinno go tam się spalać ze 100 kg / dobę a skoro tyle nigdy tam nie szło to chyba taka moc nie była jednak potrzebna ?

boluslolusj23
21-02-2016, 16:42
Tak tylko nieśmiało zapytam dlaczego nie wynika to z ilości spalanego tam węgla ???

Przecież przy 23 kW powinno go tam się spalać ze 100 kg / dobę a skoro tyle nigdy tam nie szło to chyba taka moc nie była jednak potrzebna ?

Dobry wieczór Szanownemu Panu,
A widział Pan tam od czasu jego pracy temperatury zewnętrzne wymagajace pracy na mocy nawet 23? Jak na razie to cały czas wszystko powyżej zera i to nawet o kilka stopni, a kocioł i tak jedzie (bo musi) z moca ok. 12 i więcej kW. A jeśli przez kilka choćby dni będzie minus 20, to ile będzie musiał gonić?
Proszę nie zapominać, że tzw. moc w statystykach liczona jest wg E-S na poziomie 65%. A przecież jedzie ze sprawnością wyższą, to i moc rzeczywista musi być wyższa. Siedliszcze niczym bunkier onkla A. w Wilczym szancu, zapotrzebowanie na ciepło ogromne. Przy liczonym dla minus 20 na pewno ponad 30 kW wyjdzie.
Pozdrawiam

boluslolusj23
21-02-2016, 16:43
boluslolusj23 z tego co czytam ten temat jesteś zagorzałym przeciwnikiem rbra.
Dlaczego ?
Jaki kocioł preferujesz lub jaki produkujesz?
Jeżeli ten ma tyle wad o to jakiś według ciebie jest lepszy. Jaki ?

Dobry wieczór,
Czy może mi Szanowny Pan wskazać choćby jeden mój wpis, z którego wynika, że jestem zagorzałym przeciwnikiem rbra?
Czekam na wskazanie.
Pozdrawiam

boluslolusj23
21-02-2016, 16:44
Dowody były usunięte z forum E-S ,wątek rozpieprzony bo kociołek stał się niewygodny.
Już dawno jestem po ,ale dziękuję i wzajemnie.

Szanowny Panie MINERTU

A może to Pan wie, kto i dlaczego tam tamten wątek usunął? Bo ja nie mam zielonego pojęcia.
Pozdrawiam

boluslolusj23
21-02-2016, 16:47
Jak dla mnie to niema rzeczy idealnych a już w szczególności jeśli chodzi kotły węglowe, zaś co do wad to nawet rozumiem tyle że wtedy gdy pisze o nich użytkownik kotła a nie osoba powiązana z innym konkurencyjnym produktem.

Dobry wieczór szanownemu Panu Karoka,

Czy potrafi Pan Szanowny wskazać, gdzie np. ja coś pisze o wadach kotła RBR? Z tego co pamiętam, to Szanowny Pan, dopóki nie został sprzedawca kotłów Ogniwo, jechał po nich jak po burej suce.
Ja co najwyżej o te nikomu wg Pana niepotrzebne papierki rabarbara pytałem. To wszystko. Nic na temat jego wad czy zalet. Zatem uczciwiej proszę.

Pozdrawiam

minertu
21-02-2016, 17:28
Dobry wieczór szanownemu Panu Karoka,

Czy potrafi Pan Szanowny wskazać, gdzie np. ja coś pisze o wadach kotła RBR? Z tego co pamiętam, to Szanowny Pan, dopóki nie został sprzedawca kotłów Ogniwo, jechał po nich jak po burej suce.
Ja co najwyżej o te nikomu wg Pana niepotrzebne papierki rabarbara pytałem. To wszystko. Nic na temat jego wad czy zalet. Zatem uczciwiej proszę.

PozdrawiamSzanowny Panie Sławku.
Zatem uczciwiej proszę.
Właśnie o te papierki między innymi na forum E-S poszło.A wątek dotyczył samego kotła , jego budowy,zalet i wad a nie jego papierków.Nikogo one nie interesowały oprócz Was.

rustin
21-02-2016, 17:29
Więc jaki kocioł Pan może polecić z mocą ok 12kW ?

zawijan
21-02-2016, 19:01
...powiedziałem ostatnio wyraźnie:
"daj psu spokój on Ci da dwa"
Chyba nie muszę jaśniej ?
Coś bardzo stajesz się zbyt zarozumiały. Nie sądzisz?
Jesteś aż taki wielki??? :)

A ja Ci powiem, że OEPM-ki będą się sprzedawały... i nic na to nie poradzisz :) Zobaczysz.

minertu
21-02-2016, 19:15
Tego Ogniwu życzę.

zawijan
21-02-2016, 19:18
Tego Ogniwu życzę.
Bez Ciebie też się będą sprzedawać :)

minertu
21-02-2016, 19:27
Bez Ciebie też się będą sprzedawać :)Wiem o tym :) ale to chyba nie wątek o sprzedaży kotłów co?

zawijan
21-02-2016, 19:49
Wiem o tym :) ale to chyba nie wątek o sprzedaży kotłów co?
Wiem, wiem...
To wątek o sprzedaży kotłów RBR itd. itd. :)

karoka65
21-02-2016, 21:17
Coś bardzo stajesz się zbyt zarozumiały. Nie sądzisz?
Jesteś aż taki wielki??? :)
Eee z zarozumialstwem nie mam szans Cię dogonić, zaś co do "wielkości" ? tak kawał ze mnie chłopa, pod 130 dojeżdżam i ponad 180 wzrostu :)

A ja Ci powiem, że OEPM-ki będą się sprzedawały... i nic na to nie poradzisz :) Zobaczysz.
No Zawijan liczę na to że będą, przecież jestem sprzedawcą a o to tu chyba chodzi żeby sprzedawać, byleś mi i firmie Ogniwo w tym dalej nie przeszkadzał :)

zawijan
22-02-2016, 07:46
No Zawijan liczę na to że będą, przecież jestem sprzedawcą a o to tu chyba chodzi żeby sprzedawać, byleś mi i firmie Ogniwo w tym dalej nie przeszkadzał :)
Podpowiem Ci więc…
Z kotłem OGNIWO EKO PlusM sprawa jest banalnie prosta.
Posłuchaj…
Jeśli ktoś ma dom, dla którego forumowi eksperci z internetu polecają kotły o mocy nominalnej 17kW, które potrafią pracować z mocą maksymalną co najmniej 23kW (jak np. polecany przez karoka65 kocioł RBR 17kW) - to ja polecam mu OEPM-kę o mocy nominalnej 26kW, która potrafi pracować z mocą maksymalną tylko 26kW. Za to klient dostaje możliwość zapoznania się z dokumentami wydanymi przez akredytowane jednostki badawcze, które podają z jaką sprawnością i temperaturą spalin oraz z jakimi emisjami pracował ten kocioł na mocy 25-26kW i na mocy 7,5-7,6kW (karoka65 takie dokumenty nazywa lekceważąco „papierkami”). Natomiast takich „papierków” dla kotła RBR 17kW nie ma możliwości zobaczyć nigdzie.
Podobnie…
Jeśli ktoś ma dom, dla którego forumowi eksperci z internetu polecają kotły o mocy nominalnej 10-12kW, które potrafią pracować z mocą maksymalną 14-19kW (jak np. polecany przez karoka65 kocioł RBR 12kW) - to ja polecam mu OEPM-kę o mocy nominalnej 15kW, która potrafi pracować z mocą maksymalną tylko 15kW. Za to klient dostaje możliwość zapoznania się z dokumentami wydanymi przez akredytowane jednostki badawcze, które podają z jaką sprawnością i temperaturą spalin oraz z jakimi emisjami pracował ten kocioł na mocy 15kW i na mocy 4,5kW (karoka65 takie dokumenty nazywa lekceważąco „papierkami”). Natomiast takich „papierków” dla kotła RBR 12kW nie ma możliwości zobaczyć nigdzie.
Chyba proste, co?

micro-jr
22-02-2016, 08:50
Przepraszam szanownych Troli, że przeszkadzam.


Cały czas równo - najtaniej (przynajmniej przy podłogówce)

Spore wychłodzenie domu - kocioł musi nadrabiać , raz że sam się wychłodzi dwa że będzie non-stop zalewany zimną wodą - generator sadzy :)



Wyłożyłem całą komorę szamotem - lepiej się teraz zbiera - szczególnie jak ma dogrzać o 3*C CWU po dłuższym postoju :) a i udało się w końcu podnieść temp spalin > 100*C przy w miarę równej pracy :)
347415

Nowa szuflada wytrzymuje spokojnie tydzień :) Jest git - dopóki się źródełko odsiewki nie skończy :)



Możesz mi w miarę dokładnie opisać:
skąd wsiąść szamot,
jakie wymiary i jak go tam solidnie umocować?

Ciekawi mnie to rozwiązanie i jego koszt.

Na zdrowy chłopski rozum, to taka cegła izolatorem jest kiepskim, ale zakładam, że ma sporą zdolność akumulacji. w końcu parę kilo warzy i jak sie nagrzej to jakiś czas stygnie... wewnątrz pieca.

Andrzej_M_
22-02-2016, 15:00
,,,, Na zdrowy chłopski rozum, ,,,,

To może lepiej poszukać danych i policzyć.



,,,, taka cegła izolatorem jest kiepskim, ale zakładam, że ma sporą zdolność akumulacji. w końcu parę kilo warzy ,,,,.

Cegła
ciepło właściwe - 850 J / (kg * K)
gęstość - 1 400 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 1 190 000 J / (m3 * K)


Żelazo
ciepło właściwe - 449 J / (kg * K)
gęstość - 7 875 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 3 535 875 J / (m3 * K)


Woda
ciepło właściwe - 4 190 J / (kg * K)
gęstość - 998 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 4 181 620 J / (m3 * K)




,,,, jak sie nagrzej to jakiś czas stygnie... wewnątrz pieca.

Przepływ ciepła następuje tylko w przypadku różnicy temperatur.

karoka65
22-02-2016, 16:24
Podpowiem Ci więc…
Z kotłem OGNIWO EKO PlusM sprawa jest banalnie prosta.
Posłuchaj…

Ja już raz Cię posłuchałem a jak na tym wyszedłem to wszyscy wiedzą, także ja już panu bardzo dziękuję za rady.

Mobe
22-02-2016, 17:06
No nareszcie. Nie wierzę, ale przebrnąłem przez ten temat. Wprawdzie zacząłem w 2/3, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, że szkoda było czasu. Gdybym wcześniej wiedział, że większość postów jest nie na temat to bym sobie darował. Warto by umieścić w pierwszym poście info o braku sensu czytania tematu.

Ale to taka dygresja.
Gdzieś w tym gąszczu ktoś napisał, że do wniesienia kotła rbr 12kw potrzebny jest otwór o szerokości 70 cm. Sęk w tym, że u mnie drzwi do piwnicy mają szerokość 64 cm. Czy to znaczy, ze mogę zapomnieć o zakupie tego kotła?
A i jeszcze jedno pytanko, na jaką wysokość sięga klapa od zasobnika po otwarciu?

boluslolusj23
22-02-2016, 17:25
No nareszcie. Nie wierzę, ale przebrnąłem przez ten temat. Wprawdzie zacząłem w 2/3, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, że szkoda było czasu. Gdybym wcześniej wiedział, że większość postów jest nie na temat to bym sobie darował. Warto by umieścić w pierwszym poście info o braku sensu czytania tematu.

Ale to taka dygresja.
Gdzieś w tym gąszczu ktoś napisał, że do wniesienia kotła rbr 12kw potrzebny jest otwór o szerokości 70 cm. Sęk w tym, że u mnie drzwi do piwnicy mają szerokość 64 cm. Czy to znaczy, ze mogę zapomnieć o zakupie tego kotła?
A i jeszcze jedno pytanko, na jaką wysokość sięga klapa od zasobnika po otwarciu?

Szanowny Panie,

Pomijam pierwszą część Pańskiego wpisu i skupiam się na drugim.
Jeśli mogę coś zasugerować: To pomieszczenie z takim otworem drzwiowym WCALE nie nadaje się na kotlownię. I nie ważne jaki kocioł chce Pan tam umieścić.
Podstawowe względy bezpieczeństwa dyskredytują toto na ten cel.
Oczywiście powie Pan, że to Pana sprawa. Tak. Do czasu, gdy nie daj Boże coś się stanie i ubezpieczyciel z dziką rozkoszą odmówi wypłaty odszkodowania.
Warto???

karoka65
22-02-2016, 17:26
Gdzieś w tym gąszczu ktoś napisał, że do wniesienia kotła rbr 12kw potrzebny jest otwór o szerokości 70 cm. Sęk w tym, że u mnie drzwi do piwnicy mają szerokość 64 cm. Czy to znaczy, ze mogę zapomnieć o zakupie tego kotła?
A i jeszcze jedno pytanko, na jaką wysokość sięga klapa od zasobnika po otwarciu?
Rozebranie kotła zajmuje około 5 minut i bez problemu wniesiesz go do kotłowni.
Sam kocioł ma szerokość 52cm już ten najnowszy z powiększoną izolacją, starsze 50cm.
Klapa sięga przy otwarciu na 157cm od posadzki.

Tommyle
22-02-2016, 17:59
[QUOTE=Mobe;7082585]No nareszcie. Nie wierzę, ale przebrnąłem przez ten temat. Wprawdzie zacząłem w 2/3, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, że szkoda było czasu. Gdybym wcześniej wiedział, że większość postów jest nie na temat to bym sobie darował. Warto by umieścić w pierwszym poście info o braku sensu czytania tematu.

Zgadzam się z kolegą szkoda czasu. Śledzę wątki o piecach na muratorze od około roku bo w tym roku muszę wymienić koniecznie piec.
Tylko co 10 wypowiedź jest na temat.
Proszę administratorów o pilnowanie tematu.
To że można widać na innym forum o ogrzewaniu.
Bardzo polecam dokładnie czytać co producenci, sprzedawcy i konstruktorzy tu i na wątku o piecu niebieskim piszą. Można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Ale jaki piec wybrać to kolega musi się najlepiej dowiedzieć od kogoś kto już piec ma.

A teksty w stylu, że zacytuję pana boluslolusj23

"Szanowny Panie,

Pomijam pierwszą część Pańskiego wpisu i skupiam się na drugim.
Jeśli mogę coś zasugerować: To pomieszczenie z takim otworem drzwiowym WCALE nie nadaje się na kotlownię. I nie ważne jaki kocioł chce Pan tam umieścić.
Podstawowe względy bezpieczeństwa dyskredytują toto na ten cel.
Oczywiście powie Pan, że to Pana sprawa. Tak. Do czasu, gdy nie daj Boże coś się stanie i ubezpieczyciel z dziką rozkoszą odmówi wypłaty odszkodowania.
Warto??? " - tylko na podstawie szerokości drzwi świadczą o kompletnym braku umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Jak widzę wszyscy stali bywalcy bardzo dobrze się znają to może powinni założyć wątek pt "pogaduchy starych znajomych o kotłach i nie tylko" a tu wypowiadać się tylko na temat.
Jeszcze raz proszę administratora o pilnowanie tematu

karoka65
22-02-2016, 18:08
Administratorzy mają tu wszystko w nosie dlatego jest taki bajzel.
Wątki kotłowe trollowane przez nawiedzonych pompiarzy i praktycznie dział ogrzewanie na forum umarł.
Zamiast czytać te przepychanki ludzie odchodzą na inne fora, gdzie jest ład i porządek, sam bardzo rzadko już tu zaglądam mimo wykupionego profilu.

Mobe
22-02-2016, 18:17
Szanowny Panie,

Pomijam pierwszą część Pańskiego wpisu i skupiam się na drugim.
Jeśli mogę coś zasugerować: To pomieszczenie z takim otworem drzwiowym WCALE nie nadaje się na kotlownię. I nie ważne jaki kocioł chce Pan tam umieścić.
Podstawowe względy bezpieczeństwa dyskredytują toto na ten cel.
Oczywiście powie Pan, że to Pana sprawa. Tak. Do czasu, gdy nie daj Boże coś się stanie i ubezpieczyciel z dziką rozkoszą odmówi wypłaty odszkodowania.
Warto???

Ciekawi mnie dlaczego szerokość drzwi w mojej piwnicy ma wpływ na bezpieczeństwo, szybciej ucieknę? Ale proszę nie odpowiadać, chyba, że na PW.
Jeśli będę potrzebował pomocy w sprawie warunków jakie powinna spełniać kotłownia to zadam je w odpowiednim miejscu forum.

Andrzej_M_
22-02-2016, 18:24
,,,, Gdzieś w tym gąszczu ktoś napisał, że do wniesienia kotła rbr 12kw potrzebny jest otwór o szerokości 70 cm. Sęk w tym, że u mnie drzwi do piwnicy mają szerokość 64 cm. Czy to znaczy, ze mogę zapomnieć o zakupie tego kotła?
A i jeszcze jedno pytanko, na jaką wysokość sięga klapa od zasobnika po otwarciu?

Mobe, wszelakie parametry techniczne typoszeregu kotłów Rbr Ekouniwersal znajdziesz w DTR tych kotłów.
DTR szukaj na stronie producenta kotła, lub u jego autoryzowanych przedstawicieli handlowych.

Takimi prostymi zapytaniami, właśnie zaśmiecasz ten temat.

karoka65
22-02-2016, 18:44
I na pewno ją otrzyma panie TECHNIK.
Też przeleciałeś potrollować ?
A może Lazar się znudził i chciałeś RBRa kupić ?

Tommyle
22-02-2016, 18:45
Mobe, wszelakie parametry techniczne typoszeregu kotłów Rbr Ekouniwersal znajdziesz w DTR tych kotłów.
DTR szukaj na stronie producenta kotła, lub u jego autoryzowanych przedstawicieli handlowych.

Takimi prostymi zapytaniami, właśnie zaśmiecasz ten temat.

Gdyby wszyscy zadawali proste i dostawali proste odpowiedzi to były ideał.
Nie trzeba czytać DTR-ki wystarczy zadać krótkie pytanie na forum. Temu chyba powinno służyć

Tommyle
22-02-2016, 18:52
I na pewno ją otrzyma panie TECHNIK.
Też przeleciałeś potrollować ?
A może Lazar się znudził i chciałeś RBRa kupić ?

Karoka nie karm troli.
Mam propozycję. Może ktoś rozszyfruje kogo lub czyje interesy reprezentują poszczególni Panowie.
Wiem,że ZaWijany to Ogniwo, Jarecki to SKAM, a pozostali. Może dobrze byłoby się przedstawić.

Tylko nie w tym wątku

karoka65
22-02-2016, 18:53
Ten post był celowy Tommyle.
Niektórym forum służy do czegoś całkiem innego jak widać.

Mobe
22-02-2016, 18:54
Mobe, wszelakie parametry techniczne typoszeregu kotłów Rbr Ekouniwersal znajdziesz w DTR tych kotłów.
DTR szukaj na stronie producenta kotła, lub u jego autoryzowanych przedstawicieli handlowych.

Takimi prostymi zapytaniami, właśnie zaśmiecasz ten temat.


Rozumiem. Na forum tylko ze skomplikowanymi pytaniami, na które autoryzowany sprzedawca mi nie odpowie, tylko w takim razie co Ty tu robisz?

Edit. Zadałem, tak, proste pytanie, byłby z tego jeden post mój i jeden z odpowiedzią, a zaraz będzie cała strona, z tego 2 posty o RBR.

QIM
22-02-2016, 19:00
Podpowiem Ci więc…
Z kotłem OGNIWO EKO PlusM sprawa jest banalnie prosta.
Posłuchaj…
Tam moje pytanie:
forum.muratordom.pl/showthread.php?235435-Ogniwo-Eko-Plus-M-pytania-i-odpowiedzi-czyli-jak-to-jest-z-tym-kot%C5%82em&p=7082708&viewfull=1#post7082708

kamihi
22-02-2016, 19:20
Jak tak czytam to dochodzę do wniosku że zadowolony klijent (według niektórych) schodzi na dalszy plan liczy się klasa , norma , papier itp. A to że kocioł śmiga bezproblemowo jest najmniej istotne :D

Andrzej_M_
22-02-2016, 19:22
,,,, tylko w takim razie co Ty tu robisz? ,,,,

Wpadłem porozmawiać z kolegą informatykiem @adkwapniewski a także z kolegą @micro-jr na temat przez nich poruszony, a mianowicie zjawiska akumulacji cieplnej w komorze spalania kotła Rbr Ekouniwersal wyłożonej wewnętrznie płytami szamotowymi.

SUSPENSER
22-02-2016, 19:29
Dobry wieczór Szanownemu Panu,
A widział Pan tam od czasu jego pracy temperatury zewnętrzne wymagajace pracy na mocy nawet 23? Jak na razie to cały czas wszystko powyżej zera i to nawet o kilka stopni, a kocioł i tak jedzie (bo musi) z moca ok. 12 i więcej kW. A jeśli przez kilka choćby dni będzie minus 20, to ile będzie musiał gonić?


Nie chodzi o to ile teraz spala RBR tylko ile spalał i przerzucał gdy był tam mróz kocioł Ogniwo , który nie dał rady.

karoka65
22-02-2016, 19:35
Wpadłem porozmawiać z kolegą informatykiem @adkwapniewski a także z kolegą @micro-jr na temat przez nich poruszony, a mianowicie zjawiska akumulacji cieplnej w komorze spalania kotła Rbr Ekouniwersal wyłożonej wewnętrznie płytami szamotowymi.
A mi to się wydaje że wpadłeś wbić kilka szpilek i po trollować trochę ?
Załóż sobie wątek i dyskutuj.

zawijan
22-02-2016, 19:40
Ja już raz Cię posłuchałem a jak na tym wyszedłem to wszyscy wiedzą, także ja już panu bardzo dziękuję za rady.
Właśnie, że nie posłuchałeś. A teraz nie pamiętasz, albo cyganisz, że nie pamiętasz. Przypomnę Ci ten wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235435-Ogniwo-Eko-Plus-M-pytania-i-odpowiedzi-czyli-jak-to-jest-z-tym-kotłem
To tam dyskutowałeś ze mną, usiłując przekonać wszystkich, że ja ściemniam, kiedy piszę, że OEPM 26kW ma moc maksymalną tylko 26kW. To tam pisałeś, że jest to kocioł do wiejskiej świetlicy lub do hali produkcyjnej. A teraz, kiedy rzeczywistość zweryfikowała bezlitośnie Twoje i moje "prawdy", próbujesz zaciemnieć sprawę.
Przypomnij sobie, coś wypisywał na tym wątku, który Ci przypominam :)

No! Koniec z tematem OEPM na wątku o RBR. Wystarczy.
Zaczepiasz mnie, bo chcesz ze mnie zrobić trolla w oczach czytelników? Nie zaczepiaj lepiej. Posłuchaj mnie choć raz :)

karoka65
22-02-2016, 19:59
Nie ja zaczepiam, sam tu wlazłeś i zacząłeś po raz kolejny zresztą.
Ja wiem co pisałem ale o tym możemy sobie pogadać gdzie indziej jeśli masz ochotę i nie odniosę się tutaj już do tej mocy maksymalnej.
Także proponują zakończyć tą dyskusję żeby nie napisać za dużo czego obaj byśmy chyba nie chcieli.

minertu
22-02-2016, 21:01
Szkoda szarpania.:cool:

Andrzej_M_
22-02-2016, 21:08
,,,, Kocioł po ~godzinie w podtrzymaniu :)

347419

temp szamotu ~180*C :wow, ,,,,

@adkwapniewski, czy mógłbyś zmierzyć temperaturę tej samej powierzchni szamotu po 1 minucie, gdy Twój kocioł przejdzie w tak zwany stan podtrzymania.

ps.
Zdjęcia nie musisz robić, jest ono zbyteczne.

zawijan
23-02-2016, 07:23
Nie ja zaczepiam, sam tu wlazłeś i zacząłeś po raz kolejny zresztą.
Ja wiem co pisałem ale o tym możemy sobie pogadać gdzie indziej jeśli masz ochotę i nie odniosę się tutaj już do tej mocy maksymalnej.
Także proponują zakończyć tą dyskusję żeby nie napisać za dużo czego obaj byśmy chyba nie chcieli.
Bardzo Cię proszę, pisz za siebie, a nie za nas obu. :)

micro-jr
23-02-2016, 09:31
To może lepiej poszukać danych i policzyć.




Cegła
ciepło właściwe - 850 J / (kg * K)
gęstość - 1 400 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 1 190 000 J / (m3 * K)


Żelazo
ciepło właściwe - 449 J / (kg * K)
gęstość - 7 875 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 3 535 875 J / (m3 * K)


Woda
ciepło właściwe - 4 190 J / (kg * K)
gęstość - 998 kg / m3
objętościowa pojemność cieplna - 4 181 620 J / (m3 * K)





Przepływ ciepła następuje tylko w przypadku różnicy temperatur.

cegła szamotowa będzie się nagrzewać kiedy piec pracuje - zwłaszcza zaczyna pracować, zmniejszy się powierzchnia wymiany bezpośrednio dym-blacha.
i stygnąc oddając ciepło do blachy kiedy nie pracuje.

powinna podnieść temperaturę w komorze spalania - brak stygnięcia na wymienniku pionowym od strony komory spalania, gdzie wpływa "zimna woda"

plus sytuacji ejst taki, ze kiedy piec nie pracuje, nie działa dmuchawa, więc więcej ciepła zostanie wewnątrz pieca.

mchomen
23-02-2016, 17:12
Hej , może ja zmienie temat.Czy ktoś z was,próbował palić w tym kociołku czym innym jak węglopochodne?

minertu
23-02-2016, 19:43
Hej , może ja zmienie temat.Czy ktoś z was,próbował palić w tym kociołku czym innym jak węglopochodne?

Hm. Odpowiem tak. Mam klienta ,który już 4sezon w zimie pali pelletem a w lato do CWU groszkiem. Mam też kilku klientów, którzy kupili sobie varmo i..... jeden ledwo uszedł z życiem , także przed tym paliwem przestrzegam.

karoka65
23-02-2016, 19:56
Podobnie jak u Grześka, z tym że dwóch usmażyło sobie zasobniki Varmem o ile to się tak odmienia. Dodatkowo pestka, zboże ( w czystej postaci jak i w mieszankach z węglowymi )
Domieszki, łuski słonecznika, odpady po czyszczeniu zboża i rzepaku i pewnie jeszcze czegoś nie wiem :)

karoka65
23-02-2016, 21:07
Nie chciałem palcem pokazywać :)
Jest jeszcze jeden kolega w Czerwionka-Leszczyny któremu też się to samo przytrafiło na Varmo.

minertu
23-02-2016, 21:20
VARMO-super paliwo ale do odnowy biologicznej , pilling murowany :)

boluslolusj23
24-02-2016, 10:20
VARMO-super paliwo ale do odnowy biologicznej , pilling murowany :)

Szanowny Panie MINERTU

Jest takie powiedzienie:
Nie ma złego paliwa. Jest co najwyżej jego złe spalanie.

Jeśli np. Pan KAROKA wleje do baku swojego pojazdu np. alkoholu glikolowego, to daleko nie zajedzie. Jeśli Pan MINERTU zechce, aby jego kombajn (do urobku węgla) zamiast napięcia przewidzianego przez producenta kombajnu hulał na 24V, bo będzie bezpieczniej, to dużo nie ufedruje.

Ot, życie panie. Życie. Nie mylić z rzicią.

mchomen
24-02-2016, 12:26
bo myślałem o odpadach po przesiewie zboża

boluslolusj23
24-02-2016, 15:27
Tylko , jest jedno ale ... kociołek z podajnikiem miał w zasobniku różne paliwa (nawet trociny) , żadne z nich samo się nie zapaliło w zasobniku, a pellety na V tak. (dokładnie w połowie zasobnika - widać było po spalonej farbie)

Na woreczku V nie ma adnotacji - nie nadaje się do kotłów z podajnikiem , z opisu wynika zupełnie co innego.


Myślę że była partia w której "sypneło" się za dużo "..." drgania , tarcie + osuszanie zasobnika = pelety na V nie nadają się do kotłów z podajnikiem.

Kto zagwarantuje że następnym razem będzie ok ?

W prawidłowo eksploatowanym kotle nie powinno nastąpić aż takie cofniecie się żaru do zasobnika. Nad bezpieczeństwem w tym miejscu czuwać powinien czujnik temperatury podajnika oraz algorytm z wierszem pod tytułem: POŻAR WEWNĘTRZNY.

A źle wykonane nadmierne dmuchanie z tzw. osuszania pomogło i to bardzo. NEGATYWNIE w przypadku V.

minertu
24-02-2016, 15:42
W prawidłowo eksploatowanym kotle nie powinno nastąpić aż takie cofniecie się żaru do zasobnika. Nad bezpieczeństwem w tym miejscu czuwać powinien czujnik temperatury podajnika oraz algorytm z wierszem pod tytułem: POŻAR WEWNĘTRZNY.

A źle wykonane nadmierne dmuchanie z tzw. osuszania pomogło i to bardzo. NEGATYWNIE w przypadku V.Co Ty gadasz?
A pytanko powinno brzmiec,czy producent tego paliwa zmierzył temp podczas jego wolnego palenia?A czy Ty wiesz,że gazy jakie z tego paliwa się wydzielaja,powoduja wybóch przy otwarciu klapy zasobnika? A sprawdził ktokolwiek czy te VARMO przy cofce nie wypala sie nadmiernie środkiem a po zewnatrz (mam na mysli obrys podajnika) jego temp jest stosunkowo niska,że czyjnik jej nawet nie wychwyci?
Ps: Powiem ci ,że prawie miałem prokuratora na głowie jak klientowi poparzyło twarz i ręce jak otworzył klapę zasobnika gdzie temp. podajnika była niecałe 60deg.
Na pałe wypuszczono na rynek paliwo.Klient z uwagi na to,że jest topalnik wielopaliwowy o granulacji odpowiadającej tej jaka jest w stanie podać podajnik śmiało to paliwo kupuje i wierzy ,że nic się nie stanie!
To VARMO śmierdzi na kilometr i jest niebezpieczne!!!

minertu
24-02-2016, 15:48
I w sekrecie ci powiem,że to paliwo VARMO sie zwące,porozrywało palniki jednego producenta w 3 miesiące.Producenta znasz doskonale.

minertu
24-02-2016, 15:49
I jeszcze jedno.Jak wygląda prawidłowa eksploatacja kotła?

sylwek1974
25-02-2016, 05:03
Podejrzewam, że kanał powietrzny masz pełny, a może i otwory nadmuchowe się poprzytykały, w sumie drożność otworów możesz sprawdzić gwoździem nawet bez rozbierania palnika.

Witam,

no niestety przedmuchanie dmuchawą na 100% palnika nic nie dało, podobnie jak zakończenie "współpracy" z Wesołą. Wyczyściłem piec i zasypałem workiem oryginalnego Skarbka w nadziei że może jednak to tyko kwestia paliwa. Ale niestety. Skarbek spala się świetnie, jest nawet bardziej kaloryczny niż ta Wesoła którą paliłem cały sezon, piec czysty, popiołek jak z papierosa ale nadal "dzieje się" na palniku tylko od strony podajnika.

Czyli niestety korona do zdjęcia, wyczyszczenia i uszczelnienia. Nie ma się co samemu oszukiwać tylko trza się niestety zmierzyć z tematem :( .

Delphion1
25-02-2016, 09:26
Co do wesołej również nie mam dobrych wspomnien jak na mój dom niepotrzebny wydatek i zbyt kaloryczny.
Sprawdź jak Ci radzono gwozdziem lub wkretem drożność otworów w koronie jeszcze, czyszczenie kanałów najlepiej zrobić zdejmując zaslepke po przeciwnej stronie wiatraka w podajniku wsadzasz rurę odkurzacza i wciagasz wszystko co tam zalegalo. Powodzenia

sylwek1974
25-02-2016, 09:41
[QUOTE=Delphion1;7085461]Co do weso




Zdejmowałem dmuchawę i w ten otwór wsadziłem rurę odkurzacza i odniosłem wrażenie że się poprawiło ale chyba na chwilę. Przy okazji pędzelkiem wyczyściłem z kurzu łopatki dmuchawy za namową kolegi minertu. Rozumiem że powinienem jeszcze odkręcić zaślepkę po drugiej stronie podajnika, naprzeciwko dmuchawy?

boluslolusj23
25-02-2016, 10:31
Co Ty gadasz?
A pytanko powinno brzmiec,czy producent tego paliwa zmierzył temp podczas jego wolnego palenia?A czy Ty wiesz,że gazy jakie z tego paliwa się wydzielaja,powoduja wybóch przy otwarciu klapy zasobnika? A sprawdził ktokolwiek czy te VARMO przy cofce nie wypala sie nadmiernie środkiem a po zewnatrz (mam na mysli obrys podajnika) jego temp jest stosunkowo niska,że czyjnik jej nawet nie wychwyci?
Ps: Powiem ci ,że prawie miałem prokuratora na głowie jak klientowi poparzyło twarz i ręce jak otworzył klapę zasobnika gdzie temp. podajnika była niecałe 60deg.
Na pałe wypuszczono na rynek paliwo.Klient z uwagi na to,że jest topalnik wielopaliwowy o granulacji odpowiadającej tej jaka jest w stanie podać podajnik śmiało to paliwo kupuje i wierzy ,że nic się nie stanie!
To VARMO śmierdzi na kilometr i jest niebezpieczne!!!

Drogi Panie Minertu,
Temperatury zapłonu poniżej 100 st.C nie posiadają żadne paliwa stałe. nawet z domieszkami lepiszcza.
Oczywiście Pan wie lepiej co to V. kto i z czego je robi. Nawet nie próbuje podejmować dyskusji na ten temat. ja pewnie tylko z informacji w sieci coś o tym słyszałem.

Skoro to V. takie superpalne, to trzeba poinformować o tym wszystkie 3literowe służby, bo jak toto zaczną importować od nas te one, to świat w ogniu stanie.
Można by zatem mnożyć teorie spiskowe dziejów i może nawet Antoniemu podpowiedzieć: V. - mówi to panu cóś???

Trochę powagi proszę.

boluslolusj23
25-02-2016, 10:33
I w sekrecie ci powiem,że to paliwo VARMO sie zwące,porozrywało palniki jednego producenta w 3 miesiące.Producenta znasz doskonale.

Porozrywało?
Z hukiem, czy bez?
No, jak się AM dowie, to ma gotową nową teorię, po puszkach i parówkach.

kobra64
25-02-2016, 11:55
To Varmo to syf jest. Pisałem o tym jakiś rok temu, na tym forum i u Boleckiego też. Na podstawie własnych obserwacji - celowo zakupiłem i spaliłem partię tego syfu. Po pierwsze - jest za drogie. Po drugie - w każdym worze miałem tak z 10% frakcji typu mąka, powstałej podczas przeładunków. Po trzecie - podczas podawania ślimak z łatwością miażdży te brykiety produkując jeszcze więcej frakcji typu mąka. Po czwarte - ilość popiołu go dyskwalifikuje. Co ciekawe, wagowo to jest jeszcze znośnie, tak około 10%. Ale objętościowo to porażka. Część tych brykietów się nie rozpada po spaleniu. Pomimo że są wypalone całkowicie, popiół pozostaje w formie tych brykietów, tyle że leciuteńkich i białoszarych. Objętościowo popiołu jest i do 25%. Paliło się to nawet przyzwoicie w Ardeo. W fajce po dłuższym stosowaniu ta mąka zbiła się w kolanie podajnika i zablokowała ślimak. Po oczyszczeniu pracował dalej, aż zaczęło przytykać dysze. Zanim całkowicie uniemożliwiło przepływ powietrza ponownie się zbiło w kolanie i znów zablokowało, wtedy porzuciłem dalsze próby. Moja ocena tego jest jednoznaczna. To badziew okrutny, w dodatku kłopotliwy w spalaniu

boluslolusj23
25-02-2016, 14:55
To Varmo to syf jest. Pisałem o tym jakiś rok temu, na tym forum i u Boleckiego też. Na podstawie własnych obserwacji - celowo zakupiłem i spaliłem partię tego syfu. Po pierwsze - jest za drogie. Po drugie - w każdym worze miałem tak z 10% frakcji typu mąka, powstałej podczas przeładunków. Po trzecie - podczas podawania ślimak z łatwością miażdży te brykiety produkując jeszcze więcej frakcji typu mąka. Po czwarte - ilość popiołu go dyskwalifikuje. Co ciekawe, wagowo to jest jeszcze znośnie, tak około 10%. Ale objętościowo to porażka. Część tych brykietów się nie rozpada po spaleniu. Pomimo że są wypalone całkowicie, popiół pozostaje w formie tych brykietów, tyle że leciuteńkich i białoszarych. Objętościowo popiołu jest i do 25%. Paliło się to nawet przyzwoicie w Ardeo. W fajce po dłuższym stosowaniu ta mąka zbiła się w kolanie podajnika i zablokowała ślimak. Po oczyszczeniu pracował dalej, aż zaczęło przytykać dysze. Zanim całkowicie uniemożliwiło przepływ powietrza ponownie się zbiło w kolanie i znów zablokowało, wtedy porzuciłem dalsze próby. Moja ocena tego jest jednoznaczna. To badziew okrutny, w dodatku kłopotliwy w spalaniu

I tu się z Panem całkowicie zgadzam,
tyle, że jeśli się wypalił dobrze, to wagowo (bo tak trzeba określać popiół) nie ma go aż tak wiele (ok. 8%).
Fakt, że słaby wytrzymałościowo do transportu ślimakiem.
Ale nie ma cech samozapłonu, jak to niektórzy pisali. Szybciej zapleśnieje ze względu na stosowane lepiszcze, niż się samozapali. Chyba, że na zwale w słońcu i dużej masie.

minertu
25-02-2016, 16:27
I tu się z Panem całkowicie zgadzam,
tyle, że jeśli się wypalił dobrze, to wagowo (bo tak trzeba określać popiół) nie ma go aż tak wiele (ok. 8%).
Fakt, że słaby wytrzymałościowo do transportu ślimakiem.
Ale nie ma cech samozapłonu, jak to niektórzy pisali. Szybciej zapleśnieje ze względu na stosowane lepiszcze, niż się samozapali. Chyba, że na zwale w słońcu i dużej masie.
Niby tego paliwa nie znasz a jednak go znasz.To to oparzenie skąd się wzięło co? Klient sobie zbiornik zapalił?

minertu
25-02-2016, 16:30
Może sprostuję.Nie chodzi o samo zapłon.Ciort jeden wie jak to paliwo jest zrobione,może za bardzo odgazowuje przy niewielkiej temp?

boluslolusj23
25-02-2016, 17:43
Może sprostuję.Nie chodzi o samo zapłon. Ciort jeden wie jak to paliwo jest zrobione,może za bardzo odgazowuje przy niewielkiej temp?

Wielce Szanowny Panie Minertu,
Toto V. ma części gazowych ok. 30%. To jest mini brykiet robiony z flotu wiązanego lepiszczem (nie mogę ci niestety podać informacji jak się ono nazywa). Na 100% nie jest w stanie odgazować gazami palnymi w niskich temperaturach, bo tam żadne takie reakcje nie zachodzą. Jeśli już to minimalne samouwalnianie CO2 i pary H2O, ale toto co najwyżej w autosyfonie albo inkszym szampanopodobnym może w głowie zawrócić.
Czy mogę jeszcze w czymś pomóc?

p.s. a tak przy okazji: czy nie warto jednak zwrócić uwagę na tzw. osuszanie zasobnika nadmiernym strumieniem powietrza?
Nie tak dawno przeszła fala tzw. dyskusji na ten temat. To niektórzy niektórym gotowi byli gardziel podgryźć.

karoka65
25-02-2016, 18:19
p.s. a tak przy okazji: czy nie warto jednak zwrócić uwagę na tzw. osuszanie zasobnika nadmiernym strumieniem powietrza?
Nie tak dawno przeszła fala tzw. dyskusji na ten temat. To niektórzy niektórym gotowi byli gardziel podgryźć.
Boluś nie tak dawno nawet tutaj i gdzie indziej wyśmiewali i wytykali same wady dosuszania które od lat stosowane jest standardowo w RBR-Ekouniwersal.
Już od jakiegoś czasu stało się standardem w Skamach a obecnie i w nowym OEPM będzie w standardowym wyposażeniu fabrycznym.
Tylko nie zacznij znowu pitolić jak z tym szamotem że to doktorska ręka musiała go tam przykręcić, że trzeba wiedzieć jak :)
Pozdrawiam.

karoka65
25-02-2016, 18:21
Czyli niestety korona do zdjęcia, wyczyszczenia i uszczelnienia. Nie ma się co samemu oszukiwać tylko trza się niestety zmierzyć z tematem :( .
Niema w tym naprawdę nic skomplikowanego :)

sylwek1974
25-02-2016, 19:06
Intryguje mnie jedna rzecz a mianowicie paląc tą właśnie Wesołą miałem temperaturę podajnika między 44 a 52 a często podchodziła nawet pod 60 stopni. Po zasypaniu Skarbka z Bobrka który teoretycznie ma zbliżoną kaloryczność, bo ponad 28 MJ temperatura podajnika jak ręką odjął spadła o 10-15 stopni. Nie wiem ale dla mnie jedyne wytłumaczenie to chyba mniejsza (normalna) granulacja Skarbka.

minertu
25-02-2016, 20:53
Wielce Szanowny Panie Minertu,
Toto V. ma części gazowych ok. 30%. To jest mini brykiet robiony z flotu wiązanego lepiszczem (nie mogę ci niestety podać informacji jak się ono nazywa). Na 100% nie jest w stanie odgazować gazami palnymi w niskich temperaturach, bo tam żadne takie reakcje nie zachodzą. Jeśli już to minimalne samouwalnianie CO2 i pary H2O, ale toto co najwyżej w autosyfonie albo inkszym szampanopodobnym może w głowie zawrócić.
Czy mogę jeszcze w czymś pomóc?

p.s. a tak przy okazji: czy nie warto jednak zwrócić uwagę na tzw. osuszanie zasobnika nadmiernym strumieniem powietrza?
Nie tak dawno przeszła fala tzw. dyskusji na ten temat. To niektórzy niektórym gotowi byli gardziel podgryźć.
Jeżeli palenie pelletem przebiega bezproblemowo w kotle z dosuszaniem to dlaczego miałby być problem z VARMO?
Gdybym miał do wyboru VARMO a pellet drzewny wybrał bym drzewny,mniej popiołu , przyjemny zapach a cena podobna.Spalanie na powiedzmy tym samym poziomie.
Ps.Czy VARMO to jest to paliwo , o którym kiedys podczasm mojej wizyty w ICHPWwZ rozmawialiśmy?Chyba mówiłeś wtedy o 200000ton jak się nie mylę.
Jeżeli tak to nieźle się ludzi w bambuko robi.Przecież to ...... !

Delphion1
26-02-2016, 07:36
Intryguje mnie jedna rzecz a mianowicie paląc tą właśnie Wesołą miałem temperaturę podajnika między 44 a 52 a często podchodziła nawet pod 60 stopni. Po zasypaniu Skarbka z Bobrka który teoretycznie ma zbliżoną kaloryczność, bo ponad 28 MJ temperatura podajnika jak ręką odjął spadła o 10-15 stopni. Nie wiem ale dla mnie jedyne wytłumaczenie to chyba mniejsza (normalna) granulacja Skarbka.

Dokładnie tak jak piszesz ja miałem podobne obserwacje.Pomaga zaklejenie otworów dymowych w podajniku tylko po co się babrac jak można tańszy drobniejszy węgiel kupić?

sylwek1974
26-02-2016, 07:44
Dokładnie tak jak piszesz ja miałem podobne obserwacje.Pomaga zaklejenie otworów dymowych w podajniku tylko po co się babrac jak można tańszy drobniejszy węgiel kupić?

U mnie już te 4 otwory pewien człowiek powiązany z producentem mi zakleił silikonem bo wcześniej dochodziło do 70-80 stopni.

Akurat ta Wesoła była tańsza bo 870 PLN a oryginalny Skarbek 950 PLN. No ale ta Wesoła to chyba był ten tzw. Ekogroszek II o granulacji do 31,5 bo takie śliwki że hej. Na spodzie zasobnika trafił mi się też okaz wielkości pięści który turlał się po ślimaku i pewnie wcześniej czy później poszłaby zawleczka.

Także po zmianie paliwa z temperaturą podajnika mam spokój. Ja do Wesołej więcej nie wrócę.

Delphion1
26-02-2016, 07:51
Jak silikonem to już tam go nie ma, nawet klej do tłumika wydmuchalo mi w 2 otworach.

boluslolusj23
26-02-2016, 11:29
Jeżeli palenie pelletem przebiega bezproblemowo w kotle z dosuszaniem to dlaczego miałby być problem z VARMO?
Gdybym miał do wyboru VARMO a pellet drzewny wybrał bym drzewny,mniej popiołu , przyjemny zapach a cena podobna.Spalanie na powiedzmy tym samym poziomie.
Ps.Czy VARMO to jest to paliwo , o którym kiedys podczasm mojej wizyty w ICHPWwZ rozmawialiśmy?Chyba mówiłeś wtedy o 200000ton jak się nie mylę.
Jeżeli tak to nieźle się ludzi w bambuko robi.Przecież to ...... !

Szanowny Panie Minertu,
Tak się składa, że ja to V. znam jedynie z opowieści i literatury. zatem nigdy i na pewno o żadnych tonach nie mogłem Panu mówić. Pomijając już to, że w realu nigdy nie miałem z Panem przyjemności (za chwilę ktoś coś źle z tego zrozumie i zrobią z nas rowerzystów, czyli cudowne dzieci dwóch pedałów). Ale niech tam.

A o tak zwanym dosuszaniu powiem krotko: mniemam, że żaden z was nie wyobraża sobie, jak łatwo i samoczynnie durnie zrobiona instalacja potrafi zamienić się z dmuchawki w inżektor. Ponieważ to forum (inne też) dla wywodow niechętne nadzwyczaj, to jedynie niech mój wpis ku pamięci potomnych w tej sprawie pozostanie.

Pozdrawiam serdecznie

boluslolusj23
26-02-2016, 11:33
Boluś nie tak dawno nawet tutaj i gdzie indziej wyśmiewali i wytykali same wady dosuszania które od lat stosowane jest standardowo w RBR-Ekouniwersal.
Już od jakiegoś czasu stało się standardem w Skamach a obecnie i w nowym OEPM będzie w standardowym wyposażeniu fabrycznym.
Tylko nie zacznij znowu pitolić jak z tym szamotem że to doktorska ręka musiała go tam przykręcić, że trzeba wiedzieć jak :)
Pozdrawiam.

Szanowny Panie Karoka
gdyby miał Pan chwileczkę czasu i wskazał post, w którym to ja o doktorskich rękach itd. to byłbym bardzo wdzięczny.
Rozumiem, ze istnieje potężna grupa nienawidzących nauki i teorii ale cóż ja na to mogę? Tym bardziej, że dzięki 500+ będzie was jeszcze więcej. Na szczęście tego nie doczekam. Tylko kraju szkoda.

O tzw. osuszaniu napisałem Pańskiemu Przyjacielowi piętro wyżej, zatem nie będę się powtarzał. Dodam jedynie, że taka zamiana potrafi zrobić się czasowo i samoczynnie. Dlaczego? O tym mówi teoria znienawidzona. Niestety.

Pozdrawiam serdecznie

Jarecki79
26-02-2016, 13:51
Boluś nie tak dawno nawet tutaj i gdzie indziej wyśmiewali i wytykali same wady dosuszania które od lat stosowane jest standardowo w RBR-Ekouniwersal.
Już od jakiegoś czasu stało się standardem w Skamach a obecnie i w nowym OEPM będzie w standardowym wyposażeniu fabrycznym.
Tylko nie zacznij znowu pitolić jak z tym szamotem że to doktorska ręka musiała go tam przykręcić, że trzeba wiedzieć jak :)
Pozdrawiam.

Karoka na litość....

1. Nie wiem skąd i kto wymyślił nazwę dosuszanie, to raz
2. Dwa - nie wiem dlaczego staracie się sugerować,że to pomysł RBR, wiele lat wcześniej stosował to choćby Zębiec
3. Trzy moje jak to określacie dosuszanie a to co RBR, to zupełnie inna para kaloszy i jeżeli faktycznie ogniwo zrobi dosuszanie, to zakładam się,że będzie mu bliżej do tego, co ja stosuję. Możesz wkleić zdjęcia obu od palnika i przy koszu, będzie o czym dyskutować
4. Po czwarte tu chodzi o kompensację ciśnień (a dosuszanie to efekt uboczny) i zgrubnie na czym polega i na co należy uważać opisano w normie, strona 28, pkt 4.3.3.3 wsteczny przepływ palnych gazów.....
w/g tego punktu jeszcze jednego dynksu brakuje.

ps. nazwa "dosuszanie" przyjęła się już na tyle,że od tego to już raczej odwrotu nie będzie ;)

Jarecki79
26-02-2016, 13:54
Jak silikonem to już tam go nie ma, nawet klej do tłumika wydmuchalo mi w 2 otworach.

zaspawaj, to jedyna słuszna droga, jak nie umiesz, to weź jakiegoś majstra, zabobli Ci nawet różową elektrodą, nie musi być koniecznie do żeliwa (ten stop żeliwa da radę różowa pociągnąć)

marela29
26-02-2016, 15:36
Witam.
Mam pierwsze problemy ze swoim kotłem. otóż już dwa razy pojawił mi się alarm (za wysoka temp CO 90 stopni) i raz za wysoka temp spalin ale to było dawno i już się nie powtórzyło.
Oczywiście piec się automatycznie wyłącza. Dzieje się to co dwa tygodnie, nie grzebałem w ustawieniach nie zmieniałem opału
piec chodzi od nowości w trybie automatycznym. Proszę o podpowiedź co mogę zrobić.

minertu
26-02-2016, 16:13
Możesz coś więcej napisać? Instalacja , czym palisz, powierzchnia?

zbigmaz01
26-02-2016, 16:28
Witam.
Mam pierwsze problemy ze swoim kotłem. otóż już dwa razy pojawił mi się alarm (za wysoka temp CO 90 stopni) i raz za wysoka temp spalin ale to było dawno i już się nie powtórzyło.
Oczywiście piec się automatycznie wyłącza. Dzieje się to co dwa tygodnie, nie grzebałem w ustawieniach nie zmieniałem opału
piec chodzi od nowości w trybie automatycznym. Proszę o podpowiedź co mogę zrobić.Sprawdź wszystkie połączenia na tych czujnikach, dokręć wszystkie śrubki w puszce sterownika.

marela29
26-02-2016, 16:32
Powierzchnia 150 m2 palę groszkiem z 'wesołej" podłogówka na ok 40 m2 reszta grzejniki.
Nie wiem czy to ma znaczenie ale jakiś czas temu mój hydraulik założył mi sterownik pieca w salonie.
Z tym że sterownik podłączony jest pod pompę co natomiast na podłogówce założony jest termostat przylgowy.
Wygląda to tak że temperatura w salonie decyduje o tym czy pompa ma się załączać czy nie.
W praktyce wygląda to tak że przy tych temp. jakie są teraz pompa się praktycznie nie załącza ponieważ
ogrzewanie podłogowe daje tyle ciepła. Minus tego jest taki że na poddaszu gdzie nie mam podłogówki tylko grzejniki jest zimno
ponieważ pompa nie miesza.

karoka65
26-02-2016, 17:42
Karoka na litość....

1. Nie wiem skąd i kto wymyślił nazwę dosuszanie, to raz
2. Dwa - nie wiem dlaczego staracie się sugerować,że to pomysł RBR, wiele lat wcześniej stosował to choćby Zębiec
3. Trzy moje jak to określacie dosuszanie a to co RBR, to zupełnie inna para kaloszy i jeżeli faktycznie ogniwo zrobi dosuszanie, to zakładam się,że będzie mu bliżej do tego, co ja stosuję. Możesz wkleić zdjęcia obu od palnika i przy koszu, będzie o czym dyskutować
4. Po czwarte tu chodzi o kompensację ciśnień (a dosuszanie to efekt uboczny) i zgrubnie na czym polega i na co należy uważać opisano w normie, strona 28, pkt 4.3.3.3 wsteczny przepływ palnych gazów.....
w/g tego punktu jeszcze jednego dynksu brakuje.

ps. nazwa "dosuszanie" przyjęła się już na tyle,że od tego to już raczej odwrotu nie będzie ;)
Ja też nigdzie nie pisałem że Instalco było pionierem tego rozwiązania tylko że stosuje to od kilku lat a to różnica.
Jarek nie tak dawno tez psioczyłeś ale pomińmy może to :)
Jak zwał tak zwał na jedno wychodzi ale znowu jak brzmi :) niby kawałek wężyka ale System kompensacji ciśnienia :)
Tak bardzo technicznie i tajemniczo :)
No właśnie też coś mi się o uszy obiło że tam w tej normie jest podobno coś w tym temacie tylko jak te obecne piąte klasy to ominęły ?

karoka65
26-02-2016, 17:44
Marela a Ty masz dwa czujniki i dwie pompki czy wszystko na jednej pompie ?

marela29
26-02-2016, 19:10
Marela a Ty masz dwa czujniki i dwie pompki czy wszystko na jednej pompie ?

Dwa czujniki i dwie pompki

karoka65
26-02-2016, 19:21
Dwa czujniki i dwie pompki
Czy grzejniki w salonie i te na górze są na jednej pompie ?
Jeśli tak to czujnik powinie być na górze i wyłaczać pompę dopiero wtedy gdy nagrzeje się góra do żądanej temperatury, salon możesz zakręcić skoro dostatecznie dogrzewa go podłogówka, z tym że nie wiem czy jest tak jak ja myślę.

marela29
26-02-2016, 19:44
Dokładnie tak jest ale to nie jest już problem dla mnie. Chodzi mi głównie o tę wysoką temp CO.

Delphion1
26-02-2016, 19:49
zaspawaj, to jedyna słuszna droga, jak nie umiesz, to weź jakiegoś majstra, zabobli Ci nawet różową elektrodą, nie musi być koniecznie do żeliwa (ten stop żeliwa da radę różowa pociągnąć)

Nie o to chodzzi po prostu nie mam spawarki ale myślę ,że jest jeszcze jedno rozwiazanie.Śruby wpuszczane o odpowiedniej średnicy /dlugosci skrecic i po temacie.

Delphion1
26-02-2016, 19:53
Dokładnie tak jest ale to nie jest już problem dla mnie. Chodzi mi głównie o tę wysoką temp CO.

Ja miałem podobny problem przy otworach dymowych niezatkanych i też wesoła.Jak nie chcesz dlubac to na szybko domieszaj worek miału do wesołej i problem zniknie z wysoką temp.Jak znajdziesz czas zatkaj otwory dymowe.

minertu
28-02-2016, 18:53
Sławku ten kocioł nie ma tutaj wątku , gdyby był to w nim zadał byś pytanko. Najzwyczajniej kręcisz bo nigdy nie napisałeś w żadnym z wątków jaki kocioł i na jakie paliwo cię interesuje.

Redakcja
29-02-2016, 10:29
Prosimy o kulturę dyskusji. Nikt z moderatorów nie siedzi tutaj cały czas, ale reagujemy w miarę możliwości rozsądzenia racji stron...

SUSPENSER
29-02-2016, 13:52
Witam.
Mam pierwsze problemy ze swoim kotłem. otóż już dwa razy pojawił mi się alarm (za wysoka temp CO 90 stopni) i raz za wysoka temp spalin ale to było dawno i już się nie powtórzyło.
Oczywiście piec się automatycznie wyłącza. Dzieje się to co dwa tygodnie, nie grzebałem w ustawieniach nie zmieniałem opału
piec chodzi od nowości w trybie automatycznym. Proszę o podpowiedź co mogę zrobić.

Sprawdź i podaj co ile masz ustawione podtrzymanie i jaką krotność.

Czy w podtrzymaniu kopiec się zapada czy jest płaski i widać żar ?

SUSPENSER
29-02-2016, 13:53
Jak silikonem to już tam go nie ma, nawet klej do tłumika wydmuchalo mi w 2 otworach.

Osobiście widziałem, że silikon był po kilku sezonach nienaruszony, więc tu nie ma reguły.

micro-jr
29-02-2016, 15:47
Dokładnie tak jest ale to nie jest już problem dla mnie. Chodzi mi głównie o tę wysoką temp CO.

a co ma odebrać nadmiar ciepła z pieca, po zamknięciu pomp CO/podłogowej przez sterowniki?

ja mam np. zawór grawitacyjny i pojemnik 400L który "mam nadzieję" pozwala wodzie na swobodne przepłynięcie do zbiornika i ściąga tam CO.

jeśli kotłujesz w piecu, bo chodzą obie pompy, i nagle grzejniki i podłogówki a złapią temperaturę i wyłączysz pompy ot temp. w piecu gwałtownie wzrośnie, bo i palenisko i spaliny mają dużą temp. i nie ma co jej odebrać.

musiałbyś mieć jakiś odbiornik, który gdzieś to ciepło odprowadzi.

eCoal (ani żaden inny sterownik) nie potrafi przewidzieć docięcia i z odpowiednim wyprzedzeniem przestać grzać. Tak jak nie można zaprogramować wyprzedzenia - np 3 minuty przed załączeniem podłogówki i 3 minuty przed wyłączeniem na pracy z harmonogramu.

micro-jr
29-02-2016, 16:38
Komin i powietrze na zewnątrz ? :D

Powietrze nad kominem,grunt pod domem lub wokół domu :D

Arturo72 jako, ze rozmawiamy o układzie z piecem, którego w życiu na oczy nie widziałeś, daj sobie spokój i idź trolować gdzieś indziej...

mico1
01-03-2016, 21:45
Witam,

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

Dziękuję za odpowiedź.

karoka65
01-03-2016, 22:23
Witam,

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

Dziękuję za odpowiedź.
Trochę za mało miejsca te 140cm, jesli chodzi o obsługę wystarczy ale gdybyś chciał w przyszłości wymienić ślimak czy coś to będzie problem, chyba że od strony zasobnika na tej ścianie jeśli to ścina np. od garażu możesz zrobić otwór i dać kratkę.
Palnik Batory to też palnik II-ej generacji.
Dlaczego jest dopłata do ceramiki trzeba pytać producenta :) za darmo też ją nie dostaje.

mico1
01-03-2016, 22:55
Właśnie o ewentualną wymianę ślimaka chodzi. Ściana z boku to ściana zewnętrzna niestety więc kucie odpada :( Chyba że w tym miejscu zrobię akurat kratkę na wlot powietrza do kotłowni to moze i by się udało, bo aż się prosi upchać tam kocioł.

Ok, już trochę znalazłem o tym palniku ale kiedyś był za dopłatą chyba Bruner-S, jest nadal?

Aha, widzę że Batory jest w trzech mocach, rozumiem że w kotle o mocy 11 kW jest zamontowany ten najmniejszy palnik? Ktoś ma takie info?

minertu
02-03-2016, 08:24
Burner-S nie jest juz dostępny w tym kotle.Obecnie moc kotła to 12kW,11kW już nie ma.W 12kW jeszcze jest ten średni montowany,jeszcze bo być może będzie ten najmniejszy.
Do napowietrzania lepiej wykonać zetke ,ale jak ci pasuje to na przeciw ślimaka możesz zrobic kratke.Mój znajomy ma praktycznie tak zrobione jak miało by to wyjść u Ciebie.

minertu
02-03-2016, 08:28
Witam,

Mam niewielką kotłownię do której pasuje wcisnąć mi ten kociołek. Pytanie jest czy kocioł będzie można obsługiwać jeżeli zamontuję go na ścianie o długości 140 cm ? Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość czopucha, bowiem u mnie wlot kominowy (z boku) wyjdzie na wysokości 105 cm (oś), choć jak już czytałem gdzieś to da się zrobić czopuch na tej wysokości. Z racji takiego rozmieszenia praktycznie odpadły mi oferty w postaci SKAM-P P oraz Ogniwo EP.

Ostatnio o tym kotle czytałem chyba z rok temu, teraz widzę (albo dopiero zauważyłem) też że jest on oferowany z palnikiem Batory. Rozumiem że to ten zwykły palnik I generacji?

Na stronie jednego ze sprzedawców widzę opcję montażu płyt ceramicznych w palenisku - warto? Inna sprawa że jeżeli jest to taka świetna opcja jak ja opisują to czemu nie jest ona standardem tylko trzeba dopłacać?

Nie widzę natomiast opcji zakupu palnika II generacji - źle szukam czy trzeba się to dopytywać? Jaki koszt na dziś mniej więcej?

Dziękuję za odpowiedź.
To są palniki II generacji.
Jedyny problem będzie z czyszczakiem w RBR a dokładnie z jego wajhą,która jest za zbiornikiem a co jakis czas trzeba nia poruszać aby wymiennik pionowy wyczyścić.

Pigmey
02-03-2016, 11:00
To może ja się wypowiem jako, że ten temat już przerobiłem ;)
Poniżej dwie fotki obrazujące wymiary miejsca, w którym stoi kocioł oraz sam kocioł już po montażu (jedyne co się zmieniło to głębokość podestu dla kotła 15cm).

348593 348594

Łatwo się domyślić, że po tynkach i płytkach szerokość dostępnego miejsca zmniejszyła się o jakieś 5-6cm ale jak widać nie stanowiło to przeszkody.
Jeśli chodzi o możliwość wyjęcia ślimaka po zerwaniu zawleczki to w Batorym to nie problem bo jej (zawleczki) po prostu nie ma :)
Tzn. jest ale elektryczna. Ja jednak i tak zrobię w ścianie (akurat zewnętrznej) otwór (duży, nie pamiętam już dokładnie ale chyba 25x30cm) przez który wyjmę
ślimaka rzem z motoreduktorem. Od zewnątrz będą na elewacji jakieś w miarę ładne drzwiczki, a powietrze poleci tak zwaną "zetką".
Teraz słynna wajcha - no jest to mały kłopot. Ja żeby nią pomajtać włażę na kocioł i sięgam ręką - mało praktyczne i wygodne ale da się. Poza tym nie robię tego przecież codziennie. Ogólnie do przełknięcia choć akurat mi trafił się chyba większy jakiś zasobnik (ponoć od 17-stki) więc dość głęboko muszę sięgać.
I jeszcze co do samego zasobnika - przy palniku Batory jest większy niż ten, który był montowany Ekoenergią :)

micro-jr
02-03-2016, 11:58
ile worków ci wchodzi do pojemnika?!?

Do Karoka czemu nie mówiliście, ze jest taka opcja?

Jarecki79
02-03-2016, 12:30
pigmey
zawleczkę tradycyjną też masz, oprócz niej masz elektroniczną działającą wcześniej na mniejszym oporze od zerwania śruby 8.8
okienko rób, bo jak coś Ci wleci do ślimaka i cofnięcie nic nie zmieni, to będziesz musiał wyjąć ślimak!!

z tej elektronicznej przy silniku producent palnika zrezygnował, niestety po czasie zaczyna działać wcześniej i "podnosi ciśnienie", problem z nią też taki,że jako zabudowana w silniku w przypadku awarii powoduje unieruchomienie podajnika.

Zatem przy batorym elektronicznej zawleczki w silniku nie ma.

Jest natomiast takowa zrobiona przez Włodka_pid (prace trochę trwały ale akurat finalnie zazębiły się z wycofaniem tego w samym palniku) i można ją łączyć z różnymi silnikami i sterownikami wpinając między silnik a wyjście sterownika, w razie awarii przepinamy tradycyjnie i wszystko chodzi. Ta jest z własnym procesorem i softem Można zatem spiąć ze starszymi miśkami, ekoenergiami itd..

raf1.
02-03-2016, 12:51
Jakie macie średnie spalanie? U mnie za 2 tygodnie wyszło ok. 20 kg/dobę. Ogrzewam dom o pow. użytkowej 160 m2. Czy to dużo czy mało?

Arturo72
02-03-2016, 12:58
Jakie macie średnie spalanie? U mnie za 2 tygodnie wyszło ok. 20 kg/dobę. Ogrzewam dom o pow. użytkowej 160 m2. Czy to dużo czy mało?
Bardzo dużo. To jest ok.100kWh na dobę a to kosmos bo Twój dom potrzebuje jakieś 30kWh na dobę czyli 30% z tego.
Dlatego klimat nam się ociepla bo grzejesz powietrze ;)

raf1.
02-03-2016, 13:17
Bardzo dużo. To jest ok.100kWh na dobę a to kosmos bo Twój dom potrzebuje jakieś 30kWh na dobę czyli 30% z tego.
Dlatego klimat nam się ociepla bo grzejesz powietrze ;)

Skąd wiesz jakie zapotrzebowanie na ciepło ma mój dom. Widziałeś Świadectwo charakterystki energetycznej albo z Ciebie jest jasnowidz? Lepiej zmykaj z tego forum bo widze że masz problem emocjonalny. Nie wiem Tata za mocno bił cie za młodu czy co :)

Arturo72
02-03-2016, 13:24
Skąd wiesz jakie zapotrzebowanie na ciepło ma mój dom. Widziałeś Świadectwo charakterystki energetycznej albo z Ciebie jest jasnowidz? Lepiej zmykaj z tego forum bo widze że masz problem emocjonalny. Nie wiem Tata za mocno bił cie za młodu czy co :)
Masz nowy dom to o czymś świadczy.
O czym to już wyżej napisałem,że dom potrzebuje przy takiej pogodzie ok.30kWh na dobę no z cwu powiedzmy 40kWh max.
To zwykła fizyka i matematyka. rustina się zapytaj to poda Ci wzory jak to obliczyć bo mi się nie chce już 10 raz podawać :)
Wyliczysz sobie każdą dobę z osobna ile dom będzie potrzebował energii przy danej temperaturze w domu i na zewnątrz.
100kWh na dobę to chyba stary dom ze 300m2.

micro-jr
02-03-2016, 13:38
Jakie macie średnie spalanie? U mnie za 2 tygodnie wyszło ok. 20 kg/dobę. Ogrzewam dom o pow. użytkowej 160 m2. Czy to dużo czy mało?

Mazowsze okolice GóryKalwarii:
za ostatnie 30 dni:
17.8kg/d groszku za 750 pln co daje 13,4 pln na dobę (z CWU na 4 osoby)
średnio 3,5 kW czyli 84kWh/d (z węgla 5,5kW z 1kg) to mi wychodzi około 94kWh

dla porównania:
prąd: 84kWh po 0,6pln za kwh = 50 pln
Pompa Ciepła: przy COP 4 (np. pompa ciepła): 12,5 pln (jak znajdziesz pompę co w takich warunkach ma (RZECZYWISTE) COP 4

:)
co do spalania jadę na automacie, piec 12kW, ekogorszek średniej jakosci polski, do ogrzania jakieś 170 m2 (21,5st) domu plus 50m2 (16st) technicznych

mniej więcej pokrywa mi się to z:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/af0

P.S.

odnośnie argumentu "trucia powietrza"
używając pompy ciepła w Polsce użył byś mniejwięcej tyle samo węgla co ja z prostej przycyzny :) sprawność sieci energetycznej wynosi około 30%, a większość prądu 85% produkowana jest z węgla:
http://www.pse.pl/index.php?modul=8&id_rap=212

co przy COP 4 daje nam mniej więcej tyle samo spalonego węgla. i efektu cieplarnianego...

Arturo72
02-03-2016, 13:45
Mazowsze okolice GóryKalwarii:
za ostatnie 30 dni:
17.8kg/d groszku za 750 pln co daje 13,4 pln na dobę (z CWU na 4 osoby)
średnio 3,5 kW czyli 84kWh/d (z węgla 5,5kW z 1kg) to mi wychodzi około 94kWh

dla porównania:
prąd: 84kWh po 0,6pln za kwh = 50 pln
Pompa Ciepła: przy COP 4 (np. pompa ciepła): 12,5 pln (jak znajdziesz pompę co w takich warunkach ma (RZECZYWISTE) COP 4

:)
co do spalania jadę na automacie, piec 12kW, ekogorszek średniej jakosci polski, do ogrzania jakieś 170 m2 (21,5st) domu plus 50m2 (16st) technicznych

mniej więcej pokrywa mi się to z:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/af0
Nie galopuj tak szybko bo nie wziąłeś pod uwagę po pierwsze sprawnosci która masz także tragiczna i tak samo grzejesz w większości powietrze i ocieplasz klimat a po drugie bierzesz do wyliczeń taryfę G11 gdzie tylko ktoś kto nie potrafi liczyć ją ma.
Zerknij na swoich kolegów z węglem z taryfa G12W. Jak myślisz czy to samobójcy i grzeją węglem w nocy ?
Twój dom jest cieplejszy i na dobę potrzebuje Max.30kWh z cwu czyli klimat nam się ociepla zdecydowanie :D
I teraz licz :D

A co do cieplawłaściwego,rustinowi wyszo zużycie tam 16000kWh a po obliczeniach i to bez uwzględnienia zysków bytowych 9000kWh. Także patrzajcie tam jako ;)

micro-jr
02-03-2016, 14:17
Nie galopuj tak szybko bo nie wziąłeś pod uwagę po pierwsze sprawnosci która masz także tragiczna i tak samo grzejesz w większości powietrze i ocieplasz klimat a po drugie bierzesz do wyliczeń taryfę G11 gdzie tylko ktoś kto nie potrafi liczyć ją ma.
Zerknij na swoich kolegów z węglem z taryfa G12W. Jak myślisz czy to samobójcy i grzeją węglem w nocy ?
Twój dom jest cieplejszy i na dobę potrzebuje Max.30kWh z cwu czyli klimat nam się ociepla zdecydowanie :D
I teraz licz :D

Arturo na czopuchu pieca mam około 80 stopni. dalej rura i komin aż do ujścia są wewnątrz budynku.
realna strata zaczyna się na czopuchu komina (tam temperatury nie mierzę, ale śmiało mogę założyć, ze jest znacznie niższa.)
innych strat nie ma bo cały układ jest wewnątrz domu, więc cała energia jakkolwiek podróżuje czy to przez blachę pieca, czy ścianę komina, czy rurami do grzejników, trafia do domu.

co do taryfy G12 czy G11
http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1

przejście z G11 na G12 to "oszczędnosć" 0,255 - 0,191 pln czyli de facto 0,064 gr na kWh :)
od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

bo tylko wtedy Twoja pompa może pracować, zauważymy szybko, ze są to godziny ze znacznie niższą temp dobową czyli COP naszej pomy będzie znacznie niższe zamiast 4 możemy mieć 2 bo w nocy mamy zwykle -5 a nie +5 a dla PC jest to drastyczna różnica.

idąc dalej moje 0,6 pln obejmuje tez opłatę przesyłową i za przydział, przy zmianie taryfy i grzaniu tylko nocą miałbym 0,54 pln ale dostał bym łomot na COP (2 razy!!!)

Arturo72
02-03-2016, 15:05
Arturo na czopuchu pieca mam około 80 stopni. dalej rura i komin aż do ujścia są wewnątrz budynku.
realna strata zaczyna się na czopuchu komina (tam temperatury nie mierzę, ale śmiało mogę założyć, ze jest znacznie niższa.)
innych strat nie ma bo cały układ jest wewnątrz domu, więc cała energia jakkolwiek podróżuje czy to przez blachę pieca, czy ścianę komina, czy rurami do grzejników, trafia do domu.

co do taryfy G12 czy G11
http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1

przejście z G11 na G12 to "oszczędnosć" 0,255 - 0,191 pln czyli de facto 0,064 gr na kWh :)
od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

bo tylko wtedy Twoja pompa może pracować, zauważymy szybko, ze są to godziny ze znacznie niższą temp dobową czyli COP naszej pomy będzie znacznie niższe zamiast 4 możemy mieć 2 bo w nocy mamy zwykle -5 a nie +5 a dla PC jest to drastyczna różnica.

idąc dalej moje 0,6 pln obejmuje tez opłatę przesyłową i za przydział, przy zmianie taryfy i grzaniu tylko nocą miałbym 0,54 pln ale dostał bym łomot na COP (2 razy!!!)
Nie będę Cię już prostowal ale jesteś w wielkim błędzie co strat energii i co do taryf i co do copow :D
Żyj w nieświadomości tylko proszę,nie opowiadaj bzdur ;)

Ja mam przy 12 dodatkowo jeszcze literke W co znaczy że w każdy weekend od piątku do poniedziałku do 6.00 calutki czas jest tani prąd czyli we dnie i w nocy ;)
A w pierwszym roku miałem taryfę G11 także tylko w twojej głowie copy były większe bo w mojej głowie mam od dwóch sezonów G12W gdzie najniżej było -18st.C i jakoś wrażenia na pompie to nie robiło żadnego chyba że wtedy grzalem wg Ciebie z copem minusowym -2 :)

mico1
02-03-2016, 15:44
To może ja się wypowiem jako, że ten temat już przerobiłem ;)
Poniżej dwie fotki obrazujące wymiary miejsca, w którym stoi kocioł oraz sam kocioł już po montażu (jedyne co się zmieniło to głębokość podestu dla kotła 15cm).

348593 348594

Łatwo się domyślić, że po tynkach i płytkach szerokość dostępnego miejsca zmniejszyła się o jakieś 5-6cm ale jak widać nie stanowiło to przeszkody.
Jeśli chodzi o możliwość wyjęcia ślimaka po zerwaniu zawleczki to w Batorym to nie problem bo jej (zawleczki) po prostu nie ma :)
Tzn. jest ale elektryczna. Ja jednak i tak zrobię w ścianie (akurat zewnętrznej) otwór (duży, nie pamiętam już dokładnie ale chyba 25x30cm) przez który wyjmę
ślimaka rzem z motoreduktorem. Od zewnątrz będą na elewacji jakieś w miarę ładne drzwiczki, a powietrze poleci tak zwaną "zetką".
Teraz słynna wajcha - no jest to mały kłopot. Ja żeby nią pomajtać włażę na kocioł i sięgam ręką - mało praktyczne i wygodne ale da się. Poza tym nie robię tego przecież codziennie. Ogólnie do przełknięcia choć akurat mi trafił się chyba większy jakiś zasobnik (ponoć od 17-stki) więc dość głęboko muszę sięgać.
I jeszcze co do samego zasobnika - przy palniku Batory jest większy niż ten, który był montowany Ekoenergią :)

Bardzo podobny układ kotłowni do mojej, ja moze mam z 5 cm szerzej, ale cieszę się że ktoś już to przerabiał. Dziękuję CI bardzo za odpowiedź.

Niepokoi mnie jednak ten palnik w RBR, czy nie uważacie że jest on zbyt mocny? Piec znając życie będzie chodził często na niskich mocach stąd moje obawy, jakie jest wasze zdanie?

Jako że jest kolega Jarecki79 tutaj od razu zapytam choć to nie ten temat (wybaczcie) czy widzi on możliwość montażu pieca SKAM-P Premium w tym miejscu? Ja go skreśliłem z uwagi na brak miejsca ale moze coś źle policzyłem. Przypomnę że oś wlotu kominowego jest na wysokości ok 105 cm, natomiast pieca za bardzo odsunąć od ściany się nie da (mam jeszcze drzwi zew. po prawej) - podobnie jak u kolegi Pigmey

karoka65
02-03-2016, 16:07
ile worków ci wchodzi do pojemnika?!?

Do Karoka czemu nie mówiliście, ze jest taka opcja?
Zawsze była taka opcja. Kolega ma zasobnik od 25-tki, 12 i 17-tka mają identyczne zasobniki.
Tak jak jarecki napisał zawleczka w Batorym także jest mimo elektronicznej i zrobił bym ten otwór żeby był coby nie kuć dziury w razie "W" w środku nocy.

micro-jr
02-03-2016, 16:14
Nie będę Cię już prostowal ale jesteś w wielkim błędzie co strat energii i co do taryf i co do copow :D
Żyj w nieświadomości tylko proszę,nie opowiadaj bzdur ;)

Ja mam przy 12 dodatkowo jeszcze literke W co znaczy że w każdy weekend od piątku do poniedziałku do 6.00 calutki czas jest tani prąd czyli we dnie i w nocy ;)
A w pierwszym roku miałem taryfę G11 także tylko w twojej głowie copy były większe bo w mojej głowie mam od dwóch sezonów G12W gdzie najniżej było -18st.C i jakoś wrażenia na pompie to nie robiło żadnego chyba że wtedy grzalem wg Ciebie z copem minusowym -2 :)

COP zwłaszcza powietrznych pomp ciepła.:
http://instalreporter.pl/ogolna/cop-dla-pomp-ciepla-wartosci-realne-i-te-%E2%80%9Eniezwykle-z-prospektow-reklamowych/

rzeczywiste dobowe temperatury w lutym tego roku dla Warszawy:
http://www.accuweather.com/pl/pl/warsaw/274663/february-weather/274663?monyr=2/1/2016

podane ceny taryf prądu są ze strony dostawcy PGE:
http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1
i nie są moją manipulacją.
literka W sprawia, ze weekend pobierzesz 2x 30kWh w tańszej taryfie i zaoszczędzisz na tym 60x 0,038pln. czyli 2,4 pln.:
0,2553 zł - 0,2172 zł/kWh = 0,038 pln
w okresie pozaszczytowym (od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku + całą sobotę i niedzielę).

Podziwiam twój spryt!

karoka65
02-03-2016, 16:15
Bardzo podobny układ kotłowni do mojej, ja moze mam z 5 cm szerzej, ale cieszę się że ktoś już to przerabiał. Dziękuję CI bardzo za odpowiedź.

Niepokoi mnie jednak ten palnik w RBR, czy nie uważacie że jest on zbyt mocny? Piec znając życie będzie chodził często na niskich mocach stąd moje obawy, jakie jest wasze zdanie?

Jako że jest kolega Jarecki79 tutaj od razu zapytam choć to nie ten temat (wybaczcie) czy widzi on możliwość montażu pieca SKAM-P Premium w tym miejscu? Ja go skreśliłem z uwagi na brak miejsca ale moze coś źle policzyłem. Przypomnę że oś wlotu kominowego jest na wysokości ok 105 cm, natomiast pieca za bardzo odsunąć od ściany się nie da (mam jeszcze drzwi zew. po prawej) - podobnie jak u kolegi Pigmey
Skam będzie tej samej szerokości co RBR z tym że sam kocioł będzie wyższy bodajże o 39cm, standardowo dól wylotu spalin zaczyna się na chyba 107 od posadzki, będzie też głębszy.
Jeśli zaś chodzi o wylot RBR można zrobić wyjście na te 105 cm przy zastosowaniu kolana hamburskiego ( wylot do tyłu )

karoka65
02-03-2016, 16:17
Panowie czy moglibyście przestać tu pompować ? :)
micro-jr zostaw trolla, lepiej kliknij w wykrzyknik i będzie spokój.

Jarecki79
02-03-2016, 16:20
Jako że jest kolega Jarecki79 tutaj od razu zapytam choć to nie ten temat (wybaczcie) czy widzi on możliwość montażu pieca SKAM-P Premium w tym miejscu? Ja go skreśliłem z uwagi na brak miejsca ale moze coś źle policzyłem. Przypomnę że oś wlotu kominowego jest na wysokości ok 105 cm, natomiast pieca za bardzo odsunąć od ściany się nie da (mam jeszcze drzwi zew. po prawej) - podobnie jak u kolegi Pigmey

Napisz na wątku o skamie ok? Będzie porządek
z bocznym czopuchem na głębokość od klamek do tyłu 65cm, tyle,że wówczas szerokość z koszem i motoreduktorem z 113/115cm robi się bliżej 130cm
z czopuchem za kotłem w bok na głębokość 85cm
Typowo dolna krawędź jest 105-107cm, ale jak oś jest na 105cm to jest jeszcze pole manewru do dopasowania

Jak masz podobnie jak Pigmey, to myśl nad wykuciem drzwiczek do demontażu palnika jak ma w takim miejscu stać kocioł

karoka65
02-03-2016, 16:30
Jak masz podobnie jak Pigmey, to myśl nad wykuciem drzwiczek do demontażu palnika jak ma w takim miejscu stać kocioł
Właśnie o tym pisałem wczoraj wieczorem, kilku klientom tak robiliśmy bo kotłownie były maleńkie pod kotły gazowe i inaczej się nie dało.

Arturo72
02-03-2016, 21:56
literka W sprawia, ze weekend pobierzesz 2x 30kWh w tańszej taryfie i zaoszczędzisz na tym 60x 0,038pln. czyli 2,4 pln.:
0,2553 zł - 0,2172 zł/kWh = 0,038 pln
w okresie pozaszczytowym (od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku + całą sobotę i niedzielę).

Podziwiam twój spryt!
Literka W oznacza i sprawia,że w każdy weekend miesiąca czyli przez ok.200h w miesiącu każdy Twój sprzęt napędzany prądem czyli m.in lodówka,TV,kompy,zmywarka,pralka,sprzęt RTV,piekarnik,oświetlenie,rekuperator itp.w zużyciu kosztuje o połowę mniej niż płacisz obecnie.
Dlatego gratuluję Ci sprytu w takim liczeniu :D
Ciemnogród i tyle ale jak ma się grzejniki ścienne w nowym domu to nie dziwne i za dużo wymagać nie można ;)

P.S.
Miesiąc ma 720h...

malux20
02-03-2016, 22:05
COP zwłaszcza powietrznych pomp ciepła.:
http://instalreporter.pl/ogolna/cop-dla-pomp-ciepla-wartosci-realne-i-te-%E2%80%9Eniezwykle-z-prospektow-reklamowych/

rzeczywiste dobowe temperatury w lutym tego roku dla Warszawy:
http://www.accuweather.com/pl/pl/warsaw/274663/february-weather/274663?monyr=2/1/2016

podane ceny taryf prądu są ze strony dostawcy PGE:
http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1
i nie są moją manipulacją.
literka W sprawia, ze weekend pobierzesz 2x 30kWh w tańszej taryfie i zaoszczędzisz na tym 60x 0,038pln. czyli 2,4 pln.:
0,2553 zł - 0,2172 zł/kWh = 0,038 pln
w okresie pozaszczytowym (od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku + całą sobotę i niedzielę).

Podziwiam twój spryt!

ostatnio tu piszę raz w miesiącu
ale jak widzę taki debilizm matematyczny to jak koło tego spokojnie przejść?

asolt
02-03-2016, 22:20
podane ceny taryf prądu są ze strony dostawcy PGE:
http://dobryprad.pl/dostawcy/prad/tradycyjni/pge/taryfy#id1
i nie są moją manipulacją.
literka W sprawia, ze weekend pobierzesz 2x 30kWh w tańszej taryfie i zaoszczędzisz na tym 60x 0,038pln. czyli 2,4 pln.:
0,2553 zł - 0,2172 zł/kWh = 0,038 pln
w okresie pozaszczytowym (od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku + całą sobotę i niedzielę).
!
Proponuje dokształcic sie w zakresie taryf, niby to trudne nie jest , ale nie wszyscy rozumieją to dokładnie.

kveldulv
03-03-2016, 07:49
Mam takie pytanko, z którego może ktoś się będzie śmiał, ale ja korzystam z tego, że jesteśmy tu prawie wszyscy anonimowi hehe

Czy ze względu na czyszczenie pieca / komina jest sens aby raz na jakiś czas popalić trochę drewnem w naszych RBR-ach? :)
Chodzi mi to, że drewno pali się przy wyższych temperaturach i teoretycznie niektóre gatunki mają właściwości "czyszczące".
Ja ogólnie drewnem w RBR nie pale. Dla mnie to strata czasu. Ale może czasami miałoby to sens?

micro-jr
03-03-2016, 08:31
Mam takie pytanko, z którego może ktoś się będzie śmiał, ale ja korzystam z tego, że jesteśmy tu prawie wszyscy anonimowi hehe

Czy ze względu na czyszczenie pieca / komina jest sens aby raz na jakiś czas popalić trochę drewnem w naszych RBR-ach? :)
Chodzi mi to, że drewno pali się przy wyższych temperaturach i teoretycznie niektóre gatunki mają właściwości "czyszczące".
Ja ogólnie drewnem w RBR nie pale. Dla mnie to strata czasu. Ale może czasami miałoby to sens?

Nie wiem jaki masz piec, ale w mojej 12, palenie drewnem to raczej "opcja" niż możliwość...
po włożeniu rusztu i przestawieniu zwrotnicy spalin, to wkład starczy na max. kilka godzin, a większość pójdzie w komin. omiając większość wymienników ciepła...

SUSPENSER
03-03-2016, 08:49
Niepokoi mnie jednak ten palnik w RBR, czy nie uważacie że jest on zbyt mocny? Piec znając życie będzie chodził często na niskich mocach stąd moje obawy, jakie jest wasze zdanie?

Jako że jest kolega Jarecki79 tutaj od razu zapytam choć to nie ten temat (wybaczcie) czy widzi on możliwość montażu pieca SKAM-P Premium w tym miejscu?

W obu tych kotłach przy mocy 12 kW jest w standardzie taki sam palnik Batory 20, jeśli się obawiasz możesz zażyczyć sobie wstawienia Batory 10, który ma znacznie mniejszą gardziel od 20.

Więcej informacji o palnikach znajdziesz na dole strony pod linkiem:

http://suspenser.eu/kotly-rbr/

Tommyle
03-03-2016, 12:13
Czy w RBR-ze z palnikiem Batory można palić pelletem. Doczytałem, że można w tym palniku zamontować strażaka.
Czy instalco bierze taką możliwość pod uwagę.

Tommyle
03-03-2016, 12:54
Jakie moce ma palnik batory 20, a jakie batory 10

raf1.
03-03-2016, 12:59
Czy w RBR-ze z palnikiem Batory można palić pelletem. Doczytałem, że można w tym palniku zamontować strażaka.
Czy instalco bierze taką możliwość pod uwagę.

Daj sobie spokój ja próbowałem ale zrezygnowałem. Ciągle zbyt mocno podajnik się grzał. Możesz sprawdzić moje wykresy z okresy listopad grudzien 2014

karoka65
03-03-2016, 14:50
Czy w RBR-ze z palnikiem Batory można palić pelletem. Doczytałem, że można w tym palniku zamontować strażaka.
Czy instalco bierze taką możliwość pod uwagę.
A po co strażak ?
W przypadku jak pisał micro-jr trzeba wyjąć z kolana czujnik spalin żeby go nie uszkodzić, czy nie lepiej nie otwierać kierownicy, pozamykać drzwiczki i ustawić sterownik w opcję zasypowy ?
Pracuje wtedy jak na podajniku tyle że dorzuca się ręcznie i nie ma strachu że uszkodzimy czujnik, sterownik tego pilnuje.

bobasxx
03-03-2016, 15:58
Mam takie pytanko, z którego może ktoś się będzie śmiał, ale ja korzystam z tego, że jesteśmy tu prawie wszyscy anonimowi hehe

Czy ze względu na czyszczenie pieca / komina jest sens aby raz na jakiś czas popalić trochę drewnem w naszych RBR-ach? :)
Chodzi mi to, że drewno pali się przy wyższych temperaturach i teoretycznie niektóre gatunki mają właściwości "czyszczące".
Ja ogólnie drewnem w RBR nie pale. Dla mnie to strata czasu. Ale może czasami miałoby to sens?

Pewnie suchym liściastym raz na jakiś czas warto pogonić ostro kociołek.

Kiedyś chciałem się pobawić i spalić na ruszcie trochę pozostałości po budowie. Przy pierwszym paleniu było ok, komora spalania się wyczyściła do blachy i tu powinienem zakończyć zabawę ale jak kocioł wystygł i na drugi dzień rozpalałem od zera to na tej gołej blasze po chwili palenia osadzała się smoła która się potem znowu wypalała ale już nie do gołej blachy. Po drugim dniu stwierdziłem, że to nie dla mnie, szkoda czasu na ciągłe dorzucanie i pilnowanie kotła.

kveldulv
04-03-2016, 17:30
Nie wiem jaki masz piec, ale w mojej 12, palenie drewnem to raczej "opcja" niż możliwość...
po włożeniu rusztu i przestawieniu zwrotnicy spalin, to wkład starczy na max. kilka godzin, a większość pójdzie w komin. omiając większość wymienników ciepła...

Też mam 12-tkę.
Nie chcę w ten sposób na stałe grzać chałupy. Jedynie "oczyścić trochę komorę spalania" i może czopuch/komin?
Nie wiem tylko czy to warte świeczki.

A przy okazji zapytam - używał ktoś jakiś specyfików, które się wrzuca do węgla, właśnie do czyszczenia komina? Np. Sadpal?

SUSPENSER
05-03-2016, 20:21
Używałem i nie zauważyłem żadnego pozytywnego efektu, jedynie kolor płomienia się zmieniał na niebieski.

skap
06-03-2016, 16:30
Też mam 12-tkę.
Nie chcę w ten sposób na stałe grzać chałupy. Jedynie "oczyścić trochę komorę spalania" i może czopuch/komin?
Nie wiem tylko czy to warte świeczki.

A przy okazji zapytam - używał ktoś jakiś specyfików, które się wrzuca do węgla, właśnie do czyszczenia komina? Np. Sadpal?


Sadpal nie polecam (środek agresywny dla stali, można posypywać tylko na żar), ostatnio zacząłem stosować wapno budowlane. Kocioł czystszy, łącznie z czopuchem.

Pozdrawiam

rustin
06-03-2016, 19:18
Ponoć najlepsze są obierki z ziemniaków :)

SUSPENSER
06-03-2016, 19:35
Ponoć najlepsze są obierki z ziemniaków :)

Czy odmiana ma znaczenie ?

Czy "do smażenia" lepsze będą od tych "do gotowania" :D

Sorki za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać :)

O wapnie też czytałem, przy okazji sprawdzę jak u mnie zadziała.

minertu
06-03-2016, 19:42
Obierki to stara sprawdzona praktyka , tak samo jak sól.

rustin
07-03-2016, 13:29
Nie wiem czy wierzyć czy nie , ale kolega z pracy mówi , że codziennie pali obierki z ziemniaków jak jest obiad i komin ma czyściutki.

minertu
07-03-2016, 14:50
Sprawdź.

daamiann88
07-03-2016, 15:14
Ja mogę potwierdzić. Miałem strasznie zarośnięty kocioł (zasypowy). Przeczytałem o tych obierkach, a że miałem ich sporo po frytkach to ciach do kotła. Rano sadza była bialutka i znaczną jej część można było wyskrobać. A w wyczystce znalazłem pełno, sporych płatów które poodklejały się od komina

fenix2
07-03-2016, 17:24
A suszyć trzeba te obierki? Chyba lepiej suche!

daamiann88
07-03-2016, 17:47
Ja nie suszyłem, leżały w misce max 3 godziny

zbigmaz01
07-03-2016, 18:10
A suszyć trzeba te obierki? Chyba lepiej suche!Gdzieś czytałem że suche lepiej sobie radzą.

micro-jr
09-03-2016, 11:45
Czy odmiana ma znaczenie ?

Czy "do smażenia" lepsze będą od tych "do gotowania" :D

Sorki za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać :)

O wapnie też czytałem, przy okazji sprawdzę jak u mnie zadziała.

U mnie skutek wapna:
popiół zdecydowanie szary, cementowy kolor, brak/minimalne ilości drobnych spieków, znacznie mniej sadzy, przez co wolniej skacze temp spalin.
podejrzewam dwie przyczyny:
- te dwa kubki wapna na worek pobierają sporo wilgoci z węgla
- wapno uczestniczy, w samym procesie spalania: prawdopodobnie, oddaje wodę i reaguje z innymi substancjami jak węgiel czy siarka tworząc różne sole.

raf1.
10-03-2016, 11:03
Ostatnio mam mały problem z wygaszeniem kotła. Od kilku dni dostaje taki komunikat ale gdy włącze na max-a wentylator natychmiastowo jest ogień na palniku. Można coś zmienić?

jasiek11
11-03-2016, 10:46
Gdzieś czytałem że suche lepiej sobie radzą.

Stosuję wysuszone obierki prawie codziennie. Gdzie niegdzie rzeczywiście się odklejaja platy wyschnietej smoły ale szalu nie ma.
Od wczoraj sypie też wapno hydratyzowane, zobaczymy co z tym cudem. Wczesniej stosowalem Sadpal ale spektakularnych wynikow nie zauważyłem, oprócz drenażu kieszeni, 15 zł za kilogram cudownego proszku, gdzie 50 procent to sól.

boluslolusj23
11-03-2016, 11:15
Jak do tej pory, to nikt nie udowodnił "cudownego" oddziaływania spalanych w kotle części wierzchnich bulw ziemniaka na czystość powierzchni wymiennika.
Pewnie wiele innych substancji o zbliżonym składzie chemicznym da się spalić ze skutkiem podobnym do skórek z bulw ziemniaka. Czyli ze skutkiem zerowym. Niestety.

boluslolusj23
11-03-2016, 13:11
Nawet, gdyby przyjąć, że ziemniaki (Solanum tuberosum) zawierające związki potasu, tenże jako alkalium łatwo jonizujący, to jego ilość jest zbyt mała, aby podnieść na tyle temp. w komorze spalania, by dopalić sadzę lub związki smołowe. Tym bardziej, że analizy popiołu ze skórek ziemniaka wykazują, iż nawet 60% potasu i innych alkalicznych pozostają w nim związane.
Czyli???

p.s. Ale może ja się nie znam, więc ktoś handlowy po moim urlopie od admina się "autorytatywnie" wypowie, a później znowu mnie przez niego admin na urlop bezpłatny wyśle. Niezbadane sa wyroki Nieba, admina i cudownych właściwości obierek ziemniaczanych.

minertu
13-03-2016, 06:54
Sławku ta metoda jest stara i sprawdzona. Nie wiem co takiego wydziela się podczas spalania obierek ważne jest jednak to , że ona się sprawdza.
Ps. Pisz na temat , nie zaczepiaj to i na urlop nie będziesz wysyłany.

boluslolusj23
13-03-2016, 09:32
Panie Minertu, a może mi (mnie?) w ... lub rbr np.

A obierki z ziemniaków to na temat w waszym cudownym wątku pt. RBR?

minertu
13-03-2016, 10:15
Trzeba go najpierw mieć a później spalić w nim te obierki. Ty go nie masz i siejesz tylko zamęt. Jaki masz cel?

boluslolusj23
13-03-2016, 17:30
No bo mnie panie Minertu na to z tej półki po prostu nie stać. A taki ładny, pod trawnika kolor spasowany. I pisz pan na temat. Chętnie zapoznałbym się z rzetelnymi wynikami badań, bo jak będą ok, to se go kupię. Wolno mi. Nie sprzeda mi pan, to może ten drugi, albo i jeszcze ktoś inny.
Albo podstawie tzw. murzina.

minertu
13-03-2016, 17:59
No bo mnie panie Minertu na to z tej półki po prostu nie stać. A taki ładny, pod trawnika kolor spasowany. I pisz pan na temat. Chętnie zapoznałbym się z rzetelnymi wynikami badań, bo jak będą ok, to se go kupię. Wolno mi. Nie sprzeda mi pan, to może ten drugi, albo i jeszcze ktoś inny.
Albo podstawie tzw. murzina.Ty se kup 1m gumy i wiesz co z nią zrób.Po co ci badania skoro żaden kocioł w tym kraju nie pracuje w takich warunkach jak w laboratorium?
Dla mnie to nabijanie kasy nierobom i tyle.
Za chwile bedzie klasa 6,potem 7,8,-10 i tak bez końca a w kotle palic bedzie sie tak samo!!!
Masz kasę to zamawiaj i czekaj na 20 klasę :lol2:

minertu
13-03-2016, 18:05
Tylko nie kupuj 1m5cm bo się zabijesz.
A tak na poważnie,gdyby w Polsce nikt z producentów nie wyhylił się z 5 klasa byłby spokój.A tak dupa blada bo norma jest a w realiach jak było tak pozostało a co u niektórych wyszło jeszcze gorzej.

minertu
13-03-2016, 18:10
I powiem ci w sekrecie,moje 320m ogrzewa kocioł wymyślony i zbudowany przeze mnie , 12kW ma,bez badań,certyfikatów itd , z komina nic nie widać,pył pozostaje w kotle,spalam co roku tyle samo paliwa groszku średniego z Chwałowic,średnio temp wewn 26-27deg ,chodzę sobie po domu w spodeneczkach.Tyle samo spalałem majac OE 25 z badaniami,świadectwem itp. I po co to?

minertu
13-03-2016, 18:15
A i dodam,że dysza palnika ekoenergia 15-25kW jest powiercona jeszcze inaczej niż w RBR, .Tego nikt nie dostanie aby nie było.

zawijan
14-03-2016, 08:17
I powiem ci w sekrecie...
...spalam co roku tyle samo paliwa...
Tyle samo? Bez względu na temperatury za oknem?
Takiego kotła rzeczywiście jeszcze nikt nie wymyślił.
Poza tobą, oczywiscie :)

boluslolusj23
14-03-2016, 08:19
Ty se kup 1m gumy i wiesz co z nią zrób.Po co ci badania skoro żaden kocioł w tym kraju nie pracuje w takich warunkach jak w laboratorium?
Dla mnie to nabijanie kasy nierobom i tyle.
Za chwile bedzie klasa 6,potem 7,8,-10 i tak bez końca a w kotle palic bedzie sie tak samo!!!
Masz kasę to zamawiaj i czekaj na 20 klasę :lol2:

Szanowny Panie Minertu,
Dziękuję za radę. Jeśli można to tylko dopytam: czy ta guma może być w kolorze trawnikowym, czy w jakimś innym?
Skoro w tym kraju jeszcze można mieć inne zdanie niż wasza większość ponoć ma, to uprzejmie informuję, że to trochę niegrzecznie nazywać kogoś nierobem. A co by było, gdybym napisał, że i wśród kombajnistów dołowych, kierowców autobusowych tudzież innych handlarzy takie indywidua też się dadzą znaleźć?
A byłbym już bardzo niegrzeczny, gdybym napisał, że np. Pan nabył nieco wiedzy od tych - jak pan to pięknie i kulturalnie ujął - nierobów. Opadnięta szczena przed laty - widok bezcenny.
Rozumiem, że bardzo chętnie - jako obywatel kraju "dobrej zmiany" będzie się Pan ze swoimi totumfackimi dokładał do horrendalnych kar, które UE na PL nałoży za nieprzestrzeganie prawa. Ja się dokładać to waszego świrstwa nie zamierzam.
Ale na pamiątkę kupię sobie wyrób klasy ZERO. W kolorze trawnikowym. I to od pana.
I gońcie tych, ktorzy maja kotly 5 klasy, bo to przez nich macie i mieć będziecie ...

boluslolusj23
14-03-2016, 08:27
"I powiem ci w sekrecie,moje 320m ogrzewa kocioł wymyślony i zbudowany przeze mnie , 12kW ma,bez badań,certyfikatów itd , z komina nic nie widać,pył pozostaje w kotle,..."

Szczerze gratuluję Panie Minertu. Teraz już nic innego chyba panu nie pozostaje, tylko uruchomić produkcję i tłuc kapuchę lepszą, niż w zagrożonej JSW, gdzie i pył i smród na dole zostaje.
Tyle, ze trzeba by spełnić kilka drobnych wymagań. Dać zarobić (jak pan to wcześniej ujął zgrabnie) nierobom, aby wyrób przebadali i ewentualnie papiery potwierdzające Pańskie twierdzenia wystawili. No ale skoro mówi pan, że jest tak dobrze, to pewnie tylko drobna formalność w drodze do szczęścia.
Czego panu z całego serca życzę. POWAŻNIE!

minertu
14-03-2016, 09:30
Tyle samo? Bez względu na temperatury za oknem?
Takiego kotła rzeczywiście jeszcze nikt nie wymyślił.
Poza tobą, oczywiscie :)
Nie będę wyliczał spalania do kilograma przecież,100kg za sezon w ta czy w ta to nie jest duża różnica.Możliwe,że dostawca groszku mnie na wadze oszukał.Gdyby róznica była 1t to bym sie nawet nie odezwał.

minertu
14-03-2016, 09:41
Szanowny Panie Minertu,
Dziękuję za radę. Jeśli można to tylko dopytam: czy ta guma może być w kolorze trawnikowym, czy w jakimś innym?
Skoro w tym kraju jeszcze można mieć inne zdanie niż wasza większość ponoć ma, to uprzejmie informuję, że to trochę niegrzecznie nazywać kogoś nierobem. A co by było, gdybym napisał, że i wśród kombajnistów dołowych, kierowców autobusowych tudzież innych handlarzy takie indywidua też się dadzą znaleźć?
A byłbym już bardzo niegrzeczny, gdybym napisał, że np. Pan nabył nieco wiedzy od tych - jak pan to pięknie i kulturalnie ujął - nierobów. Opadnięta szczena przed laty - widok bezcenny.
Rozumiem, że bardzo chętnie - jako obywatel kraju "dobrej zmiany" będzie się Pan ze swoimi totumfackimi dokładał do horrendalnych kar, które UE na PL nałoży za nieprzestrzeganie prawa. Ja się dokładać to waszego świrstwa nie zamierzam.
Ale na pamiątkę kupię sobie wyrób klasy ZERO. W kolorze trawnikowym. I to od pana.
I gońcie tych, ktorzy maja kotly 5 klasy, bo to przez nich macie i mieć będziecie ...
Sławku,nie obrażaj sie,napisałem ci o gumie bo każdemu tak mówię jak juz mam dość jego gadki bez końca o tym samym.
Co do nierobów to masz racje było to niegrzeczne ale chodziło mi o co innego "co tu zrobic,żeby nic nie robic a pieniądze mieć".
Co do mojego zawodu to tu akurat masz Pan pecha bo ja się do nich nie zaliczam,nie te czasy Panie.

ilkus
14-03-2016, 18:11
Mam przebadany kocioł ,przewymiarowany z mojej winy (pomijam nazwę),i co z tego że ekogroszek wypala mi się ładnie i nawet że jestem zadowolony ,ale tyle ilości sadzy jaką produkuje mój palnik to jestem przerażony.Poprzedni kocioł był przewymiarowany ,ale sadzy to palnik nie produkował w takich ilościach.Wystarczy tylko dodać że kocioł mam +- miesiąc i czyściłem go już wiele razy z sadzy.Dlatego będę chciał skorzystać z doświadczenia Minertu po sezonie i nie ważne dla mnie jest wykształcenie,bo mój kocioł może się pochwalić papierami z górnej półki i powinien pracować tak żebym nie miał żadnych uwag do niego .Oczywiście ktoś powie ,przewymiarowany to musi produkować sadzę,ale proszę uwierzyć że już nic złego słowa na poprzedni kocioł nie powiem.Pozdrawiam

zbigmaz01
14-03-2016, 18:22
A ten stary podajnik masz jeszcze? Może on jeszcze troszkę pochodzi po małej adaptacji?

minertu
14-03-2016, 18:32
Mam przebadany kocioł ,przewymiarowany z mojej winy (pomijam nazwę),i co z tego że ekogroszek wypala mi się ładnie i nawet że jestem zadowolony ,ale tyle ilości sadzy jaką produkuje mój palnik to jestem przerażony.Poprzedni kocioł był przewymiarowany ,ale sadzy to palnik nie produkował w takich ilościach.Wystarczy tylko dodać że kocioł mam +- miesiąc i czyściłem go już wiele razy z sadzy.Dlatego będę chciał skorzystać z doświadczenia Minertu po sezonie i nie ważne dla mnie jest wykształcenie,bo mój kocioł może się pochwalić papierami z górnej półki i powinien pracować tak żebym nie miał żadnych uwag do niego .Oczywiście ktoś powie ,przewymiarowany to musi produkować sadzę,ale proszę uwierzyć że już nic złego słowa na poprzedni kocioł nie powiem.Pozdrawiam
A skąd jestes jeśli można wiedzieć?

minertu
14-03-2016, 18:35
To niech Pan spyta pana M. lub innych skąd się bierze sadza i dlaczego. A już na dziś i w ciemno: uprzejmie prosze podnieść temperaturę w komorze przewymiarowanego kotla poprzez ... obniżenie wielkości nadmuchu, czyli ucieczki od szalonego nadmiaru powietrza. Tyle leń, nierób (były). Pozdrawiam

p.s. i znowu nauka za frico dla tych nielubiących tego i owego. Metra gumy wzorem p. M. mimo wszystko nikomu nie zalecam.
To o nadmiarze powietrza wiesz a w swoim cacku masz takie dziury?

Nie radzę kupować 1,05m bo można się zabić :)

ilkus
14-03-2016, 18:45
A ten stary podajnik masz jeszcze? Może on jeszcze troszkę pochodzi po małej adaptacji?

Mam ,ale obiecałem koledze który ma taki sam kocioł a ja zostawiłem sobie reduktor i silnik.Częśc w której jest fajka(obudowa) jest bardzo szeroka i nie pasuje żeby w całości wsadzić do kotła.I też nie wiem czy poprawnie pracowałby sterownik ,a ze sterownika jestem bardzo zadowolony.

minertu
14-03-2016, 19:18
ilkus a połówka już wie?
Odbierz PW.

minertu
14-03-2016, 19:31
Skoro twierdzisz Pan, że te one nieroby - jak pan to zgrabnie i "celnie" ujął potrafili zorganizować sobie kasę (niezłą) za nic nierobienie, to powiem wprost:
TRZEBA SIĘ BYŁO UCZYĆ, a nie sikawką gruchy obijać. Byłbyś Pan teraz takim nic nierobiącym, miał kasę, a tak co? Do szoli, w te smrody, hałas i nie wiadomo czy nie doopnie. Synku: jeszcze pod wersalką w koszykowke ciołeś jak nierób loluś zap.dalał pod ziemią w warunkach dla was obecnie niewyobrażalnych.
Dużo zdrowia bez metra gumy życzę. I czekam na opublikowanie wyników kotla pańskiego pomysłu.
Zostawię to bez komentarza :)

karoka65
14-03-2016, 20:10
Mąci, mąci a później się dziwi że go banują, ech.
Kup se Boluś niebieskiego, popytaj w wątku do tego przeznaczonym i nie truj d..py.
Tyle że Ty nie chcesz nic kupić tylko sobie pobajdurzyć na to co Ci kością stoi :)

raf1.
16-03-2016, 22:08
"I powiem ci w sekrecie,moje 320m ogrzewa kocioł wymyślony i zbudowany przeze mnie , 12kW ma,bez badań,certyfikatów itd , z komina nic nie widać,pył pozostaje w kotle,..."

Szczerze gratuluję Panie Minertu. Teraz już nic innego chyba panu nie pozostaje, tylko uruchomić produkcję i tłuc kapuchę lepszą, niż w zagrożonej JSW, gdzie i pył i smród na dole zostaje.
Tyle, ze trzeba by spełnić kilka drobnych wymagań. Dać zarobić (jak pan to wcześniej ujął zgrabnie) nierobom, aby wyrób przebadali i ewentualnie papiery potwierdzające Pańskie twierdzenia wystawili. No ale skoro mówi pan, że jest tak dobrze, to pewnie tylko drobna formalność w drodze do szczęścia.
Czego panu z całego serca życzę. POWAŻNIE!

Ja też dołaczam się do Życzeń .Oby więcej takich McGaywer-ów:)

malina321
18-03-2016, 13:33
Witam Mam pytanie do starych wyjadaczy Pojawiło się słoneczko wiec wznowiła sie praca solarów które posiadam Ale jest problem przy tym sloneczku które było wczoraj i dzis tem dochodzi mi na zasobniku do prawie juz 75st a na piecu mam zadana 52 st a wiec moje pytanie brzmi czy mozna jakos wykorzystac to cieplo czyli wymusic prace pompki CWU by pracowala na okrąglo bo zakres jest do 60 st w ten sposób jakby schladzal i wykorzystywala cieplo a przy tym nie mial bym problemu z tak wysoka tem na zasobniku bo przy tej temp latwo o oparzenie Pozdrawiam za kazda rade bede wdzieczny

zbigmaz01
18-03-2016, 13:50
Oszukaj czujnik inspiracją.

micro-jr
18-03-2016, 13:55
Witam Mam pytanie do starych wyjadaczy Pojawiło się słoneczko wiec wznowiła sie praca solarów które posiadam Ale jest problem przy tym sloneczku które było wczoraj i dzis tem dochodzi mi na zasobniku do prawie juz 75st a na piecu mam zadana 52 st a wiec moje pytanie brzmi czy mozna jakos wykorzystac to cieplo czyli wymusic prace pompki CWU by pracowala na okrąglo bo zakres jest do 60 st w ten sposób jakby schladzal i wykorzystywala cieplo a przy tym nie mial bym problemu z tak wysoka tem na zasobniku bo przy tej temp latwo o oparzenie Pozdrawiam za kazda rade bede wdzieczny

U mnie pompa od podłogówki obniża tem powrotu i pompa mieszająca (pełniąca funkcję CWU) , wyciąga ciepłą wodę z zasobnika i grzeje nią dom. Co objawia się spadkiem temp w zasobniku CWU i brakiem kotłowania :) - wydłużenie czasu do planetowanego zasypu. Ogólnie dogrzewam ciepłem z solarów.

malina321
18-03-2016, 14:01
Inspiracja ????? Może coś wiecej podpowiesz

adkwapniewski
18-03-2016, 15:05
Inspiracja ????? Może coś wiecej podpowiesz

inspiracja , kalibracja ... jeden grzyb ;)

malina321
18-03-2016, 15:46
Ale to jak zrobic? offset tego czujnika CWU tak żeby zaniżał ???? wtedy pompka sie bedzie włącząć dobrze myśłe bo w sumie tego ciepła nie jest duża ilość ale po co wylewać wodę z zasobnika i żeby obniżyć temp bo przy trochę wiekszej temp zasobnik nie da rady

zbigmaz01
18-03-2016, 17:20
W poprzednim moim poście miało być "kalibracją" ale fon mi zmienił i nie popatrzyłem.
Na CWU na czujniku offset np. -10 to temp będzie wyższa niż pokazuje o 10°C a jak podłączysz pompę CWU na stałe to i na kotle masz wyższą czyli na całej instalacji a kocioł przechodzi w podtrzymanie bo temp jest wyższa niż zadana.

malina321
18-03-2016, 18:14
Dzieki Zbigmaz01!!!!

zbigmaz01
18-03-2016, 19:44
Czasami uda się coś wymyślić tylko niekiedy się to sprawdza lub nie :lol2:

boluslolusj23
21-03-2016, 13:38
Rozumiem, że ten wątek jest sterowany. Co nie po myśli, to weg, a jeszcze bez zdania racji niepokornym ban.
Ciekawe, czy informacje stricte dot. tego kotła tak prawdziwe jak uczciwość zarządcy tego wątku?

A mówili, że to forum największe i najbardziej ...
Kto śledzi ten widzi ten "realizm".
Pfu!

minertu
21-03-2016, 14:02
Rozumiem, że ten wątek jest sterowany. Co nie po myśli, to weg, a jeszcze bez zdania racji niepokornym ban.
Ciekawe, czy informacje stricte dot. tego kotła tak prawdziwe jak uczciwość zarządcy tego wątku?

A mówili, że to forum największe i najbardziej ...
Kto śledzi ten widzi ten "realizm".
Pfu!
Twoje powinni wszystkie usunąć bo kotła tego nie masz,nie chcesz go nawet kupić bo papierów nie ma. Tylko bajzel robisz.

boluslolusj23
21-03-2016, 18:00
Twoje powinni wszystkie usunąć bo kotła tego nie masz,nie chcesz go nawet kupić bo papierów nie ma. Tylko bajzel robisz.

A muszę mieć, aby pytać? Czy ten wątek nazywa się RBR Ekocostam tylko dla posiadających toto cudo?
A przy okazji szanowny Olimp M. potwierdził, to że onże (kocioł, nie Olimp M.) papierów wymaganych przepisami nie ma. Bo Olimp ma. Tegoż koloru. A onże (kolor) to wynikowy niebieskiego z Żółtymi.

I co? Za chwilę czystka za pomocą "czerezwieczajki" na wątku i jako bonus ban?
Panie Olimpie M. Są granice, których nie powinno się przekraczać. Ale są i sytuacje, które do tego zmuszają. Np. mnie.
No to Spokojnych Świąt. A czas pokaże ...

karoka65
21-03-2016, 18:39
I co? Za chwilę czystka za pomocą "czerezwieczajki" na wątku i jako bonus ban?

Już Ci pisałem ale też ktoś wykasował, że nie powinno Cię to dziwić że Cię banują bo zwyczajnie trolujesz.
Wesołych Świąt i wypocznij trochę od forum :)

boluslolusj23
22-03-2016, 10:13
Już Ci pisałem ale też ktoś wykasował, że nie powinno Cię to dziwić że Cię banują bo zwyczajnie trolujesz.
Wesołych Świąt i wypocznij trochę od forum :)

KTOŚ
Jak pięknie pan to ujął. Gdyby tak jeszcze dodać, kto tym interesem trzęsie to by było 100%.
Szkoda, ze nie odniósł się Pan do wypowiedzi pana totumfackiego, o braku papierów. Wszak to wątek o konkretnym kotle. Nigdzie nie napisaliście, że moga w nim pisać tylko ci, którzy nie tylko, ze go posiadają ale są tak zadowoleni, że przed wami na kolanach.
Mokrych jajek i smacznego dyngusa, czy jakoś tak.

karoka65
22-03-2016, 18:49
Boluś nie znudziło Ci się już chyba 4 lata pitolić w koło to samo ?
Weź se rolkę tego papiera i idź w ustronne miejsce :)
Ja już jeden z super-hiper papierami sprzedałem i do dzisiaj mi wstyd, za niego, za te papiery i za tą transakcję.
Bywaj :)

zawijan
22-03-2016, 19:48
Boluś nie znudziło Ci się już chyba 4 lata pitolić w koło to samo ?
Weź se rolkę tego papiera i idź w ustronne miejsce :)
Ja już jeden z super-hiper papierami sprzedałem i do dzisiaj mi wstyd, za niego, za te papiery i za tą transakcję.
Bywaj :)
Jak se kupisz za mały garnitur od Armaniego, to dopiero będzie Ci wstyd :)

karoka65
22-03-2016, 19:53
Jak w rozmiarze 26 był za ciasny a w 23 jest ok to jakoś dziwnie te garnitury szyją :)
I później trzeba się wstydzić za krawca.

zawijan
22-03-2016, 20:21
Jak w rozmiarze 26 był za ciasny a w 23 jest ok to jakoś dziwnie te garnitury szyją :)
I później trzeba się wstydzić za krawca.
Za krawca? Ten niech się wstydzi, co go ubrał. Za siebie :)
Nie wiesz, że numeracja w świecie jest różna? :) Wiesz. Udajesz tylko, że nie.

skresz
23-03-2016, 09:37
Za krawca? Ten niech się wstydzi, co go ubrał. Za siebie :)
Nie wiesz, że numeracja w świecie jest różna? :) Wiesz. Udajesz tylko, że nie.

Widzę że tu straszy ruch a jak ta numeracje się ma do tego że garniturki się prują po kilku użyciach a miały być takie trwałe.

Ogólnie podziwiam panów że toczycie cały czas krucjatę przeciwko kotłom których użytkowcy są zadowoleni, a to co was dotyczy nie potraficie dostrzec.

W sumie jak bym zrobił takie coś do transportowania paliwa to też nie chciał bym o tym gadać.

boluslolusj23
23-03-2016, 11:12
Jak w rozmiarze 26 był za ciasny a w 23 jest ok to jakoś dziwnie te garnitury szyją :)
I później trzeba się wstydzić za krawca.

Szanowny Panie karoka
zanim zadysponujesz pan usunięcie tego wpisu i kolejny ban dla mnie to proszę nie zapominać, że to Pan w tym wątku wrócił do tego zdarzenia.
Powiem tak: nie chwal dnia przed zachodem słońca. Z dotychczasowych podglądów obecnie tam zainstalowanego jasno wynika, że przy minus 20 tam będzie potrzeba ponad 30 kW i to ciągłego. Nie było już w tym sezonie okazji, aby to organoleptycznie udowodnić.Z tego co wiem, niedługo będzie modernizacja monstrum budowli z wielkim zładem i ogromnym zapotrzebowaniem na ciepło.
Pierwszy został zabudowany do wyziębionej chałupy i na dodatek miał walnięty ster. A ile było na zewnątrz? Zdalne sterowanie z wiatrakiem na maksa dawało spieki, bo musiało. Jakoś teraz nie dziczą z wentylatorem i idzie.
Dlatego Szanowny Panie, może nieco więcej spokoju, bo dobrze Pan wiedział, że pierwszy wyżej niż nominalna nie pójdzie i to Pan go tam wstawił, nie mając wiedzy o rzeczywistym zapotrzebowaniu tego siedliszcza na ciepło.
No a teraz kacie czyń swoją powinność. Bolkowi bana, wpis do usunięcia.
Dużo zdrówka życzę.

p.s. proszę wziąć również pod uwagę, że moc pierwszego była potwierdzona przez dwa niezależne od siebie zespoły tych - jak to zgrabnie ujął pan Olimp M. - nierobów co niezłą kasę z tego mają. i to nie tylko w kraju, ale i za Olzą też.

skresz
23-03-2016, 11:42
na ES pisze że Post został usunięty na żądanie autora.

zawijan
23-03-2016, 11:55
Widzę że tu straszy ruch a jak ta numeracje się ma do tego że garniturki się prują po kilku użyciach a miały być takie trwałe.

Ogólnie podziwiam panów że toczycie cały czas krucjatę przeciwko kotłom których użytkowcy są zadowoleni, a to co was dotyczy nie potraficie dostrzec.

W sumie jak bym zrobił takie coś do transportowania paliwa to też nie chciał bym o tym gadać.
Drogi Panie
Jak już wtrącasz się do rozmowy innych, co nie jest za bardzo grzeczne, to przynajmniej gadaj prawdę. Pokaż mi choć jeden mój wpis, w którym "toczę cały czas krucjatę przeciwko kotłom których użytkownicy są zadowoleni". Chyba, że moje pytania o to, czy kotły posiadają stosowne badania, uważasz za taką krucjatę.
A to "takie coś do transportowania paliwa" nie jest wcale gorsze od innych "cosiów" :) Szczególnie ostatnia wersja tego "cosia". Wasze wysiłki nic tu nie zmienią, choć usilnie się staracie :)

skresz
23-03-2016, 12:27
Drogi Panie
Jak już wtrącasz się do rozmowy innych, co nie jest za bardzo grzeczne, to przynajmniej gadaj prawdę. Pokaż mi choć jeden mój wpis, w którym "toczę cały czas krucjatę przeciwko kotłom których użytkownicy są zadowoleni". Chyba, że moje pytania o to, czy kotły posiadają stosowne badania, uważasz za taką krucjatę.
A to "takie coś do transportowania paliwa" nie jest wcale gorsze od innych "cosiów" :) Szczególnie ostatnia wersja tego "cosia". Wasze wysiłki nic tu nie zmienią, choć usilnie się staracie :)

Tak proszę Pana chodzi o kwestię papierów

to coś pali tak https://www.youtube.com/watch?v=28g1ks_1lqs śmiem twierdzić że jest gorsza ale to tylko moje zdanie

a porównuje niby do tego bez papierów https://www.youtube.com/watch?v=baqXfxBgOp4

boluslolusj23
23-03-2016, 12:55
Panie skresz

film przyjmie wszystko. Bez problemu mogę panu zademonstrować filmik, na którym toto WCALE nie pali. Co tam toto. Każdy dowolny. Albo dla odmiany taki, że arbuz mały. zatem przywoływanie takich "dowodów" jest nieco chybione.

A na koniec: zanim zacznie pan kreować nową rzeczywistość i powoływać się na E-S, to może by dobrze było powiedzieć prawdę. A było tak: Administracja tamtego tzw. forum zablokowały ludziom prawa wpisu. Pozostały pocięte przez cenzora watki. Dopiero po wielu interwencjach wpisy zablokowanych zostały również usunięte.
Nie wiem, kto z kogo małpuje, bo tutaj to samo się czasami dzieje.
Wesołych Świąt.

p.s. A o papierach. A co pan zrobi jeśli np. w pańskiej gminie wprowadzą lokalne prawo i aby mógł pan palić w swoim kotle, to będzie pan musiał ujawnić nie tylko jego pochodzenie ale i "metrykę".
Już takie pomysły w ramach "dobrej zmiany" chodzą i nie powiedziane, że nie zaczną np. od pana. Pewnie, że po długich sadowych bojach wygra pan, ale wyrokiem z klauzula wykonalności będzie można co najwyżej pożar spowodować, bo klęknie sprzedawca, klęknie producent. A proszę nie zapominać tez, że Bruksela cięta ostatnio na PL i nie popuści we wdrażaniu określonych praw.

minertu
23-03-2016, 13:07
A muszę mieć, aby pytać? Czy ten wątek nazywa się RBR Ekocostam tylko dla posiadających toto cudo?
A przy okazji szanowny Olimp M. potwierdził, to że onże (kocioł, nie Olimp M.) papierów wymaganych przepisami nie ma. Bo Olimp ma. Tegoż koloru. A onże (kolor) to wynikowy niebieskiego z Żółtymi.

I co? Za chwilę czystka za pomocą "czerezwieczajki" na wątku i jako bonus ban?
Panie Olimpie M. Są granice, których nie powinno się przekraczać. Ale są i sytuacje, które do tego zmuszają. Np. mnie.
No to Spokojnych Świąt. A czas pokaże ...
Czytaj ze zrozumieniem.NIE CHCESZ GO KUPIĆ BO PAPIERÓW NIE MA wg Was a nie nas.

zawijan
23-03-2016, 13:12
Tak proszę Pana chodzi o kwestię papierów

to coś pali tak https://www.youtube.com/watch?v=28g1ks_1lqs (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D28g1ks_1lqs) śmiem twierdzić że jest gorsza ale to tylko moje zdanie

a porównuje niby do tego bez papierów https://www.youtube.com/watch?v=baqXfxBgOp4 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DbaqXfxBgOp4)
Pan możesz twierdzić wszystko... ale prawda jest taka, że aby "jakieś coś" porównać z "drugim cosiem", trzeba dokonać pomiarów obu tych "cosiów". Zaś palniki w kotłach nie są po to, aby ładnie wyglądały na filmach, tylko po to, aby produkowały ciepło z dużą sprawnością i małą emisją.
Tu gdzieś na forach wymienia się kotły posiadające wysokie klasy jakości według europejskiej normy EN 303-5:2012. Proszę podać, jakie palniki maja te kotły. Czy są wśród nich te preferowane przez Was? A jeśli nie - to dlaczego ich tam nie ma, skoro są takie lepsze?
Osobiście znam wiele rzeczy, które świetnie wyglądają, ale parametry charakterystyczne mają kiepskie, łagodnie mówiąc.
Niestety skresz, nie Pan wyznaczasz klasę kotłów. Zaś klasa kotła nie zależy w najmniejszym stopniu od tego, jak się on Panu podoba.

zawijan
23-03-2016, 13:13
Czytaj ze zrozumieniem.NIE CHCESZ GO KUPIĆ BO PAPIERÓW NIE MA wg Was a nie nas.
A gdzie te papiery można zobaczyć? Według was :) a nie nas :)

skresz
23-03-2016, 13:29
Pan możesz twierdzić wszystko... ale prawda jest taka, że aby "jakieś coś" porównać z "drugim cosiem", trzeba dokonać pomiarów obu tych "cosiów". Zaś palniki w kotłach nie są po to, aby ładnie wyglądały na filmach, tylko po to, aby produkowały ciepło z dużą sprawnością i małą emisją.
Tu gdzieś na forach wymienia się kotły posiadające wysokie klasy jakości według europejskiej normy EN 303-5:2012. Proszę podać, jakie palniki maja te kotły. Czy są wśród nich te preferowane przez Was? A jeśli nie - to dlaczego ich tam nie ma, skoro są takie lepsze?
Osobiście znam wiele rzeczy, które świetnie wyglądają, ale parametry charakterystyczne mają kiepskie, łagodnie mówiąc.
Niestety skresz, nie Pan wyznaczasz klasę kotłów. Zaś klasa kotła nie zależy w najmniejszym stopniu od tego, jak się on Panu podoba.

Z tym porównywaniem to to dobre bo ja coś pamiętam u Biedki (przepraszam jeśli pomyliłem nick). Pamięta Pan czy może już wyleciało, oczywiście rozumiem że to nie laboratorium, tylko jeśli tak do tego będziecie podchodzić to wyjdzie na to że Ogniwa kotły nadają się tylko do laboratorium a nie do domów ale to już Panów sprawa.


Klasa klasą na badaniach a w warunkach palnik kopci jak lokomotywa.

Naprawdę chcecie się tego trzymać, życzę powodzenia.

Panie Boluslolusj23

Pamiętam co było o ES, pamiętam też jak Pan się zachowywał, pamiętam też że wycinali posty wszystkim a nie tylko Panu, wiec proszę nie przesadzać.

Co do tego czy do mnie przyjdą to bardzo chętnie i wtedy pokaże im papiery, ba mało tego każde im zrobić pomiary którymi nie-omieszkam się podzielić.

karoka65
23-03-2016, 15:15
No to mamy komplet widzę, wielki duet samo uwielbiający się nawzajem powrócił :)
Został ostatni bastion gdzie mogą sobie potrollować :)
Zawijan Tobie druga rolkę podrzucić ?
Skończcie już z tymi Waszymi durnowatymi świstkami, jak pisałem ja już widziałem co te świstki są warte i nie zaczynajcie od nowa.
Durne tłumaczenia, dom wyziębiony, sterownik zepsuty palacz nieogarnięty, krzywe rury.
Ciu...wej baletnicy to przeszkadza rąbek od spódnicy.
Ile był zepsuty ten strownik? od piątku wieczora do wtorku południa, tyle był zepsuty i nie pitolcie durnot bo na Info wszystko zostało.
Polinkować Wam trochę w Waszych wątkach ?
Właścicielka wszystko ładnie opisała, całą swoją przygodę a raczej traumę jaką przeszła z Waszym super-hiper cudem techniki z super-duper świstkami.
Idźcie gotować i malować jajca, nakopać chrzanu bo w końcu tutaj też Wam panowie uczeni nakopią wiecie gdzie.

zawijan
23-03-2016, 18:34
Z tym porównywaniem to to dobre bo ja coś pamiętam u Biedki (przepraszam jeśli pomyliłem nick). Pamięta Pan czy może już wyleciało, oczywiście rozumiem że to nie laboratorium, tylko jeśli tak do tego będziecie podchodzić to wyjdzie na to że Ogniwa kotły nadają się tylko do laboratorium a nie do domów ale to już Panów sprawa.



Właścicielka wszystko ładnie opisała, całą swoją przygodę a raczej traumę jaką przeszła z Waszym super-hiper cudem techniki z super-duper świstkami.


Co do kotła zainstalowanego u bietki...
Warto co jakiś czas przypomnieć, jak to było naprawdę, bo ta prawda w ustach karoki zmienia się z czasem dość znacznie.
A prawda jest taka:
U bietki zainstalowano kocioł za mały w stosunku do potrzeb jej obiektu. Zainstalowano kocioł OEPM 26kW, którego moc maksymalna wynosi właśnie tylko 26kW. Pisałem o tym wielokrotnie na różnych forach. Dyskutowałem o tym również z karoką, który mimo to polecił jej i sprzedał ten właśnie kocioł. A potem forumowi eksperci prowadzili ten kocioł na maksymalnej wydajności dmuchawy, próbując wycisnąć z niego moc, której w nim znaleźć nie mogli. Z ogromnym nadmiarem powietrza nadmuchowego, co w oczywisty sposób musiało skutkować tym, czym skutkowało. Nie wykluczam też takiej sytuacji, że prowadzili go właśnie tak specjalnie, aby zdyskredytować kocioł i osoby, których po prostu nie cierpią, bo nie jest nam razem po drodze.
A potem zastąpili ten OEPM 26kW z mocą maksymalną 26kW kotłem RBR 23kW, który jest przewymiarowany o kilkadziesiąt procent (jak wszystkie RBR-y) i osiąga lekko moc maksymalną rzędu ponad 35kW. Nie dziwota więc, że ten "mały" RBR pracował tak dobrze na tym ogromnie ciepłożernym obiekcie.

Nie wmawiajcie mi tylko teraz, że krytykuję RBR-y, czy inne przewymiarowane kotły. Według mnie, przewymiarowane kotły to nic strasznego. Pod warunkiem wszakże, że nabywca jest świadom skali tego przewymiarowania i podejmuje decyzję zakupu świadomie, w pełni poinformowany.

Nie będę tutaj kolejny raz powtarzał, jak to jest w kotłach OEPM, bo możecie to sobie przeczytać w wielu innych miejscach. Ten kto chce, oczywiście :)

karoka65
23-03-2016, 18:47
Co do kotła zainstalowanego u bietki...
Warto co jakiś czas przypomnieć, jak to było naprawdę, bo ta prawda w ustach karoki zmienia się z czasem dość znacznie.
A prawda jest taka:
U bietki zainstalowano kocioł za mały w stosunku do potrzeb jej obiektu. Zainstalowano kocioł OEPM 26kW, którego moc maksymalna wynosi właśnie tylko 26kW. Pisałem o tym wielokrotnie na różnych forach. Dyskutowałem o tym również z karoką, który mimo to polecił jej i sprzedał ten właśnie kocioł. A potem forumowi eksperci prowadzili ten kocioł na maksymalnej wydajności dmuchawy, próbując wycisnąć z niego moc, której w nim znaleźć nie mogli. Z ogromnym nadmiarem powietrza nadmuchowego, co w oczywisty sposób musiało skutkować tym, czym skutkowało. Nie wykluczam też takiej sytuacji, że prowadzili go właśnie tak specjalnie, aby zdyskredytować kocioł i osoby, których po prostu nie cierpią, bo nie jest nam razem po drodze.
A potem zastąpili ten OEPM 26kW z mocą maksymalną 26kW kotłem RBR 23kW, który jest przewymiarowany o kilkadziesiąt procent (jak wszystkie RBR-y) i osiąga lekko moc maksymalną rzędu ponad 35kW. Nie dziwota więc, że ten "mały" RBR pracował tak dobrze na tym ogromnie ciepłożernym obiekcie.

Nie wmawiajcie mi tylko teraz, że krytykuję RBR-y, czy inne przewymiarowane kotły. Według mnie, przewymiarowane kotły to nic strasznego. Pod warunkiem wszakże, że nabywca jest świadom skali tego przewymiarowania i podejmuje decyzję zakupu świadomie, w pełni poinformowany.

Nie będę tutaj kolejny raz powtarzał, jak to jest w kotłach OEPM, bo możecie to sobie przeczytać w wielu innych miejscach. Ten kto chce, oczywiście :)
Mataczysz kolego i widze że dalej chcesz ciągnąć tą dziwną dyskusję żeby się wybielić.
Kocioł 26kW OEPM nigdy nie zbliżył się tam do mocy 26kW i tu jest problem panie docent, gdyby pracował poprawnie na tych 26kW problemu by nie było.
A skąd Ty wiesz ile mocy ma RBR 23kW ? zmierzyłeś te 35kW czy tylko pieprzysz aby pieprzyć pod publikę ?
Może ma 50 albo 100 bo zawijan tak napisał ?
Ma świstek na 23kW wydany w Instytucie w Zabrzu i nie pitol mi w stylu: po nowemu, po staremu bo rozpieprzyłeś mi tym pitoleniem serce.

karoka65
23-03-2016, 18:54
A co do prowadzenia kotła nieudolnie i specjalnie to pisałeś na Info co innego, zacytować ?
Były też propozycje żebyście z Zawijanem_2 ustawili kocioł skoro podobno go tak wybadaliście to powinniście wiedzieć jakie były nastawy dla tych 26kW ?
I co nie było chętnego ? łby w piach, teraz durnowata pisanina i szukanie winnych, uderz Ty się w pierś jak Skresz pisał

zawijan
23-03-2016, 19:00
Mataczysz kolego i widze że dalej chcesz ciągnąć tą dziwną dyskusję żeby się wybielić.
Kocioł 26kW OEPM nigdy nie zbliżył się tam do mocy 26kW i tu jest problem panie docent, gdyby pracował poprawnie na tych 26kW problemu by nie było.
A skąd Ty wiesz ile mocy ma RBR 23kW ? zmierzyłeś te 35kW czy tylko pieprzysz aby pieprzyć pod publikę ?
Może ma 50 albo 100 bo zawijan tak napisał ?
Ma świstek na 23kW wydany w Instytucie w Zabrzu i nie pitol mi w stylu: po nowemu, po staremu bo rozpieprzyłeś mi tym pitoleniem serce.
panie nie docent
To Ty nie pitol. Jeśli puścisz dmuchawę na full, z ogromnym nadmiarem powietrza, to nie uzyskasz mocy maksymalnej kotła w wodzie, bo zabierze ją właśnie ten nadmiar spalin, które powstały z nadmiarowego powietrza wychładzajacego te spaliny (zmniejszając możliwą do uzyskania temperaturę spalin). Nie potrzeba aż docenta, aby wiedzieć tak proste rzeczy z zakresu technologii spalania.
Nie zapominaj też, że kocioł RBR 23kW miałem w swoich rękach. To jedyny kocioł ze stajni RBR, który był jako tako przebadany. Właśnie w instytucie, w którym wtedy pracowałem. Coś tam o nim wiem :)
To tyle z mojej strony o kotle RBR 23kW. O innych RBR-ach nie piszę, bo wiem o nich tylko tyle, ile o nich napisze docent karoka.

zawijan
23-03-2016, 19:02
A co do prowadzenia kotła nieudolnie i specjalnie to pisałeś na Info co innego, zacytować ?
Były też propozycje żebyście z Zawijanem_2 ustawili kocioł skoro podobno go tak wybadaliście to powinniście wiedzieć jakie były nastawy dla tych 26kW ?
I co nie było chętnego ? łby w piach, teraz durnowata pisanina i szukanie winnych, uderz Ty się w pierś jak Skresz pisał
Nie mów mi, co mam robić. Mam swoje lata. Swoje wiem :)

karoka65
24-03-2016, 08:16
panie nie docent
To Ty nie pitol. Jeśli puścisz dmuchawę na full, z ogromnym nadmiarem powietrza, to nie uzyskasz mocy maksymalnej kotła w wodzie, bo zabierze ją właśnie ten nadmiar spalin, które powstały z nadmiarowego powietrza wychładzajacego te spaliny (zmniejszając możliwą do uzyskania temperaturę spalin). Nie potrzeba aż docenta, aby wiedzieć tak proste rzeczy z zakresu technologii spalania.

Jeśli już ktoś raczy kasować posty to niech kasuje to z sensem bo odpowiedziałem miszczowi na ten zarzut, miszcza wykład został o moja odpowiedź zniknęła więc napiszę jeszcze raz.
Wentylator w M-ce kręci max do 70 czy 72% dalsza zwyżka %-towa w nastawach nic nie daje bo wentylator nic więcej nie da.
Było na Info dużo "kibiców" którzy to zarzucali, sugerowali żeby zwiększyć moc, kolega Verb na niedługo daj 100% wentylator żeby pokazać że to nic nie da także panie docent karoce nic tu nie będziesz tłumaczył bo karoka doszedł do tego przez lata sam co robi nadmiar powietrza i nie musi mieć doktoratu żeby to wiedzieć.
A wiesz dlaczego wentylator w RBR jest teraz od około 8 nawet do 10% niżej ustawiony niż w M-ce ?
Nie było tu żądnego spisku bo taki spisek to kosztowna sprawa.

minertu
24-03-2016, 09:01
panie nie docent
To Ty nie pitol. Jeśli puścisz dmuchawę na full, z ogromnym nadmiarem powietrza, to nie uzyskasz mocy maksymalnej kotła w wodzie, bo zabierze ją właśnie ten nadmiar spalin, które powstały z nadmiarowego powietrza wychładzajacego te spaliny (zmniejszając możliwą do uzyskania temperaturę spalin). Nie potrzeba aż docenta, aby wiedzieć tak proste rzeczy z zakresu technologii spalania.
Nie zapominaj też, że kocioł RBR 23kW miałem w swoich rękach. To jedyny kocioł ze stajni RBR, który był jako tako przebadany. Właśnie w instytucie, w którym wtedy pracowałem. Coś tam o nim wiem :)
To tyle z mojej strony o kotle RBR 23kW. O innych RBR-ach nie piszę, bo wiem o nich tylko tyle, ile o nich napisze docent karoka.

To w Zabrzu badają jako tako?

zawijan
24-03-2016, 09:10
Jeśli już ktoś raczy kasować posty to niech kasuje to z sensem bo odpowiedziałem miszczowi na ten zarzut, miszcza wykład został o moja odpowiedź zniknęła więc napiszę jeszcze raz.
Wentylator w M-ce kręci max do 70 czy 72% dalsza zwyżka %-towa w nastawach nic nie daje bo wentylator nic więcej nie da.
Było na Info dużo "kibiców" którzy to zarzucali, sugerowali żeby zwiększyć moc, kolega Verb na niedługo daj 100% wentylator żeby pokazać że to nic nie da także panie docent karoce nic tu nie będziesz tłumaczył bo karoka doszedł do tego przez lata sam co robi nadmiar powietrza i nie musi mieć doktoratu żeby to wiedzieć.
A wiesz dlaczego wentylator w RBR jest teraz od około 8 nawet do 10% niżej ustawiony niż w M-ce ?
Nie było tu żądnego spisku bo taki spisek to kosztowna sprawa.
Te "procenty" wentylatora to przecież jeszcze nic nie mówią o jego rzeczywistej wydajności, bo zależy ona (ta wydajność) jeszcze od paru innych rozwiązań konstrukcyjnych, nie tylko na samym wentylatorze. To też jest wiedza, do której nie potrzeba doktoratów. Niemniej, w rzeczywistości najważniejsze jest, aby wentylator pracował z wydajnością odpowiednią do ilości podawanego paliwa. Wydajność nadmuchu mniejsza lub większa od optymalnej daje straty mocy i sprawności, przy czym zwiększenie nadmuchu prowadzi do chwilowego wzrostu temperatury spalin, dając chwilowe złudzenie zwiększenia mocy. A potem tylko straty.
Ale Ty to wszystko przecież wiesz...

Skończ już wreszcie z tymi swoimi wycieczkami w moim kierunku przy Twoich wpisach kierowanych do innych osób na różnych forach... bo zaczyna mnie to już pomału wkurzać.

boluslolusj23
24-03-2016, 09:17
Olimpowie Wielcy - widać, że bardzo wam zależy, aby ten wątek był cały czas podbijany. OK.
Publicznie zarzucacie niezależnym jednostkom badawczym, że kocioł OEPM nie osiąga mocy nominalnej (26kW), a wystawili mu takie papiery. Zatem posuwacie się do oszczerstw, których nie potraficie udowodnić. A to oszczerstwo wychodzi już poza granice Polski, bo kocioł był badany w Brnie (CZ).
Macie wspaniały kontakt z E-S. Tam mają stanowisko badawcze i zanim OEPM ujrzał światło dzienne, to oni go tam wielokrotnie na różnych paliwach badali. Z różnymi mocami. To oni przecież dobrali algorytm dla sterownika do tego kotła.
Zatem już nie tylko dranie w Zabrzu, Brnie ale i w Kutnie.
Kutno! Nie ma ci smutno, że się z Olimpami zadałeś a teraz ci w twarz pośrednio plują?

I jak wam teraz panowie Olimpowie? Akurat w Czwartek (tradycja) sądzili Jednego. Dzięki klakierom i szujom skazali Go, choć dowody były nadzwyczaj dęte.

Dużo zdrowia Panom życzę.

karoka65
24-03-2016, 09:21
Olimpowie Wielcy - widać, że bardzo wam zależy, aby ten wątek był cały czas podbijany. OK.

A czy ja go podbijam czy Ty ?
Mnie tu czasami niema po kilka dni.

karoka65
24-03-2016, 09:25
Te "procenty" wentylatora to przecież jeszcze nic nie mówią o jego rzeczywistej wydajności, bo zależy ona (ta wydajność) jeszcze od paru innych rozwiązań konstrukcyjnych, nie tylko na samym wentylatorze. To też jest wiedza, do której nie potrzeba doktoratów. Niemniej, w rzeczywistości najważniejsze jest, aby wentylator pracował z wydajnością odpowiednią do ilości podawanego paliwa. Wydajność nadmuchu mniejsza lub większa od optymalnej daje straty mocy i sprawności, przy czym zwiększenie nadmuchu prowadzi do chwilowego wzrostu temperatury spalin, dając chwilowe złudzenie zwiększenia mocy. A potem tylko straty.
Ale Ty to wszystko przecież wiesz...

Skoro tak go zaciekle badałeś i wszystko wiesz to dlaczego nie podjąłeś rękawicy ?
Przecież pisałem na Info że powinieneś wiedzieć jakie były nastawy dla mocy maksymalnej, trzeba było przejąć kocioł i ustawić go jak należy.
Proste jak budowa cepa, nie ?
Stać z boku i udawać greka to każdy potrafi jeszcze później wszystko zwalić na kogoś innego.

zawijan
24-03-2016, 09:52
Skoro tak go zaciekle badałeś i wszystko wiesz to dlaczego nie podjąłeś rękawicy ?
Przecież pisałem na Info że powinieneś wiedzieć jakie były nastawy dla mocy maksymalnej, trzeba było przejąć kocioł i ustawić go jak należy.
Proste jak budowa cepa, nie ?
Stać z boku i udawać greka to każdy potrafi jeszcze później wszystko zwalić na kogoś innego.
No i popatrz, jak znowu pitolisz. Przecież nastawy zależą chyba także od szeregu istotnych warunków poza kotłem, jak choćby jakość węgla, czy charakter zmian narzucanych przez zewnętrzny układ odbioru ciepła, że o innych już nie wspomnę. Nie da się powielić nastaw, jeśli inne warunki są właśnie inne. Do takiej wiedzy też nie potrzeba doktoratów.

A ja - jak dobrze wiesz - nie najmuję się jako palacz kotłowy. Ani jako naprawiacz cudzych błędów. Nie zapominaj też, że ja ani nie wyprodukowałem tego kotła z jego wszystkimi dodatkami, ani też nie sprzedałem go nikomu. Jestem absolutnie z boku, masz rację :)
Ktoś ten kocioł sprzedał i wziął za niego pieniądze. Co nie. Dlaczego ja mam się tym martwić :)

karoka65
24-03-2016, 09:57
No i popatrz, jak znowu pitolisz. Przecież nastawy zależą chyba także od szeregu istotnych warunków poza kotłem, jak choćby jakość węgla, czy charakter zmian narzucanych przez zewnętrzny układ odbioru ciepła, że o innych już nie wspomnę. Nie da się powielić nastaw, jeśli inne warunki są właśnie inne. Do takiej wiedzy też nie potrzeba doktoratów.

A ja - jak dobrze wiesz - nie najmuję się jako palacz kotłowy. Ani jako naprawiacz cudzych błędów. Nie zapominaj też, że ja ani nie wyprodukowałem tego kotła z jego wszystkimi dodatkami, ani też nie sprzedałem go nikomu. Jestem absolutnie z boku, masz rację :)
Ktoś ten kocioł sprzedał i wziął za niego pieniądze. Co nie. Dlaczego ja mam się tym martwić :)
Tak tylko drugi kocioł spala ten sam węgiel, na tej samej ciul...ej instalacji, w tej samej kotłowni, na tym samym kominie, na tych samych krzywych rurach.
Najlepiej teraz powiedzieć że się przyglądałem a jak było z tym zarobkiem to się powstrzymam z komentarzem.
Odebrałem używany kocioł przez niecałe 1,5 miesiąca i wysłałem na swój koszt drugi nowy, interes życia :), także skończ ale Ty pitolić.

boluslolusj23
24-03-2016, 10:38
Szanowny Panie karoka
szkoda, że pominął pan całkowitym milczeniem resztę z #26234.
Czyżby prawda na wierzch wychodząca uwierać zaczynała?

Na koniec: jak można było sterować kotłem na odległość, gdy sterownik fiksował? Pan to potrafi? Jeśli tak, to gratuluję.
Dużo zdrowia w Święta i po również.

minertu
24-03-2016, 11:27
Poszukaj w postach jak długo fiksował.

A co z tymi badaniami "jako tako" odbywającymi sie w Zabrzu?

karoka65
24-03-2016, 11:29
Boluś już napisałem sterownik był w niedyspozycji od piątku po wtorku południa a nie 1,5 miesiąca.
Jeszcze wtedy wieczorem w piątek zadzwoniłem do właścicielki że ster jest walnięty i poinformowałem serwis około 22-ej wieczorem, zdiagnozowanie problemu zajęło mi około godziny i to przy podglądzie tylko przez internet.
Wy na info-ogrzewanie diagnozowaliście dwa dni produkując przy tym kilka stron domysłów, ja byłem w ten weekend na szkoleniu w E-S, podgląd tego kotła pokazałem przy okazji na spotkaniu a jakie później były wpisy na Info ? przytoczyć ?
Tak potrafię ustawić kocioł na odległość, trza się było uczyć :) a nie myśleć tylko jak dokopać drugiemu.
Idę se chrzanu na ogród nakopać bo święta idą wiesz, proponuję zająć się podobnymi czynnościami w przygotowaniu świąt :)
Wszystko to było napisane już kilka razy i uwidocznione na forach i zostało Waszmościom dalsze mataczenie z zamydlaniem rzeczywistości.
Chcecie dalej to ciągnąć, myślę że jest to niepotrzebne nikomu i robi więcej szkody jak pożytku.
Pozdrawiam i życzę Wesołych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych.

minertu
24-03-2016, 11:34
Olimpowie Wielcy - widać, że bardzo wam zależy, aby ten wątek był cały czas podbijany. OK.
Publicznie zarzucacie niezależnym jednostkom badawczym, że kocioł OEPM nie osiąga mocy nominalnej (26kW), a wystawili mu takie papiery. Zatem posuwacie się do oszczerstw, których nie potraficie udowodnić. A to oszczerstwo wychodzi już poza granice Polski, bo kocioł był badany w Brnie (CZ).
Macie wspaniały kontakt z E-S. Tam mają stanowisko badawcze i zanim OEPM ujrzał światło dzienne, to oni go tam wielokrotnie na różnych paliwach badali. Z różnymi mocami. To oni przecież dobrali algorytm dla sterownika do tego kotła.
Zatem już nie tylko dranie w Zabrzu, Brnie ale i w Kutnie.
Kutno! Nie ma ci smutno, że się z Olimpami zadałeś a teraz ci w twarz pośrednio plują?

I jak wam teraz panowie Olimpowie? Akurat w Czwartek (tradycja) sądzili Jednego. Dzięki klakierom i szujom skazali Go, choć dowody były nadzwyczaj dęte.

Dużo zdrowia Panom życzę.
Nam?
Kiedy podbijamy M-ke?
Pewnie maluch juz gotowy co?

zawijan
24-03-2016, 12:18
Tak tylko drugi kocioł spala ten sam węgiel, na tej samej ciul...ej instalacji, w tej samej kotłowni, na tym samym kominie, na tych samych krzywych rurach.
Tyle tylko, że ma on inną moc maksymalną. Ale co to ma za znaczenie... według Ciebie :)

karoka65
24-03-2016, 13:49
Tyle tylko, że ma on inną moc maksymalną. Ale co to ma za znaczenie... według Ciebie :)
Zawijan nie pinkol, najpierw trzeba spalić poprawnie na nominalnej czego jeden kocioł nie potrafił a dopiero pieprzyć o maksymalnej.
Ale co to ma za znaczenie dla Ciebie, byle w papierkach wszystko grało i w sakiewce.
Później wszyscy są tępaki i tylko jeden pan doktur mundry i innych gnojem obrzuci.

boluslolusj23
24-03-2016, 13:52
Sławku Ty lepiej Kutna w to nie mieszaj!

Grzesiu, miałem cie za poważniejszego gościa, ale widzę, że ...

Panie Karokiu. Troszkę więcej uczciwości. Kto z nas prowadził tamten kocioł dwa dni? Sprawdź sobie i przestań chrzanić.

Olimpy. Brakło wam odwagi aby potwierdzić, że emka była wielokrotnie badana w K. zanim poszła dalej? I co? Tam też "kompinowali" z mocą?

Kończę, bo mi was po prostu żal. Odpocznijcie przez święta, podrapcie jajka, odtrujcie się chrzanem i róbta co chceta.

p.s. panie k. a jak pan wytłumaczy, to że np. wczoraj, przy zewn. ponad 5 pański drugi ok. 10 rano zaczął jechać prawie 15 kW? Co będzie musiał dokonać, jeśli przez dzień, dwa temp. na zewnątrz będzie ok. minus 20?
A może by tak popatrzeć w historię, pobrać dane, wrzucić do symulatora i zobaczyć, co pokaże? 23 czy może potrzebne 32?

p.s.II
Byłeś wówczas w K.? No to dlaczego natychmiast nie zareagowałeś? Miałeś ich tam wszystkich pod ręką. Środek Polski. Do strefy przygranicznej 3 godziny jazdy serwisu z K. Kiedy oficjalnie właścicielka przyznała, że wie, iż ster walnięty? Mimo, ze ponoć od ciebie wiedziała. I jeszcze chcesz wracać do pewnych spraw?

boluslolusj23
24-03-2016, 14:02
Zawijan nie pinkol, najpierw trzeba spalić poprawnie na nominalnej czego jeden kocioł nie potrafił a dopiero pieprzyć o maksymalnej.
Ale co to ma za znaczenie dla Ciebie, byle w papierkach wszystko grało i w sakiewce.
Później wszyscy są tępaki i tylko jeden pan doktur mundry i innych gnojem obrzuci.

Czy dociera do Pana Panie Karoka, że kocioł byl badany poza granicami Polski w Brnie. Że tam sprawdzali również jego moc nominalną i sprawność. Brali popiół do analizy na ilość niedopału. Tyle razy prosiłem pana: kup se pan te normę i poczytaj. Wiele panu rozjaśni.
A wy w kółko jak mantrę. Obrażacie bezzasadnie wszystkich dookoła. Tylko wy spece z giece.

Labora, aselle, quomodo ego laboravi et proderit tibi

karoka65
24-03-2016, 14:16
Panie Karokiu. Troszkę więcej uczciwości. Kto z nas prowadził tamten kocioł dwa dni? Sprawdź sobie i przestań chrzanić.
Boluś poczytaj wątek na Info, jak zawijan nie pousuwał tego co napisał bo jemu często się to zdarza, poszukaj w postach w datach między 12 a 14 grudnia.

Byłeś wówczas w K.? No to dlaczego natychmiast nie zareagowałeś? Miałeś ich tam wszystkich pod ręką. Środek Polski. Do strefy przygranicznej 3 godziny jazdy serwisu z K. Kiedy oficjalnie właścicielka przyznała, że wie, iż ster walnięty? Mimo, ze ponoć od ciebie wiedziała. I jeszcze chcesz wracać do pewnych spraw?
Byłem i jak napisałem K. wiedziało jeszcze w piątek wieczorem przed moim przyjazdem. O ile wiem dzwonili do Bietki w tej sprawie w sobotę z rana i się dogadali w sprawie sterownika.
Oficjalnie co kiedy napisała to ja wiem a Wy nie musieliście o tym wiedzieć, miałem fajny ubaw czytając po powrocie wątek na Info jak to żeście się napinali, hehe
Boluś świstki, normy, to może Ty i znasz ale jak coś się zesra to trzeba fachowca :)
Poczytaj Info jeszcze raz i czy wtedy będziesz chciał znowu do tego wracać i coś mi zarzucać, zobaczymy.

karoka65
24-03-2016, 14:20
Czy dociera do Pana Panie Karoka, że kocioł byl badany poza granicami Polski w Brnie.
Boluś ja nie wiem co badaliście w Brnie czy jeszcze gdzie indziej, mnie przy tym nie było a co jest sprzedawane i skończ już z tymi normami bo już się rzygać od tego chce.
Normalny człek chce dobry kocioł a nie dobry świstek.
Powiem Ci jeszcze co myślę tak prywatnie, ok ?
Prywatnie Ci powiem że jeszcze producentom du..ą wyjdą te 5-te klasy.

skresz
24-03-2016, 17:05
Czy dociera do Pana Panie Karoka, że kocioł byl badany poza granicami Polski w Brnie. Że tam sprawdzali również jego moc nominalną i sprawność. Brali popiół do analizy na ilość niedopału. Tyle razy prosiłem pana: kup se pan te normę i poczytaj. Wiele panu rozjaśni.
A wy w kółko jak mantrę. Obrażacie bezzasadnie wszystkich dookoła. Tylko wy spece z giece.


Jak mogę to zapytam czy w Brnie kocioł był badany w tych samych warunkach i tych samych mocach co w Zabrzu

boluslolusj23
24-03-2016, 17:20
Jak mogę to zapytam czy w Brnie kocioł był badany w tych samych warunkach i tych samych mocach co w Zabrzu

Panie klakier
wg normy europejskiej EN303-5:2012 i jej krajowych wcieleń (identycznych z oryginałem) badany kocioł jest sprawdzany na mocy nominalnej i obniżonej (mniej niż 30% nominalnej) przez co najmniej 6 godzin bez prawa jakiejkolwiek ingerencji w nastawy. Do tego dochodzą badania bezpieczeństwa opisane normą.
Czyli: po osiągnieciu przez układ temp. min. 70st.C i mocy deklarowanej rozpoczynają się badania z rejestracją emisji w interwale 30 sec. Po zakończeniu badania (min.6h) pobierane są próbki popiolu z popielnika oraz w czasie badania co najmniej 4 razy próbki pyłu (co najmniej po 1/2h każda).
Oczywiście wg komercyjnego olimpa K. to wszystko o d. potłuc, bo jego to nie obchodzi. Ale takie są wymogi prawa. On może jeździć tyłem ale jak go namierza, to nie powie, że ma to w de. bo łamie przepisy.
Tyle, ze wam się wszystko nie podoba, co ma uzasadnienie merytoryczne.

Spokojnych Świąt.

p.s. zanim OEPM poszedł na badania to wcześniej w K. palili nim długo i na różnych paliwach oraz mocach. A że mają tam stanowisko z analizatorami, to i dobrali parametry do algorytmu sterownika i nazwali go nawet pod ten kocioł.
Olimpy komercyjne dość często tam bywali (bywają?) i jakoś dziobków wcześniej nie otwierali. Dopiero jak olimp K. wtopił, to się nagle obudził i zaczął pluć na kocioł.
A taki byl cacy, a taki super hiper. I wlaził w ... w E-S, a teraz mówią komercyjni, że ci co badali, to nieroby, tylko gruba kasa itd. itp.