dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie Jaka choinka na "choinkę"

    Zazwyczaj kupowałam jakiegoś sypiącego się drapaka i chciałabym to zmienić.
    Planuję więc posadzić sobie kilka drzewek które będę za kilka lat mogła wyciąć na własnej produkcji drzewko świąteczne.
    Docelowo będę chciała je trzymać do ok 4m.
    Jakiego iglaka polecacie? I jak formować (jeśli trzeba), żeby na święta mieć gęste drzewko. Po ilu latach będzie miało te 4m (od tego zależy ile drzewek posadzę)
    Dzięki z góry za wszelkie opinie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Tu są odmiany sosen- "gęstsze i rzadsze" - do wyboru i koloru
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=214
    Świerk biały :
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=147
    Świerk kłujący:
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=303
    Cieplutko - hanka

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najszybciej rośnie zwykły świerk serbski. Ale chyba nie wyglądałby najlepiej jako choinka świąteczna. Już ładniej będzie wygladać jodła jednobarwna - Abies concolor, też stosunkowo szybko rośnie.

    Wolniej rosnące, ale o bardzo ładnym wyglądzie są zwykłe świerki w odmianach: "Cupressina", "Końca" oraz świerk wschodni (P.orientalis) "Aureospicata". Tylko, ze ten ostatni moze przemarzać na wschodzie Polski.

    Najwolniej rośnie jodła A.lasiocarpa "Compacta" i swierk serbski karłowy P.omorika "Nana". Ale mają bardzo zwarte korony i wzorcowo świąteczny wygląd

  4. #4

    Domyślnie

    Zakładam aktualnie ogród i chciałbym posadzić jakąś choinkę. Taką, która w okresie świątecznym będzie przyozdobiona światełkami itp. Jakie drzewko najlepiej się do tego celu nadaje (nie chcemy sosny). Ważne, żeby było kształtne i w miarę szybko rosło. Miejsca mamy sporo, więc średnica u podstawy nas nie ogranicza.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Tu są odmiany sosen- "gęstsze i rzadsze" - do wyboru i koloru
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=214
    Świerk biały :
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=147
    Świerk kłujący:
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=303
    Pod tymi linkami są szczepione sosny i świerki. Ścinanie takich drzew na choinki swiąteczne to chyba gruba przesada .
    Natomiast wymienione odmiany świerka białego rosną z reguły małe i do scinania na choinki moim skromnym, zdaniem też się nie nadają.

    Przecież ewa pisze:
    Planuję więc posadzić sobie kilka drzewek które będę za kilka lat mogła wyciąć na własnej produkcji drzewko świąteczne.
    Docelowo będę chciała je trzymać do ok 4m.
    Zresztą nie będę się z hanka55 spierał , ale zainteresowanym sadzeniem iglaków z przeznaczeniem do ścięcia na świąteczną choinkę proponuję krytycznie rozważyć radę Pani Hani
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Zakładam aktualnie ogród i chciałbym posadzić jakąś choinkę. Taką, która w okresie świątecznym będzie przyozdobiona światełkami itp. Jakie drzewko najlepiej się do tego celu nadaje (nie chcemy sosny). Ważne, żeby było kształtne i w miarę szybko rosło. Miejsca mamy sporo, więc średnica u podstawy nas nie ogranicza.
    Świerk kłujący (Picea pungens ) lub świerk serbski (Picea omorika)
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    ...
    Świerk kłujący (Picea pungens ) lub świerk serbski (Picea omorika)
    ..
    Oglądnąłem Twój katalog - rewelacja. Można się wiele z niego dowiedzieć. Wspaniała pomoc przy wyborze roślin. Z kształtu najbardziej mi się podoba Świerk kłujący 'Glauca' Szkoda tylko, że igły nie są zielone - takie bym wolał.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Cytat Napisał Pinus
    ...
    Świerk kłujący (Picea pungens ) lub świerk serbski (Picea omorika)
    ..
    Oglądnąłem Twój katalog - rewelacja. Można się wiele z niego dowiedzieć. Wspaniała pomoc przy wyborze roślin. Z kształtu najbardziej mi się podoba Świerk kłujący 'Glauca' Szkoda tylko, że igły nie są zielone - takie bym wolał.
    Świerk kłujący 'Glauca' rozmnażany jest z siewu i następuje znaczne rozszczepienie cech. Można więć wśród sadzonek znaleźć egzemplarze zupełnie zielone . Już gdzieś o tym pisałem niedawno na forum .
    Nawet na te zielone jest mniej amatorów, gdyż zwykle szukają jak najbardziej srebrnych . Różne są gusta i potrzeby

    A mnie się podoba Twój animowany obrazek (11 ramek) na ttym forum .
    Niestety, nie wiem jak i czym taki zrobić
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    A mnie się podoba Twój animowany obrazek (11 ramek) na ttym forum .
    Niestety, nie wiem jak i czym taki zrobić
    ..
    Jest taki niewielki programik GIF Movie Gear Za darmo działa niestety tylko 30 dni ale to wystarczy żeby sklecić animowanego gif-a.

    Cieszę się, że można znaleźć zielonego świerka srebrnego , fajnie to brzmi
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję .
    Zapoznałem się i zechcę wykorzystać ten program .
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie Re: Jaka choinka na "choinkę"

    Cytat Napisał ewa
    Planuję więc posadzić sobie kilka drzewek które będę za kilka lat mogła wyciąć na własnej produkcji drzewko świąteczne.
    Docelowo będę chciała je trzymać do ok 4m.
    Na własnej działce bez pozwolenia wolno wycinać jedynie drzewa owocowe Pozostałe trzeba zgłaszać do gminy i od niej uzyskiwać zgodę. Tyle przepisy. Podobno można wycinać też drzewka młodsze niż pięcioletnie, ale tego nie jestem pewna. Oczywiście prawo prawem, a praktyka wygląda tak, że wiele osób robi co chce, ale do czasu gdy życzliwy sąsiad nie doniesie
    Dobrze jednak, abyś przed podjęciem decyzji o sadzeniu drzewka do wycięcia wiedziała co nieco o ograniczeniach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony