PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

SUSPENSER
24-07-2015, 14:07
No właśnie dlatego pytam, doświadczonych i oblatanych w temacie na tym forum.Czy jest potrzebny?Nie wiem, widzę że prawie wszyscy mają wkłady. Może ktoś pomoże. Mam ok.199m2 po posadzkach.Nowe budownictwo, na zapotrzebowanie ciepła wychodzi mi ok. 10kW.Plus jeszcze lekki zapas.Proponowano mi w sklepie kocioł 19-25kW.Pomyślałem, że to trochę za duży. Chodzi mi też o ochronę komina, na niskich mocach pracy kotła.Czy to nie będzie mu szkodziło.?

Ja nie mam wkładu i wielu moich klientów także a grzeją samą wodę w bojlerach latem, więc moc jest minimalna - przy dobrze dobranym kotle i suchym węglu żadnego wkładu nie potrzebujesz - komin z cegieł da radę.

RBR 12 kW wystarczy na 100%, ale dołożyłbym ocieplenia bo teraz koszt będzie niewielki a zysk spory, a dołożenie później będzie trudniejsze i kosztowniejsze.

Jeśli chcesz obniżyć przyszłe rachunki za ogrzewanie daj na ściany 15 cm grafitowego [więcej zwykłego da podobne właściwości izolacyjne ale będzie efekt bunkra patrząc na wnęki okien] , skosy poddasza użytkowego dociepl pianą żeby pomieszczeń nie obniżać a mieć je dobrze odizolowane [to ważne także przy nagrzewaniu się domu latem], skosy strychu wełny ile wejdzie pomiędzy krokwie [u siebie dałem 15 cm] a na to jakaś foli, żeby się nie kurzyło, podłoga strychu z 20 cm wełny [chyba, że zamiast wełny też piana, ale to kosztowniejsze], do tego polecam rekuperator.

SUSPENSER
24-07-2015, 14:13
Jezeli przeliczamy to na koszty inwestycji to idąc tym tokiem rozumowania nie warto w ogóle ocieplac tylko zainstalowac kocioł 25 kW, koszt niewiele wiekszy niz 15 kW, a 25 kW wystarczy bez problemu.
Wracając do grubosci ocieplenia to nie spotkałem sie przypadkiem aby ktos w nowym budynku az tak oszczedzał na styropianie.

Znajomy budowlaniec mówił mi ostatnio, że na większości budów ludzie dają 8-10 cm zwykłego styro i nie chcą go słuchać gdy im mówi, żeby dali z 15 cm co najmniej :sick:

karoka65
24-07-2015, 14:18
Znajomy budowlaniec mówił mi ostatnio, że na większości budów ludzie dają 8-10 cm zwykłego styro i nie chcą go słuchać gdy im mówi, żeby dali z 15 cm co najmniej :sick:
No takich mamy budowlańców :)

kedlaw0
24-07-2015, 14:28
I inwestorów. U mnie na wsi jak się budowałem i dałem 15 cm styro to się pukali w czoło.

karoka65
24-07-2015, 14:36
No niestety zdecydowana większość budowlańców a także instalatorów została w latach 80-tych ubiegłego wieku i za diabła nie idzie ich stamtąd wyciągnąć.
Fora to jakiś promil budujących czy remontujących i jest jak jest.
Rozmawiam z ludźmi to wiem jak to wygląda, wspomnij o OZC to patrzą się jak na wariata, co ten karoka nawija za głupoty :) przecież instalator który montuje kotły do 30-tu lat chyba wie co jemu jest potrzebne :)

czepciu
24-07-2015, 14:50
Poddasze użytkowe mam już zrobione, jedynie na strychu mogę dołożyć. Podobno wełna jest też dobra na ściany. I ten aus..oterm.! Co jednak lepsze?

asolt
24-07-2015, 14:53
Znajomy budowlaniec mówił mi ostatnio, że na większości budów ludzie dają 8-10 cm zwykłego styro i nie chcą go słuchać gdy im mówi, żeby dali z 15 cm co najmniej :sick:

Targety owego budowlanca i moj jak widac bardzo sie róznią

Arturo72
24-07-2015, 15:38
Znajomy budowlaniec mówił mi ostatnio, że na większości budów ludzie dają 8-10 cm zwykłego styro i nie chcą go słuchać gdy im mówi, żeby dali z 15 cm co najmniej :sick:
Czyli ciemne mamy społeczeństwo,zwłaszcza gdzie do szkoły jest daleko...

Ocieplenie myślę ok.10-12cm.Jest sens dawać więcej? Ile mogę na tym zyskać? Może lepiej kociołek większy np.15-16kW?!
Szok :)

To teraz z własnego sąsiedniego ogródka czepciu,ucz się i rozumuj ;)
Sąsiad ma mniejszy dom o 10m2 od mojego czyli 108m2 i ma tam krowę 16kW,budowaliśmy w jednym czasie,on na ścianach ma 10cm i miał problem przez to z odbiorem domu.
I teraz czytaj uważnie,od dwóch lat na ogrzewanie i cwu zużywa 3t ekosyfu rocznie czyli ok.2700zł tak mówi a ja,gdybym grzał prądem a nie pompą zużyłbym na ogrzewanie i cwu ok.9000kWh rocznie czyli jak w mordę szczelił 2700zł a za samo c.o ok.5500kWh czyli 1650zł.
Co Ty na to ?
Jest sens dobrze izolowac dom czy nie ?


więcej zwykłego da podobne właściwości izolacyjne ale będzie efekt bunkra patrząc na wnęki okien
Bzdura wytłuszczone.

SUSPENSER
24-07-2015, 18:26
No takich mamy budowlańców :)

Raczej budujących:

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=6909500#post6909500)
Znajomy budowlaniec mówił mi ostatnio, że na większości budów ludzie dają 8-10 cm zwykłego styro i nie chcą go słuchać gdy im mówi, żeby dali z 15 cm co najmniej :sick:

SUSPENSER
24-07-2015, 18:31
więcej zwykłego da podobne właściwości izolacyjne ale będzie efekt bunkra patrząc na wnęki okien

Bzdura wytłuszczone.


Czekam na uzasadnienie ...

SUSPENSER
24-07-2015, 18:34
Poddasze użytkowe mam już zrobione, jedynie na strychu mogę dołożyć. Podobno wełna jest też dobra na ściany. I ten aus..oterm.! Co jednak lepsze?


Ok to dołóż na strychu.

Na ściany taniej styropian [klejony na ramkę, z pióro wpustem i uszczelniony pianką jeśli trzeba] i nie słuchaj głupot o "oddychaniu ścian", które mają uzasadniać ocieplanie wełną.

Arturo72
24-07-2015, 18:40
Czekam na uzasadnienie ...
Mam co prawda 17cm styro poza oknem bo 3cm wchodzi na ramę ale 20cm mam od strony garażu przy okienkach i drzwiach i w żaden sposób nawet te 20cm styropianu nie tworzy efektu bunkra także śmiało można by było dać i 23cm styro w tym 3cm zachodzące na ramę czyli okno wysunięte poza lico muru o 3cm.
A 23cm styro z lambdą 0,031 to już bardzo ładnie jeśli chodzi o izolację ściany i oczywiście klejone na wianki a nie na placki ;)

SUSPENSER
24-07-2015, 20:28
Mam co prawda 17cm styro poza oknem bo 3cm wchodzi na ramę ale 20cm mam od strony garażu przy okienkach i drzwiach i w żaden sposób nawet te 20cm styropianu nie tworzy efektu bunkra także śmiało można by było dać i 23cm styro w tym 3cm zachodzące na ramę czyli okno wysunięte poza lico muru o 3cm.
A 23cm styro z lambdą 0,031 to już bardzo ładnie jeśli chodzi o izolację ściany i oczywiście klejone na wianki a nie na placki ;)

Tyle, że czepciu ma już wstawione okna i raczej nie namówisz go na ich demontowanie i montaż od nowa wysuniętych o 3 cm.

Ludzie mają różne pojęcie estetyki - osobiście bym wolał 15 cm [maks 20 przy wypuszczonych ramach okien] niż 20 czy 25 cm przy ramach zlicowanych, zresztą zwróć uwagę jak koresponduje w tym przypadku dawanie powyżej 15 cm grafitowego na ściany z ociepleniem skosów poddasza i wentylacją grawitacyjną.

Arturo72
24-07-2015, 21:10
Tyle, że czepciu ma już wstawione okna i raczej nie namówisz go na ich demontowanie i montaż od nowa wysuniętych o 3 cm.
.
czepciu jest z tej "dziwnej" kategorii inwestorów czyli takich którzy lubią się bawić za wszelką cenę w syfie,pomimo ze najdrozszy,ze nie namowisz go nawet na 15cm styro ;)
A gdzie tam niska lambda ;)Z czym to się je i jak można zjeść ;)

O budowie myśli się przed budową a nie po :)
Czemu nie myślał o izolacji przed wstawieniem okien ??
Budował kurnik dla kur czy dom na wiele lat ?

karoka65
24-07-2015, 21:50
A ty co wybudowałeś ? ha ?
Wybudował jak chciał i na ile go było stać i aby był z tego zadowolony bo to jest najważniejsze.
Co do okiem zgodzę się z Tobą a nie zgodzę z moim kolegą niedoli :) bo 20cm to jest całe nic i dobrze wygląda zewnątrz.

Arturo72
24-07-2015, 22:00
A ty co wybudowałeś ? ha ?
Wybudował jak chciał i na ile go było stać i aby był z tego zadowolony bo to jest najważniejsze.

karoka przestań pier...ć,wybudował tak jak potrafił i jak mu doradzono a nie na tyle na ile było go stać.
A że miał do dupy doradców i nie używał forum w celu zamiaru budowy domu to tak ma.
Bo zaraz rzucę cyferki od siebie z budowy i sprzed budowy.

karoka65
24-07-2015, 22:09
Artek, forum to jak pisałem jakiś mały promilek osób które zaglądają tutaj jak już się pomysły kończą. Zejdź chłopie na ziemię i Ty nie pitol farmazonów bo gdybyś TY z tego bankowego kurniczka wychylił chociaż czubek nosa zobaczyłbyś naszą polską rzeczywistość.

Arturo72
24-07-2015, 22:58
I pytanie oficjalne do minertu,tylko i wyłącznie.
Z jaką sprawnością będzie pracował kocioł RBR 17KW jeśli dom będzie potrzebował 3kW czyli 18% mocy nominalnej tegoż kotła ?

I czy minertu poinformował o takiej sprawności swojego klienta ?
Czy poprostu ostrzygł owcę ???

minertu,masz wykupioną reklamę i chyba,nie chcesz,żeby była ona na daremno bo wykazuje Ci się brak "rzetelności" i stratę potencjalnych klientów ?
Sadzę,zatem,że odpowiesz z konkretami nie narażając się na ośmieszenie.


karoka widzę zajarzył o co biega a Ty dalej naciągasz zielonych inwestorów...
Zatem czekam na zasadne wytl€maczenie bo ja twierdzę,że naciągnąłęś inwestora po to,żeby mieć większą kasę dla siebie.

malina321 jest dowodem w tej sprawie na Twoją pazerność i wykorzystywanie nie świadomości inwestorow.
Czekam zatem na wyjasnienia inaczej możesz zlikwidować swoją reklamę na forum bo nie mówisz prawdy inwestorom.

Panowie byłem poraz kolejny na ciełowlasciwe.pl zrobilem bardzo dokladny bilans tym razem wyszedl mi piec 8kw na na moje 175m2

Zakupiłem kocioł rbr 17kw u Minertu

Wykasuj chopie tą reklamę i nie traktuj ludzi jak idiotów co to tak samo jak ty na przodku robią...
Bo takiego babola by nawet karoka nie popełnił ;)

Pigmey
25-07-2015, 06:57
Arturo72 weź Ty się czep Pendolino i nie zaśmiecaj forum bo mi się już naprawdę rzygać chce jak czytam Twoje posty. Takim jak Ty to dla dobra ludzkości powinno się obligatoryjnie zabraniać dostępu do internetu.
Poniżej odpowiedź kolegi malina321 potwierdzająca, ze wybór takiej maocy to była tylko i wyłącznie jego własna decyzja:


Witam Arturo to ja sobie wybrałem taki kociołek i to była moja decyzja nikt mnie do niczego nie zmuszał ani przysyłał(tak ciężko to zrozumięć) z tego co obserwuje forum jesteś przesiąknięty nienawiścią do kotłow dlatego nie traktuje twych wpisów poważnie Jak zauważyłes co myśle jak jeszcze raz przeczytasz moje wpisy to zauważysz ze nie wychwalam kociołka po prostu ciesze sie ze dostalem dofinansowanie o czym informuje userów którzy mieli również rozterki takie jak ja bo tak na taki kociołek nie było by mnie stać zresztą akurat Tobie nie chce mie sie tego tłumaczyć Cieszę sie że nie skończyło sie na kociołku 29kw a co do kodu Karaoka ma rację kod jest inny co zresztą Andrzejowi M wytłumaczyłem Pozdrawiam

Arturo72
25-07-2015, 08:01
Czy minertu powiedział malinie z jaką sprawnością będzie pracował ten kocioł na mocy 2-3kW czyli na 12-15% mocy nominalnej przez większość roku ?

karoka65
25-07-2015, 08:43
Arturo, ja Ci odpisałem tutaj bo widzę że wszędzie szkalujesz minertu i wklejasz to samo w każdym wątku, to wygląda mi na jakąś chorobę ale nie wiem czy da się jeszcze leczyć.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235435-Ogniwo-Eko-Plus-M-pytania-i-odpowiedzi-czyli-jak-to-jest-z-tym-kot%C5%82em&p=6909793&viewfull=1#post6909793
Zejdź na ziemię proszę.

grzeh2000
25-07-2015, 14:02
Ludziska,macie jakies namiary na dobry groch z alledrogo?,ewentualnie jakis skład ze świetokrzyskiego lub podkarpacia.Czas pomału na zime sie zaopatrzyc.

SUSPENSER
25-07-2015, 22:00
Ludziska,macie jakies namiary na dobry groch z alledrogo?,ewentualnie jakis skład ze świetokrzyskiego lub podkarpacia.Czas pomału na zime sie zaopatrzyc.

Spytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page436

malina321
26-07-2015, 07:56
Arturo spóbuję Ci to wytłumaczyć ostatni raz Otóż to OZC które robiłem było niekompletne brakowało mi mocy pieca(piec robiony) spalałem duże ilosci drzewa którego tam nie wpisałem tak ze to OZC nie całkiem do tego mam stare budownictwo bez porządnego audytu nie bardzo strzelać .Dodatkowo częste braki prądu(raz a nawet dwa razy w tygodniu) chciałem zabezpieczyć sie w większy ruszt awaryjny(wiem żę to też nie jest wyjscie ale czuję sie pewniej) Wiem ze kociłoł bedzie miał mniejsza sprawność gdyż śledze to forum przeszło rok i chodz nie porównuję swojej wiedzy co do niektórych tutaj wiem co nieco co i dla zaspokojenia Twojej ciekawosci rozmawiałem o tym z Minertu osobiscie kilka godzin (dosłownie kilka godz miałem setki pytań) nikt w zwykłym sklepie nie poświeciłby mi tyle czasu ciesze sie bo o mały włos miałbym kocioł 29kw tłokowy i zrusztem wodnym tak jak dziesiatki moich sasiadów ( Ci to są szczęśliwi) Z tego co wiem TY nie śledzisz tego forum dla poszerzenia wiedzy lecz dla kasy więc na nic zdają sie Twoje kąśliwe uwagi.Pozdrawiam serdecznie również i Ciebie miłej niedzieli

minertu
31-07-2015, 04:35
Dziś będę odpalał RBR-A z nowym eCoalem. Na teraz mogę powiedzieć, że wyświetlacz idealnie do niego pasuje bo jest zielony. Układ menu jest nieco inny niż w poprzedniej wersji. Trzeba się trochę przestawić ale jest to do szybkiego ogarnięcia.

skresz
31-07-2015, 07:56
Dziś będę odpalał RBR-A z nowym eCoalem. Na teraz mogę powiedzieć, że wyświetlacz idealnie do niego pasuje bo jest zielony. Układ menu jest nieco inny niż w poprzedniej wersji. Trzeba się trochę przestawić ale jest to do szybkiego ogarnięcia.

Jak możesz zapodaj podgląd chociaż na jakiś czas :P

minertu
31-07-2015, 08:13
Jak możesz zapodaj podgląd chociaż na jakiś czas :P
Ja mogę ale esterownik.pl jeszcze podglądu nie daje.Trwaja nad tym prace.:P

skresz
31-07-2015, 08:25
Szkoda bo chciałem zobaczyć czym to się różnic, bo jak zarazie to raczej zmiany wizualne i dodatkowy moduły, kwestia najbardziej interesująca to ceny tych modułów ale wydaje mi się że komplet z 6 czujnikami i 6 termostatami + sterownik i sterowanie obcym źródłem w 2tys się nie zamknie chociaż chciałbym się zdziwić.

karoka65
31-07-2015, 08:37
Szkoda bo chciałem zobaczyć czym to się różnic, bo jak zarazie to raczej zmiany wizualne i dodatkowy moduły, kwestia najbardziej interesująca to ceny tych modułów ale wydaje mi się że komplet z 6 czujnikami i 6 termostatami + sterownik i sterowanie obcym źródłem w 2tys się nie zamknie chociaż chciałbym się zdziwić.
No jest jeszcze problem z platformą, nie wszystko działa i nie można jeszcze udostępnić sterownika.
Mam dostęp do jednego sterownika ale otrzymałem login i hasło do konta żeby sobie pogrzebać :)
Powiem że jak ktoś będzie sobie chciał zrobić swój indywidualny schemat a chałpa duża to się pobawi :)

skresz
31-07-2015, 09:03
orientujecie się jak to cenowo wychodzi

karoka65
31-07-2015, 09:12
Wiem jaka jest planowana cena sprzedaży nowego stera do RBRów, co do ceny nadajnika radiowego ( będzie wpinany w płytę główną ), termostatów i dodatkowych modułów jeszcze nic nie ustalone, dopiero będzie to wchodzić powoli z czasem do oferty.

skresz
31-07-2015, 11:38
Wiem jaka jest planowana cena sprzedaży nowego stera do RBRów, co do ceny nadajnika radiowego ( będzie wpinany w płytę główną ), termostatów i dodatkowych modułów jeszcze nic nie ustalone, dopiero będzie to wchodzić powoli z czasem do oferty.


Bawiłeś się sterownikiem wiec zapytam bo gryzie mnie jedna rzecz.

Chłopaki na literę Z........... mówią że nowe OEPM ma maksymalnie 26KW a ograniczone jest to przez sterownik, wie jak wygląda w przypadku jak zamawiasz sterownik dla kotła RBR 35 albo 42KW skoro ster max wyciąga 26KW. Ewentualnie czy musisz za każdym razem przy zamówieniu mówić do jakiego kotła chcesz sterownik, czy tez nie ma to różnicy a ograniczenie to tylko wymysł Z............

karoka65
31-07-2015, 11:52
Sterownik ma algorytmy spalania jak w starszej wersji ale z tego co chłopaki z E-S piszą będą wprowadzać aktualizacje z biegiem czasu.
Ja nie odpowiadam za to co piszą panowie :)

fenix2
31-07-2015, 12:40
orientujecie się jak to cenowo wychodzi

Słyszałem, że 800zł netto 'z hakiem'.
Ale to zależy od producenta kotła bo on będzie decydujący.

skresz
31-07-2015, 13:07
Sterownik ma algorytmy spalania jak w starszej wersji ale z tego co chłopaki z E-S piszą będą wprowadzać aktualizacje z biegiem czasu.
Ja nie odpowiadam za to co piszą panowie :)

za to co piszą to nawet oni nie odpowiadają (chyba)

ps. Tak czy inaczej chciałem sobie wymienić sterownik bo akurat robię zmiany w kotłowni ale już cała sytuacje mnie zniesmaczyła, bo chyba coś jest ale nie wiadomo do końca, można coś kupić ale nie wiadomo czy na pewno, mają być moduły ale nie wiadomo kiedy i za ile, niby coś jest a jednak nie, no ale trudno.

karoka65
31-07-2015, 13:18
Skresz trzymałbym się tego wpisu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6909456&viewfull=1#post6909456
Napisał to współwłaściciel firmy także info z pierwszej ręki ( pisze o cytacie z tego postu ).
Ja nie chcę tutaj się wychylać bo to początki a później będzie że karoka kogoś na czarował żeby mu się kotły sprzedawały :)

zbigmaz01
31-07-2015, 14:24
...
Ja nie chcę tutaj się wychylać bo to początki a później będzie że karoka kogoś na czarował żeby mu się kotły sprzedawały :)

Na forum ES się wychyliłeś i napisałeś a tu?

karoka65
31-07-2015, 14:31
Ale o czym Zbyszku ?
Nie wiem ile będą kosztować te rzeczy bo nawet jeszcze w E-S ich nie wycenili i nie wiedzą.
Napisałem chyba 6 postów wyżej że wiem jaka będzie cena za sterownik, reszty nie wiem.

karoka65
31-07-2015, 14:34
Może dla tych którzy nie śledzą forum E-S wkleję faktycznie jeszcze i tutaj:

Zostałem upoważniony przez szefa Instalco do dokonania wpisu dotyczącego zakupu nowej wersji sterownika eCoal dla obecnych posiadaczy kotłów RBR-Ekouniwersal.
Będzie możliwość zakupienia nowej wersji sterownika ale jak wyżej czyli tylko do RBRów.
Nie będzie możliwości, wymiany czy jakiejś zamiany za dopłatą, tylko zakup żeby było jasne.
Pewnie zaraz pojawi się najważniejsze kolejne pytanie: ile ?
Na chwilę obecną przewidywana cena sprzedaży to 1150pln brutto, w tym już koszt wysyłki.
Jeśliby się coś zmieniło dam znać.
Tyle udało mi się dowiedzieć i tyle wiem.

michalxxx6
31-07-2015, 16:15
Na początek witam wszystkich .
Na forum pierwszy wpis (do tej pory tylko czytałem )więc liczę na wyrozumiałość i pomoc.Od wczoraj zostałem posiadaczem rbr 12 (nowa model 2015).Kociołek stoi w kotłowni i czeka na montaż.Po wstępnych oględzinach stwierdziłem że nie jest wyposażony w podajnik ekoenergii lecz palnik o nazwie Batory(http://www.palnikbatory.pl/).Znalazłem więc stronę producenta i po zagłębieniu sie w temat okazało się że batory jest produkowany w dwóch wersjach:batory 20(zakres regulacji mocy 10-20 kW oraz większy batory 40 zakres 20-40kW. W małej wersji wielkość retory to około 20cmx20cm. W dużej wersji występują dwie retory okrągła ośrednicy 32cm oraz mniejszy prostokąt 21cmx27cm. Po oględzinach retory zamontowanej w moim kotle (rozmiar 21cmx27cm)okazało sie że jest to retora z palnika batory 40. Nie wiem czy jest to błąd producenta ,czy celowo zamontowano palnik większej mocy do kociołka 12kW. Jeszcze jedno pytanie czy zamontowanie takiego palnika nie wpłynie na większe zużycie opału. Będę wdzięczny za każdą odpowiedz.

zbigmaz01
31-07-2015, 16:49
Palnik fajny, bieg wsteczny, elektryczna zawleczka same doskonałości :yes:
Dzwoń do sprzedawcy i pytaj co to jest i dlaczego.


Minertu (Grzesiu) jak ci się podobają otwory, co ci one przypominają i jak długo je znasz??
326126

QIM
31-07-2015, 17:12
Jedno pytanie: czy wszystkie kotly RBR wyposażone są w sterowniki ecoal?

zbigmaz01
31-07-2015, 17:29
Z wpisów na forum wiem że jeden sobie zmienił :D

michalxxx6
31-07-2015, 17:38
I wszystko jasne.Dziś odezwał się do mnie producent kotła (duży plus za kontakt z kupującym) .Okazało się ze mniejsza wersja "Batorego 20" będzie montowana w kociołkach o małych mocach do 8kW. Palnik który mam zamontowany został przetestowany i dobrany do mojego kociołka. Po uruchomieniu kotła napiszę jak to wszystko chodzi. Wraz z kociołkiem dostałem nowego ecoala (czarny z nowym panelem i większym wyświetlaczem). Co do kociołka to szuflada na popiół mocno powiększona i drzwiczki są szerokości wewnętrznej kotła.Te zmiany z pewnością wpłyną na komfort użytkowania.

karoka65
31-07-2015, 17:46
Michał miałem ten palnik chyba z 1,5 miesiąca na podglądzie z podłączonym ciepłomierzem i wykresy na bieżąco.
On jest wielkości małej Ekoenegii a chyba około 20kg więcej żeliwa, jak wrócę z wakacji będę pakował do swojego rabarbara :)

karoka65
31-07-2015, 17:53
Jedno pytanie: czy wszystkie kotly RBR wyposażone są w sterowniki ecoal?
Tak, fabrycznie prawie wszystkie, piszę tak bo nie wiem jak to wygląda u innych sprzedawców jakie tam klienci mieli marzenia :)
Sprzedałem chyba 2 sztuki z Bruli w okresie jak były problemy z dostawami sterów od producenta, nie dojechały na czas podzespoły, klienci nie mieli nic przeciwko, jeden kocioł sprzedałem chyba bez sterownika, klient miał coś po starym rozciekniętym kotle a chciał żeby było trochę taniej.
Od jednego odkupiłem sterownik, wymieniał na inny, bywa czasami tutaj.
O tylu wiem :)

QIM
31-07-2015, 18:43
Karoka, ten Twój "podglądany batory" też na koali pracował?
Ecoal przecież tylko na pewnym typie palników pracuje... ?!

Jarecki79
31-07-2015, 18:47
326134326136Testowałem jak sie tylko pojawił ten największy. Sam palnik ciężki jak 100diabłów, prawie 100kg
średni ma inną głowicę kładzioną na ten sam odlew co największy
z koszem po lewej paliwo schodzi po ściance po przekątnej z lewego tyłu, ślimak jest grubszy i mocniej trzeszczy (na wiosne testowałem w zakładzie a później w domu), po testach był drobne zmiany i grubsza zmiana samego motoreduktora na ten aktualny
palenisko jest nieco większe od ekoenergii,największy przykapcał, choć trzeba powiedzieć,że opał był wypalany, testowałem go z użyciem pyłomierza Testo 330L-II, emisje pyłu były w największym przekroczone, po przejściu na tryb analizator spalin praca ładna, najczęściej z tlenem na poziomie 10-12%.

ciekawy jest ten najmniejszy, ja wiem,że największego używał nie będę, mniejsze pewnie tak, ale od jesieni....
motoreduktor żeliwny pochodzi z polecenia DK SYSTEM w zasadzie od pracownika tej firmy, który wcześniej był zatrudniony w pewnym zakładzie produkcyjnym korzystającym od wielu lat z tych motoreduktorów. Sa chwalone za cichszą pracę (monoblok zalany olejem) oraz trwałość.

Wymiary porównawcze z ekoenergią wklejam, pisałem o nim kilka m-cy temu już tutaj na innym wątku, na innym forum jest tez o nim wątek z opisem......

ps. ten średni moim zdaniem jest lepszy od ekoenergii tej 25... bez dwóch zdań.
Jest w nim też poprawione fabrycznie powietrze antyspalinowe, w porównaniu do ekoenergii są nieco mniejsze 2otwory w stosunku do fabrycznych, większych 4 w ekoenergii...
Fabrycznie jest tez mufa pod strażaka...

Nazwa jest od królów jak mówili chłopaki... choć właściciel tez ma na imię Stefan...
2mniejsze powinny być ciekawa alternatywą, czas wszystko pokaże.

karoka65
31-07-2015, 19:09
Karoka, ten Twój "podglądany batory" też na koali pracował?
Ecoal przecież tylko na pewnym typie palników pracuje... ?!
Na kolali i na smarcie.
Chyba 4 lata temu miałem kolae podłączonego na fajce pancerpola, wentylator z przesłoną i też ładnie chodził ale jak dasz to komuś kto nie jarzy trochę w temacie może być katastrofa :)

QIM
31-07-2015, 19:56
Jaką katastrofę masz na myśli?

karoka65
31-07-2015, 19:59
W spalaniu oczywiście :)

kaszpir007
31-07-2015, 22:04
I wszystko jasne.Dziś odezwał się do mnie producent kotła (duży plus za kontakt z kupującym) .Okazało się ze mniejsza wersja "Batorego 20" będzie montowana w kociołkach o małych mocach do 8kW. Palnik który mam zamontowany został przetestowany i dobrany do mojego kociołka. Po uruchomieniu kotła napiszę jak to wszystko chodzi. Wraz z kociołkiem dostałem nowego ecoala (czarny z nowym panelem i większym wyświetlaczem). Co do kociołka to szuflada na popiół mocno powiększona i drzwiczki są szerokości wewnętrznej kotła.Te zmiany z pewnością wpłyną na komfort użytkowania.

A tak z ciekawości , to czy wyjaśnili co było powodem do kotła 12KW dać palnik 20-40KW ????
Jak był dostępny 10-20KW ?

Bo tego nie rozumiem ...
Powinno dać się taki który jest najbardziej dopasowany mocą ...

minertu
31-07-2015, 22:10
Palnik fajny, bieg wsteczny, elektryczna zawleczka same doskonałości :yes:
Dzwoń do sprzedawcy i pytaj co to jest i dlaczego.


Minertu (Grzesiu) jak ci się podobają otwory, co ci one przypominają i jak długo je znasz??
326126
Zbyszku nic w nich nadzwyczajnego bo EKOENERGIĘ wierciliśmy prawie tak samo choć ja u siebie mam 2 rzędy :)
Palnik masywniejszy,dysza b.dobrze spasowana z korpusem.Pali się na nim b.ładnie.Gardziel jest nieco większa od małej EE ale jest chyba nieco wyższa (nie mierzyłem).Z tym palnikiem pracują już 3 kotły zamontowane przez nas i jak na razie (bo pracują w podtrzymaniu) jest wszystko ok.Generalnie nie powinno być problemów żadnych.
Co do mniejszego palnika Batory to jest on o ok 7 cm krótszy wewnętrzną częścią od małej EE i tu trzeba by zwężyć nieco wymiennik dlatego zapewne powstanie jeszcze mniejszy RBR 8 kW.

minertu
31-07-2015, 22:13
A tak z ciekawości , to czy wyjaśnili co było powodem do kotła 12KW dać palnik 20-40KW ????
Jak był dostępny 10-20KW ?

Bo tego nie rozumiem ...
Powinno dać się taki który jest najbardziej dopasowany mocą ...
Tak z ciekawości przypomnij mi jaki masz palnik w Skamie?

bolek_bolecki
01-08-2015, 11:03
Karoka, Minertu lub ktoś kto się nowym miśkiem bawił...

Jest tam jakiś wygaszacz ekranu, czy np nie ruszając go jest cały czas tam ta sama grafika?

adkwapniewski
01-08-2015, 12:25
Karoka, Minertu lub ktoś kto się nowym miśkiem bawił...

Jest tam jakiś wygaszacz ekranu, czy np nie ruszając go jest cały czas tam ta sama grafika?

Prawie jak stare "zielone" monitory z efektem "wypalenia" :)

minertu
01-08-2015, 12:52
Karoka, Minertu lub ktoś kto się nowym miśkiem bawił...

Jest tam jakiś wygaszacz ekranu, czy np nie ruszając go jest cały czas tam ta sama grafika?
Świeci ale co jakiś czas się jakby resetuje.Muszę dopytać czy tak ma być.
Wczoraj podczas rozpalania przejżałem na szybko menu , jest inaczej poukładane i dużo wartości i funkcji widać z samego panela.

zbigmaz01
01-08-2015, 13:14
...ja u siebie mam 2 rzędy :)....
:)
Nie długo będzie 3 lata :)

zbigmaz01
01-08-2015, 13:16
Świeci ale co jakiś czas się jakby resetuje.Muszę dopytać czy tak ma być.
Wczoraj podczas rozpalania przejżałem na szybko menu , jest inaczej poukładane i dużo wartości i funkcji widać z samego panela.A zdjęcia możliwe?

kaszpir007
01-08-2015, 13:52
Tak z ciekawości przypomnij mi jaki masz palnik w Skamie?

APPM-1 , z tego co pamiętam palnik 20KW.

Wtedy jak zamawiałem (początek 2011r) nic mniejszego nie było ...

QIM
01-08-2015, 14:06
W spalaniu oczywiście :)

To niech mi to ktoś wytłumaczy: ojcowie ecoala twierdzili, że ów automatyczny sterownik może pracować tylko na określonych palnikach i wymiennikach.
Potem pojawiła się nowa generacja palników "II-ej generacji" i spalania grupowe, które jest niby półautomatem i daje lepsze efekty ekonomiczne. Poza tym działa na wszystkim palnikach (bruli jest sprzedawane samodzielnie) Teraz zaś Instalco daje inne palniki z tym samym automatem, a Karoka twierdzi, że na innych palnikach niż te na licencji ICHPW może być "katastrofa".

Wygląda mi to na bardzo sprytną strategię marketingową: Sprzedajemy Ci automat. Jednocześnie informujemy, że automat "pali wiecej" i "nie sprawdza się na wszystkich węglach", (kij z tym, że wiemy, że nie przystosowany do palnika w Twoim kotle, ale Ci nie powiemy). Ale nie przejmuj się, Nabywco, gdy już rozczaruje cię nasz automat, masz "półautomat", dzięki któremu Twoje palenie będzie wreszcie ekonomiczne.
W pewnym sensie genialne.

karoka65
01-08-2015, 14:34
To niech mi to ktoś wytłumaczy: ojcowie ecoala twierdzili, że ów automatyczny sterownik może pracować tylko na określonych palnikach i wymiennikach.
Potem pojawiła się nowa generacja palników "II-ej generacji" i spalania grupowe, które jest niby półautomatem i daje lepsze efekty ekonomiczne. Poza tym działa na wszystkim palnikach (bruli jest sprzedawane samodzielnie) Teraz zaś Instalco daje inne palniki z tym samym automatem, a Karoka twierdzi, że na innych palnikach niż te na licencji ICHPW może być "katastrofa".

QIM widzę że sobie przetłumaczyłeś tak jak chciałeś :)
Przeczytaj to co napisałem jeszcze raz, pisałem że katastrofalnie może się zakończyć praca automatem na palnikach które nie są preferowane do tegoż automatu.
Nawet sam dedykowany palnik nie jest wszystkim co jest potrzebne do poprawnej pracy tego automatu bo równie ważna jest tutaj odpowiednia dmuchawa o odpowiedniej wydajności, nic nie pisałem natomiast że współpracuje tylko z palnikami które są na licencji Instytutu.
Dlatego też eCoal jest sprzedawany tym producentom stosują te dedykowane palniki i wentylatory.
Pisanie że eCoal spali więcej ? też nie jest do końca prawdą ponieważ czytałem tutaj wpisy które brzmiały akurat odwrotnie.
Zależy kto korzysta z tego automatu.
Ci którzy mają odpowiednią wiedzę o spalaniu nie potrzebują żadnych automatów czy jakiś PIDów, jednak z całą stanowczością mogę Ci napisać że poza tą garstką ludzi z forów większość jednak korzysta z tego automatu i nie chce nawet za darmo wprowadzania do swoich sterowników jakiś nowszych wersji oprogramoawania z grupowym czy ręcznym.

QIM
01-08-2015, 15:20
A ten batory to jest dedykowany do ecoala? i użytkownicy kotłów z tym palnikiem mówią, że nie chcą nic innego poza automatem?

karoka65
01-08-2015, 15:32
Jeśli zdecydowano się na jego montaż pewnie tak a co do reszty to za szybko żeby pisać takie rzeczy, ja nie wiem kto kupi kotły i na czym będzie takiemu człowiekowi zależeć, jakie są jego potrzeby i wiedza. Ważne że każdy ma wybór, nie mam czasu na siedzenie i dostatecznej wiedzy palę w auto, chcę się trochę pobawić i spróbować sił próbuję grupowego, mam wiedzę palę w ręcznym ale mam wybór mając ten sterownik.

bolek&lolek
01-08-2015, 15:56
Witam szanownych panow

i znowu bedzie niezla zadyma, bo tak chwalony przez was Batory narusza prawa autorskie zabezpieczone patentem. Z tego co mi sie o uszy obilo to juz sie paru przejechalo, przejedzie sie nastepny.

Pozdrowienia z Antypodow.

zbigmaz01
01-08-2015, 16:13
Witam szanownych panow

i znowu bedzie niezla zadyma, bo tak chwalony przez was Batory narusza prawa autorskie zabezpieczone patentem. Z tego co mi sie o uszy obilo to juz sie paru przejechalo, przejedzie sie nastepny.

Pozdrowienia z Antypodow.Gdzie tu widzisz pochwały? To że zacytowałem z ich strony że ma cofkę i zawleczkę to fakt a ty uważasz za pochwałę? Jak się będzie na nim "dobrze spalać" to będzie dopiero pochwała.
Pozdrowienia z domu.

adkwapniewski
01-08-2015, 16:13
Witam szanownych panow

i znowu bedzie niezla zadyma, bo tak chwalony przez was Batory narusza prawa autorskie zabezpieczone patentem. Z tego co mi sie o uszy obilo to juz sie paru przejechalo, przejedzie sie nastepny.

Pozdrowienia z Antypodow.


Burżuj !!!

Po co Ci zabawa w "palniki" skoro tam wypoczywasz ?


@QIM

ecoal jest baaardzo wygodny , zimą pracuje lepiej jak grupowy u mnie przynajmniej. Latem najtaniej wychodzi ręczy ale trzeba korygować podtrzymanie jak się zmieni odbiór - np wyjazd na kilka dni - bo się wygasi ...

Na ecoalu trzeba się postarać żeby zgasł ... wstaje nawet po 8h i to na różnych paliwach ... (może miałem szczęście ... oprócz epizodu z V ... )

minertu
01-08-2015, 16:15
Witam szanownych panow

i znowu bedzie niezla zadyma, bo tak chwalony przez was Batory narusza prawa autorskie zabezpieczone patentem. Z tego co mi sie o uszy obilo to juz sie paru przejechalo, przejedzie sie nastepny.

Pozdrowienia z Antypodow.
Ta :popcorn:

karoka65
01-08-2015, 16:26
Ja to się tam Boluś znowu na tym nie znam a piszą że wyrób jest objęty ochroną patentową także te rzeczy nie są potrzebne użytkownikom, niech się martwi ten kto powinien.
Nie siodłaj po pijaku kangura :)
Aby do czwartku :)

adkwapniewski
01-08-2015, 16:38
Ja to się tam Boluś znowu na tym nie znam a piszą że wyrób jest objęty ochroną patentową także te rzeczy nie są potrzebne użytkownikom, niech się martwi ten kto powinien.
Nie siodłaj po pijaku kangura :)
Aby do czwartku :)

:D

Byłem w okolicy w zeszył weekend , chciałem wpaść i zobaczyć nowego koalę ale auto mi odmówiło posłuszeństwa i musiałem wracać szybciutko (piszcząca zielona strzała). W Nysie myślałem że się spalę ze wstydu ... :)

zbigmaz01
01-08-2015, 16:40
....
U mnie w automacie spalał w zimie około 5% - 7%i więcej ale to bez specjalnego ustawiania. Aby tylko nie było niedopałów. Jak się postarasz i dobrze dobierzesz podawanie i korektę wiatru to możesz zapomnieć nawet na cały rok pod warunkiem stosowania jednej partii opału a spalanie może dorównać grupowemu. Jedno co to obecna wersja automatu spala wszystkie węgle, poprzednia miała problemy z węglami mocniejszymi a po wprowadzeniu najpierw regulacji nadmuchu a potem regulacji dawki poprawa na plus i to duży. Grupowe potrzebuje lekkiego nadzoru jak się miesza różne węgle, przy jednakowym pracuje tak jak ustawisz i możesz zapomnieć. Grupowe potrzebuje wstępnych nastaw aby zacząć palić a automat ruszy z chwilą włożenia wtyczki stera do gniazdka.

fenix2
01-08-2015, 18:08
Świeci ale co jakiś czas się jakby resetuje.Muszę dopytać czy tak ma być.
Wczoraj podczas rozpalania przejżałem na szybko menu , jest inaczej poukładane i dużo wartości i funkcji widać z samego panela.

Czy jest możliwość żeby User sobie wybrał które parametry będą wyświetlane na głównym ekranie. Taka personalizacja 2-3 wartości?

fenix2
01-08-2015, 18:46
To niech mi to ktoś wytłumaczy: ojcowie ecoala twierdzili, że ów automatyczny sterownik może pracować tylko na określonych palnikach i wymiennikach.
Potem pojawiła się nowa generacja palników "II-ej generacji" i spalania grupowe, które jest niby półautomatem i daje lepsze efekty ekonomiczne. Poza tym działa na wszystkim palnikach (bruli jest sprzedawane samodzielnie) Teraz zaś Instalco daje inne palniki z tym samym automatem, a Karoka twierdzi, że na innych palnikach niż te na licencji ICHPW może być "katastrofa".

Wygląda mi to na bardzo sprytną strategię marketingową: Sprzedajemy Ci automat. Jednocześnie informujemy, że automat "pali wiecej" i "nie sprawdza się na wszystkich węglach", (kij z tym, że wiemy, że nie przystosowany do palnika w Twoim kotle, ale Ci nie powiemy). Ale nie przejmuj się, Nabywco, gdy już rozczaruje cię nasz automat, masz "półautomat", dzięki któremu Twoje palenie będzie wreszcie ekonomiczne.
W pewnym sensie genialne.


Nie wiem już czy mi się śniło, czy gdzieś słyszałem że podobno użytkownicy którzy posiadają kocioł z palnikiem Brucer mogą do niego dokupić eCoala.
Zawijan czy możesz potwierdzić bądź zaprzeczyć ? Masz może jakieś informacje na ten temat ?


Jest taka możliwość ale jest warunek, musi być on (sterownik) zamontowany przez uprawnioną do tego osobę,która stwierdzi,że w danym kotle jest palnik II generacji .

Tak to było.

QIM
01-08-2015, 18:59
U mnie w automacie spalał w zimie około 5% - 7%i więcej ale to bez specjalnego ustawiania. Aby tylko nie było niedopałów. Jak się postarasz i dobrze dobierzesz podawanie i korektę wiatru to możesz zapomnieć nawet na cały rok pod warunkiem stosowania jednej partii opału a spalanie może dorównać grupowemu. Jedno co to obecna wersja automatu spala wszystkie węgle, poprzednia miała problemy z węglami mocniejszymi a po wprowadzeniu najpierw regulacji nadmuchu a potem regulacji dawki poprawa na plus i to duży. Grupowe potrzebuje lekkiego nadzoru jak się miesza różne węgle, przy jednakowym pracuje tak jak ustawisz i możesz zapomnieć. Grupowe potrzebuje wstępnych nastaw aby zacząć palić a automat ruszy z chwilą włożenia wtyczki stera do gniazdka.

Ale co to za "automat", który ma opcje ręcznej korekty działania? To sterownik ręczny. Już przy okazji grupowego "półautomatu" napisałem, co o tym myślę. Automat, jak dobrze pali to zasługa jego. Ale jeśli coś nie tak, to wina użytkownika, bo nie skorygował pracy automatu :D.

Na podstawie wcześniej prowadzonej dyskusji można też przypuszczać, że jeśli palnik nie jest tak do końca zgodny z ecoalem, praca automatu również będzie wymagać korekt, tak jak przy "niestandardowym" węglu. Czyli jest automat, a jakby go nie było.

Wlodek_PID
01-08-2015, 19:14
Ale co to za "automat", który ma opcje ręcznej korekty działania? To sterownik ręczny. Już przy okazji grupowego "półautomatu" napisałem, co o tym myślę. Automat, jak dobrze pali to zasługa jego. Ale jeśli coś nie tak, to wina użytkownika, bo nie skorygował pracy automatu :D.

To prawda. Początek był taki, że ustawiałeś "tylko" obroty dmuchawy,
teraz ustawiasz wszystko. To "tylko" to też bardzo dużo, zupełnie
zmienia proces spalania i w automacie nie powinno być.

Domyślam się, że odpowiedź będzie taka, że półautomat i pracę
ręczną dodano w celu uszczęśliwienia użytkowników. :)

QIM
01-08-2015, 19:20
To prawda. Początek był taki, że ustawiałeś "tylko" obroty dmuchawy,
teraz ustawiasz wszystko. To "tylko" to też bardzo dużo, zupełnie
zmienia proces spalania i w automacie nie powinno być.

Domyślam się, że odpowiedź będzie taka, że półautomat i pracę
ręczną dodano w celu uszczęśliwienia użytkowników. :)

Trudno się dziwić, że uszczęśliwiają, jeśli pozwalają na przykład oszczędzić opał lub właściwie go spalić.

TwojPan
01-08-2015, 19:23
To prawda. Początek był taki, że ustawiałeś "tylko" obroty dmuchawy,
teraz ustawiasz wszystko. To "tylko" to też bardzo dużo, zupełnie
zmienia proces spalania i w automacie nie powinno być.

Domyślam się, że odpowiedź będzie taka, że półautomat i pracę
ręczną dodano w celu uszczęśliwienia użytkowników. :)

Automatyczna praca czegokolwiek,nie jest w żaden sposób uzależniona od usera.

karoka65
01-08-2015, 19:33
Ale co to za "automat", który ma opcje ręcznej korekty działania? To sterownik ręczny. Już przy okazji grupowego "półautomatu" napisałem, co o tym myślę. Automat, jak dobrze pali to zasługa jego. Ale jeśli coś nie tak, to wina użytkownika, bo nie skorygował pracy automatu :D.

Na podstawie wcześniej prowadzonej dyskusji można też przypuszczać, że jeśli palnik nie jest tak do końca zgodny z ecoalem, praca automatu również będzie wymagać korekt, tak jak przy "niestandardowym" węglu. Czyli jest automat, a jakby go nie było.
karoka65 napisał:


Ci którzy mają odpowiednią wiedzę o spalaniu nie potrzebują żadnych automatów czy jakiś PIDów, jednak z całą stanowczością mogę Ci napisać że poza tą garstką ludzi z forów większość jednak korzysta z tego automatu i nie chce nawet za darmo wprowadzania do swoich sterowników jakiś nowszych wersji oprogramoawania z grupowym czy ręcznym.
Miałem tu na myśli automat jaki był jeszcze w starszych wersjach tego sterownika, ustawia się tam tylko temp. CO i CWU, niema żadnych korekt i tych sterowników wdziałem najwięcej i o nich pisałem.
Wprowadzone korekty czasu podawania i korekty nadmuchu to już dużo późniejsza sprawa i nie ja o to krzyczałem ale co poniektórzy userzy na FM i na E-S teraz to wytykając jaki to automat :)
Nie bierz tego do siebie :)

zbigmaz01
01-08-2015, 19:34
Jak groch byłby powtarzalny i taki jak przewidują normy (taki jak z testów) automat byłby bez korekt a tak wszyscy wiedzą co jest w sprzedaży i dopiero po pierwszej godzinie wiemy co mamy na palniku.

karoka65
01-08-2015, 19:43
Jak groch byłby powtarzalny i taki jak przewidują normy (taki jak z testów) automat byłby bez korekt a tak wszyscy wiedzą co jest w sprzedaży i dopiero po pierwszej godzinie wiemy co mamy na palniku.
A że zdecydowana większość patrzy na taniość a pali najtańszymi śmieciami to trzeba było zrobić korekty :)
Jak niema DTRki to krzyk i docinki, a jak na to patrzeć obiektywnym okiem to w jakim celu je pisać ? tak się zastanawiam, jak i tak każdy jest mądrzejszy od producenta który robi tam jakieś zapisy, w sumie to i tak pewnie większość najpierw pcha paliuchy do stera, jak nagrzebie to dzwoni do producenta albo sprzedawcy a ten papier zwany instrukcją pewnie i tak już zaginął podczas robót :)
Taka nasza polska rzeczywistość :)
Przepraszam ten promil który jednak czyta to co tam napisali :) bo czasem się takie rodzynki trafiają ale bardzo rzadko niestety.
Życzę spokojnej nocy.

zbigmaz01
01-08-2015, 19:44
Automatyczna praca czegokolwiek,nie jest w żaden sposób uzależniona od usera.Jako pracownik mam do czynienia z automatami, jak nie zaprogramujesz to nie ruszy. Napisz program, sprawdź a pójdzie jak po maśle. Założysz inny materiał do obróbki musisz wprowadzić korektę, stępi się narzędzie to też korekta.
Automat jest uzależniony od człowieka, nadzór musi być.

fenix2
01-08-2015, 19:52
A że zdecydowana większość patrzy na taniość a pali najtańszymi śmieciami to trzeba było zrobić korekty :)
Jak niema DTRki to krzyk i docinki, a jak na to patrzeć obiektywnym okiem to w jakim celu je pisać ? tak się zastanawiam, jak i tak każdy jest mądrzejszy od producenta który robi tam jakieś zapisy, w sumie to i tak pewnie większość najpierw pcha paliuchy do stera, jak nagrzebie to dzwoni do producenta albo sprzedawcy a ten papier zwany instrukcją pewnie i tak już zaginął podczas robót :)
Taka nasza polska rzeczywistość :)
Przepraszam ten promil który jednak czyta to co tam napisali :) bo czasem się takie rodzynki trafiają ale bardzo rzadko niestety.
Życzę spokojnej nocy.

Tak to chyba jest już u nas. Najpierw się zaczyna używać jakiegoś urządzania nie tylko kotła a jak coś nie działa zaczyna dopiero studiować DTR czy instrukcje.

bolek_bolecki
01-08-2015, 21:01
Jak groch byłby powtarzalny i taki jak przewidują normy (taki jak z testów) automat byłby bez korekt a tak wszyscy wiedzą co jest w sprzedaży i dopiero po pierwszej godzinie wiemy co mamy na palniku.

Pomijając to czyje i jakie algorytmy... przy stałych warunkach nie był by potrzebny żaden automat.
Wiele razy pisałem, jeśli coś ma działać jak należy to musi wiedzieć jakie są efekty, nie ma się co łudzić że nie spiecze jeśli tego nie "czuje".


A że zdecydowana większość patrzy na taniość a pali najtańszymi śmieciami to trzeba było zrobić korekty :).
Zdecydowana większość patrzy na taniość co wcale nie oznacza że palą najgorszym wunglem. Ja bym raczej napisał że większość stara się kupić rozsądny opał w rozsądnej cenie.

minertu
01-08-2015, 21:07
Tak to było.
Przecież ekoenergia,burner i np batory to palniki II generacji.

minertu
01-08-2015, 21:12
Tu tylko potwierdzę,że do dziś pracuje pierwszy eCoal bez możliwości ingerencji w nastawy procesu spalania.
Obecny eCoal.pl jest inny bo tą inność wymusili obecni palacze.

QIM
01-08-2015, 21:27
Tu tylko potwierdzę,że do dziś pracuje pierwszy eCoal bez możliwości ingerencji w nastawy procesu spalania.
Obecny eCoal.pl jest inny bo tą inność wymusili obecni palacze.
No to proszę uzgodnić jedną wersję :D
- automat trzeba jednak zaprogramować
- winny zły węgiel
- użytkownik to wymusił
że ecoal nie jest "automatyczny".

QIM
01-08-2015, 21:36
Przecież ekoenergia,burner i np batory to palniki II generacji.

A czy to znaczy, że są jednakowe? Jeśli tak, to dlaczego się inaczej nazywają? Jeśli są jednak różne, to jak ecoal, który został wymyślony wcześniej, niż batory, ma "wiedzieć", jak prowadzić ten palnik? Czyż nie po to między innymi są te sławne korekty trybu automatycznego do "automatycznego" sterownika, aby ten zbiór elementów zechciał współpracować ze sobą?

skresz
01-08-2015, 21:41
o co ci chodzi z ecola jak nie chcesz grupowego to wgraj sobie soft jaki dostałeś przy zakupie pieca i nie ruszaj nic tez spali. Jak by nie było grupowego czy ręcznego to być nawet nie wiedział że na automacie pali 5-10% więcej i byłbyś szczęśliwy?????

SUSPENSER
01-08-2015, 21:45
Jak groch byłby powtarzalny i taki jak przewidują normy (taki jak z testów) automat byłby bez korekt a tak wszyscy wiedzą co jest w sprzedaży i dopiero po pierwszej godzinie wiemy co mamy na palniku.

Dodam do tego różne kominy z różnym ciągiem.

fenix2
01-08-2015, 21:45
Czy badania kotłów były z palinkami ekoenergii? Jeśli tak to czy one są aktualne jeśli został zmieniony palnik na Batorego???

zbigmaz01
01-08-2015, 21:55
Pomijając to czyje i jakie algorytmy... przy stałych warunkach nie był by potrzebny żaden automat.
Wiele razy pisałem, jeśli coś ma działać jak należy to musi wiedzieć jakie są efekty, nie ma się co łudzić że nie spiecze jeśli tego nie "czuje".


Zdecydowana większość patrzy na taniość co wcale nie oznacza że palą najgorszym wunglem. Ja bym raczej napisał że większość stara się kupić rozsądny opał w rozsądnej cenie.Jeżeli "warunki" masz na myśli obciążenie instalacji, opał i jak kolega wspomniał komin (można jeszcze parę dodać ) to się zgadzam

kobra64
02-08-2015, 09:11
A że zdecydowana większość patrzy na taniość a pali najtańszymi śmieciami to trzeba było zrobić korekty :)
...... Proponuję się zapoznać z wielkością wydobycia kopalni Piekary. I z udziałem ekogroszku w tym wydobyciu. Dla ilu użytkowników wystarczy? Jaki jest sens pisać soft pod węgiel którego być może będzie używać kilka procent palących w kotłach na ekogroszek? Jaki jest sens pisać taki soft i jednocześnie jako warunek zastosowania sterownika stawiać użycie palnika 2 generacji z możliwością spalania miału? Rozsądny człowiek chcący palić tanio będzie w takim palniku palił miałem albo mieszanką. I tak należy napisać soft.

zbigmaz01
02-08-2015, 09:27
Może dlatego są te korekty aby to spalać?

QIM
02-08-2015, 10:38
Może dlatego są te korekty aby to spalać?

No to co to za automat z ręcznym sterowaniem? To zwykły sterownik tyle, że z bardziej zaawansowanym algorytmem, bo wg ecoal.pl utrzymuje kocioł w pracy ciągłej w zakresie mocy od kilku kW. Tyle to potrafi prawie każdy tzw. PID i każdy parametry korygujące pracę "automatu" posiada.

cwancig
02-08-2015, 20:17
Proponuję się zapoznać z wielkością wydobycia kopalni Piekary. I z udziałem ekogroszku w tym wydobyciu. Dla ilu użytkowników wystarczy? Jaki jest sens pisać soft pod węgiel którego być może będzie używać kilka procent palących w kotłach na ekogroszek?

Poza ilością popiołu (i to nie zawsze) nie widzę większej różnicy między spalaniem Piekar i jakościowego, płukanego i selekcjonowanego węgla rosyjskiego, a taki da się kupić bez większych problemów.

karoka65
02-08-2015, 20:27
Poza ilością popiołu (i to nie zawsze) nie widzę większej różnicy między spalaniem Piekar i jakościowego, płukanego i selekcjonowanego węgla rosyjskiego, a taki da się kupić bez większych problemów.
piszesz o niesamowicie podobnych odczuciach jakie i ja odniosłem :)
Era cud Wesołej zniknęła bez wieści, był to "czarny koń" ale jednego sezonu ( podobnie było wcześniej ) rozpropagowany mocno przez dwóch sprzedawców tego węgla na tym forum :)

kedlaw0
02-08-2015, 20:34
Ja pierwszą zimę paliłem ruskim eko za 660zł i ruskim miałem za 450zł. U mnie trochę więcej popiołu ale żadnych spieków. Nie widzę u siebie sensu kupowania polskiego droższego.

zbigmaz01
02-08-2015, 20:50
To gdzie ten ruski kupić na próbę?

karoka65
02-08-2015, 20:51
Ja pierwszą zimę paliłem ruskim eko za 660zł i ruskim miałem za 450zł. U mnie trochę więcej popiołu ale żadnych spieków. Nie widzę u siebie sensu kupowania polskiego droższego.
I szanuję Twoje doświadczenia :)
Miałem do czynienia z tym groszkiem ( pozytywne ) :)

SUSPENSER
02-08-2015, 21:46
piszesz o niesamowicie podobnych odczuciach jakie i ja odniosłem :)
Era cud Wesołej zniknęła bez wieści, był to "czarny koń" ale jednego sezonu ( podobnie było wcześniej ) rozpropagowany mocno przez dwóch sprzedawców tego węgla na tym forum :)

Mam w ofercie zarówno ruski jak i Wesołą, która faktycznie się popsuła jakiś czas temu, ale teraz podobno znowu wraca przed sezonem - lada dzień będę ją testował i dam znać.

kobra64
02-08-2015, 22:30
piszesz o niesamowicie podobnych odczuciach jakie i ja odniosłem :)
Era cud Wesołej zniknęła bez wieści, był to "czarny koń" ale jednego sezonu ( podobnie było wcześniej ) rozpropagowany mocno przez dwóch sprzedawców tego węgla na tym forum :) Sądzę że po części do mnie pijesz. Więc odpowiem. Przez 2 lata nie było węgla lepszego od Wesołej. Palił się rewelacyjnie, nie spiekał, grzał jak koks i popiołu zostawiał do max 3%. Wtedy go chwaliłem i propagowałem - łatwo sprawdzić. Później węgiel z Wesołej zaczął się psuć, spiekać - i uczciwie tutaj napisałem że tak się dzieje. Napisałem też że ja dla swoich klientów go mieszam na połowę z Ziemowitem, i wtedy się pali OK a i moc ma jeszcze bardzo dobrą. Też łatwo sprawdzić.

kedlaw0
03-08-2015, 04:53
I szanuję Twoje doświadczenia :)
Miałem do czynienia z tym groszkiem ( pozytywne ) :)

Jakie doświadczenia. Palę w podajniku dopiero od listopada 2014. Zaczynałem od czecha z supermarketu, a zatrzymałem się na obecnym węglu bo za tę cenę nie widzę sensu eksperymentować.

minertu
03-08-2015, 06:47
Tak to było.
Wiemy jak było bo sam nawet takie zestawy (palnik,zbiornik,dmuchawa i eCoal.pl) montowałem u ludzi ,którzy przerabiali swoje śmieciuchy na automaty oraz kilkanaście kotłów Cichewicza z Brucerem.
Później zdecydowano , że eCoal.pl będzie tylko dla producentów kotłów i tak jest do dziś.

minertu
03-08-2015, 07:02
To prawda. Początek był taki, że ustawiałeś "tylko" obroty dmuchawy,
teraz ustawiasz wszystko. To "tylko" to też bardzo dużo, zupełnie
zmienia proces spalania i w automacie nie powinno być.

Domyślam się, że odpowiedź będzie taka, że półautomat i pracę
ręczną dodano w celu uszczęśliwienia użytkowników. :)
Nie będzie tylko jest bo to właśnie palacze wymusili na producencie:popcorn:

minertu
03-08-2015, 07:12
:)
Nie długo będzie 3 lata :)Tak.Leci ten czas jak diabli :)

minertu
03-08-2015, 07:13
A zdjęcia możliwe?
Mam na telefonie ale nie mam czasu ich pobrać a co dopiero pozmniejszać aby je tutaj zapodać.

zbigmaz01
03-08-2015, 07:37
No to jak masz na telefonie to przez WhatsAppa dawaj, mój nr znasz :)

karoka65
03-08-2015, 07:52
Sądzę że po części do mnie pijesz. Więc odpowiem. Przez 2 lata nie było węgla lepszego od Wesołej. Palił się rewelacyjnie, nie spiekał, grzał jak koks i popiołu zostawiał do max 3%. Wtedy go chwaliłem i propagowałem - łatwo sprawdzić. Później węgiel z Wesołej zaczął się psuć, spiekać - i uczciwie tutaj napisałem że tak się dzieje. Napisałem też że ja dla swoich klientów go mieszam na połowę z Ziemowitem, i wtedy się pali OK a i moc ma jeszcze bardzo dobrą. Też łatwo sprawdzić.
Tak do Ciebie też ale nie w jakiś negatywny sposób, po części też do Twojego poprzedniego postu o piekarach.
Swój czas miały tutaj chwałowice bodajże 2011, później bobrek a następnie wesoła.
Siedzisz trochę na forum i widziałeś co się działo, jak zaczęli ludzie pisać o tym czy o tamtym zaraz na każdym składzie w kraju akurat jakimś dziwnym trafem wszyscy sprzedawali ten węgiel :)
Właśnie, jak to było możliwe ? :)

minertu
03-08-2015, 08:19
Jak to jak?
Teraz sprzedaje się to co klient chce kupić ;)
Siedzi parę ludków przed lapkiem i szukają co lepiej pójdzie.

karoka65
03-08-2015, 08:22
Jak to jak?
Teraz sprzedaje się to co klient chce kupić ;)
Siedzi parę ludków przed lapkiem i szukają co lepiej pójdzie.
Innego sposobu nie widzę żeby wystarczyło dla wszystkich :)

fenix2
03-08-2015, 09:21
Czy badania kotłów były z palinkami ekoenergii? Jeśli tak to czy one są aktualne jeśli został zmieniony palnik na Batorego???

bolek&lolek
03-08-2015, 10:53
Czy badania kotłów były z palinkami ekoenergii? Jeśli tak to czy one są aktualne jeśli został zmieniony palnik na Batorego???

Z tego co mi sie o uszy obilo to niestety nie sa.
Ale co to kogo obchodzi. Alleluja i do przodu jak mawia klasyk z Torunia

bolek&lolek
03-08-2015, 10:55
Sądzę że po części do mnie pijesz. Więc odpowiem. Przez 2 lata nie było węgla lepszego od Wesołej. Palił się rewelacyjnie, nie spiekał, grzał jak koks i popiołu zostawiał do max 3%. Wtedy go chwaliłem i propagowałem - łatwo sprawdzić. Później węgiel z Wesołej zaczął się psuć, spiekać - i uczciwie tutaj napisałem że tak się dzieje. Napisałem też że ja dla swoich klientów go mieszam na połowę z Ziemowitem, i wtedy się pali OK a i moc ma jeszcze bardzo dobrą. Też łatwo sprawdzić.

Pan kobra tylko miesza? A w jakich proporcjach i co podaje w deklaracji? wartosc opalowa z kosmosu, wilgotnosc z Marsa a popiol z Wenus?
Przepraszam ale powiem tak: dobrze ze sie pan kobra odkryl, bo goraco. Na obu polkulach zreszta.

Pozdrowienia od burzuja z Antypodow.

QIM
03-08-2015, 17:18
Nie będzie tylko jest bo to właśnie palacze wymusili na producencie:popcorn:
Wymusili, bo...?
Kto by korzystał z algorytmu ecoal, jeśli nie zawsze działa prawidłowo i nie można skorygować jego pracy? Tylko ten, kto kupił odpowiedni węgiel, na którym ten algorytm się nie "wyłoży". A tu pisze się, że węgiel na składach "mamy taki, jaki źyczy sobie klient" albo "klient szuka oszczędności kupując badziew", widać więc ograniczoną przydatność algorytmu ecoal, jeśli nie można go dostosować do warunków występujących w "rzeczywistej kotłowni"

QIM
03-08-2015, 19:45
:D

karoka65
03-08-2015, 20:23
QIM, tyś się napił dzisiaj czegoś ? :)
To samo piszesz co godzinę.
Ty to paliłeś na tym eCoalu i Ci się wykładał na czymś czy tylko się czegoś naczytałeś ?

minertu
03-08-2015, 20:36
Dobre pytanie.

cwancig
03-08-2015, 20:37
Faktycznie duża nadaktywność ostatnimi czasy. Palił nie na eCoalu, ale coal i to w KWK 25kW :D.

minertu
03-08-2015, 20:44
Witam sąsiada z za między :bye:

bolek_bolecki
03-08-2015, 21:09
Ma pan calkowita racje. Bo Szwecja, Norwegia, Dania,Islandia, Niemcy Zachodnie i Wschodnie, Austria, Czechoslowacja, Wegry, Jugoslawia. Lichtensztein, Szwajcaria, Mongolia, Chiny, ZSRR i jej republiki socjalistyczne od Ukrainy i Bialorusi po Azerska i Kazachska oraz pare innych sie nie licza. Bo to bylo za wrednej komuny i troche po.


------------------WPIS USUNIĘTY JAKO PROWOKACYJNY--------------------------


BTW, Kiedyś taki jeden kolo z BMW zaczepiał każdego i pytał ile mają KM. Oczywiście wszyscy mieli mniej ale mina zrzedła jak jeden dodał na koniec że ma ptaka normalnych rozmiarów. ;) No, tak że pozor bo bo takie wypady to nic szczególnego, dziś "szczeniaki" na kraniec Rosji stopem i bez grosza jadą. A w ogóle to Antypody do Europy czy Śląska? :D . Ponadto w łikend będziemy mieli 4 dychy w cieniu..

Ale do rzeczy, nie mogę dokopać się do tematu o normach to podpytam tutaj. W tej 303 5 2012, a w niej 5 16 3, czyli badanie na wypadek usterki nadmuchu. Jak to się odbywa, przez jaki czas nie może dojść do tych 5% CO, bo albo nie widzę, albo nie ma... Inna sprawa, skoro jest to test na wypadek padnięcia dmuchawy a sam kocioł ma być szczelny to jak do tych 5% nie dopuścić?. Możesz odpowiedzieć jak wrócisz, chyba że ktoś jeszcze ma pojęcie w tej materii to proszę o info

QIM
03-08-2015, 21:09
QIM, tyś się napił dzisiaj czegoś ? :)
To samo piszesz co godzinę.
Ty to paliłeś na tym eCoalu i Ci się wykładał na czymś czy tylko się czegoś naczytałeś ?
A... To... to przeglądareczce się czknęło :D. Zaraz się wykasuje :) A czytuję ostatnio forum i to co o ecoalu piszą i... No i wnioski same się wyciągają.
O! Kolega "dwadzieścia" :bye:

Faktycznie duża nadaktywność ostatnimi czasy. Palił nie na eCoalu, ale coal i to w KWK 25kW :D.

"So what?"

karoka65
03-08-2015, 21:24
A czytuję ostatnio forum i to co o ecoalu piszą i... .

No zaczynają dużo pisać bo nowego zrobili i może dlatego, dzisiaj słyszałem od jednego gościa że konkurencja też coś nowego tworzy ale raczej się nie skusi choć z ciekawości kupił "jedynkę" z tego co mówi to pupy nie urywa porównując do tego co niektórzy piszą, także widzisz jak to jest z tą wiarą w słowo pisane :)

karoka65
03-08-2015, 21:27
Ale do rzeczy, nie mogę dokopać się do tematu o normach to podpytam tutaj. W tej 303 5 2012, a w niej 5 16 3, czyli badanie na wypadek usterki nadmuchu. Jak to się odbywa, przez jaki czas nie może dojść do tych 5% CO, bo albo nie widzę, albo nie ma... Inna sprawa, skoro jest to test na wypadek padnięcia dmuchawy a sam kocioł ma być szczelny to jak do tych 5% nie dopuścić?. Możesz odpowiedzieć jak wrócisz, chyba że ktoś jeszcze ma pojęcie w tej materii to proszę o info
No musisz chyba poczekać na normalizatorów :)

QIM
03-08-2015, 21:30
@ karoka
To komu wierzyć? Tym na forach czy tym bezimiennym, którzy się nie udzielają?
Można wysnuć wniosek, że ci pierwsi to tylko pianę biją, m.in. wymusili dodanie ustawień do automatu ecoal, o czym to piszecie niejednoznacznie czy dobre to czy złe posunięcie.

karoka65
03-08-2015, 21:48
@ karoka
To komu wierzyć? Tym na forach czy tym bezimiennym, którzy się nie udzielają?
Można wysnuć wniosek, że ci pierwsi to tylko pianę biją, m.in. wymusili dodanie ustawień do automatu ecoal, o czym to piszecie niejednoznacznie czy dobre to czy złe posunięcie.
Powiem Ci że ten akurat jest z forum i właśnie tutaj przeczytał trochę tych ochów i achów, rzadziej teraz pisuje.
A co bardziej pyskaci ( ja też :) ) ubiją i tej piany trochę :)
Ja widzę tych sterowników bardzo dużo i jak dla mnie to nie było potrzeby wprowadzania tych korekt, tym bardziej od czasu kiedy pojawiło się grupowe i ręczny w tym sterowniku ale ja mam tyle do gadania co i Ty :)
Normalni Kowalscy mają inne priorytety niż ta grupka Kowalskich którzy zaglądają na fora.
Co Ci daje taka korekta jeśli taki normalny Kowalski niema nawet zielonego pojęcia jak to ma wyglądać, także skąd ma wiedzieć co korygować ?
To tylko na forach tak ładnie wygląda, badania, spalania, sterowania i całe to pitolenie, w normalnym świecie wygląda to całkiem inaczej.

QIM
03-08-2015, 21:55
To teraz poważne pytanie: czy jest instrukcja dla użytkownika, która zawiera opis, co i jak pokręcić przy automatycznym ecoalu, gdy coś nie pali jak należy?

adkwapniewski
04-08-2015, 08:52
To teraz poważne pytanie: czy jest instrukcja dla użytkownika, która zawiera opis, co i jak pokręcić przy automatycznym ecoalu, gdy coś nie pali jak należy?


Jak nie pali to albo wiatrak nie uszczelniony , palnik zapchany , korona źle osadzona , kocioł nie szczelny, rura odprowadzająca spaliny do komina zapchana, opał się zawiesił.

Jeśli wszystko wymienione wyżej jest ok to ster w trybie ecoal spala prawidłowo (bez korekt wiatru i podawania).

bolek&lolek
04-08-2015, 11:16
No musisz chyba poczekać na normalizatorów :)

A niech se norme kupi i poczyta. Mnie tu dobrze jak temu bacy.
"baco kaj to idziecie? a do burdelu. To po co wom ta ksionzecka do nabozenstwa? A bo jak mi sie tam spodobo, to se do niedzieli ostanem"

pan bolek (bez lolka) czytac czytac czytac albo z kasy wyskoczyc to sie jakas ekspertyzke zrobi, kaske skasuje, karoke wq.wi i wszystko bedzie ok jak mawiaja tutejsi.

bolek_bolecki
04-08-2015, 11:23
Jeno że jo z kasy wyskoczył, normę nabył drogą kupna i nie rozkminiłem próby z worem na dmuchawie.

karoka65
04-08-2015, 11:52
Jeno że jo z kasy wyskoczył, normę nabył drogą kupna i nie rozkminiłem próby z worem na dmuchawie.
Czyli kasę wydałeś i dalej jesteś w ciemnej..... ? :)
Trza se było do jakiego instytuta zadzwonić i dopytać, może nie wszyscy wszystko tylko za kaskę robią.

QIM
04-08-2015, 12:16
Jak nie pali to albo wiatrak nie uszczelniony , palnik zapchany , korona źle osadzona , kocioł nie szczelny, rura odprowadzająca spaliny do komina zapchana, opał się zawiesił.

Jeśli wszystko wymienione wyżej jest ok to ster w trybie ecoal spala prawidłowo (bez korekt wiatru i podawania).

Czyli pali nieprawidłowo tylko w takich przypadkach, które wymieniłeś. Jak w takim razie do tego ma się to, co niektórzy pisali tu o węglu?

adkwapniewski
04-08-2015, 12:32
Czyli pali nieprawidłowo tylko w takich przypadkach, które wymieniłeś. Jak w takim razie do tego na się to, co niektórzy pisali tu o węglu?

Spala prawie każdy węgiel od czecha do odsiewki , wynalazki pomijam one się same spalają w koszu :)


Nie wiedzą co mają w palniku :) Ściągał któryś po sezonie koronę ? Ja nie dawno odkryłem że moje problemy z nadmuchem spowodowane były odlewem przejściówki do wiatraka ...

Gdyby nie pożar varmo dalej bym tego nie wykrył ... a tak zrobiłem przegląd całości , wyczyściłem kanały powietrzne w palniku , uszczelniłem wlot powietrza z wiatraka - zupełnie inaczej pracuje

Do tego dochodzi przebijanie "grawitacyjne" powrotem na podłogówkę (główny winowajca) - po zakręceniu wszystkich zaworów na rozdzielaczach + samych rozdzielaczy - temp na poddaszu spadła o 2*C a i przede wszystkim zużycie wungla na CWU poszło w dół !

Każdy jest winny tylko nie JA ... to tak na koniec :)

QIM
04-08-2015, 15:52
Spala prawie każdy węgiel od czecha do odsiewki , wynalazki pomijam one się same spalają w koszu :)


Nie wiedzą co mają w palniku :) Ściągał któryś po sezonie koronę ? Ja nie dawno odkryłem że moje problemy z nadmuchem spowodowane były odlewem przejściówki do wiatraka ...

Gdyby nie pożar varmo dalej bym tego nie wykrył ... a tak zrobiłem przegląd całości , wyczyściłem kanały powietrzne w palniku , uszczelniłem wlot powietrza z wiatraka - zupełnie inaczej pracuje

Do tego dochodzi przebijanie "grawitacyjne" powrotem na podłogówkę (główny winowajca) - po zakręceniu wszystkich zaworów na rozdzielaczach + samych rozdzielaczy - temp na poddaszu spadła o 2*C a i przede wszystkim zużycie wungla na CWU poszło w dół !

Każdy jest winny tylko nie JA ... to tak na koniec :)

Ok, dzięki za Twój opis doświadczeń z tym sterownikiem.
Ciekawe bardzo jest to, że musiałeś poprawić kocioł po fabryce. Chodzi o uszczelnienie połączenia dmuchawy z palnikiem?
W sumie wydaje się mieć związek z wprowadzeniem parametrów poprawiających efekty pracy algorytmu ecoal, co prowadzi do wniosku, że algorytm może i dobry i nie możnaby się go czepiać, ale układy wykonawcze potrafią odbiegać nieco od wymaganych standardów, które ostatnio ładnie opisał Minertu. I zatoczyliśmy koło z powrotem do początku dyskusji. Czy nowe wersję palników II-ej generacji są kompatybilne z algorytmem ecoal? Karoka pisał, że jeden taki (batory) obserwował, ale szczegółów nie ujawnił, bo jeszcze za wcześnie. No ale klient już kocioł dostał z takim palnikiem. Tak w sumie bez potwierdzenia, że będzie to razem hulać.

karoka65
04-08-2015, 16:22
Widziałem na wykresach a nie naocznie, na wykresach hulał jak to ująłeś :)
Normalnie kotły idą ze standardowym wyposażeniem, czytaj palnikiem ale dobre wieści szybko się roznoszą, tamten kocioł z tego co wiem kto inny zamawiał a kto inny tutaj pisał :) Niektórzy sprzedawcy interesują się bardziej asortymentem a inni mniej.
Widziałem że na czyste ogrzewanie chwalono jednego producenta za uniwersalność bo robi na zamówienie taki kocioł, montuje różne palniki czy sterowniki, czy tutaj uniwersalność jest inaczej poglądana i zaczyna się czepialstwo ?
Może traktujmy wszystkich jednakowo ?
Dlaczego mam komuś nie powiedzieć że jest taki czy taki palnik skoro nawet sam będę go montował niedługo ? taki niewierny Tomasz jestem że chcę też sam zobaczyć :)
W zeszłym tygodniu dostałem zamówienie z Wołomina i gościu pisze że chce taki i taki palnik czy jest możliwość, to co mam mu odmówić skoro się z nim zapoznał i taki akurat chce ? Trzeba być uniwersalnym :)

edgar184
04-08-2015, 17:43
Chyba się zima zbliża skoro temat rbr wypłynął na pierwszą stronę :D.
Jak tam, opał już zakupiony???

QIM
04-08-2015, 17:56
Widziałem na wykresach a nie naocznie, na wykresach hulał jak to ująłeś :)
Normalnie kotły idą ze standardowym wyposażeniem, czytaj palnikiem ale dobre wieści szybko się roznoszą, tamten kocioł z tego co wiem kto inny zamawiał a kto inny tutaj pisał :) Niektórzy sprzedawcy interesują się bardziej asortymentem a inni mniej.
Widziałem że na czyste ogrzewanie chwalono jednego producenta za uniwersalność bo robi na zamówienie taki kocioł, montuje różne palniki czy sterowniki, czy tutaj uniwersalność jest inaczej poglądana i zaczyna się czepialstwo ?
Może traktujmy wszystkich jednakowo ?
Dlaczego mam komuś nie powiedzieć że jest taki czy taki palnik skoro nawet sam będę go montował niedługo ? taki niewierny Tomasz jestem że chcę też sam zobaczyć :)
W zeszłym tygodniu dostałem zamówienie z Wołomina i gościu pisze że chce taki i taki palnik czy jest możliwość, to co mam mu odmówić skoro się z nim zapoznał i taki akurat chce ? Trzeba być uniwersalnym :)

Ja się nie czepiam. Ja się tylko pytam. O, na przykład: w jaki sposób i kto ocenia przydatność danego palnika dla sterowania ecoalem? Jak długo takie testy trwają? Czy producent sterownika ma jakiś wpływ na to, który palnik zostanie zamontowany przez producenta kotła (na podstawie jakich badań?).

fenix2
04-08-2015, 18:38
Do tego dochodzi przebijanie "grawitacyjne" powrotem na podłogówkę (główny winowajca) - po zakręceniu wszystkich zaworów na rozdzielaczach + samych rozdzielaczy - temp na poddaszu spadła o 2*C a i przede wszystkim zużycie wungla na CWU poszło w dół !

Możesz rozwinąć temat. Dobrze rozumiem, ciepła woda przez powrót z podłogówki płynęła na poddasze? Grzejesz tylko CWU?
A to za pompą nie ma zaworu zwrotnego?

adkwapniewski
04-08-2015, 19:11
Możesz rozwinąć temat. Dobrze rozumiem, ciepła woda przez powrót z podłogówki płynęła na poddasze? Grzejesz tylko CWU?
A to za pompą nie ma zaworu zwrotnego?

Czy płynęła nie wiem , ciepło "się" transportowało :)

Mam zwrotne na każdym obiegu , prawidłowo zamontowane , powrót na rozdzielaczu był gorący i zasilanie ciepłe. Grzeje tylko CWU. Popmpki obiegów podłogówek (parter,piętro) wyłączone

Po "zakręceniu" rozdzielaczy i zaworków na pętlach i wszystkich kulowych (oprócz obiegu cwu) - rozdzielacze zimne a zużycie na CWU wygląda dobrze :)

Slawko123
04-08-2015, 19:19
pewnie zwrotne zwykłe proste. Niestety one często gęsto przepuszczają.

adkwapniewski
04-08-2015, 19:51
Taki : http://www.ferro.pl/produkt-zawor-zwrotny-z-mosieznym-elementem-zamykajacym-3627-ZZM.html


Jeśli nie takie to jakie ? Zamontować na powrotach jeszcze po jednym ?

Slawko123
04-08-2015, 20:13
Nie mam pojęcia, jedynie co mi przychodzi do głowy to KB191 Honeywell, zbudowany jest podobnie jak zawór antyskażeniowy typu EA ale przeznaczony do ciepłej wody. Wadą jest to, że jest tylko jako 3/4cala i dużo kosztuje. oczywiście montowany na powrocie.

minertu
04-08-2015, 20:14
Taki : http://www.ferro.pl/produkt-zawor-zwrotny-z-mosieznym-elementem-zamykajacym-3627-ZZM.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ferro.pl%2Fpro dukt-zawor-zwrotny-z-mosieznym-elementem-zamykajacym-3627-ZZM.html)


Jeśli nie takie to jakie ? Zamontować na powrotach jeszcze po jednym ?
Powiem szczerze,ze przestaliśmy ich używać.Przy adaptacyjnych pompach nie działaja jak należy (za mocne sprężyny,takie sie nam widocznie trafiły) .
Obecnie stosujemy klapowe i nie ma z nimi problemów.

adkwapniewski
04-08-2015, 20:24
Terkotały ?

fenix2
04-08-2015, 20:25
Czy płynęła nie wiem , ciepło "się" transportowało :)

Mam zwrotne na każdym obiegu , prawidłowo zamontowane , powrót na rozdzielaczu był gorący i zasilanie ciepłe. Grzeje tylko CWU. Popmpki obiegów podłogówek (parter,piętro) wyłączone

Po "zakręceniu" rozdzielaczy i zaworków na pętlach i wszystkich kulowych (oprócz obiegu cwu) - rozdzielacze zimne a zużycie na CWU wygląda dobrze :)

Bardzo dziwne może przepuszczają te zawory. Jeśli masz za zwrotnym zwykły kulowy to zamknij go wszystkie pozostałe zostaw otwarte. Wtedy się wyjaśni czy to zwrotne przepuszczają.

Taki : http://www.ferro.pl/produkt-zawor-zwrotny-z-mosieznym-elementem-zamykajacym-3627-ZZM.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ferro.pl%2Fpro dukt-zawor-zwrotny-z-mosieznym-elementem-zamykajacym-3627-ZZM.html)
Jeśli nie takie to jakie ? Zamontować na powrotach jeszcze po jednym ?
Ja bym nie montował na powrotach takich. Ja mam wspólna rurę zasilającą i wspólną powrotną z 2 rozdzielaczy i na powrocie dałem klapowy na wszelki wypadek. Ale za 3D.

minertu
04-08-2015, 20:28
Terkotały ?
Jak adapt szedł na 5W to nie puszczał wody.

fenix2
04-08-2015, 20:29
Powiem szczerze,ze przestaliśmy ich używać.Przy adaptacyjnych pompach nie działaja jak należy (za mocne sprężyny,takie sie nam widocznie trafiły) .
Obecnie stosujemy klapowe i nie ma z nimi problemów.
I jakie były objawy "za mocnych" sprężyn?

skresz
04-08-2015, 20:37
Powiem szczerze,ze przestaliśmy ich używać.Przy adaptacyjnych pompach nie działaja jak należy (za mocne sprężyny,takie sie nam widocznie trafiły) .
Obecnie stosujemy klapowe i nie ma z nimi problemów.

Ja mam tylko takie i wszystko działa, może fabrycznie było coś nie tak ze sprężynami

U mnie też niekiedy mam 5-7w ale to nie znaczy że zawór trzyma bo grzejnik jest ciepły.

Slawko123
04-08-2015, 20:46
Obecnie stosujemy klapowe i nie ma z nimi problemów. Czy one koniecznie muszą być w poziomie? Mnie pasuje dać w pionie, ale widzę po zasadzie działania, ze chyba nie da rady, ale może się mylę.

fenix2
04-08-2015, 21:38
Czy one koniecznie muszą być w poziomie? Mnie pasuje dać w pionie, ale widzę po zasadzie działania, ze chyba nie da rady, ale może się mylę.

Zawory klapowe z tego co się orientuje można montować w pionie tylko że strzałką do góry. Klapka pod wpływem grawitacji powinna opaść.
NIe mam takiego pod ręka, ale można sprawdzić będąc w jakimś sklepie z armaturą.

minertu
04-08-2015, 21:42
Zawory klapowe z tego co się orientuje można montować w pionie tylko że strzałką do góry. Klapka pod wpływem grawitacji powinna opaść.
NIe mam takiego pod ręka, ale można sprawdzić będąc w jakimś sklepie z armaturą.

A nie czasem podnieść?

fenix2
04-08-2015, 21:44
A nie czasem podnieść?

NIe! Jak pompa nie pracuje to klapka ma opaść i zawór się zamyka.
Oczywiście ZZ za pompą.

minertu
04-08-2015, 21:54
NIe! Jak pompa nie pracuje to klapka ma opaść i zawór się zamyka.
Oczywiście ZZ za pompą.

Dobra. W ogrzewnictwie grawitacja ma inne znaczenie.

fenix2
04-08-2015, 21:59
Dobra. W ogrzewnictwie grawitacja ma inne znaczenie.
Przy grawitacji to się montuje zawory różnicowe (takie z "kulką").

minertu
04-08-2015, 22:04
Przy grawitacji to się montuje zawory różnicowe (takie z "kulką").

Roznicowe się montuje na obiegach pompowych zwanych obiegiem ''c''
W ogrzewnictwie grawitacja to ruch wody pod wpływem wzrostu temp.

fenix2
05-08-2015, 00:47
Roznicowe się montuje na obiegach pompowych zwanych obiegiem ''c''
W ogrzewnictwie grawitacja to ruch wody pod wpływem wzrostu temp.

Tak wiem co to obieg grawitacyjny i jak są montowane róznicowe. Przecież po to się montuje z. różnicowe, że jak pompa nie pracuje to woda właśnie grawitacyjnie krąży w obiegu.
Ale czy ja to muszę tłumaczyć "AUTORYZOWANemu DYSTRYBUTORowi KOTŁÓW RBR EKOUNIWERSAL Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet."


No chyba, że miałeś na myśli obieg tylko grawitacyjny bez pomp jak w starych układach z rurami stalowymi. Tylko po co wtedy ten zawór klapowy a druga kwestia to przecież kolega Slawko123 chyba nie pytał o układ typowo grawitacyjny tylko o pracę zaworów klapowych a ich praca będzie taka sama czy to w układzie z pompą czy bez (blokowanie wstecznego przepływu).

minertu
05-08-2015, 06:42
No tak Twoja grawitacja nieco różni się od mojej. Szkoda pisania z Tobą na ten temat.

minertu
05-08-2015, 08:14
Wracając do ZZ
Stosujemy te http://www.goshe.pl/?p=622 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.goshe.pl%2F%3F p%3D622)
Można je montować w pionie.
Np ZZ ferro ma pełne otwarcie ,przy zamontowaniu w pionie klapka przy pełnym otwarciu nie opadnie samoczynnie (grawitacyjnie wg Fenixa2).
Goshe nie ma pełnego otwarcia do pionu i zawsze klapka wraca do pozycji poziomej czyli zamkniętej.
To tak w skrócie.

minertu
05-08-2015, 09:09
Różnica.
Czy zauważył ktoś różnicę czasu do opróżnienia zasobnika w trybie Lato i w trybie Zima?
U mnie w trybie Letnim wyszła ona ok 60min dłużej niż w trybie Zimowym zbiornik 160 kg czyli
660min Zima
720min Lato.
Jak jest u Was?

bolek&lolek
05-08-2015, 09:11
------------------WPIS USUNIĘTY JAKO PROWOKACYJNY--------------------------


BTW, Kiedyś taki jeden kolo z BMW zaczepiał każdego i pytał ile mają KM. Oczywiście wszyscy mieli mniej ale mina zrzedła jak jeden dodał na koniec że ma ptaka normalnych rozmiarów. ;) No, tak że pozor bo bo takie wypady to nic szczególnego, dziś "szczeniaki" na kraniec Rosji stopem i bez grosza jadą. A w ogóle to Antypody do Europy czy Śląska? :D . Ponadto w łikend będziemy mieli 4 dychy w cieniu..

Ale do rzeczy, nie mogę dokopać się do tematu o normach to podpytam tutaj. W tej 303 5 2012, a w niej 5 16 3, czyli badanie na wypadek usterki nadmuchu. Jak to się odbywa, przez jaki czas nie może dojść do tych 5% CO, bo albo nie widzę, albo nie ma... Inna sprawa, skoro jest to test na wypadek padnięcia dmuchawy a sam kocioł ma być szczelny to jak do tych 5% nie dopuścić?. Możesz odpowiedzieć jak wrócisz, chyba że ktoś jeszcze ma pojęcie w tej materii to proszę o info

Bolek&Lolek do Bolka bez Lolka
Odpowiadam na powaznie: nie mam przy sobie normy, ale z tego co pamietam to chyba w pkt. 5.15 normy 303-5:2012 istnieje zapis o max. 1 minucie.
Masz norme to sprawdzisz.
A o tych ograniczeniach do 5% to paru innych miejscach normy tez jest mowa. Znowu strzelam z glowy: chyba w 4.3.5 w 5.16 ...

Pozdrawiam serdecznie

p.s. nie rozumiem co redakcja uwazala za prowokacyjnosc w twoim wpisie ze go zaszlachtowac chciala.
tam gdzie trzeba to ich nie ma.
Dla pewnosci pozdrowienia dla Redakcji

karoka65
05-08-2015, 09:18
Żeby tak z jakiegoś zamiłowania laik zakuł normę na pałę ? :)
Podziwiam :)

minertu
05-08-2015, 09:29
Dla mnie to jest bezprawie.
Wymaga się dostosowania do normy (przepisu) ale żeby wiedzieć o co chodzi trzeba za to zapłacić.

Dobry sposób na to "co tu zrobić,żeby nic nie robić a pieniądze mieć" .

karoka65
05-08-2015, 10:52
Ja się nie czepiam. Ja się tylko pytam. O, na przykład: w jaki sposób i kto ocenia przydatność danego palnika dla sterowania ecoalem? Jak długo takie testy trwają? Czy producent sterownika ma jakiś wpływ na to, który palnik zostanie zamontowany przez producenta kotła (na podstawie jakich badań?).
Skoro już mnie tak tropisz :) to powiem Ci że ja nie mam takiej wiedzy i żaden producent którego kotły sprzedaję niema obowiązku żeby mi coś tłumaczyć, ja mam tylko sprzedać jego wyrób, jego dobra wola że chciał mi coś pokazać.
O jakieś konkretne informacje proponuję się skontaktować właśnie z producentem, co, jak, dlaczego czy jak długo.
Przecież telefony są ogólnie dostępne.

karoka65
05-08-2015, 10:53
Dobry sposób na to "co tu zrobić,żeby nic nie robić a pieniądze mieć" .
Eeee, to jak też bym tak chciał :)

bolek_bolecki
05-08-2015, 11:09
Nie wiem jaki tam była prowokująca treść ale to chyba Ciebie wycieli. (Bo Cię cytowałem?)

O tej minucie to jest przy zaniku zasilania, odbiorze ciepła lub odprowadzaniu nadmiaru ciepła. I to są "średnie wartości występujące maksymalnie w ciągu 1min". Pieron wie jak to rozumieć, czy testują nie dłużej niż 1min od wystąpienia usterki czy bada się średnią minutową wartość w okolicy wystąpienia max.

Przy teście na 5% nie ma właśnie podanego czasu (ani tekstu z tą minutą), tak czy siak 1 minuta to za mało że CO doleciało do 5% (?!). Wy też coś wspominaliście o tych 5% więc jak to się odbywa "u was"?.
Z resztą jeśli ukatrupi się dmuchawę to sterownikiem raczej CO się nie wygoni.

bolek_bolecki
05-08-2015, 11:12
Dobry sposób na to "co tu zrobić,żeby nic nie robić a pieniądze mieć" .


Eeee, to jak też bym tak chciał :)

Postaw sobie ekotłownie z abonamentem*, sprzedawaj przetłumaczone normy*, kasuj za efektywne konsultacje jeśli nie masz ich wliczonych z cene sprzedanego kotła*.

--------------------------------
*Niepotrzebne skreślić

bolek&lolek
05-08-2015, 12:53
Nie wiem jaki tam była prowokująca treść ale to chyba Ciebie wycieli. (Bo Cię cytowałem?)

O tej minucie to jest przy zaniku zasilania, odbiorze ciepła lub odprowadzaniu nadmiaru ciepła. I to są "średnie wartości występujące maksymalnie w ciągu 1min". Pieron wie jak to rozumieć, czy testują nie dłużej niż 1min od wystąpienia usterki czy bada się średnią minutową wartość w okolicy wystąpienia max.

Przy teście na 5% nie ma właśnie podanego czasu (ani tekstu z tą minutą), tak czy siak 1 minuta to za mało że CO doleciało do 5% (?!). Wy też coś wspominaliście o tych 5% więc jak to się odbywa "u was"?.
Z resztą jeśli ukatrupi się dmuchawę to sterownikiem raczej CO się nie wygoni.

Szanowny panie

chodzi o to, ze jesli wystapi przekroczenie CO przez ponad minute chocby raz w czasie badan bezpieczenstwa to kociol nie przechodzi.
Uprzedzam reakcje pana karoki: prosze pana badania bezpieczenstwa kotla to bardzo wazny punkt calych badan. Wiem ze pan o tym nie wie bo pan tylko sprzedaje. A prawie ze na 100% moge pana zapewnic, ze to co pan sprzedaje takich badan albo nie przechodzilo wcale albo gdyby bylo poddane to by nie przeszlo. Pytal pan karoka jak to mozliwe, ze ... odpowiadam nieskromnie: fachowiec tym sie rozni od prawie fachowca. A to prawie czyni ta roznice.

Panie bolek: nie dam rady tutaj teraz panu wytlumaczyc co i jak, bo to dluzsza tyrada byc musi.

Musze juz spac bo mnie od rana masa ciekawych rzeczy spotkac ma.
Dobranoc pozdrawiam wszystkich.

karoka65
05-08-2015, 12:59
Więcej zajął Ci elaborat w moją stronę niż odpowiedź w temacie.
W sumie to nic konkretnego w temacie jaki poruszył Bolecki.
Śpij dobrze, żeby Ci się karoka nie przyśnił :)
Ja też dzisiaj chyba szybciej zalegnę bo jutro nocka za kółkiem, ponad tysiaka trzeba zrobić.

bolek_bolecki
05-08-2015, 14:10
Czemu nic konkretnego? napisał:
chodzi o to, ze jesli wystapi przekroczenie CO przez ponad minute chocby raz w czasie badan bezpieczenstwa to kociol nie przechodzi.


Wszystko jasne.

QIM
05-08-2015, 14:16
Skoro już mnie tak tropisz :) to powiem Ci że ja nie mam takiej wiedzy i żaden producent którego kotły sprzedaję niema obowiązku żeby mi coś tłumaczyć, ja mam tylko sprzedać jego wyrób, jego dobra wola że chciał mi coś pokazać.
O jakieś konkretne informacje proponuję się skontaktować właśnie z producentem, co, jak, dlaczego czy jak długo.
Przecież telefony są ogólnie dostępne.

Mówisz, że coś widziałeś... To może i coś wiesz... W sumie to chyba nie tajemnica, chociaż jeśli producent tylko "coś" pokazał.... Ok, dzięki :)

fenix2
05-08-2015, 17:31
Wracając do ZZ
Stosujemy te http://www.goshe.pl/?p=622 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.goshe.pl%2F%3F p%3D622)
Można je montować w pionie.
Np ZZ ferro ma pełne otwarcie ,przy zamontowaniu w pionie klapka przy pełnym otwarciu nie opadnie samoczynnie (grawitacyjnie wg Fenixa2).
Goshe nie ma pełnego otwarcia do pionu i zawsze klapka wraca do pozycji poziomej czyli zamkniętej.
To tak w skrócie.
To nie tylko moja opinia. Pofatygowałem sie i poszukałem proszę:
http://www.termic.com.pl/attachments/file/obejscie_pomp.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.termic.com.pl% 2Fattachments%2Ffile%2Fobejscie_pomp.html)

Cytat:
"

http://www.termic.com.pl/attachments/image/osprzet/zawor_zwrotny_klapowy.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwodmax.pl%2Fphotos %2Fnormal%2F1328486133_0200_160.jpg)
- kliknij, aby powiększyć
(2 zdjęcia)

Zawory zwrotne klapowe
mosiężne






Producent: różni producenci
Dostępne warianty:
- ∅ ½", ∅ ¾" - inne rozmiary pod zamówienie.
Zawory zwrotne klapowe, mosiężne. Wahadło metalowe z uszczelką.
Montaż:
Zgodny z kierunkiem przepływu czynnika w instalacji. Na korpusie kierunek
oznakowany jest strzałką.
Montaż w pozycji poziomej (pokrywą do góry) lub pionowej (strzałką do góry).


"

fenix2
05-08-2015, 17:35
No tak Twoja grawitacja nieco różni się od mojej. Szkoda pisania z Tobą na ten temat.
NIe napisałeś po co montujesz przy grawitacji zawory zwrotne klapowe?
Tak szkoda pisać bo brak ci argumentów i nie chcesz się przyznać do pomyłki.


Wracając do ZZ
Stosujemy te http://www.goshe.pl/?p=622 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.goshe.pl%2F%3F p%3D622)
Można je montować w pionie.
Np ZZ ferro ma pełne otwarcie ,przy zamontowaniu w pionie klapka przy pełnym otwarciu nie opadnie samoczynnie (grawitacyjnie wg Fenixa2).
Goshe nie ma pełnego otwarcia do pionu i zawsze klapka wraca do pozycji poziomej czyli zamkniętej.To tak w skrócie.

NIGDZIE NIE pisałem że Ferro można montować w pionie tylko, że są zawory klapowe które można montować w pionie i podałem do nich link oraz napisałem że należy sprawdzić w sklepie z armaturą. Zresztą ty również podałeś do podobnych link czyli przyznajesz mi rację.
Tak, że nie ładnie tak naginać fakty żeby wyszło na twoje.

minertu
06-08-2015, 06:58
NIe napisałeś po co montujesz przy grawitacji zawory zwrotne klapowe?
Tak szkoda pisać bo brak ci argumentów i nie chcesz się przyznać do pomyłki.



NIGDZIE NIE pisałem że Ferro można montować w pionie tylko, że są zawory klapowe które można montować w pionie i podałem do nich link oraz napisałem że należy sprawdzić w sklepie z armaturą. Zresztą ty również podałeś do podobnych link czyli przyznajesz mi rację.
Tak, że nie ładnie tak naginać fakty żeby wyszło na twoje.
Człowieku o co ci chodzi!!!
Czy ja piję do ciebie?
Napisałem tylko czy przy grawitacji (a takie są z układami pompowymi) klapka czasem nie powinna się podnieść?
Twoja grawitacja to przyciąganie bo o nia ci chodziło a ja ci napisałem,że mi chodzi o grawitację w obiegu CO.
Tak ciężko ci to pojąc?

O zaworze klapowym pisałem ogólnie,gdybym pisał do ciebie to bym cię cytował nie uważasz?
I nic nie naginam żeby wyszło na moje,raczej Ty naginasz aby wyszło na Twoje.
Koniec dyskusji bo szkoda czasu.

bolek&lolek
06-08-2015, 15:12
Skoro już mnie tak tropisz :) to powiem Ci że ja nie mam takiej wiedzy i żaden producent którego kotły sprzedaję niema obowiązku żeby mi coś tłumaczyć, ja mam tylko sprzedać jego wyrób, jego dobra wola że chciał mi coś pokazać.
O jakieś konkretne informacje proponuję się skontaktować właśnie z producentem, co, jak, dlaczego czy jak długo.
Przecież telefony są ogólnie dostępne.

Witam panie karoka

z przykroscia stwierdzam, ze po raz kolejny mijasz sie pan niestety z prawda. Zgodnie z ustawa o ogolnym bezpieczenstwie produktow pana obowiazkiem jesli jest pan sprzedawca czegos na rynku obejmujacym chocby jedno z panstw UE dokladne sprawdzenie czy dokumenty dostarczone z wyrobem przez jego producenta lub importera sa zgodne z przepisami.
Tylko tyle i az tyle.
Nawet nie pytam, czy pan to uczynil, bo wszyscy wiemy co i jak.
Czytac czytac czytac. Bo brak wiedzy czasami moze sie strasznie na leniwym zemscic.

p.s. poniewaz wiem ze nie lubi pan czytania tzw. papierow to uprzejmie prosze o przelamanie swojej niecheci i wywolanie chocby w sieci czegos takiego: USTAWA z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogolnym bezpieczenstwie produktow.

A jak juz pan tam trafi, to uprzejmie prosze przeczytac tycke czyli art. 10 11 12.
Poniewaz panskie wpisy nie tylko na tym forum sa dostepne to nie wykreci sie pan ze nie wiedzal o tym czy o tamtym.

Jak juz pan poczyta to chetnie poczytam pana racji i kolejnych wyduman nie majacych pokrycia w faktach. Bo wg przepisow jest pan DYSTRYBUTOREM. Niestety

karoka65
06-08-2015, 15:34
Ależ Ty się o mnie troszczysz, tysiące sprzedawców kotłów w kraju a może i nawet poza jego granicami to chyba nawet mi zazdroszczą że tak dbasz o mnie.
Ja mam to co potrzebuję, jakieś te badania mi dali a ja nie jestem znawcą czy są one szemrane, nieszemrane czy tylko jedynie słuszne.
Mam też jakieś deklaracje producentów którzy to w nich deklarują że wyrób jest zgodny z tym czy tamtym, czy jeszcze z czymś.
Gdybyś troszczył się tak o swoich jak o mnie na pewno ja miałbym lżej, także jak Ci pisałem popatrz najpierw na swoje podwórko a później sąsiada.
Życzę dalszego miłego wypoczynku i nie zaprzątaj sobie głowy jakimś tam karoką.
Ja właśnie kończę pakowanie i ruszam na noc, jutro pozdrowię Cię ale już z nad Adriatyku.
Jak dojadę :) Bywajcie.

bolek&lolek
07-08-2015, 11:44
Ależ Ty się o mnie troszczysz, tysiące sprzedawców kotłów w kraju a może i nawet poza jego granicami to chyba nawet mi zazdroszczą że tak dbasz o mnie.
Ja mam to co potrzebuję, jakieś te badania mi dali a ja nie jestem znawcą czy są one szemrane, nieszemrane czy tylko jedynie słuszne.
Mam też jakieś deklaracje producentów którzy to w nich deklarują że wyrób jest zgodny z tym czy tamtym, czy jeszcze z czymś.
Gdybyś troszczył się tak o swoich jak o mnie na pewno ja miałbym lżej, także jak Ci pisałem popatrz najpierw na swoje podwórko a później sąsiada.
Życzę dalszego miłego wypoczynku i nie zaprzątaj sobie głowy jakimś tam karoką.
Ja właśnie kończę pakowanie i ruszam na noc, jutro pozdrowię Cię ale już z nad Adriatyku.
Jak dojadę :) Bywajcie.

Panie karoka
szerokiej drogi i udanego wypoczynku

Do wszystkich Was dystrybutorow i malych producentow

czy na prawde nie widzicie, ze chce wam pomoc i ochronic przed trudnymi do opisania skutkami?
Ustawa jest ustawa. Czy sie komus podoba czy nie powinien prawa przestrzegac. Jesli tego nie robi to musi sie liczyc z sankcjami jesli go najda.
Ponad 3/4 kotlow w Polsce nie ma prawa funkcjonowac na rynku. Organy kontrolne powoli zbieraja sily i rusza.
Ci ktorzy wykladaja kase i czas aby ich wyroby mialy papiery w porzadku od tych organow tego po prostu zadaja. I nie ma w tym nic dziwnego. Rynek wolny? OK. ale na jednakowych zasadach.
Pytanie do dystrybutorow. czy tak trudno powiedziec producentowi: ok bede sprzedawal twoje wyroby. Ale pod warunkiem, ze ich papiery beda w porzadku.
Przy takiej nadprodukcji jaka jest obecnie w kraju chetnych producentow znajdziecie bez liku. I bedziecie spac spokojnie. A ci co chca przeslowiowo szklem poope utrzec albo pojda po rozum do glowy albo na dno. czy to takie nierozumne?

p.s. czy do wielu nadal nie dociera, ze lepiej znam przepisy i zasady prawa od nich?

berdnard
07-08-2015, 20:47
witam
kol lolek czy bolek czy tam Z2 ze pszczyny-a niech sie biera za .....
w transporcie my też dostali po jajach a chcąc wejść to takiej pracy to trzeba masa papierków zezwoleń certyfikatów licencji zabezpieczenia w postaci zamrożonej gotówki w banku mieć-OBOWIĄZKOWO
nie ma zmiłuj się
ale wiesz już mi się nie chce niczego -nawet czytać tych bzdur tutaj
zdrówka

Wlodek_PID
08-08-2015, 08:29
Znalazłem takie sterowanie :
http://www.e-instalacje.pl/a/17556,solato-innowacyjne-i-wygodne-sterowanie-cieplem-w-twoim-domu
http://demo.solato.pl/gopanel

Bardzo ładna grafika, nie wiem, czy działa.

Andrzej_M_
08-08-2015, 09:48
Włodku powiem tak, rozśmieszyło mnie promowanie tego nowego systemu sterowania, jednocześnie do eko syfu (jak mawia tutejszy trybunał) i do pompy ciepła.

Wygrzebałem na stronie SOLATO takie ciekawostki:

Producent kotła co testuje jakość każdej partii ekogroszku wspólnie z dostawcą węgla. Ustawienia pracy dla danego pieca co system SOLATO przesyła bezpośrednio do sterownika. Wystarczy tylko wpisać numer z worka w panel sterowania.

Zdalne serwisowanie przez techników producenta kotła i producenta sterownika oraz dostawcy ekogroszku zapewnia najlepsze wsparcie. Moduł automocy zapewnia szybką identyfikację usterki i szybką reakcję personelu serwisu.


ps.
Na dodatek w tym programie uczestniczy mój ulubiony producent kotłów z podajnikiem tłokowym.

Zapewniam Cię, że nawet osobista wizyta dwóch serwisantów (w tym kierownika) nie pomogła ustalić przyczyn wyrzucania dużej ilości ciepła do atmosfery, zamiast przenikania ciepła do wymiennika kotła (kocioł o mocy około 60 kW).

skresz
08-08-2015, 11:26
Witam panie karoka

z przykroscia stwierdzam, ze po raz kolejny mijasz sie pan niestety z prawda. Zgodnie z ustawa o ogolnym bezpieczenstwie produktow pana obowiazkiem jesli jest pan sprzedawca czegos na rynku obejmujacym chocby jedno z panstw UE dokladne sprawdzenie czy dokumenty dostarczone z wyrobem przez jego producenta lub importera sa zgodne z przepisami.
Tylko tyle i az tyle.
Nawet nie pytam, czy pan to uczynil, bo wszyscy wiemy co i jak.
Czytac czytac czytac. Bo brak wiedzy czasami moze sie strasznie na leniwym zemscic.

p.s. poniewaz wiem ze nie lubi pan czytania tzw. papierow to uprzejmie prosze o przelamanie swojej niecheci i wywolanie chocby w sieci czegos takiego: USTAWA z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogolnym bezpieczenstwie produktow.

A jak juz pan tam trafi, to uprzejmie prosze przeczytac tycke czyli art. 10 11 12.
Poniewaz panskie wpisy nie tylko na tym forum sa dostepne to nie wykreci sie pan ze nie wiedzal o tym czy o tamtym.

Jak juz pan poczyta to chetnie poczytam pana racji i kolejnych wyduman nie majacych pokrycia w faktach. Bo wg przepisow jest pan DYSTRYBUTOREM. Niestety




Pan chyba też wie o tym że pan jako obywatel naszego pięknego kraju zobligowany jest zawiadomić odpowiednie władze jeśli ma pan dowody łamania prawa przez określone osoby bądź podmioty, jeśli przez pana opieszałość powstanie nieszczęście może pan być uznany jako współodpowiedzialny.

Wlodek_PID
08-08-2015, 13:44
Włodku powiem tak, rozśmieszyło mnie promowanie tego nowego systemu sterowania, jednocześnie do eko syfu (jak mawia tutejszy trybunał) i do pompy ciepła.

Wygrzebałem na stronie SOLATO takie ciekawostki:

Producent kotła co testuje jakość każdej partii ekogroszku wspólnie z dostawcą węgla. Ustawienia pracy dla danego pieca co system SOLATO przesyła bezpośrednio do sterownika. Wystarczy tylko wpisać numer z worka w panel sterowania.

Zdalne serwisowanie przez techników producenta kotła i producenta sterownika oraz dostawcy ekogroszku zapewnia najlepsze wsparcie. Moduł automocy zapewnia szybką identyfikację usterki i szybką reakcję personelu serwisu.


ps.
Na dodatek w tym programie uczestniczy mój ulubiony producent kotłów z podajnikiem tłokowym.

Zapewniam Cię, że nawet osobista wizyta dwóch serwisantów (w tym kierownika) nie pomogła ustalić przyczyn wyrzucania dużej ilości ciepła do atmosfery, zamiast przenikania ciepła do wymiennika kotła (kocioł o mocy około 60 kW).

Drogi Andrzeju,

Na jakiej podstawie sądzisz, ze promuję ten system?

Wiem, że jest gorąco, ale pomyśl chwilę ze spokojem
- czy to nie jest przypadkiem moja konkurencja?

Napisałem, bo bardzo podobają mi się grafiki. I dopisałem
"nie wiem, czy działa?", bo mam podobne wątpliwości, jak Ty.

bolek&lolek
08-08-2015, 14:13
Pan chyba też wie o tym że pan jako obywatel naszego pięknego kraju zobligowany jest zawiadomić odpowiednie władze jeśli ma pan dowody łamania prawa przez określone osoby bądź podmioty, jeśli przez pana opieszałość powstanie nieszczęście może pan być uznany jako współodpowiedzialny.

Szanowny panie skresz

ma pan racje. Nie tylko ja. Pan rowniez. I tamten pan i pani i tamci oo tam.
Bo powzieliscie ta wiedze chocby poprzez to ze odpisujecie na moje wpisy.
Tak jestesmy wszyscy jako spoleczenstwo winni tego, ze niektorzy cwani olewajac przepisy plywaja na powierzchni zamiast gnic w szambie. I nie dotyczy to tylko drobnego marginesu w postaci kotlow. Jeden sprzedaje towar bez papierow, inny miesza cos z czyms i mowi ze to cacy a dowodow na to brak. Przymykamy oko na to i tamto. A jesli ktos w tym grajdole odezwie sie to jest uwazany za kapusia, gnide i kogo tam jeszcze.
Jest takie powiedzenie: czemus biedny? reszte zapewne pan zna.
W USA na przyklad ogromnym przestepstwem jest cyganienie na podatkach. W UK sciaganie na egzaminach. W Szwajcarii ... W Niemczech ... itd.
Pewnie dlatego te panstwa do biednych nie naleza a ich spoleczenstwom zyje sie lepiej.
Natomiast w RP kto nie kombinuje to cwok i doopek.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

p.s. nawet psa zanim sie przyleje smycza upomina sie. Czlowiek ponoc bardziej rozumna istota jest.
Jaki moral z tego panie skresz?

Jurgonka
08-08-2015, 14:50
Nie prawda, doniesienie na sprzedawce kotła (odpowiedzialnie) może złożyć tylko "jeleń" który kupił normę. Dla innych norma jest tajna, lub kradziona?

bolek&lolek
09-08-2015, 10:28
Nie prawda, doniesienie na sprzedawce kotła (odpowiedzialnie) może złożyć tylko "jeleń" który kupił normę. Dla innych norma jest tajna, lub kradziona?

Nie prosze pana
norma tutaj mniej znaczy. Wazniejsza jest ustawa o ogolnym bezpieczenstwie produktow. A ta jest dostepna nie tylko dla jeleni i to za darmoche.
Norma rowniez nie jest tajna. Tyle ze trzeba za nia zaplacic.
Rozumiem, ze dla pana najlepiej by bylo aby dali ja panu za darmo i jeszcze wylozyli jak przyslowiowej krowie na rowie co w niej zapisane. A i tak znalezliby sie tacy, co by powiedzieli ze to nic nie warte i zwrot kasy sie im nalezy (za czas stracony).
:rotfl:

skresz
09-08-2015, 14:15
Szanowny panie skresz

ma pan racje. Nie tylko ja. Pan rowniez. I tamten pan i pani i tamci oo tam.
Bo powzieliscie ta wiedze chocby poprzez to ze odpisujecie na moje wpisy.
Tak jestesmy wszyscy jako spoleczenstwo winni tego, ze niektorzy cwani olewajac przepisy plywaja na powierzchni zamiast gnic w szambie. I nie dotyczy to tylko drobnego marginesu w postaci kotlow. Jeden sprzedaje towar bez papierow, inny miesza cos z czyms i mowi ze to cacy a dowodow na to brak. Przymykamy oko na to i tamto. A jesli ktos w tym grajdole odezwie sie to jest uwazany za kapusia, gnide i kogo tam jeszcze.
Jest takie powiedzenie: czemus biedny? reszte zapewne pan zna.
W USA na przyklad ogromnym przestepstwem jest cyganienie na podatkach. W UK sciaganie na egzaminach. W Szwajcarii ... W Niemczech ... itd.
Pewnie dlatego te panstwa do biednych nie naleza a ich spoleczenstwom zyje sie lepiej.
Natomiast w RP kto nie kombinuje to cwok i doopek.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

p.s. nawet psa zanim sie przyleje smycza upomina sie. Czlowiek ponoc bardziej rozumna istota jest.
Jaki moral z tego panie skresz?


Strasznie się pan myli, nie wiem czy umyślnie ale nie to jest istotne a to że przeinacza pan znów fakty.

To pan cały czas twierdzi ze X czy Y ma nie takie papiery itp. mało tego ma pan normy i pisze pan ze piec X czy Y nie powinien być dopuszczony bo np. może się stać tragedia i to na panu spoczywa ten obowiązek by to zgłosić. Proszę nie mieszać w to ludzi postronnych takich jak ja bo ja nie mam ani wiedzy a co więcej nawet nie widziałem tych papierów a to że przeczytałem coś co napisał jakiś np. cienkibolek do niczego nikogo nie obliguje.

bolek&lolek
10-08-2015, 08:30
Strasznie się pan myli, nie wiem czy umyślnie ale nie to jest istotne a to że przeinacza pan znów fakty.

To pan cały czas twierdzi ze X czy Y ma nie takie papiery itp. mało tego ma pan normy i pisze pan ze piec X czy Y nie powinien być dopuszczony bo np. może się stać tragedia i to na panu spoczywa ten obowiązek by to zgłosić. Proszę nie mieszać w to ludzi postronnych takich jak ja bo ja nie mam ani wiedzy a co więcej nawet nie widziałem tych papierów a to że przeczytałem coś co napisał jakiś np. cienkibolek do niczego nikogo nie obliguje.

Szanowny panie,
moze by tak w koncu ludz postronny zaczal myslec i na przyklad zechcial poznac swoje prawa. A ma ich duzo.
Przyklad: pan s. kupil sobie piec (wystawiony do sprzedazy przez producenta lub dystrybutora). Z gwarancja i tzw. papierami. Minelo troche czasu i znudzil sie panu. Cos innego wpadlo w oko. No to co moze zrobic pan s.? Ano sprawdzic sobie papiery znudzonego cuda porownac ich stan prawny na dzien zakupu i ... (jesli widac wtope) poprosic grzecznie pana producenta lub dystrybutora o zabranie sobie na swoj koszt oraz zwrot wylozonej na produkt kasy. To sa swiete prawa nabywcy, jesli zrobiony zostal w konia przez producenta lub dystrybutora. I gdybysmy tak wszyscy o swoje prawa dbali to by grupa szemrana szybko poszla po rozum do glowy, ze nie warto wycinac niektorych numerow, bo za duzo jest do stracenia.
Trudne?
pozdrawiam

p.s. " Proszę nie mieszać w to ludzi postronnych takich jak ja bo ja nie mam ani wiedzy ..."

ALE GLOS PAN STRONNICZY ZABIERA i to czesto w sprawach o ktorych sam mowi, ze nie ma pojecia (sorry: wiedzy).

keteimj
10-08-2015, 13:17
Szanowny panie,
moze by tak w koncu ...................

Szanowni Panowie bolki,lolki inne ch..je muje dzikie węże przestańcie już pisać te przemądrzałe elaboraty nie wnoszące nic w temacie kotła i znów trolować ten wątek, widać, że sezon się zbliża to trzeba konkurencji trochę piachu w tryby wsypać.
Sami się przebadajcie jak nie macie już co, mam RBR-a czwarty sezon na oczy żadnych kwitów nie widziałem i nie narzekam i sądzę że jak się kiedyś wykonczy i nie przejdę na inne ogrzewanie to też kupię RBR-a, a Pan panie lolek ile czasu już eksploatuje swojego RBR-a

bolek&lolek
10-08-2015, 13:31
Szanowni Panowie bolki,lolki inne ch..je muje dzikie węże przestańcie już pisać te przemądrzałe elaboraty nie wnoszące nic w temacie kotła i znów trolować ten wątek, widać, że sezon się zbliża to trzeba konkurencji trochę piachu w tryby wsypać.
Sami się przebadajcie jak nie macie już co, mam RBR-a czwarty sezon na oczy żadnych kwitów nie widziałem i nie narzekam i sądzę że jak się kiedyś wykonczy i nie przejdę na inne ogrzewanie to też kupię RBR-a, a Pan panie lolek ile czasu już eksploatuje swojego RBR-a

Szanowny panie,
jednym z okreslen potwierdzil pan, ze dzisiaj do lustra popatrzyl i mu sie buzka z tym skojarzyla. Wypisz wymaluj. ale nie musi sie nam pan wszystkim tak odkrywac. Trudno. natura czasem psikusy czyni.
A teraz do rzeczy.
To, ze dyskusja o przepisach jest w tym watku a nie w innym to czysty przypadek. Podobnie jak wpisy o wszystkim i niczym w innych watkach.
Problem braku pewnych rzeczy nie dotyczy przeciez jednego tylko kotla. To problem branzy.
Ciesze sie ze z dobrym skutkiem (wg pana) eksploatuje pan swoj kociolek juz tak dlugo. Z calego serca zycze co najmniej z piec razy tyle. Powaznie.
A tak przy okazji: potrafi pan wskazac miejsce gdzie ktos pisalby o tym, ze ten kociolek jest be? To co najwyzej ludzie z nim zwiazani sa nie do konca powazni, bo im sie nie chce (nie potrafia?) czy moze z jakis innych powodow doprowadzic temat do konca i spac spokojnie.
Rozumiem, ze dla pana na przyklad prawo jazdy to zbedny dokument. Dowod osobisty czy paszport tez. I wiele innych papierkow. O przepisach prawa nawet nie wspominam.
Tyle ze w cywilizowanym swiecie obowiazuja bo zostaly tak przyjete pewne kanony postepowania. Teraz pan japi na mnie. A prosze odpowiedziec, co by bylo gdyby panski kociolek nie zachowywal sie tak poprawnie?
Podejrzewam, ze walnalby pan watek: jak wykonczyc producenta, dystrybutora etc. Pomozcie.
Typowa mentalnosc Kalego. Teraz pan tego dziela nie czytaj bo bedzie panu jeszcze gorecej.
I ostroznie przy goleniu, bo lustro znowu prawde powie i panu dzien zniesmaczy.

Pozdrawiam serdecznie

keteimj
10-08-2015, 16:04
Szanowny panie,
jednym z okreslen..................


Powiem tylko, że w lustro patrzę bez obaw i tyle więcej nie odpowiem nie mam w zwyczaju dokarmiać troli , a taka demagogia to dla przedszkolaków :bye:

zbigmaz01
10-08-2015, 17:33
Panie bolek czy tam lolek i tym podobni
Został stworzony wątek na temat badań, norm ...
Link do dalszej dyskusji aby nie śmiecić i spamować : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?238880-Dyskusja-o-normach-badaniach-kot%C5%82%C3%B3w-itp-itd

Proponuję posty nie w temacie wątku potraktować poprzez znaczek na dole postu ▲

michalxxx6
10-08-2015, 18:24
Witam wszystkich.
Panowie dwie sprawy. około 20 sierpnia instalator będzie instalował mojego rbr-a .Na załączonej fotce mam podłączenie jakie zostało po odłączeniu poprzedniego kotła.Czy mogę to pozostawić tak jak jest i do tego podłączć nowy kocioł czy lepiej coś zmienić?Druga sprawa to po wyłożeniu kotła ceramiką między krawędzią palnika a tylną ścianką kotła pozostała przestrzeń około 6cm.Pytanie czy to wystarczy żeby popiół swobodnie spadał z palnika?Liczę na wsze opinnie i pomoc.Pozdrawiam wszystkich.327048327049327051

minertu
10-08-2015, 18:33
Witam wszystkich.
Panowie dwie sprawy. około 20 sierpnia instalator będzie instalował mojego rbr-a .Na załączonej fotce mam podłączenie jakie zostało po odłączeniu poprzedniego kotła.Czy mogę to pozostawić tak jak jest i do tego podłączć nowy kocioł czy lepiej coś zmienić?Druga sprawa to po wyłożeniu kotła ceramiką między krawędzią palnika a tylną ścianką kotła pozostała przestrzeń około 6cm.Pytanie czy to wystarczy żeby popiół swobodnie spadał z palnika?Liczę na wsze opinnie i pomoc.Pozdrawiam wszystkich.327048327049327051

A masz CWU?

minertu
10-08-2015, 18:34
Co do odległości to jest to sprawdzone.

zbigmaz01
10-08-2015, 18:34
Jeżeli z poprzednim kotłem byłeś zadowolony z tego podłączenia to po podłączeniu nowego też tak powinno być. Jeżeli zależy ci na tym aby kocioł pracował też na grawitacji to tak zostaw. co do odległości palnika od ścianek to na pewno taka odległość wystarczy, jedynie w przypadku kiedy będziesz miał jakieś problemy z kiepskim grochem który potrafi się spiekać i produkować szlakę ale to na wszystkich innych palnikach będzie podobnie czyli z problemami.

michalxxx6
10-08-2015, 19:01
Tak mam.W górnej częsci fotki widać trójnik którym część wody z co zasilała cwu.Teraz planuje to zaślepić i cwu podłączyć bezpośrednio do kotła.

Andrzej_M_
10-08-2015, 19:35
Witam wszystkich.
Panowie dwie sprawy. około 20 sierpnia instalator będzie instalował mojego rbr-a .Na załączonej fotce mam podłączenie jakie zostało po odłączeniu poprzedniego kotła.Czy mogę to pozostawić tak jak jest i do tego podłączć nowy kocioł czy lepiej coś zmienić? ,,,,

Na załączonym zdjęciu nie została uwidoczniona "rura bezpieczeństwa + rura wznośna" do naczynia wzbiorczego.

Czy ona istnieje ?.

minertu
10-08-2015, 19:43
Na załączonym zdjęciu nie została uwidoczniona "rura bezpieczeństwa + rura wznośna" do naczynia wzbiorczego.

Czy ona istnieje ?.
Dobre pytanie ale wg mnie jest bo jakiś kocioł tam pracuje.

Andrzej_M_
10-08-2015, 19:48
Dobre pytanie ale wg mnie jest bo jakiś kocioł tam pracuje.

Ja mam odmienne zdanie.

Kotły to nie moja specjalizacja, jedynie czytam posty i oglądam zamieszczone zdjęcia.

minertu
10-08-2015, 19:52
Ja mam odmienne zdanie.

Kotły to nie moja specjalizacja, jedynie czytam posty i oglądam zamieszczone zdjęcia.
Jak najbardziej moasz do niego prawo.
Uważam jednak,że to by już był szczyt ...... gdyby tego instalator nie uwzględnił.

Andrzej_M_
10-08-2015, 20:03
,,,,Uważam jednak,że to by już był szczyt ...... gdyby tego instalator nie uwzględnił.

No to czekamy, cierpliwie na relacje Michała.

Maher
10-08-2015, 20:10
Szanowni Panowie bolki,lolki inne ch..je muje dzikie węże przestańcie już pisać te przemądrzałe elaboraty nie wnoszące nic w temacie kotła i znów trolować ten wątek, widać, że sezon się zbliża to trzeba konkurencji trochę piachu w tryby wsypać.
Sami się przebadajcie jak nie macie już co, mam RBR-a czwarty sezon na oczy żadnych kwitów nie widziałem i nie narzekam i sądzę że jak się kiedyś wykonczy i nie przejdę na inne ogrzewanie to też kupię RBR-a, a Pan panie lolek ile czasu już eksploatuje swojego RBR-a

Ciekawe jakbyś się zachował jakby wprowadzili ci zakaz palenia kotłem bez badań, jak doniesiesz badania to możesz palić, jak nie kocioł idzie na złom i wykładasz kasę na nowy z badaniami. Powoli idzie wszystko w tym kierunku, ja mieszkam w takiej okolicy gdzie pewnie pierwsze takie coś wprowadzą w Polsce, a kupowałem kocioł z badaniami (tak przynajmniej widniało na stronie producenta), a badań nie dostałem . Jak coś takiego wprowadzą to będę musiał przemyśleć co będzie dla mnie korzystniejsze czy zakup nowego kotła z badaniami czy udanie się do prawnika i wyegzekwowanie od producenta rekompensaty, jak na razie jest cisza, a z kotła po za problemami przy uruchomieniu jestem zadowolony.

mark3k
10-08-2015, 20:25
U mnie w kociołku także się pali (jak i w tysiącach innych kociołków), a badań niestety wirtualnych także nie otrzymałem. Na stronie producenta jednak było napisane " WSZYSTKIE kotły mają badania EKO".

ZbyszekT
10-08-2015, 21:14
Ciekawe jakbyś się zachował jakby wprowadzili ci zakaz palenia kotłem bez badań, jak doniesiesz badania to możesz palić, jak nie kocioł idzie na złom i wykładasz kasę na nowy z badaniami. Powoli idzie wszystko w tym kierunku, ja mieszkam w takiej okolicy gdzie pewnie pierwsze takie coś wprowadzą w Polsce, a kupowałem kocioł z badaniami (tak przynajmniej widniało na stronie producenta), a badań nie dostałem . Jak coś takiego wprowadzą to będę musiał przemyśleć co będzie dla mnie korzystniejsze czy zakup nowego kotła z badaniami czy udanie się do prawnika i wyegzekwowanie od producenta rekompensaty, jak na razie jest cisza, a z kotła po za problemami przy uruchomieniu jestem zadowolony.

Zapewne stanie się to dzień po tym jak zniosą KRUS...

ZbyszekT
10-08-2015, 21:16
Panowie,ciężko przeczytać 1'200 stron wątku..
Mamy pytanie- pali ktoś z Was tym piecem używając pelletów? Jak idzie?

minertu
10-08-2015, 21:26
Panowie,ciężko przeczytać 1'200 stron wątku..
Mamy pytanie- pali ktoś z Was tym piecem używając pelletów? Jak idzie?
Mam klientkę z Krakowa,która w zimie pali pelletem a w lato do CWU groszkiem.
Mogę dać namiar.

SUSPENSER
10-08-2015, 21:52
Panowie,ciężko przeczytać 1'200 stron wątku..
Mamy pytanie- pali ktoś z Was tym piecem używając pelletów? Jak idzie?

Tak jak minertu napisał zimą gdy jest stały odbiór ciepła można, ale czy warto ? wg mnie nie.

Zdecydowanie lepiej palić Wesołą 29,5 MJ/kg w tej samej cenie za tonę co pelletami 20 MJ/kg, bo pelletów trzeba o połowę więcej kupić i dorzucać, jedyna zaleta to znikoma ilość popiołu na poziomie 0,5%, ale Wesoła też ma niewiele bo około 3%

zawijan
11-08-2015, 07:39
...Chłopaki na literę Z........... mówią że nowe OEPM ma maksymalnie 26KW a ograniczone jest to przez sterownik...
Chłopaki na literę Z NIGDY NIC TAKIEGO NIE MÓWILI !!!
To ktoś z forum urodził taką MYŚL

zawijan
11-08-2015, 07:48
I wszystko jasne.Dziś odezwał się do mnie producent kotła (duży plus za kontakt z kupującym) .Okazało się ze mniejsza wersja "Batorego 20" będzie montowana w kociołkach o małych mocach do 8kW. Palnik który mam zamontowany został przetestowany i dobrany do mojego kociołka. Po uruchomieniu kotła napiszę jak to wszystko chodzi. Wraz z kociołkiem dostałem nowego ecoala (czarny z nowym panelem i większym wyświetlaczem). Co do kociołka to szuflada na popiół mocno powiększona i drzwiczki są szerokości wewnętrznej kotła.Te zmiany z pewnością wpłyną na komfort użytkowania.
A wiesz coś n/t zweryfikowanej mocy i sprawności tego kotła?

michalxxx6
11-08-2015, 08:28
[QUOTE=Andrzej_M_;6919675]Na załączonym zdjęciu nie została uwidoczniona "rura bezpieczeństwa + rura wznośna" do naczynia wzbiorczego.

Czy ona istnieje ?.[/Q327098327097

Witam.Na zdjęciach reszta instalacji.

fenix2
11-08-2015, 08:35
[QUOTE=Andrzej_M_;6919675]Na załączonym zdjęciu nie została uwidoczniona "rura bezpieczeństwa + rura wznośna" do naczynia wzbiorczego.

Czy ona istnieje ?.[/Q327098327097

Witam.Na zdjęciach reszta instalacji.

Wygląda na to że rura do naczynia wzbiorczego nie jest podłączona bezpośrednio do kotła.
Trzeba to przerobić.
Ze zdjęcie ciężko 'wyczytać', ale takowe naczynie posiadasz mam rozumieć?

michalxxx6
11-08-2015, 08:50
A wiesz coś n/t zweryfikowanej mocy i sprawności tego kotła?

Witam .
Wybierając ten kocioł nie kierowałem się danymi o sprawności kotła lub zweryfikowanej mocy.Nie jestem specjalistą od spalania węgla itp.Opierałem się głównie na doświadczeniu innych użytkowników (rbr-a)a głównie mojego brata u którego kociołek(dokładnie takiej samej mocy jak mój,powierzchnia ogrzewanego domku również taka sama) pracuje bezawaryjnie i bardzo oszczędnie.Do tej pory spalałem ok 1tony/miesiąc w kotle zasypowym,kociol brata spala ok 400kg eko miesiecznie.Jestem zwykłym użytkownikiem któremu zależy na wygodnym użytkowaniu i ekonomicznym spalaniu.Czy wybrałem dobrze?czas pokaże.Pozdrawiam

michalxxx6
11-08-2015, 08:55
[QUOTE=michalxxx6;6919945]

Wygląda na to że rura do naczynia wzbiorczego nie jest podłączona bezpośrednio do kotła.
Trzeba to przerobić.
Ze zdjęcie ciężko 'wyczytać', ale takowe naczynie posiadasz mam rozumieć?

Kocioł (podobnie jak jego poprzednik)będzie pracował w układzie zamkniętym.Nie posiadam naczynia wzbiorczego.Na kotle zastosuje zawór bezpieczeństwa.

zawijan
11-08-2015, 09:26
To prawda. Początek był taki, że ustawiałeś "tylko" obroty dmuchawy,
teraz ustawiasz wszystko. To "tylko" to też bardzo dużo, zupełnie
zmienia proces spalania i w automacie nie powinno być.

Domyślam się, że odpowiedź będzie taka, że półautomat i pracę
ręczną dodano w celu uszczęśliwienia użytkowników. :)
To nieprawda.
Początek był taki, że nie ustawiano NIC.

Przestańcie już z tą "radosną twórczością" !

zawijan
11-08-2015, 09:28
karoka65 napisał:

Miałem tu na myśli automat jaki był jeszcze w starszych wersjach tego sterownika, ustawia się tam tylko temp. CO i CWU, niema żadnych korekt i tych sterowników wdziałem najwięcej i o nich pisałem.
Wprowadzone korekty czasu podawania i korekty nadmuchu to już dużo późniejsza sprawa i nie ja o to krzyczałem ale co poniektórzy userzy na FM i na E-S teraz to wytykając jaki to automat :)
Nie bierz tego do siebie :)
Tak to właśnie było !

zawijan
11-08-2015, 09:30
Jak groch byłby powtarzalny i taki jak przewidują normy (taki jak z testów) automat byłby bez korekt a tak wszyscy wiedzą co jest w sprzedaży i dopiero po pierwszej godzinie wiemy co mamy na palniku.
Automat (ten pełny) daje sobie radę z różnymi grochami.
Lepiej, czy gorzej - ale rade daje !!!

Wlodek_PID
11-08-2015, 10:07
To nieprawda.
Początek był taki, że nie ustawiano NIC.

Przestańcie już z tą "radosną twórczością" !

Była "tylko" korekcja obrotów dmuchawy. Przecież
taka korekcja całkowicie zmienia proces spalania.

zawijan
11-08-2015, 10:28
No to proszę uzgodnić jedną wersję :D
- automat trzeba jednak zaprogramować
- winny zły węgiel
- użytkownik to wymusił
że ecoal nie jest "automatyczny".
Jeszcze raz powtórzę, co pisałem już dziesiątki razy:
Obserwuję od 2008r. pracę kotła OGNIWO EKO (bez Plus) 35 kW ze sterownikiem eCoal w wersji nr 1, w której NIC nie można korygować (ani serwisant, ani tym bardziej użytkownik). Pracuje z powodzeniem. Użytkownik nie zna się na kotłach, ani na sterownikach, ani na węglu. Przestawił się na węgiel z gazu i jest wniebowzięty.

zawijan
11-08-2015, 10:31
Czy badania kotłów były z palinkami ekoenergii? Jeśli tak to czy one są aktualne jeśli został zmieniony palnik na Batorego???
Masz na myśli badania kotłów RBR ???
Facet - w jakim świecie Ty żyjesz ???

zawijan
11-08-2015, 10:35
Proponuję się zapoznać z wielkością wydobycia kopalni Piekary. I z udziałem ekogroszku w tym wydobyciu. Dla ilu użytkowników wystarczy? Jaki jest sens pisać soft pod węgiel którego być może będzie używać kilka procent palących w kotłach na ekogroszek? Jaki jest sens pisać taki soft i jednocześnie jako warunek zastosowania sterownika stawiać użycie palnika 2 generacji z możliwością spalania miału? Rozsądny człowiek chcący palić tanio będzie w takim palniku palił miałem albo mieszanką. I tak należy napisać soft.
Sterownik eCoal.pl w opcji Retortowy-eCoal da sobie rad także z miałem, którego udział w wydobywanym urobku stanowi około 80%. Padnie tylko przy miale "z odsiewek".

zawijan
11-08-2015, 10:41
Wiemy jak było bo sam nawet takie zestawy (palnik,zbiornik,dmuchawa i eCoal.pl) montowałem u ludzi ,którzy przerabiali swoje śmieciuchy na automaty oraz kilkanaście kotłów Cichewicza z Brucerem.
Później zdecydowano , że eCoal.pl będzie tylko dla producentów kotłów i tak jest do dziś.
Znowu jakaś legenda...
O tym, że eCoal będzie tylko dla producentów kotłów zadecydowano na samym początku, od narodzin tego sterownika. Żadne POTEM...

zawijan
11-08-2015, 10:50
Ok, dzięki za Twój opis doświadczeń z tym sterownikiem.
Ciekawe bardzo jest to, że musiałeś poprawić kocioł po fabryce. Chodzi o uszczelnienie połączenia dmuchawy z palnikiem?
W sumie wydaje się mieć związek z wprowadzeniem parametrów poprawiających efekty pracy algorytmu ecoal, co prowadzi do wniosku, że algorytm może i dobry i nie możnaby się go czepiać, ale układy wykonawcze potrafią odbiegać nieco od wymaganych standardów, które ostatnio ładnie opisał Minertu. I zatoczyliśmy koło z powrotem do początku dyskusji. Czy nowe wersję palników II-ej generacji są kompatybilne z algorytmem ecoal? Karoka pisał, że jeden taki (batory) obserwował, ale szczegółów nie ujawnił, bo jeszcze za wcześnie. No ale klient już kocioł dostał z takim palnikiem. Tak w sumie bez potwierdzenia, że będzie to razem hulać.
Dziwisz się ???
Jeszcze się dziwisz ???

fenix2
11-08-2015, 10:51
Masz na myśli badania kotłów RBR ???
Facet - w jakim świecie Ty żyjesz ???

Tak RBR. To tak trochę ironiczne pytanie było.

Sterownik eCoal.pl w opcji Retortowy-eCoal da sobie rad także z miałem, którego udział w wydobywanym urobku stanowi około 80%. Padnie tylko przy miale "z odsiewek".

Dlaczego padnie?

zawijan
11-08-2015, 10:59
Skoro już mnie tak tropisz :) to powiem Ci że ja nie mam takiej wiedzy i żaden producent którego kotły sprzedaję niema obowiązku żeby mi coś tłumaczyć, ja mam tylko sprzedać jego wyrób, jego dobra wola że chciał mi coś pokazać.
O jakieś konkretne informacje proponuję się skontaktować właśnie z producentem, co, jak, dlaczego czy jak długo.
Przecież telefony są ogólnie dostępne.
A jakby producent dał Ci do sprzedaży taki biały proszek - to też byś się nie interesował, co sprzedajesz?
Kiedy wreszcie przestaniesz wypisywać takie nonsensy?

QIM
11-08-2015, 11:02
Jeszcze raz powtórzę, co pisałem już dziesiątki razy:
Obserwuję od 2008r. pracę kotła OGNIWO EKO (bez Plus) 35 kW ze sterownikiem eCoal w wersji nr 1, w której NIC nie można korygować (ani serwisant, ani tym bardziej użytkownik). Pracuje z powodzeniem. Użytkownik nie zna się na kotłach, ani na sterownikach, ani na węglu. Przestawił się na węgiel z gazu i jest wniebowzięty.

Jest jeden szkopuł. Obecnie ecoal pracuje na trochę innych palnikach, które powstały później, niż ecoal v1. Tu też daje radę bez korekt? To po co gadanie o dedykowanych palnikach, jeśli algorytm ecoal włada każdym (tak tak, II-ga generacji, wiem) palnikiem na każdym wymienniku, który został opracowany w czasie późniejszym, niż opracowanie sterowania?

zawijan
11-08-2015, 11:16
była "tylko" korekcja obrotów dmuchawy. Przecież
taka korekcja całkowicie zmienia proces spalania.
na początku nie było żadnej korekcji obrotów dmuchawy

zawijan
11-08-2015, 11:21
Tak RBR. To tak trochę ironiczne pytanie było.


Dlaczego padnie?
Padnie na miale "z odsiewek" bo to nie jest miał "naturalny", tylko - można powiedzieć - sztucznie preparowany. Jego skład ziarnowy jest nietypowy, zawiera bardzo dużo pyłu o ziarnach poniżej 1mm.

zawijan
11-08-2015, 11:23
Jest jeden szkopuł. Obecnie ecoal pracuje na trochę innych palnikach, które powstały później, niż ecoal v1. Tu też daje radę bez korekt? To po co gadanie o dedykowanych palnikach, jeśli algorytm ecoal włada każdym (tak tak, II-ga generacji, wiem) palnikiem na każdym wymienniku, który został opracowany w czasie późniejszym, niż opracowanie sterowania?
To, co jest obecnie - jest wynikiem działań nabywcy licencji, czyli producenta sterownika.
Tam proszę kierować wszystkie takie pytania.

QIM
11-08-2015, 11:37
To, co jest obecnie - jest wynikiem działań nabywcy licencji, czyli producenta sterownika.
Tam proszę kierować wszystkie takie pytania.

Dyplomata :)
Może umówmy się, że jeśli piszemy o ecoalu, to domyślnie przyjmijmy, że chodzi o jego najbardziej aktualną wersję i formę. Wtedy nie będzie niepotrzebnych przepychanek typu "a bo wersja v1 to... ". Świat rwie do przodu więc archiwalia pozostawmy w archiwum.

zawijan
11-08-2015, 12:05
Dyplomata :)
Może umówmy się, że jeśli piszemy o ecoalu, to domyślnie przyjmijmy, że chodzi o jego najbardziej aktualną wersję i formę. Wtedy nie będzie niepotrzebnych przepychanek typu "a bo wersja v1 to... ". Świat rwie do przodu więc archiwalia pozostawmy w archiwum.
Wersja najnowsza też może pracować tak, jak wersja nr 1 - wystarczy nic nie korygować :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

fenix2
11-08-2015, 12:21
Padnie na miale "z odsiewek" bo to nie jest miał "naturalny", tylko - można powiedzieć - sztucznie preparowany. Jego skład ziarnowy jest nietypowy, zawiera bardzo dużo pyłu o ziarnach poniżej 1mm.

Co będzie się działo? Spieki powstaną?
ECoal sobie nie poradzi czy palnik tak naprawdę?
Bo widzę, że teraz na składach "ekomiał" czyli taka odsiewka specjalnie do kotłów z podajnikami.

zawijan
11-08-2015, 12:25
Co będzie się działo? Spieki powstaną?
ECoal sobie nie poradzi czy palnik tak naprawdę?
Bo widzę, że teraz na składach "ekomiał" czyli taka odsiewka specjalnie do kotłów z podajnikami.
Oglądnij sobie miał naturalny i taki z odsiewek. Oglądnij - to wystarczy, żeby zrozumieć.

QIM
11-08-2015, 12:34
Wersja najnowsza też może pracować tak, jak wersja nr 1 - wystarczy nic nie korygować :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Rozumiem, że tyczy się pracy np. z palnikiem "batory"?

zawijan
11-08-2015, 12:48
Rozumiem, że tyczy się pracy np. z palnikiem "batory"?
Proszę o to pytać producenta sterownika eCoal.pl
Ja nie wiem, jak będzie pracował ten sterownik z palnikiem "batory", nie znam tego palnika.

fenix2
11-08-2015, 12:55
Oglądnij sobie miał naturalny i taki z odsiewek. Oglądnij - to wystarczy, żeby zrozumieć.
Wytłumacz laikowi co się nie zna na spalaniu tylko ładuje do zasobnika i przełącza na Auto.
Pewnie "miliony słuchaczy" chętnie się dowie jak to jest.

zawijan
11-08-2015, 12:59
Wytłumacz laikowi co się nie zna na spalaniu tylko ładuje do zasobnika i przełącza na Auto.
Pewnie "miliony słuchaczy" chętnie się dowie jak to jest.
Miał z odsiewek ma ziarna do 5mm
Miał naturalny ma ziarna do 20mm
Wierz mi, że najlepiej będzie, jeśli oglądniesz sobie oba te węgle. Nie zbywam Cię. Naprawdę będzie lepiej.

QIM
11-08-2015, 13:16
Proszę o to pytać producenta sterownika eCoal.pl
Ja nie wiem, jak będzie pracował ten sterownik z palnikiem "batory", nie znam tego palnika.

Czyli nie wystarczy aby był to palnik II-ej generacji, jak to tutaj twierdzono? A co jeszcze?

SUSPENSER
11-08-2015, 13:32
Dyplomata :)
Może umówmy się, że jeśli piszemy o ecoalu, to domyślnie przyjmijmy, że chodzi o jego najbardziej aktualną wersję i formę. Wtedy nie będzie niepotrzebnych przepychanek typu "a bo wersja v1 to... ". Świat rwie do przodu więc archiwalia pozostawmy w archiwum.

Najnowszy eCOAL 2 jest jeszcze mało znany, ale algorytm ma taki jak niedawne 1 ;)

minertu
11-08-2015, 13:46
Najnowszy eCOAL 2 jest jeszcze mało znany, ale algorytm ma taki jak niedawne 1 ;)

Nie.
Nie wiem czy widziałeś 1 eCoal.pl.

minertu
11-08-2015, 13:52
Zawijan o sprzedaży zestawów sterownik eCoal.pl, palnik Brucer, dmuchawa rozmawialiśmy w Zabrzu i była na to zgoda pod warunkiem ,że będę to montował osobiście. Po pewnym czasie zdecydowano ,że eCoal.pl będzie tylko dla producentów. Napewno to pamiętasz.

TwojPan
11-08-2015, 14:27
Przestawił się na węgiel z gazu i jest wniebowzięty.
Dziwny przypadek.
Z węgla na gaz,rozumiem.Ale z gazu na węgiel?

zawijan
11-08-2015, 15:53
Czyli nie wystarczy aby był to palnik II-ej generacji, jak to tutaj twierdzono? A co jeszcze?
Tutaj pada bardzo dużo różnych twierdzeń. Bardzo często - wyssanych z palca.
Niekiedy prostuję je... niekiedy już brak mi sił... bo jakbym gadał do ściany

zawijan
11-08-2015, 15:55
Zawijan o sprzedaży zestawów sterownik eCoal.pl, palnik Brucer, dmuchawa rozmawialiśmy w Zabrzu i była na to zgoda pod warunkiem ,że będę to montował osobiście. Po pewnym czasie zdecydowano ,że eCoal.pl będzie tylko dla producentów. Napewno to pamiętasz.
nie pamiętam, jestem już stary...

zawijan
11-08-2015, 15:56
Dziwny przypadek.
Z węgla na gaz,rozumiem.Ale z gazu na węgiel?
Zarobił na tym 5-6 tysięcy złotych rocznie

QIM
11-08-2015, 16:58
Tutaj pada bardzo dużo różnych twierdzeń. Bardzo często - wyssanych z palca.
Niekiedy prostuję je... niekiedy już brak mi sił... bo jakbym gadał do ściany
Ej, no... Jako jeden z twórców, na pewno wiesz, jakie są wymogi dla poprawnej współpracy sterownika ecoal i palnika (jakiegośtam). Coś jest na rzeczy z dystrybucją powietrza. Coś jest w temacie ilości podawanego węgla /sek pracy podajnika.

TwojPan
11-08-2015, 17:55
Zarobił na tym 5-6 tysięcy złotych rocznie

Wydał taki choć dwuletni "zarobek" na termomodernizację budynku?
Jak tak ,to pewnie wrócił już do ogrzewania gazem i zapomniał o kotle na węgiel.
Jeśli nie,zawsze może kupić nowy kocioł na ekogroszek.Ot,choćby taki 26kW.

zawijan
11-08-2015, 18:36
Ej, no... Jako jeden z twórców, na pewno wiesz, jakie są wymogi dla poprawnej współpracy sterownika ecoal i palnika (jakiegośtam). Coś jest na rzeczy z dystrybucją powietrza. Coś jest w temacie ilości podawanego węgla /sek pracy podajnika.
Wiem...

zawijan
11-08-2015, 18:42
Wydał taki choć dwuletni "zarobek" na termomodernizację budynku?
Jak tak ,to pewnie wrócił już do ogrzewania gazem i zapomniał o kotle na węgiel.
Jeśli nie,zawsze może kupić nowy kocioł na ekogroszek.Ot,choćby taki 26kW.
Nie zaglądam mu do kieszeni. Nie wiem, na co wydaje swoje pieniądze. Nie wiem, ile wydaje.
Od 2009r. grzeje dom tym kotłem, o którym pisałem. W zbliżającym się sezonie grzewczym będzie grzał nim nadal.

SUSPENSER
11-08-2015, 20:38
Nie.
Nie wiem czy widziałeś 1 eCoal.pl.

Dlatego napisałem niedawne 1 tj. te, które były wypuszczane do niedawna.

QIM
12-08-2015, 12:48
Wiem...

Więc dlaczego odsyłasz mnie do licencjobiorcy?

bolek&lolek
12-08-2015, 15:55
Więc dlaczego odsyłasz mnie do licencjobiorcy?

Przepraszam, a gdzie cie ma odeslac? do :evil: ?

QIM
12-08-2015, 17:01
Przepraszam, a gdzie cie ma odeslac? do :evil: ?

A donikąd, przecież mógłby zapodać jakieś info.