dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Andreas49

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Bielska - Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    25

    Domyślnie czy aby nie przesadzamy??/Pytanie natury ogolnej

    Chciałbym poddac pod dyskusje taki temat:

    Drodzy koledzy fachowcy i inwestorzy.Czy nie zastanawiacie sie czasami nad tym, ze ilość szczegółów na dachu, wszelkiego rodzaju wroblówek, folii, taśm, lat kalenicowych, spinek, gąbek itd itd.urósł do zbyt monstrualnych rozmiarow??
    "Doktoryzowanie sie" na tematy dachowe urasta do kosmicznych rozmiarów!
    Osobiście uważam, ze polowa z tych rzeczy jest niepotrzebna, wymyślona przez przemysł w celu podniesienia sprzedaży..
    (Pracowałem dla czołowego producenta produktu dachowego w Polsce - wiem co mowie)
    Wciska sie ludziom wydumane teorie i za tymi teoriami - produkty...
    Prosze spojzec powiedzmy 100 lat temu..budowano dachy , kryto je dachowkami, lupkiem, gontem i....stają do dzis.Nieraz takie rozbierałem.
    Więźby maja sie dobrze, wentylacja na strychu jest i wszystko gra.Dach sie sprawuje jak nalezy...
    A ze wrobel ma pod okapem gniazdo????I coz z tego?? Nie żyjemy na tej planecie sami.
    W krajach nieco bardziej rozwiniętych panuje obecnie trend w którym w budownictwie udostępnia sie jak najwiecej przestrzeni ptakom - glownie jezykom i jaskólkom..A u nas - zapory...Bez sensu.
    Wiele lat pracowałem na Zachodzie

    Idealny dach to: Lupek kamienny na deski, rynny stalowe, obróbki komina i ew koryta z tasmy olowianej, kalenica - gasiory na cemencie.
    KONIEC! Zadnych folii, wroblowek,obróbek, wiatrówek. cudów...Szybko, łatwo, tanio...I firmy daja 50 lat gwarancji na te dachy ( sluze zdjeciami jesli trzeba)..Nikt sie nie pałuje przerwami wentylacyjnymi, szczelinami, milimetrami grubosci laty...Po co???
    Te dachy i tak nas przezyja,
    A jesli cos sie stanie - dekarze maja prace , bo trzeba cos naprawic..To napedza dla wszytskich koniunktore..
    Zamiast przeplacac na te wydumane elementy, zaoszczedzone pieniadze lepiej wydac na inny cel...
    Co wy na to??

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jak ktoś się zna to nie da sobie wcisnąć. Jeśli nie ma na dany temat wiedzy wcisną mu wszystko. Cała filozofia.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  3. #3

    Domyślnie

    nikt sie nie pałuje ......... ciekawe okreslenie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Zgadzam się z Andreasem pod warunkiem , że strych nie będzie zamieszkały. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Przecież nadal można zrobić normalnie dach bez tych wszystkich gadżetów - wolna wola.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    co do tych rynien, to faktycznie we Francji dominuje chamski ocynk.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    To że pracowałeś na zachodzie jako pomocnik nie upoważnia to takich stwierdzeń. Nie masz zbytniego pojęcia o dachu a już wcale o jego funkcji. Porównujesz dachy kryte płaskim pokryciem z dachami krytymi pokryciami montowanymi na łatach. Porównujesz poddasza niezamieszkałe (strychy) z poddaszami mieszkalnymi a to rozwiązania nieporównywalne. Dawniej poddasza niemieszkalne o dużej kubaturze były doskonale wentylowane. Dachy bez krycia wstępnego kryte dachówka uszczelnianą zaprawą i gąsiory montowane na zaprawę. Dzisiaj poddasze zamieszkałe, w połaci ukryta izolacja cieplna, krycie wstępne obowiązkowe. Dla rzekomo lepszej wentylacji izolacji cieplnej wykonane folią (nie jestem jej zwolennikiem). Obowiązek wentylowania dachówki istniał dawniej istnieje i dziś! Dawniej były strychy a dzisiaj kratka wentylacyjna okapu i taśmy kalenicowe pod gąsiorami. Na niezamieszkałym strychu nieproszeni goście (ptaki, nietoperze, gryzonie czy owady) nie wyrządzały większego spustoszenia poza odchodami. Dzisiaj gdy dostaną się na połać dachu zamieszkanego poddasza czynią tam totalne spustoszenie. Dzisiejsze rozwiązania wychodzą na przeciw warunkom użytkowania i są przemyślaną koniecznością warunkującą prawidłowe funkcjonowanie dachu i jego długą żywotność. Kiedyś nie było elektryczności, telefonów, internetu, Forum Muratora i też się żyło. A teraz można na tym Forum wypisywać różne dziwne rzeczy. Może nie jest lepiej ale za to jest weselej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Andreas ma trochę racji. Niektòre elementy są zbędne,np zszywki z uszczelką...Andrzeju, ty tez pracowales na poczatku jako pomocnik pomocnika. Niech autor postu robi po swojemu

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Moja przygoda z dachami to czysty przypadek. Ot taka życiowa konieczność, a teraz to już pasja. Nigdy nie byłem pomocnikiem. Jestem samoukiem. Uczyłem się na własnym dachu i musiałem słono płacić za zdobywaną wiedzę. Akurat mam stosowne wykształcenie w dziedzinie, w której się wypowiadam (wentylacja). Nie wypowiadam się w tematach, na których się nie znam. Oczywiście Forum jest dla wszystkich co nie oznacza, że nie należy komentować niekompetentne wypowiedzi.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Poproszę o odpowiedź na pytanie (może trochę nie w temacie, ale chciałabym wiedzieć): czy fakt, że ptaki włażą pod dachówkę szczytową (nie wiem, co tam robią: gniazdo, czy coś dziobią, np. folię) jest jakimś negatywnym zjawiskiem? Mój mąż zawzięcie walczy z ptaszyskami, a ja myślę, że to głupiego robota.
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Robią tam gniazda a ich agresywne odchody niszczą folię. Dach powinien być skutecznie zabezpieczony przed takimi gośćmi. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    A za ptakami wchodzą kuny (na obiad) . Te to dopiero potrafią narobić szkód. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krizi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Złotniki Kujawskie
    Kod pocztowy
    88-180
    Posty
    69

    Domyślnie

    Wracając do sedna tematu to kolega Andrzej W. w swoich wypowiedziach poruszył wszystkie zagadnienia dotyczące wykorzystania tego wszystkiego co na dach idzie jako tz. akcesoria dachowe.
    Tak samo wygląda sprawa zastosowanie wszystkich innych, nowych typów konstrukcji oraz elementów używanych do połączeń ciesielskich. Zmiany wymagań projektantów i inwestorów oraz zastosowanie materiałów innych niż przed laty pod względem wytrzymałościowym ( myślę tu również o nowych handlowych odmianach drzew iglastych ) powodują że konstrukcje wyglądają zgoła inaczej, oczywiście pod kątem rodzajów połączeń i materiałów do nich użytych.

    Postęp i inne wymagania techniczne narzucają jakoby użycie tych niby "nikomu nie potrzebnych dodatków".

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Oczywiście postęp jest nieunikniony i wynika z oszczędności czasu i pewności mocowań i wymogów technologicznych. Mam natomiast niewątpliwą przyjemność w oglądaniu tradycyjnych rozwiązań starych konstrukcji, ich dokładności wykonania i połączeń bez gwoździ. Prawdziwe cacka. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krizi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Złotniki Kujawskie
    Kod pocztowy
    88-180
    Posty
    69

    Domyślnie

    Na co dzień to duuża przesada ale nasza "firma" bardzo często zajmuje się naprawą,rekonstrukcją i odwzorowywaniem starych konstrukcji.
    Najczęściej są to różnego typu obiekty sakralne, pewnie z racji lokalizacji i oczywiście umiejętności mam parę tych budowli na koncie i choć jestem cieślą konstrukcyjnym z wykształcenia i z zamiłowania to po dziś dzień jestem pełen podziwu dla starych mistrzów mojej profesji.
    Dzięki kontaktom z takimi ustrojami sporo się nauczyłem o tradycyjnej ciesielce co mi pomogło w dalszej edukacji.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    czasami sie zastanawiam, kto wymyslił poddasza uzytkowe....nie łatwiej i bezpieczniej wybudować piętro i zostawic strych w spokoju? zawsze tak było, to chyba nie bez powodu?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Pomieszczenia na poddaszu mają swój urok (skośne sufity). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Pomieszczenia na poddaszu mają swój urok (skośne sufity). Pozdrawiam.
    Tak skosy są piękne zwłaszcza gdy widać wiele gwiazdek przy bliższym kontakcie z jednym z nich

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    hmmm urok......mieszkałam 13 lat w domu z sypialniami pod skosami i z każdym rokiem urok malał, a narastała irytacja...... ale to subiektywnw odczucie

    zastanawia mnie co innego - czy w skali np. 20-30 lat jest to "ekonomicznie uzasadnione"
    - niepełnowartościowa powierzchnia
    - "trudne" okna
    - bardziej wymagająca, więc pewnie drozsza technologia budowa dachu
    - czy po np. 20 latach nie będzie trzeba czegoś naprawiać, wymieniać?
    - czy więźba dachowa nie ma skróconej zywotności?
    - częsta praktyka podnoszenia ściany kolankowej, co psuje wygląd domu

    tylko sie zastanawiam
    bo w sumie takie poddasza robi sie od niedawna w naszym klimacie

  20. #20

    Domyślnie

    Mi wystarczył pobyt wakacyjny pod skosami oraz kilka wizyt u znajomych na podddaszu użytkowym latem abym zdecydował że buduję dom z pełnym piętrem i poddazszem nieużytkowym.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony