dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 136
  1. #21

    Domyślnie

    of kors ....

    znam kogos, kto wybudowal dom rzedu zdaje sie 120m2 pow. uzytkowej wydajac na elewację nieomal 40 tysiecy ....
    tak wiec kazdy wydaje swoj grosz tak jak uwaza
    pytanie, czy warto ........

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Zdecydowanie dobrze mieć piwnicę.

    Gdybym wiedziała jak będzie wyglądało budowanie schodkowych fundamentów, zasypywanie i ubijanie podłoża na niepodpiwniczonej części, to na 100% zrobiłabym podpiwniczenie pod całym domem, ale... mądry Polak po szkodzie

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał monia i marek
    Zdecydowanie dobrze mieć piwnicę.

    Gdybym wiedziała jak będzie wyglądało budowanie schodkowych fundamentów, zasypywanie i ubijanie podłoża na niepodpiwniczonej części, to na 100% zrobiłabym podpiwniczenie pod całym domem, ale... mądry Polak po szkodzie
    w pełni się zgadzam - jak zobaczyłem u mnie jak to będzie wyglądać to w trybie awaryjnym powiekszałem piwnicę. W moim wypadku piwnica była naturalnym wyborem ze względu na spadek terenu - nie chciałem różnicować poziomu parteru - efekt - wysokie ściany ,,fundamentowe: - no to jeszcze posadzka zamiast zasypywać i gotowe (w dużym uproszczeniu)
    a co do kosztów - jakieś 40 tys. więcej - niestety

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Adamie - jest wydatek, ale poprawne wykonanie fundamentów, zasypka, ubijanie, płyta na gruncie, to też niemały wydatek (różnica w cenie w stosunku do piwnicy nie aż tak wielka biorąc pod uwagę jakie są późniejsze wydatki na budowie), a wykonanie piwnic przynajmniej przynosi dodatkowe korzyści - cieplejsze pomieszczenia nad piwnicą, schowane wszystkie instalacje CO i KAN, dostępne w każdej awaryjnej sytuacji Ja mam podpiwniczenie pod przednią częścią budynku, trudne do wykonania, bo teren udowy to jedna skała, ale i tak warto było i jak już wspominałam - szkoda, że nie pod całością

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    i znowu jak zwykle: każda sroka swój ogon chwali (no może z małymi wyjątkami), wszystko na "nie" bo piwnicy nie mam
    No i po co te osobiste wycieczki? Czy ja napisałem gdzieś, że piwnicy nie należy mieć? Wyliczyłem tylko elementy zwiększające koszt. W moim przypadku wyszło, że piwnica podniesie koszt o około 30-40 tys. zł i DLA MNIE było to zbyt dużo. Jasne - fajnie mieć piwnicę, ale w tym momencie mnie na nią nie stać, więc jej nie robie. Może w przyszłości za 40 tys. może postawie sobie jakiś wolnostojący budyneczek na graty ogrodowe itp. A jak nie, to trudno. Jakoś się obejdę bez (w ekstremalnym przypadku będzie blaszak za 1400 zł).

  6. #26

    Domyślnie

    witam. mam piwnicę. wymuszona warunkami, bo dom na stoku, woda na -7m - patrz awatar.

    kosztowała sporo.

    porównując do domu w ,którym teraz mieszkam, bez piwnicy widzę,że te 100m2 piwnicy to byl swietny pomysł ,bo:

    garaz na 2 samochody, kotłownia i wentylatorownia idealnie bo pod łazienkami na parterze i piętrze = łatwe do poprowadzenia piony, wygospordarowane 20m2 na pomieszczenie do majsterkowania i od frontu 20m2 na pokój z łazienką dla dłuzej zalegających gości.

    o ile nie bardzo wiem na co mi 3 sypialnie (żona wie), to te 100m2 piwnicy zagospodarowałem w 100%.

    teraz dopiero zdaję sobie sprawę jak wazne jest posiadanie pomieszcen gospodarczych, na garaż, kotłownie, skład opału i warsztacik, na kosiarki, graBIE, ODSSNIEZARKI, opony zimowe, wiertarki i łopaty.

    jest to wazniejsze jak salony 30m2

    jesli da się te 100 m2 zrobić na poziomie parteru to ok, lae chyba nikt tak duzych pom. gosp. nie robi, w efekcie domy obrastają wiatami, budami, szopami itd. brrr.

  7. #27

    Domyślnie

    byłem zmuszony zbudować piwnicę - działka na pół bliźniaka. trudne warunki wodne i gruntowe. w 2007r z wyliczeń miała kosztować 80 tys - po 130 przestałem liczyć. obecnie nie żałuję. koszty to jedno, a komfort - warsztat, garaż, kotłownia (przygotowana do innego systemyu grzania) i naprawdę kupa miejsca na graty - bezcenne.
    pzdr
    mony

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Piwnica?
    Tak - ale:
    - ja mam , bo mi warunki terenu ją podyktowały(po co walić beton bez sensu w ziemię?- skarpa , różnica terenu ponad 7m).
    - skład rzeczy niepotrzebnych - jak każdy(prawie)Polak lubi takie miejsce mieć,
    - kasa? ok, ale możesz mieć np pralnię, garerobę itp w miejscu "niekolizyjnym"
    - garaż? a właściwie po co on? żeby mieć co grzać? czy za co podatek płacić? nie lepiej wiata?
    A teraz wybieraj...
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar emqwadrat
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    266

    Domyślnie piwnica??

    Usiądź i zastanów się ile tak na prawdę powierzchni gospodarczej potrzebujesz.....
    1. kotłowania (moja będzie w łazience- wiszący piec dwufunkcyjny gazowy),
    2. rowery (będę trzymał w garażu),
    3. spiżarnia (moja będzie przy kuchni ok 3mkw),
    4. miejsce na składowanie rzeczy niepotrzebnych (ja nie chcę rzeczy niepotrzebnych- a piwnica zwiększa szanse, że czegoś niepotrzebnego nie wyrzucę)
    5. sala kominkowa- moja będzie w salonie
    6. sala do ćwiczeń (ja nie ćwiczę)
    itd., itp.....

    Jeżeli zdecydujesz, że potrzebujesz dużo.... buduj, jak nie....nie buduj

    Może nie pomogłem ale to Ty masz zdecydować i nie patrz na koszty.... no chyba, że wodę masz 1 m poniżej terenu

    A ja, jak widać z odpowiedzi, nie buduję....

    Pzdr
    Budowałem dom, skończyłem w rok i pięć dni choć planowałem tylko w rok ....

  10. #30

    Domyślnie Re: piwnica??

    Cytat Napisał emqwadrat
    Usiądź i zastanów się ile tak na prawdę powierzchni gospodarczej potrzebujesz.....
    1. kotłowania (moja będzie w łazience- wiszący piec dwufunkcyjny gazowy),
    Łoj. A byles Ty kiedys w kotlowni ? Ja bylem / widzialem przynajmniej kilkanascie. Najprostsza to byla kotlownia sasiada, ktory bieze cieplo z pobliskiem cieplowni - czyli praktycznie nie ma tam pieca, bojlera i tak dalej. A sama instalacja i tak zajmuje mu pol sciany garazowej (a garaz ma z 8m dlugi Dziekuje za takie ozdoby w lazience... Gdzie powiesisz chociazby naczynia wzbiorcze? Gdzie uklad mieszajacy, manometry, rozdzielacze? Kotlownia to nie tylko piec. Do tego pieca musisz podlaczyc wszystkie rurki - z wody uzytkowej, z poszczegolnych obiegow grzewczych etc. Przemysl to

    Cytat Napisał emqwadrat
    2. rowery (będę trzymał w garażu),
    OK. A kosiarke? Odsniezarke? Pile? Grabie, lopate, taczke? Kose spalinowa? Box dachowy samochodowy? Moze odkurzacz centralny? Rekuperator / centrale wentylacyjna? Zaplanuj duzy garaz

    Cytat Napisał emqwadrat
    3. spiżarnia (moja będzie przy kuchni ok 3mkw),
    OK. Tez nie widze sensu posiadania wiekszej spizarni. To nie czasy robienia kompocikow i konfitur w ilosciach jak z malej fabryki

    Cytat Napisał emqwadrat
    4. miejsce na składowanie rzeczy niepotrzebnych (ja nie chcę rzeczy niepotrzebnych- a piwnica zwiększa szanse, że czegoś niepotrzebnego nie wyrzucę)
    W zasadzie to tez sie zgodze. Ja mam juz jedno pomieszczenie "zarezerwowane" przez rodzinke, na ich graty Trzeba troche podszlifowac asertywnosc

    Cytat Napisał emqwadrat
    5. sala kominkowa- moja będzie w salonie
    OK. A np. co powiesz, na sale kinowa? Ja mam w piwnicy pomieszczenie ok 40m2, 100% ciemne (nie mam zadnych okien w calej piwnicy). Kino z duzym projektorem, dobrym audio i wygodna kanapa, bez wychodzenia z domu, to jest to

    Cala piwnica jest ocieplona (15cm styro), ogrzewana i wentylowana (mechanicznie). Wiec odpadaja historie o wilgoci, smrodzie i zaduchu

    Ale generalnie zgadzam sie z przedmowca - kazdy powinien sie zastanowic nad tym sam. Wszystko zalezy od potrzeb i warunkow gruntowych / ukladu terenu. Przy skarpie i suchym terenie nawet nie ma sie co zastanawiac - robic piwnice. Przy rownym terenie i trudnych warunkach - tez nie ma sie co zastanwiac - nie robic! W pozostalych przypadkach trzeba poprostu sie zastanowic

    pozdr.

  11. #31

    Domyślnie

    Jak widać każy do tematu piwnicy podhodzi indywidualie, no i dobrze.
    Ja na zagospodarowanie pomieszczeń piwnicznych dodam jeszcze kilka pomysłów:
    - siłownia (cały sprzet do ćwiczeń - sztangi ławeczki atlas XX hantelków mam ale to wymaga miejsca)
    - sala bilardowa, troche dobrej wykładziny stół bilardowy ewentualnie mini barek i wieczór ze znajomhymi jak talala.
    itp itd.
    Według mnie obraz piwnicy jako ogólnie przyjętej graciarni już się skńczył, dla mnie będzie to kondygnacja niczym nie rózniąca się od parteru i poddasza, mam zamiar położyć ładne płytki, półeczkli itd a kotłownia mimo że węglowa wcale nie musi być obrazem przypominającym poziom 500 m na kopalni
    To moje zdanie ale każdy może mieć swoje,
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  12. #32

    Domyślnie

    nie zbierm gratów, głownie dlatego,ze nie mam gdzie ich obecnie trzymać. w związku z tym, nie mam rowerów, kosiarki, odsniezarki, ledwo gdzieś przy domku upycham grabie do lisci.

    dlatego w nowym domu jest 100m2 piwnicy.
    to co juz widzę, to za mała kotłownia. opał bedzie musiał czesciowo leczeć w workach w garazu.

    pomieszczenie na siłownię jest, nawet na saunę.

    zgadam się,ze ilosc rurek, pomp i ogolnie instalacji jest spora i nie wyobrazam sobie tego w lazience.

    brak piwnicy skutkuje dorabianiem szop wokół domu, tak mająsąsiedzi.
    obrastają "betlejemkami", których nikt nie maluje, nie dba, po 10 latach są to obskórne budy na graty.

    dom mozna poszerzyć bez wiekszych wydaków o 10m2 ale nie o 100m2, a tyle to rozsądna przestrzeń gospdarcza. .

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej747
    Jeżeli natomiast piwnicę rozumiesz jako surowe pomieszczenie o obniżonym standardzie, tylko surowe cegły, chudziak, żadnych okien, słaba wentylacja, wilgoć, to piwnica wyjdzie ci za darmo, albo wręcz troche zaoszczedzisz na tym całym zasypywaniu, ubijaniu, styropianach itp.
    Strop piwnicy tez trzeba ocieplic - myle sie?
    I to w dodatku w kosztach niewiele nizszych od tych lelewacyjnych.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  14. #34

    Domyślnie Re: piwnica??

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał emqwadrat
    Usiądź i zastanów się ile tak na prawdę powierzchni gospodarczej potrzebujesz.....
    1. kotłowania (moja będzie w łazience- wiszący piec dwufunkcyjny gazowy),
    Łoj. A byles Ty kiedys w kotlowni ? Ja bylem / widzialem przynajmniej kilkanascie. Najprostsza to byla kotlownia sasiada, ktory bieze cieplo z pobliskiem cieplowni - czyli praktycznie nie ma tam pieca, bojlera i tak dalej. A sama instalacja i tak zajmuje mu pol sciany garazowej (a garaz ma z 8m dlugi Dziekuje za takie ozdoby w lazience... Gdzie powiesisz chociazby naczynia wzbiorcze? Gdzie uklad mieszajacy, manometry, rozdzielacze? Kotlownia to nie tylko piec. Do tego pieca musisz podlaczyc wszystkie rurki - z wody uzytkowej, z poszczegolnych obiegow grzewczych etc.
    Ja mam piec dwufunkcyjny w pralni i wcale nie zajmuje mi pół ściany i nie ma tylu rzeczy. Idzie raptem rura z gazem do pieca i 4 rurki, z których 2 znikaja w podłodze a 2 idą pionem na górę. I NIC więcej. Naczynie wzbiorcze, o ile się nie mylę jest w kotle w środku, manometrów nie ma, zasobnika nie ma. Wprawdzie nie chciałabym mieć tego w łazience ale piwnica nie jest mi poptrzebna na kotłownię.

  15. #35

    Domyślnie

    Witam,
    Piwnica w pelnym tego slowa znaczeniu znacznie podraza koszt budowy domu. Do jej wykonania wymagane jest zastosowanie odpowiednich materialow (izolacje przeciwwilgociowe, termiczne itp.) jak i dokonania pewnych dodatkowych zmian w projekcie, w ktorym nie uwzgledniono calego podpiwniczenia. Z doswiadczenia wiem, bo sam wybudowalem dom z piwnica ze koszty te znacznie przewyzszaja koszt "normalnej kondygnacji". W zaleznosci od standardu wykonczenia i oczywiscie wielkosci domu (jaki %powierzchni calkowitej domu stanowi piwnica), a takze przeznaczenia uzyskanych w niej pomieszczen mozna stwierdzic jaki procent calosci stanowi jej budowa. Moim zdaniem stanowi to od 1/3 calosci kosztow budowy domu w gore. Oczywiscie zaraz sie znajda przeciwnicy takiej opini, co wcale mnie nie zdziwi poniewaz rozpoczynajac budowe domu rowniez uwazalem ze niewiele to podraza jego koszt, dopoki sam sie nie przekonalem. Piwnica sama w sobie ma wiele zalet pod warunkiem ze jest dobrze i przemyslanie wykonana, o ile pozwalaja na to dobre warunki gruntowe (o takich tu mowimy). W przypadku zlych warunkow gruntowych smialo moge stwierdzic ze koszt piwnicy to co najmniej 40-50% kosztow budowy domu. Na koszt piwnicy (w optymalnych warunkach) sklada sie wiele czynnikow, najwazniejsze z nich uwzgledniajace rowniez duzy koszt robicizny:
    1.) dodatkowy strop + schody
    2.) instalacja elektryczna, alarmowa
    3.) w przypadku garazu w piwnicy, podjazd do garazu
    (w przypadku podjazdu odprowadzenie deszczowki)
    4.) instalacja grzewcza (o ile ma byc czesc ogrzewana)
    5.) instalacja wodno kanalizacyjna ( glebsze posadowienie rur kanalizacyjnych) odprowadzajacych scieki
    6.) w przypadku przewidywanej kotlowni, wiekszy koszt rur, systemu kominowego itp
    7.) wykonczenie piwnicy - w zaleznosci od standardu wykonczenia ale tez wygody sprzatania itp. duza ilosc kafli, fug, czesto pralnia, suszarnia itp
    8.) izolacja termiczna stropu nad czescia nieogrzewana piwnicy
    9.) izolacja podlogi od gruntu
    10.) koszt drzwi wewnetrznych.
    W przypadku niewlasciwego wykonczenia piwnicy skutkiem sa: pojawianie sie grzybow, zapach stechlizny, wilgoci, gromadzenia kurzu, tony pajeczyn itp.
    Reasumujac jezeli jest to mozliwe napewno taniej jest wybudowanie dodatkowej powierzchni uzytkowej ponad powierzchnia terenu o ile nie wymaga to wykonania specjalnie dla tego celu konstrukcji dachowej, pokrycia dachowego itp. co w efekcie konczy sie budowa tzw. domu gospodarczego o powierzchi np. 80 m2

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Budownie piwnicy kosztuje więcej niż jej nie budowanie (Złota Myśl ! Złota Myśl !)
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Budownie piwnicy kosztuje więcej niż jej nie budowanie (Złota Myśl ! Złota Myśl !)
    Super myśl

  18. #38

    Domyślnie

    Dzieki za wiele cennych uwag. Jak ktos ma jeszcze prosze pisac.
    Ja boje sie tego o czym ktos z Was napisal - ze "dzieki" piwnicy bedziemy mieli w domu wielka graciarnie.....

    Beata

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa
    Dzieki za wiele cennych uwag. Jak ktos ma jeszcze prosze pisac.
    Ja boje sie tego o czym ktos z Was napisal - ze "dzieki" piwnicy bedziemy mieli w domu wielka graciarnie.....

    Beata
    Miejsce na graty też jest potrzebne, bo czasami z konieczności wyrzuca się rzeczy, których się żałuje, bo za pół roku okazują się potrzebne Jesli tylko warunki gruntowe nie stanowią przeciwwskazań, to jestem pewna, że naprawdę będziecie zadowoleni z piwnicy i nie pożałujecie decyzji.

  20. #40

    Domyślnie

    W sumie to jeszcze nikt idealnie domu nie zbudował i idealnie sie ożenił.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony