dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie otwory pod drzwi wewnętrzne

    Proszę o opinie. W projekcie otwory pod wszystkie drzwi wewnętrzne mam z wymiarowane 90x210. Moi wspaniali murarze porobili mi otwory drzwiowe według własnego "uznania". Przy czym nie ma żadnej powtarzalności, szerokość otworów "waha" się od 88 do 93cm. Poprosiłem ich o poprawę, a oni mówią, że do puki nie wybiorę konkretnych drzwi, to nie ma sensu cokolwiek robić. Bo pod każde drzwi robi się różne otwory. Czy mam im wierzyć, czy może powinienem wymóc na nich wyrównanie szerokości wszystkich otworów do 90cm.
    Proszę o opinie, bo dzień ostatecznego rozliczenia zbliża się wielkimi krokami
    Pozdrawiam
    grregg

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Domyślam się że będziesz montował 80, w moim przypadku szerokość ościeżnicy wynosi 95cm z listwą (przy drzwiach 80 firmy Vasco model Braga), grubość deski w ościeżnicy wynosi 2,5cm o ile dobrze pamiętam więc te różne otwory które masz nie powinny stanowić problemu. Rabanu bym nie robił, co nie zmienia faktu że murarze powinni zrobić starannie te otwory. Na Twoim miejscu przeszedłbym się do sklepu z drzwiami i sprawdził jakie są zewnętrzne rozmiary ościeżnic, wątpię żeby drastycznie różniły się od moich drzwi więc nie powinieneś mieć problemu z zamontowaniem ich.
    Ale przy ostatecznym rozliczeniu bezwzględnie bym to wykorzystał, albo kazał zrobić tak jak w projekcie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Nie, nie robi się innych drzwi . Drzwi dostosowuje się do istniejących wymiarów otworów, więc niech nie opowiadają historii ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  4. #4
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer Zobacz post
    Nie, nie robi się innych drzwi . Drzwi dostosowuje się do istniejących wymiarów otworów, więc niech nie opowiadają historii ...
    Oj chyba tylko u stolarza..
    Faktycznie dobrze jest mieć koncepcje na drzwi,bo moze sie okazać ze najbardziej uniwersalne 90cm bedzie za małe.
    Zdecydowana większość typowych oscieznic w tańszych wersjach wymaga otworu88-90cm.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Ale nie zmienia to faktu, że drzwi kupuje sie na wymiar otworu. Jesli się murarzom nie chce robić dokładnie to wtedy się kupuje u stolarza - na wymiar - za co się płaci. A jeśli w projekcie jest 90 to tłumaczenie murarzy jest po prostu bez sensu.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer Zobacz post
    Ale nie zmienia to faktu, że drzwi kupuje sie na wymiar otworu. Jesli się murarzom nie chce robić dokładnie to wtedy się kupuje u stolarza - na wymiar - za co się płaci. A jeśli w projekcie jest 90 to tłumaczenie murarzy jest po prostu bez sensu.
    Zrob sonda a zobaczysz ze niemal wszyscy na słowo"dopłata za nietypowy rozmiar" urywający kontakt i idzie tam gdzie o takiej dopłacie nie wspomina co nie znaczy ze jej tam nie ma.
    W dużych firmach dopłata za drzwi np szersze o 3cm potrafi wynieść kilkaset zł/30%/.
    Wracając do sedna w otwor 92cm da sie zamontować drzwi 80 ale to juz nie jest zgodne z instrukcji dla najpopularniejszych oscieznic.ja bym dużego problemu z tego nie robił.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Oczywiście,że dopłaty za nietypowy wymiar "nie ma" czyli jest. Ale już nie murarz będzie ją becelował. Murarzowi się nie chce robić równo i jak sobie pójdzie to już będzie po temacie. Jeszcze można dobićdo wymiaru g-k - ale to kolejna kasa - i nie płaci jej murarz.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pracownikfirmy

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Mazowsze
    Kod pocztowy
    06-521
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał grregg Zobacz post
    Proszę o opinie. W projekcie otwory pod wszystkie drzwi wewnętrzne mam z wymiarowane 90x210. Moi wspaniali murarze porobili mi otwory drzwiowe według własnego "uznania". Przy czym nie ma żadnej powtarzalności, szerokość otworów "waha" się od 88 do 93cm. Poprosiłem ich o poprawę, a oni mówią, że do puki nie wybiorę konkretnych drzwi, to nie ma sensu cokolwiek robić. Bo pod każde drzwi robi się różne otwory. Czy mam im wierzyć, czy może powinienem wymóc na nich wyrównanie szerokości wszystkich otworów do 90cm.
    Proszę o opinie, bo dzień ostatecznego rozliczenia zbliża się wielkimi krokami
    Grregg zależy jaki przedział cenowy wchodzi w grę. Jeśli jesteś nastawiony na masową produkcję to jest to problem. Jeśli jednak suma za 1 komplet drzwi zaczyna się powiedzmy od 1800 netto to już dopłaty nie wchodzą w grę , przynajmniej w mniejszych firmach. Molochom nie opłaca się tego typu produkcja.
    Nefer mylisz się, twierdząc, że u stolarza płaci się za wymiar ( może u takiego typowego stolarza to faktycznie cena sobie skakać w zależności od tego jakim klient samochodem przyjedzie ). W mniejszych firmach płaci się przede wszystkim za jakość produktu , nietypowe wymiary nie są problemem, chyba, że są jakieś dużo większe np drzwi 230cm, wówczas dopłata jest naturalna.
    Podsumowując Grregg jeśli myślisz o drzwiach typowych dużych firm czyli Polskone, Porta itd to lepiej uzgodnić to z murarzami niech zrobią jak jest w projekcie. Jeśli kupujesz drzwi z tej wyższej półki w mniejszej firmie to w większości wypadków nie ma dopłat i nie powinieneś mieć z tym problemu.

    Pozdrawiam

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pracownikfirmy Zobacz post
    .
    Podsumowując Grregg jeśli myślisz o drzwiach typowych dużych firm czyli Polskone, Porta itd to lepiej uzgodnić to z murarzami niech zrobią jak jest w projekcie. Jeśli kupujesz drzwi z tej wyższej półki w mniejszej firmie to w większości wypadków nie ma dopłat i nie powinieneś mieć z tym problemu.

    Pozdrawiam
    Nawet w molochach są dostępne ościeżnice wymagające otworów szerokości 91-92cm (np. ościeżnica Porta Prestiż, Polskone Retro czy PS 2000 - o ile nie pokręciłem nazw). Są to propozycje mocniejsze, czasem uznawane za ładniejsze ale przede wszystkim droższe na starcie o 100-200zł od zwykłych, prostych ościeżnic regulowanych.
    Dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, czy te poprawianie otworów wyjdzie ostatecznie na zdrowie i czy na koniec nie trzeba będzie wszystkich poprawiać jeszcze raz.

    Robe,
    dzięki za korektę z tym akrylem - smartfon był nie mój, ale nawet gdyby to slaby z czegoś takiego jest kontakt z forum - czytać się da, rozpisać się już nie bardzo. Ps. Nie byłem też pod wpływem strefy kibica jeśli ktoś to tak odczytał

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony