dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 73
  1. #1

    Domyślnie Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Witam!
    Rozpoczynam budowę - całość z kredytu. Bank nie wymaga ode mnie faktur. No i mam dylemat jak w temacie - kupowac co sie da w cenach netto czy bezpieczniej brać faktury i brutto? Wiem, że część Vatu mogę odzyskać (ale to tylko 15% a nie 22%). Czy jeśli kupuje towar po cenach netto to czymś ryzykuję? (ktoś może mnie sprawdzać, kontrolować skąd mam towar, itp.) Jak Wy rozwiązaliście zakupowe dylematy? Poradźcie doświadczeni forumowicze!

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar neti
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    287
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Ja tylko niektóre towary kupowałam bez faktur/vatu. Nie wszystkie tak chętnie sprzedają, a poza tym czasem poprostu się nie opłaca, bo mała różnica.
    Najwazniejsze, typu (póki co) suporex, stal, kominy mam na faktury.
    Według mnie ryzykuje sie np. tym, ze jeśli towar okaże się felerny to nie możesz go zareklamowac, oddać bądź wymienić.

  3. #3

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał mija74
    Bank nie wymaga ode mnie faktur.
    jeżeli wymaga faktur na 100% to nie rozumiem pytania - zresztą z drewna na więźbę i tak nie odzyskasz vatu, na piach chyba też - takich materiałów jest więcej

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał mija74
    Bank nie wymaga ode mnie faktur.
    jeżeli wymaga faktur na 100% to nie rozumiem pytania
    pierwek co Ty piszesz?


    ja kupowałam większość z vatem i na fakturę bo inaczej się nie dało - poza tym mam zamiar odzyskać VAT. bank w ogóle nie chce faktur widzieć.

  5. #5

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał mija74
    Witam!
    Rozpoczynam budowę - całość z kredytu. Bank nie wymaga ode mnie faktur. No i mam dylemat jak w temacie - kupowac co sie da w cenach netto czy bezpieczniej brać faktury i brutto? Wiem, że!
    Skoro bank nie wymaga - co to za bank?
    To po co zamrazac gotowke w towarze, ja w KB musze meic 50% kredytu pokryte w fakturach wiec cos biore na fakture cos nie...
    Pawlok
    dzis Mosina - Pożegowo !!! na szczęście już niej Luboń - Żabikowo

    wielkopolski market budowlany: kup, sprzedaj,zamień

    pawloka hobby

  6. #6

    Domyślnie

    a jak Ci się np. strop netto sypnie na głowę, bo beton będzie nie ten, to myślałeś, co zrobisz ?
    BOHO
    Warszawa

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał BOHO
    a jak Ci się np. strop netto sypnie na głowę, bo beton będzie nie ten, to myślałeś, co zrobisz ?
    Naprawi za brutto

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał pawlok
    Cytat Napisał mija74
    Witam!
    Rozpoczynam budowę - całość z kredytu. Bank nie wymaga ode mnie faktur. No i mam dylemat jak w temacie - kupowac co sie da w cenach netto czy bezpieczniej brać faktury i brutto? Wiem, że!
    Skoro bank nie wymaga - co to za bank?
    Normalny- taki co przysyła rzeczoznawcę i ten sprawdza na co wydałeś kaskę
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał BOHO
    a jak Ci się np. strop netto sypnie na głowę, bo beton będzie nie ten, to myślałeś, co zrobisz ?
    Zawsze mozna fakture na np 1m3 by otrzyzmac jakis certyfiakt zgodnosic betonu (gdzies mam vos takiego miedzy fakturami)..zresztą jakość towaru ne zalezy od tego czy sie kupuje na fakture czy nie...a 1/5 wiecej gotowki w kieszenii napewno mozna rozsadnie zagospodarowac...
    Pawlok
    dzis Mosina - Pożegowo !!! na szczęście już niej Luboń - Żabikowo

    wielkopolski market budowlany: kup, sprzedaj,zamień

    pawloka hobby

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    jednego nie rozumiem,
    powiedz mi czy wiesz co to jest netto a co brutto,

    czy kupując towar w sklepie i nie biorąc faktury sądzisz że kupujesz go w cenie netto
    chcąc kupować tak jak to nazwałeś w cenach netto to kupujesz z nielegalnego źródła,
    jeżeli kupujesz legalnie zawsze płacisz cenę z VAT

    oj coś z Tobą nie tak

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Oczywiście - kupowanie bez faktur to lewizna.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    jednego nie rozumiem,
    powiedz mi czy wiesz co to jest netto a co brutto,

    czy kupując towar w sklepie i nie biorąc faktury sądzisz że kupujesz go w cenie netto
    chcąc kupować tak jak to nazwałeś w cenach netto to kupujesz z nielegalnego źródła,
    jeżeli kupujesz legalnie zawsze płacisz cenę z VAT

    oj coś z Tobą nie tak
    A ja mam odwrotne wrażenie. Autor wątku zapewne użył skrótu myslowego pisząc że jak netto/bez faktury. Biorąc przy zakupie fakture napewno płacisz brutto (z Vatem) a jeśli nie biorzesz faktury to niektórzy przedsiębiorcy (hurtownie, dostawcy towaru/usługi) mogą (jeżeli maja ochote i możliwość) nie doliczyć Vatu i wtedy płacisz netto.
    I taki towar nie jest w cale z "lewego", nielegalnego, z kradzieży itp źródła. Jest to na ogół towar w zupelności legalny (pełnowartościowy) pochodzący od tego samego producenta. Oczywiście nie biorąc pod uwagę że nie zasila się Skarbu Państwa, i poszerza szarą strefe takimi dzialaniami, ale to jest temat na osobna opowieść. Poza tym wszystko jest ok.

  13. #13

    Domyślnie

    materialy w wiekszosci faktura.drobniejsze bez.
    uslugi mozna bez faktury, tylko ryzyko nieskutecznej reklamacji sie znacznie zwieksza
    pzdr

  14. #14

    Domyślnie

    jakie jest niebezpieczeństwo zakupu drewna na więźbę lub piasku bez faktury? dach sie zawali? podłoga się zapadnie lub tynk odpadnie? ale to nie będzie wina materiału na pewno!

  15. #15

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał efilo
    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał mija74
    Bank nie wymaga ode mnie faktur.
    jeżeli wymaga faktur na 100% to nie rozumiem pytania
    pierwek co Ty piszesz?


    ja kupowałam większość z vatem i na fakturę bo inaczej się nie dało - poza tym mam zamiar odzyskać VAT.
    faktycznie coś mi się pozajączkowało... a vatu na pewne materiały i tak nie odzyskasz choćbyś miała faktury poświęcone przez biskupa

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał himlaje
    A ja mam odwrotne wrażenie. Autor wątku zapewne użył skrótu myslowego pisząc że jak netto/bez faktury. Biorąc przy zakupie fakture napewno płacisz brutto (z Vatem) a jeśli nie biorzesz faktury to niektórzy przedsiębiorcy (hurtownie, dostawcy towaru/usługi) mogą (jeżeli maja ochote i możliwość) nie doliczyć Vatu i wtedy płacisz netto.
    I taki towar nie jest w cale z "lewego", nielegalnego, z kradzieży itp źródła. Jest to na ogół towar w zupelności legalny (pełnowartościowy) pochodzący od tego samego producenta. Oczywiście nie biorąc pod uwagę że nie zasila się Skarbu Państwa, i poszerza szarą strefe takimi dzialaniami, ale to jest temat na osobna opowieść. Poza tym wszystko jest ok.
    nikt nie mówi, że towar musi być od razu kradziony, albo że jest niepełnowartościowy....
    rzecz w tym , że W RAZIE CZEGO nie można się domagać od sprzedawcy właściwie niczego - o jakiejkolwiek reklamacji można zapomnieć....
    BOHO
    Warszawa

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał BOHO
    Cytat Napisał himlaje
    A ja mam odwrotne wrażenie. Autor wątku zapewne użył skrótu myslowego pisząc że jak netto/bez faktury. Biorąc przy zakupie fakture napewno płacisz brutto (z Vatem) a jeśli nie biorzesz faktury to niektórzy przedsiębiorcy (hurtownie, dostawcy towaru/usługi) mogą (jeżeli maja ochote i możliwość) nie doliczyć Vatu i wtedy płacisz netto.
    I taki towar nie jest w cale z "lewego", nielegalnego, z kradzieży itp źródła. Jest to na ogół towar w zupelności legalny (pełnowartościowy) pochodzący od tego samego producenta. Oczywiście nie biorąc pod uwagę że nie zasila się Skarbu Państwa, i poszerza szarą strefe takimi dzialaniami, ale to jest temat na osobna opowieść. Poza tym wszystko jest ok.
    nikt nie mówi, że towar musi być od razu kradziony, albo że jest niepełnowartościowy....
    rzecz w tym , że W RAZIE CZEGO nie można się domagać od sprzedawcy właściwie niczego - o jakiejkolwiek reklamacji można zapomnieć....
    No własnie chcialem wyjasnić bo pojawiły się sugestie o "lewiźnie" a mi się to raczej kojarzy z towarem niewiadomego pochodzenia (kradzieże, przemyty, itp). Co do ewentualnej odpowiedzalności sprzedawcy, no to cóż... coś za coś. Płacimy mniej, ale kosztem tego jest brak jakiejkolwiek gwarancji, chyba że sprzadawca wykarze się uczciwością i rzetelnością i bedzie się poczuwał się by nam pomóc w razie kłopotów, i jeżlei będzie wiedział, że ten towar był od niego, bo w końcu faktury nie ma, więc formalnie transakcji sprzedaży też nie było. Jeżeli usterka lub inny problem pojawi się w krotkim czasie od zakupu to jeszcze pół biedy, gorzej jak to będzie po dłuższym czasie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał himlaje
    Cytat Napisał 1950
    jednego nie rozumiem,
    powiedz mi czy wiesz co to jest netto a co brutto,

    czy kupując towar w sklepie i nie biorąc faktury sądzisz że kupujesz go w cenie netto
    chcąc kupować tak jak to nazwałeś w cenach netto to kupujesz z nielegalnego źródła,
    jeżeli kupujesz legalnie zawsze płacisz cenę z VAT

    oj coś z Tobą nie tak
    A ja mam odwrotne wrażenie. Autor wątku zapewne użył skrótu myslowego pisząc że jak netto/bez faktury. Biorąc przy zakupie fakture napewno płacisz brutto (z Vatem) a jeśli nie biorzesz faktury to niektórzy przedsiębiorcy (hurtownie, dostawcy towaru/usługi) mogą (jeżeli maja ochote i możliwość) nie doliczyć Vatu i wtedy płacisz netto.
    I taki towar nie jest w cale z "lewego", nielegalnego, z kradzieży itp źródła. Jest to na ogół towar w zupelności legalny (pełnowartościowy) pochodzący od tego samego producenta. Oczywiście nie biorąc pod uwagę że nie zasila się Skarbu Państwa, i poszerza szarą strefe takimi dzialaniami, ale to jest temat na osobna opowieść. Poza tym wszystko jest ok.
    ludzie gdzie Wy żyjecie

    nie ma takiego czegoś jak możliwość kupienia legalnie czegoś bez VAT-u,
    jest dokładnie dodawany do wszystkiego,

    może być różna jego wysokość,
    towar może być z niego zwolniony (np szkolenia) lub mieć wartość 0 % (niektóre artykuły żywnościowe) ale to nie materiały budowlane,

    na materiały budowlane możesz mieć VAT 7% ale to tylko przy kupieniu usługi,
    z tym że nie na wszystkie usługi budowlane,

  19. #19
    Henku_wawa
    Guest
    Henku_wawa

    Domyślnie

    Reasumując.

    Jeśli podmiot (sprzedawca) jest VATowcem, ma obowiązek wystawić fakturę VAT. Przypominam, że zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r., co do zasady fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Z kolei w przypadku otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) zgodnie z § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Sankcje za niewywiązywanie się z w/w obowiązków określone są w ustawie z 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (rozdział 6 „przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji”). Jeśli podmiot (sprzedawca) jej (faktury) nie wystawia, to robi to nielegalnie, ale znaczy to również, że dobrze (dla siebie, nie dla kupującego) kombinuje. Jeśli wystawia, to w zależności czy to jest sprzedaż samych artykułów budowlanych, czy sprzedaż z usługą montażu tychże, stosuje VAT odpowiednio 22% lub 7%, poza wyjątkami. Należy również uważać, aby usługa montażu (7% nie ważne czy z zakupionymi art. czy bez) nie była zafakturowana 22% (sam miałem taką próbę, zafakturowania 22%, przez mojego hydraulika). Jeśli podmiot nie jest VATowcem, wystawia najczęściej rachunek (zwany niegdyś uproszczonym).

    Tyle w kwestiach formalnoprawnych. Dodatkowe aspekty też są istotne. Faktura VAT jest dowodem zakupu lub wykonania usługi, często jedynym (jeśli nie ma umowy). W przypadku jej braku, jak będziesz dochodzić swoich praw? Jak będziesz reklamować? Plus kwestia zwrotu VAT 15% opisana powyżej.

    powodzenia

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie Re: Materiały budowlane netto czy brutto - jak kupujecie?

    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał efilo
    Cytat Napisał pierwek
    Cytat Napisał mija74
    Bank nie wymaga ode mnie faktur.
    jeżeli wymaga faktur na 100% to nie rozumiem pytania
    pierwek co Ty piszesz?


    ja kupowałam większość z vatem i na fakturę bo inaczej się nie dało - poza tym mam zamiar odzyskać VAT.
    faktycznie coś mi się pozajączkowało... a vatu na pewne materiały i tak nie odzyskasz choćbyś miała faktury poświęcone przez biskupa
    komu jak komu ale mnie na pewno biskup by nie poświęcił. nawet faktur
    a faktur i tak będę miała za dużo w stosunku do tego co można odzyskać - przecież są limity.

    wracając do netto/brutto - pewnych rzeczy np. betonu właśnie na pewno bym nie kupiła bez faktury bo chce mieć ceryfikat. a chodzą jacyś tacy co sprzedają beton bez faktury - pewnie kradziony z autostrady, ale co to za klasa to skąd można wiedzieć. zaleją Ci strop chudziakiem a ty się martw potem.
    na piasek za cholerę się nie mogłam doprosić o fakturę chociaż chciałam bo i tak płaciłam brutto.
    a drewno - tartaki sprzedają na fakturę - wszystkie które znam, ale akurat to mnei nie martwi

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony