dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mixies

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-190
    Posty
    2

    Domyślnie Obskurne ogrodzenie sąsiada w granicy - co zrobić??

    Witam wszystkich forumowiczów,

    Mój sąsiad zbudował obskurne ogrodzenie zlokalizowane w naszej granicy, nie mam nic przeciwko ogrodzeniu, ale ono jest obżydliwe!!
    Działki są położone na terenie otuliny parku krajobrazowego!!

    Załączone zdjęcie ogrodzenia wykonane jest z mojej działki, za ogrodzeniem dom budowany przez sąsiada.
    Z góry zaznaczę, iż nie da się z nim dogadać - jakiekolwiek negocjacje skutkowały kłótniami ( przyłącza wody, prądu..itp) - aspołeczny typ.
    Czy istnieje jakaś ochrona estetyki? Macie jekieś rady?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5280.jpg
Wyświetleń:	1486
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	133628

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tak - zbuduj sobie ładne ogrodzenie po swojej stronie działki albo posadź rośliny.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli płot stoi w granicy działki, a Ty nie chcesz tego płotu możesz zażądać cofnięcia go o pół metra w jego stronę. Będziesz mógł wybudować (również pół metra od swojej granicy) swój, estetyczny płot. Możesz też zakryć go drzewkami.lub postawić np. ogrodzenie drewniane panelowe, aby zakryć widoki..

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A na jakiej podstawie ma żądać te 0,5m odstąpienia?

  5. #5

    Domyślnie

    coś pisało, że te 0,5m jest w celu dostępu do serwisowania i konserwacji owej strony ogrodzenia - w przeciwnym wypadku wchodzi na teren sąsiada, co w tym przypadku jest raczej niemożliwe

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Otóż wystarczy że odsunie się 1mm od granicy i możesz mu naskoczyć.To że ktoś ma "odmienną" estetykę nie jest wystarczającym powodem do rozebrania płotu( szczególnie jak MPZP nic na ten temat nie mówi).
    U mnie sąsiad ma betonowy(prefabrykowany), a plan zakazuje wznoszenia takich i co? Ano nic - ponieważ był postawiony przed uchwaleniem planu.

  7. #7

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez Matilde1 ; 02-09-2016 o 07:29

  8. #8

    Domyślnie

    Posadź żywopłot z tui.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Matilde1 Zobacz post
    Było napisane że płot stoi w granicy działki. Można umilić życie sąsiadowi żądaniem przesunięcia płotu, ale i tak go będziesz widział. Można go wyremontować, postawiony w granicy działki jest też twoją własnością, i zażadać zwrotu połowy kosztów. To wszystko głównie w teorii.
    Może to tymczasowy płot.
    nie możesz żądać zwrotu połowy kosztów. Niestety.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba na szczęscie, a nie "niestety".

    Wybuduje ci się po sąsiedzku jakiś bogacz i postawi mur z klinkieru a potem zażąda zwrotu połowy nakładu?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Pisałem" niestety" w odniesieniu do zdjęcia z 1 postu.
    Najgorsze w tym jest to że nie ma żadnych rozwiązań prawnych które zabezpieczałyby granicę naszej własności przed oddziaływaniem innych.
    Wiadomo że teoretycznie sąsiedzi powinni dogadać się ze sobą co do stylu, rodzaju ogrodzenia i jego wysokości oraz płatności. Zwykle ma się 3 sąsiadów i oczywiście dogadanie się w takiej sprawie nie ma najmniejszych szans.
    Zwykle też sąsiedzi czekają na pierwszego jelenia, który ogrodzi się ze wszystkich stron bo to pozwoli im zaoszczędzić na ogrodzeniu. Sprytny zaczeka aż wszyscy sąsiedzi ogrodzą się, a wtedy "dojrzeje" do budowy własnego ogrodzenia. I po zbudowaniu frontowego ogrodzenia siądzie zadowolony na tarasie z piwkiem w ręku patrząc z politowaniem na leszczy którzy zbudowali mu 3/4 ogrodzenia za friko.

  12. #12

    Domyślnie

    firewall sama prawda, niestety. Wielu jednak dogaduje się ze sobą, nie zawsze czeka się na jelenia.

    Osobiście właśnie stawiam 114 metrów ogrodzenia, bo pomimo wybudowanych domów sąsiadów nie mam. Będę budował w graniach swojej działki, kosztem jej niezauważalnego zmniejszenia. Stwierdziłem, że jak płot zacznie się rozpadać to i tak prawdopodobnie nie znajdzie się chętny na wyłożenie gotówki. Poza tym płot będzie należał tylko do mnie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Skoro sąsiad ,,nie do rozmowy" to może i szczęście, że go nie widzisz Zrób swoje ogrodzenie z siatki i obsadź bluszczem, albo zrób płot z desek, a skutecznie zasłonisz sąsiada. I tak jeśli nie możecie się dogadać musisz raczej zrobić swoje ogrodzenie. A to szkaradzieństwo jak najbardziej wygląda na tymczasowe, na okres budowy. Czy już mieszkasz w swoim domu i masz ten widok na co dzień?

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar gaga33
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    371
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gosiek33 Zobacz post
    Skoro sąsiad ,,nie do rozmowy" to może i szczęście, że go nie widzisz Zrób swoje ogrodzenie z siatki i obsadź bluszczem, albo zrób płot z desek, a skutecznie zasłonisz sąsiada. I tak jeśli nie możecie się dogadać musisz raczej zrobić swoje ogrodzenie. A to szkaradzieństwo jak najbardziej wygląda na tymczasowe, na okres budowy. Czy już mieszkasz w swoim domu i masz ten widok na co dzień?
    Tez tak uwazam,zrob swoje ogrodzenia troszke dalej od sasiada na swojej dzialce,wtedy kiedy np sasiad bedzie chcial je wymienic albo podlaczyc sie do Twojego nie bedzie takiej mozliwosci,bo bedzie ono nie w granicy ,ale na Twojej dzialce.Zrob sobie betonowe,albo jakies takie aby miec tez troche prywatnosci od sasiada.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Zrób swoje jak radzą inni. Z uwagi na estetykę odradzam betonowe. U Twojego sąsiada można się przyczepić do bezpieczeństwa jego "ogrodzenia" (górna krawędź może stanowić zagrożenie)
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mixies

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-190
    Posty
    2

    Domyślnie

    No widzę że nic innego nie mogę zrobić jak zasłonić to na własną rękę. W domu mieszkamy już od 6 lat i wcześniej nie było tego typu problemów, dopóki sąsiad nie zaczął się budować. Jedynie jako jedyny we wsi nie zgadzał się na przebieg mediów po jego działce. Dziękuję za porady!

  17. #17

    Domyślnie

    Żeby zbudować tego potworka to musiał wleźć na Twoją posesję. Pozwoliłeś mu na to? Generalnie niezła papranina. To się rozpadnie za niedługo i będzie spokój. Uwaga tylko na dzieciaki, żeby komuś krzywdy nie zrobiło.
    Generalnie współczuję sąsiada. To największy koszmar mieć buraka i złośliwego idiotę za płotem. Miałem takiego przez kilkanaście lat i wiem co piszę

    Możesz ewentualnie, jak zacznie się chwiać pomóc temu badziewiu się rozpaść i pajaca potem nie wpuścić na podwórko, żeby to naprawiał.
    Z drugiej strony, może lepiej najpierw podejść do gościa z flaszką, spróbować pogadać przy kieliszku, dojść do jakiegoś porozumienia. Ot tak po ludzku.
    Może akurat nie jest takim burakiem? Czasem warto spróbować po dobroci.

    Napiszę Ci też, że mój były sąsiad, który był wyjątkowym sukinkotem i uprzykrzał nam życia jak tylko mógł, w trudnej sytuacji w jakiej znalazła się moja rodzina (pożar) był tym, który najwięcej nam pomagał.
    Zupełnie bezinteresownie, nikt go o nic nie prosił, sam przyszedł. Tak że różnie bywa.

  18. #18

    Domyślnie

    Mój sąsiad miał najpierw ogrodzenie z rozlatujących się nieokorowanych kawałków drzewa, żeby poprawić mi estetykę postawił betonowe szkaradzieństwo, oczywiście wzorem do siebie, od mojej stony jest betonowa ściana. I to jednak nie byłoby takie tragiczne bo tragiczniejsze jest to co ma na swoim podwórku i czego w żaden sposób nawet ten betonowy płot nie ukrywa, jestem zmuszona poczekać ok 10 lat aż tuje urosną powyżej 3 m i męczyć się z widokiem. A sąsiad z tych wyjątkowo antypatycznych, już mi zdążył umilić życie mimo, że jeszcze tam nie mieszkam.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał mixies Zobacz post
    Czy istnieje jakaś ochrona estetyki? Macie jekieś rady?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5280.jpg
Wyświetleń:	1486
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	133628
    Mam wrażenie że o ogrodzenie jest tymczasowe...na pewno gdy już zbuduje je zmieni- obecnie wykorzystał to co miał aby odciąć się od tego co buduje po swojej stronie - gdy już zakończy "swoje dzieło" zapewne ogrodzenie tymczasowe zniknie nie ma co się stosować czy grodzić - oczywiście naturalne roślinki tworzą swoją atmosferę, ale czy jest sens na tym etapie robić sobie wroga czy wyrabiać negatywną opinię? myślę, że nie warto.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20

    Domyślnie

    gdy już zakończy "swoje dzieło" zapewne ogrodzenie tymczasowe zniknie
    Tylko że u nas prawo nie przewiduje zakończenia budowy w określonym terminie,on może budować się jeszcze i 10 lat.
    Nie postąpił ładnie nie uprzedzając sąsiadów o swoim pomyśle nie wyjaśniając co gdzie i do kiedy.Na dodatek jak twierdzi autor wątku,ogrodzenie zbudowane jest bez jego zgody w granicy.Oj nie będzie z tym sąsiadem łatwo...
    Swoja drogą,cóż za polot projektowy....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony