dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 136
  1. #1

    Domyślnie Koszt piwnicy - czy faktycznie jest droga?

    Witam,

    jesli byl juz taki temat poprosze o podanie linka.

    Chodzi mi o koszt piwnicy. Jak to z tym w koncu jest? Droga jest piwnica, podraza koszt budowy domu?

    Myslicie, ze np. powiekszenie domu o 20m2 ( powiedzmy ze 140 do 160m2 ) stanowi taki sam koszt jak zrobienie 20m2 piwnicy?

    Z wielka checia poczytam Wasze opinie.

    Pozdarwiam
    Beata

  2. #2

    Domyślnie

    koszt piwnicy zależy z całą pewnością o warunków "gruntowych". Jak przed budową domu czytałem Muratory to chyba w jednym z nich napisano, że piwnica podraża koszt budowy o 30% (chyba stanu surowego). Ja piwnicy nie mam ale teraz myślę, że warto ją mieć. Ale najlepiej to mieć dom parterowy z budynkiem gospodarczym, w tym garaż na przynajmniej 2 samochody.

  3. #3

    Domyślnie

    Myśle że dużo taniej jest powiękrzyć dom o 20 m2 niz budować piwnice.
    Ja piwnicy nie mam, ale fundament mam głęboki i wyciągnięty sporo ponad grunt.
    Różnica ja za fundament zapłaciłam 47 tyś. Koleżanka w tym samym czasie zapłaciła 28 tyś. za nieco mniejszy - chyba o 10m2.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek30022
    Ale najlepiej to mieć dom parterowy z budynkiem gospodarczym, w tym garaż na przynajmniej 2 samochody.
    Pewnie, ze tak ale my mamy kretynskie warunki zabudowy gdzie jest napisane, ze zabudowa dzialki nie moze przekroczyc 20% jej powierzchni....

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa
    Pewnie, ze tak ale my mamy kretynskie warunki zabudowy gdzie jest napisane, ze zabudowa dzialki nie moze przekroczyc 20% jej powierzchni....
    O kosztach w przypadku piwnicy decyduje głównie poziom wód gruntowych. Jaki jest poziom wód gruntowych?
    Ja miałem powierzchnię zabudowy 5%...

  6. #6

    Domyślnie

    Badan geologicznych nie mielismy robionych jeszcze, bo nie wiemy dokladnie gdzie dom bedzie posadowiony. Stad nie znam powierznich wod gruntowych.

    5% moze miec wiecej m2 u Ciebie niz 20% u nas, to zalezy od powierzchni dzialki. My mamy dwie dzialki obok siebie 600 z kawalkiem i 700z kawalkiem ( razem 1380m2 ) i dom chcemy postawic na jednej z nich ( na mniejszej, bo ma juz przylacza ) aby moc druga sprzedaz moze kiedys.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa
    Badan geologicznych nie mielismy robionych jeszcze, bo nie wiemy dokladnie gdzie dom bedzie posadowiony. Stad nie znam powierznich wod gruntowych.
    To od tego trzeba by zacząć.
    5% moze miec wiecej m2 u Ciebie niz 20% u nas, to zalezy od powierzchni dzialki. My mamy dwie dzialki obok siebie 600 z kawalkiem i 700z kawalkiem ( razem 1380m2 ) i dom chcemy postawic na jednej z nich ( na mniejszej, bo ma juz przylacza ) aby moc druga sprzedaz moze kiedys.
    Moja miała 3000. Można próbować obejść to trochę dzieląc działkę na mniejsze i występując o warunki na mniejsze działki (sumarycznie powinna wyjść większa powierzchnia zabudowy). Ale to dość skomplikowane i nie ma gwarancji sukcesu.

  8. #8

    Domyślnie

    Kazdy geolog mowi mi, ze badania robi sie jak juz wiadomo gdzie bedzie dom stal, w ktorej czesci dzialki. My do konca tego nie wiem wiec na razie nie bierzemy geologa.

    A powiedz mi dla jasnosci - te 5% dotyczylo powierzchni domu ktora sie styka z ziemia, lopatologicznie piszac

  9. #9

    Domyślnie

    Niedrogo można zrobić małą piwniczkę na wino i ogórasy (taką powiedzmy półpiwniczkę) pod żelbetonowymi schodami na poddasze/piętro.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa
    Kazdy geolog mowi mi, ze badania robi sie jak juz wiadomo gdzie bedzie dom stal, w ktorej czesci dzialki. My do konca tego nie wiem wiec na razie nie bierzemy geologa.
    To chociaż popytaj u sąsiadów jaki jest poziom wody w studniach. A jeśli maja piwnice to czy są suche.
    A powiedz mi dla jasnosci - te 5% dotyczylo powierzchni domu ktora sie styka z ziemia, lopatologicznie piszac
    Coś w tym stylu - dokładnej definicji nie znam

  11. #11

    Domyślnie

    Jestem właśnie po wykonaniu piwnicy pod połową domu. Dom 11 m na 6,5 m .
    Chciałem pod całością miec piwnice ale buduje nowy dom obok starego, więc głęboki wykop odpadał.
    Szczerze przyznam że koszt wyższy jest ale o ile to dokładnie nie powiem, bo w gre wchodzą większy wykop, więcej bloczków betonowych, lub betonu, troche więcej izolacji no i styropianu.
    Nie jest to jakoś drastycznie większy koszt, a za to jakie korzyści z posiadania piwniczki - bezcenne .
    W moim przypadku tak strzelam na miej więcej, może wydałem 10 -15tys więcej niż bym tej piwnicy nie robił.
    JA znowuż plauje ogrzewanie na węgiel i nie wyobrażam sobie kotłowni na jednym poziomie z częścią mieszkalną.
    Aha no i u mnie warunki gruntowe wręcz idealne, 60 cm ziemi reszta w głąb czyściutki piasek.
    Poziom wód grutowych piernik wie jak głęboko, tak że szkoda było by tego nie wykorystać.
    Pozdro i zachecam do zrobienia piwniczki, później odwrotu już nie ma
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  12. #12

    Domyślnie

    Chodzi mi o koszt piwnicy. Jak to z tym w koncu jest? Droga jest piwnica, podraza koszt budowy domu?

    Myslicie, ze np. powiekszenie domu o 20m2 ( powiedzmy ze 140 do 160m2 ) stanowi taki sam koszt jak zrobienie 20m2 piwnicy?
    Pytanie co rozumiesz jako piwnicę. Jeżeli chcesz mieć pomieszczenia wykończone w normalnym standardzie, okna, słońce, parkiety, wysokość pomieszczeń, wszystkie rury schowane, to na pewno taniej wyjdzie ci zbudować to na powierzchni niż pod ziemią. Jeżeli natomiast piwnicę rozumiesz jako surowe pomieszczenie o obniżonym standardzie, tylko surowe cegły, chudziak, żadnych okien, słaba wentylacja, wilgoć, to piwnica wyjdzie ci za darmo, albo wręcz troche zaoszczedzisz na tym całym zasypywaniu, ubijaniu, styropianach itp. Większość ludzi robi coś pośredniego pomiędzy tymi skrajnościami. I odpowiedź na pytanie czy bardziej się to opłaca od dodatkowej powierzchni wyższych kondygnacji zależy od tego, co chcesz w tej piwnicy zrobić. Pamiętaj, że stan surowy jest tani (wykopy, mury, stropy), a wykończenie drogie. Dom z piwnicą jest z całą pewnością lepszy, wygodniejszy, więcej warty, i nie daj sobie wmówić, że piwnica służy tylko na koks, ziemniaki i rupiecie.

    Z drugiej strony, jeżeli jest problem z podchodzącą wodą, to faktycznie piwnica może się zupełnie nie opłacać. Jak to sprawdzić? Pooglądaj sąsiednie domki które mają piwnice. No, i oczywiście podpiwniczenie częściowe to już całkowicie nieopłacalna sprawa, chyba, że masz szczególne warunki, mocno pochyła działka, albo nie można głęboko kopać ze względu na istniejące budynki itp.

    Powodzenia,
    Maciej

  13. #13

    Domyślnie

    Piwnica ma sens właściwie tylko przy dobrych warunkach gruntowych. Główne elementy pobijające całkowity koszt budowy, to w przypadku piwnicy strop nad nią, schody do niej i tynki+posadzki w niej. Wykończenie to oczywiście także koszt, ale po pierwsze nie da się określić ceny, bo to bardzo indywidualna sprawa, a po drugie każde pomieszczenie trzeba jakoś wykończyć (to nad ziemią także). Zakładając, że piwnica jest raczej pomieszczeniem gospodarczym, niż reprezentacyjnym, to wcale to wykończenie drogie być nie musi. Oczywiście jak ktoś się uprze, że chce mieć w piwnicy gabinet, saunę i siłownię, a do tego pełno okien, to wtedy taką piwnicę lepiej postawić obok domu

    PS. Sam mam piwnicę i choć najtańsza nie była, to uważam że była warta swojej ceny. Ale ja ją traktuje czysto gospodarczo. Nie mam za to teraz problemów gdzie zmieścić kotłownię, czy na pewno wszystkie rury/kable zostały położone przed zalaniem posadzki (na gruncie), no i nie marnuję ani kawałka przestrzeni ponad gruntem na "pomieszczenia gospodarcze" (nie licząc garażu).

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Pisałem już o tym w tym (http://forum.muratordom.pl/ile-koszt...mu,t134864.htm) wątku, ale przekleję mojego posta jeszcze tutaj:

    Wszystko zależy. Nie tylko od budynku, ale i od gruntu. Ogólnie rzecz biorąc piwnica to:
    - więcej wykopów
    - więcej ścian fundamentowych
    - dodatkowy strop
    - dodatkowe schody
    - dodatkowe okna
    - dodatkowe drzwi wewnętrzne i (czasami) zewnętrzne
    - dodatkowa instalacja elektryczna i wod-kan (mieć piwnicę i nie mieć tam kranu? - bez sensu)
    - więcej tynków
    - dodatkowe izolacje ścian piwnicznych
    - droższe kominy (muszą być dłuższe o wysokość piwnicy - pewnie z 2,5 m)
    - doprojektowanie piwnicy (jeśli nie ma jej w projekcie gotowym: 400-1000 zł)

    Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem.

    Jest to po prostu jeszcze jedna kondygnacja, w dodatku niepełnowartościowa bo niedostatecznie doświetlona światłem słonecznym.

    W moim przypadku wychodziło, że piwnica to minimum 30-40 tys. zł więcej w porównaniu do domu niepodpiwniczonego. Ja się nie zdecydowałem. Trochę inaczej wygląda to jak masz skarpę na działce, tzn. koszt piwnicy jest podobny, ale dom niepodpiwniczony na skarpie kosztuje więcej niż na płaskiej działce, więc różnica między piwnicą a bez piwnicy maleje.

  15. #15

    Domyślnie

    i znowu jak zwykle: każda sroka swój ogon chwali (no może z małymi wyjątkami), wszystko na "nie" bo piwnicy nie mam
    a ja mam i sobie chwalę, i nie ważne ile kosztowała i tak bym ją robił bo tak chcę (a te koszty wcale duże nie są, nie trzeba też od razu jej wykańczać, no i też niekoniecznie w luksusy iść)

    jeśl warunki Ci pozwalają i chcesz ją mieć to buduj, i nie pytaj na forum o koszty bo i tak nikt ci konkretnie i obiektywnie niestety nie odpowie

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vafel
    Ogólnie rzecz biorąc piwnica to:
    - więcej wykopów
    - więcej ścian fundamentowych
    - dodatkowy strop
    - dodatkowe schody
    - dodatkowe okna
    - dodatkowe drzwi wewnętrzne i (czasami) zewnętrzne
    - dodatkowa instalacja elektryczna i wod-kan (mieć piwnicę i nie mieć tam kranu? - bez sensu)
    - więcej tynków
    - dodatkowe izolacje ścian piwnicznych
    - droższe kominy (muszą być dłuższe o wysokość piwnicy - pewnie z 2,5 m)
    - doprojektowanie piwnicy (jeśli nie ma jej w projekcie gotowym: 400-1000 zł)

    Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem.
    Tyle tylko, że jeśli ktoś zamierza dobudować dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, to też musi ponieść większość z tych kosztów + większa działka + dach...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vafel
    Pisałem już o tym w tym (http://forum.muratordom.pl/ile-koszt...mu,t134864.htm) wątku, ale przekleję mojego posta jeszcze tutaj:

    Wszystko zależy. Nie tylko od budynku, ale i od gruntu. Ogólnie rzecz biorąc piwnica to:
    - więcej wykopów
    - więcej ścian fundamentowych
    - dodatkowy strop
    - dodatkowe schody
    - dodatkowe okna
    - dodatkowe drzwi wewnętrzne i (czasami) zewnętrzne
    - dodatkowa instalacja elektryczna i wod-kan (mieć piwnicę i nie mieć tam kranu? - bez sensu)
    - więcej tynków
    - dodatkowe izolacje ścian piwnicznych
    - droższe kominy (muszą być dłuższe o wysokość piwnicy - pewnie z 2,5 m)
    - doprojektowanie piwnicy (jeśli nie ma jej w projekcie gotowym: 400-1000 zł)

    Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem.

    Jest to po prostu jeszcze jedna kondygnacja, w dodatku niepełnowartościowa bo niedostatecznie doświetlona światłem słonecznym.

    W moim przypadku wychodziło, że piwnica to minimum 30-40 tys. zł więcej w porównaniu do domu niepodpiwniczonego. Ja się nie zdecydowałem. Trochę inaczej wygląda to jak masz skarpę na działce, tzn. koszt piwnicy jest podobny, ale dom niepodpiwniczony na skarpie kosztuje więcej niż na płaskiej działce, więc różnica między piwnicą a bez piwnicy maleje.
    Ad czerwone. te ściany to raczej będą ściany piwniczne

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vafel
    Wszystko zależy. Nie tylko od budynku, ale i od gruntu. Ogólnie rzecz biorąc piwnica to:
    - więcej wykopów
    Konkretnie to głębsze.
    Cytat Napisał Vafel
    - więcej ścian fundamentowych
    - dodatkowy strop
    - dodatkowe schody
    To niewątpliwie
    Cytat Napisał Vafel
    - dodatkowe okna
    Tylko jeśli ktoś chce robić salon w piwnicy. Ja wolę tam wsadzić kotłownię, pralnię, spiżarnię, itp.
    Cytat Napisał Vafel
    - dodatkowe drzwi wewnętrzne i (czasami) zewnętrzne
    Fakt. Ja mam z odzysku
    Cytat Napisał Vafel
    - dodatkowa instalacja elektryczna i wod-kan (mieć piwnicę i nie mieć tam kranu? - bez sensu)
    Fakt, ale dzięki łatwemu dostępowi do pionów to są grosze.
    Cytat Napisał Vafel
    - więcej tynków
    - dodatkowe izolacje ścian piwnicznych
    Fakt.
    Cytat Napisał Vafel
    - droższe kominy (muszą być dłuższe o wysokość piwnicy - pewnie z 2,5 m)
    Nie koniecznie. Ja mam wydłużone tylko te które są potrzebne w piwnicy...
    Cytat Napisał Vafel
    - doprojektowanie piwnicy (jeśli nie ma jej w projekcie gotowym: 400-1000 zł)
    Cały projekt indywidualny kosztował mnie 2000zł. Razem z piwnicą.
    Cytat Napisał Vafel
    Jest to po prostu jeszcze jedna kondygnacja, w dodatku niepełnowartościowa bo niedostatecznie doświetlona światłem słonecznym.
    Ja patrzę na to inaczej. Ta kondygnacja pozwala mi zrobić pełnowymiarowe pomieszczenia gospodarcze i to wycianania powierzchni z tych pełnowartościowych kondygnacji...

    Podsumowując: piwnica jest niewątpliwie droższa, ale nie jest to koszt porażający. W zamian dostaje się sporą ilość pomieszczeń gospodarczych, których we współczesnych domach zwykle brakuje...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc
    Podsumowując: piwnica jest niewątpliwie droższa, ale nie jest to koszt porażający. W zamian dostaje się sporą ilość pomieszczeń gospodarczych, których we współczesnych domach zwykle brakuje...
    wg mnie spora ilosc pomieszczen gosp. to we wspolczesnych domach zbedny wydatek ....

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    Cytat Napisał ravbc
    Podsumowując: piwnica jest niewątpliwie droższa, ale nie jest to koszt porażający. W zamian dostaje się sporą ilość pomieszczeń gospodarczych, których we współczesnych domach zwykle brakuje...
    wg mnie spora ilosc pomieszczen gosp. to we wspolczesnych domach zbedny wydatek ....
    Można i tak. Ja wolę mieć wolne miejsce "na graty" i gotów jestem ponieść tego koszty...

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony