dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 21
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 402
  1. #241
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mariwa
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    188

    Domyślnie

    15cm czy 20cm, a ja kupiłem 18cm AUSTROTHERM, tak sobie wypośrodkowałem, a też miałem w projekcie 15cm
    Home sweet home... czyli nasz Ptyś (http://forum.muratordom.pl/showthrea...nasz-Pty%C5%9B)

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    Domyślnie

    W większosci postow piszecie za ile sie zwroci ten dodatkowo dodane 5cm (styrek 20cm)w porownaniu z 15cm,powiem szczerze ze mnie to nie interesuje kiedy mi sie zwroci tylko chodzi mi glownie o rachunki roczne ,ile pi razy oko moge placic mniej rocznie za gaz ? domek 150m2 piecyk kondensat ,podlogowka 80m2 ,podloga 15cm styrek, dach 30cm welna i zastanawiam sie czy 15cm sciany czy 20cm ,czy jest ktos w stanie okreslic ile to moze byc rocznie przy standartowym styro 100-200zl??? mniej rocznie za gaz przy +5cm styrka
    Ostatnio edytowane przez TOMAS 73 ; 03-06-2012 o 13:09

  3. #243

    Domyślnie

    wydaje mi się, że nikt dokładnie Ci nie odpowie na te pytanie. Każdy dom jest inny, każda zima jest inna. Izolacja to nie wszystko. Możesz dać i 50cm styro, a okna będziesz miał badziew.

  4. #244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tysonq Zobacz post
    wydaje mi się, że nikt dokładnie Ci nie odpowie na te pytanie. Każdy dom jest inny, każda zima jest inna. Izolacja to nie wszystko. Możesz dać i 50cm styro, a okna będziesz miał badziew.
    Wykonując dokładne obliczenia ozc mozna sie dowiedziec jaka jest róznica w zapotrzebowaniu na ciepło przy róznych grubościach izolacji. Ale jak kolega Tysong słusznie zauwazył izolacja to nie wszystko, wazne są okna, wentylacja, ocieplenie podłogi i stropu, usytuowanie budynku itd.

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Zdecydowanie warto różnica wspłczycnnika U ściany pomiędzy 0,2352 a 0,1817 wynosi 0,0535 a pamiętaj że to tylko teorai, praktyka uczy że nawet jeżeli dopilnujesz prawidłowego montażu ocieplenia to bardzo trudno to będzie osiągnąć. Ceny nośników energii będą rosły i te 1300 PLN to dobrze zainwestowne pieniądze - wydasz teraz , zwracać będzie ci się latami ale tym szybciej im szybszy będzie wzrost energii. PS znając powięchnię ścian , koszt wyprodukowania u ciebie 1 KW energii cieplnej możesz policzyć czas zwrotu inwestycji.
    Ściany to tylko jeden z elementów. A jakie masz okna, drzwi? Jak ocieplony strop (dach), podłoga. Jaka wentylacja? Itd.

  6. #246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    Smile

    ale jakis schemat powinien istniec , przypuscmy ze okna tez z gornej polki,wentylacja i ocieplenie dla domu energooszczędnego i jak sie ma te 5cm więcej styro na scianie zewnętrznej,cały problem sprowadza sie do jednego czy warto dac te 5 cm wiecej kosztem wyglądu ,wiadomo lepszy wspolczynnik teoretycznie powinno byc cieplej ale jak to sie przeklada na nasze oszczednosci $$$ w colorocznym rozliczeniu nikt nie wie a szkoda-moze nie warto??? moze to tylko lans przed sąsiadem 20cm ,mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał TOMAS 73 Zobacz post
    ale jakis schemat powinien istniec (...) mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac
    Wg mnie najpewniej oszczędzisz tyle. Jak chcesz pewniej to zleć obliczenia (jak pisalil koledzy wyżej), bo każda chatka inna.

  8. #248
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    W projekcie miałem 12 cm , planuję 15 cm . Dom z BK -24 cm . Od strony północnej myślałem o 18 cm . Planuję Termorganikę Platinium lub Gold. , a może polecacie styro o lepszym współczynniku cena /parametry ?
    Dach : 30 cm wełny - mój kolega zamiast wełny zastosował wełnę 15 cm + styropian 10 cm - co sądzicie o takim pomyśle ?

  9. #249
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał TOMAS 73 Zobacz post
    ale jakis schemat powinien istniec , przypuscmy ze okna tez z gornej polki,wentylacja i ocieplenie dla domu energooszczędnego i jak sie ma te 5cm więcej styro na scianie zewnętrznej,cały problem sprowadza sie do jednego czy warto dac te 5 cm wiecej kosztem wyglądu ,wiadomo lepszy wspolczynnik teoretycznie powinno byc cieplej ale jak to sie przeklada na nasze oszczednosci $$$ w colorocznym rozliczeniu nikt nie wie a szkoda-moze nie warto??? moze to tylko lans przed sąsiadem 20cm ,mnie satysfakconuje oszczędnosc rzędu 200zl rocznie na tych 5 cm ale w praktyce hmmmm...... roznie moze to wyglądac
    Może rozświetli Ci sprawę przykład mojego domu. 100 m2, strop wełna 40cm, podłoga 20cm styropian, okna trzyszybowe o łącznej powierzchni 22m2, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator), budynek parterowy. Koszt ogrzewania czystym prądem w II taryfie. Wykres pokazuje zależność kosztów ogrzewania od grubości styropianu grafitowego.

    0cm - 43 400 kWh - koszt II taryfa 14 320 zł
    5cm - 10 580 kWh - koszt II taryfa 3 490 zł
    10cm - 7 570 kWh - koszt II taryfa 2 500 zł
    15cm - 6 100 kWh - koszt II taryfa 2 013 zł
    20cm - 5 560 kWh - koszt II taryfa 1 834 zł
    25cm - 5 230 kWh - koszt II taryfa 1 726 zł



    i bardziej szczegółowy wykres:

    Ostatnio edytowane przez bitter ; 03-06-2012 o 19:56

  10. #250
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    dzięki bitter czyli przeskok z 15cm na 20cm szalu nie ma i tak samo z 20 cm na 25cm ,bardzo pomocne schematy duzo pokazują obiektywnie patrząc 15cm jest optymalne o 20cm mozna sie pokusic ale 25cm juz praktycznie nic nie oszczędzamy (odnosnik do 20cm)
    Ostatnio edytowane przez TOMAS 73 ; 03-06-2012 o 20:38

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Powiem tak, spośród domów które liczyłem najmniejsze wartości zapotrzebowania na ciepło miały te które ocieplone były 30 cm styro 0,031, te które miały 5 czy 10 cm mniej nie zbliżaly się do tych wyników, mysle ze to nie przypadek. Poza tym koszt robocizny w zasadzie jest ten sam niezaleznie od grubości styropianu.
    Ewentualne pózniejsze dokładanie styropianu nie jest takie proste i tanie, a wzrost kosztu nośników energii może być wiekszy niż się prognozuje
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 03-06-2012 o 21:10

  12. #252
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Powiem tak, spośród domów które liczyłem najmniejsze wartości zapotrzebowania na ciepło miały te które ocieplone były 30 cm styro 0,031, te które miały 5 czy 10 cm mniej nie zbliżaly się do tych wyników, mysle ze to nie przypadek.
    Ciekaw jestem tylko, czy wzięte pod uwagę było to, że jak się da styropian 30cm to słońce powoduje zyski ciepła w zasadzie tylko wtedy, kiedy wali prostopadle w okno, które jest zagłębione w "styropianowej norze"

  13. #253

    Domyślnie

    O tym samym pomyślałem. Takiego styro 25-300cm bez kołkowania też już nie przymocujesz. Podany wykres jest dla grzania prądem. Wyniki nie są rewelacyjne.
    I już mieszkamy !

  14. #254
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    a to ciekawe
    z jednej strony z tabelek bittera widać że to śą kwoty 50zł
    a asolt pisze dopiero 30 cm to przełom w ociepleniu domu
    a może kazdy szczegół w domu dopieszczony na zasadzie 30 cm daje efekt
    asolt ja wiem że powinienem do ciebie się zgłosić prywatnie ale ile mi podpowiadASZ celulozy na stropie 40cm czy 50 cm
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  15. #255
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Słońce daje zyski ciepła nie tylko wtedy kiedy pada prostopadle w okno, przy obliczeniach uwzględniane jest usytuowanie wzgledem stron świata, rodzaj okien itd.

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    a to ciekawe

    ile mi podpowiadASZ celulozy na stropie 40cm czy 50 cm
    To zalezy jaki efekt chcesz osiągnąć

  17. #257
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    taki zeby przy swoich 123m2 zmiescić się w 4000 kwh w sezonie na grzanie


    paweł założył mi glikolowca
    ustawienie okien 60 % południe 30% wsch-zach
    10% północ
    rolety zewnętrzne [skrzynki oddzielone 30 cm izolacji od domu-to była walka ztym
    Ostatnio edytowane przez malux20 ; 03-06-2012 o 21:44
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  18. #258
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Ekstra 5 cm grubiej to w moim przypadku było 1300zł drożej (grafit) i stwierdziłem, że 20 mi starczy ale bardziej ze względów estetycznych. Pamiętajmy żeby nie popaść w paranoję bo jak już niejeden raz ktoś wspomniał, na imprezie czasem wydamy 200 stówy bezmyślnie i mamy radochę a tu o stówę będziemy bić pianę. Dla mnie osobiście 20cm było dobrym kompromisem pomiędzy estetyką (czyli nie bunkrowatym wyglądem) a zyskami z ocieplenia. Zakładając, że będę jeszcze przepalał w kominku suchym sezonowanym drewnem gdzie energia cieplna ze spalania jest (wliczając sprawność kominka) ok dwukrotnie tańsza od prądu w II taryfie to naprawdę nikt by mnie nie namówił na 30cm. Pamiętajcie tylko, że to jest wykres MOJEGO domu. Każdy dom jest inny i polecam zlecić albo wykonać samemu obliczenia w OZC bo to właśnie ten program umożliwił mi świadome podejmowanie decyzji co do ocieplenia i systemu grzewczego. Jak ktoś tego nie zrobi to wali na ślepo. Tym, którym się nie chce liczyć ja radzę (choć ekspertem nie jestem) 20cm ale GRAFITU to już dobrze więcej niekoniecznie, mniej bym też nie dał.

  19. #259

    Domyślnie

    mpoplawZ tym 100 lat styro na ścianie to trochę cię poniosło, 20 cm ocieplenia (grafit) to w najbliższej perspektywie max, później to już tylko przerost formy nad treścią i rzeczywiste oszczędności na ogrzewaniu sprowadzają się do akademickich rozważań i przeliczeń. Na stronie pewnego producenta styropianu również jest wzmianka że 15 cm jest wartością powyżej której oszczędności robą się niewielkie, a jeśli już ktoś grzeje węglem/miałem to niemal symboliczne. Pomijam już fakt estetyki takiego budynku, chyba ze montaż w warstwie ocieplenia a to już kolejne spore koszty które trzeba wziąć pod uwagę przy zwrocie inwestycji, za tym idą kolejne koszty chcąc mieć kompleksowe rozwiązania bo same pół metra styropianu na ścianie to nie wszystko. Jeśli kogoś stać to proszę bardzo, ale wielu nasłucha się, naczyta a później "zarzyna" kredytem na 35 lat którego odsetek już nie liczy pisząc o oszczędnościach za wszystkie hiper rozwiązania.
    Ostatnio edytowane przez slawekk1980` ; 04-06-2012 o 08:23

  20. #260
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    Domyślnie

    Bądzmy realistami 100 lat??? za 10-15 lat juz będą materialy ery kosmicznej do ocieplen o grubosci 10cm o wspolczynniku 2x lepszym od dzisiejszych 25cm,zresztą oplacalnosc tej inwestycji rozpatrujmy w czasie 20-30 lat a nie w mitycznych 100
    reasumując 20 lat - oszczędnosc 2 tys moze ciut wiecej wyzsze ceny energi ,koszt styro ok 1.5 tys ....
    czytając caly wątek nasuwają sie takie wnioski 15cm jak najbardziej wystarczy(optymalnie) 20cm mozna się pokusic dla wlasnej satysfakcji i dla małych oszczędnosci, 25cm lub wyzej przerost tresci nad formą
    Ostatnio edytowane przez TOMAS 73 ; 04-06-2012 o 08:34

Strona 13 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony