PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - zużycie prądu



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

ewelina.forysz
08-04-2016, 11:53
Witam serdecznie,
Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłam dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłam sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!
Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałabym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "... czemu jest tak zimno?..."
Pozdrawiam i proszę o opinie....

Liwko
08-04-2016, 12:01
20 000 za naprawę??? hahaha :D
Za tą cenę kupiłbym dwie pompy ciepła :)

Liwko
08-04-2016, 12:04
Co do bufora u "wieśka", to chyba zawsze go wszystkim wciskają. Liczy się kasa. A w zamian mamy gorszy COP i wyższe rachunki.

rwojtek
08-04-2016, 12:19
Co do bufora u "wieśka", to chyba zawsze go wszystkim wciskają. Liczy się kasa. A w zamian mamy gorszy COP i wyższe rachunki.

To zrozumiałe, tylko dlaczego nikt im tego nie wybije z głowy ...młoteczkiem.

Liwko
08-04-2016, 12:29
To zrozumiałe, tylko dlaczego nikt im tego nie wybije z głowy ...młoteczkiem.

Raz próbowałem u mnie w mieście, niestety trafiłem na ludzi z klapkami na oczach.

JTKirk
08-04-2016, 12:29
20 000 za naprawę??? hahaha :D
Za tą cenę kupiłbym dwie pompy ciepła :)

dokładnie, ja też


Co do bufora u "wieśka", to chyba zawsze go wszystkim wciskają. Liczy się kasa. A w zamian mamy gorszy COP i wyższe rachunki.

dokładnie, tak

i możesz panie konsultant ściemniać, ale my wiemy swoje :P

Tomaszs131
08-04-2016, 12:48
[QUOTE=Myjk;7119147]Super. Ja mogę przestawić wywiad z takim co rozmawiał z zielonymi ludkami. I to parokrotnie, w paru wątkach. Też będzie fajnie i z pewnością w związku z tym rzetelnie! [/qoute]
Swego czasu miałem okazje poznać o co w tym wszystkim chodzi. Proponowano mi zakup pompy z instalacja w "preferencyjnej cenie". Super okazja;)
Parę tysi mniej od ceny katalogowej, w zamian miałem się wystawić z kotłownią na tapetę i pochwalić irlandzkiego producenta.
Ot, taki mały wywiad.

imrahil
08-04-2016, 13:00
Co do buforu i wątpliwości co zrobić, gdy temperatura spadnie poniżej np -20 stopni ( takie dylematy mają inwestorzy, gdy np utrzymuje się ona przez kilka dni) żeby nie dublować tematów odsyłam do pobocznych wątków, w których również prowadzone są takie dyskusje.

to właśnie pytam - jaki bufor na taki wypadek? bo coś mi się wydaje że to niezła ściema. w takim buforze grzanym PC można zgromadzić energię najwyżej na kilka godzin, a nie dni. a skoro tak, to oznacza, że robicie z inwestorów bez wiedzy jeleni instalując im takie coś za grubą kasę zamiast uświadomić że to całkowicie bezsensowne

_John
08-04-2016, 16:03
20 000 za naprawę??? hahaha :D
Za tą cenę kupiłbym dwie pompy ciepła :)
Jak już spotkałem się z taką ceną.
Sprężarka z Chin + transport + cło + marża generalnego + marża dystrybutora + marża instalatora + robota

Jak się zbierze po drodze kilku zachłannych to takie ceny się pojawiają.

Ze pompami ciepła jest tak jak z telewizorami LCD.
Producentów paneli LCD jest 3 może 4.
A marek telewizorów 1000.

Myjk
08-04-2016, 16:31
Witam serdecznie,
Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłam dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłam sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!
Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałabym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "... czemu jest tak zimno?..."
Pozdrawiam i proszę o opinie....
Skoro sprężarka kosztuje w porywach (!) 3 tysiące, wymiennik w porywach 2 tysiące, robocizna około 1 tysiąca, to trzeba było w młodości z bardzo wysokiego kieratu spaść, i to na głowę, aby zapłacić 20 tysięcy złotych za NAPRAWĘ.

Tomaszs131
08-04-2016, 16:54
Witam serdecznie,
Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłam dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłam sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!
Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałabym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "... czemu jest tak zimno?..."
Pozdrawiam i proszę o opinie....
Są firmy na rodzimym rynku, które na PC udzielają pięcio letniej gwarancji. Pech chciał, że wspomniany przez Ciebie inwestor nie zajrzał na FM by popytać w co zainwestować przed zakupem i trafił właśnie na tą firmę. Koszt naprawy powala z nóg. Myślisz o zakupie PC, zainteresuj się polskimi rozwiązaniami.

photos
08-04-2016, 17:58
Witam serdecznie,
Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłam dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął.
Od dzisiejszej rozmowy zacząłam sie zastanawiać czy stać mnie Bedzie na to aby co 2 lata wymieniać sprężarkę.
Skoro to takie wspaniale i bezawaryjne urządzenia to czemu firmy nie dają dłuższej gwarancji!!!
Może jednak zainwestować w pewne sprawdzone źródło a nie eksperymentować na własnej rodzinie...
Nie chciałabym aby moja mała córeczka przyszła kiedyś do mnie w nocy w zimowy wieczór i powiedziała "... czemu jest tak zimno?..."
Pozdrawiam i proszę o opinie....

Każdy kto cytuje te owiane slawa 20 tys zawsze mowi o jakims znajomym...Albo wszyscy macie jednego znajomego, albo nie ważne jaka pompa viessmann zawsze liczy za naprawe 20 tys albo wszyscy cos gdzis slyszeli, po drodze przez 10 ucho dolecialo jedno zero i teraz brzmi znacznie lepiej. Kiedys niegrzeczne dzieci straszyli baba jaga, teraz bedzie sie straszyc 20 tys za naprawe viessmanna, tyle ze troche starsze istoty.
Ja nie wiem jakim debilem trzeba byc aby tyle zaplacic za jakakolwiek naprawe urzadzenia do ogrzewania domu. Za to sie kupuje nowe. Sami dobrze wiecie co znajduje się w pompie Ciepla i ile te czesci kosztuja osobno, a wszystkie na raz nie padną. Pod tym wzgledem pompy viessmanna nie roznia sie od innych, Moze maja bardziej rozbudowane sterowanie, te 3 plyty elektroniczne to koszt okolo 3 tys.
Wiec po co powtarzac w kolko te glupote

Pratchawiec
08-04-2016, 18:52
Witam

Coś w tym jednak jest na rzeczy;

Wysłany: 29.02.2016 Temat postu: Pompa ciepła czy gaz # 178
Mam rekuperator Vitovent 300 od Viessmana. Kupiłem go tylko dlatego, że robił go dla Viessmana Brink. Rok temu padła w nim płyta sterująca - po gwarancji. Serwis V. zaproponował sprowadzenie nowej w cenie - bagatela 3.200 zł netto.
Żadnej dyskusji o rabacie. Termin - cyt. nie wiadomo, jak przyjdzie poinformujemy pana.
Odpuściłem, zastanawiając się nad kupnem nowej jednostki.
W ciągu 7 dni kumaty elektronik naprawił zepsute ustrojstwo za kwotę 200 zł. Życzę powodzenia z serwisem Viessmana.

W podanej cenie nie było robocizny, dojazdu itp.
Dziękuję Bogu, że PC mam jednakod Panasonica.
Pozdrawiam

Pratchawiec

JTKirk
08-04-2016, 19:08
Ja nie wiem jakim debilem trzeba byc aby tyle zaplacic za jakakolwiek naprawe urzadzenia do ogrzewania domu. Za to sie kupuje nowe. Sami dobrze wiecie co znajduje się w pompie Ciepla i ile te czesci kosztuja osobno, a wszystkie na raz nie padną. Pod tym wzgledem pompy viessmanna nie roznia sie od innych, Moze maja bardziej rozbudowane sterowanie, te 3 plyty elektroniczne to koszt okolo 3 tys.
Wiec po co powtarzac w kolko te glupote

otóż pompy V różnią pod pewnym istotnym względem - koszt ich naprawy jest sporo wyższy
niedawno w którymś sąsiednim bodajże wątku też ktoś pisał o kosmicznej cenie V za naprawę - to był instalator i naprawił to kwotę duuuużo mniejszą (o ile dobrze pamiętam)

Rozumiem, że ty jako użytkownik V czujesz się oburzony tym faktem, ale to nic nie zmienia

photos
08-04-2016, 20:19
otóż pompy V różnią pod pewnym istotnym względem - koszt ich naprawy jest sporo wyższy
niedawno w którymś sąsiednim bodajże wątku też ktoś pisał o kosmicznej cenie V za naprawę - to był instalator i naprawił to kwotę duuuużo mniejszą (o ile dobrze pamiętam)

Rozumiem, że ty jako użytkownik V czujesz się oburzony tym faktem, ale to nic nie zmienia

Dlatego jak pompa jest po gwarancji nie bierze sie siewisu viessmanna.
Dlaczego mialbym byc oburzony? NIe rozumiem zwiazku. to że mam pompe tej marki wynika tylko i wylacznie z tego ze dostalem na nia bardzo dobra cene. Na prace samego uzadzenia nie narzekam. Za naprawe nigdy nie zaplaciłbym takiej kwoty. Sprezarka do mojej pompy to koszt brutto 2,5 tys. Wymiennik drugie tyle. Jeszcze kila drobiazgow i robota to kwota max 7 tys. Czyli tyle ile np do pompy ekopolu i kazdej podobnej. Wystarczy troche pomyslec. A to że ktoś sobie żąda jakiejs sumy...Może servisant mial w pyte roboty i rzucil kwote, moze sie uda. Towar i usluga zawsze warte sa tyle ile ktos jest w stanie za to zaplacic.

Pratchawiec
09-04-2016, 12:55
Dlatego jak pompa jest po gwarancji nie bierze sie siewisu viessmanna.
Dlaczego mialbym byc oburzony? NIe rozumiem zwiazku. to że mam pompe tej marki wynika tylko i wylacznie z tego ze dostalem na nia bardzo dobra cene. Na prace samego uzadzenia nie narzekam. Za naprawe nigdy nie zaplaciłbym takiej kwoty. Sprezarka do mojej pompy to koszt brutto 2,5 tys. Wymiennik drugie tyle. Jeszcze kila drobiazgow i robota to kwota max 7 tys. Czyli tyle ile np do pompy ekopolu i kazdej podobnej. Wystarczy troche pomyslec. A to że ktoś sobie żąda jakiejs sumy...Może servisant mial w pyte roboty i rzucil kwote, moze sie uda. Towar i usluga zawsze warte sa tyle ile ktos jest w stanie za to zaplacic.

Witam

Sprawdź sobie ile Viessmann liczy za płytkę sterującą twojej PC lub w rekuperatorze.
U konkurencji nie kupisz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

photos
09-04-2016, 13:57
Witam

Sprawdź sobie ile Viessmann liczy za płytkę sterującą twojej PC lub w rekuperatorze.
U konkurencji nie kupisz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

sa 3 szt i laczny ich koszt to okolo 3 tys. Malo prawdopodobne aby wszystkie na raz padly. W innych pompach tez sterowanie kosztuje wiec nie uwazam ze sa to jakies kolosalne roznice.

cziwello
09-04-2016, 14:36
Pompę gruntową założyłem i kupiłem w zeszłym roku. Całość włącznie z dolnym źródłem wykonałem sam. Wspomagałem się książką "ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła" Wyszło całkiem nieźle. Co do zużycia prądu zapraszam na mój profil FB tam jest wszystko opisane. https://www.facebook.com/Pompa-ciep%C5%82a-zr%C3%B3b-to-sam-by-Juls-Cziwello-1444480425850302/?fref=ts

oszczednyGrześ
09-04-2016, 22:03
Pompę gruntową założyłem i kupiłem w zeszłym roku. Całość włącznie z dolnym źródłem wykonałem sam. Wspomagałem się książką "ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła" Wyszło całkiem nieźle. Co do zużycia prądu zapraszam na mój profil FB tam jest wszystko opisane. https://www.facebook.com/Pompa-ciep%C5%82a-zr%C3%B3b-to-sam-by-Juls-Cziwello-1444480425850302/?fref=ts

Gratuluję zdolności i wytrwałości w przedsięwzięciu :). Każdy kto przestaje kopcić zasługuje na plus, Brawo TY :). Możesz napisać jak ten dom jest zaizolowany tzn. ile od gruntu, ściany, dach? Jaka wentylacja? Jak zorganizowany jest system grzewczy tzn. podogówka, grzejniki?

tomekwa
12-04-2016, 07:07
A może wrócić do tematu ;)
Marzec 2016:
Zużycie prądu: 775 kWh (mam 2 taryfy ale podlicznik tylko 1 taryfowy)
Godziny pracy sprężarki: 300
Ilość załączeń: 353

Podsumowanie okresu grzewczego wg średniej ceny za kWh na podstawie FV (0,47): 10.2015-03.2016: Koszt CO i CWU: ~2300 (4855 kWh).

BTW dyskusji o V. Mam V. :)

karolek75
12-04-2016, 07:40
Zakonczyliscie juz sezon grzewczy? Jaka temp. utrzymuje sie u was bez grzania ?

malux20
12-04-2016, 10:06
u mnie pompa bierze około 2kwh na dobę na ogrzewanie domu

okobar
12-04-2016, 10:14
Zakonczyliscie juz sezon grzewczy? Jaka temp. utrzymuje sie u was bez grzania ?

nie zakończyłęm... a bez grzania? to tylko wiem że za zimna

dobrze się czuje jak mam 24 w pokojach :P
bez grzania to bym zamarzł...

tomekwa
12-04-2016, 10:41
U mnie pompa cały czas grzeje. Założenie to ~24 st. w salonie.
Jest za zimno aby wyłączyć CO.

Konsultant Viessmann
12-04-2016, 11:12
A może wrócić do tematu ;)
Marzec 2016:
Zużycie prądu: 775 kWh (mam 2 taryfy ale podlicznik tylko 1 taryfowy)
Godziny pracy sprężarki: 300
Ilość załączeń: 353

Podsumowanie okresu grzewczego wg średniej ceny za kWh na podstawie FV (0,47): 10.2015-03.2016: Koszt CO i CWU: ~2300 (4855 kWh).

BTW dyskusji o V. Mam V. :)

Witam!

A to jest wasz pierwszy sezon grzewczy z pompą Viessmana? Czy pracowała ona może w bardziej mroźnych zimach? Jaka pompa - powietrzna, czy gruntowa?

Liwko
12-04-2016, 11:23
Jaka pompa - powietrzna, czy gruntowa?

Czytaj stopki.

tomekwa
12-04-2016, 11:44
Witam!
Jak napisał Liwko- czytamy stopki ;)
W sumie jest to 2. sezon grzewczy lecz w poprzednim roku utrzymywałem temperaturę 'wykończeniową' (poza wygrzaniem posadzek). Nie chodziła tez wtedy rekuperacja, więc nie było nic miarodajne.
Ja z kosztów użytkowania jestem zadowolony, na chwilę obecną z samego urządzenia również.
Jedyny mankament na chwilę obecną to to, że ja kupiłem i odpaliłem pompę 09-10.2014 a od 01.01.2015 można było wydłużyć gwarancję do lat 5 i w moim panelu klienta nie ma opcji jej przedłużenia.

karolek75
12-04-2016, 12:06
U mnie pompa cały czas grzeje. Założenie to ~24 st. w salonie.
Jest za zimno aby wyłączyć CO.

U mnie temp zadana to 22.5. Tak dla testu wylaczylem grzanie 4.04 i temp sie utrzymuje w okolicach 21.5-22, ale zona narzekala raz czy dwa ze jej chlodno.

Liwko
12-04-2016, 12:20
A u mnie przyszedł wreszcie czas na palenie w komiku. Jesienią paliłem w nim trzy razy, teraz od tygodnia CO wyłączone a rozpalone było tylko przedwczoraj. Dzisiaj chyba jednak rozpalę, bo pochmurno.
Na tym zdjęciu widać gdzie trzymam drewno (po obu stronach) i staram się raz na rok opróżnić ten zapas. Może się uda :)

https://lh3.googleusercontent.com/-lJ6cWasTOQc/S9QoS10j6cI/AAAAAAAAAsk/Jkwh0fV5BGMSMRH7oTj0MWdVpLkTs1mLwCCo/s800-Ic42/P1010193.JPG

Jak się zrobi zimniej odpalę ponownie podłogówkę.

Konsultant Viessmann
12-04-2016, 12:57
Jak napisał Liwko- czytamy stopki ;)
W sumie jest to 2. sezon grzewczy lecz w poprzednim roku utrzymywałem temperaturę 'wykończeniową' (poza wygrzaniem posadzek). Nie chodziła tez wtedy rekuperacja, więc nie było nic miarodajne.
Ja z kosztów użytkowania jestem zadowolony, na chwilę obecną z samego urządzenia również.
Jedyny mankament na chwilę obecną to to, że ja kupiłem i odpaliłem pompę 09-10.2014 a od 01.01.2015 można było wydłużyć gwarancję do lat 5 i w moim panelu klienta nie ma opcji jej przedłużenia.

Pamiętaj, że mamy Serwis 24 godzinny dla klientów i dla instalatorów - mam nadzieję, że nie będzie Ci potrzebny, ale warto wiedzieć :)

Liwko
12-04-2016, 14:04
Pamiętaj, że mamy Serwis 24 godzinny dla klientów i dla instalatorów - mam nadzieję, że nie będzie Ci potrzebny, ale warto wiedzieć :)

Koledze w środku zimy (na szczęście było wtedy ciepło i ma kominek) popsuła się wasza pompa. Miejscowy wasz serwis naprawiał ją przez... dwa tygodnie!!! Dopiero jak zawieźli pompę do większego miasta, szybko okazało się, że to problem z parownikiem czy ze skraplaczem (dokładnie nie pamiętam). Jedyny plus całej tej smutnej historii to to, że miejscowi nie wzięli za naprawę złotówki. Wystarczy że zgarnęli dodatkową kasę za bufor przy 100% podłogówki :P

Liwko
12-04-2016, 14:07
I jeszcze jedno.
Nie bójcie się polskich pomp ciepła. Jak mi raz wywalił jakiś błąd to po prostu zadzwoniłem do producenta, po objawach stwierdził co może być przyczyną, i samemu szybko i tanio usunąłem usterkę. (czujnik kierunku i zaniku faz)

Zdun Darek B
12-04-2016, 20:57
Na tym zdjęciu widać gdzie trzymam drewno (po obu stronach) i staram się raz na rok opróżnić ten zapas. Może się uda :)

https://lh3.googleusercontent.com/-lJ6cWasTOQc/S9QoS10j6cI/AAAAAAAAAsk/Jkwh0fV5BGMSMRH7oTj0MWdVpLkTs1mLwCCo/s800-Ic42/P1010193.JPG

Jak się zrobi zimniej odpalę ponownie podłogówkę.

Gdzie masz wyloty do cyrkulacji powietrza ?

Liwko
12-04-2016, 21:45
Gdzie masz wyloty do cyrkulacji powietrza ?

Jakiej cyrkulacji powietrza?

marmag
13-04-2016, 23:28
sa 3 szt i laczny ich koszt to okolo 3 tys. Malo prawdopodobne aby wszystkie na raz padly. W innych pompach tez sterowanie kosztuje wiec nie uwazam ze sa to jakies kolosalne roznice.

Przestraszyłeś mnie i zadzwoniłem do producenta mojej polskiej pompki - HCT - z pytaniem o koszt sterownika w razie "W"

Odpowiedź - 600 zł

Znów się cieszę, że wybrałem polski produkt - nie dość, że cena zakupu była atrakcyjna, to i części na polską kieszeń ;-)

okobar
14-04-2016, 07:57
Przestraszyłeś mnie i zadzwoniłem do producenta mojej polskiej pompki - HCT - z pytaniem o koszt sterownika w razie "W"

Odpowiedź - 600 zł

Znów się cieszę, że wybrałem polski produkt - nie dość, że cena zakupu była atrakcyjna, to i części na polską kieszeń ;-)

no nie wiem - tu 1 płytka 1000 PLN (3 szt za 3 tys łącznie)
tu 1 płytka 600 PLN

różnica na płytce wynosi 400 PLN

pytanie czy dostałeś info że te 600 PLN to netto czy brutto :P

Liwko
14-04-2016, 08:59
no nie wiem - tu 1 płytka 1000 PLN (3 szt za 3 tys łącznie)
tu 1 płytka 600 PLN

różnica na płytce wynosi 400 PLN

pytanie czy dostałeś info że te 600 PLN to netto czy brutto :P

Przez przypadek się dowiedziałem jakie pewna (znana) firma ma narzuty.
Kupiłem stację uzdatniania wody tejże firmy wraz z pierwszym uruchomieniem. Zapłaciłem 2400zł co było dość dobrą ceną. Tak się złożyło, że serwisant, który do mnie przyjechał pracował w tej firmie ostatni dzień i trochę sobie porozmawialiśmy. Wytłumaczył mi, że te uzdatniacze produkuje jedna amerykańska firma, a na polskim rynku sprzedawane są pod czterema markami. Różnica praktycznie tylko w obudowach. Dostał też propozycję od tej firmy sprzedaży tych uzdatniaczy. Oferowali mu je w cenie...700zł!!!!!!!!!
Jeszcze jakieś pytania?

ps. Pomp ciepła zresztą też sami nie produkują :P

okobar
14-04-2016, 09:27
Przez przypadek się dowiedziałem jakie pewna (znana) firma ma narzuty.
Kupiłem stację uzdatniania wody tejże firmy wraz z pierwszym uruchomieniem. Zapłaciłem 2400zł co było dość dobrą ceną. Tak się złożyło, że serwisant, który do mnie przyjechał pracował w tej firmie ostatni dzień i trochę sobie porozmawialiśmy. Wytłumaczył mi, że te uzdatniacze produkuje jedna amerykańska firma, a na polskim rynku sprzedawane są pod czterema markami. Różnica praktycznie tylko w obudowach. Dostał też propozycję od tej firmy sprzedaży tych uzdatniaczy. Oferowali mu je w cenie...700zł!!!!!!!!!
Jeszcze jakieś pytania?

ps. Pomp ciepła zresztą też sami nie produkują :P

zapodaj proszę te marki mi na priv - szukam właśnie w miarę dobrego ale i taniego zmiękczacza :P

oszczednyGrześ
14-04-2016, 09:32
Przez przypadek się dowiedziałem jakie pewna (znana) firma ma narzuty.
Kupiłem stację uzdatniania wody tejże firmy wraz z pierwszym uruchomieniem. Zapłaciłem 2400zł co było dość dobrą ceną. Tak się złożyło, że serwisant, który do mnie przyjechał pracował w tej firmie ostatni dzień i trochę sobie porozmawialiśmy. Wytłumaczył mi, że te uzdatniacze produkuje jedna amerykańska firma, a na polskim rynku sprzedawane są pod czterema markami. Różnica praktycznie tylko w obudowach. Dostał też propozycję od tej firmy sprzedaży tych uzdatniaczy. Oferowali mu je w cenie...700zł!!!!!!!!!
Jeszcze jakieś pytania?

ps. Pomp ciepła zresztą też sami nie produkują :P

I podobnie jest z innymi urządzeniami w wielu przypadkach. Flaki te same a naklejka inna :)

Liwko
14-04-2016, 10:14
zapodaj proszę te marki mi na priv - szukam właśnie w miarę dobrego ale i taniego zmiękczacza :P

To było siedem lat temu.
Pogadaj na ten temat z qbek17
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117602-UZDATNIANIE-WODY-doradz%C4%99-w-sprawie-doboru-urz%C4%85dze%C5%84/page395&highlight=uzdatniacze+wody

map78
14-04-2016, 11:32
Pewnie chodzi o Aquahome N20 od "Vieśka" ;) Instalowałem w zaszłym roku. Koszt 2200zł. Faktycznie produkuje go amerykański Ecowater - lider na rynku uzdatniaczy.

Konsultant Viessmann
14-04-2016, 14:13
Koledze w środku zimy (na szczęście było wtedy ciepło i ma kominek) popsuła się wasza pompa. Miejscowy wasz serwis naprawiał ją przez... dwa tygodnie!!! Dopiero jak zawieźli pompę do większego miasta, szybko okazało się, że to problem z parownikiem czy ze skraplaczem (dokładnie nie pamiętam). Jedyny plus całej tej smutnej historii to to, że miejscowi nie wzięli za naprawę złotówki. Wystarczy że zgarnęli dodatkową kasę za bufor przy 100% podłogówki :P

Trudno mi się odnieść do rzekomo naszego serwisu - nie wiem gdzie to miało miejsce. Dobrze jednak, że w większym mieście się udało. Dość dziwne, żetrwało to dwa tygodnie - to zdecydowanie za długo by czekać - właścicielowi od razu powinna zapalić się lampka, no ale skoro ma kominek to ma to jakieś logiczne wytłumaczenie -Tak czy inaczej powinien od razu dzwonić na infolinię.
W przypadku, gdy konieczny okaże się przyjazd służb serwisowych, pracownicy Infolinii organizują ich przyjazd w jak najkrótszym czasie.

marmag
14-04-2016, 20:54
no nie wiem - tu 1 płytka 1000 PLN (3 szt za 3 tys łącznie)
tu 1 płytka 600 PLN

różnica na płytce wynosi 400 PLN

pytanie czy dostałeś info że te 600 PLN to netto czy brutto :P

Skoro można zrobić urządzenie działające na jednej płytce - to dokładanie dwóch pozostałych jest zbytkiem , albo naciąganiem klienta zarówno podczas inwestycji jak i przy ewentualnej naprawie.

Tak czy siak piorunowi będzie jeden ...... ile masz płytek sterownika i tak jak dupnie to popali wszystkie, i właściciel pompy V będzie musiał kupić trzy, a właściciel pompy HCT jedną płytę sterownika. Jakby nie liczyć 2400 w kieszeni - nawet jeśli to dywagacje czysto teoretyczne to wolę mieć świadomość rozsądnych kosztów serwisu niż znane logo na urządzeniu, które ma tylko grzać.

tomekwa
15-04-2016, 07:39
Podsumowanie okresu grzewczego wg średniej ceny za kWh na podstawie FV (0,47): 10.2015-03.2016: Koszt CO i CWU: ~2300 (4855 kWh).


Do osób podających swoje odczyty i informujących ile to w taniej a ile w drogiej taryfie.
Czy nie uważacie, że popełniacie błąd metodologiczny przeliczając koszt grzania jedynie w cenie taniej taryfy?
Ja biorę wartość brutto FV i dzielę przez łączną sumę KW z taryfy taniej i drogiej. Daje mi to średnią cenę kWh z danego okresu.
Chyba nie muszę pisać dlaczego- przecież mając prąd dwutaryfowy płacimy więcej za taryfę droższą, więc rosną nam kosztu bytowe związane z użytkowaniem energii.
Myślę, że dopiero takie obliczenie oddaje koszt rzeczywisty użytkowania PC.

rwojtek
15-04-2016, 07:47
Większość z Nas jest myśląca więc i bez pompy korzystałaby z dwóch taryf.

JTKirk
15-04-2016, 08:09
Chyba nie muszę pisać dlaczego- przecież mając prąd dwutaryfowy płacimy więcej za taryfę droższą, więc rosną nam kosztu bytowe związane z użytkowaniem energii.
Myślę, że dopiero takie obliczenie oddaje koszt rzeczywisty użytkowania PC.

kiedyś tez tak myślałem.
Ale jakiś czas temu policzyłem jak wygląda u mnie zużycie pradu bytowego G12w vs G11
I okazuje się, że sam bytowy wychodzi u mnie taniej w G12w
i ja nie podaje kosztów grzania tylko w taniej taryfie - jak zużyję np 80% w taniej i 20% w drogiej, to koszt który podaję, jest sumą obu tych składowych

lukasza
15-04-2016, 09:06
Do osób podających swoje odczyty i informujących ile to w taniej a ile w drogiej taryfie.
Czy nie uważacie, że popełniacie błąd metodologiczny przeliczając koszt grzania jedynie w cenie taniej taryfy?
Ja biorę wartość brutto FV i dzielę przez łączną sumę KW z taryfy taniej i drogiej. Daje mi to średnią cenę kWh z danego okresu.
Chyba nie muszę pisać dlaczego- przecież mając prąd dwutaryfowy płacimy więcej za taryfę droższą, więc rosną nam kosztu bytowe związane z użytkowaniem energii.
Myślę, że dopiero takie obliczenie oddaje koszt rzeczywisty użytkowania PC.

Duży dom wybudowałeś, ładny, bardzo ładny, dla wielu kosztowny, musiałeś sporo na niego zarobić. Zapewne mądry z ciebie człowiek.
Pomyśl, policz lub zaczekaj zatem do października - listopada z osadami dwóch taryf.

Czemu do X-XI? Otóż mając 2 taryfy masz i zużycie podane w 2 taryfach na rachunku. Zobaczysz zatem rachunki z okresu V-X jak się nie grzeje ile zużywasz w 1 taryfie a ile w 2 taryfie. Sprawdzisz sobie opłacalność dwóch taryf bez PC, czyli podobnie jak groszkowców, gazerów. Obawiam się , że tak jak w 90% okaże się Tobie, że i bez PC dwie taryfy ci się opłacają.

Ja dla przykładu zużywam ok 4:1 w zimę i 2:1 w lato drogiej taryfy do taniej. Zatem oszczędzam na dwóch taryfach cały rok, a zapewniam Cię, że u mnie nic poza zmywarką będącą maks oszczędną w poborze prądu pod drugą taryfę nie działa specjalnie. Nawet ta zmywarka nie chodzi w drogiej taryfie dla oszczędności tylko nie chcę sobie w kuchni obok salonu odpalać zmywarki o 19 jak dzieciak patrzy na bajki czy 22 jak ja mam czas na 1h TV. Puszczam w środku nocy jak jestem na piętrze. Kaftaniki zasrusa piorę jak brakuje a nie patrze na tanią taryfę, zresztą jak wracam z pracy i piorę to jest droga taryfa. Także to raczej mit, ze dwie taryfy to jakiś plan dnia pod nie się układa i trzeba grzać prądem by się opłacały.

Myjk
15-04-2016, 09:26
Do osób podających swoje odczyty i informujących ile to w taniej a ile w drogiej taryfie.
Czy nie uważacie, że popełniacie błąd metodologiczny przeliczając koszt grzania jedynie w cenie taniej taryfy?
Ja biorę wartość brutto FV i dzielę przez łączną sumę KW z taryfy taniej i drogiej. Daje mi to średnią cenę kWh z danego okresu.
Chyba nie muszę pisać dlaczego- przecież mając prąd dwutaryfowy płacimy więcej za taryfę droższą, więc rosną nam kosztu bytowe związane z użytkowaniem energii.
Myślę, że dopiero takie obliczenie oddaje koszt rzeczywisty użytkowania PC.
Znowu to samo. Ja, jeszcze, nie grzeję pompą -- a korzystam z G12W i jestem średnio rocznie 300 zł do przodu (pomimo że pracuję w domu i sporo używam prądu w dzień). Przy ogrzewaniu prądem ten bilans wychodzi zdecydowanie lepiej. Więc dlaczego liczyć koszt ogrzewania biorąc średnią a nie koszt tego co jest faktycznie wykorzystywane? Powiem więcej, można się posunąć w drugą stronę i nie wliczać stałych kosztów miesięcznych utrzymania przyłącza -- bo czy się grzeje prądem czy się nie grzeje, to przyłącze TRZEBA mieć.

imrahil
15-04-2016, 09:48
ja też przy G12 poza grzaniem wychodzę na plus (niewielki zimą, ale przypuszczam, że latem będzie więcej zysków)

Liwko
15-04-2016, 09:57
Powiem więcej, można się posunąć w drugą stronę i nie wliczać stałych kosztów miesięcznych utrzymania przyłącza -- bo czy się grzeje prądem czy się nie grzeje, to przyłącze TRZEBA mieć.

Dokładnie.
Jeżeli liczymy osobno PC i osobno resztę domu, to po wyrzuceniu z domu PC i wstawieniu np. gazu, w rachunkach za resztę domu nic się przecież nie zmieni.

tomekwa
15-04-2016, 14:45
Duży dom wybudowałeś,.
Można to samo napisać bez uszczypliwości i personalnych docinek...
Ok. Skoro uważacie, że posiadanie droższej taryfy w żaden sposób nie wpływa na wysokość Waszych rachunków za ogrzewanie PC to ok, ja wole taki sposób kalkulacji. Swego czasu korzystałem z G12 w poprzednim domu i w moim przypadku nie wychodziłem jakoś zauważalnie lepiej.

Myjk
15-04-2016, 15:22
Można to samo napisać bez uszczypliwości i personalnych docinek...
Ok. Skoro uważacie, że posiadanie droższej taryfy w żaden sposób nie wpływa na wysokość Waszych rachunków za ogrzewanie PC to ok, ja wole taki sposób kalkulacji. Swego czasu korzystałem z G12 w poprzednim domu i w moim przypadku nie wychodziłem jakoś zauważalnie lepiej.
Ale ten sposób kalkulacji nie oddaje rzeczywistości, bo wyciągasz średnią z czegoś, z czego średniej się wyciągnąć nie da -- i przez to wychodzą błędne wnioski. Takich co nie wyjdą na plusie na G12W jest jakiś odsetek. I tak sobie myślę, że są to ignoranci nieświadomi że jest automatyka pozwalająca 2T wykorzystać, albo nie przykładają się do jej wykorzystania w najmniejszym nawet stopniu zachowując się z zasady tak jakby tej 2T nie było. I nie twierdzę, żeby się ograniczać, bo ja się nie ograniczam. Jak mi gorąco, to odpalam klimatyzację i nie patrzę na taryfę. Jak mam dużo naczyń że się wysypują z blatu, to odpalam zmywarkę. To samo z pralką. O pracy w domu, chodzącym 24h/dobę komputerze i w dzień 3 monitorach (w tym 2x24") już wspominałem? :P

plusfoto
15-04-2016, 15:53
.......... I tak sobie myślę, że są to ignoranci nieświadomi że jest automatyka pozwalająca 2T wykorzystać, albo nie przykładają się do jej wykorzystania w najmniejszym nawet stopniu zachowując się z zasady tak jakby tej 2T nie było.......
To nie są ignoranci - to są z reguły nowobogaccy gdzie wszystko musi być z jak największą ilością bajerów a z tego i tak nigdy w życiu nie skorzystają. Ze swojego podwórka to aparat z najwyższej półki za 20 K a ustawiony na stałe na Auto i jedziem z koksem. Sprzęt domowy też. Naście programów i ustawień a korzysta się tylko z podstawowego a o reszcie nawet nie mają pojęcia. Ale przed sąsiadami można się pochwalić że się ma.

JTKirk
15-04-2016, 16:28
Swego czasu korzystałem z G12 w poprzednim domu i w moim przypadku nie wychodziłem jakoś zauważalnie lepiej.

widzisz, bo jest istotna różnica między G12 a G12w
przez kilka lat miałem G12, bo G12w zwyczajnie nie było w ofercie dostawcy prądu. Wtedy faktycznie dla moich % zużycia w taniej taryfie koszty prądu bytowego wychodziły porównywalnie dla G11 (G12 minimalnie lepiej niż G11), natomiast w okresie grzewczym PC generolowała szczędności.

Jak pojawiła się w ofercie G12w, to od razu zmieniłem i po pełnym roku od zmiany przeliczyłem wszystko dla G12w
Z wnioskami jak w moim poście wyżej.

Gos**c
15-04-2016, 17:51
Do osób podających swoje odczyty i informujących ile to w taniej a ile w drogiej taryfie.
Czy nie uważacie, że popełniacie błąd metodologiczny przeliczając koszt grzania jedynie w cenie taniej taryfy?
Ja biorę wartość brutto FV i dzielę przez łączną sumę KW z taryfy taniej i drogiej. Daje mi to średnią cenę kWh z danego okresu.
Chyba nie muszę pisać dlaczego- przecież mając prąd dwutaryfowy płacimy więcej za taryfę droższą, więc rosną nam kosztu bytowe związane z użytkowaniem energii.
Myślę, że dopiero takie obliczenie oddaje koszt rzeczywisty użytkowania PC.

No ale to by wyszło drożej a nie o to chodzi,
Licząc tylko tanią taryfę, w dodatku bez abonamentu i uwzględnionej zawyżonej ceny energii w taryfie pierwszej można wykazać wyższość PC w stosunku do innych źródeł. Nikt przecież nie przyzna się, że przepłacił.

plusfoto
15-04-2016, 20:44
No ale to by wyszło drożej a nie o to chodzi,
Licząc tylko tanią taryfę, w dodatku bez abonamentu i uwzględnionej zawyżonej ceny energii w taryfie pierwszej można wykazać wyższość PC w stosunku do innych źródeł. Nikt przecież nie przyzna się, że przepłacił.
Czy jeżeli założymy oczywiście hipotetycznie że do gotowania używasz gaz z butli a do ogrzewania ziemny to też będziesz wyciągał średnią i podawał ją dla ogrzewania? Jeśli ktoś urzywa Indukcji a drugi gazu do gotowania to ten gaz też ma doliczyć i podać średnią?

karolek75
16-04-2016, 07:03
Pojecie optymalizacji niektorym jest obce. Klasowo ;)

Gos**c
16-04-2016, 07:30
Pojecie optymalizacji niektorym jest obce. Klasowo ;)

Tak samo jak kreatywna księgowość.

karolek75
16-04-2016, 07:50
Tak samo jak kreatywna księgowość.

No popatrz - ja z zaskoczeniem stwierdzilem, ze po odliczeniu zuzycia na CO przez PC i nie zwracaniu uwagi na podzial 1/2 T - zuzywam o 10% kWh wiecej w 2T. To optymalizacja. Bo po przejsciu na G11 placilbym wiecej bez uwzgledniania CO. Ty kreuj co tam lubisz.

Gos**c
16-04-2016, 07:56
No popatrz - ja z zaskoczeniem stwierdzilem, ze po odliczeniu zuzycia na CO przez PC i nie zwracaniu uwagi na podzial 1/2 T - zuzywam o 10% kWh wiecej w 2T. To optymalizacja. Bo po przejsciu na G11 placilbym wiecej bez uwzgledniania CO. Ty kreuj co tam lubisz.

Też mam G12w.

Liwko
16-04-2016, 09:21
To jeszcze raz.
Mam G12W i płacę za CO i CWU około 1200zł rocznie (80% w taniej taryfie), a za pozostałą część domu około 1800zł, to czy zmienią mi się nagle rachunki za pozostałą część domu jeśli wyrzuciłbym PC? No nie! A teraz pomyślcie czy sumując wszystkie rachunki i dzieląc przez ilość kWh po wywaleniu PC się zmienią? No zmienią się! Więc jaki jest sens je łączyć tego nie wiem.

karolek75
16-04-2016, 10:29
Liwko, tez nie wiem po co kreowac nieuzasadnione obliczenia.

Liwko
16-04-2016, 10:35
To tak jakby grzać węglem i dodawać jego cenę do ceny energii elektrycznej. Przecież nikt normalny tego nie robi :)

jankes789
16-04-2016, 17:34
Przy wyborze źródła ciepła - pompy ciepła powietrznej Panasonic.
Jaki jest koszt eksploatacji klimakonwektorów do ogrzewania domu jednorodzinnego w porównaniu do tradycyjnych grzejników?

oszczednyGrześ
17-04-2016, 20:17
Przy wyborze źródła ciepła - pompy ciepła powietrznej Panasonic.
Jaki jest koszt eksploatacji klimakonwektorów do ogrzewania domu jednorodzinnego w porównaniu do tradycyjnych grzejników?
A jaki jest koszt samych klimalonwektorów? Bo to trochę chyba wyjdzie. Jak już powietrze woda to podłogówke względnie klimakonwektor na salon... Albo inaczej, co planujesz\rozważasz?

jankes789
18-04-2016, 10:19
A jaki jest koszt samych klimalonwektorów? Bo to trochę chyba wyjdzie. Jak już powietrze woda to podłogówke względnie klimakonwektor na salon... Albo inaczej, co planujesz\rozważasz?

Wszedzie podłogówki nie chce. W części pomieszczeń chce grzejniki ..Tylko tradycyjne będą drogie w eksploatacji....Dlatego zastanawiam się nad konwektorami lub klimakonwektorami....co taniej wychodzi w eksploatacji przy pompie ciepła powietrznej?

okobar
18-04-2016, 10:53
Wszedzie podłogówki nie chce. W części pomieszczeń chce grzejniki ..Tylko tradycyjne będą drogie w eksploatacji....Dlatego zastanawiam się nad konwektorami lub klimakonwektorami....co taniej wychodzi w eksploatacji przy pompie ciepła powietrznej?

nie wiem dlaczego nie chcesz wszędzie podłogówki, świetna sprawa...

ale to Twoja sprawa :P

pomyśl jeszcze nad płaszczyznowym w ścianie

ale jak wybór tylko klimakonwektory i zwykłe grzejniki - to sądząc po znajomych (ja nie posiadam) w eksploatacji codziennej taniej wychodzą kk
ale koszt zakupu i montażu jest większy :P

ale to musisz sam policzyć i pomyśleć....

oszczednyGrześ
18-04-2016, 11:15
Taniej wyjdzie w zakupie i eksploatacji pompa p-p. Ile i gdzie te podlogówki?

tomekwa
18-04-2016, 11:21
Ja wykorzystuję możliwości 2 taryf- w drogiej ustawiłem niższą wymaganą temperaturę pomieszczeń, woda - wymuszenie grzania tylko w taniej taryfie, ale zawsze coś tam odpali się w taryfie drogiej :( Całego życia nie podporządkowuje pod taryfę tanią- prąd użytkujemy normalnie- jak potrzeba. Wg wyliczeń kalkuluje mi się prąd dwutaryfowy. Rzeczywiście przy założeniu, że bez PC mielibyście również tą samą taryfę to takie wyliczenia są prawidłowe. Gdybym nie posiadał PC to nie wiem czy korzystałbym z takiej taryfy.

Tomaszs131
23-04-2016, 08:40
U nas w nocy jeszcze przymrozki więc pompa wciąż na chodzie.
18.03-22.04 200kwh na CO.

Pratchawiec
26-04-2016, 23:16
Witam

Wyniki za ostatni miesiąc (31 dni).

Od 27.03.2016 do 27.04.2016
Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej i zmiękczania wody - 356 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Temperatura wnętrz - nie mniej niż 22,2* C. Praca głównie zależna od stref taryfowych.
CW - grzanie do 44* wyłącznie w taniej taryfie.

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,
- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 46-55 W/h (oboje palimy),
- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h.

Odejmując 40 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), zużycie energii na CO I CW wyniosło 316 kWh.
Wytworzona przez PC energia cieplna -4,742 GJ. Pompa w okresie od 27 III 16 do 27 IV 16 pracowała z średnim COP równym 4,17.

Zużycie energii dla całego domu wyniosło 545 kWh z czego w II taryfie- 76,9 %.

354173

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zdun Darek B
27-04-2016, 14:38
W dniu dzisiejszym Minister Energetyki w wywiadzie dla PR program 1 powiedział że sprawność w elektrowni węglowych to 27% ..... jak resztę energii puścimy w komin to potem możemy bawić się w ekologiczne pompy ciepła.....

imrahil
27-04-2016, 14:42
W dniu dzisiejszym Minister Energetyki w wywiadzie dla PR program 1 powiedział że sprawność w elektrowni węglowych to 27% ..... jak resztę energii puścimy w komin to potem możemy bawić się w ekologiczne pompy ciepła.....

27% x 3 (COP pompy - można spokojnie założyć więcej, szczególnie dla gruntówek) = 81%. żaden z Twoich kominków nie osiągnie takiej sprawności, szczególnie w nowych domach o niskim obciążeniu gdzie wystarczyłoby rozpalić na godzinę lub dwie dziennie (albo mniej) żeby pokryć całe zapotrzebowanie w okresie przejściowym. dodatkowo żaden z kominków nie ma instalacji oczyszczania spalin. wniosek jest prosty.

Liwko
27-04-2016, 16:43
W dniu dzisiejszym Minister Energetyki w wywiadzie dla PR program 1 powiedział że sprawność w elektrowni węglowych to 27% ..... jak resztę energii puścimy w komin to potem możemy bawić się w ekologiczne pompy ciepła.....

Takie posty akurat nie najlepiej świadczą o wiedzy ich autora. Delikatnie mówiąc.

Myjk
27-04-2016, 16:59
W dniu dzisiejszym Minister Energetyki w wywiadzie dla PR program 1 powiedział że sprawność w elektrowni węglowych to 27% ..... jak resztę energii puścimy w komin to potem możemy bawić się w ekologiczne pompy ciepła.....
Twoje kominki to jaką niby sprawność mają syfiąc przy okazji z komina na głowę ludziom? Pytałem niedawno przy okazji jak komuś próbowałeś upchnąć kozę, co to się producent chwalił jej WYDAJNOŚCIĄ 80%, to głowę w piach schowałeś i nie odpowiedziałeś "dziwnym trafem". Poza tym elektrownie mają wyższą sprawność końcową, nawet do 45%, a całkiem średnio 35% (bo się je sukcesywnie modernizuje jak i skuteczniej wykorzystuje nadprodukcję), więc niech się ten "minister" elektryk zrewiduje i wyjdzie z czasów PRL-owskich. Aha, nie ma czegoś takiego jak Minister Energetyki, ignorancie z 30-letnim doświadczeniem w strzyżeniu ludzi, co nie odróżnia mocy od energii.

_John
27-04-2016, 18:58
W dniu dzisiejszym Minister Energetyki w wywiadzie dla PR program 1 powiedział że sprawność w elektrowni węglowych to 27% ..... jak resztę energii puścimy w komin to potem możemy bawić się w ekologiczne pompy ciepła.....

Coś czuję, że tan "Minister" swego czasu ziają się takimi firmami jak: Diora, Optimus itp...
Teraz się za energetykę zabrał.
Polska to jedyny kraj na świecie, w którym nie opłaca wydobywać i czerpać energii z własnych surowców naturalnych.
Abstrakcja.

oszczednyGrześ
27-04-2016, 20:46
Coś czuję, że tan "Minister" swego czasu ziają się takimi firmami jak: Diora, Optimus itp...
Teraz się za energetykę zabrał.
Polska to jedyny kraj na świecie, w którym nie opłaca wydobywać i czerpać energii z własnych surowców naturalnych.
Abstrakcja.

W Polsce niestety bardzo często liczą się intetresy pewnych grup ludzi...

elrow23
28-04-2016, 15:37
hello. podpowiedzcie jak się ma pobór mocy do mocy pompy w takich wartościach
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW
Moc grzewcza (B0/W35) 11,4 kW

ok?

okobar
29-04-2016, 08:12
hello. podpowiedzcie jak się ma pobór mocy do mocy pompy w takich wartościach
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW
Moc grzewcza (B0/W35) 11,4 kW

ok?


najprościej? bierze 2.58 kW z sieci i robi z tego 11.4 kW ciepła ze tak powiem....
:P

Konsultant Viessmann
29-04-2016, 09:07
hello. podpowiedzcie jak się ma pobór mocy do mocy pompy w takich wartościach
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW
Moc grzewcza (B0/W35) 11,4 kW

ok?

A co chcesz z tego wyciągnąć? Do czego Ci to potrzebne? Możesz powiedzieć dokładniej czego oczekujesz?

lukasza
29-04-2016, 09:07
marzec-kwiecień
1000kWh = 270zł
grzałka do lagionelli włączona; dom cały czas grzany

chcialbympompe
01-05-2016, 07:47
Kolejny rok zamknięty. Zużycie CO+CWU (200m2, grzejniki, wysokie zużycie CWU) - 5732kWh. W tym awaria PC, która pochłonęła kilkaset kWh.

Tomaszs131
01-05-2016, 07:51
Kolejny rok zamknięty. Zużycie CO+CWU (200m2, grzejniki, wysokie zużycie CWU) - 5732kWh. W tym awaria PC, która pochłonęła kilkaset kWh.

Coś poważnego wysiadło?

chcialbympompe
01-05-2016, 08:08
Coś poważnego wysiadło?

Niestety tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247027-Awaria-pompy-ciep%C5%82a-Atlantic-TRI

1igor1
01-05-2016, 10:35
podsumowanie sezony zimowego 2015/2016 1900 kWh, plus 1,5m3 drzewa. u nas kwiecień chłodny i zjadło 221 kwh.

okobar
01-05-2016, 22:28
stan na 1 kwiecień 2016
5147 kWh , czyli 259 kWh w miesiącu na Co i CWU (od 8 marca do 31 marca - przechodzę na liczenie pełnomiesięczne, a nie te od 8 do 8) :P
stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. dół - 24 stopnie temp CWU - zapodana 49 stopni CO ustawione na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia
CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

SCOP - 5.4

stan na 1 maj 2016
5446 kWh , czyli 299 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby temp. góra - 23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24 stopnie
temp CWU - zapodana 46 stopni
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia
CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

SCOP - 5.4

JTKirk
02-05-2016, 12:05
1.04-2.05 .2016
CO 23st + CWU = 365kWh
85% 2 taryfa DUON
koszt około 94zł

karolek75
02-05-2016, 20:00
1-30.04
CO 21.5-22st : 31kWh 100% 2T
CWU+wygrz. : 112 kWh

logout
04-05-2016, 06:04
czas na podsumowanie 2 sezonu z zirius m2-9 po przejściach wieku niemowlęcego i ogarnięciu tematu strat ciepła ten sezon wydaje się być super. Nadmienię że w domu odbywała się walka z spartolonymi oknami więc straty ciepła na oknach BARDZO DUŻE

Start ogrzewania 24 listopada 2015 r stan licznika 4838,88
Zakończenie sezonu 4 maja 2016 r stan licznika 7902,99

KWh 0,7zł ponieważ taryfa jedna

koszt sezonu 2144zł

POLECAM

oszczednyGrześ
04-05-2016, 07:10
czas na podsumowanie 2 sezonu z zirius m2-9 po przejściach wieku niemowlęcego i ogarnięciu tematu strat ciepła ten sezon wydaje się być super. Nadmienię że w domu odbywała się walka z spartolonymi oknami więc straty ciepła na oknach BARDZO DUŻE

Start ogrzewania 24 listopada 2015 r stan licznika 4838,88
Zakończenie sezonu 4 maja 2016 r stan licznika 7902,99

KWh 0,7zł ponieważ taryfa jedna

koszt sezonu 2144zł

POLECAM

Co było elementem tej walki z oknami? 0,7 zł za kwh? dużo w czym masz prąd?

rob30
04-05-2016, 10:14
Kwiecień 2016:
CO+CWU: 320,52 (98% tania)
temp średnia: 9,22 stopnia

Kwiecień 2015:
CO+CWU: 295,75
temp średnia: 8,93 stopnia

Sezon grzewczy jeszcze pompa się załącza ale dam podsumowanie:
10-2015 do 04-2016 - CO+CWU: 4455,472 kWh (93% w taniej), śr. temp. 4,68 stopnia
10-2014 do 04-2015 - CO+CWU: 4341,88 kWh (tylko kwiecień nie g11), śr. temp. 4,52 stopnia

Konsultant Viessmann
04-05-2016, 10:49
Witam!

Polecam wywiad z inwestorem, który ma gruntową pompę ciepła Viessmann - Vitocal 333G

Jaka temperatura jest ustawiona wewnątrz domu w okresie grzewczym?
W sezonie grzewczym mam ustawione na 22oC, w garażu oczywiście dużo mniej. Często jednak reguluję temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach domu tak, żeby była optymalna.

Jakie są koszty ogrzewania domu?
Nie mogę udokumentować pełnego sezonu grzewczego, ponieważ nie spisałem licznika w momencie wprowadzenia się, czyli w marcu 2015 r., a rozliczany koszt mam dopiero w maju. Ale pytało mnie o to już kilka osób, więc w lutym spisałem stan podlicznika. Dodam, że na podliczniku działa dodatkowo rekuperacja i odkurzacz. W każdym razie koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody jak podzieliłem na miesiące wyszedł mi niecałe 200 zł. w sezonie. Licząc, że od maja ogrzewanie będzie mniej eksploatowane, to średnia powinna być jeszcze niższa. Zakładam, że rocznie koszt wyniesie 2000 zł.

Panie Grzegorzu, czy to dobry wynik?
Bardzo dobry, ponieważ zakładaliśmy, że rachunek za ogrzewanie za cały rok wyniesie około 2700 zł. Dom jest starannie wykonany, dopracowany w detalach, mostki termiczne praktycznie wyeliminowane, dobrze dobrano materiały, dlatego różnica między kalkulacyjnymi a realnymi kosztami ogrzewania jest korzystna. Dobre wykonawstwo daje nam właśnie te 700 zł różnicy.

Cały wywiad na naszym profilu FB.

Pozdrawiam!

agao_83
04-05-2016, 11:32
witam
możecie mi powiedzieć, o ile wzrosły wam opłaty za prąd kiedy przeszliście na grzanie w taniej taryfie? chodzi mi o prąd użytkowy - zużywany przez lodówkę, pralkę, żelazko, kuchenkę, piekarnik, TV i wszystkie sprzęty, które teraz pracują w drogiej taryfie?

rob30
04-05-2016, 11:56
witam
możecie mi powiedzieć, o ile wzrosły wam opłaty za prąd kiedy przeszliście na grzanie w taniej taryfie? chodzi mi o prąd użytkowy - zużywany przez lodówkę, pralkę, żelazko, kuchenkę, piekarnik, TV i wszystkie sprzęty, które teraz pracują w drogiej taryfie?

Zakładając grzanie wody w taniej taryfie to trzeba się starać, żeby wyjść na minus - mi się nie udało najmniej miałem na plus 19zł.

Jeśli chodzi o prąd zużywany przez lodówkę, zamrażarkę czy np rekuperator to wychodzi dużo taniej a nie drożej bo w g12w jest 98 godzin w tygodniu w taniej a 70 w drogiej, więc urządzenia pracujące 24 na dobę wychodzą sporo taniej.

Po przejściu na g12w w kwietniu 2015 do teraz wyszło mi na plus ponad 1200zł (bez uwzględniania, że idzie trochę więcej kWh przez grzanie w nocy).

Liwko
04-05-2016, 12:04
witam
możecie mi powiedzieć, o ile wzrosły wam opłaty za prąd kiedy przeszliście na grzanie w taniej taryfie? chodzi mi o prąd użytkowy - zużywany przez lodówkę, pralkę, żelazko, kuchenkę, piekarnik, TV i wszystkie sprzęty, które teraz pracują w drogiej taryfie?

Mi spadły o około 20%

okobar
04-05-2016, 13:15
Mi spadły o około 20%

Mi około 10, ale powód znam. Pralka, nie należąca do energooszczędnych, codziennie uzywana przy dwójce maluchów, załączana jest o godz. 9 rano, czyli w drogim prądzie. Powód prosry- pralka stoi obok pokoju córki a ona od 13 ląduje w łóżeczku na spanko...

bobrow
04-05-2016, 21:56
Witam ,
szybkie podsumowanie 4.2016 :

-519 kWh CO+CWU
-SCOP=3,4
-średni koszt kWh=0,43 pln brutto E+P (G12W)
-koszt całkowity PC : 519x0,43=223pln brutto

Minął mi rok użytkowania PC (24.04.2015-4.05.2016) :
-zużycie energii 6706kWh
-SCOP=3.03
-koszt szacowany ok 2600pln brutto
Uwagi :
-przejście z G11 na G12W w 12.2015
-pewne straty w energii w związku z próbami i problemami adaptacyjnymi (trudne do oszacowania)

pzdr

marmag
05-05-2016, 06:07
Podsumowanie KWIETNIA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 261 kWh (256 T2, 5 T1 98,08% T2, 1,92% T1) - (042014 - 239kWh; 042015 - 293kWh)

Średnio 8,70 kWh/dobę

w tym CO 163 kWh (55,08 zł) - 100 % w T2
CWU 98 kWh (35,00 zł) 5kWh w T1

Koszt 90,08 zł

JTKirk
05-05-2016, 06:50
witam
możecie mi powiedzieć, o ile wzrosły wam opłaty za prąd kiedy przeszliście na grzanie w taniej taryfie? chodzi mi o prąd użytkowy - zużywany przez lodówkę, pralkę, żelazko, kuchenkę, piekarnik, TV i wszystkie sprzęty, które teraz pracują w drogiej taryfie?

spadły o około 20-30% po przejściu na g12w - pranie,zmywarka,prasowanie często w taniej
przy samej g12 wcześniej, bytowy wychodził podobnie jak dla g11, oszczędności były tylko na PC

ferrit
05-05-2016, 20:29
Kwiecień 2016: 257 kWh, 98% w 2T, koszt 75 zł (CO+CWU).
Za sezon liczony od 1 września koszty wynoszą: zużycie 2917 kWh, koszt 922 zł. 1T 8%, 2T 92%.

jvc
06-05-2016, 06:51
Pora podsumować sezon grzewczy 2015/2016

Jest to mój pierwszy sezon ( mieszkam od lipca 2015)
Nie spodziewałem się że będzie tak dobrze. :)
01.10.2015r - 30.05.2016r - CO+CWU - 3278 KWh
Z tego CO - 2438 KWh i CWU - 840 KWh
Temperatura w domu 22-23 stopnie

Całkowity koszt za sezon CO+CWU = 3278KWh x 0,27zł = 885 zł
Wszystko w II taryfie.

Konsultant Viessmann
06-05-2016, 09:42
Pora podsumować sezon grzewczy 2015/2016

Jest to mój pierwszy sezon ( mieszkam od lipca 2015)
Nie spodziewałem się że będzie tak dobrze. :)
01.10.2015r - 30.05.2016r - CO+CWU - 3278 KWh
Z tego CO - 2438 KWh i CWU - 840 KWh
Temperatura w domu 22-23 stopnie

Całkowity koszt za sezon CO+CWU = 3278KWh x 0,27zł = 885 zł
Wszystko w II taryfie.

Ciekawy wynik, tym bardziej, że to nasz Vitocal!
Oby tak dalej :)

A jak z obsługą pompy?

Liwko
06-05-2016, 09:59
Ciekawy wynik, tym bardziej, że to nasz Vitocal!


Wasz? Hmm...

Możesz nam tu podać, w której fabryce je produkujecie?

link2jack
06-05-2016, 10:07
Jest jakaś opcja by nie widzieć tych idiotycznych postów "wieśka" ? Jeszcze nie spotkałem się z rzeczową wypowiedzią, non stop nachalna reklama ;/

plusfoto
06-05-2016, 10:24
Jest - dodaj do ignorowanych.

Liwko
06-05-2016, 10:25
Jest jakaś opcja by nie widzieć tych idiotycznych postów "wieśka" ? Jeszcze nie spotkałem się z rzeczową wypowiedzią, non stop nachalna reklama ;/

Forum-operacje-edytuj swój profil-edytuj listę ignorowanych

Myjk
06-05-2016, 10:38
Wy nie ignorujcie, bo z tą SPAMerską zarazą to trzeba walczyć...

Konsultant Viessmann
06-05-2016, 10:41
Wasz? Hmm...

Możesz nam tu podać, w której fabryce je produkujecie?

Oczywiście, mogę:

Vitocal 060-A Viessmann Faulquemont
Vitocal 161-A Viessmann Faulquemont / Viessmann Allendorf
Vitocal 2xx-S / 2xx-G / 3xx-G do mocy 45kW Viessmann Allendorf

Pozdrawiam!

Liwko
06-05-2016, 11:10
Oczywiście, mogę:

Vitocal 060-A Viessmann Faulquemont
Vitocal 161-A Viessmann Faulquemont / Viessmann Allendorf
Vitocal 2xx-S / 2xx-G / 3xx-G do mocy 45kW Viessmann Allendorf

Pozdrawiam!

Nie mogę znaleźć teraz żadnej informacji, ale jakiś czas temu pisano tu na forum, że produkują ją dla was Szwedzi. Być może coś się w temacie zmieniło.
A stacje uzdatniania wody też sami produkujecie?

JTKirk
06-05-2016, 12:30
Wy nie ignorujcie, bo z tą SPAMerską zarazą to trzeba walczyć...

szczerze? walka z tą spamerską zarazą jest niestety z góry skazana na porażkę
jedynie chyba co można zrobić, to solidarnie "wyemigrować" z tego forum, może jak nikt nie będzie pisać, to komuś to da do myślenia....
choć z drugiej strony podchodząc do tego "historycznie", nie ma raczej na to co liczyć :P

mirek118
06-05-2016, 12:53
Kwiecień 2016.
Total - 297 kWh (86,25 zł)
T1 - 14,8 kWh (10,96 zł)
T2 -282,2 kWh (75,29 zł)
T2 - 95%
Temp w domu 22,5 - 23,0 + *c, poza piwnicą gdzie jest 18*c

Od początku sezonu (09.10.2015) do końca sezonu (29.04.2016) PCi zużyła na cele CO i CWU w sumie 2813,5 kWh (koszt bez opłaty stałej to 901 zł):
T1 - 318,4 kWh (236 zł)
T2 - 2495,1 kWh (666 zł)
T2 - 89%

Gdybym miał płaską taryfę, koszt byłby 1660 zł.

jvc
07-05-2016, 06:42
Ciekawy wynik, tym bardziej, że to nasz Vitocal!
Oby tak dalej :)

A jak z obsługą pompy?
Z obsługą nie ma problemów, wszystko działa super, menu ustawień również przyjemne i łatwe w obsłudze.
Minus jest taki że moim zdaniem na urządzenie za ponad 20 tys zł gwarancja powinna być trochę dłużej niż 1 rok....

fachman19
07-05-2016, 07:51
Z obsługą nie ma problemów, wszystko działa super, menu ustawień również przyjemne i łatwe w obsłudze.
Minus jest taki że moim zdaniem na urządzenie za ponad 20 tys zł gwarancja powinna być trochę dłużej niż 1 rok....

A jakim prawem 1 rok. To jakaś z odzysku ?

Tomaszs131
07-05-2016, 08:05
Gwarancja za wieśka jakaś podejrzana. W zależności od producenta kształtuje się od 2 do 5 lat.

jvc
07-05-2016, 08:19
Nie wnikałem zbytnio w sumie. Zapytałem kiedyś tylko ile , dostałem odpowiedź rok. Fakturę zakupu i montażu mam ,więc gdyby coś się działo wtedy będę drążył...

niktspecjalny
07-05-2016, 09:00
Jest jakaś opcja by nie widzieć tych idiotycznych postów "wieśka" ? Jeszcze nie spotkałem się z rzeczową wypowiedzią, non stop nachalna reklama ;/

Co ty w ogóle masz do powiedzenia.Roszczenia i ubliżanie nic więcej robisz za trolla.Zero retoryki.Zgłosiłem to.

Pyxis
08-05-2016, 10:31
Zuzycie rok do roku praktycznie identyczne jak w zeszlym sezonie. Cena za to lepsza, bo na duonowym pradzie (zestawienie w stopce).
:)

Konsultant Viessmann
10-05-2016, 13:10
Nie wnikałem zbytnio w sumie. Zapytałem kiedyś tylko ile , dostałem odpowiedź rok. Fakturę zakupu i montażu mam ,więc gdyby coś się działo wtedy będę drążył...

Witam! otóż co do gwarancji na pompy ciepła, to jeżeli pierwsze uruchomienie i coroczne przeglądy wykonywane przez sprzedawcę lub wyznaczoną przez niego firmę serwisową to gwarancja to 24 miesiące od daty uruchomienia ale nie dłużej niż 27 miesięcy od daty zakupu

Co więcej, można też wydłużyć gwarancję - mamy program wydłużonej gwarancji na nasze produkty

elrow23
19-05-2016, 16:17
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW - Vikersonn Bjorn 12kW. jak to oceniacie?

wihajster
20-05-2016, 07:54
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW - Vikersonn Bjorn 12kW. jak to oceniacie?
Zwyczajnie oceniamy, normalny pobór mocy pompy ze sprężarką ZH30, niezależnie od firmy i OPAKOWANIA.

oberwatorPC
20-05-2016, 12:14
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW - Vikersonn Bjorn 12kW. jak to oceniacie?

Vikersønn Bjørn 12kW

Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW

Moc grzewcza (B0/W35) 11,4 kW

COP (B0/W35) 4,43

Przy obecnych COP=ach daleko w tyle.

okobar
21-05-2016, 17:33
przyszła fakturka z Taurona

od 10 listopada do 10 maja - faktyczne zużycie 1453 PLN
taryfa G12w
wszystko na prąd w domu
kominek palił się w tym okresie 6 razy - za każdym razem 3 polana (jakieś 25 cm długości) - nie wiem ile to drewna, nie znam się :P
nie pamiętam ile kWh, ile dodatkowych opłąt stałych

cała fakturka to 1453, czyli ze wszystkimi kosztami stałymi

chyba dobry wynik


dane domu - 4 osoby, 23-24 temp. w domu, cyrkulacja...

jestem zadowolony :P

jgrolik
21-05-2016, 18:53
przyszła fakturka z Taurona

od 10 listopada do 10 maja - faktyczne zużycie 1453 PLN
taryfa G12w
wszystko na prąd w domu
kominek palił się w tym okresie 6 razy - za każdym razem 3 polana (jakieś 25 cm długości) - nie wiem ile to drewna, nie znam się :P
nie pamiętam ile kWh, ile dodatkowych opłąt stałych

cała fakturka to 1453,

Za CO +CWU, czy wszystko (światło gotowanie itd..) ?

plusfoto
21-05-2016, 19:12
Przecież napisał że za wszystko. Tylko że to nic nie mówi jeśli nie poda zużycia w kWh w I i II taryfie.

jgrolik
22-05-2016, 08:54
Przecież napisał że za wszystko. Tylko że to nic nie mówi jeśli nie poda zużycia w kWh w I i II taryfie.
To wogóle nic nie mowi nawet jakby podal I i II taryfe za caly dom

okobar
22-05-2016, 10:18
dobra, teraz w końcu jestem w domu i oglądam ta fakturkę

troszkę inaczej wygląda niż mi żona mówiła :P

oto dane:
okres od 6 listopada 2015 do 7 maja 2016
łączne zużycie kWh/kW -3418
w rozbiciu
307 czynna szczytowa (do 31.12.2015) po 0,33690 netto
713 czynna szczytowa (od 01.01.2016) po 0,33370 netto
722 czynna pozaszczytowa (do 31.12.2015) po 0,16400 netto
1676 czynna pozaszczytowa (od 01.01.2016) po 0,16260 netto

razem daje to 3418 kW o wartości netto 732,29 PLN
do tego rózne opłaty dystrybucyjne, przejściowe i abonamentowa na łączną kwotę 425,48 PLN netto
łącznie do zapłaty - 1157,77 netto
co daje 1424,06 brutto
a ze poprzednia prognoza wyniosła - 1219,85 PLN dodatkowo do zapłaty mam 204,21 PLN

wszystko na prąd, 2 dorosłych + 2 małych dzieci (śpią przy włączonym świetle :P )
pralka, zmywarka codziennie (pralka w drogiej, zmywarka w taniej)
w wekendy pralka 3x dziennie
telewizor plazmowy - około 10-12 godzin dziennie
komputer stacjonarny - około 12 godzin dziennie
rekuperator i pompa ciepła, indukcja i reszta barachła też na prąd :P o kanalizacji z przepompownią na mój prąd nie wspomnę (nie ma możliwości grawitacyjnej)

samo PC za okres - listopad-kwiecień (za maj jeszcze nie mam spisanego wyniku) ma 2492 kWh według podlicznika

mardor1971
22-05-2016, 19:58
Od 28-10-2015 do 27-04-2016 zużycie prądu całościowe 5204 Kwh. Podziwiam co poniektórych że zużywacie mało prądu bo ja chyba do oszczędnych nie należę. Cena za prąd za przesył, kilowaty i vat to 2330 zł. To dużo jeśli wy macie tak mało. Wszystko na prąd, plus zewnętrzne oświetlenie nocne domu zewnątrz i wewnątrz.

mardor1971
22-05-2016, 20:00
Co do zużycia pc to nie wiem ile zużywa gdyż już od roku nie zaglądam do niej, chyba że się zawiesi. A robi to niezwykle rzadko. Pierwsze lata się bawiłem w spisywanie co mc, a teraz znudziło mi się.

map78
22-05-2016, 21:19
Co do zużycia pc to nie wiem ile zużywa gdyż już od roku nie zaglądam do niej, chyba że się zawiesi. A robi to niezwykle rzadko. Pierwsze lata się bawiłem w spisywanie co mc, a teraz znudziło mi się.

Zawiesi się:o:confused: Kocioł na ekogroszek to mi się zawieszał, ale pompa jeszcze odpukać nigdy:D. Na czym to zawieszenie polega?

jgrolik
23-05-2016, 07:04
Zawiesi się:o:confused: Kocioł na ekogroszek to mi się zawieszał, ale pompa jeszcze odpukać nigdy:D. Na czym to zawieszenie polega?

Moja pompa "zawiesza" się 1-2 x w miesiącu, ale wina leży po stronie energetyki bo czasami napięcie mi spada poniżej 170 V ... brrr i niestety inwertor wtedy wyrzuca błąd niskiego napięcia, który trzeba skasować ręcznie, bo z automatu to ten błąd kasuje się po dość długim czasie.
Ale tak to jest jak się na końcu starej linii mieszka.
Wolę jednak, żeby się zawiesiła niż aby się zepsuła :-)

Na szczęście mam pompę inwertorową i to "zawieszanie" przytrafia się tylko podczas grzania CWU, bo wtedy pompa pobiera więcej prądu, natomiast podczas ogrzewania na cele CO jeszcze się to nie przytrafiło, no ale podczas grzania CWU pompa pobiera nawet 1.6 kW a podczas ogrzewania domu znacznie mniej i kondensatory w PFC wystarczają do kompensacji zmian napięcia.

karolek75
23-05-2016, 11:25
wszystko na prąd, 2 dorosłych + 2 małych dzieci (śpią przy włączonym świetle :P )
pralka, zmywarka codziennie (pralka w drogiej, zmywarka w taniej)
w wekendy pralka 3x dziennie
telewizor plazmowy - około 10-12 godzin dziennie
komputer stacjonarny - około 12 godzin dziennie
rekuperator i pompa ciepła, indukcja i reszta barachła też na prąd :P o kanalizacji z przepompownią na mój prąd nie wspomnę (nie ma możliwości grawitacyjnej)

samo PC za okres - listopad-kwiecień (za maj jeszcze nie mam spisanego wyniku) ma 2492 kWh według podlicznika

Ze zgrubnej kalkulacji wychodz ok 150kWh na m-c "bytowego" prądu.
Jezuuu, co ja mam skopane, ze mam go ponad 2x więcej??? Dzieci nie spią przy zapalonych swiatłach, zamiast plazmy LED. Dodatkowo suszarka, bez przepompowni. Reszta podobnie ....

mirek118
23-05-2016, 11:58
Ze zgrubnej kalkulacji wychodz ok 150kWh na m-c "bytowego" prądu.
Jezuuu, co ja mam skopane, ze mam go ponad 2x więcej??? Dzieci nie spią przy zapalonych swiatłach, zamiast plazmy LED. Dodatkowo suszarka, bez przepompowni. Reszta podobnie ....

nic nie masz skopane. Ja mam bytowego ok. 420kWh/m-c. Normalnie; plazma, komputer, wentylacja, płyta indukcyjna, pralka i suszarka do ubrań, zmywarka. Dobrze że mam dwie taryfy bo to przynosi mi ok. 60 zł oszczędności miesięcznie (na samym bytowym oczywiście).

Arturo72
23-05-2016, 12:10
nic nie masz skopane. Ja mam bytowego ok. 420kWh/m-c. Normalnie; plazma, komputer, wentylacja, płyta indukcyjna, pralka i suszarka do ubrań, zmywarka. Dobrze że mam dwie taryfy bo to przynosi mi ok. 60 zł oszczędności miesięcznie (na samym bytowym oczywiście).
Widać,że to suszarka Wam tyle naciaga ;)
U okobara bytowy to 200kWh/miesiąc czyli w normie.
U mnie przy 3 dorosłych i 2 kompach stacjonarnych bytowy to 230-270kWh/miesiąc.

mardor1971
23-05-2016, 12:18
Zawieszenie pc najczęściej przy grzaniu cwu z powodu wysokiego ciśnienia i lub po wyłączeniu prądu.
Zużycie prądu za lato 11-04-2015 do 27-10-2015 3309 czyli na mc 551 Kwh
Zużycie prądu za zimę 28-10-2015 do 27-04-2016 to 5204 czyli na mc 867Kwh, samo ogrzewanie domu to 316 Kwh. Tak wychodzi z faktur za ten i poprzedni rok.
316 Kwh zimą miesięcznie po 0,31 gr to niecała 100 to chyba dość tanio mimo braku 2 taryf

rwojtek
23-05-2016, 12:34
316 Kwh zimą miesięcznie po 0,31 gr to niecała 100 to chyba dość tanio mimo braku 2 taryf

Ciekaw jestem co to za taryfa całodobowa po 31gr./kWh?

K@mil_
23-05-2016, 12:52
To w drugiej w ENEI 1kwh kosztuje 27gr.

Liwko
23-05-2016, 12:57
Ciekaw jestem co to za taryfa całodobowa po 31gr./kWh?

To pewnie goła kWh

mardor1971
23-05-2016, 13:03
Oczywiście że goła
Niestety zdjęcia nie umiem wkleić

mirek118
23-05-2016, 13:38
Widać,że to suszarka Wam tyle naciaga ;)
U okobara bytowy to 200kWh/miesiąc czyli w normie.
U mnie przy 3 dorosłych i 2 kompach stacjonarnych bytowy to 230-270kWh/miesiąc.

To jest racja. Zanim ją kupiłem to było sporo mniej. Ale nie wyobrażam sobie życia bez niej :-)

okobar
23-05-2016, 13:45
Ze zgrubnej kalkulacji wychodz ok 150kWh na m-c "bytowego" prądu.
Jezuuu, co ja mam skopane, ze mam go ponad 2x więcej??? Dzieci nie spią przy zapalonych swiatłach, zamiast plazmy LED. Dodatkowo suszarka, bez przepompowni. Reszta podobnie ....

nie wiem co jest nie tak

nie mam suszarki, mam niezłą pralka z AAA, mam świetną lodówkę (AAA) - obie z elektroluksa)
zmywarka chodzi tylko w programie eco - 160 minut bodajże (albo 180, nie pamiętam) - ale jak włączę po 22 to i tak kładę się jeszcze zanim skończy więc mi to wisi jak długo myje...
wodę w czajniku elektrycznym gotuję, bo łatwiej i szybciej niz na indukcji :P
piekarnik 1-2 razy w tygodniu pracuje, mikrofala codziennie :P
z oświetlenia zewnętrznego mam tylko 2 lampy - ale działa tylko jedna (jakaś z czujnikiem zmierzchu i ruchu z Lidla nad garażem)...
prawie wszędzie mam LEDy żarówki powkręcane, w jednym tylko miejscu zwykłą żarówkę
żadnych "eko" żarówek/swietlówek....
kanalizacja z małą przepompownią pobiera prąd kiedy potrzebuje, rekuperacja non stop na 1 biegu chodzi, czasami włączę przewietrzenie (wczoraj dopiero wyłączyłem odzysk ciepła, bo za ciepło się w chacie zaczęło dzięki słońcu robić - dobiło do 25 na dole i 26 na górze)
ogrzewania na PC jeszcze nie wyłączyłem :) w tej chwili mam - w tanich 21 stopni temp. na DZ
w drogich 18 stopni na DZ :P

karolek75
23-05-2016, 14:18
nie wiem co jest nie tak
...


Czyli normalnie... Suszarka wcale duzo nie bierze... chyba ze moj Orno wkladany do gniazdka pokazuje bajki.
Musze zapodac jakies podliczniki w tablicy i pomierzyc co i jak.

Liwko
23-05-2016, 14:45
Oczywiście że goła




316 Kwh zimą miesięcznie po 0,31 gr to niecała 100 to chyba dość tanio mimo braku 2 taryf

W takim razie minąłeś się z prawdą o prawie 100%.

mirek118
23-05-2016, 14:53
Czyli normalnie... Suszarka wcale duzo nie bierze... chyba ze moj Orno wkladany do gniazdka pokazuje bajki.
Musze zapodac jakies podliczniki w tablicy i pomierzyc co i jak.

Wg mnie suszarka to po PCI i płycie indukcyjnej najbardziej prądożerne urządzenie w domu. A mam suszarkę w technologii pompy ciepła czyli dobrej klasie energetycznej

Liwko
23-05-2016, 15:18
Wg mnie suszarka to po PCI i płycie indukcyjnej najbardziej prądożerne urządzenie w domu. A mam suszarkę w technologii pompy ciepła czyli dobrej klasie energetycznej

A puszczasz ją w drugiej taryfie?

lukasza
23-05-2016, 15:20
Ze zgrubnej kalkulacji wychodz ok 150kWh na m-c "bytowego" prądu.
Jezuuu, co ja mam skopane, ze mam go ponad 2x więcej??? Dzieci nie spią przy zapalonych swiatłach, zamiast plazmy LED. Dodatkowo suszarka, bez przepompowni. Reszta podobnie ....

mi tam wychodzi ok 3000zł rocznie cały prąd
PC z pod licznika ok 1100zł (za 12msc 2014/2015)
1900zł a może i 2000zł bytowy
z zego bytowy mam ok 2/3 (60%) w taniej i 1/3 w drogiej coś koło 42gr 1 kWh
c czyli 2000/0,42gr=4760kwh
4760kWh/12 msc= 396kWh miesięcznie
i uważam się za oszczędnego!
2 halogeny i reszta led. Przed domem palę tylko całą noc 5led x 3v i w domu 4 ledy. Indukcja jest, pralka i owszem AAA ale chodzi kiedy popadnie. Zmywarka głównie po kolacji czyli noc 22.

By zejść do 150kWh miesięcznie to mam tylko 1 pomysł: 2 tyg. wakacji poza domem.

mirek118
23-05-2016, 15:42
A puszczasz ją w drugiej taryfie?

Praktycznie tylko w drugiej. Ale tu rozważamy ilość zużytych KWh a nie koszt dlatego to bez znaczenia w tej rozmowie

karolek75
23-05-2016, 17:00
moja suszarka tez jest w technologii PC. Przez 11 dni zuzyla 17kWh, suszac ze 2 razy dziennie. Pobiera na max-a 550W( chyba ze Orno....)

okobar
23-05-2016, 18:23
By zejść do 150kWh miesięcznie to mam tylko 1 pomysł: 2 tyg. wakacji poza domem.

po pierwsze - piszesz o rocznym zużyciu - ja mam wypisane za pół roku
po drugie - nie miałem 2 tygodni poza domem... nie stać mnie na takie wakacje
i przez 28 kolejnych lat dalej nie będzie.... :P

jgrolik
23-05-2016, 19:01
Zawieszenie pc najczęściej przy grzaniu cwu z powodu wysokiego ciśnienia i lub po wyłączeniu prądu.

Za mały odbiór ciepła z pompy (dlatego błąd wysokiego ciśnienia), czyli pompka obiegowa chodzi na zbyt niskich obrotach... lub zaczyna się zacierać i po postoju nie może się uruchomić

mardor1971
23-05-2016, 19:39
Stawiam na wymiennik ciepła, może zabrudzony.

mirek118
23-05-2016, 22:29
moja suszarka tez jest w technologii PC. Przez 11 dni zuzyla 17kWh, suszac ze 2 razy dziennie. Pobiera na max-a 550W( chyba ze Orno....)

Czyli na 22 razy zużyła 17KWh
Daje to 0,77 KWh na cykl. To pomyłka. Najlepsze jakie 'widzialem' podczas wybierania suszarki dla siebie zużywaly ok 2,5KWh/cykl
Moja zużywa ok 80-90kwh/m-c (ok 6-7 razy/tydzień)

karolek75
24-05-2016, 07:07
Czyli na 22 razy zużyła 17KWh
Daje to 0,77 KWh na cykl. To pomyłka. Najlepsze jakie 'widzialem' podczas wybierania suszarki dla siebie zużywaly ok 2,5KWh/cykl
Moja zużywa ok 80-90kwh/m-c (ok 6-7 razy/tydzień)

Mnie też coś smierdzi.Dlatego pisze o tym: Chyba ze Orno...
Musze do niego podlaczyc jakies inne urzadzenie o stalym i znanym poborze.

mirek118
24-05-2016, 07:33
Mnie też coś smierdzi.Dlatego pisze o tym: Chyba ze Orno...
Musze do niego podlaczyc jakies inne urzadzenie o stalym i znanym poborze.

Sprawdź innym urządzeniem bo w praktyce będzie pewnie ok. 3kWh/cykl. To co podaje producent to jest dla jakiegoś najekonomiczniejszego cyklu który w praktyce pewnie rzadko jest używany

tomekwa
24-05-2016, 08:37
Podsumuję sezon grzewczy: 1.10.2015-20.05.2016:
Godziny pracy PC: 1220
Ilość załączeń sprężarki: 1525
Ilość zużytej energii: 5395 kWh

Obliczając optymistycznie (wszystko w II taryfie - 0,3248 )= 1752 zł. Uśredniając koszty prądu: ~2500. Obie wartości są dla mnie satysfakcjonujące.
Na przyszły sezon zmienię taryfę na Ekonomiczną Dolinę (+ 2 godziny taniej energii w dzien).

bobrow
01-06-2016, 08:42
Witam,
zużycie w maju na PC (głównie CWU+ trochę CO) :
193,2 kWh , SCOP=3,75 (SCOP na CWU z ostatniego tygodnia =4,1)
Zużycie szacowane na 15% 1T -praktycznie 100% CWU w 2T (stosuję dwa czujniki Tcwu-w środku i ok 1/4 wysokości od góry , kiedy zaczyna brakować ciepłej wody na drugim czujniku , wtedy załącza się PC np w 1T. Czasówka przełącza te dwa czujniki - np o godz. 5.00 i 13.00 jest sprawdzenie czy jest ciepła woda w środkowej części zbiornika.)
Koszt szacowany ok 60,00 pln

pzdr

hajnel
01-06-2016, 11:31
PC panas T-cap - CWU 3 osoby maj 48kWh.

Przy okazji pytanie dla dwu taryfowców - jaki macie % zużycia prądu w 2T i jakim kosztem - chodzi o to czy ograniczacie zużycie w 1T

JTKirk
01-06-2016, 12:26
Przy okazji pytanie dla dwu taryfowców - jaki macie % zużycia prądu w 2T i jakim kosztem - chodzi o to czy ograniczacie zużycie w 1T

Taryfa G12w - dla całego domu oscyluje mi w okolicy 77% - jeśli chodzi o ograniczenia to jedynie zmywarka z opóźnionym startem w nocy,pralka czasami w nocy. Reszta bez żadnych ograniczeń
Jeśli chodzi o PC, to też jest w okolicy 77% - lekkie podbicie temperatury w nocy(w sezonie grzewczym) - tutaj % zużycia w drogiej zależy w dużej mierze od zużycia CWU - mam trochę za mały zasobnik i PC dogrzewa CWU w drogiej taryfie. Gdyby był większy zasobnik, byłoby kilka% lepiej (trudno mi stwierdzić dokładnie ile)

_John
01-06-2016, 12:51
Taryfa G12w - dla całego domu oscyluje mi w okolicy 77% - jeśli chodzi o ograniczenia to jedynie zmywarka z opóźnionym startem w nocy,pralka czasami w nocy. Reszta bez żadnych ograniczeń
Jeśli chodzi o PC, to też jest w okolicy 77% - lekkie podbicie temperatury w nocy(w sezonie grzewczym) - tutaj % zużycia w drogiej zależy w dużej mierze od zużycia CWU - mam trochę za mały zasobnik i PC dogrzewa CWU w drogiej taryfie. Gdyby był większy zasobnik, byłoby kilka% lepiej (trudno mi stwierdzić dokładnie ile)

A jaki masz zasobnik i ile wody zużywasz?

JTKirk
01-06-2016, 12:57
dwupłaszczowy 300/150, 4-5 osób, zimnej idzie około 13m3, więc można z dobrym przybliżeniem przyjąć że zużywamy 7m3 CWU(przyczyniają się do tego dzieci+oczywiście straty na cyrkulacji)

_John
01-06-2016, 15:09
dwupłaszczowy 300/150, 4-5 osób, zimnej idzie około 13m3, więc można z dobrym przybliżeniem przyjąć że zużywamy 7m3 CWU(przyczyniają się do tego dzieci+oczywiście straty na cyrkulacji)

Ciekawe tylko, czy 200 litrowe zbiorniki, które oferowane są w zestawach All In One to była by wystarczająca pojemność.
Większość montaży to jednak 300 litrowe zasobniki.

Pratchawiec
01-06-2016, 15:38
Ciekawe tylko, czy 200 litrowe zbiorniki, które oferowane są w zestawach All In One to była by wystarczająca pojemność.
Większość montaży to jednak 300 litrowe zasobniki.

Witam

Oczywiście wystarczą.
Przeznaczone są jednak nie do pracy cyklicznej, a do ciągłego uzupełniania deficytu CW - w miarę potrzeby, bez kagańców taryfowych.
Mają niepodważalną zaletę; można grzać CW do niższej temperatury np 40*, co dla wielu jest wartością wystarczającą.

Pozdrawiam

Pratchawiec

karolek75
01-06-2016, 17:29
Mam 400L i wanne. Uzywanie jej przez wieksza ilosc domownikow wymaga uzupelniania na bieżąco.

JTKirk
01-06-2016, 18:53
pewnych rzeczy się nie przeskoczy - albo - albo ;)

noname2
01-06-2016, 19:50
......

Pomógłby Pan w takiej sprawie .?
Jest taka pompa (zdjęcie tabliczki).Do kupienia w dobrych pieniądzach. Tylko jednostka zewnętrzna .
Bez sterownika .Rozumie że bez sterownika jest ślepa i głucha .Nie posiada jednostki wewnętrznej więc .....?
Pytanie czy da radę skompletować resztę klocków do tego i jakie byłyby to pieniadze .
Dzięki
357403

Arturo72
01-06-2016, 21:21
Mam 400L i wanne. Uzywanie jej przez wieksza ilosc domownikow wymaga uzupelniania na bieżąco.
To albo grzejesz do zbyt niskiej temperatury albo masz aż tak dużo mieszkańców ;)
300l na 3 osoby grzane do 46st.C jedynie w tańszej taryfie styka i również wanna.
Albo wannę masz typu jacuzzi czyli potężna.

karolek75
02-06-2016, 08:39
To albo grzejesz do zbyt niskiej temperatury albo masz aż tak dużo mieszkańców ;)
300l na 3 osoby grzane do 46st.C jedynie w tańszej taryfie styka i również wanna.
Albo wannę masz typu jacuzzi czyli potężna.

Normalna: 200l bez czlowieka w srodku. Grzane do 45 st.C Lana czesto do pelna, 3 dziewczyny. Uzywanie wanny wymaga uzupelnianie zbiornika zimna woda i zdarzalo sie ze wody o temp 40 st. C w zbiorniku juz nie bylo - z moich obserwacji wynika, ze przy uzupelnianiu, zimna z ciepla sie "podmiesza".
A brak wody powyzje 40 st.C jest zwyczajnie niekomfortowy.

okobar
02-06-2016, 09:34
5620 kWh , czyli 174 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi do 25,9)
temp CWU - zapodana 45 stopni
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu (od tygodnia, wcześniej spokojnie sobie pracowało)
CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym)
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP wciąż 5.4

elrow23
02-06-2016, 15:40
czy mając dane na poziomie:
Pobór mocy elektrycznej (B0/W35) 2,58 kW

Moc grzewcza (B0/W35) 11,4 kW

COP (B0/W35) 4,43

jesteśmy w stanie obliczyć np miesięczne zużycie prądu? przeciętnie..

asaselllo
02-06-2016, 17:30
5620 kWh , czyli 174 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi do 25,9)
temp CWU - zapodana 45 stopni
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu (od tygodnia, wcześniej spokojnie sobie pracowało)
CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym)
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP wciąż 5.4

Czy SCOP liczone na podstawie ciepłomierza i licznika energii czy też za pomocą algorytmu pompy?

okobar
02-06-2016, 18:49
Czy SCOP liczone na podstawie ciepłomierza i licznika energii czy też za pomocą algorytmu pompy?

Już 2 kwietnia zadałeś to pytanie i 2 kwietnia odpowiedziałem ci ja i odpowiedział ci jgrolik... On ma taką samą pompę ciepła :)

JTKirk
02-06-2016, 20:03
po co podajecie takie dane ze sterownika?
dla mnie to kompletnie niewiarygodna informacja

bobrow
02-06-2016, 22:01
Witam
odnośnie smartheata i scop 5.4 Okobara- to popatrzyłem na wykresy z cop i dla np 35st na grzaniu cop powyżej 5 wychodzi dla temp dolnego źródła ok 5 st ( nie uwzględniając cwu)
Z czystej ciekawości - jakie temp są w odwiertach zimą ( czytałem o 3 do 5 st )? Czyje są sprężarki w tych PC ? (Pytania do użytkowników-praktyków)

Pzdr
Ps
U mnie na grzejnikach i Tco max=45 st nie wiele bym zyskał na gruntówce , klimakonwektory zmniejszyły by wyraźnie koszty za energię- ale z kolei musiałbym czekać ponad 10 lat na zwrot z bezawaryjnej pracy ( liczyłem 1 szt ok 1000 pln zakup i 1000 pln różnicy w rachunkach rocznie za prąd w podobnym domu z klimakonwektorami)
Od maja do maja zużyłem ok 6500 kWh z scop powyżej 3 na PC/ PW ( reszta danych we wcześniejszych "raportach")

okobar
03-06-2016, 07:26
po co podajecie takie dane ze sterownika?
dla mnie to kompletnie niewiarygodna informacja

bo takie mam? bo SCOP pokazywany przez sterownik jest mierzony według tzw. starej normy bez pompek obiegowych?
bo traktuję to tylko informacyjnie, porównawczo z innymi użytkownikami Smartheatów? bo nie startuję na marketingowca (bo nie jestem) roku? i pokazuję co widzę a nie co chciałbym?

jest wiele powodów :P wybierz sobie który Ci najbardziej pasuje :P

JTKirk
03-06-2016, 09:40
pokazujesz co widzisz, ale sensu w tym nie ma żadnego, skoro nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością
można to jeszcze podciągnąć pod leczenie kompleksów :P

Liwko
03-06-2016, 09:48
bo takie mam? bo SCOP pokazywany przez sterownik jest mierzony według tzw. starej normy bez pompek obiegowych?
bo traktuję to tylko informacyjnie, porównawczo z innymi użytkownikami Smartheatów? bo nie startuję na marketingowca (bo nie jestem) roku? i pokazuję co widzę a nie co chciałbym?

jest wiele powodów :P wybierz sobie który Ci najbardziej pasuje :P

Mogę powiesić termometr zaokienny od południa. Chciałbyś dostawać takie informacje pogodowe?

Twoje informacje obarczone są błędem, Bóg jeden wie jakim, więc nie ma sensu ich podawania. Takie jest moje zdanie i jak widać nie tylko.

jgrolik
03-06-2016, 10:04
Witam
odnośnie smartheata i scop 5.4 Okobara- to popatrzyłem na wykresy z cop i dla np 35st na grzaniu cop powyżej 5 wychodzi dla temp dolnego źródła ok 5 st ( nie uwzględniając cwu)
Z czystej ciekawości - jakie temp są w odwiertach zimą ( czytałem o 3 do 5 st )? Czyje są sprężarki w tych PC ? (Pytania do użytkowników-praktyków)

Pzdr
Ps
U mnie na grzejnikach i Tco max=45 st nie wiele bym zyskał na gruntówce , klimakonwektory zmniejszyły by wyraźnie koszty za energię- ale z kolei musiałbym czekać ponad 10 lat na zwrot z bezawaryjnej pracy ( liczyłem 1 szt ok 1000 pln zakup i 1000 pln różnicy w rachunkach rocznie za prąd w podobnym domu z klimakonwektorami)
Od maja do maja zużyłem ok 6500 kWh z scop powyżej 3 na PC/ PW ( reszta danych we wcześniejszych "raportach")

Sprężarka DC Inverter Mitsubishi
W moim przypadku tej zimy (temperatura minimalna -16 C) na poziomym DZ temperatura glikolu wychodzącego z pompy nie spadła poniżej 3 C nawet podczas grzania CWU. Rok temu gdy pompa "suszyła" dom (szkieletówka drewniana) pomimo iż nie mieszkałem jeszcze temperatura wychodzącego glikolu potrafiła spaść do -2-3 C ale pompa nie pracowała non stop bo prąd miałem od sąsiada na długiej przedłużce :-)
Tego roku po wstępnej optymalizacji krzywej grzewczej temperatura w domu utrzymywała się na poziomie 23-24 C. W największe mrozy tego roku maksymalna temperatura jaką zasilałem instalację to było ok 30-31 C.
Mój SCOP (z wyświetlacza pompy) w tej chwili ustabilizował się na 5.2 (0.2 mniej jak u okobara, który ma odwierty), z tym, że SCOP pompa liczy mi dopiero od końca stycznia lub początku lutego więc zaczęła obliczać w najgorszym momencie czyli gdy DZ było najbardziej wychłodzone.
Porównując SCOP mój i okobara mogę tylko powiedzieć, że dobrze zrobione poziome DZ niewiele ustępuje odwiertom ;-)


Co do klimakonwektorów, to ja nie miałem zbytniego wyboru bo na piętrze nie mogłem zrobić klasycznej wylewki natomiast tzw. suche ogrzewanie podłogowe "mogło by" mieć nieco za małą moc i musiałbym dorobić jeszcze ścienne i wyszło by mnie to sporo drożej niż klimakonwektory. Z resztą mają one jeszcze jedną zaletę. Umożliwiają efektywne chłodzenie latem (mam pompę z aktywnym chłodzeniem)

Od października mam ok 1800 kWh

karolek75
03-06-2016, 10:08
Z czystej ciekawości - jakie temp są w odwiertach zimą ( czytałem o 3 do 5 st )? Czyje są sprężarki w tych PC ? (Pytania do użytkowników-praktyków)
)

Umnie ponizej 6 nie widzialem. Copeland.

jgrolik
03-06-2016, 10:09
Mogę powiesić termometr zaokienny od południa. Chciałbyś dostawać takie informacje pogodowe?

Twoje informacje obarczone są błędem, Bóg jeden wie jakim, więc nie ma sensu ich podawania. Takie jest moje zdanie i jak widać nie tylko.

Ale nie jedyne.
Mamy wolność słowa i dopóki nie nawołujemy do przestępstw, nienawiści itd. to każdy może wyrażać swoją opinię.
Jeśli Cię to pocieszy to mogę dopisywać , że SCOP w mojej pompie jest programowy.

Jeśli powiesisz termometr od południa ale w zadaszonym przewiewnym miejscu, to temperatura wskazywana przez niego nie będzie odbiegać znacząco od termometru w klatce Stevensona

Liwko
03-06-2016, 10:14
No to wam powiem, że moja pompa ma średnio SCOP 6. Przynajmniej tak mi się wydaje :)

jgrolik
03-06-2016, 10:16
No to wam powiem, że moja pompa ma średnio SCOP 6. Przynajmniej tak mi się wydaje :)

Teraz to chyba ja sobie zrobię dopisek w sygnaturze

"A Liwko mija się z prawdą"

Liwko
03-06-2016, 10:27
Teraz to chyba ja sobie zrobię dopisek w sygnaturze

"A Liwko mija się z prawdą"

E tam, po prostu wróżę z fusów. Nie wolno mi?
Przecież...



Mamy wolność słowa i dopóki nie nawołujemy do przestępstw, nienawiści itd. to każdy może wyrażać swoją opinię.

jgrolik
03-06-2016, 10:31
E tam, po prostu wróżę z fusów. Nie wolno mi?
Przecież...

To mogłeś napisać że wróżąc z fusów tyle Ci wychodzi :-)
Pewnie pijasz "Lavazze" bo jakbyś pił "Primę" to by Ci 4.5 z fusów wyszło :-D

Liwko
03-06-2016, 10:51
To mogłeś napisać że wróżąc z fusów tyle Ci wychodzi :-)


No przecież napisałem, że mi się wydaje, że ma SCOP 6 :rolleyes:

jgrolik
03-06-2016, 11:05
No przecież napisałem, że mi się wydaje, że ma SCOP 6 :rolleyes:

Hmm ... polonistą nie jestem ale według mnie "wydaje mi się" nie = "wróżenie z fusów"

Jak chcesz dokładniejsze dane to zamontuj mi calowy ciepłomierz, bo ja nie mam zamiaru wydawać 1k PLN aby zaspokoić Twoją dociekliwość

Liwko
03-06-2016, 11:24
Hmm ... polonistą nie jestem ale według mnie "wydaje mi się" nie = "wróżenie z fusów"

Jak chcesz dokładniejsze dane to zamontuj mi calowy ciepłomierz, bo ja nie mam zamiaru wydawać 1k PLN aby zaspokoić Twoją dociekliwość

ech...

bobrow
03-06-2016, 11:31
Hej,
dziękuję za odpowiedzi na moje pytania ,
mam jeszcze taki pomysł , aby porównać scop-y.
Może należy porównać ze sobą podobne domy tzn ocieplenie/reku/temp w domu ok 23-24st/podłogówka/PC gruntowa- przeliczyć na 1m2 średnie zużycie energii na CO w danym miesiącu.
Oczywiście będą jakieś tam różnice-jednak obserwując temat dla PC/PW zauważyłem podobne wartości za dany okres (tj m-c, rok). Może być tak , że scop teoretyczny mamy powyżej 5 , natomiast zużycie energii będzie odpowiadało scop 4 -porównując podobne domy.

tymczasem

PS
w moim przypadku parę osób ma o ok 1000 pln na rok niższe rachunki za CO/CWU grzejąc na 35 st (podłogówka lub klimakonwektory) na podobnym sprzęcie tj Panasonic T-cap

jgrolik
03-06-2016, 11:48
Hej,
dziękuję za odpowiedzi na moje pytania ,
mam jeszcze taki pomysł , aby porównać scop-y.
Może należy porównać ze sobą podobne domy tzn ocieplenie/reku/temp w domu ok 23-24st/podłogówka/PC gruntowa- przeliczyć na 1m2 średnie zużycie energii na CO w danym miesiącu.
Oczywiście będą jakieś tam różnice-jednak obserwując temat dla PC/PW zauważyłem podobne wartości za dany okres (tj m-c, rok). Może być tak , że scop teoretyczny mamy powyżej 5 , natomiast zużycie energii będzie odpowiadało scop 4 -porównując podobne domy.

tymczasem

PS
w moim przypadku parę osób ma o ok 1000 pln na rok niższe rachunki za CO/CWU grzejąc na 35 st (podłogówka lub klimakonwektory) na podobnym sprzęcie tj Panasonic T-cap

Nie wiem, czy uda Ci się znaleźć dwa takie domy które będzie można porównać ... choćby ze względu na dużą ilość zmiennych które wpływają na zapotrzebowanie budynku na ciepło, zwłaszcza upodobania mieszkańców :-)

bobrow
03-06-2016, 12:39
kol Jgrolik,

właśnie chodzi o to ,że pomimo wielu zmiennych - przy podobnym metrażu wyniki były zbliżone dla tej samej PC i temp ok 23 st (z tego co zauważyłem , większość ludzi w salonach tyle ma , w sypialniach jest nieco chłodniej)
Najprościej można to wyczytać w stopkach.

pzdr

JTKirk
03-06-2016, 12:54
Jak chcesz dokładniejsze dane to zamontuj mi calowy ciepłomierz, bo ja nie mam zamiaru wydawać 1k PLN aby zaspokoić Twoją dociekliwość

lepiej napisać, że się nie wie ile wynosi COP/SCOP bo się nie ma ciepłomierza, niż przepisywać bzdury które podaje sterownik
czyli lepiej nie podawać danych w ogóle, niż podawać dane wyssane z palca

jgrolik
03-06-2016, 13:49
lepiej napisać, że się nie wie ile wynosi COP/SCOP bo się nie ma ciepłomierza, niż przepisywać bzdury które podaje sterownik
czyli lepiej nie podawać danych w ogóle, niż podawać dane wyssane z palca

Nie z palca a z sterownika ...

Chyba masz jakieś kompleksy

JTKirk
03-06-2016, 14:08
palec=sterownik bo co za różnica, skoro i tak to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

nie bierz tego do siebie, ale mam alergie nie tyle na podawanie głupot ( bo każdemu zdarzy się palnąć głupstwo ), co na upieranie się, że palnięte głupstwo jest prawdą objawioną.
EOT z mojej strony

okobar
03-06-2016, 19:27
palec=sterownik bo co za różnica, skoro i tak to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

nie bierz tego do siebie, ale mam alergie nie tyle na podawanie głupot ( bo każdemu zdarzy się palnąć głupstwo ), co na upieranie się, że palnięte głupstwo jest prawdą objawioną.
EOT z mojej strony

jeśli dla ciebie palec = sterownik liczący według matematycznego schematu, to ja nie mam pytań

poza tym pisałem że ja nie wierzę w SCOP podawany przez sterownik jako wartość obiektywną.....
ja to podaję żeby sobie porównać z danymi innych użytkowników smartheata, którzy mają swoje nieprawidłowe wartości SCOP - i te sobie porównuję
skoro wy (niekoniecznie personalnie ty) posługujecie się danymi producentów czy nawet z pomiarów ciepłomierzy, to ja mogę się posługiwać wartością ze sterownika :P

mi wystarczy że rachunek mam niski (kilka stron temu podałem wartości faktury za 6 miesięcy), a czy prawdziwy SCOP w tym okresie wyniósł 4.55 czy 4.54 to naprawdę mam to gdzieś - moze kogoś to rajcuje :P mnie nie :P


poza tym nie wierze w pomiary dokonane ciepłomierzami - przykłady mam z pracy, gdzie osoba po zmianie ciepłomierza jednej firmy na inny narzeka ze pomiary się zmieniły... :P niewiele, szczegóły tylko, ale jednak zmieniły... Pocieszam go że po prostu źle zamontował :P

koniec tematu, ja sobie będę podawał co miesiąc SCOP według pompy, jgrolik bedzie porównywał ze swoim odczytem, a posiadacze innych marek PC będą marudzić.... i tyle :P

bobrow
03-06-2016, 21:42
Koledzy,
nie sądzę , że mam na nosie różowe okulary i widzę " ładny świat" - chyba nie chodzi tu o to , żeby regularnie się okładać " cepami"
Może troszkę grzeczniej i mam na myśli wszystkich : tych "niegrzecznych " i tych potencjalnie "niegrzecznych "( tj pozostałych , łącznie ze mną)
A wystarczy inaczej sformułować swój sprzeciw sobec oponenta.
Od 1,5 roku ćwiczę temat PC i pomimo tego , że już od roku jestem użytkownikiem PC/PW - to nadal chciałbym się czegoś w tym temacie dowiedzieć i jeśli tylko mogę , podzielić się swoimi doświadzeniami.
To tyle, pzdr

marmag
05-06-2016, 07:57
Podsumowanie MAJA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 128 kWh (128 T2, 0 T1 100% T2, 0% T1) - (052014 - 138kWh; 052015 - 120kWh)

Średnio 4,13 kWh/dobę

w tym CO 35 kWh (11,83 zł) - 100 % w T2
CWU 93 kWh (31,42 zł) 5kWh w T1

Koszt 43,25 zł

Konsultant Viessmann
06-06-2016, 09:54
Pomógłby Pan w takiej sprawie .?
Jest taka pompa (zdjęcie tabliczki).Do kupienia w dobrych pieniądzach. Tylko jednostka zewnętrzna .
Bez sterownika .Rozumie że bez sterownika jest ślepa i głucha .Nie posiada jednostki wewnętrznej więc .....?
Pytanie czy da radę skompletować resztę klocków do tego i jakie byłyby to pieniadze .
Dzięki
357403

Witam, chętnie przekazałbym sprawę specjalistom, gdyby była to pompa naszej firmy - firmy Viessmann :)

Natomiast pompa na zdjęciu nie jest naszym produktem, nie wiem czy nasi partnerzy podejmą się w ogóle takiego tematu. Radzę szukać w serwisie producenta. Pozdrawiam!

plusfoto
06-06-2016, 11:01
Mógłby ktoś podzielić się informacją ile wasze domy zużywają prądu na standbayu. U mnie wychodzi że monitoring z 3 kamerami, alarm, wentylator w garażu z czujnikiem wilgoci, ruter z anteną do internetu, oświetlenie zew. (6 ledów 5W przez 1,5godz. dziennie) i lodówka pożera średnio 86W/h co daje około 2kWh dziennie.

noname2
06-06-2016, 12:01
Witam, chętnie przekazałbym sprawę specjalistom, gdyby była to pompa naszej firmy - firmy Viessmann :)

Natomiast pompa na zdjęciu nie jest naszym produktem, nie wiem czy nasi partnerzy podejmą się w ogóle takiego tematu. Radzę szukać w serwisie producenta. Pozdrawiam!
Ups , wtopa. zdarza się ....

morus666
09-06-2016, 11:44
Podsumowanie MAJA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 128 kWh (128 T2, 0 T1 100% T2, 0% T1) - (052014 - 138kWh; 052015 - 120kWh)

Średnio 4,13 kWh/dobę

w tym CO 35 kWh (11,83 zł) - 100 % w T2
CWU 93 kWh (31,42 zł) 5kWh w T1

Koszt 43,25 zł

Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.
Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.
Czy to normalne?

oszczednyGrześ
09-06-2016, 12:01
Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.
Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.
Czy to normalne?
To nie jest normalne. Ale od kiedy tak się dzieje? Wcześniej problemu nie było? Ile wody grzejesz?

morus666
10-06-2016, 09:45
Wg specyfikacji na stronie producenta zasobnik to 175 litrów. Grzałki wyłączone. Czy było tak zawsze, hmm, raczej tak. Zerknę w manual, może uda się coś przestawić

Klimon
10-06-2016, 10:38
Przykład z jednego z budynków gdzie mamy zamontowany podlicznik:

Od 1 maja do 1 czerwca (grzanie tylko CWU)

Zużycie 89 kWh. Tylko tania taryfa (~ 28 groszy brutto) = 25zł za ciepłą wodę.

Zbiornik 400l, 2 domowników. Grzanie tylko 1 raz dziennie od 13 do 15 (wystarcza nawet na 2 duże wanny). Ogólnie zbiornik przesadzony, ale sprawdza się.

morus666
10-06-2016, 10:52
No to u mnie jakiś meksyk, za maj 270 kw/h, samo CWU

Instalator mi nie ustawiał parametrów CWU

Mam takie coś do ustawienia jak niżej, tryb Komfort ustawia się w programach, ja mam ustawione to w godzinach nocnych, pozostałe godziny to ECO

TEMPERATURY CWU
TE MP. ZADANA CWU KOMFORT i TE MP. ZADANA CWU ECO
Tutaj można nastawić temperaturę zadaną ciepłej wody dla trybu
komfortowego lub ECO.

48 KOMFORT
30 ECO


FUNKCJA ANTYLEGIONELLI
Przy aktywnej funkcji zapobiegania antylegionelli zawartość zbiornika
ciepłej wody będzie ogrzewana codziennie o godzinie 1:00 do
60°C. Funkcja zapobiegania legionelli działa tylko, jeśli podłączone
jest elektryczne ogrzewanie awaryjne / dodatkowe.

WYŁ - było włączone

DOGRZEW ELEKTRYCZNY
TEMP. BI WALENTNA CWU
Temperatura biwalentna pompy ciepła dla trybu przygotowania
ciepłej wody
Poniżej tej temperatury zewnętrznej elektryczne ogrzewanie awaryjne/
dodatkowe jest włączane w trybie przygotowania ciepłej
wody w zależności od obciążenia.
-20

DOLNA GRANICA ST OS. CW
Dolna granica stosowania pompy ciepła dla trybu przygotowania
ciepłej wody
Przy temperaturze zewnętrznej poniżej ustawionej dolnej granicy
stosowania w celu przygotowania ciepłej wody pompa ciepła jest
wyłączana.
Elektryczne ogrzewanie awaryjne/dodatkowe jest odpowiedzialne
tylko za przygotowanie ciepłejwody.
-20

HISTEREZA CWU
W tym miejscu można ustalić histerezę przełączania przygotowania
ciepłej wody.
-- Włączenie przygotowania ciepłej wody przy wartości zadanej
ciepłej wody minus histereza.
5 st

CWU FUNKCJA NAUKI PROGR
Nastawa WYŁ.
Podczas przygotowania ciepłej wody odbywa się automatyczne
dopasowanie temperatury ciepłej wody (efekt samouczenia).
Jeśli w trybie przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zostanie
wyłączona przez czujnik wysokiego ciśnienia lub na skutek temperatury
gazu gorącego (130°C), elektryczne ogrzewanie awaryjne/
dodatkowe zostanie włączone jako stopień dogrzewania. Jeśli w
tym trybie osiągnięta zostanie temperatura zasilania równa 70°C,
zasilanie ciepłą wodą zostanie zakończone, a temperatura zadana
ciepłej wody zostanie zastąpiona aktualną temperaturą rzeczywistą
ciepłej wody.

Nastawa WŁ. - mam to, fabrycznie jest na WYŁ

Jeśli w trybie przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zostanie
wyłączona przez czujnik wysokiego ciśnienia lub na skutek
temperatury gazu gorącego (130°C), zasilanie ciepłą wodą zostanie
zakończone, a temperatura zadana ciepłej wody zostanie
zastąpiona chwilową temperaturą rzeczywistą ciepłej wody. Tryb
ten umożliwia oszczędzanie energii, ponieważ ciepła woda jest
przygotowywana wyłącznie przy udziale pompy ciepła.

KOREKTA temp CWU
Temperatura ciepłej wody mierzona jest w dolnej trzeciej wysokości
zbiornika. Temperatura wylotu ciepłej wody jest o ok. 3 K
wyższa od temperatury zmierzonej. To odchylenie jest korygowane
i w razie potrzeby można je skalibrować.

ZASOBNIK KOMBINOWANY
Jeśli parametr zostanie nastawiony na Wł., podczas przygotowywania
ciepłej wody pompy obiegu grzewczego zostaną wyłączone.
(tylko w połączeniu z zasobnikiem przepływowym SBS)

schizo85
10-06-2016, 19:07
W końcu chwilę czasu więc można podsumować sezon grzewczy. Najpierw zużycie za kwiecień i maj:

Kwiecień: CO 22.6zł(73kWh), CWU 12.5zł(44kW)
Maj: CO 9.14zł(25kWh), CWU 8.78zł(31kW)

Podsumowanie sezonu grzewczego, od odpalenia ogrzewania we wrześniu do teraz, pompa zużyła 1362 kWh co dało kwotę 414zł. W domu zawsze powyżej 22 stopni, pompa chodziła tylko w taniej taryfie, nawet podczas największych mrozów nie było potrzeby włączania jest w czasie trwania drogiej taryfy.

Mieszkamy już 10 miesięcy, za ten czas na CWU pompa zużyła 469kWh co daje kwotę 136zł.

W międzyczasie jeszcze trochę poszło na chłodzenie, wtedy pompa chodziła sobie samopas, bez zważania na taryfy. Licząc średnią ceną kWh chłodzenie podłogowe wyniosło 30zł.
W sumie do tej pory 580zł, gdyby nie chłodzenie którego będziemy teraz używać, prawdopodobnie za cały rok,CO i CWU wyniosło by 600zł.

morus666
13-06-2016, 12:36
To nie jest normalne. Ale od kiedy tak się dzieje? Wcześniej problemu nie było? Ile wody grzejesz?

No i już, za dziwną prace odpowiedzialna była funkcja nauki programowania. Wyłączyłem to i mam pobór dzienny 0,9 kw/h. Eh... Dzięki i pozdrawiam

oszczednyGrześ
14-06-2016, 14:08
No i już, za dziwną prace odpowiedzialna była funkcja nauki programowania. Wyłączyłem to i mam pobór dzienny 0,9 kw/h. Eh... Dzięki i pozdrawiam

Całe szczęście bo tak to byś płacił i płacił.

jgrolik
16-06-2016, 20:33
Od 16 maja do 16 czerwca 157 kWh
Zbiornik zintegrowany 200 L, 4 osoby, 45 w taniej taryfie 38 w drogiej cyrkulacja od 5 do 22, średnie dobowe zużycie wody ok 550 L
Czyli wychodzi średni COP ok 4-4.3
Może gdyby cyrkulacja nie pracowała non stop to było by lepiej, ale w domu cały czas ktoś jest więc na razie tak pracuje.

Tej zimy średnio na CO + CWU pompa brała 10 kWh/dobe a teraz przy ogrzewaniu tylko CWU 5 kWh/dobę

morus666
21-06-2016, 10:24
No i już, za dziwną prace odpowiedzialna była funkcja nauki programowania. Wyłączyłem to i mam pobór dzienny 0,9 kw/h. Eh... Dzięki i pozdrawiam

No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.
Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

fachman19
21-06-2016, 10:30
No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.
Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

A jakie masz ustawione ciśnienie w naczyniu wyrównawczym dolnego żródła ?

jgrolik
21-06-2016, 13:24
No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.
Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

Masz może cyrkulacje CWU ?

morus666
21-06-2016, 14:18
A jakie masz ustawione ciśnienie w naczyniu wyrównawczym dolnego żródła ?


Nie bardzo wiem jak to sprawdzić i jak to ustawić, nie grzebałem nigdy przy tym. Ciśnienie sprawdzam zarówno na naczyniu wyrównawczym jak i na sterowniku pompy. Na wyrównawczym to pokazuje w sumie 0.

Cyrkulacji CWU nie mam


EDIT:
Właśnie rozmawiałem z instalatorem, wpadnie w sobotę bo podejrzewa że może być problem z naczyniem wyrównawczym.

Zigobar
21-06-2016, 21:32
Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.
Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.
Czy to normalne?
Jeśli grzałka jest wyłączona, to ilość energii pobieranej wydaje się podejrzanie duża. Zakładam, że układ osiąga zadaną w zbiorniku (48*C) podczas jednego cyklu grzania.
Ile minut trwa ten cykl?
Ile energii PC wtedy zużywa?
Jakie masz temperatury DZ pod koniec cyklu?
Jaką (wg dokumentacji) maksymalną temperaturę w zbiorniku możesz uzyskać (bez grzałki)?

morus666
22-06-2016, 16:07
Jeśli grzałka jest wyłączona, to ilość energii pobieranej wydaje się podejrzanie duża. Zakładam, że układ osiąga zadaną w zbiorniku (48*C) podczas jednego cyklu grzania.
Ile minut trwa ten cykl?
Ile energii PC wtedy zużywa?
Jakie masz temperatury DZ pod koniec cyklu?
Jaką (wg dokumentacji) maksymalną temperaturę w zbiorniku możesz uzyskać (bez grzałki)?

Witam

początek grzenia - dolne źródło zasilanie - 15 - koniec grzania 13 stopni
powrót - koniec 11,8 stopnia

I tu wiem że deltę mam do bani ale czym to jest spowodowane to nie wiem, zawsze tak miałem, różnica 2-3 stopni.
Jedyne co mogę zrobić to regulacja pompy obiegowej dolnego źródła

Do 48 stopni wystarczy 60 minut. Tak jak pisałem grzeje wodę 2 razy w ciągu doby.
Cykl trwa niecałe 60 minut.
Bez grzałki wodę grzałem do 55 stopni, więcej nie próbowałem.

Zigobar
23-06-2016, 08:13
Witam

początek grzenia - dolne źródło zasilanie - 15 - koniec grzania 13 stopni
powrót - koniec 11,8 stopnia

I tu wiem że deltę mam do bani ale czym to jest spowodowane to nie wiem, zawsze tak miałem, różnica 2-3 stopni.
Jedyne co mogę zrobić to regulacja pompy obiegowej dolnego źródła

Do 48 stopni wystarczy 60 minut. Tak jak pisałem grzeje wodę 2 razy w ciągu doby.
Cykl trwa niecałe 60 minut.
Bez grzałki wodę grzałem do 55 stopni, więcej nie próbowałem.
Zatem obecnie masz pod koniec cyklu DZ 13,0/11,8.
A jeszcze w styczniu podawałeś:
DZ 5,7/3,2 oraz 5,0/1,9 (nie podałeś, czy to przy CWU, czy przy CO). Zakładam, że przepływ w DZ ciągle ten sam.
Zużycie podczas grzania CWU miałeś wtedy 4kWh/dobę.

Po przeczytaniu Twoich wpisów, na moje amatorskie oko wygląda to na spadek chłodniczej i grzewczej przy równoczesnym wzroście pobieranej.
Lepiej zaproś kogoś "kumatego", by dokładniej przyjrzał się układowi chłodniczemu.
PC kupiłeś nową, czy używaną?

morus666
23-06-2016, 10:16
Zatem obecnie masz pod koniec cyklu DZ 13,0/11,8.
A jeszcze w styczniu podawałeś:
DZ 5,7/3,2 oraz 5,0/1,9 (nie podałeś, czy to przy CWU, czy przy CO). Zakładam, że przepływ w DZ ciągle ten sam.
Zużycie podczas grzania CWU miałeś wtedy 4kWh/dobę.

Po przeczytaniu Twoich wpisów, na moje amatorskie oko wygląda to na spadek chłodniczej i grzewczej przy równoczesnym wzroście pobieranej.
Lepiej zaproś kogoś "kumatego", by dokładniej przyjrzał się układowi chłodniczemu.
PC kupiłeś nową, czy używaną?


W styczniu miałem takie temperatury, była zima, CO. Te 4 kw ze stycznia.. no cholera czyli musiało to działać dobrze ale jakoś nie kojarzę abym coś przestawiał .
PC kupiłem nową, przyjechał instalator ze STIEBLa, ustawił wstępnie wszystko i tyle. Później pozmieniałem krzywą grzewczą do swoich potrzeb bo miałem za gorąco, w podłogę szło ze 45 stopni. Zmieniłem tylko tryb pracy pompy, aby wykorzystać nocną taryfę, może nie potrzebnie próbuję zrobić to przy CWU...
"kumaty" ma przybyć w sobotę aby sprawdzić mi tę instalację, później najwyżej podpytam w serwisie i ewentualnie poproszę aby przyjechali sprawdzić jak to wszystko wygląda...

okobar
01-07-2016, 09:24
5620 kWh , czyli 174 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi do 25,9)
temp CWU - zapodana 45 stopni
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu (od tygodnia, wcześniej spokojnie sobie pracowało)
CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym)
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP wciąż 5.4

5804 kWh , czyli 184 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)
temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)
CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :P ) wciąż 5.4


zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za czerwiec PC wzięła 156 kWh - czyli 28 kWh mniej
jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...
no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....

bobrow
02-07-2016, 08:43
Witam Towarzystwo ,
u mnie zużycie na PC w czerwcu to 95,65kWh , głównie CWU w T2 i parę kWh na CO .
Dla odmiany podam dane z opomiarowania :
-ilość wytworzonego ciepła 363,88kWh
-SCOP 3,8 (dla Tcwu=50st)
pzdr

okobar
01-08-2016, 09:55
5804 kWh , czyli 184 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)
temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)
CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :P ) wciąż 5.4


zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za czerwiec PC wzięła 156 kWh - czyli 28 kWh mniej
jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...
no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....



5979 kWh , czyli 175 kWh w miesiącu na Co i CWU
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)
temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 48 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)
CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :P ) wciąż 5.3


zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za lipiec PC wzięła 43 kWh - czyli 132 kWh mniej
jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...
no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....

mirek118
01-08-2016, 11:58
Pierwszy pełny rok szczegółowych pomiarów zamknięty. Zużycie na CO i CWU w ciągu 12 m-cy: I - 349kWh, II - 3048kWh. Koszt 1071 zł (bez opłaty stałej).

bobrow
01-08-2016, 13:24
Witam

zużycie za lipiec 84 kWh , scop ok 4 (dla Tcwu=50 st).
Koszt 1 kWh szacuję na ok 0,30-0,35 PLN (mam ustawioną kontrolę temperatury w środku zasobnika CWU w godz 5-5.30 i 13-14.30 , po za tymi godzinami PC kontroluje temp w górnej części zasobnika- ok 20% wysokości od góry).
Ok 4 kWh poszło na CO w dwa chłodne wieczory.
Z ciekawostek dodam tylko ,że kiedy PC działała przy temp powietrza powyżej 30 st (w godz 13-15), to pracował tylko 1 wentylator w jednostce zewnętrznej-wtedy COP spadało w takim pojedynczym cyklu grzania np z 4,2 (np dla T powietrza 28 st) do 3,8. Oczywiście T2 wszystko rekompensuje i takie różnice są pomijalne.
W zeszłym roku miałem G11 i inaczej eksploatowałem PC-przy niższej Tcwu (47st) miałem zużycie średnie dzienne ok 2,5 kWh , przy G12W średnio wychodzi dzień 3,5kWh (uwzględniłem urlop , wyjazdy itp)

pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
01-08-2016, 21:50
Witam

zużycie za lipiec 84 kWh , scop ok 4 (dla Tcwu=50 st).
Koszt 1 kWh szacuję na ok 0,30-0,35 PLN (mam ustawioną kontrolę temperatury w środku zasobnika CWU w godz 5-5.30 i 13-14.30 , po za tymi godzinami PC kontroluje temp w górnej części zasobnika- ok 20% wysokości od góry).
Ok 4 kWh poszło na CO w dwa chłodne wieczory.
Z ciekawostek dodam tylko ,że kiedy PC działała przy temp powietrza powyżej 30 st (w godz 13-15), to pracował tylko 1 wentylator w jednostce zewnętrznej-wtedy COP spadało w takim pojedynczym cyklu grzania np z 4,2 (np dla T powietrza 28 st) do 3,8. Oczywiście T2 wszystko rekompensuje i takie różnice są pomijalne.
W zeszłym roku miałem G11 i inaczej eksploatowałem PC-przy niższej Tcwu (47st) miałem zużycie średnie dzienne ok 2,5 kWh , przy G12W średnio wychodzi dzień 3,5kWh (uwzględniłem urlop , wyjazdy itp)

pzdr

Zadam takie głupie pytanie czy liczyłeś SCOP z wzoru:
http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2013/05/SCOP-wz%C3%B3r.jpg

bo jak nie(tylko prąd przez kWh energii) to pewnie policzyłeś średni COP a to zupełnie coś innego tak naprawdę niż SCOP.

bobrow
01-08-2016, 22:55
Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .
Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.
Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.
Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

asaselllo
02-08-2016, 10:47
Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .
Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.
Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.
Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

Tylko SCOP liczone z ciepłomierza i podlicznika jest prawdziwe.

asolt
02-08-2016, 13:12
Tylko SCOP liczone z ciepłomierza i podlicznika jest prawdziwe.

Nie do konca, elektronika, pompa, wymiennik generują ciepło które nie jest mierzone ciepłomierzem a które ogrzewa pomieszczenie kotłowni. Nie są to duze wartosci ale są i ogolnym bilansie trzeba je uwzględnic.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-08-2016, 23:16
Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .
Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.
Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.
Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

Bardzo będzie się różniło bo wg. tego wzoru SCOP pomp Panasonic jest A++ czyli mieści się w zakresie od 4,6 do 5,1 !!!!
Dzieląc ilość kWh z ciepłomierza z ilością kWh z licznika nigdy takich wyników nie osiągniesz(chyba że będziesz grzał w temperaturze zewnętrznej +20st.C wodę do 35st.C)
w SCOP jest liczony np. prąd który pompa pobiera gdy nie pracuje sprężarka, strefa klimatyczna i

Np. HTO x PTO – to ilość godzin w sezonie trybu termostat off x pobierana moc elektryczna.
SB to standby, itd.

ogólnie jest tam wiele innych danych i dla osób zielonych jest to kompletnie nie czytelne.
A do tego jak patrzy na specyfikację pompy to widzi że powinno być SCOP w zakresie od 4,6 do 5,1 a na forum wszyscy podają SCOP w zakresie około 3-4, czyli zupełnie różnie od producenta. I wtedy wychodzi na to że Panasonic kłamie a to nie ich wina.

Ogólnie SCOP to straszna bzdura i jest chyba po to żeby pokazywać że nowe pompy mają SCOP około 5 a stare miały COP około 4 bo dla zwykłego kowalskiego SCOP i COP nie ma większej różnicy i wszyscy myślą że to to samo.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-08-2016, 23:31
Nie do konca, elektronika, pompa, wymiennik generują ciepło które nie jest mierzone ciepłomierzem a które ogrzewa pomieszczenie kotłowni. Nie są to duze wartosci ale są i ogolnym bilansie trzeba je uwzględnic.

jak będziemy rozliczać produkcję energii do 10 miejsca po przecinku to będziemy wliczać ile czasu bawimy się sterownikiem bo jak go wciskamy w niektórych pompach się podświetla no i wtedy generuje jeszcze więcej ciepła którego ciepłomierz nam nie policzy.

Większym problem jest używanie niewłaściwego ciepłomierza tłumiącego przepływ, z tym problemem znacznie częściej się spotykam

oryginalne wyjścia wodne w pompie ciepła są 5/4 cala, a większość ciepłomierzy którymi chwalili się użytkownicy to albo 1/2cala ( to zupełny hardkor) i wtedy obiegówka tłoczy na maxa przez wąskie gardło i zużywa więcej kWh, potem są opcje 3/4" trochę lepiej ale dalej źle.
Calowy ciepłomierz to chyba jedna czy dwie osoby miały a 5/4 nikt.

a powód to cena ciepłomierz, który się nadaje kosztuje około 1550zł netto, więc myślę iż dokładność pomiarów większości użytkowników itak pozostawia wiele do życzenia.


takim nie pomierzymy
363084

Pratchawiec
03-08-2016, 11:03
Witam

Bez przesady.

Mam ciepłomierz ultradźwiękowy Danfos Sonometr 1100 - przyłącza 3/4, przepływ nominalny 2,5 m3.
Przy przepływie 1540 l/h generuje opór rządu 30 mb (0,3 m podnoszenia pompy).
Da się żyć, jednak trzeba to uwzględnić przy obliczeniach całkowitych oporów instalacji i ewentualnym doborze lub ustawianiu fabrycznej pompy obiegowej.

Tak w ogóle to instalację wodną należy najpierw - z dokładnością rzędu 10 % policzyć. Nie pojawią się wówczas niespodzianki typu "pompa nie wydala" lub "trza było dać sprzęgło a najlepiej bufor" itp.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
03-08-2016, 18:05
Witam

Bez przesady.

Mam ciepłomierz ultradźwiękowy Danfos Sonometr 1100 - przyłącza 3/4, przepływ nominalny 2,5 m3.
Przy przepływie 1540 l/h generuje opór rządu 30 mb (0,3 m podnoszenia pompy).
Da się żyć, jednak trzeba to uwzględnić przy obliczeniach całkowitych oporów instalacji i ewentualnym doborze lub ustawianiu fabrycznej pompy obiegowej.

Tak w ogóle to instalację wodną należy najpierw - z dokładnością rzędu 10 % policzyć. Nie pojawią się wówczas niespodzianki typu "pompa nie wydala" lub "trza było dać sprzęgło a najlepiej bufor" itp.

Pozdrawiam

Pratchawiec

przyłącza w pompie są 5/4cala , jak Ty masz w ciepłomierzu gwinty 3/4" to światło jest 1/2", danfos ma 3 modele tych ciepłomierzy które piszesz, one mają różny przepływ maksymalny od 1,2m3 do 3m3.
Każdy z nich robi wąskie gardło dla pompy obiegowej bo z 5/4 cala robimy 1/2cala. i to fakt wtedy obiegówka ma ciężej i przepływ spada zawsze.

A temat sprzęgła to temat rzeka który wałkowałem już kilka razy i znów myślę będę miał siłę go wałkować po sezonie :-)

Pratchawiec
03-08-2016, 18:18
Napisałem, że spadek ciśnienia na ciepłomierzu to ok. 30 mb. Uwzględniłem to przy projektowaniu instalacji i doborze obiegówki. Tak samo uwzględniłem opór (ok. 40mb) dodatkowego zaworu dla klimakonwektora.
Po tych ekstra dodatkach łączny opór max. całej instalacji hydraulicznej dla przepływu ok.1,5 m3 wynosi 5 m podnoszenia pompy obiegowej - ok. 60 W dla Wilo Yonos Pico 25-80..

Pozdrawiam

Ptatchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
03-08-2016, 21:04
Napisałem, że spadek ciśnienia na ciepłomierzu to ok. 30 mb. Uwzględniłem to przy projektowaniu instalacji i doborze obiegówki. Tak samo uwzględniłem opór (ok. 40mb) dodatkowego zaworu dla klimakonwektora.
Po tych ekstra dodatkach łączny opór max. całej instalacji hydraulicznej dla przepływu ok.1,5 m3 wynosi 5 m podnoszenia pompy obiegowej - ok. 60 W dla Wilo Yonos Pico 25-80..

Pozdrawiam

Ptatchawiec

a jaki jest udział ciepłomierza w całkowitym oporze?

Pratchawiec
03-08-2016, 22:14
0,3 / 5 = 0,06 x 100 = 6%

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
03-08-2016, 22:20
Hello,
chyba przez przypadek wywołałem małą nawalankę...
Scop, średni cop i pewnie wiele innych fachowych określeń się jeszcze może tu pojawić- ogólnie chodzi o to , żeby za jak najmniejsze diengi ogrzać chałupę...
To może, określę to sobie po swojemu - ogólna efektywność systemu grzewczego.
A jeśli chodzi o mniejsze przekroje na ciepłomierzach - np na fotce kol CNC , to raczej używałbym tego obwodu tylko do kontroli okresowej cop na PC ( no i oczywiście do dobrania opymalnych parametrów). W normalnej pracy ten obwód nie powinien być wykorzystywany.
W moim przypadku , chcę właśnie zbypassować ciepłomierz ( mam przyłącze 1") przy okazji podłączenia pieca węgowego ( tylko w razie awarii)
Mogę już to zrobić po roku doświadczeń i pomiarów na PC ( mam optymalne prędkości pompy wodnej i krzywki temp)
Dodam tylko , że u mnie w firmie są PC powietrze-powietrze Panasa i od zeszłego roku od listopada na 500m2 biurowca poszło mi 5000hWh na CO i chłodzenie . Nie jestem fanem tego producenta- widzę jednak wyraźne przewagi nad innymi producentami ( np efekt/cena , w miarę pełne dane katalogowe i ich zgodność z rzeczywistością, wydajność grzewcza przy dużych mrozach). Czy to wystarczy- zobaczymy po np 10 latach .

Tymczasem

oszczednyGrześ
03-08-2016, 22:24
mnie w firmie są PC powietrze-powietrze Panasa i od zeszłego roku od listopada na 500m2 biurowca poszło mi 5000hWh na CO i chłodzenie . Nie jestem fanem tego producenta- widzę jednak wyraźne przewagi nad innymi producentami ( np efekt/cena , w miarę pełne dane katalogowe i ich zgodność z rzeczywistością, wydajność grzewcza przy dużych mrozach). Czy to wystarczy- zobaczymy po np 10 latach .

Tymczasem

Zatem na te 500m2 wynik wydaje się być świetny. Nie wiem jednak jak ten biurowiec dobrze zaizolowany i jakie tam temperatury macie.

bobrow
04-08-2016, 08:01
izolacja ok-15cm grafitu w wysokiej lambdzie , w tym roku na zwnątrz przez tydzień było po 20-22 st mrozu , temp wewn 22-23 st. Przez ostatnie 4 tyg 300kWh na klimę poszło
pzdr

oszczednyGrześ
04-08-2016, 08:12
izolacja ok-15cm grafitu w wysokiej lambdzie , w tym roku na zwnątrz przez tydzień było po 20-22 st mrozu , temp wewn 22-23 st. Przez ostatnie 4 tyg 300kWh na klimę poszło
pzdr

Wiesz może co to za modele? To kanałówki są czy ścienne czy tez kasetonowe? 300 kwh na klimę na 500m2 to jest nic.

bobrow
04-08-2016, 12:19
System PACI Elite (jednostki wewnętrzne kasetonowe pojedyncze split i w multi splitach).

Markus_II
27-08-2016, 13:51
rzadko już wchodzę na to forum, ale w końcu zebrałem się żeby podsumować zużycie mojej PC za sezon 07.2015-06.2016 i wrzucę wyniki, całe zużycie na CO i CWU leci w II taryfie:

lipiec 2015 CO - czas pracy 0:00h - 0kWh - 0,00 zł; CWU - czas pracy 25:11h - 79kWh - 21,61 zł
sierpień 2015 CO - czas pracy 0:00h - 0kWh - 0,00 zł; CWU - czas pracy 25:23h - 79kWh - 21,61 zł
wrzesień 2015 CO - czas pracy 0:00h - 0kWh - 0,00 zł; CWU - czas pracy 26:40h - 83kWh - 22,71 zł
październik 2015 CO - czas pracy 25:36h - 58kWh - 15,76 zł; CWU - czas pracy 33:14h - 104kWh - 28,45 zł
listopad 2015 CO - czas pracy 78:28h - 177kWh - 48,30 zł; CWU - czas pracy 34:33h - 108kWh - 29,55 zł
grudzień 2015 CO - czas pracy 97:30h - 219kWh - 60,02 zł; CWU - czas pracy 36:42h - 114kWh - 31,19 zł
styczeń 2016 CO - czas pracy 127:30h - 287kWh - 77,92 zł; CWU - czas pracy 41:10h - 128kWh - 34,76 zł
luty 2016 CO - czas pracy 100:47h - 227kWh - 61,59 zł; CWU - czas pracy 39:12h - 122kWh - 33,14 zł
marzec 2016 CO - czas pracy 93:17h - 210kWh - 57,01 zł; CWU - czas pracy 37:30h - 117kWh - 31,78 zł
kwiecień 2016 CO - czas pracy 46:55h - 106kWh - 28,67 zł; CWU - czas pracy 36:15h - 113kWh - 30,69 zł
maj 2016 CO - czas pracy 0:00h - 0kWh - 0,00 zł; CWU - czas pracy 32:31h - 101kWh - 27,43 zł
czerwiec 2016 CO - czas pracy 0:00h - 0kWh - 0,00 zł; CWU - czas pracy 31:13h - 97kWh - 26,35 zł

podsumowując cały rok od 01.07.2015 do 30.06.2016:
CO - czas pracy 570:03h - 1283kWh - 349,27 zł; CWU - czas pracy 399:34h - 1245kWh - 339,27 zł

MatixL
31-08-2016, 12:55
Bardzo dobre wyniki.
U mnie średnio na wodę 2,3 kWh dziennie plus raz na tydzień załączenie grzałek w celu walki z bakteriami - kolejne 5kWh

bobrow
01-09-2016, 06:43
Witam
zużycie w sierpniu 104,5 kWh (ok 10kWh CO ), głównie T2 dla CWU
Pzdr

marmag
01-09-2016, 07:22
Ostatnie 3 miesiące to śladowe zużycie jedynie na CWU, stąd i brak raportów, a może to przez lenistwo ;-)


Podsumowanie CZERWCA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 74 kWh (74 T2, 0 T1 100% T2, 0% T1) - (062014 - 66 kWh; 062015 - 87 kWh)

Średnio 2,47 kWh/dobę

w tym CO 0 kWh (00,00 zł) -
CWU 74 kWh (25 zł) 100% w T2

Koszt 25,00 zł


Podsumowanie LIPCA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 71 kWh (71 T2, 0 T1; 100% T2, 0% T1) - (072014 - 50 kWh; 072015 - 78 kWh)

Średnio 2,29 kWh/dobę

w tym CO 0 kWh (00,00 zł) -
CWU 71 kWh (23,99 zł) 100% w T2

Koszt 23,99 zł


Podsumowanie SIERPNIA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 71 kWh (71 T2, 0 T1; 100% T2, 0% T1) - (072014 - 50 kWh; 072015 - 78 kWh)

Średnio 2,29 kWh/dobę

w tym CO 0 kWh (00,00 zł) -
CWU 71 kWh (23,99 zł) 100% w T2

Koszt 23,99 zł

Łącznie letni kwartał

216 kWh / 72,99 zł

K@mil_
02-09-2016, 07:34
Pompa założona pod koniec maja. I sezon ever. Głównie CWU, ale w każdym miesiącu wygrzewanie podłogi.

Czerwiec 96kWh
Lipiec 60kWh
Sierpień 83kWh

EDIT: CWU grzeję do 46*C.
Rodzina 2+1

okobar
02-09-2016, 08:54
6133 kWh, czyli 154 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie
stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci
temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)
temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu
CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - ale kilka razy w sierpniu się załączyło
CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni
cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut
chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,
antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :P ) wciąż 5.3


zastanawia mnie duze zużycie w stosunku do waszych? nawet ja w zeszlym roku miałem duzo mniejsze (118 kWh) - ale teraz mam chlodzenie puszczone.... no i w zeszlym roku było cały czas upalnie....

Liwko
02-09-2016, 09:09
To pewnie przez ten wysoki SCOP :D

pecet0
04-09-2016, 16:40
Jak pompa ma 6kW
To należy rozumieć ze w godzinę pracy zużywa 6kWh, czy zużywa mniej prądu ale jej wydajność ogrzewania stanowi 6kW ?

imrahil
04-09-2016, 18:27
klasyfikacja jest wg mocy grzewczej, czyli to drugie - daje 6 kW, zużywa mniej


Jak pompa ma 6kW
To należy rozumieć ze w godzinę pracy zużywa 6kWh, czy zużywa mniej prądu ale jej wydajność ogrzewania stanowi 6kW ?

hajnel
05-09-2016, 07:59
Witam
U mnie od 31.05 do dziś pompa zużyła 303 kWh.
Z czego 65% na chłodzenie niecałe 200kWh. Chłodzenie ustawione tak, że ma się załączyć tylko w nocy przy temp 23,5, dolna granica chłodzenia 22 C. Przy tych ustawieniach nie miałem w domu ani razu więcej jak 24 C. Po wcześniejszych postach widzę jednak, że silikat i rolety robią swoje.

tomekwa
19-09-2016, 16:54
I podsumuję pełen rok życia w nowym domku.
Zużycie prądu przez PC:5820 kWh; godzin pracy:2274; ilość załączeń:1787.
Wg aktualnej stawki prądu w II taryfie (wiosną zmieniłem na G12r) koszt ogrzewania + CWU to w moim przypadku 1700-1800 zł.

lulukasz
21-09-2016, 08:08
Co do zużycia prądu przez moją PC.

Czwarty sezon mam za sobą, wyszło jak zawsze ok :)

Za okres 01.09.2015 do 31.08.2016 czyli okrągły rok wyszło tak:
- I taryfa - 117 kWh x 0,7044 zł = 82,41 zł
- II taryfa - 2555,4 kWh x 0,2691 zł = 687,66

RAZEM: 770,07 zł

Przyjmując, że na CWU idzie średnio 30 zł/miesiąc daje to 360 zł/rok, a więc koszt ogrzewania domu to:

770,07 - 360 = 410,07 zł :)

PC zasila też pompkę obiegową wstępnego ogrzania powietrza przy wlocie do wentylacji gdy na zewnątrz jest poniżej 0 i chłodzi nawiew latem powyżej 26 stopni. Ja jestem bardzo zadowolony :)

jedrek188
25-09-2016, 14:16
He, he, dobre,1700za 250m a za 100m mniej de facto 4 razy mniej,licze teraz na wpis że pompa nic nie zużywa tylko produkuje jeszcze prąd :bash:

oszczednyGrześ
25-09-2016, 20:19
He, he, dobre,1700za 250m a za 100m mniej de facto 4 razy mniej,licze teraz na wpis że pompa nic nie zużywa tylko produkuje jeszcze prąd :bash:

A jednak cuda drogi kolego cuda..

oszczednyGrześ
25-09-2016, 20:46
Gdzie jak nie w Polsce... Kraju wiary :D

:)