dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  LB

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  3

  Domyślnie czy do podpisania umowy konieczny jest notariusz?

  Witam. Przejrzałam to forum, ale nikt takiego pytania wcześniej nie zadał. Być może jest to oczywiste, ale dla mnie prawo jest kompletną magią. Siedzi we mnie pytanie: czy, przy podpisywaniu umowy kupna/sprzedaży działki, koniecznie muszę to zrobić przez notariusza i wydać tak absurdalna kasę? Czy nie wystarczy podpisanie umowy (tak, jak w przypadku kupna/sprzedaży samochodu) i samodzielne wypełnienie innych formalności?

  Pozdrawiam,
  LB

 2. #2
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
  Zarejestrowany
  Dec 2005
  Posty
  35.723
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  2772

  Domyślnie

  Umowa zakupu działki powinna być sporządzona w formie notarialnej. Często się zdarza, że przed zawarciem umowy strony sporządzają tzw. „Umowę przedwstępną zakupu działki” i jednocześnie „wzmacniają” jej prawną wagę wręczeniem zadatku. Często jest to kwota rzędu 5–10% wartości transakcji i z racji obecnych cen działek jest to suma bardzo znaczna. Dlatego zarówno zbywca jak i nabywca muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku zmiany decyzji przed umowy przez zbywającego /sprzedawcę/ kupujący nabywa prawo do żądania zadatku w podwójnej wysokości. W przypadku gdy nabywca /kupujący/ zmieni zdanie i zrezygnuje z przystąpienia do umowy traci prawo do żądania zwrotu zadatku.

  Akt notarialny obejmuje oświadczenia stron złożone wobec notariusza, dotyczące treści dokonywanej czynności prawnej. Z aktu notarialnego wynika fakt zawarcia umowy sprzedaży między określonymi stronami, oznaczenie przedmiotu sprzedaży przez określenie miejsca położenia nieruchomości, numeru działki oraz księgi wieczystej, w której jest ujawniona, oraz cena za jaką strony zawarły transakcję.

  Sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego daje stronom poczucie pewności i bezpieczeństwa. Każda inna forma prawna dokonania czynności zbycia działki /nie w formie aktu notarialnego/ daje możliwości skutecznego wzruszenia tej czynności.

  I dlatego warto wydać tę kasę.
  Dziennik
  Kołmentarze,
  Nalewki - nowe hobby
  Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

 3. #3
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Bartosz_77

  Zarejestrowany
  Nov 2007
  Posty
  2

  Domyślnie

  Niestety przy nieruchomościach ta zasada nie działa
  Nieruchomości traktowane są w sposób szczególny. Umowy z nimi związane muszą być podpisane w obecności zaufanej (notariusz) trzeciej strony.

 4. #4
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  LB

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  3

  Domyślnie

  Dziękuję za informacje. Nie mam nic przeciwko wydawaniu kasy, o ile zwiększa ona poczucie bezpieczeństwa obu stron, ale w żaden sposób nie mogę wykalkulować, dlaczego te czynności, które wykonuje notariusz kosztują aż tyle. Nasuwajż mi się tu różne skojarzenia i słowa, ale, jako że jeszcze oktawa świąt, nastój, choinka, itp., sie powstrzymam.

 5. #5
  Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
  Zarejestrowany
  May 2006
  Posty
  3.572
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  322

  Domyślnie

  Wiem, że pieniądze zostawiane u notariusza bolą. Część z nich idzie na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dwie stówy z kolei na wpis do hipoteki.

  Jak potem porównam jego taksę z taksą elektryki lub hydrauliki za punkt, to notariusz wypada całkiem blado i najważniejsze, jest przewidywalny.

 6. #6
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  LB

  Zarejestrowany
  Dec 2007
  Posty
  3

  Domyślnie

  OK. Jestem przekonana! Będę miła dla Pani Notariusz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony