dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Jak samodzielnie wybudować przyłącze wodne?

    Planujemy (mieszkańcy) wybudować wodociąg.
    Jesteśmy obecnie na etapie skrzykiwania zainteresowanych właścicieli działek i orientowania się w cenach.
    Jest drogo (przynajmniej jak się podliczy rzeczywiste koszty materiału).
    100 zł za metr wodociągu plus 1700 za przyłącze (ryczałtem, bez względu na odległość). Pod Poznaniem, wodociągu 120 metrów w niespecjalnie trudnym terenie, przyłącza długości około 9 i 18 metrów.

    Moje pytanie dotyczy przyłącza.
    Wydaje się, że wykonanie samego przyłącza nie powinno być trudne.
    Projekt, wykop, rura, żwir, taśma informacyjna, łopata i...
    ...wiedza

    I tejże wiedzy mi brakuje.

    Zastanawiamy się nad zleceniem wybudowania wodociągu fachowcowi, ale samodzielnym wybudowaniu samego przyłącza.
    Wydaje się, że można sporo zaoszczędzić.
    Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wybudowaniu przyłącza, chciałbym poznać wszystkie aspekty techniczne budowy takiego przyłącza.

    Czy możecie wytłumaczyć, jak najbardziej szczegółowo, jak należy wykonać przyłącze wodne od wodociągu ciągniętego drogą do domu?

    Jaka rura?
    Jak (czym) wciąć się we wodociąg? Jak wszystko uszczelnić?
    Jak obsypać rurę – żwir tylko pod rurą a wykop zasypywany gruntem rodzimym, czy obsypać żwirem tak by rura nie stykała się z gruntem rodzimym?
    Gdzie wodomierz, czy zastosować (i gdzie umieścić) zawór odcinający wodę na drodze wodociąg-wodomierz?
    Czy można wyprowadzić przyłącze bezpośrednio w domu, w pomieszczeniu technicznym? Gdzie wówczas umieścić zawór?
    Gdzie umieścić wodomierz? W domu, czy w studzience usytuowanej na działce?
    Rozumiem, że po połączeniu się do wodociągu a przed zasypaniem robię próbę ciśnieniową. Na czym ona polega? Odkręcam zawór pomiędzy przyłączem a wodociągiem i czekam pół godziny, czy nie pojawi się gdzieś woda?

    Piszę nieco "na oślep", ponieważ nie mam jeszcze warunków technicznych przyłącza (mam opinię), ba - nie mamy jeszcze projektu technicznego wodociągu. Ale to nie powinno przeszkadzać, bo zasady budowy są, pewnie, uniwersalne.

    Będę wdzięczny, jak osoby wykonujące samodzielnie takie przyłącze podzielą się uwagami na temat jego budowy i kosztów z tym związanych.

    Przed założeniem wątku użyłem forumowej wyszukiwarki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Wszystkie szczegółowe techniczne informacje o tym jak zrobić przyłącze (jaka rura, jaka głębokość, czym obsypać itd.) będziesz miał w projekcie przyłącza. Projekt i tak musisz przygotować, więc zacznij od znalezienia projektanta. Jak zrobi Ci projekt to wszystko będziesz miał tam napisane i narysowane.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Planujemy (mieszkańcy) wybudować wodociąg.
    Jesteśmy obecnie na etapie skrzykiwania zainteresowanych właścicieli działek i orientowania się w cenach.
    Jest drogo (przynajmniej jak się podliczy rzeczywiste koszty materiału).
    100 zł za metr wodociągu plus 1700 za przyłącze (ryczałtem, bez względu na odległość). Pod Poznaniem, wodociągu 120 metrów w niespecjalnie trudnym terenie, przyłącza długości około 9 i 18 metrów.

    Moje pytanie dotyczy przyłącza.
    Wydaje się, że wykonanie samego przyłącza nie powinno być trudne.
    Projekt, wykop, rura, żwir, taśma informacyjna, łopata i...
    ...wiedza

    I tejże wiedzy mi brakuje.

    Zastanawiamy się nad zleceniem wybudowania wodociągu fachowcowi, ale samodzielnym wybudowaniu samego przyłącza.
    Wydaje się, że można sporo zaoszczędzić.
    Przed podjęciem decyzji o samodzielnym wybudowaniu przyłącza, chciałbym poznać wszystkie aspekty techniczne budowy takiego przyłącza.

    Czy możecie wytłumaczyć, jak najbardziej szczegółowo, jak należy wykonać przyłącze wodne od wodociągu ciągniętego drogą do domu?

    Jaka rura?
    Jak (czym) wciąć się we wodociąg? Jak wszystko uszczelnić?
    Jak obsypać rurę – żwir tylko pod rurą a wykop zasypywany gruntem rodzimym, czy obsypać żwirem tak by rura nie stykała się z gruntem rodzimym?
    Gdzie wodomierz, czy zastosować (i gdzie umieścić) zawór odcinający wodę na drodze wodociąg-wodomierz?
    Czy można wyprowadzić przyłącze bezpośrednio w domu, w pomieszczeniu technicznym? Gdzie wówczas umieścić zawór?
    Gdzie umieścić wodomierz? W domu, czy w studzience usytuowanej na działce?
    Rozumiem, że po połączeniu się do wodociągu a przed zasypaniem robię próbę ciśnieniową. Na czym ona polega? Odkręcam zawór pomiędzy przyłączem a wodociągiem i czekam pół godziny, czy nie pojawi się gdzieś woda?

    Piszę nieco "na oślep", ponieważ nie mam jeszcze warunków technicznych przyłącza (mam opinię), ba - nie mamy jeszcze projektu technicznego wodociągu. Ale to nie powinno przeszkadzać, bo zasady budowy są, pewnie, uniwersalne.

    Będę wdzięczny, jak osoby wykonujące samodzielnie takie przyłącze podzielą się uwagami na temat jego budowy i kosztów z tym związanych.

    Przed założeniem wątku użyłem forumowej wyszukiwarki.
    Hej udało sie zrobić to przyłącze ??

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał studio45 Zobacz post
    Hej udało sie zrobić to przyłącze ??
    Nie.
    Pewnie będziemy je robić na wiosnę.
    W międzyczasie rozjaśniło mi się, jak wciąć się we wodociąg.
    Czymś takim:
    http://www.akwa.com.pl/site/index/ca.../nawiertka_ncs

    Jak wykonam przyłącze, podzielę się doświadczeniem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Witam!
    Ja miałem do zrobienia przyłącze ok 165 mb. Najniższa wycena jaką dostałem to 11200 pln. W niektórych firmach nie wysilali sie na kosztorysy tylko proponowali 100 pln za mb z możliwościa ztargowania (ok 10pln) ze wzgledu na długość. Popytałem po rodzinie i znajomych i koledzy brata ciotecznego, zaproponowali wykonanie przyłacza po godzianch. Ich wycena z materiałem (w cenach hurtowych z rabatem jaki przysługuje dużej firmie instalacyjnej w której pracują) to 3600 pln. Zapłaciłem jeszcze 1000 koparkowemu, choć gdyby był przeciętnie sprawnym koparkowym to pewnie jeszcze 300 pln byłm zaoszczędził na robotach ziemnych. W sumie zapłaciłem 4600 i jestem bardzo zadowolony. Może spróbujcie poszukać jakichś dojść, kontaktów do zwykłych pracowników, bo marże firm wykonujących przyłącza są zabójcze.
    Ps. Podobnie zrobiłem z przyłączem elektrycznym i znów udało sie znaleźć ekipę pracującą "po godzinach". Zamiast 12400 pln z najniższej wyceny, zapłaciłem tylko 6800 za całość.
    Co ciekawe w obu przypadkach gdybym sam kupował materiały zapłacił bym więcej nawet mając możliwość kupowania z dobrym rabatem w tanich hurtowniach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony