PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

adkwapniewski
01-01-2014, 23:03
Przez tydzień chyba nie wyparuje ? ;) Tytanowa anoda też majątku nie kosztuje ... wyjmij najpierw magnezową i sprawdź czy przeszło ...

RedEd
01-01-2014, 23:13
Witam
mieszam czecha z trocinami, worek czecha ok20kg i na to ok 8-9 l trocin wymiesza się samo jak podajnik podbiera choć przy takiej ilości mogą się trafić różne proporcje paliw na ślimaku

pozdrawiam RedEd

zbigmaz01.
02-01-2014, 07:13
A naczynie wzbiorcze CWU jest na ciepłej czy zimnej?

zbigmaz01.
02-01-2014, 09:22
Witam
mieszam czecha z trocinami, worek czecha ok20kg i na to ok 8-9 l trocin wymiesza się samo jak podajnik podbiera choć przy takiej ilości mogą się trafić różne proporcje paliw na ślimaku

pozdrawiam RedEdTy masz kocioł własnej konstrukcji i do tego jak piszesz rynna. Czech jest mało kaloryczny i do tego trociny to trzeba dużo spalić aby swoją moc kocioł wydał. Nasze zasobniki nie są za duże i trzeba by częściej dopełniać, a jak z tym jest u ciebie?

mpepe
02-01-2014, 10:01
No chyba mam anodę, ale nie sprawdzałem jej. Posiadam zasobnik Kospela. Stoi on drugi sezon u mnie w kotłowni, tamtą zimę nie ogrzewałem i woda była z niego wypuszczona. Natomiast teraz grzeję od 26 października ponieważ jest wykończeniówka. Tak szybko ta anoda zużyłaby się ?

Przez pierwsze kilkanaście tygodni też mi tak śmierdziała poczekaj chwilkę jak masz twardą wodę momentalnie zbiornik pokryje się kamieniem tworząc naturalną barierę

pawko_
02-01-2014, 10:04
Naczynie jest neutralne na zimnej. Chyba ta anoda magnezowa wchodzi w rekację chemiczną z moją wodą i stąd ten zapach. Ale najpierw podgrzeje wodę do 80oC, spuszczę cały zbiornik i napełnie ponownie. Jeśli to nie pomoże wyjmę anodę, opróżnię zbiornik, zostawie na tydzień i zobaczę. Jeśli pomoże to trzeba będzie wymienić na tytanową, która do najtańszych nie należy.

zbigmaz01.
02-01-2014, 10:09
Aby CWU nagrzać do tej temp. musisz oszukać na kalibracji :)

MARTINOS
02-01-2014, 10:16
Panowie czy na waszych sterownikach online praktykuje się monitorowanie temperatury wody wychodzącej na instalacje grzejnikową?
Czym ją sterujecie? Ręczny zawór czy jakiś siłownik z pogodówką itp.?

zbigmaz01.
02-01-2014, 10:26
U mnie czujniki w najchłodniejszych pomieszczeniach a w pozostałych zawory termo. ale prawie wszystkie są odkręcone na max. Jest jeszcze włączone w sterowniku pogodowe które steruje temp. na CO.

bobasxx
02-01-2014, 10:35
Panowie czy na waszych sterownikach online praktykuje się monitorowanie temperatury wody wychodzącej na instalacje grzejnikową?
Czym ją sterujecie? Ręczny zawór czy jakiś siłownik z pogodówką itp.?

U mnie czujnik podłogówki jest przyczepiony do rury wychodzącej z zaworu 4D. Zawór bez siłownika, sterowany ręcznie kilka razy w sezonie.

SUSPENSER
02-01-2014, 11:58
Panowie czy na waszych sterownikach online praktykuje się monitorowanie temperatury wody wychodzącej na instalacje grzejnikową?
Czym ją sterujecie? Ręczny zawór czy jakiś siłownik z pogodówką itp.?

U mnie zawór 3D jest stale otwarty maksymalnie więc nie ma potrzeby.

RedEd
02-01-2014, 13:54
Witam
zasobnik max 130kg czecha, średnie dobowe spalanie ostatnie 7 dni 16.02 kg/24h w tym trociny min 20l/ zbiornik, miejsca w popielniku nie za wiele max 5dni i trzeba zajrzeć, zresztą testy dopiero przede mną jeszcze nie było za dużo na "-", mój palnik rurowy jest trochę czystszy od rynny ale posiada jej wady

pozdrawiam RedEd

mpepe
02-01-2014, 14:06
Od kogo należy się domagać świadectw na znak bezpieczeństwa ekologicznego: sprzedawca czy producent?
Z dostępnych tu inf. wynika, że osoby które zakupiły kocioł w listopadzie dostaną świadectwa więc się załapałem.

nerwus
02-01-2014, 14:23
Witam,
jeśli pozwolicie to chciałbym zadać kilka pytań dotyczących RBRa, mój obecny kociołek z podajnikiem tłokowym właśnie sie rozciekł ale na szczęście udąło go się połatać jednak trzeba sie rozglądać za czym nowym na wszelki wypadek więc prosze o odpowiedź na poniższe pytania:

-potrzebuje kociołka o mocy około 12 Kw( dom dobrze ocieplony160m2 + zasobnik 140 l, cztery osoby w domu), RBR 12 tak na styk, 17 troche zbyt duża, czy palenie na maxa w 12 nie wykończy za szybko kociołka i co z ekonomią palenia, zaznaczam że piec biega cały sezon ponieważ CWU również mam z węgla
-niestety moja kotłownia to długa kiszka, RBR troche mi sie gryzie z ustawieniem względem komina, czy powrót można podpiąć do spustu wody z kotła który jest z boku czy jednak musi być podpiety do kroćca z tyłu kotła? pisałem do Instalco w tym temacie ale mnie olali
-ponieważ teraz mam ster dwustanowy wydaje mi sie że dam rade z ustawieniami, jak ster polecacie, ecoala w pełnym automacie czy jednak Bruli z grupowym, wydaje mi sie że jednak dwustany są bardziej ekonomiczne niż te cudowne automaty
-który z instalowanych palników polecacie, jest ich kilka a chciałbym palić paliwem gorszej jakości tak jak dotychczas. W mojej okolicy miał 23 z Piasta jest po 560 zeta i schodzi mi około 3,5 tony na sezon + troche drewna z budowy
-jak wygląda czyszczenie kotła, właściwie chodzi mi o sadzę, w obecnym kociołku mam spore problemy z nią, jak to wygląda w RBR?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

kalio
02-01-2014, 15:09
Od kogo należy się domagać świadectw na znak bezpieczeństwa ekologicznego: sprzedawca czy producent?
Z dostępnych tu inf. wynika, że osoby które zakupiły kocioł w listopadzie dostaną świadectwa więc się załapałem.

Tak mówili jedyni słyszni sprzedawcy - jednocześnie wprowadzając kupującycj 11kW w bład,

Za pewne już wtedy wiedzieli oni że kocioł 11kW zostanie zamieniony na 12kW ale dalej je sprzedawali.
To samo twierdzili że świadectwo bedzie działało wstecz.

zbigmaz01.
02-01-2014, 15:41
Witam,
jeśli pozwolicie to chciałbym zadać kilka pytań dotyczących RBRa, mój obecny kociołek z podajnikiem tłokowym właśnie sie rozciekł ale na szczęście udąło go się połatać jednak trzeba sie rozglądać za czym nowym na wszelki wypadek więc prosze o odpowiedź na poniższe pytania:

1-potrzebuje kociołka o mocy około 12 Kw( dom dobrze ocieplony160m2 + zasobnik 140 l, cztery osoby w domu), RBR 12 tak na styk, 17 troche zbyt duża, czy palenie na maxa w 12 nie wykończy za szybko kociołka i co z ekonomią palenia, zaznaczam że piec biega cały sezon ponieważ CWU również mam z węgla
2-niestety moja kotłownia to długa kiszka, RBR troche mi sie gryzie z ustawieniem względem komina, czy powrót można podpiąć do spustu wody z kotła który jest z boku czy jednak musi być podpiety do kroćca z tyłu kotła? pisałem do Instalco w tym temacie ale mnie olali
-ponieważ teraz mam ster dwustanowy wydaje mi sie że dam rade z ustawieniami, jak ster polecacie, ecoala w pełnym automacie czy jednak Bruli z grupowym, wydaje mi sie że jednak dwustany są bardziej ekonomiczne niż te cudowne automaty
3-który z instalowanych palników polecacie, jest ich kilka a chciałbym palić paliwem gorszej jakości tak jak dotychczas. W mojej okolicy miał 23 z Piasta jest po 560 zeta i schodzi mi około 3,5 tony na sezon + troche drewna z budowy
4-jak wygląda czyszczenie kotła, właściwie chodzi mi o sadzę, w obecnym kociołku mam spore problemy z nią, jak to wygląda w RBR?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.Wypunktowałem sobie :)

ad 1 im bliżej mocy max tym lepsze spalanie (lepsza wydajność)
ad 2 wylot spalin od góry i skrętny pozwala ustawić wszędzie a podłączenie z boku nie powinno stwarzać problemu, pytaj o to karoki lib minertu. U nich uzyskasz właściwą odp.
odp3 polecam ten co mam czyli ekoenergię a co do sterownika to eCoal.pl, ma wszystko to samo co bruli + automat a tego bruli nie ma, natomiast bruli ma obsługę tłoka a nie ma automatu. Na jednym i drugim możesz palić w grupowym i na ręcznym
ad 4 jak się postarasz to będziesz miał sadzę ale to trudne a czyszczenie to bajka :P

fenix2
02-01-2014, 15:49
Świadectwo nie będzie działało wstecz! Ponieważ jest ono wystawione dla kotłów 12kW. A zakupione przez was kotły nawet w grudniu widniały jako 11kW.

animuss
02-01-2014, 16:14
Świadectwo nie będzie działało wstecz! Ponieważ jest ono wystawione dla kotłów 12kW. A zakupione przez was kotły nawet w grudniu widniały jako 11kW.Jeżeli te 11kW są zbudowane identycznie jak ta nowa 12kW przebadana , to te kotły mogą dostać świadectwo ale najważniejsza jest data wystawienia świadectwa z datą zakupu -faktura ,paragon. Tu zaznaczona jest na czerwono ,innego podobnego kotła niedawno badanego ,przed tą datą obowiązują wcześniejsze badania i świadectwa jeżeli są .
http://i.imgur.com/qaO4Duq.png

kalio
02-01-2014, 16:17
A ja zadam inne pytanie czy łaściele świadectwa może dokonywać zmian na tym świadectwie - dopisywać nadpisywać treść tego świadectwa ???
Czy w takim wypadku świadectwo nie traci ważności ???

animuss
02-01-2014, 16:22
A ja zadam inne pytanie czy łaściele świadectwa może dokonywać zmian na tym świadectwie - dopisywać nadpisywać treść tego świadectwa ???
Czy w takim wypadku świadectwo nie traci ważności ???Może sobie dopisać co chce ,są teraz takie możliwości ,nawet w Paincie w 2 minuty można zrobić ,a za podrabianie dokumentów jest paragraf .Oryginał jest w Instytucie ,w momencie weryfikacji zaczną się problemy.

kalio
02-01-2014, 16:26
Może sobie dopisać co chce ,są teraz takie możliwości ,nawet w Paincie w 2 minuty można zrobić ,a za podrabianie dokumentów jest paragraf .Oryginał jest w Instytucie .


ja nie pytam o możliwości tylko czy wolno ?? dokonywać dopisków a to róznicia nie zmienia się pierwotnej części

animuss
02-01-2014, 16:30
ja nie pytam o możliwości tylko czy wolno ?? dokonywać dopisków a to róznicia nie zmienia się pierwotnej części

A czy Tobie wolno zmieniać teść Twoich świadectw szkolnych ,oczywiście że nie ,ale czasami się czyta o takich praktykach w gazetach .

nerwus
02-01-2014, 16:56
Panowie dziękuje za odpowiedzi i tu na forum jak i na priv. Poobserwuje jeszcze trochę opinie o kociołku i myśle że za jakis czas stanie on u mnie jako reaktor główny :D
no chyba że coś po drodze wyskoczy... z jego trwałością

animuss
02-01-2014, 16:59
Kalio dopisywać to może nie wypada (lub nie można), ale jakieś drobne korekty (retusz lub dopiski w wolnych miejscach) to chyba można.
To tak samo jak można zmieniać informacje techniczne produktów.
A po co drążyć ten temat, jak dostanie się świadectwo do łapki ,to ten co je wydaje jest odpowiedzialny.Wystarczy że przybije pieczątkę i podpisze .

keteimj
02-01-2014, 17:01
Witam,
jeśli pozwolicie to chciałbym zadać kilka pytań dotyczących RBRa, mój obecny kociołek z podajnikiem tłokowym właśnie sie rozciekł ale na szczęście udąło go się połatać jednak trzeba sie rozglądać za czym nowym na wszelki wypadek więc prosze o odpowiedź na poniższe pytania:

...........
-niestety moja kotłownia to długa kiszka, RBR troche mi sie gryzie z ustawieniem względem komina, czy powrót można podpiąć do spustu wody z kotła który jest z boku czy jednak musi być podpiety do kroćca z tyłu kotła? pisałem do Instalco w tym temacie ale mnie olali
-ponieważ teraz mam ster dwustanowy wydaje mi sie że dam rade z ustawieniami, jak ster polecacie, ecoala w pełnym automacie czy jednak Bruli z grupowym, wydaje mi sie że jednak dwustany są bardziej ekonomiczne niż te cudowne automaty
-który z instalowanych palników polecacie, jest ich kilka a chciałbym palić paliwem gorszej jakości tak jak dotychczas. W mojej okolicy miał 23 z Piasta jest po 560 zeta i schodzi mi około 3,5 tony na sezon + troche drewna z budowy
-jak wygląda czyszczenie kotła, właściwie chodzi mi o sadzę, w obecnym kociołku mam spore problemy z nią, jak to wygląda w RBR?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Moja kotłownia w miejscu wstawienia kotła od komina do przeciwległej ściany ma 1.6m i 17-ka się zmieściła i powroty podłączone z tyłu, na ekoenergi paliłem rożne różniste rzeczy ale miałem sie nie bawiłem wydaje mi się że za dużo zabawy i popiołu a zysk czy tak duży (mam EkoWanie po 650zł) ale co kto lubi wszystko kwestia cierpliwości i doboru ustawień, jak weźmiesz ecola będziesz mógł wybrać co ci odpowiada:rolleyes: ale posiadasz już doświadczenie także zdecydujesz, odnośnie sadzy to nie wiem jak to robią co niektórzy, że ją mają u siebia ja takowej u siebie niewidziałem nawet na początku palenia,a posiadam 17-kę na trochę ponad 100m2, odnośnie czyszczenia to chyba nie bardzo coś lepszego już ktoś wymyśli w kotłach na paliwo stałe, oczywiście ze względu na swoje gabaryty ma swoje ograniczenia w pojemności popielnika i zasobnika. Najlepiej obejrzeć na żywo u kogoś w akcji i porozmawiać.

mpepe
02-01-2014, 17:03
Jeżeli te 11kW są zbudowane identycznie jak ta nowa 12kW przebadana , to te kotły mogą dostać świadectwo ale najważniejsza jest data wystawienia świadectwa z datą zakupu -faktura ,paragon.


Kto je ma dostarczyć sprzedawca czy producent?

animuss
02-01-2014, 17:12
Kto je ma dostarczyć sprzedawca czy producent?Konsumentowi sprzedawca kotła.

fenix2
02-01-2014, 17:16
Jeżeli te 11kW są zbudowane identycznie jak ta nowa 12kW przebadana , to te kotły mogą dostać świadectwo ale najważniejsza jest data wystawienia świadectwa z datą zakupu -faktura ,paragon. Tu zaznaczona jest na czerwono ,innego podobnego kotła niedawno badanego ,przed tą datą obowiązują wcześniejsze badania i świadectwa jeżeli są .


Tak to prawda to podobno ten sam kocioł chociaż pewności też nie można mieć.
Tylko jak udowodnisz urzędnikom że to ten sam kocioł skoro na fakturze jest inna nazwa a na świadectwie inna???

animuss
02-01-2014, 17:25
Tak to prawda to podobno ten sam kocioł chociaż pewności też nie można mieć.
Tylko jak udowodnisz urzędnikom że to ten sam kocioł skoro na fakturze jest inna nazwa a na świadectwie inna???

Na fakturze to nazw towaru sprzedawcy, zawsze może zrobić korektę długopisem i podbić pieczątkę podpisać.Wystawić duplikat faktury ;) ,kwota się nie zmienia .

mpepe
02-01-2014, 17:34
Na marginesie widzieliście filmik promujący ICHPW? na stronie jest link powiem szczerze wygląda jak Centrum NASA.

http://www.ichpw.zabrze.pl/

Jeśli się tnie to niestety należy ściągnąć plik na dysk, jest nagrany w wysokiej rozdzielczości i albo internet albo hardware nie wyrabiają do płynnego obejrzenia

mpepe
02-01-2014, 17:37
Na fakturze to nazw towaru sprzedawcy, zawsze może zrobić korektę długopisem i podbić pieczątkę podpisać.Wystawić duplikat faktury ;) ,kwota się nie zmienia .

ktoś pisał z kiedy jest data badania kotłów ? Listopad bez konkretnego dnia o ile pamiętam?
Ktoś wie dlaczego 17 nie zmieniły nazwy (wielkości)

kalio
02-01-2014, 17:45
ktoś pisał z kiedy jest data badania kotłów ? Listopad bez konkretnego dnia o ile pamiętam?
Ktoś wie dlaczego 17 nie zmieniły nazwy (wielkości)

Bo 17 nie była badana ;))

mpepe
02-01-2014, 17:48
Bo 17 nie była badana ;))

Gdzie to wyczytałeś?

kalio
02-01-2014, 17:51
Gdzie to wyczytałeś?
badany był typoszereg 12-25-50-100

stosunek mocy 1:2 z 10% marginesem mocy

mpepe
02-01-2014, 17:51
Fenix2 Minertu to wyjaśnił:



W kotle nic się nie zmieniło poza tym,że już nie jest 11kW (a mieści się w tym przedziale) ale 12kW.

mpepe
02-01-2014, 17:56
badany był typoszereg 12-25-50-100

stosunek mocy 1:2 z 10% marginesem mocy

Kto takie inf podał? bo jak było na forum to gdzieś mi umknęło

kalio
02-01-2014, 18:04
Fenix2 Minertu to wyjaśnił:

To ja napisze tak jak na kotle bedzie pisało krowa i na fv krowa - to dla urzednika bedzie to zielona krowa !!

i choćby to był reaktor na pluton to bedzie krowa,

mpepe
02-01-2014, 18:08
Masz rację. Nie tylko wygląda jak NASA. To jest Polskie Centrum Węglowych Technologii Przyszłości. Bo węgiel jeszcze bardzo długo będzie rządził światem.


Się chwali


232894

Jest opcja zwiedzenia Instytutu?

mpepe
02-01-2014, 18:09
To ja napisze tak jak na kotle bedzie pisało krowa i na fv krowa - to dla urzednika bedzie to zielona krowa !!

i choćby to był reaktor na pluton to bedzie krowa,

Na to wygląda

mpepe
02-01-2014, 18:13
Piroliza,
obiecałem jednemu koledze z forum filmik na maila ale zapodam link na youtube na forum może inni też skorzystają

http://www.youtube.com/watch?v=WQNs51guTWg

kalio
02-01-2014, 18:14
A teraz ide nasypać zielonej krowie czarnego siania,


Coś się biedula rozchorowała bo mleko w proszku daje.

Piotrek42
02-01-2014, 18:14
Siema... nie było mnie kilka dni... ale widzę ten sam ściek... coś wam napiszę....

"Nazwa Urządzenia Kocioł Grzewczy RBR EKOUNIWERSAL o mocach 12Kw -100Kw "

możecie dalej pianę bić....

kalio
02-01-2014, 18:20
tyle ostatnio po tygodniu wygarnełem z kanałów 232895

A tak wyglada komora nawrotowa po częściowym czyszczeniu
Niestety wyczyścić jej nie sposób bo pomiedzy skrobakiem a ściankami jest ok 5mm z każdej strony luzu
Pewnie projektant stwierdził że brud powyżej 5mm sam odpada :D
232897

mpepe
02-01-2014, 18:25
Siema... nie było mnie kilka dni... ale widzę ten sam ściek... coś wam napiszę....

"Nazwa Urządzenia Kocioł Grzewczy RBR EKOUNIWERSAL o mocach 12Kw -100Kw "

możecie dalej pianę bić....

I Bóg zapłać za kilka dni bez Cibie

kalio
02-01-2014, 18:27
Nie wiem ale mi czyszczenie dokladne zajmuje ok 30 min wyjac pulke deflektor tylna scianka

232901
232903
232904

W swięta widziałęm się z kuzynem kupił niebieskiego i powiem tak odkreca dwie sruby wyjmuje dwie blaszki wklada szczotke stalową - dostałw komplecie- sklada i koniec.
Nie sktobie nie macha wajchą aby ją dociskać zajemuje mu to z 10 min i czyści raz w miesiącu. Wydaje mi się że w kanałach ma mniej syfu niż jest w RBR.
A i bylismy ubrani światecznie - i nikt się nie usufił

Novy!
02-01-2014, 18:31
Nie wiem ale mi czyszczenie dokladne zajmuje ok 30 min wyjac pulke deflektor tylna scianka
Ile nie czyszczony?Rok?:)

W swięta widziałęm się z kuzynem kupił niebieskiego i powiem tak odkreca dwie sruby wyjmuje dwie blaszki wklada szczotke stalową - dostałw komplecie- sklada i koniec.
Nie sktobie nie macha wajchą aby ją dociskać zajemuje mu to z 10 min i czyści raz w miesiącu. Wydaje mi się że w kanałach ma mniej syfu niż jest w RBR.
A i bylismy ubrani światecznie - i nikt się nie usufił
Czasem mam wrażenie,że ty nie masz RBR-a,a "niebieskiego" i jego czyszczenia nigdy nie widziałeś :)

mpepe
02-01-2014, 18:35
Nie wiem ale mi czyszczenie dokladne zajmuje ok 30 min wyjac pulke deflektor tylna scianka

232901
232903
232904


Ale syf czym palisz? na jakiej temp prowadzisz kocioł? przy jakim dmuchaniu?

mpepe
02-01-2014, 18:35
Bo każdy jak chce to włamie się. :D

ponawiam jest opcja zwiedzenia ICHPW?

Novy!
02-01-2014, 18:36
Ale syf czym palisz? na jakiej temp prowadzisz kocioł? przy jakim dmuchaniu?

On jest z Tych,co spalinę kolekcjonują,w komplecie z sadzą-rzecz jasna :)

gmaj22
02-01-2014, 18:42
Witam. Skoro nie czepiamy sie jednej cyferki, to jako uzytkownik RBR 11kW rowniez mam tu czego szukac :) Przy okazji spoznione zyczenia udanego startu w Nowy Rok. Kilka dni temu poswiecilem kilka godzin i zrobilem niewielka modyfikacje w uzbrojeniu kotlowni. Otoz pozbylem sie zaworu 4D, ktory i tak byl niewlasciwie podlaczony i otwarty na max. Dodatkowo polaczylem powroty c.o. i c.w.u. oraz pozbylem sie zaworu roznicowego na zasilaniu wezownicy c.w.u., pozostawiajac tam naturalnie pompe. Wymienilem tez zawory zwrotne sprezynowe na klapowe, jako ze maja one znacznie mniejsze opory przeplywu, co przy pompach typu "autoadapt" moze miec znaczenie.

Probowalem tez swoich sil na recznym, zeby poskromic spalanie Wesolej. Najlepiej udawalo mi sie na nastawach 4sek/60sek/44%. Chociaz nie bylo idealnie, to zeby spalic na "pylek z papierosa" to musze jeszcze sporo cwiczyc :) Teraz wrocilem do automatu z korektami: 3sek/ +1%. Grupowe mi wyraznie przesypuje, brakuje przez kilka dni temperatur rzedu (-10 C), zeby nauczyc sie "mocniejszych" nastaw.

mpepe
02-01-2014, 18:47
Kalio palisz brunatnym? nie mów że jest to z jednego tygodnia?

Ta tylna wajcha przesuwa się wam bez problemu? ja ją muszę dobrze walnąć żeby się ruszyła chyba coś za pasownie jest zrobione

adkwapniewski
02-01-2014, 18:48
ciach

Probowalem tez swoich sil na recznym, zeby poskromic spalanie Wesolej. Najlepiej udawalo mi sie na nastawach 4sek/60sek/44%. Chociaz nie bylo idealnie, to zeby spalic na "pylek z papierosa" to musze jeszcze sporo cwiczyc :) Teraz wrocilem do automatu z korektami: 3sek/ +1%. Grupowe mi wyraznie przesypuje, brakuje przez kilka dni temperatur rzedu (-10 C), zeby nauczyc sie "mocniejszych" nastaw.


Grupowe mi nie podchodzi - za dużo wungla , jadę na automacie 3s/ +2%, ręczny spoko tylko brakuje przedmuchania raz na jakiś czas - lub możliwości zdefiniowania różnego nadmuchu w różnych fazach cyklu.

pawko_
02-01-2014, 18:49
Podobnie miałem po 2 tyg. paleniu pseudo Pieklorzem z bartexu.

pawko_
02-01-2014, 18:50
Kalio palisz brunatnym? nie mów że jest to z jednego tygodnia?

Ta tylna wajcha przesuwa się wam bez problemu? ja ją muszę dobrze walnąć żeby się ruszyła chyba coś za pasownie jest zrobione
Przesuwa się bez problemu jedną ręką. Nie trzeba uderzać i na siłę cisnąć.

kalio
02-01-2014, 18:53
Ale syf czym palisz? na jakiej temp prowadzisz kocioł? przy jakim dmuchaniu?

10 dni , pale weglem z kazimierz juliusz

kocioł szedł wysoko bo na 55

mpepe
02-01-2014, 18:54
Przesuwa się bez problemu jedną ręką. Nie trzeba uderzać i na siłę cisnąć.

U mnie podkładam szmatę na gałkę żeby łapy nie stłuc i muszę ją walnąć kilka razy bo się klinuje

MARTINOS
02-01-2014, 18:57
Ale syf czym palisz? na jakiej temp prowadzisz kocioł? przy jakim dmuchaniu?

Kurde wcześniej jak czytałem opinie innych użytkowników, że w tych pieców brud się nie ima to wpadałem w kompleksy. Teraz widzę, że mój to jest prawdziwy czyścioszek. ;)

mpepe
02-01-2014, 18:57
10 dni , pale weglem z kazimierz juliusz

kocioł szedł wysoko bo na 55

Kiedyś czytałem o wymiennikach pionowych vs poziomych dużo użytkowników pisało o tym, że na poziomych strasznie odkłada się pył na półkach a na pionowych znaczna część opada do popielnika, ot tak siłą grawitacji :-) tylko na poziomych jest łatwiejszy dostęp do czyszczenia coś za coś

Piotrek42
02-01-2014, 18:58
Kiedyś czytałem o wymiennikach pionowych vs poziomych dużo użytkowników pisało o tym, że na poziomych odkłada się pył a na pionowych znaczna część opada do popielnika, ot tak siłą grawitacji

Zapytaj się Nowego !! użytkował oba....

MARTINOS
02-01-2014, 19:02
ja mam pionowe. chyba nie jest ani tak dobrze jak to mówią zwolennicy i tak źle jak oceniają przeciwnicy. każdy czyścić trzeba. :P

animuss
02-01-2014, 19:07
Kiedyś czytałem o wymiennikach pionowych vs poziomych dużo użytkowników pisało o tym, że na poziomych strasznie odkłada się pył na półkach a na pionowych znaczna część opada do popielnika, ot tak siłą grawitacji :-) tylko na poziomych jest łatwiejszy dostęp do czyszczenia coś za cośTylko pionowy wymiennik i prawidłowo prowadzony kocioł ,wyczyścisz jednym uderzeniem młotka :P

wuwok
02-01-2014, 19:10
ja mam pionowe. chyba nie jest ani tak dobrze jak to mówią zwolennicy i tak źle jak oceniają przeciwnicy. każdy czyścić trzeba. :P
w niebieskim pionowe kanały wyczyścić dla mnie pikuś :) . Wybrać popiół z pieca ,tego nie lubię. Wtedy najbardziej się ubrudzę,zakurzę :( . Tylko ze czyszczę co 2-3 tygodnie teraz .Popiół co 3 dni niestety :(

MARTINOS
02-01-2014, 19:14
w niebieskim pionowe kanały wyczyścić dla mnie pikuś :) . Wybrać popiół z pieca ,tego nie lubię. Wtedy najbardziej się ubrudzę,zakurzę :( . Tylko ze czyszczę co 2-3 tygodnie teraz .Popiół co 3 dni niestety :(

Czyszczenie to luz. U mnie najgorzej jest z tankowaniem. Worki muszę nosić z innego budynku :sick:

animuss
02-01-2014, 19:16
Czyszczenie to luz. U mnie najgorzej jest z tankowaniem. Worki muszę nosić z innego budynku :sick:

Od sąsiada ?:lol2:

wuwok
02-01-2014, 19:17
Od sąsiada ?:lol2:
Ale jak ma tanio :D

MARTINOS
02-01-2014, 19:18
Od sąsiada ?:lol2:

Każdy sposób na obniżenie zużycia (własnego) węgla jest dobry! :D

raf1.
02-01-2014, 19:22
Co zrobić zeby podniósł się kopczyk -jakie parametry należy zmieniać. Teraz mam go ok 1 cm poniżej korony palnika

Novy!
02-01-2014, 19:24
Zapytaj się Nowego !! użytkował oba....
RBR-a i Defro do którego zaglądam z wymiennikiem poziomym,czyści się odkurzaczem do popiołu.Szczotki ,wyciory itd.to przeszłość.Zostaje jedynie ponadczasowa szuflada :)

Novy!
02-01-2014, 19:25
10 dni , pale weglem z kazimierz juliusz

kocioł szedł wysoko bo na 55
Po Kaziku Juliuszu,"sprząta" się gruntownie po drugiej tonie:)

MARTINOS
02-01-2014, 19:26
Próbował ktoś mieszać groszek z popiołem?? :D
Dzisiaj zapodałem taką mieszankę, wiadomo że zawsze coś spadnie niedopalonego, a i może na spieki retopalu to coś pomoże??
Wiadomo że zasobnik szybciej się opróżni.

Popiołu samego w sobie to nie ale niedopałki wrzucam ponownie do zbiornika. Przeważnie z jednego zbiornika ~160kg to mam w ciepłe dobre wiadro. I takie wiaderko wmieszam przy tankowaniu.

mpepe
02-01-2014, 19:31
Co zrobić zeby podniósł się kopczyk -jakie parametry należy zmieniać. Teraz mam go ok 1 cm poniżej korony palnika

Przejdź na ręczne załącz ślimak niech podniesie. Co zmienić? najpierw napisz jakie masz

raf1.
02-01-2014, 19:33
Przejdź na ręczne załącz ślimak niech podniesie. Co zmienić? najpierw napisz jakie masz

mój ster https://remote.esterownik.pl:8080/device/1436/
zmieniłem jedynie dzisiaj czas nadmuchu i czas krótkiej przerwy

nerwus
02-01-2014, 19:38
Mam jeszcze jedno pytanie, na drugim wątku o zielonym jest kilka zdjęć zabrudzonych RBRów i tu jetem w szoku bo wydawało mi sie że mój stary poczciwy tłok z poziomym wymiennikiem to syfiarz, musze go czyścić co tydzień i mam na oko tyle samo syfu w środku co w zielonym po 10 dniach.
Czy tak jest u wszystkich posiadaczy RBRa?
Kolejne pytanie jeśli pozwolicie, jak długo produkowany jest RBR w obecnej wersji i czy mieliście już jakieś poważniejsze awarie, nie pytam o zerwane zawleczki tylko o reduktor, ślimak, ster, sam palnik, ewentualnie rozcieknięcie się kotła i jak wygląda sprawa serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
Jestem z okolic Bielska-Białej, jak pytałem instalatorów to wszyscy chętnie go zainstalują ale o naprawach nie chcą za bardzo rozmawiać.

pawko_
02-01-2014, 20:14
Więc tak wykręciłem anodę waliła właśnie tym co leciało mi z kranu, spuściłem cały zasobnik przepłukałem jeszcze ze szlaufa i zostawię tak na parę dni. Zobaczymy jakie efkety, jeśli smrodu nie będzie muszę szykować się na anodę tytanową. Czy taka będzie ok http://www.tomi-solar.eu/kolektory_sloneczne/anoda_tytanowa.html ? Mam rozumieć, że ona musi być podłączona do gniazdka ?

Zdjęcia z dzisiejszej zabawy.
http://img845.imageshack.us/img845/3152/mubf.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/845/mubf.jpg/)

http://img547.imageshack.us/img547/2682/0gnu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/547/0gnu.jpg/)

http://img268.imageshack.us/img268/368/qdut.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/268/qdut.jpg/)

mpepe
02-01-2014, 20:24
mój ster https://remote.esterownik.pl:8080/device/1436/
zmieniłem jedynie dzisiaj czas nadmuchu i czas krótkiej przerwy

Masz strasznie pokopane wykresy :-) oczywiście nie jest to problem wielkiej wagi ale nie chcesz przejść na grupowe lub ręczne przynajmniej na przetestowanie tych opcji? poza tym na ręcznym lub grupowym będziesz miał okazje poznać swój kocioł

mpepe
02-01-2014, 20:29
Więc tak wykręciłem anodę waliła właśnie tym co leciało mi z kranu, spuściłem cały zasobnik przepłukałem jeszcze ze szlaufa i zostawię tak na parę dni. Zobaczymy jakie efkety, jeśli smrodu nie będzie muszę szykować się na anodę tytanową. Czy taka będzie ok http://www.tomi-solar.eu/kolektory_sloneczne/anoda_tytanowa.html ? Mam rozumieć, że ona musi być podłączona do gniazdka ?


Tak urządzenie musi być podpięte do zasilania, widzę że już zaczęła zarastać kamieniem za kilka tygodni nieprzyjemny zapach samoczynnie zniknie. Ale jak wolisz.

raf1.
02-01-2014, 20:31
Masz strasznie pokopane wykresy, :-) nie chcesz przejść na grupowe lub ręczne?
Nie jestem wytrawnym palaczem i raczej chyba nie dam rady a słyszałem że grupowe więcej potrzebuje węgla

zawijan
02-01-2014, 20:43
Bo każdy jak chce to włamie się. :D

Osobnik, który to napisał, nie jest moim partnerem Sławomirem Janiszewskim, który występuje na blogach pod nickiem zawijan_2.
Nie wiem, kto to jest i po co to pisze.

adkwapniewski
02-01-2014, 20:51
Ciach

Mam rozumieć, że ona musi być podłączona do gniazdka ?




Tak. Możesz poszukać "bardziej", może taniej będzie.

mpepe
02-01-2014, 21:03
Nie jestem wytrawnym palaczem i raczej chyba nie dam rady a słyszałem że grupowe więcej potrzebuje węgla

A wiesz co ja słyszałem, że podobno jeżdżę mercedesem a wyroki śmierci wydaję sms-em :P ale to nie prawda

Czyli już ktoś w twoim piecu na twojej instalacji i paliwie to grupowe sprawdził? Czy raczej słyszałeś, że komuś z forum w jego piecu z jego instalacją paliwem i doświadczeniem więcej spalił?


Nie palę zbyt długo w kotle ale szybko się uczę,
To tyle moich wygłupów. Przetestowałem już wszystkie opcje automat, grupowy, manual.
Do roboty: Zacznij od ustawień jeśli chcesz grupowe przy takiej pogodzie zapodaj na początek minimum mocy 8KW max 8KW i dmuchnij na początek 40% obserwuj popielnik jak jest niedopalone paliwo zwiększ nadmuch o 1 oczko %. Jak są spieki w dół. Jak za wolno dochodzi do zadanej temp ustaw min 8KW max 12KW. Na początek tyle następna sprawa to jeszcze zweryfikowanie jaki i czy w ogóle dym się wydobywa z komina ale to na dzień (jak będzie jasno) zadanie. Proste opanujesz raz dwa. Jak czegoś nie spieprzysz to się nie nauczysz

http://zawijan.wordpress.com/ potraktuj to jako kompendium wiedzy o kotłach spalaniu itp. Na początek łyk wiedzy nie zaszkodzi

Piotrek42
02-01-2014, 21:32
flutebox a wywal ta anodę w cholerę....ona jest tylko do gwarancji zasobnika... pozniej zapomnisz wymienić na czas, i gwarancja pojdzie się gonić...

mpepe
02-01-2014, 21:39
Mój sprzedawca podsunął mi taki pomysł na usunięcie drgań. http://www.zaworyantyskazeniowe.pl/laczniki.php
Spotkał się ktoś z tym rozwiązaniem?

Delphion1
02-01-2014, 21:59
Mam jeszcze jedno pytanie, na drugim wątku o zielonym jest kilka zdjęć zabrudzonych RBRów i tu jetem w szoku bo wydawało mi sie że mój stary poczciwy tłok z poziomym wymiennikiem to syfiarz, musze go czyścić co tydzień i mam na oko tyle samo syfu w środku co w zielonym po 10 dniach.
Czy tak jest u wszystkich posiadaczy RBRa?
Kolejne pytanie jeśli pozwolicie, jak długo produkowany jest RBR w obecnej wersji i czy mieliście już jakieś poważniejsze awarie, nie pytam o zerwane zawleczki tylko o reduktor, ślimak, ster, sam palnik, ewentualnie rozcieknięcie się kotła i jak wygląda sprawa serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
Jestem z okolic Bielska-Białej, jak pytałem instalatorów to wszyscy chętnie go zainstalują ale o naprawach nie chcą za bardzo rozmawiać.
Wszystko zależy czym palisz?Może tak być,że nie bedziesz miał co czyścić i po 2 tygodniach a może trzeba będzie co 5 dni?:-)
Co do serwisu pytaj Minteru on chyba się tym zajmuje w naszej okolicy?

minertu
02-01-2014, 22:13
Tak ten rejon mam pod sobą osobiście. Do Rbr- na serwis przez 2,5 roku jak sprzedaje i serwisuje jechałem 4 razy.

Piotrek42
02-01-2014, 22:14
Tak ten rejon mam pod sobą osobiście. Do Rbr- na serwis przez 2,5 roku jak sprzedaje i serwisuje jechałem 4 razy.

wyczyścić kocioł??? :PP

minertu
02-01-2014, 22:24
Hehe dobre. Raz do czyszczaka , dwa razy do stera i raz do palnika.

Vld
02-01-2014, 22:25
Więc tak wykręciłem anodę waliła właśnie tym co leciało mi z kranu, spuściłem cały zasobnik przepłukałem jeszcze ze szlaufa i zostawię tak na parę dni. Zobaczymy jakie efkety, jeśli smrodu nie będzie muszę szykować się na anodę tytanową. Czy taka będzie ok http://www.tomi-solar.eu/kolektory_sloneczne/anoda_tytanowa.html ? Mam rozumieć, że ona musi być podłączona do gniazdka ?



Nie słuchaj kolegów, bo albo chcą cie ubić, albo narazić na powódź w kotłowni i wymianę zasobnika po roku użytkowania.
Korozję masz biologiczną i prawdopodobnie przez to, że za mało korzystasz z wody i ona tam cały czas stoi i się kisi.
Anodę załóż z powrotem i kabelkiem podłącz do samego zasobnika, styk ma być dobry i pewny. Anoda chroni przed korozją elektrochemiczną, która przy najmiejszej szczelince w emalii czy delikatnym spuszkodzeniu przeżre ci dziurę na wylot. Ta anoda z czasem sie rozpuszcza i zależy to od wody. Twoja wygląda jak nowa więc daj jej spokój.

minertu
02-01-2014, 22:27
A przepraszam do palnika 2 razy. Do brucera jeszcz jechałem i to kocioł fabrycznie bez czyszczaka.

animuss
02-01-2014, 22:30
Mój sprzedawca podsunął mi taki pomysł na usunięcie drgań. http://www.zaworyantyskazeniowe.pl/laczniki.php
Spotkał się ktoś z tym rozwiązaniem?
Pnom 1,0 MPa, t=95°C dla mnie to mała temp a jak pęknie to kiedyś kotłownia zalana .

bobasxx
02-01-2014, 22:31
Kalio palisz brunatnym? nie mów że jest to z jednego tygodnia?

Ta tylna wajcha przesuwa się wam bez problemu? ja ją muszę dobrze walnąć żeby się ruszyła chyba coś za pasownie jest zrobione

A normalnie masz ją wyciągniętą, czy wepchniętą ?

Piotrek42
02-01-2014, 22:33
Vld Nie pitol....co??? anoda jest pięknym ogranicznikiem gwarancji producenta zasobnika, nie wymienisz na czas-bach!! nie ma gwarancji,wymienisz na inną której producent nie zaleca ( więc może być róznie z tytanową ) bach!!! po gwarancji.... zasobnik biawara 400l 4 lata użytkowanie ,4 lata bez anody !! amen.

bobasxx
02-01-2014, 22:38
Na marginesie widzieliście filmik promujący ICHPW? na stronie jest link powiem szczerze wygląda jak Centrum NASA.

http://www.ichpw.zabrze.pl/

Jeśli się tnie to niestety należy ściągnąć plik na dysk, jest nagrany w wysokiej rozdzielczości i albo internet albo hardware nie wyrabiają do płynnego obejrzenia

Zawijan kiedyś zapodał gdzieś zdjęcie stanowiska badawczego kotła. Nie dostrzegłem go na filmiku ;) (tego stanowiska)

Vld
02-01-2014, 22:50
Vld Nie pitol....co??? anoda jest pięknym ogranicznikiem gwarancji producenta zasobnika, nie wymienisz na czas-bach!! nie ma gwarancji,wymienisz na inną której producent nie zaleca ( więc może być róznie z tytanową ) bach!!! po gwarancji.... zasobnik biawara 400l 4 lata użytkowanie ,4 lata bez anody !! amen.

Może bym i nie pitolił, gdybym na własnej kotłowni nie doświadczył korozji elektochemicznej żeliwnego korka w nierdzewnym zasobniku.
Nie polecam!

pawko_
03-01-2014, 06:16
Nie słuchaj kolegów, bo albo chcą cie ubić, albo narazić na powódź w kotłowni i wymianę zasobnika po roku użytkowania.
Korozję masz biologiczną i prawdopodobnie przez to, że za mało korzystasz z wody i ona tam cały czas stoi i się kisi.
Anodę załóż z powrotem i kabelkiem podłącz do samego zasobnika, styk ma być dobry i pewny. Anoda chroni przed korozją elektrochemiczną, która przy najmiejszej szczelince w emalii czy delikatnym spuszkodzeniu przeżre ci dziurę na wylot. Ta anoda z czasem sie rozpuszcza i zależy to od wody. Twoja wygląda jak nowa więc daj jej spokój.

Vld ale ja posiadam anodę magnezową bez żadnych kabelków (powinny jakieś być ?) i wydaje mi się, że to ona jest przyczyną takiego zapachu wody, na próbę tylko ją wyjąłem żeby zobaczyć czy mam rację. Tytanowej jeszcze nie kupiłem. Czyli ma pozostać magnezowa i z czasem zapach ustąpi ?

mark3k
03-01-2014, 06:23
W moim zbiorniku jetst anoda magnezowa i z upływem czasu ten zapach zniknął lub sie do niego (zapachu) przyzwyczaiłem ;). Bez anody zbiornik napylany warstwą ceramiki szybko koroduje wskutek powstających mikropęknięć w warstwie osłony ceramicznej. Jony uwalniane z anody wchodzą w reakcję z metalem w powstałej mikro-szczelinie tworząc tlenek metalu odporny na korozję. Ważne jest aby anoda (każda w tym magnezowa) miała bardzo dobry kontakt elektryczny ze zbiornikiem metalowym. Przy braku kontaktu ten system nie działa - brak przepływu jonów do miejsc uszkodzonych.

VLD ma rację w 100% - dokładnie tak wygląda korek żeliwny i stalowy także w kontakcie ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej. Potwierdzone organoleptycznie i wizualnie. Piotrek42 - to akurat nie jest pitolenie. Jedynie mogę potwierdzić, że anoda magnezowa w zbiorniku wytrzymuje ok 2 a nawet do 3 lat eksploatacji (ta "grubsza" wersja anody - być może nie chińskiej :D).

pawko_
03-01-2014, 06:59
Ważne jest aby anoda (każda w tym magnezowa) miała bardzo dobry kontakt elektryczny ze zbiornikiem metalowym. Przy braku kontaktu ten system nie działa - brak przepływu jonów do miejsc uszkodzonych.

Tzn. jaki kontakt ? Po zdjęciu pokrywy, styropianu, mam metalową małą pokrywkę (w którą jest wkręcona anoda) gdzie jest chyba 9 śrub, a do jednej z nich jest przykręcona blaszka która jest przytwierdzona do zbiornika. Czy coś jeszcze powinienem poczynić w tym kierunku ?

mark3k
03-01-2014, 07:17
To połączenie wystarczy o ile jest drożne. Lepiej jest zastosować kawałek kabelka miedzianego i przykręcić pod śrubę montażową anody i śrubę korpusu zbiornika CWU. Zabezpieczyć połączenie wazelina techniczną przed korozją i utlenianiem miedzi.
Anoda platynowa powinna w/g mnie wytrzymać całe życie zbiornika a nawet i drugiego, bo kosztuje kosmiczną kasę (niemal 70%) ceny zbiornika CWU 120l.

mark3k
03-01-2014, 07:46
Panowie: Pytanie.
Czy ktoś sprawdzał oscyloskopem przebiegi napięcia zasilającego wentylator?
Myślę nad zrobieniem konwertera ( proporcjonalnego ) napięcia AC ze sterownika na napięcie DC zasilające wentylator DC (12 lub 24V).

Wojtek_mazury
03-01-2014, 08:33
Panowie: Pytanie.
Czy ktoś sprawdzał oscyloskopem przebiegi napięcia zasilającego wentylator?
Myślę nad zrobieniem konwertera ( proporcjonalnego ) napięcia AC ze sterownika na napięcie DC zasilające wentylator DC (12 lub 24V).

Co chcesz tym zyskać?

gmaj22
03-01-2014, 09:30
Jak juz wspomnialem, wczesniej, wymienilem min. zawor zwrotny na ladowaniu c.w.u. ze sprezynowego na klapowy. O ile w przypadku c.o. okazalo sie to dobrym posunieciem, to na c.w.u. wyraznie przebija mi temperature grawitacyjnie (nawet przez pompe), zwlaszcza noca, gdy nie ma rozbioru. Nie chce podnosic zadanej c.w.u. do poziomu c.o., raczej przymkne zawory na obiegu bojlera, w ostatecznosci zaloze z powrotem zawor zwrotny sprezynowy. I tu pytanie do uzytkownikow, bo nigdzie nie moge znalezc, jakie jest cisnienie otwarcia takiego zaworu, czy to zda egzamin. Czy zawor sprezynowy przydlawi przynajmniej grawitacje?

adkwapniewski
03-01-2014, 09:32
Panowie: Pytanie.
Czy ktoś sprawdzał oscyloskopem przebiegi napięcia zasilającego wentylator?
Myślę nad zrobieniem konwertera ( proporcjonalnego ) napięcia AC ze sterownika na napięcie DC zasilające wentylator DC (12 lub 24V).

W sobotę/niedzielę mogę popatrzeć

Tylko co to da , niby jest jakaś magiczna dmuchawka DC ale co to zmienia ?

zawijan
03-01-2014, 11:03
Zawijan kiedyś zapodał gdzieś zdjęcie stanowiska badawczego kotła. Nie dostrzegłem go na filmiku ;) (tego stanowiska)

Na filmiku można zobaczyć trzy nowe stanowiska badawcze dla kotłów.

mark3k
03-01-2014, 11:03
Dmuchawki DC można bardzo precyzyjnie wysterować (moc dmuchawy i wytworzony spręż) niezależnie od czasu i napięcia w sieci. U siebie dość często słyszę jak dmuchawa zmienia w trakcie dmuchania obroty (da się usłyszeć) co powoduje zmianę ilości dostarczonego powietrza do palnika i jego poziomu sprężania.
Wiem, powiecie, że coś kombinuję, ale tak już mam. Nudzi mi się czasami po południu to może coś "zmaszczę" lub nie. jest zima, coś trzeba robić. :)
Wieczorem podłączę oscyloskop do wiatraka. Zobaczę jak się zmienia poziom wypełnienia impulsów w napięciu wyjściowym wraz ze zmiana obrotów min-max.

mark3k
03-01-2014, 11:06
Mam zamontowany zawór zwrotny sprężynowy i pompę na 1 biegu. Zawór zwrotny skutecznie blokuje przepływ grawitacyjny w obiegu CWU

adkwapniewski
03-01-2014, 11:10
Dmuchawki DC można bardzo precyzyjnie wysterować (moc dmuchawy i wytworzony spręż) niezależnie od czasu i napięcia w sieci. U siebie dość często słyszę jak dmuchawa zmienia w trakcie dmuchania obroty (da się usłyszeć) co powoduje zmianę ilości dostarczonego powietrza do palnika i jego poziomu sprężania.
Wiem, powiecie, że coś kombinuję, ale tak już mam. Nudzi mi się czasami po południu to może coś "zmaszczę" lub nie. jest zima, coś trzeba robić. :)
Wieczorem podłączę oscyloskop do wiatraka. Zobaczę jak się zmienia poziom wypełnienia impulsów w napięciu wyjściowym wraz ze zmiana obrotów min-max.

Obroty nie zmieniają przypadkiem wraz ze zmianą ciągu kominowego ? Może się okazać że na DC będzie podobnie ...

Wojtek_mazury
03-01-2014, 11:14
U siebie dość często słyszę jak dmuchawa zmienia w trakcie dmuchania obroty (da się usłyszeć) co powoduje zmianę ilości dostarczonego powietrza do palnika i jego poziomu sprężania.


To efekt zmian ciągu kominowego.

bobasxx
03-01-2014, 11:41
Na filmiku można zobaczyć trzy nowe stanowiska badawcze dla kotłów.

A są one już w użyciu ?

mark3k
03-01-2014, 11:58
Obroty nie zmieniają przypadkiem wraz ze zmianą ciągu kominowego ? Może się okazać że na DC będzie podobnie ...


To efekt zmian ciągu kominowego.

Jest to możliwe, choć mam zamontowany RCK i ustawiony dość nisko ok 17.

mark3k
03-01-2014, 12:05
Szkoda Twego czasu.

Lepiej zmajstruj coś takiego: http://www.kof.zcu.cz/ak/veletrhy/1/trzeb.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kof.zcu.cz%2Fa k%2Fveletrhy%2F1%2Ftrzeb.html) i podłącz do czopucha a drugi przeznaczony na większe ciśnienie do komory powietrznej palnika.

Wtenczas to możesz długie zimowe wieczory przebywać w kotłowni i analizować zjawiska przebiegające w kotle i poza kotłem.


ps.
Albo takie coś (kupować nie radzę 160zł netto) http://www.merserwis.pl/images/stories/virtuemart/product/kimo-mano-ciecz-skos-vh-web.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.merserwis.pl%2 Fimages%2Fstories%2Fvirtuemart%2Fproduct%2Fkimo-mano-ciecz-skos-vh-web.jpg)

Przetworniki różnicowe ciśnienia (elektroniczne) są niestety dość drogie. A sygnał wyjściowy napięcie (0-10V) lub prąd (o-20mA; 4-20mA) z takiego jest potrzebny do wysterowania modułu z PWM dla silnika (dmuchawki) DC lub AC (inny sterownik).
W firmie mam przetwornik różnicy ciśnienia, ale kosztował ok 5 lat wstecz +/- 4500,00 zł. Odrobinę za dużo.
A to co pokazałeś w odnośnikach to jedynie najprostsza wizualizacja (tez takie coś jest w firmie zamontowane) do obserwacji ciśnień gdy falownik 37kW padnie (a już się zdarzyło raz).

Novy!
03-01-2014, 12:24
Jest to możliwe, choć mam zamontowany RCK i ustawiony dość nisko ok 17.

Odbierz priv.

wuwok
03-01-2014, 12:56
Osobnik, który to napisał, nie jest moim partnerem Sławomirem Janiszewskim, który występuje na blogach pod nickiem zawijan_2.
Nie wiem, kto to jest i po co to pisze.

Ha, ha, ha. Łysy chooy :P
Szkoda słów, żenada! Na ulicy też tak wygadany jesteś? Wątpię

Vld
03-01-2014, 13:08
Mam wrażenie, że nie wiele różni się od oryginału.

kalio
03-01-2014, 13:23
Po Kaziku Juliuszu,"sprząta" się gruntownie po drugiej tonie:)

To po drugiej tonie to bym prześwitu nie miał.

Może masz jakieś sugestie - poprawiające prace i zmiejszające zuzycie posłucham poczytam

mpepe
03-01-2014, 13:32
A normalnie masz ją wyciągniętą, czy wepchniętą ?

Wyciągniętą rzecz jasna

bobasxx
03-01-2014, 13:40
Wyciągniętą rzecz jasna

No to reklamuj, powinno chodzić bez większych oporów.

bobasxx
03-01-2014, 13:41
Osobnik, który to napisał, nie jest moim partnerem Sławomirem Janiszewskim, który występuje na blogach pod nickiem zawijan_2.
Nie wiem, kto to jest i po co to pisze.

Ha, ha, ha. Łysy chooy :P

No to pochwal się, Ty to Ty ? ;)

mpepe
03-01-2014, 13:44
Vld ale ja posiadam anodę magnezową bez żadnych kabelków (powinny jakieś być ?) i wydaje mi się, że to ona jest przyczyną takiego zapachu wody, na próbę tylko ją wyjąłem żeby zobaczyć czy mam rację. Tytanowej jeszcze nie kupiłem. Czyli ma pozostać magnezowa i z czasem zapach ustąpi ?

Bez kabelków wkręć ją na swoje miejsce zapach przejdzie po jakimś czasie

mpepe
03-01-2014, 13:46
Tzn. jaki kontakt ? Po zdjęciu pokrywy, styropianu, mam metalową małą pokrywkę (w którą jest wkręcona anoda) gdzie jest chyba 9 śrub, a do jednej z nich jest przykręcona blaszka która jest przytwierdzona do zbiornika. Czy coś jeszcze powinienem poczynić w tym kierunku ?

To jest anoda magnezowa wiec nie zwykło się do nich stosować napięcia

mpepe
03-01-2014, 13:47
Na filmiku można zobaczyć trzy nowe stanowiska badawcze dla kotłów.

Zawijan skąd mamy wiedzieć teraz, że Ty to nie nie ten sam co ponoć ukrywa się pod Zawijan_2 :rolleyes:

mpepe
03-01-2014, 13:52
No to reklamuj, powinno chodzić bez większych oporów.


Ręce opadają, najwyraźniej ktoś tego nie sprawdził przed wysłaniem kotła. Do wepchnięcia tej wajchy używam szmaty i grubej rękawicy którą podkładam na gałkę jak dobrze nie przyp... kilka razy to nie drgnie, gdzieś tak do połowy potem idzie gładziutko.

mpepe
03-01-2014, 13:54
No to pochwal się, Ty to Ty ? ;)

Ktoś z "Zawijanów" chyba chce sobie pożartować :-) albo Pan Janiszewski przestał lubić Pana Zawitkowskiego :P

mpepe
03-01-2014, 13:57
To po drugiej tonie to bym prześwitu nie miał.

Może masz jakieś sugestie - poprawiające prace i zmiejszające zuzycie posłucham poczytam

Jedno co mi się nasuwa to temp i wiatrak w górę i lepszej klasy paliwo może cię "wydyndali" przy zakupie kupiłeś w workach? na innym opale też tak miałeś.

kalio
03-01-2014, 13:59
Ręce opadają, najwyraźniej ktoś tego nie sprawdził przed wysłaniem kotła. Do wepchnięcia tej wajchy używam szmaty i grubej rękawicy którą podkładam na gałkę jak dobrze nie przyp... kilka razy to nie drgnie, gdzieś tak do połowy potem idzie gładziutko.

Przestań preciez tam nikt nic nie sprawdza.

ja mam luz na calej szerokosci tak ze nie moge dopychac do scianek kotla miejwiecej od polowy w strone wajchy.

kalio
03-01-2014, 14:01
Jedno co mi się nasuwa to temp i wiatrak w górę i lepszej klasy paliwo może cię "wydyndali" przy zakupie kupiłeś w workach? na innym opale też tak miałeś.

z jednego zaladunku mam jeden popielnik i to co w kanalach to bedzie z 1/8 popielnika.
wegiel nie jest oszukany. Nie mam spiekow tylko pyl.

mpepe
03-01-2014, 14:02
Przestań preciez tam nikt nic nie sprawdza.

ja mam luz na calej szerokosci tak ze nie moge dopychac do scianek kotla miejwiecej od polowy w strone wajchy.

na czym masz ten luz? na elemencie który zgarnia pył i sadzę czy masz za dużą dziurę w korpusie kotła i ci wajcha cała "lata"?

kalio
03-01-2014, 14:08
na czym masz ten luz? na elemencie który zgarnia pył i sadzę czy masz za dużą dziurę w korpusie kotła i ci wajcha cała "lata"?

mam 5mm z kazdej strony skrobaka a sciankami kotla - wstawilem wczesniej fotke

mpepe
03-01-2014, 14:30
mam 5mm z kazdej strony skrobaka a sciankami kotla - wstawilem wczesniej fotke

To po prawej stronie to skrobak? Wczesniej nie mogłem obczaić skąd to zdjęcie pochodzi zrobiłeś je od spodu czy jak?
233048

No to u mnie się super postarali i zrobili tak pasownie, że muszę się wysilić żeby to ruszyć.

nerwus
03-01-2014, 15:12
Pytanie do Minertu
na osobnym wątku Kalio pisze o problemach z czyszczeniem za pomocą czyszczaka, zbyt luźno, ktoś inny pisze że musi użyć siły by ruszyć czyszczak, wiec chyba to rozwiązanie nie jest dopracowane na 100%, tym bardziej że dostęp do komory nawrotnej jest b.utrudniony. Jęsli takie problemy są po 2, 3 sezonach, co będzie później kiedy nagaru będzie sporo więcej.
Czy palnik Burner nadal jest instalowany w zielonym?

kaszpir007
03-01-2014, 15:15
Nie słuchaj kolegów, bo albo chcą cie ubić, albo narazić na powódź w kotłowni i wymianę zasobnika po roku użytkowania.
Korozję masz biologiczną i prawdopodobnie przez to, że za mało korzystasz z wody i ona tam cały czas stoi i się kisi.
Anodę załóż z powrotem i kabelkiem podłącz do samego zasobnika, styk ma być dobry i pewny. Anoda chroni przed korozją elektrochemiczną, która przy najmiejszej szczelince w emalii czy delikatnym spuszkodzeniu przeżre ci dziurę na wylot. Ta anoda z czasem sie rozpuszcza i zależy to od wody. Twoja wygląda jak nowa więc daj jej spokój.

U mnie jak korzystałem z ciepłej wody z bojlera to smród był nie do zniesienia. Tworzył się siarkowodór. Sąsiad ma to samo , inny to samo. Były badania wody w Sanepidzie i woda jest ok , tyle że zawiera sporo siarki , ale w normie ...
Jak jest anoda to zachodzi proces chemiczny i robi sie siarkowodór ...

W tamtym roku hydraulik wywalił mi anodę. Wyglądała paskudnie mimo że była używana mniej niż 1 rok ...
Hydraulik mówił że już wymontował sporo anod , bo w większości ludzie ich i tak nie wymieniają więc i tak nie działają , a po drugie często powodują takie "atrakcje" jak u mnie ...
Ja anody nie mam , smrodu też nie

Jak ktoś nie wymienia minimum raz na rok (lub nawet czeście) to tak naprawę jakby jej nie miał , albo ma piękną anodę z grzybami i innym cholerstwem ...

bobasxx
03-01-2014, 15:35
Ktoś z "Zawijanów" chyba chce sobie pożartować :-) albo Pan Janiszewski przestał lubić Pana Zawitkowskiego :P

Albo zaraz zabawią się w "dobrego" i "złego" zawijana ;)

grzeh2000
03-01-2014, 15:51
Moze obaj sie stąd ,,zawiną"?

Novy!
03-01-2014, 16:16
To po drugiej tonie to bym prześwitu nie miał.

A po co Ci prześwit? :)


Może masz jakieś sugestie - poprawiające prace i zmiejszające zuzycie posłucham poczytam

Na pewno certyfikat zmniejszy zużycie.Pracy nie poprawi,musisz zrobić to Ty :) Ja się nie znam.

zawijan
03-01-2014, 16:18
Jeśli któryś z Was myśli, że uda mu się sprowokować mnie do napisania czegoś, czego napisać nie chcę, albo do nie napisania czegoś, co napisać chcę - to nie myśli.
A zawijan_2 (ten prawdziwy) nie zagląda tu już wcale od bardzo dawna i nie ma zamiaru tu zaglądnąć.
Tyle

animuss
03-01-2014, 17:04
Już nie raz pisałem w tym temacie, dobrej klasy zbiornik dwupłaszczowy z nierdzewki, nie licząc nerwów i stresu.
Nierdzewka wchodzi w reakcję z ocynkiem i innymi metalami (szybciej korodują znikają w oczach).

gmaj22
03-01-2014, 17:04
U mnie akurat czyszczak chodzi dosc swobodnie, ale kotla uzywam pierwszy sezon. Jesli juz mialbym wrzucic kamyczek do ogrodka Instalco, to zwrocilbym uwage na niesymetryczne zamontowanie palnika w komorze spalania. Otoz po przeciwnej stronie podajnika rant korony jest zaledwie 3 cm od scianki kotla. Utrudnia to spadanie popiolu, zwlaszcza spiekow, ktore w tym miejscu sie spietrzaja. Sadze, ze gdyby w miejscu mocowania podajnika do kotla bylo cos w rodzaju kolnierza dystansowego, centrujacego palnik w komorze, nie byloby tego problemu. W wiekszych kotlach, czyli w 17 kW oraz 23 kW jest pewnie wiecej miejsca, ale w 11 kW jego brak daje sie we znaki. Czy inni posiadacze RBR 11 kW maja takie same spostrzezenia?

Vld
03-01-2014, 17:13
To może tak, nierdzewka do własnej wody. Emalia do wodociągów, bo tam z kolei jest chlor. Do nierdzewki nie trzeba anod, ale cała armatura przy niej musi być mosiężna lub miedziana.

bobasxx
03-01-2014, 18:06
U mnie akurat czyszczak chodzi dosc swobodnie, ale kotla uzywam pierwszy sezon. Jesli juz mialbym wrzucic kamyczek do ogrodka Instalco, to zwrocilbym uwage na niesymetryczne zamontowanie palnika w komorze spalania. Otoz po przeciwnej stronie podajnika rant korony jest zaledwie 3 cm od scianki kotla. Utrudnia to spadanie popiolu, zwlaszcza spiekow, ktore w tym miejscu sie spietrzaja. Sadze, ze gdyby w miejscu mocowania podajnika do kotla bylo cos w rodzaju kolnierza dystansowego, centrujacego palnik w komorze, nie byloby tego problemu. W wiekszych kotlach, czyli w 17 kW oraz 23 kW jest pewnie wiecej miejsca, ale w 11 kW jego brak daje sie we znaki. Czy inni posiadacze RBR 11 kW maja takie same spostrzezenia?

Przy węglu z tendencją do spiekania też to zauważyłem.

Ja przy wybieraniu popiołu, najpierw czyszczakiem leciutko skrobię komorę spalania, zajmuje to 10 sekund i przy okazji spieki spadają gdzie ich miejsce ;)

gmaj22
03-01-2014, 18:10
Tez tak robie, ale przyznasz, ze w ten sposob usuwamy skutek, a ja chcialbym wplynac na usuniecie przyczyny... :)

bobasxx
03-01-2014, 18:18
Tez tak robie, ale przyznasz, ze w ten sposob usuwamy skutek, a ja chcialbym wplynac na usuniecie przyczyny... :)

No to pomysł już masz - kołnierz dystansowy ;) Pomierz, zleć jakiemuś ślusarzowi lub jak masz sprzęt, to sam wykonaj i testuj ;)

gmaj22
03-01-2014, 18:41
:) Niewarta skorka wyprawki... Juz wole zgarniac te spieki do popielnika. Problem w tym, ze jak ten kolnierz bedzie za gruby, to mi slimak z gniazda w palniku wypadnie :( Czyz mala Ekoenergia nie jest w tym wlasnie miejscu dzielona?

kalio
03-01-2014, 18:47
A po co Ci prześwit? :)



Na pewno certyfikat zmniejszy zużycie.Pracy nie poprawi,musisz zrobić to Ty :) Ja się nie znam.
Jak zwykle uszczypliwy, jak tam juz ceramike potlukles???

gmaj22
03-01-2014, 18:48
Nierdzewka wchodzi w reakcję z ocynkiem i innymi metalami (szybciej korodują znikają w oczach).

To prawda...Mam przyklad z wlasnej pracy. Na zaizolowanych i oblachowanych aluzinkiem lub ocynkiem rurach, pod opaskami z nierdzewki "316" i wokol nich bardzo szybko daje sie we znaki korozja .

bobasxx
03-01-2014, 18:55
:) Nie warta skorka wyprawki... Juz wole zgarniac te spieki do popielnika. Problem w tym, ze jak ten kolnierz bedzie za gruby, to mi slimak z gniazda w palniku wypadnie :( Czyz mala Ekoenergia nie jest w tym wlasnie miejscu dzielona?

Jak dasz w miejscu gdzie się palnik dzieli to nic nie uzyskasz. Trzeba by podłożyć w miejscu montażu całego palnika. Jak na foto.

edgar184
03-01-2014, 19:06
U mnie akurat czyszczak chodzi dosc swobodnie, ale kotla uzywam pierwszy sezon. Jesli juz mialbym wrzucic kamyczek do ogrodka Instalco, to zwrocilbym uwage na niesymetryczne zamontowanie palnika w komorze spalania. Otoz po przeciwnej stronie podajnika rant korony jest zaledwie 3 cm od scianki kotla. Utrudnia to spadanie popiolu, zwlaszcza spiekow, ktore w tym miejscu sie spietrzaja. Sadze, ze gdyby w miejscu mocowania podajnika do kotla bylo cos w rodzaju kolnierza dystansowego, centrujacego palnik w komorze, nie byloby tego problemu. W wiekszych kotlach, czyli w 17 kW oraz 23 kW jest pewnie wiecej miejsca, ale w 11 kW jego brak daje sie we znaki. Czy inni posiadacze RBR 11 kW maja takie same spostrzezenia?

Kurde, właśnie miałem to pisać o wadzie którą dziś spostrzegłem.
Tak, tam się spiętrza popiół/spieki i nie spadają do popielnika.

Co do palenia moja mieszanką retopala z popiołem i spiekami, to na razie ustawiam nadmuch :), i w sumie im wyższy nadmuch, to spieki się nie tworzą, takie jak przy czystym retopalu.

Dziś zakupiłem do testów 5x worek miału do mieszania z retopalem, i po 2x worek jaret plus, i pieklorz.
Na razie wszystko mokre także różnicy nie widać. tzn w workach jaretu i pieklorza, bo do miału to widać różnicę :D.

Co do czyszczaka to u mnie chodzi luźno z lekkim oporem.

Patrząc na mój kocioł, to czasami zdaje mi się że jestem zajebistym szczęściarzem, albo tamci piszący mają zajebiste buble.

animuss
03-01-2014, 19:16
Żarty chyba sobie robisz, zapodaj jakieś zdjęcia instalacji przeżartej przez nierdzewkę?

Ani myślę, chodzi o korozję galwaniczną - ona zachodzi na styku dwóch metali lub stopów o różnych potencjałach, w konsekwencji czego powstaje ogniwo galwaniczne. Skuteczność działania ogniwa zwiększa się ze wzrostem różnicy potencjałów stykających się ze sobą dwóch metali w środowisku korozyjnym. Połączenie stali z metalem o innym elektrochemicznym potencjale, przy udziale elektrolitu sprawia, że metal mniej szlachetny ulega intensywnemu rozpuszczaniu, zwłaszcza gdy jego powierzchnia jest znacznie mniejsza w porównaniu z powierzchnią metalu bardziej szlachetnego.
Vld podał przykład.

Może bym i nie pitolił, gdybym na własnej kotłowni nie doświadczył korozji elektochemicznej żeliwnego korka w nierdzewnym zasobniku.
Nie polecam!

Na tej zasadzie działają anody w zasobnikach CWU.
Obrazowo kupuje się pożywienie dla korozji (anodę) ,ruda zjada ją sobie jest najedzona nie tyka zasobnika , żre ją ciągle nawet jak śpisz, jest głodna, jak obeżre anodę (skończy się ona ) a na czas nie kupi się następnej, żeby zaspokoić głód korozji, to bezczelna ruda zaczyna chrupać zasobnik .:lol2:

pawko_
03-01-2014, 19:52
Zdania są podzielone jak widzę. Póki nie mieszkam to założę tą anodę magnezową, jeśli do momentu wprowadzenia się nieprzyjemny zapach będzie się utrzymywać to zakupię tytanową.

animuss
03-01-2014, 19:57
Ok to ewentualnie zardzewieją śrubunki przy samym zbiorniku jeśli ktoś da ocynk, wtedy ktoś mądry doradzi mosiądz, to chyba lepsze niż wymiana baniaka emaliowanego co 2 lata.

Jeszcze jak ktoś ma szczęście i zbiorniki są z jakiejś letniej produkcji i szybko trafiły z produkcji do właściciela, gdzie zalane zostały wodą to ok, taki jeszcze pochodzi. Ale tak jak pisałem sciągali taki zbiornik w hurtowni z regału przechylali i z króćców ściekała rdzawa breja.
.To nie koniec problemów ,np.grzałki elektryczne w zasobniku z nierdzewki nie wytrzymują długo ,jedynie z lancą z nierdzewki dają radę ,a jak trafi się na zasobnik "chińskiej" produkcji to 10 lat nie wytrzyma ,zresztą jak się zagłębisz w temat to doczytasz że w nich też siedzą anody magnezowe. :p

zbigmaz01.
03-01-2014, 19:59
...

Co do czyszczaka to u mnie chodzi luźno z lekkim oporem.

Patrząc na mój kocioł, to czasami zdaje mi się że jestem zajebistym szczęściarzem, albo tamci piszący mają zajebiste buble.Trzeba na to spojrzeć z innej strony. Jeżeli ktoś pisze że ma luz po 5mm z obu stron to znaczy że ten czyszczak jest węższy od tej komory o 10mm. Na zdjęciu przy dolnym prawym rogu opiera się o jedną ze ścianek czyli ten luz 10mm powinien być widoczny po drugiej stronie. I jest on tam? Popatrz jeszcze raz na zdjęcie i czy tam jest 10mm? Skoro trzpień czy drążek (jak zwał tak zwał) ma średnicy 12mm to ile może mieć ta szparka?
Jak by tam było idealnie dopasowane to też by było źle, blachy pod wpływem temperatury pracują, wyginają się i co wtedy?
Teraz czy ty jesteś szczęściarzem lub czy tamci mają buble?
Wszystko zależy od tego co chcesz znaleźć :)

Do tego odpowiedni komentarz ma minertu w swojej stopce :)
Jeśli chcesz znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

animuss
03-01-2014, 20:03
Zdania są podzielone jak widzę. Póki nie mieszkam to założę tą anodę magnezową, jeśli do momentu wprowadzenia się nieprzyjemny zapach będzie się utrzymywać to zakupię tytanową.Gorąca woda odkaża ,zabija bakterie ,jak będziesz trzymał ciągle 55*C to długo będzie walić .Problem jest nie tylko w zasobniku ale rury, wylewki, itd...prowadzące do ujęć (prysznic) też potrzebują gorącej wody trzeba wyparzyć puszczając wodę ,(jak rury są z PCW to trzeba uważać żeby nie przesadzić ).
Poczytaj o dezynfekcji obiegów ciepłej wody użytkowej i o Dezynfekcji termicznej.

pawko_
03-01-2014, 20:24
No jeszcze nie zobaczyłem jak woda pachnie bez anody, będę w poniedziałek to obadam temat. Być może będzie już bez zapachu. Woda ciepła nie śmierdzi okrutnie (raczej to nie siarkowodór- zgniłych jaj nie czuję), tylko ma taki zapach metaliczny ciężko opisać, ale dla mnie jest on uciążliwy. Raz w miesiącu trzeba podgrzać wodę do 80oC kiedyś czytałem i spuszczać ją pzez parę minut. A poniżej wklejam badania robione przez mojego wujka, tylko nie przepisywałem już na kompa, wyniki ołówkiem po lewej są moje.

http://img827.imageshack.us/img827/7841/m7wv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/827/m7wv.jpg/)

raf1.
03-01-2014, 20:49
miałem podobny problem -zapach szamba. Pomogło demontaż zbiornika oraz jego wypłukanie zimną wodą +odkażanie chlorem.

pawko_
03-01-2014, 20:53
Ale jakie szambo... podobny ale jednak inny problem. Może ja jakiś jestem wrażliwy, mój ojciec tego nie czuje, żona dopiero poczuła jak była maks gorąca woda, a ja czułem odrazu po minimalnym odkręceniu kurka z ciepłą wodą.

raf1.
03-01-2014, 21:05
Ale jakie szambo... podobny ale jednak inny problem. Może ja jakiś jestem wrażliwy, mój ojciec tego nie czuje, żona dopiero poczuła jak była maks gorąca woda, a ja czułem odrazu po minimalnym odkręceniu kurka z ciepłą wodą.
Kto jak czuje - kwestia dyskusyjna :D. Być może w zbiorniku masz bakterie Legionella u mnie ten sposób pomógł a przerabiałem temat niedawno moze 2-tyg. temu

mpepe
03-01-2014, 22:02
Przestań preciez tam nikt nic nie sprawdza.

ja mam luz na calej szerokosci tak ze nie moge dopychac do scianek kotla miejwiecej od polowy w strone wajchy.


To reklamuj po cholerę taka wajcha jak nie działa, całe szczęście to moja przynajmniej coś zgarnia

mpepe
03-01-2014, 22:06
Instalatorzy o tym wiedzą ale lepiej im bez wysiłku sprzedać 3 emaliowane niż tłumaczyc klientowi, że ten za 4000 byłby lepszy bo klient mądrzejszy i kupi sobie taki za 800 z internetu, więc po co się mają trudzić?



Mam starego emaliowca gazowego około 180L przywieziony z USA lat prawie 20 temu anoda ani raz nie wymieniona, ze 2 lata temu wyciągnąłem ją prawda, że prawie jej już nie było ale podgrzewacz stał 20 lat i dział bezawaryjnie

mpepe
03-01-2014, 22:11
Na tej zasadzie działają anody w zasobnikach CWU.
Obrazowo kupuje się pożywienie dla korozji (anodę) ,ruda zjada ją sobie jest najedzona nie tyka zasobnika , żre ją ciągle nawet jak śpisz, jest głodna, jak obeżre anodę (skończy się ona ) a na czas nie kupi się następnej, żeby zaspokoić głód korozji, to bezczelna ruda zaczyna chrupać zasobnik .:lol2:


Ja kupiłem 3 lata temu przepływowego dwupłaszczowca 140l z Galmetu za 650zł netto na razie nie widać żadnej oznaki przecieku może wytrzyma rok może 5 a może 10 potem kupię takiego samego bo ten za 4000zł może mi się znudzić przez całe życie a i sposób ogrzania wody ulegnie zmianie. Jak pisałem wczesniej emaliowany podgrzewany gazem wytrzymał mi na 1 anodzie 20 lat i nie przeciekł więc nie jest to takie złe

mpepe
03-01-2014, 22:17
Zdania są podzielone jak widzę. Póki nie mieszkam to założę tą anodę magnezową, jeśli do momentu wprowadzenia się nieprzyjemny zapach będzie się utrzymywać to zakupię tytanową.

A utrzymujesz tam odpowiednią temp cały czas ? Jak nie mieszkasz i nie grzałeś to może woda złapała bakterię, (ale nie powinna śmierdzieć siarą, specyficzny ostro-kwaśny zapach)) podgrzej ją do 80 stopni na kilka godzin, będziesz pewny, jak zapach jest jak to określiłeś metaliczny pisałem Ci, że miałem to samo zapach przestał być odczuwalny jak zasobnik pokrył się lekko kamykiem (naturalna prawie obojętna dla człowieka powłoka)
W Tarnowie w szpitalu niedawno podgrzewali właśnie wodę do 80 stopni bo była legionella.

Vld
03-01-2014, 22:22
W każdym poście po prawej masz chmurkę z plusem. Zaznaczasz w ten sposób posty do których chcesz się odnieść.
Następnie klikasz na dole po lewej ikolę odpowiedz na ten temat i piszesz jeden post. Dla przejrzystości możesz skrócić cytaty do niezbędnego minimum.
Obecnie jak wpadasz, to z góry rezerwujesz sobie całą stronę.
Nieładnie!

kaszpir007
03-01-2014, 22:47
A utrzymujesz tam odpowiednią temp cały czas ? Jak nie mieszkasz i nie grzałeś to może woda złapała bakterię, (ale powinna śmierdzieć siarą, specyficzny ostro-kwaśny zapach)) podgrzej ją do 80 stopni na kilka godzin, będziesz pewny, jak zapach jest jak to określiłeś metaliczny pisałem Ci, że miałem to samo zapach przestał być odczuwalny jak zasobnik pokrył się lekko kamykiem (naturalna prawie obojętna dla człowieka powłoka)
W Tarnowie w szpitalu niedawno podgrzewali właśnie wodę do 80 stopni bo była legionella.

Bakteria Legionella nie śmierdzi ...
Jak śmierdzi ciepła to siarkowodór.

Zapach jak z szamba lub jak spore stężenie jak zgniłe jaja.

Podgrzewanie NIC nie daje. Zapach powoduje wbudowana anoda magnezowa i woda zawierająca siarkę.
Albo trzeba wywalić anodę albo kupić anodę tytanową ...

Ja bojler mam od 2011r , chyba w 2012 miał wywaloną anodę ...

Zastanawiam się czemu nie robią bojlerów z ... plastiku ? Jakoś czajniki plastikowe są i wytrzymują bez problemu 100 stopni ...
Nie było by rdzy , nie było by anod i itd ...

No chyba że po prostu nie opłaca się produkować , bo były by zbyt trwałe i producent by nie zarobił , a tak co jakiś czas bojler pada i klient kupuje następny ...

pawko_
03-01-2014, 23:09
A utrzymujesz tam odpowiednią temp cały czas ?
Tzn. jaka to jest odpowiednia temperatura ? U mnie jest zwykle między 50-60oC.
Podkreślam poraz kolejny, że nie jest to szambo i zgniłe jaja. Też mi się wydaje, że anoda wchdozi w jakąś tam reakcje chemiczną z wodą i stąd ten zapach. Na poprzedniej stronie umieściłem wyniki badań wody i raczej nie są one kiepskie. Siarkowodór nieobecny.

marcin_bnk
04-01-2014, 07:10
Witam panowie.
Mam takie pytanko poniewaz wydaje mi sie ze cos duzo wegla mi pali na obecna temperature zewnetrzna okolo 20-25 kg/dobe , przy cyklicznej pracy 1/10 , 1/14 , 1/19 zalezy od temp zewnetrznej.
Czy cisnienie wody w układzie ma wplyw na ilosc spalanego wegla ?? mam przy naczyniu przeponowym 2 atmosfery caly czas , zastanawiam sie czy jakbym nie spuscil troche wody z ukladu i obnizyl cisneinie powiedzmy do 1 , to czy by spalanie spadlo ?? Czy to wogole nie ma wplywu na spalanie , tylko na predkosc wody , dodam ze piec mam poza domem - około 15 metrów.

druga sprawa to taka ze na dole mam praktycznie wszedzie podlogowke , a na gorze same kaloryfery i na dole nie moge rozbujac tej podlogowki a na gorze mam z 3 stopnie wiecej , jakbym wiedzial wsczesniej to bym osobna pompe na podlogowke zalozyl .
Myslicie ze sprobowac ustawic cykliczne dzialanie 1/4 zeby rozgrzac podlogowke a na gorze kaloryfery poskrecac praktycznie na maksa ??

Sprawa jest jeszcze taka ze lubi mi przesypac wegla troche , i niewiem jak temu zaradzic , juz zwiekszalem i zmniejszalem nadmuchy , czy wgranie nowego sterownika z weersja spalania grupowego mogło by coś pomoc w tej materii ??

Prosze o pomoc.


Nizej link do mojego stera , zasyp 03.01.2014 - godz. 16:00
https://remote.esterownik.pl:8080/device/2227/

fenix2
04-01-2014, 07:41
Masz trochę niską temp. powrotu.

zby-net
04-01-2014, 08:14
Witam panowie.
Mam takie pytanko poniewaz wydaje mi sie ze cos duzo wegla mi pali na obecna temperature zewnetrzna okolo 20-25 kg/dobe , przy cyklicznej pracy 1/10 , 1/14 , 1/19 zalezy od temp zewnetrznej.
Czy cisnienie wody w układzie ma wplyw na ilosc spalanego wegla ?? mam przy naczyniu przeponowym 2 atmosfery caly czas , zastanawiam sie czy jakbym nie spuscil troche wody z ukladu i obnizyl cisneinie powiedzmy do 1 , to czy by spalanie spadlo ?? Czy to wogole nie ma wplywu na spalanie , tylko na predkosc wody , dodam ze piec mam poza domem - około 15 metrów.

druga sprawa to taka ze na dole mam praktycznie wszedzie podlogowke , a na gorze same kaloryfery i na dole nie moge rozbujac tej podlogowki a na gorze mam z 3 stopnie wiecej , jakbym wiedzial wsczesniej to bym osobna pompe na podlogowke zalozyl .
Myslicie ze sprobowac ustawic cykliczne dzialanie 1/4 zeby rozgrzac podlogowke a na gorze kaloryfery poskrecac praktycznie na maksa ??

Sprawa jest jeszcze taka ze lubi mi przesypac wegla troche , i niewiem jak temu zaradzic , juz zwiekszalem i zmniejszalem nadmuchy , czy wgranie nowego sterownika z weersja spalania grupowego mogło by coś pomoc w tej materii ??

Prosze o pomoc.


Nizej link do mojego stera , zasyp 03.01.2014 - godz. 16:00
https://remote.esterownik.pl:8080/device/2227/

Ad.1 Nie napisałeś jaką powierzchnie grzjesz
ad.2 Jezeli masz termostaty na grzejnikach to ustaw je sobie odpowiednio.
ad.3 Na grupowym masz więcej możliwości regulacji piecem, u mnie na grupowym nie przesypuje i spala mniej.

grzeh2000
04-01-2014, 08:16
Witam,mam podłogowke i grzejniki,zawory 3d i 4d.Czy mozna rozkrecic je oba jednoczesnie na goraca wode i temp w pomieszczeniach regulowac czasami pomp?,czy 45C na podłoge to za duzo?.

marcin_bnk
04-01-2014, 08:34
Powierzcnie mam okolo 130 m2 po podlogach , pustak max , styro 15 , welny 25 cm .

kaszpir007
04-01-2014, 09:05
Tzn. jaka to jest odpowiednia temperatura ? U mnie jest zwykle między 50-60oC.
Podkreślam poraz kolejny, że nie jest to szambo i zgniłe jaja. Też mi się wydaje, że anoda wchdozi w jakąś tam reakcje chemiczną z wodą i stąd ten zapach. Na poprzedniej stronie umieściłem wyniki badań wody i raczej nie są one kiepskie. Siarkowodór nieobecny.

Wymontuj anodę i sprawdź zamiast gdybać :)

W większości zapach wody znika po wymontowaniu anody ...

Anoda magnezowa to taki badziew który przyciąga wszystkie bakterie , grzyby i inne świństwa.

pawko_
04-01-2014, 09:31
No wymontowałem. W poniedziałek napiszę czy dało to jakiś efekt. Badziewie, ale chyba po coś ona jest i musi spełniać swoje zadanie skoro jest standardowo montowana do zasobników, mogła by być odrazu tytanowa i pewnie nie byłoby problemu.

lestek27
04-01-2014, 09:34
Powierzcnie mam okolo 130 m2 po podlogach , pustak max , styro 15 , welny 25 cm .

Coś musisz mieć nie tak bo u mnie powierzchnia podobna a chata znacznie gorzej ocieplona i spalanie połowę mniejsze.
Ja bym spróbował wgrać nowszy soft i na grupowym poeksperymentować. U mnie też troszkę przesypuje na grupowym.
A jakim węglem palisz? Tą Wesołą z Łańcuta?

raf1.
04-01-2014, 10:13
Tak może z innej beczki. O to co dostałem z Konsumenckiego Centrum Porad

Szanowny Panie,

zgodnie z art.7 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 roku, posługiwanie się certyfikatem, znakiem jakości lub równorzędnym oznaczeniem, nie mając do tego uprawnienia, stanowi nieuczciwą praktykę rynkową.
Zgodnie zaś z art. 12 ustawy osoba dotknięta takimi praktykami, może żądać:
1) zaniechania tej praktyki;
2) usunięcia skutków tej praktyki;
3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
4) naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych, w szczególności żądania unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń oraz zwrotu przez przedsiębiorcę kosztów związanych z nabyciem produktu;
5) zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej, ochroną dziedzictwa narodowego lub ochroną konsumentów.

Z takimi też roszczeniami może Pan wystąpić do sprzedawcy.

Ponadto zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych może stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Postępowanie w sprawie takich praktyk rzeczywiście prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednakża zawiadomienie o stosowaniu takich praktyk należy złożyć zgodnie z poniższą instrukcją.

animuss
04-01-2014, 11:11
Bakteria Legionella nie śmierdzi ...
Jak śmierdzi ciepła to siarkowodór.
Albo trzeba wywalić anodę albo kupić anodę tytanową ...
Ja bojler mam od 2011r , chyba w 2012 miał wywaloną anodę ...
Zastanawiam się czemu nie robią bojlerów z ... plastiku ? Jakoś czajniki plastikowe są i wytrzymują bez problemu 100 stopni ...
No chyba że po prostu nie opłaca się produkować , bo były by zbyt trwałe i producent by nie zarobił , a tak co jakiś czas bojler pada i klient kupuje następny ...Jeżeli zbiornik ma anodę (producent wyposażył w nią zbiornik) to trzeba stosować, jak magnezowa wchodzi w reakcję z wodą to trzeba zastosować inną .
Nie prawda że nie produkuje się zbiorników z tworzywa już 15 lat temu szukałem ,czytałem o takich ale wtedy to były ceny zaporowe.
Interesowałem się zbiornikiem na ciepłą wodę Sanicube Rotexu z tworzywa ,a kupiłem ostatecznie inny ,w którym producent obszedł to w inny sposób i nie trzeba stosować anody .

fenix2
04-01-2014, 11:18
...
Interesowałem się zbiornikiem na ciepłą wodę Sanicube Rotexu z tworzywa ,a kupiłem ostatecznie inny ,w którym producent obszedł to w inny sposób i nie trzeba stosować anody .


Zdradź jaki to zbiornik?

Maher
04-01-2014, 11:43
Powierzcnie mam okolo 130 m2 po podlogach , pustak max , styro 15 , welny 25 cm .

Też nie napisałeś jakim węglem palisz, wystarczy że kupisz jakąś podróbę czeskiego brunatnego i spalanie będziesz miał takie jak masz jak nie gorsze.
Ja ustawiając instalacje (zmniejszenie temperatury spalin, włączenie piorytetu CWU itd. po to aby wszystkie pompy nie pracowały równocześnie i piec pracował bez dużych skoków mocy zeszłem spalaniem do18kg z 23kg), zmieniłem węgiel z brunatnego na kamienny wysokokaloryczny i zjechałem do 12kg, zmieniłem prace automatu na grupowe i spalanie spadło jeszcze z niecały kilogram. Zmiana węgla z brunatnego na kamienny spowodowała spadek spalania jak wyżej napisałem tylko koszt zakupu większy, także cena dzienna została taka sama jedynie piec mniej się brudzi, jest mniej popiołu, czas zasypów się wydłużył.

Novy!
04-01-2014, 11:46
....Ja ustawiając instalacje (zmniejszenie temperatury spalin....
To jest ciekawy fragment.Zdradzisz jak zmniejszyłeś temp.spalin -ustawiając instalację ? :)

marcin_bnk
04-01-2014, 11:54
no pale niby Wesołą .
Kupiłem ją w łancucie pod rzeszowem i mam certyfikat od nich.

Novy!
04-01-2014, 11:56
no pale niby Wesołą .
Kupiłem ją w łancucie pod rzeszowem i mam certyfikat od nich.

Wgraj nowy soft,potem porozmawiamy,

animuss
04-01-2014, 13:01
Zdradź jaki to zbiornik?

NIBE produkuje ,ze zbiornikiem miedziowanym, ze stali nierdzewnej lub emaliowanym. Wziąłem ze zbiornikiem miedziowanym .Po 10 latach był zdemontowany, wypłukany (a było na dnie troszkę osadu ) i zamontowany ponownie .

marcin_bnk
04-01-2014, 13:11
Wgraj nowy soft,potem porozmawiamy,

to ten nowy soft jest taki cudowny w stosunku do starego ??
Gdzie znajde instrukcje jak krok po kroku zaktualizxowac soft z moojej wersji do najwyzszej ??

Kabel musi byc z jednej strony USB a z drugirj RS 32 ? taka przejsciowke dostanie w kazdym komputerowym sklepie??

mark3k
04-01-2014, 13:58
www.esterownik.pl
O przjściówkach też tam jest sporo napisane.
Pytanie: Czy każdy sklep komputerowy ma obowiązek posiadać na stanie przejściówkę USB-RS232 ???
Zadzwoń lub dla zdrowotności się przejdź i wszystko będzie jasne.

zby-net
04-01-2014, 14:03
to ten nowy soft jest taki cudowny w stosunku do starego ??
Gdzie znajde instrukcje jak krok po kroku zaktualizxowac soft z moojej wersji do najwyzszej ??

Kabel musi byc z jednej strony USB a z drugirj RS 32 ? taka przejsciowke dostanie w kazdym komputerowym sklepie??

W nowym sofcie masz spalanie grupowe, a to dużo.

Kabel powinieneś mieć w zestawie z piecem, jak masz stary laptop to powinien mieć wejście RS-232, jak nie to stacjonarny :)

W komputerowym powinieneś raczej dostać USB RS-232

Delphion1
04-01-2014, 14:18
Jak dasz w miejscu gdzie się palnik dzieli to nic nie uzyskasz. Trzeba by podłożyć w miejscu montażu całego palnika. Jak na foto.
Chyba chodzi o to aby podajnik wraz z palnikiem odsunąć od pieca?Wtedy szczeliny po obu stronach by się wyrównały.

pawko_
04-01-2014, 15:15
Kabla nie ma w zestawie z kotłem.

gmaj22
04-01-2014, 15:18
Rzecz naturalnie do zrobienia, jednak chyba dopiero latem, a po wtore raczej po zakonczeniu 2-letniej gwarancji na osprzet kotla. Pytanie, czy nie naruszy to 5-letniej gwarancji na sam kociol, gdyz jest to juz ingerencja w jego konstrukcje (punkty mocowania palnika).

zby-net
04-01-2014, 15:36
Kabla nie ma w zestawie z kotłem.

Ja miałem :) ale i tak nie przydatny kupiłem USB - RS 232

mark3k
04-01-2014, 15:55
U mnie także był kabel RS232 w zestawie z kotłem. Nie zmienia to faktu, że sterownik 21 wiek, a port RS232 to ubiegły wiek. Ten RS232 w sterowniku to aż kłuje w oczy.

marcin_bnk
04-01-2014, 16:02
wypowie sie ktos na temat tej ilosci wody w ukladzie?? czy 2 bary to za duzo ? i czy zmniejszenie sie przelozy na mnijesze spalanie ? teoretycznie powinno , ale i napewno opozni przeplyw wody przez caly uklad.

Wojtek_mazury
04-01-2014, 16:02
U mnie także był kabel RS232 w zestawie z kotłem. Nie zmienia to faktu, że sterownik 21 wiek, a port RS232 to ubiegły wiek. Ten RS232 w sterowniku to aż kłuje w oczy.

Miała byc aktualizacja oprogramowania przez LAN. Ale zdaje się, że ucichło na ten temat.

Wojtek_mazury
04-01-2014, 16:05
wypowie sie ktos na temat tej ilosci wody w ukladzie?? czy 2 bary to za duzo ? i czy zmniejszenie sie przelozy na mnijesze spalanie ? teoretycznie powinno , ale i napewno opozni przeplyw wody przez caly uklad.

Czy 2 bary to dużo? A jak wysoki masz budynek? Na jakie ciśnienie masz zamontowany zawór bezpieczeństwa? Co do zmniejszenia spalania to nie słyszałem o zależnosci - mniejsze ciśnienie to mniejsze spalanie.

mark3k
04-01-2014, 16:10
wypowie sie ktos na temat tej ilosci wody w ukladzie?? czy 2 bary to za duzo ? i czy zmniejszenie sie przelozy na mnijesze spalanie ? teoretycznie powinno , ale i napewno opozni przeplyw wody przez caly uklad.

Nigdzie do tej pory nie wyczytałem o jakiejkolwiek zależności ciśnienia czynnika grzewczego na wielkość spalania. W mojej ocenie ciśnienie 2 bar-y jest dość wysokie, gdyż 1 bar to jest ciśnienie słupa wody o wysokości 10mb, czyli dwa bary to budynek wyskoki na 20mb (na tym poziomie jest najwyższy grzejnik lub naczynie wzbiorcze), a to już sporawa chałupa. ;)
Wyższe jest zużycie energii elektrycznej w tak wysokim domu, gdyż trzeba zastosować mocną pompę CO, aby tak wysoko podała wodę i uzyskać przy tym wymagany przepływ.

pawell_1610
04-01-2014, 17:12
Witam,
Mam taki sam problem jak marcin_bnk. Średnia temperatura zewnętrzna ostatnich kilku dni to ok 6*C, a średnie dzienne spalanie to ok 25-30 kg ekogroszku ECO POWER o wartości opałowej 24 MJ / kg. W domu temperatura 21-22*C (regulator wewnętrzny wyłączony, regulacja termostatami).

Instalacja przerobiona po ogrzewaniu olejem opałowym. Poniżej zdjęcia:
http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg oraz http://esterownik.pl/gfx/upload/0584f81b.jpg
Od kotła wychodzą dwa obiegi na osobnych powrotach: CWU oraz CO. Nie posiadam ani zaworu 3D, ani 4D (jedynie wymiennik płytowy). Powierzchnia do ogrzania to ok 140 m^2 + zbiornik CWU 120 litrów (dom zbudowany w 1987 roku, dwie kondygnacje, góra cegła biała, ocieplona styropianem 15 cm, dół cegła biała + kamień).

Jakbym nie palił, nie mogę zejść poniżej tego poziomu. Jest na to sposób z ustawieniem sterownika, czy konieczna będzie modyfikacja instalacji?

bobasxx
04-01-2014, 17:16
Chyba chodzi o to aby podajnik wraz z palnikiem odsunąć od pieca?Wtedy szczeliny po obu stronach by się wyrównały.

Dokładnie o tym pisałem ;)

bobasxx
04-01-2014, 17:20
Rzecz naturalnie do zrobienia, jednak chyba dopiero latem, a po wtore raczej po zakonczeniu 2-letniej gwarancji na osprzet kotla. Pytanie, czy nie naruszy to 5-letniej gwarancji na sam kociol, gdyz jest to juz ingerencja w jego konstrukcje (punkty mocowania palnika).
Myślę, że nie wpłynie to na gwarancję ani palnika, ani kotła. Nie zmieniasz ich konstrukcji tylko umiejscowienie. Punkty mocowania pozostają te same.

Ale czy gra jest warta świeczki ?

Chyba nie. :)

kaszpir007
04-01-2014, 18:01
Jeżeli zbiornik ma anodę (producent wyposażył w nią zbiornik) to trzeba stosować, jak magnezowa wchodzi w reakcję z wodą to trzeba zastosować inną .
Nie prawda że nie produkuje się zbiorników z tworzywa już 15 lat temu szukałem ,czytałem o takich ale wtedy to były ceny zaporowe.
Interesowałem się zbiornikiem na ciepłą wodę Sanicube Rotexu z tworzywa ,a kupiłem ostatecznie inny ,w którym producent obszedł to w inny sposób i nie trzeba stosować anody .

Tyle że anoda tytanowa jest ponad 10x droższa od magnezowej ...

Zwykła anoda kosztuje od 30-50zł za sztukę , a tytanowa minimum 500zł ...

Może i ktoś produkuje bojlery z tworzywa , ale to margines i jak sam mówisz cena zaporowa , ale dlatego ? Tworzywo jest tanie i nawet często zamiast metali stosuje się tworzywo ...
Obecnie tworzywa mają bardzo dużą wytrzymałość i potrafią pracować w wysokiej temepraturze ...

Więc czemu nie ma ogólnostępnych tanich bojlerów ?
problem anod , korozji by nie istniał , tyle że takie bojlery były by zbyt długowieczne i zapewne tutaj jest problem ...

Maher
04-01-2014, 18:54
To jest ciekawy fragment.Zdradzisz jak zmniejszyłeś temp.spalin -ustawiając instalację ? :)

Pisałem już nie raz że zmniejszyłem temperaturę spalin, ograniczając chwilowe skoki zapotrzebowania na ciepło czyli aby wszystkie pompy nie włączały się równocześnie, ograniczenie temperatury podłogi (lepiej grzać mniejszą temperaturą i częściej niż wyższą a krócej), zmniejszenie szybkości dogrzewania CWU. Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć. Podejrzewam że w innym piecu niż RBR 11KW nie robiło by to różnicy bo ciepło węgiel dostarczany do palnika w większej ilości zamieniany by był na ciepło w instalacji a w RBR11KW ogrzewa tylko komin.

bobasxx
04-01-2014, 19:33
Pisałem już nie raz że zmniejszyłem temperaturę spalin, ograniczając chwilowe skoki zapotrzebowania na ciepło czyli aby wszystkie pompy nie włączały się równocześnie, ograniczenie temperatury podłogi (lepiej grzać mniejszą temperaturą i częściej niż wyższą a krócej), zmniejszenie szybkości dogrzewania CWU. Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć. Podejrzewam że w innym piecu niż RBR 11KW nie robiło by to różnicy bo ciepło węgiel dostarczany do palnika w większej ilości zamieniany by był na ciepło w instalacji a w RBR11KW ogrzewa tylko komin.


Na szczęście to są tylko Twoje podejrzenia.

To że spaliny osiągają po 250 i więcej stopni, to nie wina kotła tylko sposobu sterowania. Jak zalewasz kocioł (każdy) zimną wodą, a sterownik widzi znaczny spadek temperatury, to dokłada węgla i zwiększa nadmuch, czyli moc żeby ten spadek wyhamować. To musi skutkować wysoką temperaturą spalin.

Novy!
04-01-2014, 19:45
Tylko z tego co pamiętam ty jesteś zwolennikiem jednej pompy i o takich manewrach możesz sobie pomarzyć.
Ja marzę tylko o jednym,abyś wreszcie przestał pierdoooolić!Bzdury jakie wypisujesz,dają nominację i prawie pewną wygraną w mistrzostwach głupoty.

Maher
04-01-2014, 19:58
Na szczęście to są tylko Twoje podejrzenia.

To że spaliny osiągają po 250 i więcej stopni, to nie wina kotła tylko sposobu sterowania. Jak zalewasz kocioł (każdy) zimną wodą, a sterownik widzi znaczny spadek temperatury, to dokłada węgla i zwiększa nadmuch, czyli moc żeby ten spadek wyhamować. To musi skutkować wysoką temperaturą spalin.

W niektórych sterownikach jest możliwość ustawienia maksymalnej temperatury spalin i kocioł przekraczając tą temperaturę wyhamowuje. Inne kotły w większości gdy rośnie temperatura spalin proporcjonalnie i szybko zwiększa się temperatura wody w obiegu co w RBR nie zauważyłem. Byłem wczoraj u kolegi i w kostrzewie z sondą lambda wystudziliśmy instalacje i daliśmy mu pełną moc i temperatury wyższej niż 170C nie zauważyłem. Wyżej się nie dało ciągność bo woda w obiegu przekraczała 70C i piec przechodził w podczymanie.

SiNi
04-01-2014, 20:00
-niestety moja kotłownia to długa kiszka, RBR troche mi sie gryzie z ustawieniem względem komina, czy powrót można podpiąć do spustu wody z kotła który jest z boku czy jednak musi być podpiety do kroćca z tyłu kotła? pisałem do Instalco w tym temacie ale mnie olali

Zgadzam się z tym co Zbigmaz Ci odpisał w 100%, ale chciałbym dodać co nieco do tego co zacytowałem. Oficjalnie producent "klepie" kociołki pod jeden szablon ale jak zamówisz kocioł u oficjalnego dystrybutora tj. karoka65 (u niego zakupiłem) lub minertu, to jesteś w stanie podać swoje oczekiwania odnośnie kotła. Przypuszczam, że nie będzie problemu z zamówieniem kociołka z powrotem z boku. Proponowałbym takie rozwiązanie, a nie wpinanie się w miejsce gdzie ma być zawór spustowy ze względu na jego średnicę (można zamówić większą) lub jego ułożenie (wtedy trzeba ostro pilnować temperaturę powrotu).
Najlepiej jak to pytanie zadasz bezpośrednio jednemu z nich na PW.

Maher
04-01-2014, 20:07
Ja marzę tylko o jednym,abyś wreszcie przestał pierdoooolić!Bzdury jakie wypisujesz,dają nominację i prawie pewną wygraną w mistrzostwach głupoty.

Ty za to jesteś najmądrzejszy dając się naciągnąć na ceramikę, po co palisz na grupowym jak to jest tylko tryb aby ograniczyć moc pieca i temperaturę spalin.
Ja paląc w automacie tak poustawiałem instalacje że różnica automat/grupowe mam mniej niż 1kg/24h, ale jak wcześniej pisałem z jedną pompą szału nie zrobisz.

animuss
04-01-2014, 20:39
Tyle że anoda tytanowa jest ponad 10x droższa od magnezowej ...
Zwykła anoda kosztuje od 30-50zł za sztukę , a tytanowa minimum 500zł ...
Może i ktoś produkuje bojlery z tworzywa , ale to margines i jak sam mówisz cena zaporowa , ale dlatego
Nie przesadzaj tytanową można kupić taniej
http://systemgaz.com.pl/anoda_tytanowa_ar-100032318,591,2722.html
http://systemgaz.com.pl/anoda_tytanowa_ar-100032317,591,2721.html
Zbiornik do CWU też można sobie zrobić nawet na miarę kształt
http://www.transcom.pl/produkcja_detali/spawanie_tworzyw1/zbiornik_cylidryczny/
,kupić po oleju używkę ,włożyć 2 wężownice miedziane do wnętrza zalać wodą z dodatkiem albo innym płynem owinąć wełną .

animuss
04-01-2014, 20:45
Witam,
Mam taki sam problem dzienne spalanie to ok 25-30 kg ekogroszku W domu temperatura 21-22*C .Jakbym nie palił, nie mogę zejść poniżej tego poziomu. Szału nie ma , izoluj wszystkie rury w kotłowni i ten wymiennik z prawej ma dostać ciepły kubrak..

minertu
04-01-2014, 20:59
Tak. Jeżeli ktoś do przodu przemyśli gdzie co chce mieć to jest to do zrobienia.

minertu
04-01-2014, 21:05
Miała byc aktualizacja oprogramowania przez LAN. Ale zdaje się, że ucichło na ten temat. I będzie w nowym sterowniku.

Wojtek_mazury
04-01-2014, 21:23
I będzie w nowym sterowniku.

Ale podobno prace nad nowym sterownikiem zostały zarzucone.... ma być tylko nowy panel do Bruli, prawda?

Piotrek42
04-01-2014, 21:43
Ale podobno prace nad nowym sterownikiem zostały zarzucone.... ma być tylko nowy panel do Bruli, prawda?

Zarzucone???? pierwszo słyszę...z tego co wiem to po prostu odłożyło się to w czasie..

marcin_bnk
04-01-2014, 21:43
Nigdzie do tej pory nie wyczytałem o jakiejkolwiek zależności ciśnienia czynnika grzewczego na wielkość spalania. W mojej ocenie ciśnienie 2 bar-y jest dość wysokie, gdyż 1 bar to jest ciśnienie słupa wody o wysokości 10mb, czyli dwa bary to budynek wyskoki na 20mb (na tym poziomie jest najwyższy grzejnik lub naczynie wzbiorcze), a to już sporawa chałupa. ;)
Wyższe jest zużycie energii elektrycznej w tak wysokim domu, gdyż trzeba zastosować mocną pompę CO, aby tak wysoko podała wodę i uzyskać przy tym wymagany przepływ.

Mam normalny dom z poddaszem - 8m maksimum od gruntu do kalenicy. Dobijalem cisnienie na poczatku sezonu kilka razy bo mi spadalo, dobijalem wpuszvzajac wode , tylko czy w uklad czy w naczynie przeponowe? Bo jesli w uklad to napewno powoduje to wieksze spalanie gdyz jest do ogrzania wiecej wody.Czy to cisnienie ma swoje przelozenie na poziome pchniecie wody z pieca???tak jak pisalem mam piec za domem jakies 10-15m i rury ida ziemia do domu, napewno jakies straty sa ale zakopane to jest dosc gleboko w otulinach i w rurze pcv dodatkowo.

bpiter79
04-01-2014, 23:13
Mam pytanie. Czy robiąc w domu 100% podlogówki i instalując RBR 12kW muszę mieć wymiennik płytowy?

gmaj22
04-01-2014, 23:43
Mam pytanie. Czy robiąc w domu 100% podlogówki i instalując RBR 12kW muszę mieć wymiennik płytowy?

Wymiennik plytowy sprawdza sie w ukladzie, gdzie kociol zabezpieczony jest otwartym naczyniem wzbiorczym, zas instalacja za wymiennikiem pracuje w systemie zamknietym. W tym przypadku, gdybym byl na Twoim miejscu, wolalbym sprzeglo hydrauliczne, zamiast wymiennika plytowego.
http://pl.immergas.com/media/4._sprzegla_hydrauliczne.pdf

Wojtek_mazury
05-01-2014, 06:14
Mam normalny dom z poddaszem - 8m maksimum od gruntu do kalenicy.

Przy takim domu możesz pracowac z ciśnieniem około 1 bara - 2 bary nie są konieczne. No i zawór bezpieczeństwa możesz mieć na 1,5 bara. Co do ilości ogrzanej wody to nie jest to rzecz, którą należy sie przejmować. Zbyt dużego spalania nie spowoduje - raczej ten przesył na 15 metrów robi swoje.

marcin_bnk
05-01-2014, 10:45
Mam teraz pytanie z innej beczki .
dlaczego powiedzmy przy ustawieniu na kotle temp 42 czy 45 , gdy spada temperetura poniewaz wpadla chlodna woda do kotła to przy podnoszeniu sie temperatury wiatrak i podajnik wylacza sie dopiero 5 stopni ponad zadana temperaturę ?? to samo jest ze spadkiem temperatury , gdy spada i na piecu jest 42 to wiatrak zaczyna juz dmuchac gdy przekroczy 47 .
Czy tak poprostu ma byc ?? czy mam cos w ustawieniach posrane ??

bpiter79
05-01-2014, 11:05
To może spytam inaczej: czy instalacja ogrzewania podłogowego współpracująca z kotłem na paliwo stałe wymaga wymiennika płytowego lub sprzęgła hydraulicznego, czy jest to zbędne? Dopowiem, że planuję również dwie drabinki ( w łazienkach) oraz kaloryfer w garażu.

mark3k
05-01-2014, 11:26
Przy pracy w automacie tak jest napisany program i przebija o 5oC w górę. Na grupowym o 1oC -ale tylko teoretycznie o 1oC bo musi dopalić podaną dawkę paliwa..

minertu
05-01-2014, 11:28
To może spytam inaczej: czy instalacja ogrzewania podłogowego współpracująca z kotłem na paliwo stałe wymaga wymiennika płytowego lub sprzęgła hydraulicznego, czy jest to zbędne? Dopowiem, że planuję również dwie drabinki ( w łazienkach) oraz kaloryfer w garażu.Nie ma takiego wymogu.

minertu
05-01-2014, 11:32
Przy pracy w automacie tak jest napisany program i przebija o 5oC w górę. Na grupowym o 1oC -ale tylko teoretycznie o 1oC bo musi dopalić podaną dawkę paliwa..
W grupowym 1,2oC

Arturo72
05-01-2014, 11:39
Mam pytanie. Czy robiąc w domu 100% podlogówki i instalując RBR 12kW muszę mieć wymiennik płytowy?
Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bufora ciepła.

marcin_bnk
05-01-2014, 11:43
Aha , tak tez myslalem.
Spuscilem wode z ukladu - okolo 15-20 litrów i zszedlem do cisnienia 1,2 bara , ciekawy jestem czy bedzie jakas roznica w spalaniu.
Musze kupic ta przejsciowke i wgrac nowy soft , bo caly czas mi przerzuca wegiel jak bym nie sterował nadmuchem .
Mam nadzieje ze na nowszym sofcie da sie to wyregulowac.

minertu
05-01-2014, 11:54
Aha , tak tez myslalem.
Spuscilem wode z ukladu - okolo 15-20 litrów i zszedlem do cisnienia 1,2 bara , ciekawy jestem czy bedzie jakas roznica w spalaniu.
Musze kupic ta przejsciowke i wgrac nowy soft , bo caly czas mi przerzuca wegiel jak bym nie sterował nadmuchem .
Mam nadzieje ze na nowszym sofcie da sie to wyregulowac.

A jaki masz obecnie soft?

marcin_bnk
05-01-2014, 12:08
0.2.9.16 to chyba ten numer

minertu
05-01-2014, 12:26
0.2.9.16 to chyba ten numer
Jeżeli chodzi o tryb eCoal to w 0.3.1.6 jest ten sam algorytm spalania.
Natomiast w nowszym masz spalanie grupowe oraz ręczne więc więcej możliwości.
Przejściówkę USB/RS232 kupisz wszędzie oraz możesz zamówić u mnie.

Delphion1
05-01-2014, 12:27
Mam pytanie. Czy robiąc w domu 100% podlogówki i instalując RBR 12kW muszę mieć wymiennik płytowy?
Jak już napisano nie musisz miec

marcin_bnk
05-01-2014, 12:36
jaka cena z przesyłka ??

minertu
05-01-2014, 12:40
jaka cena z przesyłka ??

Wysłałem na PW.

wojtek65
05-01-2014, 12:43
Tak. Jeżeli ktoś do przodu przemyśli gdzie co chce mieć to jest to do zrobienia.
Z umiejscowieniem powrotu do kotła z boku w miejscu jak komu pasuje byłbym ostrożny, chyba że po konsultacji z Tobą , jak potrafisz przewidzieć obieg wody przez kocioł. Kiedyś w miałowcu zażyczyłem sobie powrót z boku bliżej przedniej części kotła. W duże mrozy przy temp. powyżej 65 stopni po drugiej stronie dochodziło do miejscowego podgotowania wody ( szum jak w czajniku ).

bobasxx
05-01-2014, 12:44
W niektórych sterownikach jest możliwość ustawienia maksymalnej temperatury spalin i kocioł przekraczając tą temperaturę wyhamowuje. Inne kotły w większości gdy rośnie temperatura spalin proporcjonalnie i szybko zwiększa się temperatura wody w obiegu co w RBR nie zauważyłem. Byłem wczoraj u kolegi i w kostrzewie z sondą lambda wystudziliśmy instalacje i daliśmy mu pełną moc i temperatury wyższej niż 170C nie zauważyłem. Wyżej się nie dało ciągność bo woda w obiegu przekraczała 70C i piec przechodził w podczymanie.

No widzisz, też masz taką opcję ale o tym nie wiesz.

W trybie ręcznym jest regulator temperatury spalin, co prawda trochę kuleje bo tylko zmniejsza nadmuch, ale to już coś ;)

Arturo72
05-01-2014, 12:56
Nie wiesz czy jest czy nie jest natomiast na 100% wiem ,że Ty nim nie będziesz więc udzielaj się na pompach i prądzie.
Akurat to co napisałem dotyczy każdego źródła ciepła,w przypadku kotła na paliwo stałe w większym stopniu.
Niech inwestorzy mają pojęcie o co biega bo jednemu,nie mającemu pojęcia wcisneliście już kocioł do podłogówki strefowej sterowanej siłownikami dla każdego pomieszczenia osobno i co gorsza z rozstawem rur co 10cm czyli dla temp.zailania ok.28st.C.

minertu
05-01-2014, 12:56
Z umiejscowieniem powrotu do kotła z boku w miejscu jak komu pasuje byłbym ostrożny, chyba że po konsultacji z Tobą , jak potrafisz przewidzieć obieg wody przez kocioł. Kiedyś w miałowcu zażyczyłem sobie powrót z boku bliżej przedniej części kotła. W duże mrozy przy temp. powyżej 65 stopni po drugiej stronie dochodziło do miejscowego podgotowania wody ( szum jak w czajniku ).Z reguły przód kotła odpada.Tam można zrobić spust czyli z boku lub centralnie z przodu prawa lub lewa strona.
Logicznym jest skontaktować się ze mną i porozmawiać na temat rozwiązania przyłączy.

bpiter79
05-01-2014, 12:59
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam :bye:

zawijan
05-01-2014, 13:08
Z umiejscowieniem powrotu do kotła z boku w miejscu jak komu pasuje byłbym ostrożny, chyba że po konsultacji z Tobą , jak potrafisz przewidzieć obieg wody przez kocioł. Kiedyś w miałowcu zażyczyłem sobie powrót z boku bliżej przedniej części kotła. W duże mrozy przy temp. powyżej 65 stopni po drugiej stronie dochodziło do miejscowego podgotowania wody ( szum jak w czajniku ).

Masz rację.
W porządnych kotłach stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne, które powodują, że woda nie może pójść "na skróty" z powrotu do wyjścia, ale musi "przelecieć" całą powierzchnię wymiany ciepła w kotle (strumienie wody słabo się w nim mieszają, o czym nie wszyscy wiedzą). Mam nadzieję, że minertu i, przede wszystkim, Instalco wie o tym i stosuje takie rozwiązania. Może to być utrudnieniem dla zmiany położenia króćca powrotu.

minertu
05-01-2014, 13:15
No widzisz, też masz taką opcję ale o tym nie wiesz.

W trybie ręcznym jest regulator temperatury spalin, co prawda trochę kuleje bo tylko zmniejsza nadmuch, ale to już coś ;)

Skoro kuleje to wg Ciebie jak chciałbyś ograniczyć temp spalin?

minertu
05-01-2014, 13:19
Masz rację.
W porządnych kotłach stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne, które powodują, że woda nie może pójść "na skróty" z powrotu do wyjścia, ale musi "przelecieć" całą powierzchnię wymiany ciepła w kotle (strumienie wody słabo się w nim mieszają, o czym nie wszyscy wiedzą). Mam nadzieję, że minertu i, przede wszystkim, Instalco wie o tym i stosuje takie rozwiązania. Może to być utrudnieniem dla zmiany położenia króćca powrotu.

Mamy to na uwadze dlatego zawsze konsultuje rozwiązania z klientem oraz producentem.Nic nie robi się na siłę i jeżeli się nie da to znaczy ,że się nie da.Wszystko ma swoje granice.

minertu
05-01-2014, 13:25
Dodam,że nie zawsze musi przelecieć z powrotu do zasilania,wystarczy,ze dobrze się w wymienniku wymiesza.W RBR stosuje się również rozwiązanie podłączenia zasilana i powrotu z górnych króćców z podłączeniem zaworu 3D.

bobasxx
05-01-2014, 13:38
Skoro kuleje to wg Ciebie jak chciałbyś ograniczyć temp spalin?

Mógłby dodatkowo wydłużać przerwę w podawaniu.

bobasxx
05-01-2014, 13:42
Akurat to co napisałem dotyczy każdego źródła ciepła,w przypadku kotła na paliwo stałe w większym stopniu.
Niech inwestorzy mają pojęcie o co biega bo jednemu,nie mającemu pojęcia wcisneliście już kocioł do podłogówki strefowej sterowanej siłownikami dla każdego pomieszczenia osobno i co gorsza z rozstawem rur co 10cm czyli dla temp.zailania ok.28st.C.

A gdzie widzisz problem ? Kocioł ma tylko wyprodukować ciepło, kwestia dostarczenia i rozprowadzenia to już zadanie instalacji.

wojtek65
05-01-2014, 13:50
Zawijan chyba Twój kolega z branży kiedyś pisał coś o barwieniu wody i podglądzie jej przepływu przez kocioł. Żebyś choć krótko napisał tak lub nie. Ja jestem przeciwnikiem stosowania pomp adaptacyjnych spowalniających przepływ wody przez kocioł. Zaoszczędzając kilkanaście Watów na prądzie możemy stracić kilkadziesiąt lub więcej na wymianie ciepła w wymienniku, przez większą warstwę laminarną. Tak czy Nie ?

Novy!
05-01-2014, 14:05
Czy w grupowym da się ustawić moc min wyższą niż max?

animuss
05-01-2014, 15:23
Aha , tak tez myslalem.
Spuscilem wode z ukladu - okolo 15-20 litrów i zszedlem do cisnienia 1,2 bara , ciekawy jestem czy bedzie jakas roznica w spalaniu.
Musze kupic ta przejsciowke i wgrac nowy soft , bo caly czas mi przerzuca wegiel jak bym nie sterował nadmuchem .
Mam nadzieje ze na nowszym sofcie da sie to wyregulowac.

Na 1,2 bara chodzi moja instalacja(4 kondygnacje) ,zresztą naczynie przeponowe (układ zamknięty) mam ustawione "nabite" na takie ciśnienie pracy instalacji .
Rożnica w spalaniu jest wtedy ,gdy zadasz za małe ciśnienie do prawidłowego funkcjonowania całego układu ,wtedy jakaś cześć instalacji niedomaga ,nie dogrzewa ,jest dyskomfort ,myślę że o takie oszczędności nikomu nie chodzi.

w84u
05-01-2014, 17:14
Prawidłowo dla CO powinno być ciśnienie wstępne o wartości ciśnienia barycznego od pkt. montażu naczynia do najwyższego punktu z wodą, czyli np. dla
5-ciu metrów 0,5 bara plus 0,3 bar. Spuszczamy z fabrycznego 1,5 do 0,8 bar

minertu
05-01-2014, 17:55
Mógłby dodatkowo wydłużać przerwę w podawaniu.

Mógłby prawda.

minertu
05-01-2014, 17:55
Czy w grupowym da się ustawić moc min wyższą niż max?

Jaki to ma sens?

mpepe
05-01-2014, 18:52
Tzn. jaka to jest odpowiednia temperatura ? U mnie jest zwykle między 50-60oC.




Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C
Dlatego aktualne przepisy przewidują temperaturę ciepłej wody użytkowej 55-60°C. W temperaturze 55°C bakterie Legionella żyją około 20 min, w temperaturze 60°C – około 2 minut, a giną w temperaturze ok. 70°C. Poniżej temperatury 20 °C stopień rozmnażania znacząco spada, ale bakteria może przetrwać w stanie uśpienia

zawijan
05-01-2014, 19:12
Zawijan chyba Twój kolega z branży kiedyś pisał coś o barwieniu wody i podglądzie jej przepływu przez kocioł. Żebyś choć krótko napisał tak lub nie.

Nie.
Używaliśmy kamer termowizyjnych do filmowania powierzchni "gołego kotła" (gołego, tzn. bez zewnętrznej izolacji termicznej).

pawko_
05-01-2014, 20:16
On nie rozumie, że chciałem świadomie mieć kocioł. Mój hydraulik ma takie samo rozwiązanie, byłem u niego w domu i widziałem, nie narzeka. Wiele innych osób też tak ma. Instalacja jest zrobiona nie tylko pod węgiel bo nie wiem co będzie za x lat. Bez odbioru.

lestek27
05-01-2014, 20:28
To może żeby było wreszcie coś w temacie wątku.
Tak wygląda mój palnik.233385
A tak popiół233387
Wydaje mi się że może być nieszczelność korony po przeciwnej stronie podajnika.
Spieki robią się tylko z tej strony.
W szufladzie chyba widać też niedopałki. Podniosłem już nadmuch o 1% ale chyba nic to nie dało.
Może podnieśc jeszcze?
Jak sądzicie?

minertu
05-01-2014, 20:32
To może żeby było wreszcie coś w temacie wątku.
Tak wygląda mój palnik.233385
A tak popiół233387
Wydaje mi się że może być nieszczelność korony po przeciwnej stronie podajnika.
Spieki robią się tylko z tej strony.
W szufladzie chyba widać też niedopałki. Podniosłem już nadmuch o 1% ale chyba nic to nie dało.
Może podnieśc jeszcze?
Jak sądzicie?
A jak z ciągiem kominowym u ciebie?
Niedopalony węgiel może być skutkiem podtrzymania.Jeżeli węgiel ma skłonności do koksowania to nic nie zrobisz.Pomoże ci jedynie praca ciągła.

lestek27
05-01-2014, 20:41
Nie wiem jak z ciągiem kominowym.
Komin z cegły 14x14. Otworzone delikatnie drzwi wyczystki bo wypalało krater na palniku.
Palę Wesołą z BARTEXU

minertu
05-01-2014, 20:43
Nie wiem jak z ciągiem kominowym.
Komin z cegły 14x14. Otworzone delikatnie drzwi wyczystki bo wypalało krater na palniku.
Palę Wesołą z BARTEXU

Jak wypalało a teraz masz niedopał to daje to do myślenia.

lestek27
05-01-2014, 21:05
Jak wypalało a teraz masz niedopał to daje to do myślenia.

W takim razie zamknę i zobaczymy jak będzie.
Dzięki

minertu
05-01-2014, 21:08
W takim razie zamknę i zobaczymy jak będzie.
DziękiO połowę mam nadzieję :)

lestek27
05-01-2014, 21:10
Obawiam się tylko że znowu zacznie wypalać krater. Już raz spróbowałem zamknąć i się znowu obniżył kopiec.
Ale trzeba słuchać mądrzejszych w tym temacie:)

minertu
05-01-2014, 21:14
Obawiam się tylko że znowu zacznie wypalać krater. Już raz spróbowałem zamknąć i się znowu obniżył kopiec.
Ale trzeba słuchać mądrzejszych w tym temacie:)
Nie jestem mądrzejszy,zawsze mogę się mylić

Delphion1
05-01-2014, 21:15
Posty tylko w temacie poproszę a osoby nie mające nic konstruktywnego do powiedzenia na temat kotła proszę o powstrzymanie się od dyskusji.Jest do tego inny wątek!
Czekam na uprawnienia
Przypominam:

MURATOR S.A. nie redaguje wypowiedzi zamieszczanych na Forum, ale zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi (w całości bądź w części), które:
naruszają prawo autorskie,
są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej lub stanowią materiał o charakterze komercyjnym, zawierają opinie negatywne o firmach i wykonawcach,
zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z portalem i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia,
stanowią rozpowszechnianie treści pornograficznych,
naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne), są wulgarne, atakują osobę, a nie poglądy
nie są związane z tematyką poruszaną na Forum,
uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają możliwości korzystania z portalu przez innych użytkowników,
gdy temat wypowiedzi na Forum jest niemerytoryczny lub zamieszczany wielokrotnie.