dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 35 z 92
Pokaż wyniki od 681 do 700 z 1825
  1. #681
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ok !
    A propos pompki to wyhaczyłem za 150 zł Gruntfos'a 32/60 używanego niecały rok w idealnym stanie ze śrubunkami.
    Międzyczasie kupiłem taką samą nową za 580 zł i teraz mam 2, nie sądziłem że wygram aukcję

    Jak by ktoś chciał mocną pompę to pisać !

  2. #682
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Ok !
    A propos pompki to wyhaczyłem za 150 zł Gruntfos'a 32/60 używanego niecały rok w idealnym stanie ze śrubunkami.
    Międzyczasie kupiłem taką samą nową za 580 zł i teraz mam 2, nie sądziłem że wygram aukcję

    Jak by ktoś chciał mocną pompę to pisać !
    A i jeszcze jedno Piczman. Ponieważ rozcieńczamy to wszystko wodą, dobrze by było zmierzyć odczyn ph na koniec, idealne będzie 7, pewnie będzie mniejsze i można to zrównoważyć szkłem wodnym, stosowane jest ono także jako inhibitor korozji.

  3. #683
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    A taki test kropelkowy ze sklepu akwarystycznego się nada ?

  4. #684
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    A taki test kropelkowy ze sklepu akwarystycznego się nada ?
    Pewnie, że tak.

  5. #685
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Piczman
    Pomyśl o gwiazdowych temperaturach, jakie tam będą STALE panowały!
    Problemy zaczynają się ponad 40stC i swoje maksimum mają ponad 53stC.
    WTEDY reakcje przyspieszają. Mikroogniwa robią się zawsze! Nawet w całej żelaznej instalacji. Jeden grzybek zaworu z mosiądzu wystarczy.
    A instalacje pracują po kilkadziesiąt lat!
    Jak chcesz mieć spokojne sumienie to dolej jakiego inhibitora.
    Adam M.

  6. #686
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
    prędkość przepływu powietrza 600m3/h
    temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
    temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
    temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
    prędkość przepływu wody 4000 l/h
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 05-07-2011 o 23:08

  7. #687
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
    prędkość przepływu powietrza 600m3/h
    temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
    temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
    temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
    prędkość przepływu wody 4000 l/h
    Taki wymiennik odbierze z powietrza nie więcej jak 1800W. Oznacza to, że glikol po przejściu przez niego ogrzeje się o ok. 0,4K.
    Uwzględniając jednak temperaturę na anemostatach, moc chłodnicza tego układu będzie mniejsza - wyniesie ok. 1kW.

  8. #688
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Taki wymiennik odbierze z powietrza nie więcej jak 1800W. Oznacza to, że glikol po przejściu przez niego ogrzeje się o ok. 0,4K.
    Uwzględniając jednak temperaturę na anemostatach, moc chłodnicza tego układu będzie mniejsza - wyniesie ok. 1kW.
    dziękuję bardzo panie HenoK, dokładnie o taki wynik mi chodziło

  9. #689
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    witam, niech ktoś mi powie ile energii wydoli z siebie wymiennik ośmiorzędowy wielkości okna wstawiony w kanał wentylacyjny gdzie;
    prędkość przepływu powietrza 600m3/h
    temp. powietrza na wlocie do wymiennika 24* (tyle ma powietrze usuwane z domu które zastępujemy chłodniejszym)
    temp. na anemostatach ( po wszystkich stratach)19*
    temp. wody (glikolu) zasilającej wymiennik 15*
    prędkość przepływu wody 4000 l/h


    pozdrawiam
    Nie podałeś:
    wielkości okna, prędkości przepływu powietrza, 8- rzędowy czyli jaki? średnice rurek, lamelki
    glikol 15 stopni? to ciepły masz grunt,na głębokości 1.80 masz 15 stopni, przy powierzchni pewnie z 20, to lepiej od razu zrezygnować z izolacji pod podłogą.
    Każdy wymiennik ma ustaloną moc, przy odpowiednich warunkach, uwzględnić trzeba także wilgotność powietrza.
    Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 06-07-2011 o 19:01

  10. #690
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Nie podałeś:
    wielkości okna, prędkości przepływu powietrza, 8- rzędowy czyli jaki? średnice rurek, lamelki
    glikol 15 stopni? to ciepły masz grunt,na głębokości 1.80 masz 15 stopni, przy powierzchni pewnie z 20, to lepiej od razu zrezygnować z izolacji pod podłogą.
    Każdy wymiennik ma ustaloną moc, przy odpowiednich warunkach, uwzględnić trzeba także wilgotność powietrza.
    Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.
    po tej wypowiedzi widać jak niewiele wiesz, każdy kto jest w temacie nawet nie potrzebuje kalkulatora żeby to policzyć...
    te same dane podstawiłbym do normalnego trójrzędowego wymiennika a wynik pozostał by bez zmian
    HenoK to podłapał (pewnie miał niezły ubaw) i wyliczył dla was

  11. #691
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    po tej wypowiedzi widać jak niewiele wiesz, każdy kto jest w temacie nawet nie potrzebuje kalkulatora żeby to policzyć...
    te same dane podstawiłbym do normalnego trójrzędowego wymiennika a wynik pozostał by bez zmian
    HenoK to podłapał (pewnie miał niezły ubaw) i wyliczył dla was
    Tak i od razu widać jak korzystne dla siebie warunki przyjęliście z HenoKiem. Ciekawe czy tak samo dokładnie liczy wszystko dla swojego skraplacza w pompie ciepła

  12. #692
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Tak i od razu widać jak korzystne dla siebie warunki przyjęliście z HenoKiem. Ciekawe czy tak samo dokładnie liczy wszystko dla swojego skraplacza w pompie ciepła
    tylko że ja nie znam HenoK-a
    poczytaj sobie jakie parametry podają osoby mające WM, to średnia z tych danych...

  13. #693
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    tylko że ja nie znam HenoK-a
    poczytaj sobie jakie parametry podają osoby mające WM, to średnia z tych danych...
    Czy ktoś ma wentylację przewidzianą w granicach 2 wymian/h w czasie największego zapotrzebowania?

  14. #694
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Czy ktoś ma wentylację przewidzianą w granicach 2 wymian/h w czasie największego zapotrzebowania?
    przeciętnie mają jedną ,specjalnie podałem więcej...
    przy 300m3/h miał byś "całe" 0.5 kwh
    dalej nic nie rozumiesz?

  15. #695
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    przeciętnie mają jedną ,specjalnie podałem więcej...
    przy 300m3/h miał byś "całe" 0.5 kwh
    dalej nic nie rozumiesz?
    Tak nie rozumię, przede wszystkim nie rozumię kilkustopniowych strat na kanałach wentylacyjnych.
    A poza tym podałes temp. 24, przy której nie jest jeszcze konieczne korzystanie z gwc, gdzie tutaj 32 stopnie? dla takiej temp. moc jest o wiele wyższa. A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
    Jak nie tak to wstawie drugi wymiennik z ciekłym amoniakiem

  16. #696
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Od 0,8-1,2 kubatury/h to już full wypas. Raczej nikt powyżej tych wartości nie mierzy, a i tak dla górnego pułapu rzadko.
    Drastycznie wzrastają koszty wentylatorowe.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  17. #697
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Tak nie rozumię, przede wszystkim nie rozumię kilkustopniowych strat na kanałach wentylacyjnych.
    A poza tym podałes temp. 24, przy której nie jest jeszcze konieczne korzystanie z gwc, gdzie tutaj 32 stopnie? dla takiej temp. moc jest o wiele wyższa. A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
    Jak nie tak to wstawie drugi wymiennik z ciekłym amoniakiem
    w tych kanałach leci bardzo niewiele energii dlatego takie straty
    jak byś miał w domu 32* to bym podał 32*,jeżeli wydmuchujesz z domu 24* a na zewnątrz jest więcej to marnujesz energie( takie frycowe za to że chcesz świeże powietrze)
    spytaj Piczmana jaką ma temp.zasilania gwc, albo poszukaj kiedyś podawał...

  18. #698
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    w tych kanałach leci bardzo niewiele energii dlatego takie straty
    jak byś miał w domu 32* to bym podał 32*,jeżeli wydmuchujesz z domu 24* a na zewnątrz jest więcej to marnujesz energie( takie frycowe za to że chcesz świeże powietrze)
    spytaj Piczmana jaką ma temp.zasilania gwc, albo poszukaj kiedyś podawał...
    Jeśli na zewnątrz jest 32 a wydmuchuję 24 to znaczy, że wentylacja+gwc działa świetnie. Teraz pytanie, czy klimatyzator nie marnuje energii (moce rzędu kilowatów)?
    Piczman podawał temperaturę termometrem przylgowym, zapewne podczas wielogodzinnej pracy gwc, grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
    A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje.
    Większość nie zdaje sobie sprawy jak ciężko ma wentylator nawiewu przy gwc rurowym, z kolei jeśli przewymiaruje się średnice, skutkuje to słabą wymianą między powierzchnią rury a przepływającym powietrzem.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 06-07-2011 o 23:42

  19. #699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Jeśli na zewnątrz jest 32 a wydmuchuję 24 to znaczy, że wentylacja+gwc działa świetnie. Teraz pytanie, czy klimatyzator nie marnuje energii (moce rzędu kilowatów)?
    Piczman podawał temperaturę termometrem przylgowym, zapewne podczas wielogodzinnej pracy gwc, grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
    A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje.
    Większość nie zdaje sobie sprawy jak ciężko ma wentylator nawiewu przy gwc rurowym, z kolei jeśli przewymiaruje się średnice, skutkuje to słabą wymianą między powierzchnią rury a przepływającym powietrzem.
    skończ z tymi teoriami, ja ten temat uważam za zakończony jak ktoś chce robić to ja nie bronię, jego kasa, nic mi do tego.
    zauważyłem tylko nieprawidłowość i zwróciłem na to uwagę... nie jestem niczyim wrogiem.

  20. #700
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    skończ z tymi teoriami, ja ten temat uważam za zakończony jak ktoś chce robić to ja nie bronię, jego kasa, nic mi do tego.
    zauważyłem tylko nieprawidłowość i zwróciłem na to uwagę... nie jestem niczyim wrogiem.
    Spoko, pewnie jestem po prostu pasjonatem.

Strona 35 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony