dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Gdzie umieścić centralę wentylacji mechanicznej

    Nie znalazłem informacji na ten temat więc proszę nie krzyczeć Gdzie lepiej będzie zamontować centralę reku - w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do sypialni czy na nieogrzewanym ale ocieplonym strychu z dala od sypialni. Chodzi mi o hałas. Na strychu pewnie będzie ciszej (strop teriva) ale w pom gosp byłoby wygodniej tyle, że nie wiem czy nie za głośno. Dodam, ze dla mnie każdy szmer w nocy jest nie do zniesienia

  2. #2

    Domyślnie

    przez ścianę reku nie powinien być słyszalny, jeśli go słychać to oddaj i kup inny, reku nie ma prawa hałasować, słychać tylko szum wentyli a to nijak przez ścianę nie przejdzie, przejść może kanałem który doprowadzisz do sypialni z nawiewem i tu długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim, na strychu mimo że ocieplony będziesz musiał reku i kanały pieczołowicie docieplić, wręcz z przesadą
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem co za potwora planujesz kupić , ale większość małych centralek jest nie słyszalnych przez ścianę, jak się obawiasz hałasu to daj płyty z wełny od środka, wełna bardzo dobrze tłumi hałas, pod rekuperator kawałek gumowej podkładki i nic nie powinno być słychać
    Czasem trzeba coś robić...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    długość i rodzaj kanału ma decydujące znaczenie, czasem i tłumik może nie wystarczyć przy kanale króciutkim,ą
    Hmm więc optymalne rozwiązanie to reku w pom. gosp. ale z długim kanałem do sypialni ..... Sensowne będzie więc specjalne wydłużenie kanału? Uzyskam straty przepływu czyli będę musiał wpakować dodatkową energię w przepchanie tego powietrza ale jeżeli ma to mi dać święty spokój w sypialni to moąe warto.

  5. #5

    Domyślnie

    jeśli dasz kanał 3 metry zamiast metra i z rury karbowanej to opory wzrosną ci na tyle że nie odczujesz tego na rachunku
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście szum z wentylatorów z reku umieszczonym w pom. gosp, nie będzie słyszalny w sypialni.
    Natomiast, jeśli centrala ma być zawieszona na wspólnej z sypialnią ścianie, to tutaj warto zapewnić taki sposób montażu, który wyeliminuje przenoszenie możliwych drgań centralki.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    A co sadzicie o umieszczaniu rekuperatora:
    a) nieogrzewany garaż
    b) nieuzytkowe poddasze

    Opcja pierwsza - to raczej samego reku nie dałoby się ocieplić, ze wzg. na zajmowane miejsce - ale łatwiejszy dostęp;
    Opcja druga - trudniejszy dostęp, poddasze nieogrzewane (ocieplony strop) więc zimniej niż w garazu ale jest miejsce na to, żeby ocieplić rekuperator
    Ostatnio edytowane przez bdan ; 03-02-2011 o 08:30

  8. #8

    Domyślnie

    umieść reku tam gdzie ci najwygodniej i najlepiej lecz pamiętaj o skutkach takiego posunięcia by negatywne zminimalizować a pozytywne zachować
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Opcje wygody dojścia mozna pominąć, bo to ostatecznie nie jest problemem.
    Najważniejsze kiedy sprawność rekuperatora będzie większa, czyli w nieogrzewanym garażu bez ocieplenia, czy na nieogrzewanym poddaszu pod kołderka ocieplenia .
    Trudno mi wyczuć jakie moga być temperatury w poszczególnych opcjach

    Co sądzicie?

  10. #10

    Domyślnie

    Witaj bdan , widzę, że pokonujesz kolejne etapy budowy domu.
    Sprawność reku będzie największa kiedy będzie umieszczony w pomieszczeniu ogrzewanym. Natomiast opcja, czy w garażu nieogrzewanym czy poddaszu nieogrzewanym, może się różnić tylko grubością izolacji. Bo w obydwu lokalizacjach takie ocieplenie będzie potrzebne. Chociaż w garażu warstwa ocieplenia może być trochę mniejsza.
    Pozdrawiam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Dzięki MK. Z tą wentylacją to mam same dylematy włacznie z takim, czy robić mechaniczną (dzień-tak, dzien - nie). W garażu byłby niestety problem, żeby to reku ocieplić, bo nie za wiele tam miejsca mamy, a na poddaszu to mogę z kazdej strony po 1 m obłożyc. Na poddaszu też mozna by go ustyuować bardziej centralnie, może krótsze przewody, a garaż mam wysunięty przed dom.
    No i dylematy jaki ten rekuperator, kogo sensownego na Sląsku znaleźć. Rozważamy tez opcje zlecenia projektu a zrobienia reszty samemu, ale czy masz pewność,że projekt zrobiony dobrze
    To rzut mojego domu:



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dac802655053fa14fc&#5.jpg
Wyświetleń:	2247
Rozmiar:	54,9 KB
ID:	41443



    taka dostaliśmy propozycje zrobienia otworów, centrala w kotłowni


    Nazwa:  8a4efc2b77e7b5b1ac&#5.jpg
Wyświetleń: 2170
Rozmiar:  52,3 KB



    ale równiez taki pomysł



    Nazwa:  5406f095497b1e57f2&#1.jpg
Wyświetleń: 2168
Rozmiar:  16,6 KB


    mam nadzieję, że załozycielowi wątku nie przeszkadza, że tak osobiście się tu rozpisuję

    Pozdrawiam MK
    Ostatnio edytowane przez bdan ; 03-02-2011 o 17:41 Powód: powiększenie zdjęć

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Jakis problem mam ze wstawieniem zdjęć. Sory, że takie małe, ale nie mam czasu sie tym bawić. to ostatnie zdjęcie jest odwrócone

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    .

  14. #14

    Domyślnie

    Budujesz dom dla siebie, więc tylko WM a o wentylacji grawitacyjnej zapomnij.
    W nowoczesnych budynkach, gdzie dach ma kilka poziomów a pomieszczenia wentylowane są znacznie oddalone od siebie, went. grawitacyjna nie będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast może być (z dużym prawdopodobieństwem) przyczyną kłopotów i utrapień dla mieszkańców.

    Czy zlecić lub wykonać samemu i jaka centrala, tu musisz sama podjąć decyzję. A jesteś bardzo rozsądna i mądra, więc na pewno wybierzesz dobre rozwiązanie.
    Projekt powinien być gratis jak zlecasz komuś wykonanie WM. Sprzedawcy rekuperatorów i innych elementów WM, też zwykle proponują wykonanie takiego projektu.
    Projekt możesz sprawdzić na FM, na pewno znajdzie się chętny do pomocy.

    Oprócz nr 3, to pozostałe zdjęcia są faktycznie mało czytelne.
    Pomysł z reku na poddaszu może być dobry, krótsze kanały, więc instalacja będzie łatwiejsza w wykonaniu i powinna być tańsza.
    Jak się mylę lub czegoś nie dopowiedziałem, to pewnie kangaxx mnie poprawi
    Pozdrawiam

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    MK - Ty wiesz, że ja Cie lubię. ty mi więcej komplementów prawisz niż mój mąż

    Jak "klikniesz" na zdjęcie - to tez słabo widoczne?
    Będę musiała ewen. poprawic te zdjęcia

    Mam nadzieję kangaxx, że pomożesz; może "jani" sie pojawi

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    bdan mam reku przez ścianę i kanał ok 5 metrów i nic nie słychać, tzn wieczorem ogólnie jest taka cisza, że aż w uszach dzwoni ale reku nie słychać. Ocieplanie reku i kanałów to jest koszmar i jeśli można tego uniknąć to naprawdę warto. Jest parę opisów jak zimnym dmucha z nawiewów i ile pracy później trzeba w to włożyć aby nie dmuchało. Dostępność do obsługi również jest ważna. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    poprawiłam zdjęcia

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał bdan Zobacz post
    MK - Ty wiesz, że ja Cie lubię. ty mi więcej komplementów prawisz niż mój mąż

  19. #19

    Domyślnie

    bdan popraw jak możesz , pierwsze zdjęcie. Drugie, też bo całkiem nie jest czytelne.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Czy czerpnia i wyrzutnia nie są zbyt blisko siebie ? pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony