dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jak ogrzać pasywną halę stalową ???

    Kłaniam się wszystkim Forumowiczom
    Chciałbym wywołać temat rozwiązań technologicznych z pogranicza rzeczy niemożliwych, a związany z ogrzewaniem hali o konstrukcji stalowej.
    Jestem na etapie zlecania prac projektowych hali stalowej o parametrach budynku pasywnego. Szukam wszelkiej możliwej pomocy we wskazaniu drogi (doświadczonej w realizacjach - firmy projektowej), która mogłaby podjąć się wykonania projektu w oparciu o wytyczne określające parametry takiej budowli.
    Jestem nowym członkiem Społeczności Forumowiczów ,,MURATORA" i proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Liczę na Waszą pomoc i sam służę pomocą, jeśli ktoś takiej będzie ode mnie potrzebował.

    W oczekiwaniu na podjęcie wątku, łącze wyrazy szacunku.

    CZARIKO

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a jakie są te parametry?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o parametry hali, to:
    powierzchnia całkowita obiektu w rzucie około 2000m2,
    z tego około 300 m2 wydzielonej pow. socjalno-biurowej.

    Wysokość w kalenicy około 12m, ściany około 10m.
    Budynek w dużym uproszczeniu ma wygląd ,,stodoły" z dwuspadowym dachem.
    W jej (,,stodoły") wnętrzu wydzielona jest przestrzeń z dwoma poziomami (antresolami) mieszczącymi pomieszczenia socjalne i biurowe.
    Jeśli wynik badań geologicznych pozwoli (po tej zimie jest dość mokro), to pod częścią socjalno-biurową chciałbym wykonać podpiwniczenie, w którym znalazłyby miejsce pomieszczenia techniczne i jakiś garaż na 2-3 samochody firmowe i sprzęt techniczny. Byłoby tego też około 300 m2, więc myślę, że wystarczyłoby to na ,,upchnięcie" systemu ogrzewania wraz z obszernym buforem i akumulatorem ciepła itp.
    Nikt nie potrafił mi jednoznacznie zarekomendować w przekonujący sposób systemu, który pozwoliłby na zrealizowanie wydolnego ogrzewania podłogowego (najchętniej ciepłego powietrza, ala LEGALETT) na takiej powierzchni. Szukam sensownego rozwiązania, które miałoby cechy ,,mało obsługowego systemu z możliwie sensownym czasem zwrotu poniesionych nakładów" (mam świadomość, że coś za coś).
    Jeśli nie ja, to może moje dzieci niech poczują, że ,,stary" nie oszczędzał, żeby nam było lżej Może to utopia i mżonki, ale obserwując postęp w tej dziedzinie wiem, że można i nawet trzeba.

    Liczę na doświadczenie i sprawdzone rozwiązania, choć nie unikam innowacyjności, bo spoglądając na tereny na zachód od Odry i tamte rozwiązania uświadamiam sobie, że u nas też by można było zrobić dużo pożytecznego, ale czy jest w nas dość determinacji i nie tylko...!?
    Chciałbym z Waszą pomocą to sprawdzić i wiem, że jest to wykonalne

    CZARIKO

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    na razie to nawet nic nie napisałeś, co by mogło wskazywać na energooszczędność, o pasywności już nie wspomnę...
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Jeśli to hala, w której będzie jakaś działalność to przy budynku pasywnym wszelkie ogrzewanie powinno okazać się zbędne. Jak już to promienniki podczerwieni, aby zapewnić komfort po okresie nieużytecznym (bez uzysków ciepła).
    Przez skórę czuję, że nie o budynek pasywny idzie.

  6. #6

    Domyślnie

    Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale musiałem wyjechać na godzinkę z domu

    To na razie ma być projekt, a to żeby uzyskać w nim ,,pasywność" lub chociaż energooszczędność, to są moje pobożne życzenia
    Rozmawiałem z firmą, która zrealizowała już kilka projektów i wśród nich halę sportową o statusie ,,pasywnej" Ttwierdzą, że realizacja hali przemysłowej (nie sportowej) jest wykonalna.
    http://www.architektura.info/index.p..._hala_sportowa

    Wierzę, że i w moim przypadku można pokusić się o stworzenie wytycznych i założeń, które by ten warunek mogły spełnić (mam t u na myśli ,,pasywność')

    Co Wy o tym myślicie???

    CZARIKO

  7. #7

    Domyślnie Re: Jak ogrzać pasywną halę stalową ???

    To chyba powinieneś napisać jakiej teperatury potrzebujeszw hali a jakiej w pomieszczeniach socjalnych. I przez ile godzin.
    Co będzie w części magazynowej się działo. Magazyn czy jakaś produkcja.

    Bo generalnie ciepło z cześci socjalnej powinno być przekazywane do części magazynowej a dopiero wtedy do rekuperatora.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  8. #8

    Domyślnie

    Czarno to widzę , ja mam halę około 1000m2 i wysokości 6,5m , nie mam żadnego ogrzewania , w największe mrozy około -18 temperatura utrzymywała się na poziomie +5 stopni , dach zrobiony z płyt stalowo styropianowych o grubości 20cm , ściany to 1,5 siporeksa + szczelina powietrzna czyli około 40cm .
    Halę ogrzewają tylko maszyny + to co daje ziemia przez nieizolowaną posadzkę .

    Ogrzewanie w twoim przypadku to zrobił bym "stanowiskowe" tam gdzie pracują ludzie , może jakiś nadmuch lub promienniki podczerwieni jak już było pisane wcześniej .

    Pomyśl co się stanie jak otworzysz bramę żeby coś wwieść do środka ?
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ja to widzę tak:
    - ściany zewnętrzne z „byle czego”,
    - ocieplenie od wewnątrz (wszystkich przegród) wełną mineralną 25 – 30 cm,
    - ogrzewanie nadmuchowe i promiennikowe (o czym już wspomniano)

    Rozważyłbym możliwość zastosowania „patentów” typu Alufox (jedna warstwa przy ścianie zewnętrznej , w środku wełna około 20cm, i znów warstwa „patentu”) – bo aż się prosi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Jak ogrzać pasywną halę stalową ???

    Cytat Napisał NOTO
    To chyba powinieneś napisać jakiej teperatury potrzebujeszw hali a jakiej w pomieszczeniach socjalnych. I przez ile godzin.
    Co będzie w części magazynowej się działo. Magazyn czy jakaś produkcja.

    Bo generalnie ciepło z cześci socjalnej powinno być przekazywane do części magazynowej a dopiero wtedy do rekuperatora.
    Dokładnie tak. W budynku pasywnym ogrzewanie to ostateczność. Przede wszystkim trzeba zadbać o maksymalne wykorzystanie ciepła z maszyn, technologii, wentylacji. Można też wykorzystać ciepło słoneczne (coś w rodzaju ogrodu zimowego).
    Wynika z tego, że najpierw trzeba wykonać bilans energetyczny budynku.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Dobrze ustawić część biurową tak aby sama się grzała od słońca. Czym tam można grzać ? Jest gaz? Może maszyny które pracują ? Napisz co tam ma być robione. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasiamal

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o hale stalowe i o umieszczenie w nich biur to najlepszym miejscem jest zachodnia ściana budynku. Równie dobrze można taką halę ocieplić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony