dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 189
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Podłogówka + piec na paliwo stałe - jak rozwiązać instalację?

    Witam,

    Czytam różne wątki na temat ogrzewania ale nie znalazłem odpowiedzi na temat mnie nurtujący.Mianowicie sytuacja wygląda tak.
    Chcę mieć takie ogrzewanie: piec na paliwo stałe miał lub węgiel najprawdopodobniej z podajnikiem. Góra domu poddasze użytkowe grzejniki + podłogówka na korytarzu i w łazience + drabinkowy. Dół grzejniki + podłogówka w wiatrołapie holu, kuchni i łazience może jakaś dodatkowa pętla w salonie (taka na wszelki wypadek) +CWU. Dom około 140m2.
    Teraz pytanie ja to rozwiązać i jak tym sterować.

    1. Oczywiście rozdzielacze do grzejników z termostatami. I gdzie ten termostat pokojowy?
    2. Chcę termostat pokojowy, i teraz czy on będzie sterował temperaturą pieca czy będzie załączał i wyłączał pompę obiegową ?? Czy będzie wpięty do sterownika pieca a piec już będzie sterował pompką ?? Jeśli tak to czy pompka będzie chodziła cały czas jeśli w piecu się będzie paliło czy będzie się wyłączała jak temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość ? (oszczędność energii elektrycznej).
    2. Czy można do tego sterownika dołączyć pogodówkę i czy w ogóle jest sens takiej inwestycji ?
    3. Chcę osobną pompę do CWU która będzie się wyłączać op osiągnięciu zadanej temperatury wody w bojlerze.
    4. Czy stosować mieszacz zawór 3 lub 4 drożny (przy piecu) ?? I czy stały czy automatycznie regulowany? Jeśli regulowany to od czego (sterownik pieca czy osobny sterownik) i przez co (temperatura na czym)?
    5. Podłogówka. Czy zastosować rozdzielacz z mieszaczem ? Czy tylko na parterze, a na górze (2 obwody) RTL ??
    6. Jeżeli będzie mieszacz to rozumiem że i termostat pokojowy. Więc gdzie go dać ? I jak będzie sterował tym mieszaczem ?
    Termostaty muszą mieć możliwość ustawiania minimum 2 stref czasowych.
    W salonie planowany kominek bez płaszcza i bez DGP.

    Czy jest taki piec i sterownik który spełnił by moje oczekiwania ? Chodzi o producenta.

    Jeszcze takie pytanko
    Co sie dzieje jak na przykład piec osiągnie zadaną temperaturę np. 55' i w pomieszczeniu zrobi się gorąco termostaty na grzejnikach się zamkną pompka wyłączy. Co się stanie z tym nadmiarem ciepła ?
    Kocioł zacznie zjeżdżać z temperaturą wyłączy dmuchawę ale się przecież nie wygasi całkowicie! Rurki cienkie mało wody temperatura może szybko podskoczyć w górę ???

    Spraw nie jest banalna, a nie chcę ładować kasy w coś co będzie działało źle, koślawię lub nie będzie spaniało swoich zadań i moich oczekiwań.

    P.S.
    Jeżeli temat podobny był i udzielone są w nim odpowiedzi na moje pytania proszę o scalenie. I podanie linka.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nikt nic nie napiszę ?
    Żaden spec się nie wypowie ?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    jokka

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    149

    Domyślnie

    podbijam, również mnie ten temat interesuje
    Domek pod lasem
    zapraszam do komentowania w dzienniku

  4. #4

    Domyślnie

    To w/g mnie (i nie tylko) jest najgorsze rozwiązanie.

    A dlaczego?
    Zeby to wytłumaczyć laikowi to bez pół litra w 5 godzin "nie rozbierzesz"
    Troche wysiłku , niestety trzeba poszukać i poczytać.

    Życze owocnego szukania , było to już wałkowane wiele razy.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Taka szalona kombinacja na 140 mkw ... to nie jest dobry pomysł...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  7. #7

    Domyślnie

    mam to tak rozwiązane:
    piec na eko 15kW zasila-> bufor 750l, a ten:

    ->bezpośrednio za pomocą pompki dwa grzejniki ręcznikowe
    -> poprzez zawor mieszajcy 280m2 podlogowki
    ->pośrednio przez wezownice CWU.

    dodatkowo w buforze jest:
    -wezownica do podpiecia, np solarów, lub innego źrodla
    -grzałka 9kW

    sterowanie:
    - na zaworze mieszajcym do podlogowki, ktorym mozna zmieniac krzywa grzewcza recznie lub automatycznie czujnikiem pogodowym.
    -kazda petla podlogowki ma termostat na wyjsciu.
    -piec jest ustawiony na stale, na 65stC. -nie podlaczalem regulacji na piecu.

    system dziala bardzo dobrze i chyba oszczednie.
    w tamtym sezonie wypaliłem 3t eko, grzalem do 15stC, bo byla jeszcze budowa.

    wada jest cena, bufor to ok.5tys , sterownik 2t, i potrzeba miejsca, około 1,5m2

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    warto poczytac " od deski do deski" :
    http://forum.muratordom.pl/podlogowk...ow,t152429.htm
    Temat "podlogowka-samemu-jak-uniknac-bledow" przeczytałem o zgrozo 8 stron ! Ale poruszane są tam troch inne problemy.
    Dzięki za linki jeszcze poczytam, popatrzę, zrozumiem więcej i potem znowu włączę się do akcji.


    qwert bufor odpada.

  9. #9

    Domyślnie

    szkoda, ze odpada, bo to najrozsadniejsze rozwiazanie.
    oszczedza piec, pozwala ekonomicznie, statycznie, spalac wegiel. daje mozliwosc podlaczenia innych źródeł ciepla.

    podlogowka ma za malą pojemnosc aby mogla bezpiecznie pracowac z piecem.

    poza tym jakis bojler na CWU musisz miec, to co za roznica czy 300l czy 1000>?

    i jeszcze niebagatelna sprawa, cwu grzana przeplywowo w buforze LEPIEJ SMAKUJE, a przynajmniej jest zdrowsza - nie ma ryzyka legionelli, ktore masz w bojlerze.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie wiem ile taki bufor kosztuje ale pewnie nie mało. Więc dodatkowo podnosi to kosz już i tak drogiej i skomplikowanej instalacji.
    No i zajmuje chyba dużo miejsca.

    Nie znam się na buforach ale tak na chłopski rozum to magazynuje on ciepło. A temperatura wody którą zasilana jest podłogówka przecież jest taka sama jak i bez bufora. Czy się mylę ???
    Jak napiec nastawisz powiedzmy 65' to w buforze też tyle masz prawda ? No może o 5' mniej?
    Więc co daje tak naprawdę ten bufor oprócz magazynowania ciepła ?
    Kolejną wadą bufora będzie długie nagrzewanie się wody i dynamiczne (chyba tak się to nazywa) regulowanie grzejnikami szl#k trafił.

    Cytat Napisał qwert
    i jeszcze niebagatelna sprawa, cwu grzana przeplywowo w buforze LEPIEJ SMAKUJE, a przynajmniej jest zdrowsza - nie ma ryzyka legionelli, ktore masz w bojlerze.
    Pewnie masz rację.
    Ale w starych instalacjach (20 letnich) żeliwne piece i bojlery, rurki w ocynku nigdy nie zetknąłem się z przypadkiem legionelli.

  11. #11

    Domyślnie

    legionella to dzuma XXI wieku, bedzie o niej glosno.
    poza tym przeszedles juz tysiace razy przez ulice i jeszcze sie nie rozjechalo, czy to dowod na to , ze nie rozjedzie?


    w racajac do bufora. moj kosztowal ok 5tys.
    zadaniem bufora jest magazynowanie energii i "amortyzowanie" pracy pieca.
    piec na paliwo stale dziala ekonomicznie i nie psuje sie szybko gdy chodzi jednostajnie z nominalna moca.

    wode w buforze mozesz sobie nagrzac do 90stC, do podlogowki wlewasz 28stC poprzez zawor mieszajacy. na kaloryferach masz termostaty.
    na cwu tez zawor mieszajacy, aby sie nie poparzyc.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert
    legionella to dzuma XXI wieku, bedzie o niej glosno.
    poza tym przeszedłeś juz tysiące razy przez ulice i jeszcze sie nie rozjechalo, czy to dowod na to , ze nie rozjedzie?
    NIE.
    No waśnie o wypadkach słyszy się codziennie choć by w TV czy można się o tym przekonać na własnej skórze a o zatruciach legionella wcale!
    I gdzie właśnie te dowody?
    Czy zmowa milczenia wszystkich stacji TV i radowych oraz hydraulików ? Żeby ukryć taki niebezpieczne zjawisko ? W końcu są w Polsce tysiące domów z tradycyjnym brojlerem.

    Cytat Napisał qwert
    ...wode w buforze mozesz sobie nagrzac do 90stC, do podlogowki wlewasz 28stC poprzez zawor mieszajacy. na kaloryferach masz termostaty.
    na cwu tez zawor mieszajacy, aby sie nie poparzyc.
    No właśnie zapytałem o to w poprzednim poście ale ciągle nie rozumiem. Skoro masz temperaturę na buforze 90’ a powrót z grzejników powiedzmy będzie 80’ to jak na mieszaczu uzyskasz 28’ ??

    I ciągle nie kapuje co daje ci ten bufor przy podłogówce czego sam piec nie daje oczywiście oprócz wspomnianej akumulacji?
    Jak będę miał sam piec to też mogę nastawić te 60’ i założyć mieszacz.
    Może czegoś nie rozumiem to proszę tłumaczyć łopatologicznie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Cytat Napisał qwert
    legionella to dzuma XXI wieku, bedzie o niej glosno.
    poza tym przeszedłeś juz tysiące razy przez ulice i jeszcze sie nie rozjechalo, czy to dowod na to , ze nie rozjedzie?
    NIE.
    No waśnie o wypadkach słyszy się codziennie choć by w TV czy można się o tym przekonać na własnej skórze a o zatruciach legionella wcale!
    I gdzie właśnie te dowody?
    Czy zmowa milczenia wszystkich stacji TV i radowych oraz hydraulików ? Żeby ukryć taki niebezpieczne zjawisko ? W końcu są w Polsce tysiące domów z tradycyjnym brojlerem.

    Cytat Napisał qwert
    ...wode w buforze mozesz sobie nagrzac do 90stC, do podlogowki wlewasz 28stC poprzez zawor mieszajacy. na kaloryferach masz termostaty.
    na cwu tez zawor mieszajacy, aby sie nie poparzyc.
    No właśnie zapytałem o to w poprzednim poście ale ciągle nie rozumiem. Skoro masz temperaturę na buforze 90’ a powrót z grzejników powiedzmy będzie 80’ to jak na mieszaczu uzyskasz 28’ ??

    I ciągle nie kapuje co daje ci ten bufor przy podłogówce czego sam piec nie daje oczywiście oprócz wspomnianej akumulacji?
    Jak będę miał sam piec to też mogę nastawić te 60’ i założyć mieszacz.
    Może czegoś nie rozumiem to proszę tłumaczyć łopatologicznie.
    Jeżeli nie rozumiesz idei bufora to może ten wontek może ci coś rozjaśni:
    http://forum.muratordom.pl/jak-to-si...pla,t89352.htm
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Jak nie chcesz magazynować ciepła i nie masz miejsca na duży bufor to postaw zbiornik 300 L który załatwi wszystkie Twoje problemy i będzie przy tym tani !

    Będzie to doskonałe sprzęgło a właśnie tego szukasz

  15. #15

    Domyślnie

    No właśnie zapytałem o to w poprzednim poście ale ciągle nie rozumiem. Skoro masz temperaturę na buforze 90’ a powrót z grzejników powiedzmy będzie 80’ to jak na mieszaczu uzyskasz 28’ ??

    I ciągle nie kapuje co daje ci ten bufor przy podłogówce czego sam piec nie daje oczywiście oprócz wspomnianej akumulacji?
    Jak będę miał sam piec to też mogę nastawić te 60’ i założyć mieszacz.
    Może czegoś nie rozumiem to proszę tłumaczyć łopatologicznie.
    No to spróbuje wytłumaczyć.
    Mieszacz jak sama nazwa wskazuje miesza wodę płynącą z zasilania z kotła, z wodą która wraca z powrotu np: podłogówki. Jeżeli z podłogówki wraca np: woda o temp. 25 st. a z kotła idzie 80 st., a na zasilaniu podłogówki chcesz mieć 30 st., to mieszacz ustawiasz tak aby daną objętość wody z powrotu podłogówki zmieszał z 10-krotnie mniejszą objętością wody z kotła. Na wyjściu mieszacza, czyli na zasilaniu podłogówki uzyskujemy 30 st. Jeżeli po przepłynięciu przez podłogówkę woda schłodzi się do 25 st. to mamy układ stabilny o niskiej temp. mimo że kocioł ma bardzo wysoką temp.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie Re: Podłogówka + grzejniki + piec na paliwo stałe.

    Cytat Napisał fenix2
    Chcę mieć takie ogrzewanie: piec na paliwo stałe miał lub węgiel najprawdopodobniej z podajnikiem. Góra domu poddasze użytkowe grzejniki + podłogówka na korytarzu i w łazience + drabinkowy. Dół grzejniki + podłogówka w wiatrołapie holu, kuchni i łazience może jakaś dodatkowa pętla w salonie (taka na wszelki wypadek) +CWU. Dom około 140m2.
    Teraz pytanie ja to rozwiązać i jak tym sterować.

    1. Oczywiście rozdzielacze do grzejników z termostatami.

    chciałeś napisać zawory termostatyczne z głowicami na grzejnikach

    I gdzie ten termostat pokojowy?

    w pomieszczeniu reprezentatywnym, w miejscu nie narażonym na wpływ innych źródeł ciepła

    2. Chcę termostat pokojowy, i teraz czy on będzie sterował temperaturą pieca czy będzie załączał i wyłączał pompę obiegową ?? Czy będzie wpięty do sterownika pieca a piec już będzie sterował pompką ?? Jeśli tak to czy pompka będzie chodziła cały czas jeśli w piecu się będzie paliło czy będzie się wyłączała jak temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość ? (oszczędność energii elektrycznej).

    to wszystko zależy od producenta sterownika, tak, że albo na stronę producenta, albo do wróżki

    2. Czy można do tego sterownika dołączyć pogodówkę i czy w ogóle jest sens takiej inwestycji ?

    z reguły tak i ma to sens

    3. Chcę osobną pompę do CWU która będzie się wyłączać op osiągnięciu zadanej temperatury wody w bojlerze.

    jakiś termostat, który Ci włączy pompę po osiągnięciu temperatury zadanej

    4. Czy stosować mieszacz zawór 3 lub 4 drożny (przy piecu) ?? I czy stały czy automatycznie regulowany? Jeśli regulowany to od czego (sterownik pieca czy osobny sterownik) i przez co (temperatura na czym)?

    obowiązkowo, a to jak będzie sterowany zależy od tego co założysz,

    5. Podłogówka. Czy zastosować rozdzielacz z mieszaczem ? Czy tylko na parterze, a na górze (2 obwody) RTL ??

    to zależy ile metrów grzejesz, co chcesz uzyskać i ile będziesz chciał zainwestować kasy

    6. Jeżeli będzie mieszacz to rozumiem że i termostat pokojowy. Więc gdzie go dać ? I jak będzie sterował tym mieszaczem ?

    sterowaniem podmieszania steruje, albo automatyka kotła, albo automatyka zaworu trójdrogowego, sterownik pokojowy daje sygnał o aktualnej temperaturze i oczekiwanej temperaturze pomieszczenia,

    Termostaty muszą mieć możliwość ustawiania minimum 2 stref czasowych.
    W salonie planowany kominek bez płaszcza i bez DGP.

    Czy jest taki piec i sterownik który spełnił by moje oczekiwania ? Chodzi o producenta.

    teraz można wszystko zaprogramować,
    chcesz taki sterownik skontaktuj się z firmą Frisko, zrobią Ci dokładnie to co będziesz chciał, tylko musisz dokładnie wiedzieć co chcesz,


    Jeszcze takie pytanko
    Co sie dzieje jak na przykład piec osiągnie zadaną temperaturę np. 55' i w pomieszczeniu zrobi się gorąco termostaty na grzejnikach się zamkną pompka wyłączy. Co się stanie z tym nadmiarem ciepła ?

    albo wraca do kotła, albo ładuje bufor lub zasobnik cwu,

    Kocioł zacznie zjeżdżać z temperaturą wyłączy dmuchawę ale się przecież nie wygasi całkowicie! Rurki cienkie mało wody temperatura może szybko podskoczyć w górę ???

    Spraw nie jest banalna, a nie chcę ładować kasy w coś co będzie działało źle, koślawię lub nie będzie spaniało swoich zadań i moich oczekiwań.

    P.S.
    Jeżeli temat podobny był i udzielone są w nim odpowiedzi na moje pytania proszę o scalenie. I podanie linka.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokowal2
    No właśnie zapytałem o to w poprzednim poście ale ciągle nie rozumiem. Skoro masz temperaturę na buforze 90’ a powrót z grzejników powiedzmy będzie 80’ to jak na mieszaczu uzyskasz 28’ ??

    I ciągle nie kapuje co daje ci ten bufor przy podłogówce czego sam piec nie daje oczywiście oprócz wspomnianej akumulacji?
    Jak będę miał sam piec to też mogę nastawić te 60’ i założyć mieszacz.
    Może czegoś nie rozumiem to proszę tłumaczyć łopatologicznie.
    No to spróbuje wytłumaczyć.
    Mieszacz jak sama nazwa wskazuje miesza wodę płynącą z zasilania z kotła, z wodą która wraca z powrotu np: podłogówki. Jeżeli z podłogówki wraca np: woda o temp. 25 st. a z kotła idzie 80 st., a na zasilaniu podłogówki chcesz mieć 30 st., to mieszacz ustawiasz tak aby daną objętość wody z powrotu podłogówki zmieszał z 10-krotnie mniejszą objętością wody z kotła. Na wyjściu mieszacza, czyli na zasilaniu podłogówki uzyskujemy 30 st. Jeżeli po przepłynięciu przez podłogówkę woda schłodzi się do 25 st. to mamy układ stabilny o niskiej temp. mimo że kocioł ma bardzo wysoką temp.
    Rozumiem jak działa mieszacz. Tyko problemem jest to że raczej na powrocie nie uzyskasz tak niskich temperatur. Tak przynajmniej mi się wydaje. I również ktoś o tym pisał. A jeśli temperatura będzie za wysoka termostat odetnie odpływ wody i podłogówka będzie "stała". Nie będzie grzała.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    a dlaczego ma nie grzać?,
    oddaje ciepło do pomieszczenia, stygnąc

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Re: Podłogówka + grzejniki + piec na paliwo stałe.

    Cytat Napisał 1950

    1. Oczywiście rozdzielacze do grzejników z termostatami.

    chciałeś napisać zawory termostatyczne z głowicami na grzejnikach

    I gdzie ten termostat pokojowy?

    w pomieszczeniu reprezentatywnym, w miejscu nie narażonym na wpływ innych źródeł ciepła
    Miałem na myśli rozdzielacz do grzejników a na każdym grzejniku głowica termostatyczna.

    Tak ale będą mają być 2 termostaty jeden do podłogówki drugi do grzejników.
    Chyba że to głupie rozwiązanie.

    Cytat Napisał 1950
    a dlaczego ma nie grzać?,
    oddaje ciepło do pomieszczenia, stygnąc
    Tak będzie grzała nie to miałem na myśli.
    Będzie grzała ale "skokami".



    Cytat Napisał 1950
    6. Jeżeli będzie mieszacz to rozumiem że i termostat pokojowy. Więc gdzie go dać ? I jak będzie sterował tym mieszaczem ?

    sterowaniem podmieszania steruje, albo automatyka kotła, albo automatyka zaworu trójdrogowego, sterownik pokojowy daje sygnał o aktualnej temperaturze i oczekiwanej temperaturze pomieszczenia,
    Czyli do sterowania mieszacza potrzeby jest dodatkowy sterownik ?
    Nie wystarczy sam termostat?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    To w/g mnie (i nie tylko) jest najgorsze rozwiązanie.

    A dlaczego?
    Zeby to wytłumaczyć laikowi to bez pół litra w 5 godzin "nie rozbierzesz"
    Troche wysiłku , niestety trzeba poszukać i poczytać.

    Życze owocnego szukania , było to już wałkowane wiele razy.
    Dlaczego najgorsze? Ja tak mam tylko jeszcze kominek z płaszczem a piec bez podajnika. Działa bardzo dobrze. Sterownik zaprojektowany i wykonany samodzielnie. razem 5 pomp i 7 czujników temp., zawór 3 drożny dla przełączania pomiędzy CWU-CO.
    Zgadzam się co do pół litra - inaczej nie da rady.

    Co do spalania węgla bez bufora w nowym domu - porażka, sprawność pieca wyszła mi 59% - mam zapotrzebowanie ciągłe ok 6-7kW, piec daje 20 - stąd ta sprawność. Przy piecu z podajnikiem będzie na pewno lepiej.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony