Cytat Napisał Deredas Zobacz post
w jaki sposób ustawiłeś histerezę w tym sterowniku ?
Ja mam takie:
temp. zadana 56
pauza 90 sek
czas podawania 6 sek
podtrzymanie 2 min
przedmuch 40 sek
histereza 1
paliwo jest podawanie przy 2 przedmuchu

Jak miałbym przedmuch 25 sekund to nic by powietrza nie dmuchnęło w piec. Dmuchawa zanim wejdzie na swoje obroty to mija dokładnie 16 sekund.
Dlatego zawsze przedmuch mam ustawiony na bardzo wysoką wartość tj te 40 sekund....

Sprawa podtrzymania i tak nie jest u mnie istotna. Bo piec w trybie podtrzymania jest około 90 sekund. Temp momentalnie spada w dół.
Jak piec osiągnie 56 stopni i wyłączy się dmuchawa to temp leci do 56,5 stopnia po czym gwałtownie spada w dół. PRzy 55 stopniach włącza się dmuchawa i zaczyna być podawane paliwo czyli normalny tryb grzania. I tak w kółko...

Może zwiększ histerezę do np. 5*C.

Sterownik masz kiepski niestety bo np. w SPP można ustawić na zadany czas pełną moc dmuchawy przy rozruchu - np. 0,5 lub 1 s i wtedy nie dość, że nie musi się powoli rozkręcać to dodatkowo wydmuchuje zbędny popiół z palnika przy rozruchu.



Cytat Napisał Deredas Zobacz post
Jeszcze jedno ustawieniami sterownika możesz tylko i wyłącznie ustawić moc pieca.
Jak moc pieca jest zbyt duża do powierzchni domu to piec będzie pracowała na pół swojej mocy. A jeśli będzie pracował na pół swojej mocy to zawsze będzie spalał o wiele za dużo... U mnie spalanie powinno być na poziomie 1,5 tony przez całą zimę a jest na poziomie 4,5 tony...

Wcześniej pisałeś:

"
Napisał Deredas
Elektroniką nic nie zdzaiałasz z prostej przyczyny. Elektroniką możesz ustawić co najwyżej pełną moc kotła - możesz powiedzieć podawaj dużo paliwa w krótkim czasie i szybko je spalaj (dmuchawa na maksa). Ale przez to będzie duże spalanie. A nie chodzi o to aby spalanie było duże."



Moc kotła powinna być większa niż zapotrzebowanie budynku zawsze a im cieplej na dworze tym ta różnica jest większa.

Przecież w samochodzie też nie korzystasz stale z pełnej mocy silnika i jest oczywistym, że jest możliwość jej regulacji co nie oznacza drastycznego spadku sprawności [nie biorąc pod uwagę zmiany biegów].

Co więcej jak już kiedyś Jarecki pisał kotły przez 80% sezonu pracują z mocą poniżej 30% nominalnej.



"
Cytat Napisał Deredas Zobacz post
A jeśli będzie pracował na pół swojej mocy to zawsze będzie spalał o wiele za dużo... U mnie spalanie powinno być na poziomie 1,5 tony przez całą zimę a jest na poziomie 4,5 tony...
"


Jak więc wyjaśnisz osiąganie przez mój kocioł 80% sprawności [to tyle ile deklaruje producent przy mocy znamionowej] gdy pracuje ze średniodobową mocą na poziomie 30% mocy znamionowej ?