dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Bardzo wysoka płyta fundamentowa!

    Witajcie, jestem tu nowy jako osoba pisząca ale stary jako czytająca. Postanowiłem poprosić Was o pomoc i radę jako specjalistów i doświadczonych budowniczych. Otóż:
    Dwa lata temu zakupiliśmy działkę 711m2, przy lasku na delikatnym uskoku, tzn teren który dochodził do lasu w tym miejscu delikatnie opadał. Nie był to wtedy jednak problem. Jednak do dnia dzisiejszego kilku sasiadów juz postawiło swoje domy i niestety ktoś zaczął podnosić działke w górę, równać teren, następny sie podłaczyl a potem kolejny. Efekt? Kiedy w tym roku zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy okazało sie że w okolicy naszej wszystkie inne działki sa podniesione i to dość sporo. Przy drodze która powstała (gruntowa) do poziomu drogi naszej działce brakuje okolo 1m a 27metrów dalej czyli na koncu dzialki juz 2m. I tak na calej powierzchni działki. Żeby to teraz wyrównać potrzeba ogromnych ilości ziemi, więc zeby nie kopać fundamentow postanowiliśmy w obecnym stanie wybudowac płyte fundamentową a potem równać do stanu zerowego ziemią. I tu pojawia się pytanie - przeglądajac podobne wątki czytałem ze zwykle jest 7-8 warstw bloczków. Ja wyliczyłem że aby dom stał na równi z droga musiałbym postawic 15! Czy sa jakies górne granice dotyczące wysokości ścian fundamentowych? Wiem ze niestety wiąże się to z ogromną ilościa piasku do zasypania ławy ale ziemi też musiałbym nawieżć, zwłaszcza że musiałaby się uleżeć i znów na jakies dwa lata musiałbym odlożyc budowę. Proszę powiedzcie czy na taką wysokość moge bezpiecznie postawic plyte fundamentowa?
    Ostatnio edytowane przez [email protected] ; 23-04-2012 o 23:06

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.227

    Domyślnie

    o co właściwie pytasz?
    cchesz zrobic płyte na to 15 warstw bloczka i pytasz o ławę ?
    Ziemia nie uleży sie za dwa lata, zależy od grubości ale szacuj 30-50 lat. Posadownie budynku sie projektuje. Geotechnik a potem konstruktor.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytam o to czy jesli na lawach postawię ścianki fundamentowe z bloczków na wysokosci 13-14 warst, zaizoluję, zasypie piachem, ubuje a potem zaleje stan zero to czy na taka wysokość można to bezpiecznie zrobic - wszyscy stawiaja 7-8 warst bloczków a u mnie musi byc inaczej - dlatego pytam czy na taka wysokośc mozna zrobic to z bloczków czy trzeba robić jakieś monolityczne fundamenty?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Dlatego odpowiedź brzmi : adaptacja projektu do warunków na miejscu - konstruktor.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Konstruktor? Przepraszam ale jesli mozna jasniej bedę wdzięczny

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Konstruktor to taki ludź, który współpracuje z architektem adaptującym projekt do warunków miejscowych. On przelicza takie rzeczy i się pod tym podpisuje na projekcie. I wtedy się nic nie wydarzy. Nie polecam zgadywania.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7

    Domyślnie

    No to po prostu naturalnie wychodzi ci dom z piwnica

    u nas wlasnie piwnica ma chyba 15 bloczkow. az szkoda tego zasypywac.

    poza tym piasek + zageszczenie wysokosci 15 bloczkow wyjdzie drozej niz strop nad piwnica (tak mi sie wydaje)
    Marcel

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    teoretycznie tak, jednak obliczenia wskazują ze koszt zbrojenia i zalania stropu betonem jest duzo wyzszy niz zasypanie i zageszczenie, chce na podstawie lektury cedryka podjać się własnorecznie budowy stad moje pytania, obecnie jestem umowiony z geodeta na wykonanie matrycy działkia potem adaptacja projektu

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek i Kasia K.
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    165
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Co do wysokości 15 bloczków, to musi Ci to przeliczyć konstuktor, czy piach tego nie wypchnie. Może te bloczki trzeba będzie zazbroić albo wylać fundament betonowy.
    Policz sobie ile samochodów z piachem Ci tam pójdzie i jaki to będzie koszt. Dodatkowo w przyszłości możesz mieć problemy z opadającą podłogą (trudno jest dobrze zagęścić taką ilość piachu, poza tym to będzie pewnie jeszcze samo osiadało latami).

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zagęśzczać mozna partiami a po drugie - gdybym zostawił płytę nie zalaną na zimę, wiadomo ze piach pod wpływem wilgoci dosc mocno sie ubije - czy to rozwiazanie bys ie sprawdziło

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Samo się nie zagęści. Takie cuda się nie dzieją. Zagęszczać co 20-30 cm.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    bardzo prosze o pomoc w wyborze posadowienia budynku - sytuacja moja jest ...hmm nieciekawa w zwiazku z uskokiem jaki przebiega przez moja dzialkę. Chciałem wstepnie posadowic go płycie fundamentowej posadzonej na 14-15 warstwach bloczkow. Wiem ze z takiej ilości łatwo zrobic piwnice ale ja jej po prostu nie chce - to dodatkowe koszty nie tylko na etapie budowy bo oprócz wylania stropu potem trzeba te piwnice ogrzać, trzeba zakupic tam drzwi, załozyc elektryke, ocieplić, zrobic schody na parter. Ja tego nie chce. Dziś przedstawiciel firmy megatherm zaproponował inne rozwiązanie - niestety dość kosztowne tzn. powiedział ze najłatwiej byłoby usypać nasyp z podsypki zwirowej i go ubic i zgescic jak przy budowie nasypów na autostradach. Powiedział ze firma posiada taki sprzet i na potrzeby płyty fundamentowej o pow. zabudowy 111m2 koszt tych maszyn to 3,5-4tys zl plus musiałbym dostarczyc podsypke, zaproponował zwykły piasek na spód a na wierzchnia 60-70cm warstwe żwiru i tlucznia, podobno bezposrednio na tym leja plyty fundamentowe - wyliczył że na płytę 11m2 potrzeba na wysokosc 2m okolo 700m3 podsypki co oznacza okolo 100 samochodów marki star! Czy to aby nie za dużo? czy taki system by się sprawdził? jak inaczej ugryźć ten problem aby nie robic piwnicy i dobrze posadowic budynek?
    Oto jak to wyglada:

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    cóż jak nie chcesz piwnicy

    to po wybudowaniu do poziomu parteru zasypujesz to co wybudowałeś

    i nie masz piwnicy, żaden problem

    dla pewności przy tych 2 metrach zasypywania jednak
    zrobiłbym strop, nie posadzkę na gruncie, tak z powodu braku pewności
    zagęszczenia...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a wiec płyta fundamentowa na 2m tylko zamiast zwienczenia płytą zwienczamy stropem. Ok - jednak wczesnie Tomek i Kasia K zadali wazne pytanie - czy zasyp tego nie wypchnie. Przy takiej konstrukcji jakich rozmiarów bloczki sugerujecie?

  15. #15

    Domyślnie

    Człowieku! My tu możemy sugerować ścianki z butelek PET, klocków styropianowych oraz LEGO. Nawet przez 3 strony moglibyśmy się kłócić o ich rozmiar i kolor.

    Takie rzeczy określa się w momencie adaptacji projektu. Decyduje o tym architekt (w porozumieniu z konstruktorem). Oni się na tym znają i potrafią to policzyć. Oni za to biorą odpowiedzialność. Bo jak się rozleci, popęka to do kogo będziesz miał pretensje? do marchewki z forum muratora????

    Za adaptację projektu i tak będziesz musiał zapłacić. Więc się po prostu nie masz co martwić na zapas.
    Nawet jak kupujesz gotowy projekt, to musisz go "adaptować", czyli wpisać w warunki działki. Bez tego nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Tego etapu nie pominiesz. To jest wymagane prawem.

    piwnica- nie musisz jej grzać, wejście możesz zrobić od zewnątrz (bez schodów wewnętrznych), nie musisz tynkować, kablować. Nic nie musisz. I wówczas nie musisz jej zasypywać. A strop zbrojony przy takim zasypaniu i tak byś pewnie musiał zrobić.

    masz działkę jaką masz. koszt poziomu zero będzie wyższy niż na płaskim. musisz się z tym pogodzić.

  16. #16

    Domyślnie

    inne rozwiązanie - stawiasz wszystko na głowie (czyli myślisz kreatywnie
    podpowiedź:http://forum.muratordom.pl/showthrea...5249284http://

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARCHEW Zobacz post
    Człowieku! My tu możemy sugerować ścianki z butelek PET, klocków styropianowych oraz LEGO. Nawet przez 3 strony moglibyśmy się kłócić o ich rozmiar i kolor.

    Takie rzeczy określa się w momencie adaptacji projektu. Decyduje o tym architekt (w porozumieniu z konstruktorem). Oni się na tym znają i potrafią to policzyć. Oni za to biorą odpowiedzialność. Bo jak się rozleci, popęka to do kogo będziesz miał pretensje? do marchewki z forum muratora????

    Za adaptację projektu i tak będziesz musiał zapłacić. Więc się po prostu nie masz co martwić na zapas.
    Nawet jak kupujesz gotowy projekt, to musisz go "adaptować", czyli wpisać w warunki działki. Bez tego nie dostaniesz pozwolenia na budowę. Tego etapu nie pominiesz. To jest wymagane prawem.

    piwnica- nie musisz jej grzać, wejście możesz zrobić od zewnątrz (bez schodów wewnętrznych), nie musisz tynkować, kablować. Nic nie musisz. I wówczas nie musisz jej zasypywać. A strop zbrojony przy takim zasypaniu i tak byś pewnie musiał zrobić.

    masz działkę jaką masz. koszt poziomu zero będzie wyższy niż na płaskim. musisz się z tym pogodzić.

    No, Ty kolego to jakiś bardzo nerwowy jesteś, i to bardzo....moze jakiś specjalista? gdybys czytał od poczatku temat wiedziałbyś że z całej okolicy w której znajduje sie moja działka wszyscy obok są wyżej niz moja, kazda działka wlacznie z droga są połozone sporo wyżej, co oznacza że moja wygląda jak duza dziura na osiedlu, nie podsyłałbys linku do tematu o budowie na skarpie, tam na zdjeciach widac ze inne budynki sa nizej niz ten kóry sie buduje. Dzieki za info ale juz ktos wczesniej pisał o adaptacji, doskonale o tym wiem, nie każdy jest jednak tak bogaty że bez mrugniecia okiem wydam 50tys aby se wyrównac dzialkę - ja po prostu mam w tej chwili trzy projekty na oku, najpewniej z119 no ale trudno - nie stac mnie na inny dom niz stodola i licze sie z groszem, Ty się mozesz nie liczyc ale ja muszę, próbuje więc na razie ustalić czy projekt mam kupowac z podpiwniczeniem, czy lepiej zrezygnować z piwnicy i zainwestować w stan zero wiecej niz na płaskim - ale żeby to wiedzieć mniej wiecej musze znac sposób doprowadzenia do stanu zero i wyliczyc sobie jego koszt - bo ja musze liczyć kazdy grosz. Wyliczyłem sobie że zwykła płyte na metraz 111m2 musiałbym zplacic około 22tys, za taką murowana na 2m ze zbrojeniem płyty czyli stropem około 30tys., na wersje z usypaniem nasypu przez megatherm około 35tys. Rozważam różne opcje a moze pojawi się jeszcze cos ciekawego. Gdybym zas zostawił piwnice jak sugerujesz i zrobił sobie wejscie z zewnatrz czyli nie sypał to moja działka bylaby wciąż 2m ponizej poziomu innych działek i w zimie pewnie wszyscy mogliby odsniezac do mnie a wiosna robiłbym spływy kajakowe - na przyszlośc prosze zapoznaj sie dokładnie z tematem od poczatku jesli cos radzisz - bez urazy ale Twoją wypowiedź zrozumiałem jako taka abym sie odp....ił a w dodatku jakbys krzyczał. Więcej spokoju - a mając wiecej w głowie będę bardziej przygotowany na rozmowę i sugestie architekta zeby przypadkiem nie zasugerował mi najdrozszego rozwiązania. Stad prosba o rady - nie prosiłem o schematy konstrukcyjne tylko o rady w sposobie doboru materialu od ludzi z o wiele wiekszym niż ja doświadczeniem - ja tylko wyremontowałem stary dom w trzy lata własnymi rekoma jak Netbet wybudował swój, dlatego pytam o fundamenty i plyte, reszty wiedziec nie musze - bo raczej juz wiem. Stąd prosba o pomoc - myślałem ze forum własnie po to jest....

  18. #18

    Domyślnie

    Zawsze można zaprojektować dom na słupach...
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    aleś mnie zawstydził

    zapomniałem o superjednostce Corbusiera...

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar andy61
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Posty
    35
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    ... nie każdy jest jednak tak bogaty że bez mrugniecia okiem wydam 50tys aby se wyrównac dzialkę - ja po prostu mam w tej chwili trzy projekty na oku, najpewniej z119 no ale trudno - nie stac mnie na inny dom niz stodola i licze sie z groszem, Ty się mozesz nie liczyc ale ja muszę, próbuje więc na razie ustalić czy projekt mam kupowac z podpiwniczeniem, czy lepiej zrezygnować z piwnicy i zainwestować w stan zero wiecej niz na płaskim - ale żeby to wiedzieć mniej wiecej musze znac sposób doprowadzenia do stanu zero i wyliczyc sobie jego koszt - bo ja musze liczyć kazdy grosz. Wyliczyłem sobie że zwykła płyte na metraz 111m2 musiałbym zplacic około 22tys, za taką murowana na 2m ze zbrojeniem płyty czyli stropem około 30tys., na wersje z usypaniem nasypu przez megatherm około 35tys. Rozważam różne opcje a moze pojawi się jeszcze cos ciekawego. ....
    Wybacz, ale nie wierzę w kwotę podaną Ci przez tę firmę. Samej podsypki będziesz potrzebował około 1000 ton, dodaj kosz wynajmu maszyn. Wiem o czym mówię, bo robiłem płytę. Wyjdzie Ci pewnie z 70k, zastanów się.
    Tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
    Spełniajmy swoje marzenia!
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?163475-andy61
    http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=3668

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony