dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 22
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 423
  1. #201
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    ... Średnia obliczeniowa zgodnie z PN dla 4 osób daje około 4.500kWh
    tnx, sSiwy

    Cytat Napisał HenoK
    ... obliczenia strat przez wentylację też poprawne. Może tylko trzeba by uwzględnić wilgotność powietrza (w zimie usuwamy z domu wilgotne, ciepłe powietrze, a napływa zimne i suche - wiąże się to z dodatkową stratą, której tak prosto się nie policzy ).
    sporo ucieka ...
    a ile /Waszym zdaniem/ ucieka ciepła przez fundamenty ? te nieizolowane ...
    zakładając ze posadzka jest izolowana(5- 10 cm?), a wokół posadzki dylatacja 1 cm styropianu
    jak "premiowane" bedzie izolowanie fundamentów w swiadectwie energetycznym ? jak to porównac (kosztowo, procentowo, Kwh) do strat wentylacyjnych ?

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    brzoza napisał:
    sporo ucieka ...
    a ile /Waszym zdaniem/ ucieka ciepła przez fundamenty ? te nieizolowane ...
    Moim zdaniem, teoretycznie, maksymalnie, tyle ile przeniesie powierzchnia styku przegrody ściany usadowionej na fundamencie.
    Teoretycznie, jeśli ściana ma grubość np. 20cm (bez ocieplenia) i U=1,2 to biorąc pod uwagę różnice temperatur około 15 stopni to wychodzi około 3,6W/mb fundamentu. Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że dla wszystkich fundamentów, w całym okresie grzewczym wynosi to około 1.000kWh.
    Ale biorąc pod uwagę różnorodność czynników mających na to wpływ - wydaje się, że wartość ta może być dużo niższa. To jest moje zdanie.
    Znamienne jest jednak to, ze nie ma, a przynajmniej ja "niedoczytałem", nigdzie (ani w WT, ani w "metodologi") odniesienia do fundamentów.
    Chyba jest to wartość pomijalna w obliczeniach.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #203
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Znamienne jest jednak to, ze nie ma, a przynajmniej ja "niedoczytałem", nigdzie (ani w WT, ani w "metodologi") odniesienia do fundamentów.
    Chyba jest to wartość pomijalna w obliczeniach.
    pkt. 3.2.3 metodologii (wzór 1.14), a dla metody uproszczonej wzór 1.37 uwzględniają "liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego przyjety wg PN-EN 14683:2001 lub obliczony zgodnie z PN-EN 10211-1:2002" .

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Prawdę powiedziawszy, ten zapis znam. Mam jednak watpliwości, czy można go zastosować do fundamentów z uwagi na "różne dziwne rzeczy zachodzące w gruncie". Kiedyś była norma obliczeniowa "przenikania do gruntu". Teraz jej nie przywołano, a więc nie obowiązuje. Wg. niej wartość podana wczesniej byłaby o 2/3 mniejsza.
    Tak z czystej ciekawości spróbuję zapoznać sie z normą 14683, może to mi coś wyjaśni.

    Ps. Cos mi świta, że obie dotyczą kondensacji na powierzchni, bo "druga" (10211-1) to raczej pewne
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Niech minister po 1 stycznie mi będzie chciał sprzedać jakieś mieszkanie to się przekona czy do aktu będzie musiał dołączyć certyfikat czy też nie.
    I to jest clou tej komedii. Do końca roku zostało dwa i pół miesiąca. Nie ma przepisów wykonawczych a te które już są Ministerstwo Infrastruktury ciągle zmienia. Część tych przepisów w dalszym ciągu jest niezgodna z prawem UE. Nie ma certyfikatorów, zakresu kursów, egzaminów, oprogramowania.
    I tylko developerzy będą się cieszyć. Od 1 stycznia 2009 roku mieszkanie z certyfikatem będzie na wagę złota. Dopóki to wszystko się nie wyprostuje (a na to trzeba trochę czasu) będzie ustawiała się kolejka chętnych jak do oazy na pustyni. I koniec kuszących reklam, będą obwieszczenia o aukcjach.
    Pozdrawiam - Piotr

  6. #206
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał panda
    Nie ma certyfikatorów, zakresu kursów, egzaminów, oprogramowania.
    Mi do zostania certyfikatorem brakuje tylko ... wpisu do rejestru certyfikatorów (mam tytuł magistra i mam uprawnienia do projektowania). Nie zmienia to faktu, że bez przepisów wykonawczych świadectwa energetycznego nie jestem w stanie sporządzić. Oprogramowanie ma tylko ułatwić sporządzenie świadectwa. Pierwszy certyfikat wypadałoby i tak sprawdzić "na piechotę". Na upartego liczenie można wykonać np. w Excelu .

  7. #207
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał panda
    Nie ma certyfikatorów, zakresu kursów, egzaminów, oprogramowania.
    Mi do zostania certyfikatorem brakuje tylko ... wpisu do rejestru certyfikatorów (mam tytuł magistra i mam uprawnienia do projektowania). Nie zmienia to faktu, że bez przepisów wykonawczych świadectwa energetycznego nie jestem w stanie sporządzić. Oprogramowanie ma tylko ułatwić sporządzenie świadectwa. Pierwszy certyfikat wypadałoby i tak sprawdzić "na piechotę". Na upartego liczenie można wykonać np. w Excelu .
    Też zrobię ewentualnie tak samo HenoK, na piechotę dla siebie najpierw też policzę .
    Przepisów do końca nie ma ale szkolenia w związku z certyfikaami już sa organizowane.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał Duży Boban
    Cytat Napisał popcarol
    Juz cala glupia jestem...

    Wot samokrytyka ale mała wskazówka: nie nie napisałaś o dachu a przez dach ucieka więcej ciepła niż przez ściany.
    a ile ucieka ciepła przez wentylacje ?
    tu dopiero sa straty ...
    podejrzewam

    Strop 10 cm welny + miedzy krokwiami 15 cm. Wentylacja mechaniczna - rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepla. Wiec jak? Jaka klasa - jak myslicie?

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał popcarol
    Strop 10 cm welny + miedzy krokwiami 15 cm. Wentylacja mechaniczna - rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepla. Wiec jak? Jaka klasa - jak myslicie?
    Tu nie ma co myśleć, tylko trzeba policzyć .
    Klasa niestety nijaka - pojęcie klasy energetycznej zostało w projekcie rozporządzenia zlikwidowane.

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Klasa niestety nijaka - pojęcie klasy energetycznej zostało w projekcie rozporządzenia zlikwidowane.
    ???? Czyli co - nie będzie klasy A, B, C, ... tak jak w lodówkach, pralkach, zmywarkach? Toż to jest bez sensu bo to zapewniało że każy chciałby mieć dom klasy A a tak to po ce ten certyfikat.

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    ja w kwestii formalnej: ŚWIADECTWO
    a tylko w reszcie krajów: certyfikat

    to tak, żeby być oryginalnym
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  12. #212
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Cytat Napisał HenoK
    Klasa niestety nijaka - pojęcie klasy energetycznej zostało w projekcie rozporządzenia zlikwidowane.
    ???? Czyli co - nie będzie klasy A, B, C, ... tak jak w lodówkach, pralkach, zmywarkach? Toż to jest bez sensu bo to zapewniało że każy chciałby mieć dom klasy A a tak to po ce ten certyfikat.
    Tak ma wygladać pierwsza strona :

  13. #213

    Domyślnie

    No to szkoda, że jest tak, że jeśli można coś zrobić na dwa sposoby i jeden jest dobry a drugi zły to wybiera się ten zły. Np. lodówki już nie da się kupić innej niż A lub A+ lub A++++++. A domy cały czas będą na poziomie 120 bo nie będzie nacisku psychologicznego aby mieć A.

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    No to szkoda, że jest tak, że jeśli można coś zrobić na dwa sposoby i jeden jest dobry a drugi zły to wybiera się ten zły. Np. lodówki już nie da się kupić innej niż A lub A+ lub A++++++. A domy cały czas będą na poziomie 120 bo nie będzie nacisku psychologicznego aby mieć A.
    Przy budynkach to takie właśnie podejście jest całkiem bez sensu. Ponieważ w zależności od przyjętej metodologi będzie premiować jedne rozwiązania nad drugimi. Co nie oznacza lepiej, tylko bliżej tego co autor sobie wymyślił.

  15. #215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    No to szkoda, że jest tak, że jeśli można coś zrobić na dwa sposoby i jeden jest dobry a drugi zły to wybiera się ten zły. Np. lodówki już nie da się kupić innej niż A lub A+ lub A++++++. A domy cały czas będą na poziomie 120 bo nie będzie nacisku psychologicznego aby mieć A.
    Mimo wszystko dom, to nie lodówka, i przy jego zakupie trzeba się trochę więcej zastanowić, między innymi nad tym, co faktycznie oznacza współczynnik EP. W końcu przekłada się on prawie bezpośrednio na koszty eksploatacji.

  16. #216

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    No to szkoda, że jest tak, że jeśli można coś zrobić na dwa sposoby i jeden jest dobry a drugi zły to wybiera się ten zły. Np. lodówki już nie da się kupić innej niż A lub A+ lub A++++++. A domy cały czas będą na poziomie 120 bo nie będzie nacisku psychologicznego aby mieć A.
    Ciągle o tych lodówkach... co oznaczają te klasy lodówek?

    Bo dla mnie to ilustracja w drugą stronę - wszyscy chcą A, nie wiedząc kompletnie co to oznacza, i faktem jest, że teraz są wszystkie A, ale widziałem lodówkę A 220kWh/dobe oraz 350kWh/dobe. A to już ogromna różnica. I tak sobie patrzą na te literki, statystycznie nie do końca rozumiejąc co oznaczają i jak się przekładają na rachunek te kWh... zdecydowanie lepiej operować na konkretnych wartościach, skoro dało się ludziom wytłumaczyć coś o literkach, to i da się o kWh.

  17. #217

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    .....ale widziałem lodówkę A 220kWh/dobe oraz 350kWh/dobe. A to już ogromna różnica..
    hehe tyle to pobiera cała lodziarnia

    a tak wogole to ten kolejny wymysł najpotrzebniejszych ludzi na świecie czyli nierobów urzędasów jak sie ma np do tego ze np u mnie:
    moja PC zuzyla w ciagu ostatnich 12miesiecy 6780kWh ( w tym grzanie wody CWU) w domu o pow 299,6mkw

    i co im wogole do tego?

    dostane kolejną akcyze podatek myto i oplate za to ze NIE przepłacm w ruskim pierdzie? czy innej mafii paliwowej?
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  18. #218
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał SNCF
    a tak wogole to ten kolejny wymysł najpotrzebniejszych ludzi na świecie czyli nierobów urzędasów jak sie ma np do tego ze np u mnie:
    Zupełnie się do ciebie nie ma, a już na pewno nie do tego ile zużyłeś.
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  19. #219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Zupełnie się do ciebie nie ma, a już na pewno nie do tego ile zużyłeś.
    ???

  20. #220
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Poprawiłem trochę odpowiedź Ale skoro ktoś mieszka w swoim domu to świadectwa go nie dotyczą dopólki lokal nie trafi do obrotu.
    Natomiast to ile ktoś zużywa energii na ogrzewanie nie ma i tak znaczenia przy wystawianiu świadectwa, bo przyjęto metodę obliczeniową i uprawniony audytor nawet się nie zapyta o to ile prądu czy gazu poszło w sezonie grzewczym.
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

Strona 11 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony