dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Nowe okna w starym domu, wymiana, montaż - poradnik

    Witam serdecznie,

    Pragnę założyć nowy wątek dotyczący porad dla inwestorów wymieniających okna w starszych budynkach.
    Z pewnością proces wymiany okien ze starych jest inny niż w przypadku inwestycji w nowych domach.

    A oto mój przypadek:
    Dom 20-letni. Ściana tzw. odwrócona, czyli patrząc od zewnątrz mamy: tynk 2 cm, potem pustak ceramiczny (chyba MAX) 25 cm + styropian 5 cm + pustak ceramiczny PD-2 12 cm + tynk 2 cm.
    Oknazostały poprzednio wstawione na 13 cm licząc od zewnątrz, czyli przed linią ocieplenia. Od ramy okiennej do początku linii ocieplenia u mnie jest ok. 6- cm i tam mam pewnie mostek termiczny !!!.
    W przyszłości, pewnie za kilka lat (finanse) planuję przeprowadzić również ocieplenia ścian domu 12-15 cm styropianu od zewnątrz na tynk. I teraz jest pytanie, czy wstawić nowe okno na miejscu starego zachowując nadal fatalny mostek termiczny ?
    A może zlecić wykonanie mniejszego okna i ocieplić glify od zewnątrz i od wewnątrz? Jeśli tak czy wówczas skuwać stary tynk na glifach ? Tynku jest tylko 1-2 cm ?

    Syn podpowiada mi takie rozwiązanie:
    wyrwać okno, skuć tynk na glifach wewnętrznych i wewnątrz (jest tylko1-2 cm grubości). Zamocować okno w starej lokalizacji (+/-) solidnie na kotwy do wewnętrznych i zewnętrznych glifów (?) . Okno powinno być węższe od otworu o ok 5-6 cm ? (rama od glifu o 3 cm) ... okno zapianować .... na glifach (zewnętrz. + wewnętrz.) przykleić styropian 3-4 cm i otynkować go wtapiając siatkę. O ile to może podrożyć montaż ?

    Czy w takiej sytuacji należy również wymienić parapet zewnętrzny i wewnętrzny ?


    Co o tym sądzicie ?
    Co mi poradzicie ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    najlepiej poczekać do ocieplania z jakimikolwiek ruchami
    I tego bym się trzymał - zbierać pieniądze na kompleksowa i dobrze wykonana robotę
    W roku w którym planowane jest ocielenia wymienić okna i licować je z zewnętrzna powierzchnia istniejącej elewacji
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    jw. najlepiej poczekać...


    a jak już swędzi kieszeń i nie można poczekać

    to:

    o ile dobrze zrozumiałem nie ma węgarków???
    jak są to skuć jak nie ma to dobrze

    wstawić okna z listwami poszerzającymi /tylko że ten manewr zwęży "światło"
    okien zresztą podobnie jak manewr z 5 cm / /pianki/
    miejsce wstawienia przemyśleć żeby było ładnie po ociepleniu ja wstawiłbym
    mniej więcej przy obecnym styropianie...
    i albo "glify" ocieplić teraz albo razem z całym domem....

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję jareko i beton44 za zainteresowanie moim problemem.

    Po przejściu na ogrzewanie gazowe w pokoju syna gdzie jest najsłabsze okno zimą jest b. chłodno (ok. 18-17 st.C) i czujemy, że "wieje" przez to okno, glify i parapet zimne. Okno jest stare 20-letnie , jakieś takie pocieniane, głębokość ramy i okna ok. 54 mm?
    Okno i parapet "ocieplane" są chyba zaprawą.

    Węgarków nie mamy w oknach, jest prosty glif i okna na gwoździe przybite w cegły. Tynki 1-2 cm.

    Wstawienie okna w linii ocieplenia nie wchodzi w grę, bo styro jest bliżej pokoju niestety (mur odwrócony) wówczas glif zewnętrzny miałby ok 25 cm , a po ociepleniu styropianem jakieś 40 cm; a wewnątrz tylko 12 cm !!!

    Dom 20-letni. Ściana tzw. odwrócona, czyli patrząc od zewnątrz mamy: tynk 2 cm, potem pustak ceramiczny (chyba MAX) 25 cm + styropian 5 cm + pustak ceramiczny PD-2 12 cm + tynk 2 cm.
    Okna zostały poprzednio wstawione na 13 cm licząc od zewnątrz, czyli przed linią ocieplenia. Od ramy okiennej do początku linii ocieplenia u mnie jest ok. 6- cm i tam mam pewnie mostek termiczny !!!.

    Wymiana okna koszt ok. 1.500 zł.
    Ocieplenie elewacji , która ma ok. 500 m2 by kosztowało jakieś 30.000 PLN + 15.00-20.000 na nowe okna. Wybór jest prosty, nie mam kasy na tak duży remont teraz.

    Chcę wymienić teraz okno i to maksymalnie dobrze. Okno wybraliśmy od Jezierskiego ElitaTermo z 3-szybami. Myślimy teraz o dobrym sposobie montażu.

    Co robić z parapetami ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    okna w warstwie obecnej izolacji. sprawdzic, poprawic, naprawic, wykonac sprawna wentylacje pomieszczen.
    sprawdzic zewnetrzna izolacje pionowa fundamentow - wykonac lub poprawic. powinna zachodzic (ok. 50cm) na elewacje powyzej poziomu posadzek parteru wewnatrz budynku. kiedys jak zapanuje klimat arktyczny pomyslicie o elewacji

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emilka Biała
    ...Wstawienie okna w linii ocieplenia nie wchodzi w grę, bo styro jest bliżej pokoju niestety (mur odwrócony) wówczas glif zewnętrzny miałby ok 25 cm , a po ociepleniu styropianem jakieś 40 cm; a wewnątrz tylko 12 cm !!!...
    tak, tak będzie do czasu jak zrobisz docieplenie. Jak zrobisz w licu i później ocieplisz to zewnętrzny będziesz miała 12 zaś wewnętrzny 40
    JA rozumiem ze zimno, ze wieje itp ale jak chcesz już coś robić to od samego początku rób dobrze a nie czynić chcesz prowizorkę.
    Jeśli wszystkie okna masz zamontowane jak u syna to WSZYSTKIE masz zamontowane źle i ten błąd dalej będziesz powtarzać i tak naprawdę wymiana okien poza grzybem na ścianach nic ci nie da
    Rozumiem ze nie ma kasy na całkowity remont - tym bardziej powinnaś myśleć racjonalnie jak wykorzystać środki
    Zrobić raz a dobrze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  7. #7

    Domyślnie

    O.K.

    Jareko, piszesz jak zwykle rozsądnie. Ale nie wywalę teraz 60.000 na "rejmont".
    Ale jestem zdecydowana na tą pojedynczą "prowizorkę". Jak wykonać ją jak najlepiej ? W sposób przemyślany.
    Ocieplać glify? Wymieniać parapety? Kleić taśmy szczelne od pary i wody?

    P.S. czytając wiele postów, m.in. Twoich wybrałam okna z firmy J. na Schuco i 3-szybowe. Czy podział szyb jest mocno istotny. Jaki pakiet zamówić w J.?

  8. #8

    Domyślnie

    O.K.

    Jareko, piszesz jak zwykle rozsądnie. Ale nie wywalę teraz 60.000 na "rejmont".
    Ale jestem zdecydowana na tą pojedynczą "prowizorkę". Jak wykonać ją jak najlepiej ? W sposób przemyślany.
    Ocieplać glify? Wymieniać parapety? Kleić taśmy szczelne od pary i wody?

    P.S. czytając wiele postów, m.in. Twoich wybrałam okna z firmy J. na Schuco i 3-szybowe. Czy podział szyb jest mocno istotny. Jaki pakiet zamówić w J.?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    skoro to ma byc prowizorka to zakup najtańsze okna z dostępnych na rynku, zamontuj je w warstwie ocieplenia, ociepl glify od zewnątrz i jak przyjdzie ro kompleksowego remontu wywal to okno na śmietnik
    I później wstaw okna tak jak powinny być wstawione przy docieplaniu chałupy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony