dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 112 z 677
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 13530
  1. #2221

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Podeprę wpisy kobry i VLD odnośnie podtrzymania
    Spoko. Sądzę że ma rację i tak powinno być. Niestety większość ma zapewne dmuchawy bez terminatora , kominy też nie mają terminatoru ciągu a w zimę ciąg się zwiększa i bez terminatora nie ma szansy aby nie było ciągu w stanie podtrzymania ... Czemu producenci piecy nie dają dmuchaw ze zintegowrowanym fabrycznie terminatorem ? Zapewne z powodu "oszczędności" ... Ja bym chciał mieć dmuchawę ze zintegrowaną dmuchawą albo mieć możliwośc przy zakupie pieca mieć taką możliwośc dopłaty. Te kilka (naście) złotych by mnie nie zbankrutowało ... Kupiłem uniwersalnym terminator , wydałem z przesyłką chyba z 50zł no i ? No i nie działa jak powienien ... patrząc na zdjęcie jak wygląda wbudowany terminator w mojej dmuchawie fabryczny to ma zupełnie inną konstrukcję ... Niestety ja nic nie zrobię , bo nie wymienię niemalże nowej sprawnej dmuchawy na nowa z terminatorem
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2222
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie opał po osiągnięciu przez piec temperatury i wyłączeniu dmuchawy dalej się pali. oczywiście słabiej niż z dmuchawą ale się pali. Kombinowałem z przymykaniem dmuchawy ale mało to pomagało , a podczas pracy przeszkadzało ... Kupiłem terminator ciągu na dmuchawę ale on jeszcze pogorszył pracę pieca. Fakt w podtrzymaniu zamykał dopływ powietrza ale te terminatory nie w 100% są szczelne więc powietrze i tak dostawało się do pieca. Niestety u mnie terminator nie działał tak jak powinien , mimo że walczyłem z nim sporo ... Przy podtrzymaniu zamykał niemalże dopływ ale nie zauważyłem jakiejś wielkiej poprawy. Piec jak chodził na dużej mocy i potem hamawał to i tak podbijał temperaturę o kilka stopni (do 10) a potem zaczynała temp spadać. Niestety u mnei terminator mocno szkodził pracy pieca. Klapka działała jak przepustnica. Przy bardzo małych obrotach dmuchawy klapka była zamknięta , dopiero jak dmuchawa osiągnęła pewną prędkośc lekko się uchylała , później czym większa prędkośc dmuchawy tym większy wychył klapki. Wywaliłem bo mocno ograniczało dopływ powietrza i piec głupiał (mnóstwo niedopalonego wegla , bo piec nie mógł poprawnie osiągać temp). U mnie też opał się pali. Szczerze mówiąc nie wiem o jakich stratach mówimy bo patrząc na temperaturę w czopuchu to jest zimnny (ponizej 50-60 stopni). Z komina nie widać też dymu. Ale może być to plus. jest przepływ powietrza więc dla komina to chyba dobrze ... Nie wiem czy są jakieś straty czy też nie , bo jeśi opał się pali to przecież ogrzewa wymiennik więc temperatura wolniej spada i piec później się załączy ... najlepiej chyba by było mieć zintegrowany terminator od razu w dmuchawie. Sądze że tam ten terminator działa poprawnie i jest dopasowany do danej dmuchawy i przetestowany ... A te "uniwersalne" do wszystkiego są do ... niczego ...
    Masz za duży ciąg kominowy załóż regulator ciągu kominowego
    http://www.e-kominy.pl/pl/produkty/s...wy/art265.html
    a KLAPKA DO DMUCHAWY czyli twój terminator ma obciążnik i jakiś idiota założył tam kawał metalu nie przyszło ci do głowy że właśnie przez niego masz problem z podniesieniem otwarciem klapki i klapka była zamknięta przy małych obrotach dopiero większe ciśnienie dmuchawy dźwignęło ją ,zwal ten ciężar albo go odetnij kawałek szlifierką i załóż tylko taki żeby zamykał klapkę, wtedy będzie otwierać na mniejszym przedmuchu wentylatora.
    To się nadaje do wyrzucenia brak jest dźwigni do regulacji jest tylko ośka i od razu obciążnik .Można dospawać ostatecznie kawałek dźwigni.

    klapka musi mieć ramię - dźwignię i na niej obciążnik

    Bez ramienia musi być duży ciężarek żeby zamykał klapkę jak jest ramię to wystarczy 1/4 tego ciężaru albo jeszcze mniej ,trzeba to dobrać samemu .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 06-01-2013 o 13:26

  3. #2223

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Masz za duży ciąg kominowy załóż regulator ciągu kominowego http://www.e-kominy.pl/pl/produkty/s...wy/art265.html a KLAPKA DO DMUCHAWY czyli twój terminator ma obciążnik i jakiś idiota założył tam kawał metalu nie przyszło ci do głowy że właśnie przez niego masz problem z podniesieniem otwarciem klapki i klapka była zamknięta przy małych obrotach dopiero większe ciśnienie dmuchawy dźwignęło ją ,zwal ten ciężar albo go odetnij kawałek szlifierką i załóż tylko taki żeby zamykał klapkę, wtedy będzie otwierać na mniejszym przedmuchu wentylatora
    Uwierz mi próbowałem. Wywaliłem oba obciążniki , wyginałem , kombinowałem. Niestety nie działało to jak powinnno ... Działało jak przepustnica a powinno sądzę nie blokowac dopływu powietrza podczas palenia. Na razie spróbuję przymknąć klapkę na dmuchawie i tym samym ograniczyć trochę dopływ powietrza. Nie chcę niczego przerabiać. Nie chcę montować też terminatoru ciągu na czopuchu. Jakoś nie sądzę aby montaż takiego ogranicznika ciągu na wylocie był dobrym pomysłem ... Zarośnie mi to szybko sadzą i więcej z tego potem będzie problemu niż pożytku ... jak już to terminator na dmuchawie na wlocie powietrza , tyle że ten co kupiłem niestety u mnie źle działa.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #2224
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Uwierz mi próbowałem. Wywaliłem oba obciążniki , wyginałem , kombinowałem. Niestety nie działało to jak powinnno ... Działało jak przepustnica a powinno sądzę nie blokowac dopływu powietrza podczas palenia. Na razie spróbuję przymknąć klapkę na dmuchawie i tym samym ograniczyć trochę dopływ powietrza. Nie chcę niczego przerabiać. Nie chcę montować też terminatoru ciągu na czopuchu. Jakoś nie sądzę aby montaż takiego ogranicznika ciągu na wylocie był dobrym pomysłem ... Zarośnie mi to szybko sadzą i więcej z tego potem będzie problemu niż pożytku ... jak już to terminator na dmuchawie na wlocie powietrza , tyle że ten co kupiłem niestety u mnie źle działa.
    To nie zarośnie bo zaciąga powietrze z zewnątrz do komina obniżając ciąg spalin

    Myślę że bez tego się nie obejdzie ,
    Terminator na dmuchawie to półśrodek jak są duże wiatry to nie pomoże zassie powietrze bokami .
    Regulator ciągu kominowego to jest najlepsze rozwiązanie .

  5. #2225

    Domyślnie

    Czyli co ten regulator ciągu kominowego to taką jak by powiedzieć samootwieralne dżwidrzki od wyczystki komina. Jak za dużo ciągnie to się otwierają i zamiast przez wentator nabierają powietrza z kotłowni.

  6. #2226
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Regulator ciągu kominowego to jest najlepsze rozwiązanie .
    ]
    i jemu polać
    R-290 pod strzechy

  7. #2227
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał teodor2424 Zobacz post
    Czyli co ten regulator ciągu kominowego to taką jak by powiedzieć samootwieralne dżwidrzki od wyczystki komina. Jak za dużo ciągnie to się otwierają i zamiast przez wentator nabierają powietrza z kotłowni.
    Dokładnie tak utrzymuje ciąg na odpowiednim poziomie czy wiatr czy deszcz itd .. To diabelstwo w dodatku potrafi zaoszczędzić sporo opału .

  8. #2228
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał teodor2424 Zobacz post
    Czyli co ten regulator ciągu kominowego to taką jak by powiedzieć samootwieralne dżwidrzki od wyczystki komina. Jak za dużo ciągnie to się otwierają i zamiast przez wentator nabierają powietrza z kotłowni.
    dobieranie nadmuchu do strumienia paliwa bez RCK, to jak skok wzwyż przy zmiennej grawitacji.
    dopiero jak masz stałe 10Pa po stronie komina, możesz myśleć o ustawieniu nadmuchu na dłużej jak jedeń-dwa dni.
    R-290 pod strzechy

  9. #2229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    i jemu polać
    a co taki polewający jesteś?
    jeszcze sylwester trzyma
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  10. #2230
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Dokładnie tak utrzymuje ciąg na odpowiednim poziomie czy wiatr czy deszcz itd .. To diabelstwo w dodatku potrafi zaoszczędzić sporo opału .
    w zasypowym, tak
    w podajniku nie przesadzał bym z tymi oszczędnościami
    w sezonie conajwyżej kilka %
    latem oczywiście więcej, szczególnie przy wietrznej pogodzie, no i znika problem z przegrzewaniem kotła w podtrzymaniu
    R-290 pod strzechy

  11. #2231
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUG Zobacz post
    a co taki polewający jesteś?
    jeszcze sylwester trzyma
    a tak jakos mnie naszło

    w sylwestra tylko pół szampona, ja nie pijący jestem
    R-290 pod strzechy

  12. #2232

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    a tak jakos mnie naszło

    w sylwestra tylko pół szampona, ja nie pijący jestem
    Nie trzeba pić, można zjeść Do talerza i łyżką

  13. #2233
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    w dzisiejszych czasach, aż strach czegoś mocniejszego do ust wziąść
    w Czechach 38 os, u nas tylko w okresie świątecznym bodajże 12.

    dodam jeszcze coś dla moda:
    mój najlepszy ekogroszek, to ten na palecie w Bri... po 19,90 za worek.
    Zaznaczam, że na palecie w sklepie, bo w kotle ledwo daje z siebie 12 MJ/kg, za to z worka mam 2,5 kg spieków żużlowych, a w wydaniu objętościowym nie mieściły się w 10l wiadrze! Aha i worków nie dziurawić, bo węgieł wycieka.
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 06-01-2013 o 14:46
    R-290 pod strzechy

  14. #2234

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    w dzisiejszych czasach, aż strach czegoś mocniejszego do ust wziąść
    w Czechach 38 os, u nas tylko w okresie świątecznym bodajże 12.
    bo to już totalna bezmyślność aby oszczędzać na takich rzeczach ,normalnie "cycki odpadają"
    sory za OT
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  15. #2235
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Witam. Kaszpir, strata jest. Albo musisz tak ustawić podania w podtrzymaniu, żeby kopiec się nie zapadał - czyli zużywasz opał na utrzymanie wysokości kopca. Albo kopiec się zapada i pierwsze kilka cykli pracy po wyjściu z podtrzymania jest mało produktywne - kocioł odbudowuje sobie kopiec. Jak jest jakoś super oszczędnie ustawiony, to dodatkowo za którymś razem może sobie nie dać rady i wygaśnie. Oczywiście mówię o retortach, bo w tłokach to już zupełnie inna sprawa. Zug - samo podtrzymanie i późniejsze wychodzenie z niego jest stratą. Najlepiej byłoby, gdyby kocioł pykał sobie z idealnie dobraną mocą cały czas, utrzymując idealnie dobraną zadaną z minimalnymi , rzędu dziesiętnych stopnia odchyłami.To jednak wymagałoby super stabilnej instalacji i naprawdę kosmicznego sterownika w czasie rzeczywistym a najlepiej z pewnym wyprzedzeniem reagującego na wszelkie zmiany na palniku oraz po stronie instalacji. W realnym świecie ani jedno, ani drugie nie występuje. Dlatego musimy się pogodzić ze stratami z podtrzymania i próbować je minimalizować. Pozdrawiam - Jacek

  16. #2236

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Zug - samo podtrzymanie i późniejsze wychodzenie z niego jest stratą. Najlepiej byłoby, gdyby kocioł pykał sobie z idealnie dobraną mocą cały czas, utrzymując idealnie dobraną zadaną z minimalnymi , rzędu dziesiętnych stopnia odchyłami.To jednak wymagałoby super stabilnej instalacji i naprawdę kosmicznego sterownika w czasie rzeczywistym a najlepiej z pewnym wyprzedzeniem reagującego na wszelkie zmiany na palniku oraz po stronie instalacji. W realnym świecie ani jedno, ani drugie nie występuje. Dlatego musimy się pogodzić ze stratami z podtrzymania i próbować je minimalizować. Pozdrawiam - Jacek
    widzę że dobrze odebrałeś moje zapytanie no cóż jak w coś wnikam to do szpiku kości
    ale jestem świadomy że takie rzeczy to mało prawdopodobne a wręcz nie możliwe aby tak dobrać.

    pozdr. remik
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  17. #2237

    Domyślnie

    Cytat Napisał mauer111 Zobacz post
    wlasnie czytalem ze bruli fajna sprawa ale jak pisalem drugi raz bym nie wymienil do starego pieca. Pid czy grupowe cena wysoka. Kupilem iryd bo najtanszy. Wczesniej palilem ekoretem i chodzilo to dobrze a nawet lepiej. Zmienilem opal na spiekajacy i musislem wylaczyc pid. Podejzewam ze na czeskim tez bedzie fajnie sie sprawdzal. Przy nowym piecu to co innego inwestycja wskazana. Ale to tylko moje spostrzezenia.
    Tak, dla spiekającego węgla jeszcze dla tradycyjnej retorty najlepiej wychodzi dwustanowo.
    Ja w ciepłe dni >10-12st.C na zewn. ustawiam sobie również iryda na dwustanowy.
    Teraz zmieniłem lekko podejście i ustawiam dane wyjściowe dla 100%mocy dla klasycznych retort na 6sek.podaw/ 45sek pauza
    Następnie, aby nie grzebać i nie zmieniać parametrów tylko ograniczam moc max., teraz mam 87%, co daje pauzę z przeliczenia automatu 49sek....

    Mam więc zapas, jakby się zrobiło -20 i wóczas zamiast zmieniac parametry tylko podwyższę moc do 95 czy 100%.

    Aktualnie od godz. 15-ej testuję sterownik SPP, z kablami z zakończeniem komputerowym wychodzić będzie ok. 390zł brutto (bez tego 374)
    obsługuje 2pompy, podajnik i dmuchawę i pracuje pulsacyjnie, można to z grubsza odnieść do bruli, ale więcej będę mógł powiedzieć za tydzień.
    Oblicza spalanie, podaje dane dobowe i pokazuje na ile wystarczy zasyp kosza, wprowadziłem 5g/1sek i zasyp 100kg, zobaczę zatem o ile się pomylę....

    Nie podłączyłęm jeszcze panelu domowego, na nim widać to samo i dochodzi funkcja termostatu8 i stref czasowych, ppx to 130zł.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00325.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	158739
    ten ppx to takie dośc proste urządzenie z pełną komunikacją ze sterem na kotle

    To właśnie z myślą o starszych kociołkach, aby się nie zrujnować a mieć wygodną i fajną automatykę, aby zadowolic więcej osób.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 06-01-2013 o 16:10
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #2238

    Domyślnie

    Animuss RCK to najlepsze rozwiązanie, ale kosztuje sporo a tamten terminatorek ciągu to grosze, ale też działanie nie to samo.
    Tamto tanie autentycznie należy stosować, gdy się robią mega kratery i gdy to mocno zaburza spalanie, tak u kaszpira nie było, z tego co wiem.
    Wypróbował, wyciągnął wnioski, że u niego to się nie sprawdza
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #2239

    Domyślnie

    Co do SPP po 2h mogę powiedzieć,że nie przeciągnął jeszcze nawet o 1st.C a spada max. o 2st.C poniżej zadanej.
    Kosz aktualnie zasypany pieklorzem i niestety nie jest zbyt suchy, więc nie wiem co jutro zobaczę w popielniku, spodziewam się spieków....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #2240
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Animuss RCK to najlepsze rozwiązanie, ale kosztuje sporo a tamten terminatorek ciągu to grosze, ale też działanie nie to samo.
    Tamto tanie autentycznie należy stosować, gdy się robią mega kratery i gdy to mocno zaburza spalanie, tak u kaszpira nie było, z tego co wiem.
    Wypróbował, wyciągnął wnioski, że u niego to się nie sprawdza
    Nie jest aż tak drogo cena zróżnicowana można wyrwać już za 132 zł
    http://kotly.com.pl/produkt-regulato...-923.html?l=pl
    a tu praca jaką wykonuje ,tak skacze ciśnienie w kominie .

    Można montować na czopuchu tu trochę przeróbek będzie, na głównym kominie trzeba kuć albo trójnik wstawiać ,a najłatwiej zdjąć drzwiczki wyczystki na dole komina za kotłem i wyciąć w nich otwór , wmontować w nie RCK ,założyć i po robocie lub kupić kwadratowe RCK razem z drzwiczkami ale to kosztuje .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 06-01-2013 o 17:43

Strona 112 z 677

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony