dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie płatew pośrenia przechodzi przez komin

    Witam ,

    nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

    Pozdr

    gega

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bazhyl
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    A jak to jest w projekcie?

  3. #3

    Domyślnie

    w projekcie płatew jest w innym miejscu i nie koliduje to z kominem.

    G.

  4. #4

    Domyślnie Re: płatew pośrenia przechodzi przez komin

    Cytat Napisał gega
    Witam ,

    nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

    Pozdr

    gega

    Co znaczy założenie kątowników, możesz to doprecyzować ?
    U mnie też płatew "przechodzi " przez komin, więc nie było innego wyjścia jak tylko ją podzielić na dwie części, każda z części płatwi opiera się na słupku 14x14 stojącym równolegle do komina w odległości ok. 5 cm.
    Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie Re: płatew pośrenia przechodzi przez komin

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Cytat Napisał gega
    Witam ,

    nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

    Pozdr

    gega

    Co znaczy założenie kątowników, możesz to doprecyzować ?
    U mnie też płatew "przechodzi " przez komin, więc nie było innego wyjścia jak tylko ją podzielić na dwie części, każda z części płatwi opiera się na słupku 14x14 stojącym równolegle do komina w odległości ok. 5 cm.
    Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

    Pozdrawiam.
    5 cm od komina też zabraniają chyba,że wentyalacyjny.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    wykonawca po prostu spieprzył.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7

    Domyślnie Re: płatew pośrenia przechodzi przez komin

    [quote="slawek_wlkp"]
    Cytat Napisał gega
    Witam ,

    Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

    Pozdrawiam.
    slawek_wlkp a masz może info jakie przepisy tego zabraniają?
    Moja płatew opiera się m.in. na kominie budowanym z cegły pełnej na własnym fundamencie, wszystkie kanały to wentylacja, Oczywiście dla płatwi jest zbudowany pomiędzy wentylacyjnymi "slepy kanał". Pytam bo chce uniknąć problemów

  8. #8

    Domyślnie Re: płatew pośrenia przechodzi przez komin

    Cytat Napisał asz.

    slawek_wlkp a masz może info jakie przepisy tego zabraniają?
    Moja płatew opiera się m.in. na kominie budowanym z cegły pełnej na własnym fundamencie, wszystkie kanały to wentylacja, Oczywiście dla płatwi jest zbudowany pomiędzy wentylacyjnymi "slepy kanał". Pytam bo chce uniknąć problemów
    Niestety nie mam przepisów na ten temat, opieram się na tym co mówił kierbud i wykonawca.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie Re: płatew pośrenia przechodzi przez komin

    Cytat Napisał gega
    ... Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? ...
    poprawne

  10. #10

    Domyślnie

    drzewo przez komin ?jeśli z kanałem spalinowym to pożar murowany

  11. #11

    Domyślnie

    U nas płatew wypadała w środku komina.
    Przesunęliśmy komin (mąż rozebrał i postawił od nowa) - tak, że troszkę płatew weszła w ścianę kanału wentylacyjnego.
    Przy wyborze prawidłowości wykonania konstrukcji dachu czy odprowadzanie spalin/wentylacja wybór był dosyć oczywisty.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gega
    w projekcie płatew jest w innym miejscu i nie koliduje to z kominem.
    Jak się czyta takie wypowiedzi to ogarnia przerażenie! Więźba nie wykonana zgodnie z projektem! Pomijam wykonawcę bo to nie byli cieśle a z całą pewnością najtańsze przybłędy, ale gdzie był kierownik budowy, któremu płacisz?! Więźba powinna być odebrana przez kierownika budowy a fakt ten powinien być potwierdzony stosownym wpisem w dzienniku budowy. W przypadku gdyby coś stało się z Twoim dachem nie otrzymasz żadnego odszkodowania. Ratunkiem jest naniesienie zmian w projekcie przez kierownika budowy. Na kominie nic nie opieramy!!! Żadne kątowniki! W przypadku konieczności podparcia płatwi konieczne słupy po obu stronach komina. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    snx

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    A ile masz punktów podparcia na poszczególnych częsciach płatwi, czyli tej przed i po kominie. Bo mnie się wydaje iż kątowniki były by zbędne jeśli udało by ci się znaleźć dal każdej części co najmniej 2 punkty podparcia na początku (ścianie zew.) i którejś ze ścian wewn. najlepiej konstukcyjnej.

    Niestety bez zdjęcia i rzutów ciężko coś poradzić ...

    Aczkolwiek ciekawe dlaczego ta płatew znalazła się w kominie ...
    Ludzie, chociaż nie dożyją nawet stu lat, to jednak stwarzają sobie troski na całe tysiąclecia.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    ... Na kominie nic nie opieramy!!! ...
    powinieneś chyba napisać "wg mnie na kominie nic nie opieramy!!!" ...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    ... Na kominie nic nie opieramy!!! ...
    powinieneś chyba napisać "wg mnie na kominie nic nie opieramy!!!" ...
    Nie powinno się opierać nic na kominie tak jak nie powinno się jeździć po kielichu a jak jest to każdy wie.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16

    Domyślnie

    Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie dla płatwi , lub sprytnie wykonany i policzony wymian ... ale przyznaję ,że takie sytuacje niekoniecznie wynikają z przyczyn wykonawstwa lub zmian dokonanych w trakcie budowy - może być babol w projekcie (zwłaszcza typowym - gdzie do prawidłowego wymiarowania kominów nie przywiązuje się większej uwagi).
    Ja obawiam się czegoś innego - jeżeli cieśle zmienili układ konstrukcyjny więźby to czy jest pewność co do stabilności całości, nie wiem dokładnie jaki to typ konstrukcji i jakie są zmiany - ale z faktu przesunięcia osi płatwi w poziomie i pionie może się w dachu nieco pozmieniać...

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    widziałem setki stropów opartych na kominach z cegły /oczywiście
    u siebie strop oparłem na kominach aby nie byc gołosłownym/
    nie zauwazyłem aby z tego powodu wynikły jakiekolwiek niewłasciwe konsekwencje i nie podzielam panikarskiego podejścia Pana Andrzej Wilhelmiego co do opierania czegokolwiek na kominie z cegły
    Cytat Napisał frupper
    Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie ...
    a jestes pewien ze słupy /przenoszące punktowo cięzar więźby, sniegu i wiatru/ mozna opierac w dowolnym miejscu stropu ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Policzyć i wykonać wymian.
    To chyba najprostsze i zgodne ze sztuką...
    Adam M.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    widziałem setki stropów opartych na kominach z cegły /oczywiście
    u siebie strop oparłem na kominach aby nie byc gołosłownym/
    nie zauwazyłem aby z tego powodu wynikły jakiekolwiek niewłasciwe konsekwencje i nie podzielam panikarskiego podejścia Pana Andrzej Wilhelmiego co do opierania czegokolwiek na kominie z cegły
    Cytat Napisał frupper
    Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie ...
    a jestes pewien ze słupy /przenoszące punktowo cięzar więźby, sniegu i wiatru/ mozna opierac w dowolnym miejscu stropu ?
    no nie na tzw. "pałę" oczywiście , zakładam podstawową znajomość statyki i obciążeń zmiennych dachu u kierownika budowy

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał frupper

    no nie na tzw. "pałę" oczywiście , zakładam podstawową znajomość statyki i obciążeń zmiennych dachu u kierownika budowy
    nie zakładam, ze postawienie słupów na stropie jest niemozliwe
    ale
    w tym wypadku nie znamy
    rodzaju stropu (drewniany ? zelbetowy ? krzyżowo zbrojony ? jak gruby ?gęstozebrowy ? kleinowski ?) a nawet czy tam w tym miejscu jest strop ...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony