dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Świerk kłujący

    Bardzo podobają mi się świerki kłujące tzw. srebrne. POdoba mi się ich pokrój i rozmieszczenie igieł na gałązkach. Niestety do koncepcji ogrodu nie pasuje mi ich niebieskawy odcień. Czy ktoś zna odmianę która jest zielona?

  2. #2

    Domyślnie

    Po prostu z siewek (sadzonek) świerka kłującego (Picea pungens) wybierz sobie te najbardziej zielone, które pasują do Twojej koncepcji ogrodu
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    Zmuszony byłem wyciąć świerk kłujący (srebrny) miał około 6 m wysokości (za blisko domu i dorósł do przewodów el), około 2 m czubek został osadzony w stojaku z możliwością podlewania i ubrany na święta w domu. Co dzień dolewamy 1,5 l wody. Dziś patrzę, a z uśpionych pąków wychodzą świeżutkie igiełki, normalnie żal mi się zrobiło że zaraz rozbierzemy choinkę i trzeba będzie go wyrzucić, a może coś można zrobić by go uratować ?
    pozdrawiam
    TINEK
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał TINEK
    Witam
    Zmuszony byłem wyciąć świerk kłujący (srebrny) miał około 6 m wysokości (za blisko domu i dorósł do przewodów el), około 2 m czubek został osadzony w stojaku z możliwością podlewania i ubrany na święta w domu. Co dzień dolewamy 1,5 l wody. Dziś patrzę, a z uśpionych pąków wychodzą świeżutkie igiełki, normalnie żal mi się zrobiło że zaraz rozbierzemy choinkę i trzeba będzie go wyrzucić, a może coś można zrobić by go uratować ?
    pozdrawiam
    TINEK
    Oj nie, żył to on nie będzie

    Ukorzenienie 2 metrowej sadzonki to byłoby "coś"

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Becia - odmiana "Maigold" dużą część czasu ma żółte młode przyrosty i niebieskiego niewiele widać.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kotecek
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TINEK
    Witam
    Zmuszony byłem wyciąć świerk kłujący (srebrny) miał około 6 m wysokości (za blisko domu i dorósł do przewodów el), około 2 m czubek został osadzony w stojaku z możliwością podlewania i ubrany na święta w domu. Co dzień dolewamy 1,5 l wody. Dziś patrzę, a z uśpionych pąków wychodzą świeżutkie igiełki, normalnie żal mi się zrobiło że zaraz rozbierzemy choinkę i trzeba będzie go wyrzucić, a może coś można zrobić by go uratować ?
    pozdrawiam
    TINEK
    Oj, straszne szkoda, to sa chyba najpiekniejsze swierki na swiecie!
    Niestety, z niego juz nic nie bedzie.

    Jest to przestroga dla wszystkich planujacych ogrod - pamietajcie,ze swierki rosna olbrzymie i pomyslcie, co bedzie za 10, 20 lat. Bo szkoda drzew!

  8. #8

    Domyślnie

    Też mi go szkoda i oczywiście wiem, że nic z niego nie bedzie, sam osobiście go sadziłem tak szacuje około 15 - 17 lat temu (miał wtedy może ze 20 cm)
    Kotecku dobrze piszesz, że miejsce trzeba przemyśleć i dlatego na działce z nowym domkiem są wsadzone rozsądnie (człowiek starszy to i mądrzejszy - przynajmniej tak mówią )
    pozdrawiam
    TINEK
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nieprawda, ze świerki rosną olbrzmie, są odminy o słabym wzroście, jak przytoczona tu "Maigold", ale też np. "Białobok", albo zupełne miniaturki "Herman Nauke" (chyba tak sie pisze). jest też bardzo waska, kolumnowa "Iseli Fastigiate"

  10. #10

    Domyślnie

    mam prośbę przy okazji, jeśli ten srebrny nie jest cięty to czy mogę prosić o identyfikację
    i tych wokół też
    Pozdrawiam Duśka

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    To u Ciebie?

  12. #12

    Domyślnie

    Może to Picea pungens St.Mary's Broom

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    To u Ciebie?
    nie ale to u mnie będzie...może

    zdjęcie z mojej kolekcji zbieranych zdjęć różnych piękności i zgubiła mi się strona a ponieważ mam takie szczęście że mogę wybierać prezenty to może to...
    Tylko co to?
    Pozdrawiam Duśka

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Elfir o nim wspomniała...Picea pungens 'Hermann Naue'

  15. #15

    Domyślnie

    Ten niebieski to może być też Picea pungens 'Glauca Globosa'.
    A te z przodu wyglądają na sosny górskie (kosodrzewiny) odmiana 'Gnom' lub 'Mops'. Ten kawałek z lewej podobny do młodych igiełek modrzewia.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    3x nie

  17. #17

    Domyślnie

    Najlepszemu Doradcy na Forum miałabym nie wierzyć?
    A wiesz co to są te z przodu i z lewej oraz z prawej?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nie wiem Fota z arboretum albo matecznika jakoweś szkółki. Odmian karłowych sosen jest tyle, i co dzień wiecej, wyhodowanych z czarcich mioteł, że bez podpisu się nie da. Niektore formy mają cechy charakterystyczne, bodaj szyszki na świerku na fotce, i tu łatwo. Obejrzyj choćby tą stronkę, a to baaaaardzo już stare fotki
    http://www.babicka.info/galerie.html (Miniatury (Smrk)
    tu trochę nowszych:
    http://www.europeannursery.com/cpg13...s.php?album=18

  19. #19

    Domyślnie

    Rozpoznawanie iglaków ze zdjęć (szczególnie odmian), to dla mnie trudna sprawa. Dzięki za linki.

  20. #20

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony