dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 121
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 2403
  1. #1001
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 17-06-2012 o 13:59
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  2. #1002
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin Cetera Zobacz post
    Mi trochę brakuje GWC, nie tyle zimą co latem, ta funkcja "klimy" byłaby przyjemna. Niestety za późno, zawsze jakoś GWC mimo swojej prostoty mnie odstraszało, a szkoda.
    Raczej o kant d... potłuc. Mam i to nie te wydajności zeby znacząco wpłynęły na temp w domu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #1003
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 17-06-2012 o 13:59
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  4. #1004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ile ci włazi słońce o tej porze roku do domu?

  5. #1005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    GWC za 10tys?
    ......
    zakładam już 3tys - a GWC przyda się też zimą....
    Tu masz dokładniejsze koszty .

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Podaje, dla wiadomosci zainteresowanych, dokladne koszty wykonania GWC glikolowego u mnie:

    - rura PE 32mm 85mb 270zl
    - koparka 300zl
    - robocizna 900zl (przy ukladaniu GWC i hydraulik za podlaczenia)
    - glikol 330zl
    - nagrzewnica 880zl
    - sterownik 193zl
    - izolacja zimnochronna 113zl
    - pompa GWC 25-40 Leszno 334zl
    - podlaczenia hydrauliczne materialy 400zl
    - przejscia kwadrat-kolo (nagrzewnica-kanaly) 100zl
    ----------------------
    Razem: 3.820 zl

  6. #1006

    Domyślnie

    Mnie slonce wlazi najwiekszymi oknami od poludnia i zachodu. Zima jest OK, ale latem i to upalnym jest juz malo komfortowo.
    GWC dadza rade ale musza byc przysloniete chociaz do polowy rolety zewnetrzne i pozamykane okna w domu.
    No wlasnie i tutaj zaczynaja sie schody z zona. Chce miec "swieze" powietrze w domu, bo uwaza ze z wentylacji jest jakies inne
    Gorzej, nie slucha jak mowie zeby wlaczyla wentylacje na II bieg a czasem na III w celu lepszego schlodzenia. Centrala obecnie pracuje caly czas na I biegu (100m3/h) a to za malo na lato.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  7. #1007
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez j-j ; 17-06-2012 o 14:00
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  8. #1008
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    U mnie odnośnie słońca jest niemal idealnie. O wschodzie przechodzi przez cały dom a w południe i wieczór o tej porze roku wchodzi na metr do domu przez drzwi tarasowe. 10cm dłuższy daszek i by był ideał. Latem wchodzi na pół metra. Za to zimą w południe przechodzi przez cały dom.
    Musze szybko dokończyć GWC glikolowy bo zeszłoroczne upały nie były za przyjemne.

  9. #1009
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    No wlasnie i tutaj zaczynaja sie schody z zona. Chce miec "swieze" powietrze w domu, bo uwaza ze z wentylacji jest jakies inne
    Gorzej, nie slucha jak mowie zeby wlaczyla wentylacje na II bieg a czasem na III w celu lepszego schlodzenia. Centrala obecnie pracuje caly czas na I biegu (100m3/h) a to za malo na lato.

    Pzdr.
    Przypomina to sytuację, gdy ktoś wsiada do samochodu w którym już działa klima i pierwsze co robi to spuszcza swoją szybę żeby był przewiew bo na dworze jest upał
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  10. #1010
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Panowie fachowcy, mam nadzieję, że wiedzieliście budując, że, że się tak wyrażę - głębokość zadaszenia nad oknami się oblicza, w taki sposób, aby w środku lata słońce kończyło się na progu albo jeszcze dalej. W środku zimy kąt padania słońca jest o te kilkadziesiąt stopni mniejszy, także w niczym to nie przeszkadza.

  11. #1011

    Domyślnie

    No coz, to byla tak jakby podstawa, ale...
    Wiesz zapewne ze jest wiele takich "ale" zaleznych od wielu czynnikow z kolei niezaleznych od nas
    Ja podnioslem kolankowa "troszke" i wydluzylem dach zeby z zewnatrz nie bylo tak widac ze jest podniesiona -zeby nie bylo zbyt duzo miejsca pustego nad oknami parteru. Mimo wszystko nie wystarcza zeby spelniac do konca swoja role. Nie moglem wydluzac w nieskonczonosc bo dachowke mam bardzo ciezka i wytrzymalosc konstrukcji (wiezby dachowej) jest ograniczona -szczegolnie tych wydluzanych zwisow, moglo by byc kiedys malem "bum".

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  12. #1012
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Lobo_M
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Maczo-łajno
    Posty
    3.294
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Panowie fachowcy, mam nadzieję, że wiedzieliście budując, że, że się tak wyrażę - głębokość zadaszenia nad oknami się oblicza, w taki sposób, aby w środku lata słońce kończyło się na progu albo jeszcze dalej. W środku zimy kąt padania słońca jest o te kilkadziesiąt stopni mniejszy, także w niczym to nie przeszkadza.
    To o czym mówisz sprawdzi sie ale tylko w parterówce. Gdzie dach opiera sie praktycznie na stropie kondygnacji. jesli masz górę uzytkową i ściane kolankową to zapomnij o tym, musiałbys o tyle wydłużyć dach że po pierwsze koszty były by spore (większe niż klima i GWC), po drugie brzydko by to wyglądało. ja akurat jestem szczęśliwym ( w moim mniemaniu) posiadaczem parterówki, wydłużyłem połać dachu, ale i tak nie wyeliminujesz penetracji domu przez słońce, latem słońce od samego rana jest mocne, wieczorem to samo a o tych porach dnia jego kąt jest taki jak zimą. Dlatego tój pomysł w praktyce jest ciężki, a może nawet niemożliwy w realizacji.
    Dziennik Budowy i Komentarze
    parterówka 152m2/12,8kW kable grzejne/Hajduk Volcano AT/WM-Bartosz/Galmet 120/MS-termo 3-szyby/ocieplenie: 25/25/50
    2011/2012: nCO 4108kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU 1825kWh
    2012/2013: nCO 4754kWh + 1mp drzewa kominkowego; CWU awaria podlicznika nowy licznik dziala od 04/2013
    2013/2014: nCO 3797kWh + 0,45mp drzewa kominkowego; CWU 1971kWh/rok
    2014/2015: nCO 3123kWh + 0,01mp drzewa kominkowego; CWU 2536kWh/rok

  13. #1013
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Chciałbym aby to był mój pomysł, niestety tylko o tym przeczytałem na angielskich stronach. Z grubsza, że wykształceni architekci takie rzeczy uwzględniają i uświadamiają zleceniodawców. Cytuję za: http://geografia1.w.interia.pl/Geo/Polska/poloz.htm

    "Kąt padania promieni słonecznych w Warszawie (52° 15' N) waha się od 14° 15' w grudniu do 61°15' w czerwcu."

    Z tego wynika, że zadaszenie tarasu i drzwi balkonowych mniej więcej w kwadracie powinno dać optymalne efekty zarówno na lato jak i zimę. Mnie to pasuje, bo fajnie by było, gdyby zadaszenie tarasu chroniło jeszcze przed deszczem i innym śniegiem.

  14. #1014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Czyli wychodzi na to że mój projekt pod tym względem jest dobrze pomyślany. Na szczęście go nie spitoliłem i nie zrobiłem ścianki kolankowej.

  15. #1015
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie najłatwiej zrealizować przy parterówce o małych kącie pochylenia dachu
    A sam dach najlepiej jakby był lekki
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #1016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Takie rozwiązanie najłatwiej zrealizować przy parterówce o małych kącie pochylenia dachu
    A sam dach najlepiej jakby był lekki
    Dach w stylu góralskim jest też dobrym rozwiązaniem. Nie tylko lepiej chroni przed słońcem ale i zsuwający się śnieg dalej spada od domu.

  17. #1017
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,

    Chciałbym nawiązać do tematu GWC który się przebija ostatnio. Skończyłem właśnie przegryzać się przez wątek domu ciepłego 3 - 5 litrowego (horrendalne 409 stron ), jestem w połowie tasiemca pt. GWC-jamnik. Moje pytania w skrócie:

    1. Zastanawiałem się nad wyborem GWC (glikol, żwir). Czytając wypowiedzi ludzi użytkujących WM, sporo z nich ma problemy z wilgotnością powietrza. Wydaje mi się że żwirowiec lepiej działa jako stabilizator wilgotności (zwłaszcza latem), zastanawiałem się czy budując glikolowiec nie musiałbym kombinować z dodatkowym nawilżaniem w domu? Pytanie zasadnicze : czy żwirowiec jest lepszy i tylko w wypadku wysokiego stanu wody zaleca się robienie glikolowca? (koszty pomijam)

    2. Sprawa chłodzenia. Coulignon nie napisał w dzienniku ile m3 wymiennika posiada (albo ja nie potrafię znaleźć), pytanie do Was jakie macie objętości, czy trzymacie się zaleceń adama_mk w tej kwestii (1 m2 x 0,7m na 10 m2 użytkowej)?
    W kwestii chłodzenia będę działał do przesady, upał mnie wkurza i już przy +25 czuję się podle :>

    3. Czy stosujecie jakieś filtry na wejściu do GWC? (poza siatką na myszy i inne takie)

    4. Jak to właściwie jest z czerpnią/wyrzutnią z reku (mowa o ściennych), mogą być obok siebie?
    Widziałem rysunki WM gdzie czerpnia jest po drugiej stronie budynku co wyrzutnia, reku zaś w samym środku. Czy to nie jest kłopotliwe? U Jan-gaza widziałem coś co zwie się czerpnio-wyrzutnią zintegrowaną

    czerpnio-wyrzutnia (str. 7)

    czy ktoś posiada coś takowego i może się wypowiedzieć w kwestii działania?

    5. Planuję w domu akwarium (około 800 litrów), czy działanie WM nie wysuszy mi tego baniaka w weekend? Czy ktoś z szanownych hoduje rybole i ma spostrzeżenia odnośnie WM?
    Ostatnio edytowane przez Lisciasty ; 24-05-2011 o 11:02

  18. #1018
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    1. Żwirowiec bardziej stabilny i skuteczny, glikolowiec może "leżeć" w wodzie . Tyle w tym temacie .

    2. Ja teraz mam w domu 23 C, wnetylacja na max w nocy i na 50 % w dzień .
    Kilka dni upałów było i sytuację da sie opanować. Przy długotrwałych upałach ( do 3 tygodni) temp. może sięgnąć 26-27 C nawet i musisz się z tym liczyć .
    Ewentualnie klima !!!

    3. Drobna siatka stalowa wystarczy .

    4. Tu trochę logiki, jak nie chcesz aby wyrzucane powietrze z powrotem wpadało do domu to te kilka m od siebie te dziury .
    A gdzie powinny być to już się dopasowuje do innych kaprysów .
    Ta czerpnio-wyrzutnia Jan-gazu to dość fajny pomysł,ale przy odpowiednim wiaterku powietrze wyrzucane może wpadać do czerpni .
    Malowane proszkowo to około 500 zł więc też nie tanie to to ,,,

    5. Ja mam od miesiąca Malawi 112 L i bez pokrywy wyparowało 10 L przez tydzień, przy 800 L będziesz miał fajny nawilżacz w zimie

  19. #1019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciasty Zobacz post
    2. Sprawa chłodzenia. Coulignon nie napisał w dzienniku ile m3 wymiennika posiada (albo ja nie potrafię znaleźć), pytanie do Was jakie macie objętości, czy trzymacie się zaleceń adama_mk w tej kwestii (1 m2 x 0,7m na 10 m2 użytkowej)?
    W kwestii chłodzenia będę działał do przesady, upał mnie wkurza i już przy +25 czuję się podle :>
    Mam około 60 - 7mb rury fi 40.
    Wczoraj odkryłem że na czerpni mam zamontowaną siatke stalową taką 2x2mm. Po dwóch latach całkowice zarosła syfem. Poprawiłem (znaczy wyj....m daleko)wczoraj i chłodzenie znacznie sie poprawiło.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  20. #1020
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Kilka dni upałów było i sytuację da sie opanować. Przy długotrwałych upałach ( do 3 tygodni) temp. może sięgnąć 26-27 C nawet i musisz się z tym liczyć . Ewentualnie klima !!!
    Klimy się będę wystrzegał, wolę przewymiarować złoże/rurkę...
    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    4. Tu trochę logiki, jak nie chcesz aby wyrzucane powietrze z powrotem wpadało do domu to te kilka m od siebie te dziury .
    A gdzie powinny być to już się dopasowuje do innych kaprysów .
    Ta czerpnio-wyrzutnia Jan-gazu to dość fajny pomysł,ale przy odpowiednim wiaterku powietrze wyrzucane może wpadać do czerpni .
    Wydawało mi się, że prędkość wylotowa strugi i inne odchylenie sprawę załatwi, kurde chętnie bym to pomacał gdzieś w terenie :>
    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Mam około 60 - 7mb rury fi 40.
    Czyli u Piczmana współczynnik orurowania wychodzi na poziomie 0,9 m / m2 użytkowej, a u Ciebie coś około 0,5. Myślę że tu może być przyczyna słabego wychładzania chałupy, słowem przysknerzyłeś na długości wymiennika

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Wczoraj odkryłem że na czerpni mam zamontowaną siatke stalową taką 2x2mm. Po dwóch latach całkowice zarosła syfem. Poprawiłem (znaczy wyj....m daleko)wczoraj i chłodzenie znacznie sie poprawiło.
    Chyba lepiej ją przeproś, wyczyść i zamontuj z powrotem bo Ci najdzie tałatajstwa do chałupy albo muchi zatkają wymiennik :>

Strona 51 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony