dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 68
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1352
  1. #81
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    Ale to kwestia indywidualna, wielkośc domu i ciepłolubność.
    oczywiście jak najbardziej kwestia indiwidualna dla mnie jednym z argumentów przeciw było wykopywanie butli co 10lat przegląd tech.

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał zieli Zobacz post
    oczywiście jak najbardziej kwestia indiwidualna dla mnie jednym z argumentów przeciw było wykopywanie butli co 10lat przegląd tech.
    To fakt

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jaki jest koszt inwestycji? Bo o eksploatacji, to w porównaniu do PC to nawet nie ma co dyskutować.
    Instalacja z gazem (butla w ziemii, komin i piec) licząc na full ok. 25 tys PLN, PC taka średnia z odwiertem ok. 250 m ok. 50 tys.
    zatem ok. 25 tys różnicy. Niewiadomą jest i będzie nadal wzrost cen gazu i energii za jakiś czas wtedy wszelkie obliczenia dostają w łeb, no ale na to, to już nie ma mądrego.

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No powiedzmy 40 za PC, więc różnica 15tyś. Warto.

  5. #85
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    Instalacja z gazem (butla w ziemii, komin i piec) licząc na full ok. 25 tys PLN, PC taka średnia z odwiertem ok. 250 m ok. 50 tys.
    zatem ok. 25 tys różnicy. Niewiadomą jest i będzie nadal wzrost cen gazu i energii za jakiś czas wtedy wszelkie obliczenia dostają w łeb, no ale na to, to już nie ma mądrego.
    tutaj się mylisz ja mam wycenę na polska pompę ekopower z odwirtami 180m z kompletną kotłownia na kwotę 38tyś (gdzie same odwierty to 17tyś) jeśli zrobie tańsze odwierty to sam widzisz że gaz jest nieopłacalny

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dla 250m2

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    ok mój błąd nie doczytałem

  8. #88

    Domyślnie

    No właśnie u mnie będzie conajmniej 250 m2 do ogrzania, a jak na poddaszu zaadoptujemy jeszcze jedno pomieszczenie to nawet 280 m2.

  9. #89
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Rozumię że DZ - to dolne źródło czyli poprostu ziemia
    Czym jest górne źródło i jak prawidłowo o nie zadbać?

    Myślę o kolektorze poziomym powiedzmy spokojnie mam ok 400m2 gliniastego podłoża a dom 200m2 -jak wspominałem dobrze zaizolowany
    Słysze tu i ówdzie o pionowym ,pewnie nie jest aż tak podatny na warunki zewnętrzne ale przy tych cenach w ogóle jest wart wzięcia pod uwage?
    Jak głęboko zakopujecie Wasze kolektory -2m ?
    Jak należy wykonać podłogówkę do PC ?
    I pytanie poza konkursem - czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?Jaką PC powiedzmy mocy 9 KW polecacie i dlaczego?
    Ostatnio edytowane przez rosomakx4 ; 09-01-2012 o 19:51

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Różnią się lekko budową i dosyć znacznie automatyka.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Czekaj, czekaj, żeby nie było zbyt łatwo trochę lektury na kilka dni

    http://forum.muratordom.pl/forumdisp...py-ciep%C5%82a

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Rozumię że DZ - to dolne źródło czyli poprostu ziemia, Czym jest górne źródło i jak prawidłowo o nie zadbać? Myślę o kolektorze poziomym...
    DZ to ziemia, GZ to podłogówka. Jeśli masz miejsce na działce, to nie ma sensu płacić za odwierty, chyba że będą tańsze niż kolektor poziomy. Wydajnościowo na jedno wychodzi, więc tańsze są lepsze.
    Podłogówka dla pc powinna być w miarę gęsta: rurki co 10-15cm, pętle do 100m. Poza rurami, rozdzialaczem(-ami) i obiegówką nic nie musi zawierać - jest najprostsza bez żadnych mieszaczy.
    Co do minimalnych cen wykonania i opisu jak się zakłada pc to zerknij do mojej stopki po naciśnięciu "TU". Ceny instalacji pc (bez podłogówki) wahają się od minimalnych poniżej 25kzł do 100kzł za instalację, do wyboru i koloru. Jakie osiągniesz, to zależy od Twoich zdolności organizacyjnych.
    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?
    Trudno powiedzieć. PC to proste w budowie i sterowaniu urządzenie. Steruje się włacz/wyłącz. Włączona (za wyjątkiem inwerterowych) grzeje ze stałą maksymalną mocą i tyle. Duża bezwładność podłogówki stabilizuje temperaturę w domu i ułatwia sterowanie, do którego wystarcza zwykły czujnik pokojowy w reprezentatywnym miejscu. Jaką pc polecam ? Dowolną, którą uda Ci się kupić. Dużo ważniejsze jest wykonanie dz i gz niż marka pc.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 09-01-2012 o 23:23
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #93

    Domyślnie

    Ja żałuję , wydałem 25 tyś. a mogłem za kilka tysiaków kupić zwykły piec na jakieś tam groszki czy coś . Mógłbym się umorusać podczas wynoszenia popiołu , nasmrodzić w domu i co jakiś czas spotkać z kominiarzem , a teraz co ? siedzę na fotelu piję piwo i bęben mi tylko rośnie .
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  14. #94
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Pewnie jak każde urządzenie PC również wymaga czynności obsługowych - jak to wygląda?

  15. #95

    Domyślnie

    Bylo juz kiedys poruszane, niektorym nawet handlowcy "wciskali" do umowy kosztowne serwisy obowiazkowe etc.
    Prawda jest taka, ze PCi nie wymaga przegladow serwisowych, po kilku latach nalezy sprawdzic stan glikolu-w razie potrzeby uzupelnic lub wymienic, filtr oczyscic i to chyba tyle.
    Jesli sie cos zepsuje to juz inna bajka, koszty zalezne od uszkodzen etc.
    Obsluga sprowadza sie do poprawnego ustawienia parametrow grzewczych i sprawdzania czasem stanu pompy -czy sie cos niepokojacego z nia nie dzieje np. zbyt wysokie lub zbyt niskie cisnienie DZ lub GZ albo zbyt niskie temp. DZ itp. - w niektorych pompach urzadzenie samo sie "testuje" i sprawdza oraz informuje o anomaliach j.w., kwestia modelu i producenta PCi.

    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez piwopijca ; 10-01-2012 o 07:42
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    I pytanie poza konkursem - czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?
    Jakością wykonania, dostępnością serwisu danej marki, wyposażeniem dodatkowym.
    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Jaką PC powiedzmy mocy 9 KW polecacie i dlaczego?
    Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam. Przejrzyj oferty kilku(nastu) producentów, dostawców i rozważ za i przeciw. Wybieraj producenta z Europy, który ma serwis o sporym doświadczeniu blisko Ciebie, stały dostęp do materiałów w raze "W" a serwis zajmuje się tym tematem ładnych kilka lat.
    Znane tu i tam marki (kolejność przypadkowa) Ochsner, Alfa Innotec, IVT, Buderus, Stiebel-Eltron, Ecopol-System i wiele innych.
    rxwx pisze że wystarczy "zwykły czujnik pokojowy w reprezentatywnym miejscu" - u mnie, przy podłogówce 100%, najbardziej reprezentatywnym miejscem jest północna ściana budynku na zewnątrz bo mam kominek. Ten w salonie służy mi tylko jako zdalny termometr.

  17. #97

    Domyślnie

    Ja jestem rozczarowana poborem mocy mojej PC Zirius M2-5 Thermogolva.
    Nie stwierdzam, że żałuję tej inwestycji, bo innej alternatywy rozsądnej nie miałam, ale jestem naprawdę rozczarowana. Miało być oszczędnie, a nie jest.
    Dom 145 m2 parterowy, powierzchnia grzania to około 120 m2, podłogówka gęsto ułożona. Pod nią 15 cm styropianu, ściany Porotherm Wienerberger 25 plus 15 cm styro Organica Silver, na stropie 20 cm styropianu, rekuperacja, ściany fundamentowe ocieplone 8 cm styrodurem.
    Warunki glebowe - piaski gliniaste (chyba jednak bardziej gliniasty niż piaszczysty bo kopiąc nie trzeba szalować rowki same się dobrze trzymają)
    Pompę włączyłam 20.11.2010 i pracowała do 25.03.2011. temp. zadana na CO to tylko 24 stopnie, ponieważ trwały prace wykończeniowe. Temp. w środku to 16-18 stopni Zużycie energii to 3200 KWh (nie było jeszcze rekuperacji)
    Obecnie kiedy już mieszkamy zużycie miesięczne wygląda następująco: gdy temp zadana na CO 29 stopni to zużycie wynosi około 28-30 KWh/dobę. Jeżleli zwiększę temp. zadaną na CO do 32 stopni i temp. zewnętrzna oscyluje w granicach zera to zużycie wynosi nawet 38KWh/dobę.
    Aż boję się pomyśleć co będzie, gdy będę musiała podnieść temp. do np. 35 stopni ze względu na mrozy. Aha, temperatura wewnątrz to około 21 stopni + - pół stopnia więc szału nie ma.
    Spodziewałam się znacznie mniejszego zużycia energii, naprawdę

  18. #98
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    szału nie ma jeśli chodzi o ocieplenie ale tragicznie też nie jest. Masz zrobiony rzetelny certyfikat energetyczny? Popatrz na współczynnik Ek jaki tam jest. Twój dom wygląda na 70-80 kwh/m2/rok (strzelam trochę) i przy mokrych ścianach + jakieś drobne nieszczelności + COP 2,5-3 + jeszcze CWU - zużycie moze tak wyglądać. Przyszły sezon może być lepszy. Lub gorszy jak przywali -30stC.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  19. #99

    Domyślnie

    Renatko,czy czytając forum przed instalacją miałaś świadomość ,że 95%polecających pompy,wentylacje i tym podobne cuda montuje je lub sprzedaje?Było co najmniej kilkanaście przykładów na forum ,kiedy wychodziło to na jaw.Ostatni dotyczył właśnie pompy którą posiadasz
    Żadna ze mnie elita

  20. #100

    Domyślnie

    nie no z tym cop 2,5 to przesadzasz...W naatepnym sezonie bedzie duzo lepiej.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

Strona 5 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony